Wärtsilä Oyj Abp TILINPÄÄTÖS 5.2.2008 klo 8.30
LIIKEVAIHTO KASVOI 18% VUONNA 2007 JA KANNATTAVUUS PARANI 10,1%:IIN -
VUONNA 2008 KANNATTAVUUS YLITTÄÄ 11%
KESKEISTÄ NELJÄNNELTÄ NELJÄNNEKSELTÄ:
- Hyvä markkinatilanne jatkui
- Vahva kasvu jatkui, tilauskertymä kasvoi 21% 1.594 milj. euroon
(1.318)
- Liikevaihto kasvoi 29% 1.272 milj. euroon (986)
- Liiketulos (EBIT) kasvoi 47% 146 milj. euroon (99)
- Kannattavuus parani 11,5% :iin (10,1).
KESKEISTÄ KATSAUSKAUDELTA 1-12/2007:
- Sekä Ship Power että Power Plants -markkinat jatkuivat aktiivisina
- Tilauskertymä kasvoi vahvasti 5.633 milj. euroon (4.621), kasvua
22%. Power Plants -liiketoiminnan tilauskertymä kasvoi 38%
- Tilauskanta 6.308 milj. euroa (4.439), kasvua 42%
- Liikevaihto kasvoi 18% 3.763 milj. euroon (3.190).
- Liiketulos (EBIT) parani 45% 379 milj. euroon (262)
- Kannattavuus parani 10,1%:iin (8,2)
- Tulos/osake parani 2,74 euroon (3,72, vertailukelpoinen tulos/osake
2,03)
- Liiketoiminnan rahavirta vahva 431 milj. euroa (302)
- Hallitus esittää osingoksi 2,25 euroa/osake.
KESKEISTÄ 2008
- Liikevaihto kasvaa noin 25%
- Kannattavuus ylittää 11%.
KONSERNIJOHTAJA OLE JOHANSSON:"Vuosi 2007 oli monella tavalla jälleen ennätyksellinen. Markkinat
jatkuivat aktiivisina ja tilauskertymämme kasvoi jälleen vahvasti
viime vuoden erittäin korkeasta tasosta huolimatta. Tilauskertymä
kasvoi 22%. Liikevaihto kasvoi 18% ja kannattavuudessa saavutettiin
tähänastinen ennätys 10,1%. Odotamme markkina-aktiviteetin jatkuvan
hyvänä vuoden 2008 ensimmäisellä puoliskolla. Ship Power
-markkinoilla saattaa tapahtua jonkin verran hidastumista
loppukeväästä, mutta Power Plants -markkinoiden odotetaan säilyvän
erittäin aktiivisina. Vahvaan tilauskantaan ja
kapasiteetti-investointeihin perustuen jatkamme positiivista
kehitystämme; vuodesta 2008 tulee vahvan kasvun ja edelleen
parantuvan kannattavuuden vuosi."
NÄKYMÄT VUODELLE 2008
Vahvan tilauskannan perusteella Wärtsilän liikevaihdon odotetaan
kasvavan tänä vuonna noin 25%. Koko vuoden kannattavuus ylittää 11%.
Wärtsilän kannattavuus vaihtelee huomattavasti vuosineljänneksestä
toiseen ja näin tulee olemaan myös kuluvana vuonna. Ensimmäinen
vuosineljännes on todennäköisesti heikoin ja viimeinen vahvin.
Wärtsilä Oyj Abp
Raimo Lind Eeva Kainulainen
Varatoimitusjohtaja & CFO Tiedotusjohtaja
LIITE: Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle voitonjaosta.
ANALYYTIKKO- JA LEHDISTÖTILAISUUS järjestetään tiistaina 5.
helmikuuta 2008 klo 10.45 Wärtsilän konsernijohdossa.
Englanninkielistä, noin tunnin mittaista tilaisuutta voi seurata myös
internetissä osoitteessa:
http://194.100.179.98:80/wip/directlink.do?newbrowser=1&pid=2054416
Osallistuaksenne puhelinkonferenssiin, soittakaa numeroon 09-8248
3101 ja näppäilkää PIN-koodi 4217. Halutessanne kysyä kysymyksiä
puhelinkonferenssin aikana painakaa ##, jolloin kuulette
puhelinoperaattorin äänen. Operaattori pyytää toistamaan konferenssin
PIN-koodin, jonka jälkeen hän avaa linjan ja voitte kysyä haluamanne
kysymykset. Taltiointi tilaisuudesta on saatavilla Wärtsilän
internet-sivuilla myöhemmin samana päivänä.
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE
Tässä tilinpäätöstiedotteessa esitetyt luvut ovat tilintarkastettuja.
Neljäs neljännes 10-12/2007 lyhyesti
MEUR 10-12/2007 10-12/2006 Muutos
Tilauskertymä 1 594 1 318 21%
Liikevaihto 1 272 986 29%
Liiketulos 146 99 47%
% liikevaihdosta 11,5% 10,1%
Tulos ennen veroja 145 92 1) 58%
Tulos/osake, euroa 1,05 0,61 1)
1) Vertailukelpoisuuden vuoksi 10-12/2006 lukuun ei sisälly
Wärtsilän osuutta Ovakon tuloksesta verojen jälkeen 49 milj. euroa.
Katsauskausi 1-12/2007 lyhyesti
MEUR 1-12/2007 1-12/2006 Muutos
Tilauskertymä 5 633 4 621 22%
Tilauskanta 31.12. 6 308 4 439 42%
Liikevaihto 3 763 3 190 18%
Liiketulos 379 262 45%
% liikevaihdosta 10,1% 8,2%
Tulos ennen veroja 372 255 2) 46%
Tulos/osake, euroa 2,74 2,03 2)
Liiketoiminnan rahavirta 431 302 43%
Korolliset nettovelat kauden lopussa -27 55
Bruttoinvestoinnit 231 193 20%
2) Vertailukelpoisuuden vuoksi 2006 lukuun ei sisälly Wärtsilän
osuutta Ovakon tuloksesta verojen jälkeen 67 milj. euroa eikä 124
milj. euron myyntivoittoa Assa Abloy:n B-osakkeiden myynnistä.
Liiketoimintaympäristö ja markkinat
Ship Power - laivoja tilattiin jälleen ennätysmäärä
Kysyntä kiihtyi kevään aikana ja laivatilaukset olivat jälleen kerran
ennätystasolla sekä laivojen määrällä että tonneissa mitattuna.
Kappalemääräisesti laivoja tilattiin noin 20% edellisvuotta enemmän
ja tonneissa mitattuna kasvua oli noin 40%. Vaikka
kokonaistilausvolyymi oli selkeästi edellisvuotta korkeammalla
tasolla, joulukuussa oli nähtävissä hiljentymistä edelliskuukausiin
verrattuna. Markkinoiden lisääntynyt hermostuneisuus ja hieman
laskeneet rahtihinnat olivat oletettavasti osasyitä laskuun.
