Metsäliitto-konsernin ensimmäisen neljänneksen liikevoitto ilman
kertaluonteisia eriä 97 miljoonaa euroa
Kertaluonteiset erät yhteensä -62 miljoonaa euroa
Tulos vuoden 2007 ensimmäiseltä neljännekseltä
* Liikevaihto 2 244 miljoonaa euroa (Q1/06: 2 358 milj. euroa).
Liikevaihto pieneni edelliseen vuoteen verrattuna 5 prosenttia
myytyjen ja lopetettujen liiketoimintojen seurauksena.
Vertailukelpoinen liikevaihto kasvoi 5 prosenttia.
* Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä 97 miljoonaa euroa (Q1/06:
82 milj. euroa). Liikevoitto kertaluonteisten erien jälkeen 35
miljoonaa euroa (Q1/06: 82 milj. euroa).
* Tulos ennen veroja ja ilman kertaluonteisia eriä oli 32 miljoonaa
euroa (Q1/06: 45 milj. euroa).
Alkuvuoden tapahtumat
* M-realin Sittingbournen hienopaperitehdas Englannissa suljettiin
tammikuussa. Saksassa sijaitsevat Gohrsmühlen hienopaperikoneet 6
ja 7 suljettiin helmikuussa. Wifstan paperitehdas Ruotsissa
päätettiin sulkea kesäkuun loppuun mennessä.
* M-real myi 9 prosenttia Metsä-Botnian osakkeista Metsäliitto
Osuuskunnalle 240 miljoonalla eurolla.
* Metsäliitto Osuuskunta päätti yksinkertaistaa ja keventää Suomen
puunhankinnan organisaatiota. Nykyinen hankinta-alueorganisaatio
lakkautetaan ja vastaavasti hankintapiirejä vahvistetaan. Uusi
organisaatio aloittaa toimintansa 1.1.2008.
* M-real käynnisti Suomen toimintojen osalta tulosparannusohjelman,
jolla tavoitellaan noin 40 miljoonan euron tulosparannusta vuoden
2009 alusta lähtien. Kokonaisia tuotantolaitoksia ei ole
tarkoitus sulkea, mutta henkilöstömäärän arvioidaan vähenevän
noin 600 ihmisellä jo meneillään olevien ohjelmien lisäksi."Vuoden ensimmäinen neljännes osoittaa Metsäliitto-konsernin etenevän
kannattavuuden parantamisessa oikeaan suuntaan. Samalla kuitenkin
toimintaympäristön haasteet kasvavat ja erityisesti tuloksentekokykyä
rasittaa jatkossa energian hinnan ohella puuraaka-aineen niukkuus.
Metsäteollisuuden toimintaympäristön nopeat muutokset saavat hyvät
saavutukset ja kovankin työn näyttämään vain paikallaan
juoksemiselta."
Pääjohtaja Kari Jordan, Metsäliitto-konserni
Metsäliitto on maailman kahdeksanneksi suurin metsäteollisuuskonserni
8,5 miljardin euron liikevaihdollaan. Konserni työllistää 25 000
henkilöä. Sen viisi liiketoiminta-aluetta ovat puunhankinta,
puutuoteteollisuus, sellunvalmistus, paperin ja kartongin tuotanto
sekä pehmopaperin valmistus. Konsernin emoyrityksellä Metsäliitto
Osuuskunnalla ja tytäryhtiöillä Metsä-Botnialla, M-realilla ja Metsä
Tissuella on tuotantolaitoksia ja myyntikonttoreita 30 maassa.