Vuoden aikana kauppalaivojen kysyntä oli erittäin vahvaa, erityisesti
irtolastialusten korkean tilausaktiviteetin ansiosta.
Irtolastialusten kysyntää kiihdyttivät varustamojen korkeat tuotot.
Konttialusten kysyntä oli vilkasta, isoissa konttialuksissa jopa
yllätyksellisen vahvaa. Tankkereiden tilausmäärä laski odotetusti
ennätysvuoden 2006 jälkeen. LNG-laivamarkkinoilla oli hiljaista
katsauskauden aikana. Uusien LNG-alusten investointeja lykättiin,
mikä johtuu maakaasun tuotanto- ja logistiikkainvestointien
myöhästymisistä.
Offshore-segmentin vuosi 2007 oli hyvä laitteistojen korkeiden
käyttöasteiden ja päivähintojen ansiosta. Erittäin korkea öljyn hinta
on houkutellut investoimaan offshore-segmentille. Öljyä etsitään ja
hyödynnetään myös yhä syvemmillä merialueilla, mikä vaatii
uudenlaista laitteistoa. Tämä on omalta osaltaan kasvattanut kysyntää
offshore-segmentillä. Katsauskauden aikana tilattiin useita
öljynporauslauttoja, porausaluksia ja putkien asennusaluksia.
Offshore-tukialusten ja ankkurinkäsittelylaivojen kysynnässä oli
nähtävissä hidastumista erittäin vahvan vuoden 2006 jälkeen. Pelko
ylikapasiteetista ja pitkät toimitusajat vaikuttivat kysyntään.
Kysyntä vakaammilla risteily- ja lauttamarkkinoilla säilyi vuoden
2006 tasolla. Erikoisaluksissa ainoastaan hinaajien kysyntä laski
hieman, erityisesti aasialaisilla telakoilla. Tämä johtui lähinnä
kapasiteetin kohdistamisesta muille laivasegmenteille.
Eurooppalaisten telakoiden kysyntä säilyi vuoden 2006 tasolla.
Kiina jatkoi kasvuaan laivanrakennuksessa ja saavutti johtavan
laivanrakennusmaan aseman 41%:n osuudella uusista laivatilauksista
vuonna 2007. Toiseksi suurin laivanrakennusmaa oli Korea, joka sai
30% uusista laivatilauksista. Sekä Euroopan että Japanin osuudet
olivat 10% ja muiden maiden osuus oli 9%. Edellisvuoteen verrattuna
sekä Kiina että Korea lisäsivät ja Eurooppa ja Japani menettivät
markkinaosuuttaan.
Ship Power -liiketoiminnan markkinaosuudet
Keskinopeiden päämoottorien kokonaismarkkinat vuonna 2007 olivat
8.800 MW (8.700 edellisen vuosineljänneksen lopussa) ja Wärtsilän
markkinaosuus oli 38% (42% edellisen neljänneksen lopussa). Wärtsilän
markkinaosuus on hieman kärsinyt kapasiteettirajoitteista ja pitkistä
toimitusajoista. Markkinaosuuden laskuun vaikuttivat myös hiljaiset
LNG-markkinat, joilla Wärtsilän 50 DF-moottorilla on ollut erittäin
vahva asema. Hidaskäyntisten moottoreiden kokonaismarkkinat kasvoivat
voimakkaasti 38.100 MW:iin (34.100 edellisen neljänneksen lopussa) ja
Wärtsilän osuus oli muuttumaton 16% (16). Apumoottorimarkkinoiden
koko oli 9.000 MW (8.200) ja Wärtsilän osuus nousi 5%:sta 6%:iin.
Kiinteälapaisten potkureiden markkinoilla Wärtsilä onnistui
vahvistamaan asemaansa Kiinan yhteisyritykseen tehtyjen investointien
avulla. Yhtiön markkinaosuus vuonna 2007 kasvoi 15%:iin (11).
Säätölapapotkureissa Wärtsilä on kärsinyt tuotantokapasiteetin
rajoitteista ja menettänyt markkinaosuuttaan, markkinaosuus laski
18%:iin (36).
Vahva kysyntä Power Plants -markkinoilla jatkui
Voimalamarkkinoilla kysyntä jatkui vahvana ja kaikki Wärtsilän
kannalta olennaiset segmentit -perusvoimantuotanto, teollisuuden
voimalat, sähköverkon vakaaseen toimintaan tarkoitetut voimalat sekä
voimaratkaisut öljy- ja kaasuteollisuudelle - olivat aktiivisia
katsauskauden aikana. Kysyntä markkinoilla oli vilkasta kaikkialla
maailmassa. Öljyvoimaloiden kysyntä oli voimakasta katsauskaudella
erityisesti Afrikassa ja Lähi-idässä. Uusiutuvia polttoaineita
käyttäviä voimaloita, joihin kuuluvat mm. nestemäisiä
biopolttoaineita käyttävät voimalat, tilattiin aktiivisesti
erityisesti Italiassa. Kaasuvoimaloiden kysyntä pysyi hyvällä
tasolla.
Power Plants -liiketoiminnan markkinaosuudet
Diesel and Gas Turbine -lehden tilaston mukaan Wärtsilän
raskasöljyvoimaloiden markkinaosuus kesäkuun 2006 ja toukokuun 2007
välillä oli 38% (34). Wärtsilälle merkityksellisellä, yli 3 MW:n
suuruusluokan kevytöljyvoimaloiden segmentillä, Wärtsilän
markkinaosuus kasvoi 24%:iin (23) Wärtsilän bioöljyvoimaloiden suuren
kysynnän ansiosta. Kaasuvoimalamarkkinat, joihin kuuluvat sekä
mäntämoottori- että kaasuturbiinivoimalat, olivat kooltaan noin
10.900 MW (10.400). Wärtsilän osuus tällä segmentillä oli 12% (8).
Öljy- ja kaasuvoimaloiden kokonaismarkkinat Wärtsilän voimaloiden
teholuokassa olivat 14.060 MW (14.750).
Vahva kysyntä jatkui
Vuoden 2007 viimeisellä neljänneksellä Wärtsilän tilauskertymä jatkui
vahvana ja oli 1.594 milj. euroa (1.318), kasvua oli 21%. Ship Power
-liiketoiminnan tilauskertymä oli samalla vahvalla tasolla kuin
vastaavalla kaudella 2006, 640 milj. euroa (619). Ship Power
-liiketoiminnan neljännen neljänneksen tilauskertymä koostui
etupäässä offshore- ja kauppalaivasegmenttien tilauksista. Wärtsilä
sai useita laajoja kokonaistoimitustilauksia offshore-alueen
ankkurinkäsittely- ja tukialuksiin norjalaisilta telakoilta.
Kauppalaivojen segmentillä saatiin erilaisten tankkerien ja
yleisrahtialusten tilauksia.
Power Plants -liiketoiminnan tilauskertymä kasvoi erittäin vahvasti
neljännellä neljänneksellä 463 milj. euroon (311), kasvua oli 49%
vuoteen 2006 verrattuna. Suurimmat öljyvoimalatilukset saatiin
Kamerunista, Perusta ja El Salvadorista ja suurimmat
kaasuvoimalatilaukset Trinidad ja Tobagosta, Indonesiasta ja
Argentiinasta. Vuoden 2007 viimeisellä neljänneksellä Wärtsilä sai
ensimmäisen biomassavoimalatilauksen Tsekin tasavallasta.
Katsauskaudella tammi-joulukuussa 2007 tilauskertymä oli 5.633 milj,
euroa (4.621), kasvua oli 22%. Eniten tilauksia saatiin Ship Power
-liiketoiminnassa, 2.600 milj. euroa (2.270). Kasvua oli 15%
vastaavaan kauteen 2006 verrattuna.
Katsauskauden alussa Ship Power -liiketoiminnan tilauskertymää
hallitsi selvästi offshore-segmentti. Wärtsilä kirjasi useita
tilauksia porauslauttoihin, porausaluksiin, kelluviin
öljyntuotantolaitoksiin sekä useisiin tukialuksiin. Yksi vuoden 2007
merkittäviä virstanpylväitä oli Brazilian Dynamic Producer Inc.:in
tilaus, joka käsitti kokonaisen voimajärjestelmän sekä automaatio- ja
propulsiojärjestelmät öljylähdetestaukseen tarkoitettuun
FPSO-alukseen. Offshore-tukialusten markkinoilla norjalaisten,
singaporelaisten ja kiinalaisten telakoiden kysyntä oli suurinta.
Offshore-segmentin osuus Ship Power -liiketoiminnan tilauskertymästä
oli 36%. Vuoden 2007 jälkimmäisellä puoliskolla erilaiset
kauppalaivat hallitsivat tilauskertymää ja offshore-tukialusten
tilauksissa oli nähtävissä hidastumista alkuvuoden voimakkaan
kysynnän jälkeen. Kauppalaivasegmentin osuus Ship Powerin
tilauskertymästä oli 43%. Segmentti sisältää sekä suurempia aluksia,
jotka käyttävät hidaskäyntisiä päämoottoreita että pienempiä aluksia,
jotka käyttävät keskinopeita päämoottoreita. Alukset, joissa
käytetään keskinopeita päämoottoreita, ovat Wärtsilälle
merkityksellisempiä, koska hidaskäyntisiä moottoreita myydään
lisenssillä ja niiden taloudellinen merkitys Wärtsilälle on näin
ollen vähäisempi. Lisäksi Wärtsilällä on vahva markkina-asema
keskinopeissa päämoottoreissa. Vuoden aikana Wärtsilä sai useita
tilauksia irtolastialuksiin, yleisrahtialuksiin ja tankkereihin.
Telakat, jotka rakentavat kauppalaivoja, sijaitsevat lähinnä Koreassa
ja Kiinassa. Erikoisalussegmentin osuus Ship Power -liiketoiminnan
tilauskertymästä oli 10% , risteilijät ja lautat -segmentin osuus oli
7% ja laivaston osuus oli 5%.
Katsauskauden tammi-joulukuu 2007 aikana Power Plants -liiketoiminnan
tilauskertymä kasvoi vahvasti 38% ja oli 1.421 milj. euroa (1.027).
Tilauskertymä kasvoi pääasiassa Afrikasta, Amerikasta ja Euroopasta
saatujen joustavan perusvoimantuotannon voimalatilausten ansiosta.
Suurimmat yksittäiset tilaukset saatiin Pakistanista, Marokosta,
Trinidad ja Tobagosta, Senegalista ja El Salvadorista. Joustavan
perusvoimantuotannon osuus Power Plants -liiketoiminnan vuoden 2007
tilauksista oli noin 67%. Teollisuuden voimantuotanto -segmentillä
biopolttoaineita käyttävien voimaloiden kysyntä jatkui aktiivisena
Italiassa ja Wärtsilä sai tilauksia yli 400 MW:n edestä. Teollisuuden
voimantuotannon osuus Power Plants -liiketoiminnan tilauskertymästä
oli 20%. Tärkeitä öljy- ja kaasuteollisuuden tilauksia saatiin
Venäjältä, Unkarista, Ukrainasta, Ecuadorista ja Perusta. Tämän
Wärtsilän neljännen asiakassegmentin osuus tilauskertymästä oli 11%.
Katsauskauden lopussa Wärtsilän tilauskanta oli 6.308 milj. euroa
(4.439), kasvua oli 42%. Ship Power -liiketoiminnan tilauskanta oli
4.292 milj. euroa (3.020), kasvua oli 42%. Power Plants
-liiketoiminnan tilauskanta kasvoi 52% edellisvuoteen verrattuna ja
oli 1.608 milj. euroa (1.061). Tilauskanta ja aktiiviset projektit
antavat Wärtsilälle hyvän peruskuorman myös vuodelle 2009.
Tilauskertymä
MEUR 10-12/2007 10-12/2006 Muutos
Ship Power 640 619 3%
Services 489 388 26%
Power Plants 463 311 49%
Tilauskertymä yhteensä 1 594 1 318 21%
MEUR 1-12/2007 1-12/2006 Muutos
Ship Power 2 600 2 270 15%
Services 1 607 1 322 22%
Power Plants 1 421 1 027 38%
Tilauskertymä yhteensä 5 633 4 621 22%
Tilauskertymä, Power Plants
MW 10-12/2007 10-12/2006 Muutos
Öljy, MW 419 54 681%
Kaasu, MW 245 524 -53%
Uusiutuvat polttoaineet, MW 79 124 -36%
MW 1-12/2007 1-12/2006 Muutos
Öljy, MW 1 358 766 77%
Kaasu, MW 1 005 1 232 -18%
Uusiutuvat polttoaineet, MW 483 353 37%
Tilauskanta liiketoiminnoittain
MEUR 31.12.2007 31.12.2006 Muutos
Ship Power 4 292 3 020 42%
Services 405 357 14%
Power Plants 1 608 1 061 52%
Tilauskanta yhteensä 6 308 4 439 42%
Liikevaihto kasvoi vahvasti
Vuoden 2007 neljännen neljänneksen aikana Wärtsilän liikevaihto
kasvoi 1.272 milj. euroon (986), kasvua oli 29%. Ship Power
-liiketoiminnan liikevaihto kasvoi 11% 448 milj. euroon (404) ja
Services-liiketoiminnan liikevaihto kasvoi 23% 431 milj. euroon
(350). Services-liiketoiminnan kasvusta 21% oli orgaanista. Viimeisen
vuosineljänneksen aikana kasvu oli voimakkainta Power Plants
-liiketoiminnassa, jossa liikevaihto kasvoi 72% vuoden 2006
vastaavaan kauteen verrattuna ja oli 391 milj. euroa (228).