Metsäliitto-konserni
+-----------------------------------------------------------------+
| Lyhennetty tuloslaskelma | 2007 | 2006 | 2006 |
| (milj. euroa) | 1-3 | 1-3 | 1-12 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Liikevaihto | 2 244 | 2 358 | 9 271 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 24 | 46 | 175 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Liiketoiminnan kulut | -2 101 | -2 192 | -8 761 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Poistot ja arvonalentumiset | -132 | -130 | -707 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Liikevoitto | 35 | 82 | -22 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista | 2 | 0 | 6 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Kurssierot | -5 | 8 | 6 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Muut rahoitustuotot ja -kulut | -62 | -45 | -212 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Tulos ennen veroja | -30 | 45 | -222 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Tuloverot | -19 | -24 | -37 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Kauden tulos | -49 | 20 | -259 |
+-----------------------------------------------------------------+
Metsäliitto-konserni
+-----------------------------------------------------------------+
| Tunnuslukuja | 2007 | 2006 | 2006 |
| | 1-3 | 1-3 | 1-12 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 2,8 | 5,4 | 0,1 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| - " -, ilman kertaluonteisia eriä | 6,7 | 5,4 | 4,4 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Oman pääoman tuotto, % | -8,5 | 3,1 | -10,3 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| - " -, ilman kertaluonteisia eriä | 2,2 | 3,1 | 0,7 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Omavaraisuusaste, % | 27,6 | 30,3 | 28,0 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Velkaantumisaste, % | 157 | 143 | 150 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Korolliset nettovelat, Me | 3 600 | 3 778 | 3 527 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Bruttoinvestoinnit, Me | 96 | 168 | 744 |
|--------------------------------------+--------+--------+--------|
| Henkilöstö kauden lopussa | 24 296 | 28 890 | 25 007 |
+-----------------------------------------------------------------+
Liiketoiminta-alueet
Liikevaihto ja Paperi-ja Pehmo- ja
Liikevoitto Puun- Puutuote- Sellu- kartonki- Ruoanlaitto-
1-3/2007 hankinta teollisuus teollisuus*) teollisuus paperit
(milj. euroa)
Liikevaihto 408 354 357 1 432 213
Liiketoiminnan 2 2 4 155 2
muut tuotot
Liiketoiminnan -398 -317 -271 -1 386 -196
kulut
Poistot ja -2 -12 -26 -97 -13
arvonalentumiset
Liikevoitto 10 27 64 104 6
*) 100 %. Selluteollisuuden luvuista Metsäliitto-konserniin
konsolidoidaan 53 %.
Osavuosikatsaus on tilintarkastamaton
METSÄLIITTO-KONSERNI
OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-31.3. 2007
Liikevaihto ja tulos
Yritysmyyntien ja lopetettujen liiketoimintojen seurauksena
Metsäliitto-konsernin liikevaihto pieneni 5 prosenttia viime vuoden
vastaavasta ajankohdasta ja oli 2 244 miljoonaa euroa
(2 358). Vertailukelpoinen liikevaihto kasvoi 5 prosenttia.
Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 97 miljoonaa euroa (82).
Kertaluonteiset erät olivat yhteensä -62 miljoonaa euroa (0), joista
43 miljoonaa euroa on kuluvarauksia tehtaiden sulkemisista
Sittingbournessa ja Wifstassa. Arvonalentumistappiota on myytävänä
olevan omaisuuden arvostamisesta todennäköiseen myyntihintaan
kirjattu 16 miljoonaa euroa.
Liikevoitto kertaluonteisten erien jälkeen oli 35 miljoonaa euroa
(82).
Metsäliitto-konsernin nettorahoituskulut suhteessa liikevaihtoon
olivat tammi-maaliskuussa 3,0 prosenttia (1,6). Rahoitustuotot olivat
6 miljoonaa euroa (7), osuudet osakkuusyhtiöistä 2 miljoonaa euroa
(0) ja rahoituskulut 68 miljoonaa euroa (51). Rahoituksen kurssierot
olivat -5 miljoonaa euroa (+8).
Ennen kertaluonteisia eriä tulos ennen veroja oli 32 miljoonaa euroa
(45) ja kertaluonteisten erien jälkeen -30 miljoonaa euroa (+45).
Verot sisältäen laskennallisen verovelan muutoksen olivat 19
miljoonaa euroa (24).
Katsauskauden tulos oli -49 miljoonaa euroa (+20), josta emoyrityksen
omistajille kuuluva osuus on +3 miljoonaa euroa (+17) ja vähemmistön
osuus -52 miljoonaa euroa (+4).
Konsernin sijoitetun pääoman tuotto oli 2,8 prosenttia (5,4) ja oman
pääoman tuotto -8,5 prosenttia (3,1). Ilman kertaluonteisia eriä
sijoitetun pääoman tuotto oli 6,7 prosenttia (5,4) ja oman pääoman
tuotto 2,2 prosenttia (3,1).
Tase ja rahoitus
Metsäliitto-konsernin kokonaislikviditeetti maaliskuun lopussa oli
1,5 miljardia euroa (31.12.2006: 2,0). Tästä 0,2 miljardia (0,2) oli
likvideinä varoina ja sijoituksina ja 1,3 miljardia (1,8) taseen
ulkopuolisina sitovina luottolupauksina. Konsernilla oli lisäksi
lyhytaikaisia rahoitustarpeita varten käytössään ei-sitovia koti- ja
ulkomaisia yritystodistusohjelmia ja luottolimiittejä noin 0,8
miljardin euron arvosta.
Konsernin omavaraisuusaste oli maaliskuun lopussa 27,6 prosenttia ja
velkaantumisaste 157 prosenttia (31.12.2006: 28,0 % ja 150 %).