Katsauskauden tammi-joulukuu liikevaihto kasvoi 18% ja oli 3.763
milj. euroa (3.190). Ship Power -liiketoiminnan liikevaihto kasvoi
vahvasti 34% ja oli 1.320 milj. euroa (985). Services-liiketoiminnan
liikevaihto kasvoi 22%, 1.550 milj. euroon (1.266), 19% kasvusta oli
orgaanista. Power Plants -liiketoiminnan liikevaihto oli 882 milj.
euroa (934), 6% vähemmän kuin vuoden 2006 vastaavana kautena.
Katsauskauden aikana Power Plants -liiketoiminnan kasvua rajoitti
tuotantokapasiteetti ja sen jako Ship Power -liiketoiminnan ja Power
Plants -liiketoiminnan välillä. Services-liiketoiminnan osuus
Wärtsilän kokonaisliikevaihdosta oli 41%, Ship Powerin osuus 35% ja
Power Plantsin 24%.
Liikevaihto
MEUR 10-12/2007 10-12/2006 Muutos
Ship Power 448 404 11%
Services 431 350 23%
Power Plants 391 228 72%
Liikevaihto yhteensä 1 272 986 29%
MEUR 1-12/2007 1-12/2006 Muutos
Ship Power 1 320 985 34%
Services 1 550 1 266 22%
Power Plants 882 934 -6%
Liikevaihto yhteensä 3 763 3 190 18%
Tulos ja kannattavuus paranivat suunnitelmien mukaisesti
Vuoden 2007 viimeisellä neljänneksellä liiketulos parani 146 milj.
euroon (99) ja kannattavuus parani 11,5%:iin (10,1). Katsauskauden
tammi-joulukuu 2007 liiketulos parani 379 milj. euroon (262)
kannattavuuden ollessa 10,1% (8,2).
Katsauskauden tammi-joulukuu 2007 rahoituserät olivat -8 milj. euroa
(-7). Nettokorot olivat -11 milj. euroa (-13). Tulos ennen veroja oli
372 milj. euroa (447, josta 191 milj. euroa liittyy Wärtsilän
osuuteen Ovakon tuloksesta ja Assa Abloy -osakkeiden myyntiin).
Tilikauden verot olivat yhteensä 106 milj. euroa (94). Vertailukauden
veroihin sisältyy laskennallisia verosaatavia +26 milj. euroa, jotka
liittyvät aiemmin kirjattuihin rakennejärjestelykuluihin.
Tilikauden tulos oli 265 milj. euroa (353).
Katsauskauden osakekohtainen tulos oli 2,74 euroa (3,72,
vertailukelpoinen tulos/osake 2,03). Tuotto sijoitetulle pääomalle
(ROI) oli 26,0% (31,8). Oman pääoman tuotto (ROE) oli 20,8% (29,5).
Vahva rahoitusasema
Wärtsilän liiketoiminnan rahavirta oli 431 milj. euroa (302).
Rahoitustilanne oli vahva. Liiketoiminnan vahvan rahavirran lisäksi
saatujen ennakoiden määrä kasvoi ja oli 860 milj. euroa (572).
Likvidit varat kauden lopussa olivat 296 milj. euroa (179).
Korollisen lainapääoman nettomäärä oli -27 milj. euroa (55).
Omavaraisuusaste oli 45,9% (47,0) ja nettovelkaantumisaste -0,01
(0,07).
Investoinnit
Katsauskauden bruttoinvestoinnit olivat 231 milj. euroa (193), jotka
koostuvat 65 milj. euron (86) yritysosto- ja osakeinvestoinneista
sekä 166 milj. euron (107) tuotannollisista ja
informaatioteknologiainvestoinneista. Poistot olivat 78 milj. euroa
(72).
Katsauskauden aikana suurimmat yksittäiset investoinnit tehtiin
Vaasan ja Italian Triesten tehtaisiin, 33 milj. euroa,
potkurituotannon laajennusinvestoinnit Hollannissa ja Kiinassa olivat
17 milj. euroa. Näihin investointiohjelmiin liittyviä sitoumuksia oli
yhteensä 9 milj. euroa, lisäksi Wärtsilän osuus korealaisen
yhteisyrityksen Wärtsilä Hyundai Engine Company Ltd:n
investointiohjelmaan liittyvistä sitoumuksista oli 12 milj. euroa
katsauskauden lopussa. Suuren volyymikasvun johdosta vuoden 2008
investointien odotetaan nousevan 200 milj. euroon ilman yritysostoja.
Omistukset
Wärtsilä omistaa 7.270.350 Assa Abloyn B-sarjan osaketta, mikä vastaa
2,0% Assa Abloyn osakkeista. Omistus on kirjattu taseeseen
katsauskauden lopun mukaiseen markkina-arvoon 100 milj. euroa.
Henkilöstö
Tilikauden aikana Wärtsilän henkilöstömäärä oli keskimäärin 15.337
henkilöä (13.264) ja tilikauden lopussa 16.336 henkilöä (14.346).
Henkilöstömäärän kokonaiskasvu oli 1.990 henkilöä, josta suurin osa
oli orgaanista. Yritysostojen kautta henkilöstömäärä kasvoi 107:lla.
Eniten henkilöstömäärä kasvoi Services-liiketoiminnassa.
Maantieteellisesti henkilöstömäärä on kasvanut eniten Euroopassa ja
Aasiassa. Suomen yksiköissä lisäystä oli vuoden aikana 385 henkilöä.
Strategia ja tavoitteet
Wärtsilän strategisena tavoitteena on vahvistaa johtavaa asemaansa
markkinoillaan ja jatkaa kasvua tarjoamalla asiakkaille markkinoiden
paras elinkaarenaikainen hyötysuhde ja luotettavuus. Tämän
mahdollistaa integroitu laite- ja palvelutarjonta, joka vastaa
asiakkaiden tarpeisiin kaikkialla maailmassa. Wärtsilä kasvaa myös
kehittämällä uusia tuotteita ja palveluja, sekä laajentamalla
maantieteellistä läsnäoloaan. Wärtsilä lisää osaamistaan
automaatiossa ja vahvistaa myös tuotetarjontaansa ratkaisuilla,
joiden avulla voimajärjestelmien operointi on luotettavaa ja
ympäristön kannalta turvallista. Vahvistaminen tapahtuu kasvamalla
orgaanisesti, solmimalla kumppanuussopimuksia ja yritysostojen
kautta.
Strategiset yritysostot ja yhteisyritykset 2007
Kasvutavoitteiden toteuttamiseksi Wärtsilä on toteuttanut useita
strategisia toimenpiteitä, jotka laajentavat Services- ja Ship Power
-liiketoimintojen tuotevalikoimaa ja vahvistavat läsnäoloa
keskeisimmillä markkinoilla.
Tammikuussa Wärtsilä ja Hyundai Heavy Industries Co. Ltd (HHI)
allekirjoittivat sopimuksen 50/50-omisteisen yhteisyrityksen
perustamisesta Koreaan. Yhteisyritys ryhtyy valmistamaan
monipolttoainemoottoreita LNG-aluksiin, jotka kuljettavat
nesteytettyä maakaasua.
Helmikuussa Wärtsilä osti ruotsalaisen Senitec AB:n. Yritys on
erikoistunut tuotteisiin, joiden avulla jäte, kuten öljyinen vesi ja
jäteöljy, erotetaan voimalaitoksissa, satamissa ja laivoissa.
Helmikuussa Wärtsilä osti Marine Propeller (Pty) Ltd:n
liiketoiminnan. Yritys sijaitsee Kapkaupungissa Etelä-Afrikassa, ja
sen pääliiketoimintaa on potkurien kunnostaminen.
Toukokuussa Wärtsilä laajensi potkurien huoltotarjontaa edelleen
ostamalla potkurien kunnostusyhtiön McCall Propellers Ltd:n
Isosta-Britanniasta.
Heinäkuussa Wärtsilä osti englantilaisen Railko Ltd:n
Marine-liiketoiminnan. Yritys on erikoistunut
potkuriakselilaakereiden ja -tiivisteiden teknologiaan.
Elokuussa Wärtsilä osti skotlantilaisen Electrical Power Engineering
(Scotland) Ltd:n, joka on erikoistunut laivojen,
offshore-laitteistojen ja teollisuuden sähkötekniikkaan.
Edellä mainittujen yritysostojen kauppahinta oli yhteensä 43 milj.
euroa, ja kauppahintojen kohdistamisen jälkeen syntyy 25 milj. euroa
liikearvoa.
Muut strategiset toimenpiteet
Tammikuussa Wärtsilä julkisti ostotarjouksen Wärtsilä India Ltd:n
vähemmistöosakkaille 1.240.599 osakkeesta, joka oli 10,3% yhtiön
osakepääomasta. Ostotarjous oli onnistunut ja Wärtsilä osti 8,5%
osakkeista. Wärtsilä India Ltd poistui Bombayn pörssistä 18.6.2007.
Asiakaspalvelun parantamiseksi Kiinan nopeasti kasvavilla
markkinoilla Wärtsilä avasi maaliskuussa suuren huoltokeskuksen
Shanghaihin. Myös Vietnamiin avattiin toukokuussa huoltoverstas ja
toimisto Vietnamin kasvavan merenkulun, laivanrakennuksen ja
energiateollisuuden asiakkaiden palvelemiseksi.
Koulutuspalvelujen kysyntä on kasvanut tasaisesti. Wärtsilä avasi
uuden koulutuskeskuksen Koreaan tarjotakseen asiakkaille koulutusta
maailman suurimmassa laivanrakennusmaassa.
Toukokuussa Wärtsilä ja Vietnam Shipbuilding Industry Corporation
(Vinashin) allekirjoittivat lisenssisopimuksen Wärtsilän
hidaskäyntisten merimoottorien valmistuksesta ja myynnistä
Vietnamissa.
Lokakuussa Wärtsilä ja venäläinen Bryansk Engineering Works (BMZ)
allekirjoittivat lisenssisopimuksen, jonka perusteella BMZ alkaa
valmistaa Wärtsilän hidaskäyntisiä laivamoottoreita Venäjällä.
Marraskuussa Wärtsilä ja merenkulun henkilöstöpalveluihin
erikoistunut V.Ships sopivat yhteistyöstä laivojen teknisten
operointipalvelujen tarjoamiseksi kolmansille osapuolille merenkulun
markkinoilla.
Wärtsilän Ship Power -liiketoimintaa organisoitiin viideksi
asiakassegmentiksi: kauppalaivat, offshore, matkustajalautat,
merivoimat ja erikoisalukset. Tavoitteena on vastata paremmin
markkinoiden vaatimuksiin ja tekniseen kehitykseen sekä luoda valmius
vastata markkinoiden heilahteluihin.
Taloudelliset tavoitteet
Wärtsilän keskimääräinen liikevaihdon kasvutavoite on 6-7% yli
suhdannesyklin. Ship Power- ja Power Plants -liiketoimintojen
kasvutavoite on 4% ja Services-liiketoiminnan 10-15%.
Liikevoittotavoite (EBIT) on 8-10% +/- 2% liikevaihdosta yli
suhdannesyklin. Omavaraisuustavoite on 35-40%.
Kestävä kehitys
Wärtsilän vuosikertomukseen sisältyvä kestävän kehityksen raportti on
laadittu vuoden 2002 Global Reporting Initiative (GRI) -ohjeiden
mukaisesti. Se antaa tasapainoisen ja perustellun kuvan organisaation
taloudellisesta, ympäristö- ja sosiaalisesta suorituskyvystä.
Raportti on varmennettu.
Optio-ohjelmat
Wärtsilällä on konsernin avainhenkilöille suunnatut optio-ohjelmat
vuosilta 2001 ja 2002. Vuoden 2001 optio-oikeudet ovat olleet
Helsingin Pörssin kaupankäynnin kohteena vuodesta 2005 ja vuoden 2002
optio-ohjelman optio-oikeudet vuodesta 2004. Vuoden 2001
optio-ohjelman merkintäaika päättyi 31.3.2007.
Wärtsilä Oyj Abp:n vuoden 2001 ja 2002 optio-ohjelmien ehtojen mukaan
Wärtsilän B-osakkeen merkintähinta vuoden 2001 optio-ohjelman
perusteella oli 14,60 euroa ja vuoden 2002 optio-ohjelman perusteella
on 7,40 euroa osakkeelta.
Merkintäaikana on optio-ohjelmien 2001 ja 2002 perusteella vaihdettu
yhteensä 3.418.944 osaketta, joka vastaa 3,7% koko osakekannasta.
Vaihtamatta on 31.056 osaketta.
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Wärtsilän varsinainen yhtiökokous, joka pidettiin 14.3.2007, vahvisti
tilinpäätöksen ja myönsi toimitusjohtajalle ja hallituksen jäsenille
vastuuvapauden tilivuodelta 2006. Yhtiökokous vahvisti osingoksi
hallituksen ehdotuksen mukaisesti 1,75 euroa osakkeelta.
Wärtsilän varsinainen yhtiökokous päätti hallituksen jäsenmääräksi
kuusi. Hallituksen jäseniksi valittiin dipl.ins. MBA Maarit
Aarni-Sirviö, toimitusjohtaja Heikki Allonen, vuorineuvos Göran J.