Korolliset nettovelat kasvoivat vuoden ensimmäisellä neljänneksellä
73 miljoonalla eurolla ja olivat maaliskuun lopussa 3 600 miljoonaa
euroa (31.12.2006: 3 527).
Standard & Poor's Ratings Services alensi maaliskuussa M-realin
pitkien luottojen luokituksen tasolta B+ tasolle B. Luokituksen
näkymät säilyivät negatiivisina. Vastaavasti Moody's Investors
Services alensi M-realin luottoluokituksen tasolta B2 tasolle B3.
Luottoluokituksen näkymät muuttuivat negatiivisista vakaiksi.
Luokituksien laskujen vaikutus M-realin nykyisiin
rahoituskustannuksiin on yhteensä noin 5 miljoonaa euroa vuodessa.
Metsäliitto Osuuskunnan osuuspääomat kasvoivat tammi-maaliskuussa 9,8
miljoonalla eurolla. Varsinainen osuuspääoma kasvoi 1,0 miljoonalla
eurolla, A-lisäosuuspääoma 7,8 miljoonalla eurolla ja
B-lisäosuuspääoma 1,0 miljoonalla eurolla. Metsäliitto Osuuskunnan
jäsenmäärä oli maaliskuun lopussa 130 948 (31.12.2006: 131 139).
Metsäliiton Osuuskunnan hallintoneuvosto esittää 24.4.2007
kokoontuvalle Metsäliitto Osuuskunnan edustajistolle päätettäväksi
maksaa vuodelta 2006 sääntömääräiselle osuuspääomalle korkoa 6,0
prosenttia (6,5), A-lisäosuuspääomalle 5,0 prosenttia (5,5) ja
B-lisäosuuspääomalle 3,5 prosenttia (4,0). Osuuskorkoa maksettaisiin
siten vuodelta 2006 yhteensä 36,2 miljoonaa euroa (37,4).
Henkilöstö
Metsäliitto-konsernin palveluksessa oli katsauskaudella keskimäärin
24 522 henkilöä (28 981). Henkilöstön väheneminen johtuu sekä
yritysmyynneistä että suoritetuista saneeraustoimenpiteistä.
Maaliskuun lopussa henkilöstömäärä oli 24 296 (31.12.2006: 25 007).
Emoyritys Metsäliitto Osuuskunnan palveluksessa oli kauden lopussa 3
164 henkilöä (31.12.2006: 3 158).
Investoinnit ja yrityskaupat
Metsäliitto-konsernin investoinnit käyttöomaisuuteen ja
yritysostoihin olivat 96 miljoonaa euroa (168).
Käyttöomaisuusinvestoinnit
Metsäliiton Puutuoteteollisuus teki helmikuussa päätöksen rakentaa
Suolahteen koivuvanerin jalostuslinjan, jonka toiminta käynnistyy
vuoden 2008 alussa. Uusi yksikkö tulee työllistämään noin 20
työntekijää ja hankkeen kustannukseksi arvioidaan 15 miljoonaa euroa.
Yrityskaupat
Tammikuussa M-real myi 9 prosenttia Metsä-Botnian osakkeista
Metsäliitto Osuuskunnalle 240 miljoonalla eurolla kirjaten kaupasta
135 miljoonan euron myyntivoiton. Myyntivoitto on eliminoitu
Metsäliitto-konsernin tilinpäätöksessä.
Metsä-Botnian venäläinen tytäryhtiö Svir Timber osti kaksi venäläistä
puunkorjuuyritystä. Kauppa tukee Svir Timberin sahan puunhankintaa
sekä Metsä-Botnian pitkän tähtäimen strategiaa Venäjällä.
Uruguayn sellutehdashanke
Uruguayn sellutehdasinvestointi etenee suunnitelman mukaan ja tehdas
käynnistyy vuoden 2007 kolmannella neljänneksellä. Henkilövahvuus
työmaalla oli maaliskuun lopussa noin
4 800. Tehtaan käyttöhenkilöstön koulutus- ja perehdyttämisohjelma on
meneillään.
Metsä-Botnian tytäryhtiö Forestal Oriental S.A. (FOSA) on jatkanut
istutus- ja korjuukapasiteetin kehittämistä. FOSA omistaa tällä
hetkellä noin 160 000 hehtaaria maata, josta 60 prosenttia on
viljeltyä tai viljelyyn kelpaavaa. Lisäksi on tehty pitkäaikaisia
sopimuksia puutoimituksista yksityisten metsänomistajien ja
säätiöiden kanssa.