Ehrnrooth, merenkulkuneuvos Antti Lagerroos, toimitusjohtaja Bertel
Langenskiöld ja toimitusjohtaja Matti Vuoria.
Tilintarkastajaksi valittiin KHT-yhteisö KPMG Oy Ab.
Hallitukselle myönnetyt valtuutukset
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään uusien A- ja/tai
B-sarjan osakkeiden antamisesta yhdessä tai useammassa erässä.
Osakeanti voidaan toteuttaa hallituksen määräämin ehdoin ja
hallituksen määräämään hintaan.
Valtuutuksen nojalla uusia osakkeita voidaan antaa yhteensä enintään
9.555.434 kappaletta siten, että
- A-sarjan osakkeita annetaan enintään 2.357.958 kappaletta ja
B-sarjan osakkeita enintään 7.197.476 kappaletta osakkeenomistajille
samassa suhteessa kuin heillä ennestään on yhtiön osakkeita, ja/tai
- B-sarjan osakkeita annetaan enintään 9.555.434 kappaletta poiketen
osakkeenomistajien merkintäoikeudesta edellyttäen, että siihen on
yhtiön kannalta painava taloudellinen syy.
Valtuutusta voidaan yllä esitetyin rajoituksin käyttää muun muassa
pääomarakenteen kehittämiseksi, omistuspohjan laajentamiseksi,
vastikkeena yrityskaupoissa tai yhtiön hankkiessa liiketoimintaansa
liittyvää omaisuutta. Uusmerkintä voidaan suorittaa myös
apporttiomaisuutta vastaan tai käyttämällä kuittausoikeutta.
Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti.
Valtuutusta ei käytetty katsauskaudella.
Hallitus
Wärtsilä Oyj Abp:n hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan
puheenjohtajaksi Antti Lagerroosin ja varapuheenjohtajaksi Göran J.
Ehrnroothin. Hallitus päätti perustaa tarkastus-, nimitys- ja
palkitsemisvaliokunnan. Hallitus valitsi keskuudestaan valiokuntiin
seuraavat jäsenet:
Tarkastusvaliokunta:
Puheenjohtaja Antti Lagerroos; jäsenet Maarit Aarni-Sirviö, Heikki
Allonen ja Matti Vuoria.
Nimitysvaliokunta:
Puheenjohtaja Antti Lagerroos; jäsenet Göran J. Ehrnrooth ja Matti
Vuoria.
Palkitsemisvaliokunta:
Puheenjohtaja Antti Lagerroos; jäsenet Heikki Allonen ja Matti
Vuoria.
Osakepääoma ja osakkeet
Tilikauden aikana on vuosien 2001 ja 2002 optio-ohjelmien perusteella
merkitty yhteensä 415.209 Wärtsilän B-osaketta. Tehtyjen merkintöjen
perusteella osakepääomaa on korotettu yhteensä 1.453.231,50 eurolla.
Korotuksen jälkeen osakepääoma on 335.893.463,50 euroa.
OSAKKEET HELSINGIN PÖRSSISSÄ
31.12.2007 A-osake B-osake Yhteensä
Osakemäärä 23.579.587 72.389.974 95.969.561
Äänimäärä 235.795.870 72.389.974 308.185.844
Osakevaihto, kpl,
1-12/2007 13.412.121 125.257.269 138.669.390
1.1.-31.12.2007 Ylin Alin Keskikurssi Päätös
1)
A-osake 58,00 38,05 52,73 53,09
B-osake 58,89 38,44 52,06 52,09
1)Kaupankäyntimäärillä
painotettu keskikurssi.
Markkina-arvo 31.12.2007 31.12.2006
MEUR 5.023 3.898
Ulkomaalaisomistus 31.12.2007 31.12.2006
50,0% 29,3%
Muutokset omistuksessa
Vuoden 2007 aikana Wärtsilä sai tietoonsa seuraavat
Arvopaperimarkkinalain 2. luvun 9 pykälän edellyttämät ilmoitukset
omistusosuuden muutoksista:
3.7.2007 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma lisäsi omistustaan
Wärtsilä Oyj Abp:ssa. Osakekaupan jälkeen Varma omisti 2.795.615
A-osaketta ja 1.188.691 B-osaketta eli yhteensä 3.984.306 Wärtsilän
osaketta tai 4,16% Wärtsilän osakekannasta ja 9,46% äänistä.
3.7.2007 Sampo Oyj vähensi omistustaan Wärtsilä Oyj Abp:ssa.
Osakekaupan jälkeen Sampo omistaa 584.668 A-osaketta tai 0,61%
Wärtsilän osakekannasta ja 1,90% äänistä.
22.8.2007 Svenska Litteratursällskapet i Finland r.f. lisäsi
omistustaan Wärtsilä Oyj Abp:ssa. Osakekaupan jälkeen Svenska
Litteratursällskapet i Finland r.f. omistaa yli 1/20 yhtiön äänistä,
1.546.596 A-osaketta ja 17.000 B-osaketta eli yhteensä 1.563.596
Wärtsilän osaketta tai 1,63% osakekannasta ja 5,03% äänistä.
23.8.2007 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma lisäsi omistustaan
Wärtsilä Oyj Abp:ssa. Osakekaupan jälkeen Varma omistaa yli 1/10
yhtiön äänistä, 3.547.257 A-osaketta ja 1.188.691 B-osaketta eli
yhteensä 4.735.948 Wärtsilän osaketta tai 4,94% Wärtsilän
osakekannasta ja 11,91% äänistä.
20.12.2007 Fiskars Oyj Abp vähensi omistustaan Wärtsilä Oyj Abp:ssa,
ja sen omistus alitti 1/20 (5%) osakepääomasta ja äänistä.
Osakekaupan jälkeen Fiskars omistaa 752.047 A-osaketta ja 65.429
B-osaketta eli yhteensä 817.476 Wärtsilän osaketta tai 0,85%
Wärtsilän osakekannasta ja 2,46% äänistä.
20.12.2007 Avlis AB, Fiskars Oyj Abp:n kokonaan omistama tytäryhtiö,
lisäsi omistustaan Wärtsilä Oyj Abp:ssa. Osakekaupan jälkeen yhtiö
omistaa yli 3/20 (15%) osakekannasta ja yli ¼ (25%) äänistä.
Osakekaupan jälkeen Avlis AB omistaa 8.500.000 A-osaketta ja
6.500.000 B-osaketta eli yhteensä 15.000.000 osaketta tai 15,63%
osakekannasta ja 29,69% äänistä.
Tuotanto
Keskinopeiden moottoreiden tuotantokapasiteettiin tähtäävät
investointiohjelmat Suomessa ja Italiassa saatiin päätökseen. Täyteen
tuotantovolyymiin päästiin viimeisen vuosineljänneksen aikana
suunnitelmien mukaisesti. Teholla mitaten Wärtsilän omissa tehtaissa
valmistettiin ja toimitettiin yhteensä 5.416 MW (4.256)
4-tahtimoottoreita. Vuonna 2008 Wärtsilä arvoi omien tehtaiden
moottoritoimitusten ylittävän 6.000 MW.