Toimenpideohjelma
M-realin lokakuussa 2006 julkaistun saneerausohjelman toteutus etenee
suunnitelmien mukaan. Tämän lisäksi M-real käynnisti helmikuussa
Suomen toimintojen osalta tulosparannusohjelman, jolla tavoitellaan
noin 40 miljoonan euron tulosparannusta vuoden 2009 alusta lähtien.
Tuotantolaitoksia ei ole tarkoitus sulkea, mutta henkilöstömäärän
arvioidaan vähenevän noin 600 ihmisellä jo meneillään olevien
ohjelmien lisäksi.
Organisaatio
Metsäliitto Osuuskunta on päättänyt uudistaa Suomen puunhankinnan
organisaatiotaan. Suunnitelmien mukaan nykymuotoinen
hankinta-alueorganisaatio lakkautetaan ja samalla vahvistetaan
hankintapiirejä. Uudistuksen tavoitteena on yksinkertaistaa ja
keventää organisaatiota sekä turvata kilpailukykyisen puun saanti
tuotantolaitoksille. Uusi organisaatio aloittaa toimintansa 1.1.2008.
Liiketoiminta-alueet
Puunhankinta
Puunhankinnan liikevaihto oli tammi-maaliskuussa 408 miljoonaa euroa
(403), josta Suomen puunhankinnan osuus oli 304 miljoonaa euroa
(323). Liikevoitto oli 10 miljoonaa euroa (10), josta puunhankinta
Suomi 8 miljoonaa euroa (8).
Suomessa puukauppa lähti hyvin käyntiin heti vuoden alusta.
Tammi-maaliskuussa puun osto toteutui suunnitelmien mukaisesti ja
Metsäliiton markkinaosuus oli normaalilla tasolla. Lähes kaikilla
puutavaralajeilla hinta on ollut nousussa.
Venäjällä kilpailu puusta oli tiukkaa ja lämmin sää on rajoittanut
puunhankintaa muita alueita voimakkaammin. Venäjän valtion ilmoitus
vientiverojen korottamisesta on aiheuttanut levottomuutta muutenkin
kireillä markkinoilla. Tuontimäärä Venäjältä Suomeen oli
tammi-maaliskuussa 0,4 miljoonaa kuutiometriä (0,6).
Baltiassa tarjonta oli heikkoa tammikuussa, mutta tilanne
normalisoitui helmikuussa. Hintataso on pysynyt korkeana sekä
raakapuulla että hakkeella.
Itämeren alueella talvikausi jäi lähes kolmanneksen normaalia
lyhyemmäksi ja toimitukset Suomessa ja Ruotsissa sijaitseville
tehtaille eivät toteutuneet täysin tavoitteiden mukaisesti. Tehtaiden
puuhuolto pystyttiin hoitamaan, mutta varastot jäivät selvästi
normaalia alhaisemmalle tasolle.
Keski-Euroopassa myrskytuhot vauhdittivat puumarkkinoita ja lauha
talvi vähensi polttopuun hankinnan luomaa hintapainetta. Puun
toimitukset Ranskassa, Saksassa ja Itävallassa ovat toteutuneet
hyvin.
Puutuoteteollisuus
Metsäliiton Puutuoteteollisuuden liikevaihto oli 354 miljoonaa euroa
(510) ja liikevoitto 27 miljoonaa euroa (14). Liikevaihdon lasku
johtuu yritysmyynneistä, erityisesti Moelven Industrier ASA:sta,
jonka liikevaihto viime vuoden vastaavalla ajanjaksolla oli lähes 200
miljoonaa euroa. Puutuoteteollisuuden vertailukelpoinen liikevaihto
nousi ensimmäisellä neljänneksellä noin 14 prosenttia.
Puutuotteiden kysyntä on jatkunut vilkkaana ja useimpien tuoteryhmien
hintataso on ollut hyvä. Markkinatilanteen lisäksi tulosparannukseen
ovat vaikuttaneet omat kehitys- ja tehostamistoimenpiteet.
Vallitsevassa markkinatilanteessa tukkien saatavuus on noussut
avainkysymykseksi. Ensimmäisen neljänneksen aikana Metsäliiton
puunhankinta onnistui toimittamaan lähes suunnitellut määrät
raaka-ainetta säiden aiheuttamista vaikeuksista ja tuontipuun
vähenemisestä huolimatta.
Alkuvuoden aikana merkittävin investointipäätös oli koivuvanerin
jatkojalostustehtaan rakentaminen Suolahteen. Muut
investointipäätökset ovat liittyneet koneinvestointeihin, joilla
varmistetaan kilpailukyky ja kustannustehokkuus.
Sellu
Selluteollisuuden liikevaihto oli 357 miljoonaa euroa (316) ja
liikevoitto 64 miljoonaa euroa (48). Liikevaihdon ja liikevoiton
paraneminen viime vuoden vastaavaan ajankohtaan oli seurausta
positiivisesta sellun hintakehityksestä. Tulosta heikensivät
erityisesti dollarin noin yhdeksän prosentin heikentyminen euroon
nähden sekä puuraaka-aineen hintojen nousu.
Havusellun hinta Euroopassa oli USD 760 ja koivu- ja eukalyptussellun
USD 670. Sellun valuuttamääräiset markkinahinnat olivat havusellulla
keskimäärin 23 prosenttia ja lehtisellulla 10 prosenttia korkeammat
edellisen vuoden ensimmäiseen neljännekseen verrattuna.
Sellumarkkinat pysyivät vakaina vuoden ensimmäisen neljänneksen
aikana. Sekä tuottajien että asiakkaiden selluvarastot olivat
normaalilla tasolla tai sen alle. Puupula Pohjoismaissa, Venäjällä,
Keski-Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa aiheutti häiriöitä
raaka-ainehuollossa ja monet sellutehtaat pitivät ylimääräisiä
seisokkeja. Uutta eukalyptussellukapasiteettia tuli markkinoille sekä
Chilestä että Brasiliasta.
Selluteollisuuden liikevoitosta 30 prosenttia (Q1/06: 39 %) sisältyy
M-realin tulokseen. Metsäliitto-konsernin tilinpäätökseen
selluteollisuudesta konsolidoidaan 53 prosenttia.
Paperit ja kartonki
Paperi- ja kartonkiteollisuuden liikevaihto oli 1 432 miljoonaa euroa
(1 441) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 31 miljoonaa
euroa (35).
M-realin liiketulosta alensi heikentynyt dollari ja noussut kuitupuun
hinta sekä puun heikentyneestä saatavuudesta aiheutuneet tuotannon
menetykset sellutehtailla. Liiketulosta paransi edellisen vuoden
vastaavaan ajankohtaan verrattuna päällystämättömän hienopaperin noin
kahdeksan prosentin hinnannousu sekä toteutetut
kustannussäästötoimenpiteet.
Kertaluonteiset erät olivat nettona +73 miljoonaa euroa (0).
Kertaluonteisena tuottona on kirjattu 135 miljoonan euron
myyntivoitto Metsä-Botnian osakkeiden myynnistä Metsäliitto
Osuuskunnalle. Kertaluonteisina kuluina kirjattiin yhteensä 62
miljoonaa euroa. Merkittävimmät erät olivat 14 miljoonan euron
kuluvaraus Sittingbournen tehtaan ja 29 miljoonan euron kuluvaraus
Wifstan tehtaan sulkemisen loppuunsaattamiseksi. Lisäksi myytävänä
olevan omaisuuden arvostamisesta todennäköiseen myyntihintaan on
kirjattu arvonalentumistappiota 16 miljoonaa euroa.
Liikevoitto kertaluonteisten erien jälkeen oli 104 miljoonaa euroa
(35).
Rahoitustuotot ja -kulut olivat yhteensä -41 miljoonaa euroa (-26),
osuudet osakkuusyhtiöiden tuloksista 0 miljoonaa euroa (-1) ja
rahoituseriin kirjatut kurssierot -5 miljoonaa euroa (+8).
Katsauskauden tulos ennen veroja oli 58 miljoonaa euroa (16),
osakekohtainen tulos 0,16 euroa (0,01) ja sijoitetun pääoman tuotto
9,6 prosenttia (3,4). Ilman kertaluonteisia eriä tulos oli -15
miljoonaa euroa (16), osakekohtainen tulos -0,08 euroa (0,01) ja
sijoitetun pääoman tuotto 3,2 prosenttia (3,4).
Omavaraisuusaste maaliskuun lopussa oli 32,9 prosenttia ja
velkaantumisaste 114 prosenttia (31.12.2006: 30,9 % ja 126 %).
Pehmo- ja ruoanlaittopaperit
Pehmo- ja ruoanlaittopapereiden liikevaihto oli 213 miljoonaa euroa
(181) ja liikevoitto 6 miljoonaa euroa (5). Vertailukelpoinen
liikevaihto kasvoi ensimmäisellä neljänneksellä noin 5 prosenttia
verrattuna edelliseen vuoteen. Kasvuun vaikuttavat tekijät olivat
myyntihintojen nousu ja tuotevalikoiman uudistus. Volyymikasvua oli
0,4 prosenttia.