Yhteisyritysten perustaminen ja kapasiteetti-investoinnit etenevät
suunnitelmien mukaisesti. Hyundai Heavy Industriesin kanssa Koreaan
perustetun yhteisyrityksen rakennustyöt ovat alkaneet. Yhteisyritys
tulee valmistamaan monipolttoainemoottoreita LNG-markkinoille ja
tuotanto alkaa vuoden 2008 neljännellä neljänneksellä. Vastatakseen
Aasian ja varsinkin Kiinan kasvaviin laivanrakennusmarkkinoiden
tarpeisiin Wärtsilä on perustanut yhteisyrityksen China Shipbuilding
Industry Corporationin ja Mitsubishi Heavy Industriesin kanssa
hidaskäyntisten moottoreiden valmistamiseksi Kiinassa. Projekti
etenee suunnitelmien mukaisesti ja tuotannon odotetaan alkavan vuoden
2008 viimeisellä neljänneksellä. Yhteisyrityksien
kapasiteettilisäykset tulevat täysimääräisesti käyttöön pääasiassa
vuoden 2009 aikana.
Propulsiolaitteiston valmistuksen kapasiteettilaajennus Hollannissa
otettiin käyttöön vuoden 2007 viimeisellä vuosineljänneksellä.
Investoinnit propulsiokapasiteetin lisäämiseksi Norjassa ja
vaihteistojen ja säätölapapotkurien kapasiteetin lisäämiseksi
Intiassa etenevät suunnitelmien mukaisesti ja ne otetaan käyttöön
vuoden 2008 toisella vuosipuoliskolla. Wärtsilän yhteisyritys,
Wärtsilä CME Zhenjiang Propeller Co. Ltd., on kaksinkertaistanut
kiinteälapapotkurikapasiteettinsa ja yritys on suurin tämäntyyppisten
potkurien valmistaja Kiinassa ja yksi suurimmista maailmassa.
Kiinteiden ohjauspotkurien sekä tiivisteiden ja laakereiden valmistus
alkoi Wuxissa Kiinassa kolmannen neljänneksen aikana ja vuoden 2008
aikana päästään täyteen tuotantovolyymiin.
Moottorien ja potkurien valmistus sekä T&K integroitiin yhdeksi
globaaliksi organisaatioksi nimeltään Wärtsilä Industrial Operations.
Katsauskauden aikana Wärtsilä jatkoi kriittisten komponenttien
kapasiteetin saatavuuden varmistamista, useat alihankkijat ovatkin
investoineet tuotantoonsa. Pääosa näistä investoinneista otettiin
käyttöön vuonna 2007.
Tutkimus ja tuotekehitys
Vuoden 2007 aikana Wärtsilä saavutti monta tutkimuksen ja
tuotekehityksen virstanpylvästä. Yhtiö on osallistunut yhdessä muiden
eurooppalaisten yhteistyökumppaneiden kanssa laajaan
kiinteäoksidipolttokennoprojektin. Tärkeä merkkipaalu saavutettiin,
kun WFC20 - polttokennoprototyyppi käynnistettiin lokakuussa
Wärtsilän polttokennojen testauskeskuksessa.
Vuonna 2007 Wärtsilä ja MAN Diesel jättivät Euroopan komissiolle
ehdotuksen laajamittaisen tutkimusyhteistyöprojektin Herculeksen
seuraavasta vaiheesta, Hercules-Betasta. Ehdotetun projektin
päätavoitteena on parantaa olennaisesti laivojen
dieselpropulsiojärjestelmien polttoainehyötysuhdetta ja vähentää
ratkaisevasti polttoaineenkulutusta ja päästöjä. Hercules-projektin
ensimmäinen vaihe päättyi syyskuussa.
Wärtsilä solmi tutkimus- ja kehitysyhteistyötä koskevan
yleissopimuksen Vaasan ammattikorkeakoulun ja Vaasan yliopiston
kanssa. Tämä on askel Wärtsilän pyrkimyksessä parantaa yhteistyötä
Wärtsilän ja yliopistojen välillä globaalisti.
Katsauskauden aikana Wärtsilän Auxpac 26 -moottori koeajettiin
menestyksellisesti. Auxpac 26 -moottori parantaa Wärtsilän
Auxpac-tuotevalikoimaa ja vastaa suurempien apumoottoreiden
markkinakysyntään. Auxpac 26 -moottoreiden toimitukset alkavat vuoden
2008 aikana.
Wärtsilä esitteli uuden, voimalaitoskäyttöön tarkoitetun
20-sylinterisen 46F-moottorin, joka tarjoaa vanhoja malleja suuremman
tehon, pienemmät päästöt ja paremman energiatehokkuuden.
Vuonna 2007 Wärtsilän tutkimus- ja tuotekehityskulut olivat 122 milj.
euroa (85).
Riskit ja liiketoiminnan epävarmuustekijät
Joistakin keskeisistä komponenteista on edelleen pulaa. Esimerkiksi
valujen ja takeiden maailmanlaajuinen kysyntä ylittää tarjonnan.
Wärtsilä on jatkanut työtä keskeisten komponenttien saatavuuden
varmistamiseksi. Useat toimittajat ovat investoineet tuotantoonsa, ja
suuri osa näistä investoinneista on jo käytössä.
Markkinanäkymät 2008
Vahvasti kasvava aluskanta on jo pidemmän aikaa ennakoinut
heikkenevää laivatilausten kehitystä. Vaikka vuoden alussa kysynnän
odotettiin palautuvan normaalille tasolle, merenkulun ja
laivanrakennuksen markkinat ovat olleet erittäin aktiivisia vuoden
loppuun saakka. Syksyn 2007 aikana markkinoilla on ollut nähtävissä
varovaisuutta, myös hieman laskeneet rahtihinnat ovat olleet syynä
markkinoiden mielialaan. Yhdysvaltain luottokriisi on kiristänyt
rahoitusmarkkinoita ja vaikuttanut uusien investointien
houkuttelevuuteen. On kuitenkin huomattava, että varustamot ovat
toimineet kauan erittäin kannattavilla markkinoilla eivätkä sen
vuoksi ole suoraan riippuvaisia luottomarkkinoista uusien
investointien rahoittamiseksi. Vaikka tilausten taso näyttää
normalisoituneen vuoden 2007 viimeisen kuukauden aikana, on vielä
liian aikaista päätellä, onko tämä merkki tasaisemman kehityksen
alusta markkinoilla vai onko kyseessä markkinoiden väliaikainen
hengähdystauko. Wärtsilä Ship Powerin tilausaktiviteetti pysyy
hyvällä tasolla ja tilausvirran odotetaan jatkuvan tasaisena ainakin
seuraavan vuosineljänneksen ajan. Kevään lopulla saattaa olla
nähtävissä jonkin verran tilausaktiviteetin hidastumista.