Merkittävimmän raaka-aineen, sellun, hinnan nousu aiheutti noin 3,5
miljoonan euron lisäkustannuksen verrattuna edelliseen vuoteen.
Onnistuneilla hinnankorotuksilla sekä lisääntyneellä omien
tuotemerkkien myynnillä pystyttiin kuitenkin pääosin kompensoimaan
raaka-aineiden hinnan nousun vaikutukset.
Pehmopaperimarkkinat kasvavat muita markkinoita nopeammin
Keski-Euroopassa ja Venäjällä. Viime vuoden keväällä Slovakiasta
hankitun pehmopaperiyhtiön liikevaihto on kehittynyt suunnitelmien
mukaan, mutta raaka-aineiden hinnan nousu sekä vahvistunut Slovakian
koruna on kiristänyt kannattavuutta.
Syksyllä 2006 perustettiin Moskovaan oma myyntiorganisaatio ja
varasto, josta aloitettiin kuluttaja- ja suurkuluttajatuotteiden
suorat toimitukset asiakkaille. Venäjällä toimintaa kehitetään
paikallisen pehmopaperijalostuksen mahdollistamiseksi.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Osana M-realin kotimaan toimintojen tulosparannusohjelmaa yhtiö
päätti huhtikuussa sulkea Tampereella sijaitsevan Takon
kartonkitehtaan kartonkikonelinja 2:n. Linjalla valmistetaan
taivekartonkia ja sen kapasiteetti on 70 000 tonnia vuodessa.
Kartonkikone suunnitellaan suljettavaksi heinäkuun loppuun mennessä.
Suljettavan linjan tuotanto pyritään pääosin siirtämään M-realin
muille Suomessa sijaitseville koneille.
Toisen vuosineljänneksen näkymät
Puun kysyntä Suomessa on hyvä kaikilla puutavaralajeilla ja hintataso
on ennätyksellisen korkea. Metsäliitto on huhtikuun alussa
käynnistänyt kampanjan kesällä tehtävien harvennusten lisäämiseksi.
Venäjän vientiverojen korottaminen tulee vaikuttamaan vain lievästi
tämän vuoden tuontimääriin.
Puutuoteteollisuuden toisen neljänneksen näkymät ovat pääosin
positiiviset. Kysynnän odotetaan säilyvän hyvällä tasolla ja
tuotteiden hintojen jatkavan nousuaan maltillisesti.
Sellumarkkinat näyttävät pysyvän vuoden toisella neljänneksellä
vakaina. Sellun hinnassa on edelleen nousupaineita ja havusellulle on
ilmoitettu 20 dollarin hinnankorotus huhtikuun alusta.
Hienopaperi- ja kartonkituotteiden kysynnän arvioidaan jatkuvan
hyvänä ja päällystetyn aikakauslehtipaperin kysynnän ennakoidaan
jonkin verran piristyvän alkuvuoteen verrattuna. Toimenpiteet
päällystämättömän hienopaperin hintojen korottamiseksi jatkuvat. Myös
päällystetyn hienopaperin markkinahinnan ennakoidaan Euroopassa
hieman nousevan. Taivekartongin hintaa nostetaan toukokuun
puolivälistä alkaen, mutta mahdollisuudet päällystetyn
aikakauslehtipaperin hintojen korottamiseksi lähitulevaisuudessa ovat
rajalliset.
Metsäliitto-konsernin tehtaiden puuhuollon ennakoidaan olevan
haasteellista vuoden toisella neljänneksellä. Toimitushäiriöt ovat
mahdollisia sekä sellutehtailla että sahoilla. Avainasemassa ovat
puun oston ja korjuun onnistuminen sekä kuljetuskelit.
Metsäliitto-konsernin toisen neljänneksen liikevoiton ennen
kertaluonteisia eriä arvioidaan kausiluontoisten tekijöiden,
nousevien puukustannusten sekä laajempien kunnossapitoseisokeiden
takia jäävän ensimmäistä neljännestä heikommaksi.
Espoossa 24.4.2007
Metsäliitto-konserni
Hallitus
Osavuosikatsaus on laadittu noudattaen IFRS-standardien kirjaamis- ja
arvostusperiaatteita, mutta sen laadinnassa ei ole noudatettu kaikkia
IAS 34-standardin vaatimuksia.
Lisätiedot:
Talousjohtaja Ilkka Pitkänen, Metsäliitto-konserni, puh. 010 469 4260
Viestintäjohtaja Lauri Peltola, Metsäliitto-konserni, puh. 050 570
5606
METSÄLIITTO-KONSERNI
Lyhennetty tuloslaskelma 2007 2006 2006
(milj. euroa) 1-3 1-3 Muutos 1-12
Liikevaihto 2 244 2 358 -114 9 271
Liiketoiminnan muut tuotot 24 46 -22 175
Materiaalit ja palvelut -1 449 -1 474 25 -6 037
Henkilöstökulut -328 -361 33 -1 451
Liiketoiminnan muut kulut -324 -357 33 -1 273
Poistot ja arvonalentumiset -132 -130 -2 -707
Liikevoitto 35 82 -47 -22
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista 2 0 2 6
Kurssierot -5 8 -13 6
Muut rahoitustuotot 6 9 -3 23
Muut rahoituskulut -68 -54 -14 -235
Tulos ennen veroja -30 45 -75 -222
Tuloverot -19 -24 5 -37
Kauden tulos -49 20 -70 -259
Jakautuminen
Emoyrityksen omistajille 3 17 -14 -25
Vähemmistölle -52 4 -56 -234
-49 20 -70 -259
2007 2006 2006
Lyhennetty tase 31.3. 31.3. 31.12.
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 616 849 617
Aineelliset hyödykkeet 4 161 4 242 4 197
Biologiset hyödykkeet 72 65 71
Sijoitukset
Korolliset 52 46 52
Laskennalliset verosaamiset 85 86 77
Muut korottomat 214 230 210
5 200 5 518 5 225
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 1 133 1 310 1 095
Saamiset
Korolliset 37 9 145
Korottomat 1 660 1 749 1 617
Rahat ja pankkisaamiset 189 190 246
3 019 3 259 3 103
Myytävänä olevat omaisuuserät 86 0 103
VARAT YHTEENSÄ 8 306 8 777 8 431
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Oma pääoma 1 297 1 354 1 289
Vähemmistöosuus 991 1 298 1 064
Oma pääoma yhteensä 2 288 2 652 2 353
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat 382 430 382
Eläkevelvoitteet 244 269 238
Varaukset 110 70 91
Korolliset 3 459 3 267 3 455
Muut korottomat 56 85 56
4 251 4 121 4 222
Lyhytaikaiset velat
Korolliset 414 757 512
Korottomat 1 321 1 247 1 314
1 735 2 004 1 826
Velat yhteensä 5 986 6 125 6 048
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät velat 31 0 30
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ 8 306 8 777 8 431
Oman pääoman muutos Ed. Vähem-
Osuus- tilikausien mistö- Yhteensä
pääomat Rahastot tulos osuus
Oma pääoma 1.1.2006 558 74 696 1 317 2 646
Muuntoerot -4 -4
Maksettu -24 -24
osuuskorko/osinko
Osuuspääoman kasvu 8 1 9
Rahoitusinstrumenttien 4 4
vaikutus
Muu ero 1 1
Tilikauden tulos 17 4 20
Oma pääoma 31.3.2006 566 79 709 1 298 2 652
Oma pääoma 1.1.2007 577 78 634 1 064 2 353
Muuntoerot -2 -2
Maksettu -12 -12
osuuskorko/osinko
Osuuspääoman kasvu 10 10
Rahoitusinstrumenttien -3 -3
vaikutus
Muu ero -8 -8
Tilikauden tulos 3 -52 -49
Oma pääoma 31.3.2007 587 75 635 991 2 288
2007 2006 2006
Lyhennetty rahavirtalaskelma 1-3 1-3 1-12
Liiketoiminnan rahavirrat
Kauden tulos -49 20 -259
Oikaisut yhteensä 248 168 928
Käyttöpääoman muutos -75 -120 193
Liiketoiminnan rahavirrat 123 68 863
Nettorahoituskulut -72 -29 -189
Maksetut verot -39 -24 -54
Liiketoiminnan nettorahavirrat 12 15 620
Investointien rahavirrat
Yrityshankinnat -8 -50 -136
Käyttöomaisuuden ostot -88 -118 -608
Omaisuuden myynnit ja muut -4 18 69
Investointien nettorahavirrat -100 -150 -675
Rahoituksen rahavirrat
Oman pääoman lisäys 41 25 98
Pitkäaikaisten lainojen ja muiden
rahoituserien muutos 5 130 74
Maksetut osingot -12 -24 -62
Rahoituksen nettorahavirrat 34 131 110
Rahavarojen muutos -55 -4 55
Rahavarat kauden alussa 248 194 194
Rahavarojen muutos -55 -4 55
Myytävissä olevien omaisuuserien rahavarat -2 -1
Rahavarat kauden lopussa 191 190 248
SEGMENTIT
Kuluttajapakkaukset I/07 I/06 I-IV/06
Liikevaihto 236 257 971
EBITDA 50 50 154
Poistot ja arvonalentumiset -21 -23 -96
Liikevoitto 29 27 58
Paperit I/07 I/06 I-IV/06
Liikevaihto 779 801 3 118
EBITDA 29 81 172
Poistot ja arvonalentumiset -58 -64 -388
Liikevoitto -29 17 -216
MAP Merchant Group I/07 I/06 I-IV/06
Liikevaihto 379 365 1 437
EBITDA 8 9 27
Poistot ja arvonalentumiset -1 -2 -69
Liikevoitto 7 7 -42
Puutuotteet I/07 I/06 I-IV/06
Liikevaihto 354 510 2 045
EBITDA 39 32 173
Poistot ja arvonalentumiset -12 -18 -66
Liikevoitto 27 14 107
EBITDA = Tulos ennen poistoja ja arvonalentumisia
Muu toiminta I/07 I/06 I-IV/06
Liikevoitto 1 17 71
josta
Puunhankinta 10 12 44
Pehmo- ja ruoanlaittopaperit 6 5 19
Muut ja konserniviennit -15 0 8
M-real sisällyttää selluteollisuuden (Metsä-Botnia) liikevoitosta 30
prosenttia (39 %)
ja Metsäliitto 23 prosenttia (14 %) segmentteihin Kuluttajapakkaukset
ja Paperit.
Tuotanto
1 000 yks. I/07 I/06 I-IV/06
Paperi, tn 1 019 1 079 4 119
Kartonki, tn 311 299 1 121
Sahatavara, m3 513 1 113 3 893
Sahatavaran jatkojalostus, m3 116 302 1 179
Engineered Wood -tuotteet, m3 223 247 935
Sellu & CTMP, tn (M-real) 426 440 1 754
Sellu, tn (Metsä-Botnia) 676 644 2 520
Tiedot vuosineljänneksittäin 2007 2006 2006 2006 2006
I IV III II I
Liikevaihto
Kuluttajapakkaukset 236 241 236 237 257
Paperit 779 778 767 772 801
MAP Merchant Group 379 376 342 354 365
Puutuotteet 354 482 499 555 510
Muu toiminta & sis. liikevaihto 496 475 402 396 425
Liikevaihto yhteensä 2 244 2 352 2 246 2 314 2 358
Liikevoitto
Kuluttajapakkaukset 29 5 21 5 27
Paperit -29 -176 7 -64 17
MAP Merchant Group 7 -59 3 7 7
Puutuotteet 27 46 21 26 14
Muu toiminta 1 24 16 14 17
Liikevoitto yhteensä 35 -160 68 -11 82
- % liikevaihdosta 1,6 -6,8 3,0 -0,5 3,5
Osuus osakkuusyhtiöiden
tuloksista 2 2 2 2 0
Kurssierot -5 0 4 -6 8
Muut rahoitustuotot ja -kulut -62 -62 -60 -45 -45
Tulos ennen veroja -30 -220 14 -60 45
Tuloverot -19 9 -21 -1 -24
Kauden tulos -49 -211 -7 -61 20
AINEELLISEN KÄYTTÖOMAISUUDEN MUUTOKSET
I/07 I/06 I-IV/06
Kirjanpitoarvo kauden alussa 4 197 4 256 4 256
Hankitut yhtiöt - 2 92
Investoinnit 85 133 693
Vähennykset -4 -17 -600
Poistot ja arvonalentumiset -110 -120 -530
Myytävänä olevat omaisuuserät - - -28
Muuntoero ja muut muutokset -8 -12 315
Kirjanpitoarvo kauden lopussa 4 161 4 242 4 197
VASTUUT I/07 I/06 IV/06
Omasta puolesta 332 353 408
Osakkuusyhtiöiden puolesta 3 2 5
Muiden puolesta 2 20 3
Yhteensä 337 375 416
KÄYTTÖOMAISUUSOSTOSITOUMUKSET I/07 I/06 IV/06
Maksut alle vuoden 182 136 195
Maksut myöhemmin 17 66 20
AVOIMET JOHDANNAISSOPIMUKSET I/07 IV/06
Korkojohdannaiset 2 402 2 377
Valuuttajohdannaiset 3 275 3 838
Muut johdannaiset 188 173
Yhteensä 5 865 6 387
Avoimien johdannaissopimusten käypä arvo laskettuna markkinahintaan
oli katsauskauden lopussa -9 miljoonaa euroa (31.12.2006: -4 Me).
Avoimien sopimusten bruttomäärä sisältää myös suljetut sopimukset,
joiden määrä yhteensä on 567 miljoonaa euroa (31.12.2006: 871 Me).