Voimalamarkkinoiden jatkuvan kasvun pääasialliset markkina-ajurit
ovat maailmantalouden kasvu sekä korkeiden polttoaineiden hintojen
seurauksena tarve lisätä energiantuotannon hyötysuhdetta ja
monipuolisuutta. Muita kysyntätekijöitä ovat huoli ympäristöstä ja
polttoaineiden saatavuus. Joustavan perusvoimantuotannon ja
teollisuuden voimaloiden markkinoiden arvioidaan pysyvän aktiivisina
Lähi-idässä, Afrikassa ja Amerikoissa. Jatkuvaa kasvupotentiaalia on
nähtävissä sähköverkon vakaaseen toimintaan tähtäävien voimalaitosten
markkinoilla Pohjois-Amerikassa ja muissa kehittyneissä maissa.
Nestemäisten biopolttoaineiden voimalamarkkinoiden odotetaan pysyvän
aktiivisina Keski-Euroopassa. Kasvutaloudet Brasilia, Venäjä, Intia
ja Kiina tarjoavat mielenkiintoisia markkinamahdollisuuksia
Wärtsilälle. Wärtsilän voimalaratkaisut sopivat erinomaisesti tämän
päivän markkinoille, jotka vaativat korkeaa hyötysuhdetta, operoinnin
joustavuutta sekä ympäristön huomioonottamista. Power Plants
-liiketoiminnan vahvan tilausaktiviteetin odotetaan jatkuvan kaikilla
segmenteillä ainakin vuoden 2008 ensimmäisen puoliskon ajan.
Pitkän tilauskannan ansiosta Wärtsilällä on aikaa reagoida
mahdollisiin heilahteluihin markkinoilla ja tätä tukee joustava
tuotantomalli ja Services-liiketoiminnan vakaa kasvu.
Services-liiketoiminta muodostaa myös tulevaisuudessa merkittävän
osan Wärtsilän liikevaihdosta.
Wärtsilän näkymät 2008
Vahvan tilauskannan perusteella Wärtsilän liikevaihdon odotetaan
kasvavan tänä vuonna noin 25%. Kannattavuus ylittää 11%. Wärtsilän
kannattavuus vaihtelee huomattavasti vuosineljänneksestä toiseen ja
näin tulee olemaan myös kuluvana vuonna. Ensimmäinen vuosineljännes
on todennäköisesti heikoin ja viimeinen vahvin.
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2007
Tämä tilinpäätöstiedote on laadittu IAS 34:n (Osavuosikatsaukset)
mukaisesti noudattaen aiemmin julkaistuja laadintaperiaatteita ja
laskentamenetelmiä. Kaikki luvut on pyöristetty, joten yksittäisten
lukujen summa voi poiketa esitetystä summasta.
Arvioiden käyttö
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS:n mukaan edellyttää johdon arvioiden
ja oletusten käyttämistä, mikä vaikuttaa taseen varojen ja velkojen
määriin, ehdollisten varojen ja velkojen raportointiin sekä tuottojen
ja kulujen määriin. Vaikka arviot perustuvat johdon tämänhetkiseen
parhaaseen näkemykseen, on mahdollista, että toteumat poikkeavat
tilinpäätöksessä käytetyistä arvoista.
Muutettujen ja uusien standardien soveltaminen (IFRS) alkaen
1.1.2007:
- IFRS 7, Rahoitusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
- IAS 1 -standardin muutos, tilinpäätöksessä esitettävät pääomatiedot
- IFRIC 8, IFRS 2:n soveltamisala
- IFRIC 9, Kytkettyjen johdannaisten uudelleenarviointi
- IFRIC 10, Osavuosikatsaukset ja omaisuuserien arvonalentumiset.
Muutetuilla ja uudistetuilla standardeilla ja tulkinnoilla ei ole
olennaista vaikutusta tilinpäätökseen.
4.2.2008
Wärtsilä Oyj Abp
Hallitus
Konsernin tuloslaskelma
MEUR 2007 2006
Liikevaihto 3 763 3 190
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden
varastojen muutos 59 88
Valmistus omaan käyttöön 8 2
Liiketoiminnan muut tuotot 21 25
Materiaalit ja palvelut -2 249 -1 955
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut -728 -629
Poistot -78 -72
Liiketoiminnan muut kulut -417 -387
Liiketulos 379 262
Tuotot sijoituksista 7 8
Korkotuotot 8 4
Muut rahoitustuotot 12 23
Korkokulut -18 -17
Muut rahoituskulut -16 -26
Nettovoitot myytävissä olevista sijoituksista 124
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta 1 68
Tulos ennen veroja 372 447
Tuloverot -106 -94
Tilikauden tulos 265 353
Jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajat 262 351
Vähemmistö 3 2
Yhteensä 265 353
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
osakekohtainen tulos:
Tulos/osake, euroa 2,74 3,72
Laimennettu tulos/osake, euroa 2,73 3,71
Konsernin tase, vastaavaa
MEUR 31.12.2007 31.12.2006
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 202 185
Liikearvo 445 417
Aineelliset hyödykkeet 365 300
Sijoituskiinteistöt 13 15
Osuudet osakkuusyrityksissä 16 3
Myytävissä olevat sijoitukset 155 183
Korolliset sijoitukset 12 35
Laskennalliset verosaamiset 70 87
Muut saamiset 7 8
1 283 1 233
Lyhytaikaiset varat
Osuudet osakkuusyrityksissä* 1 6
Vaihto-omaisuus 1 081 838
Korolliset saamiset 2 1
Myyntisaamiset 874 772
Verosaamiset 11 8
Muut saamiset 201 151
Rahavarat 296 179
2 466 1 955
Vastaavaa 3 749 3 188
*Oy Ovako Ab:n osakkeet.
Konsernin tase, vastattavaa
MEUR 31.12.2007 31.12.2006
Oma pääoma
Osakepääoma 336 334
Ylikurssirahasto 61 58
Muuntoerot 3 3
Arvonmuutosrahasto 127 128
Kertyneet voittovarat 788 693
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 1 315 1 217
Vähemmistöosuus 10 13
Oma pääoma yhteensä 1 325 1 230
Vieras pääoma
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat 245 205
Laskennalliset verovelat 81 74
Eläkevelvoitteet 45 53
Varaukset 25 20
Saadut ennakot* 394 276
Muut velat 3 1
792 628
Lyhytaikaiset velat
Korolliset velat 38 66
Varaukset 139 117
Saadut ennakot* 466 296
Ostovelat 348 271
Verovelat 35 78
Muut velat 605 503
1 632 1 330
Vieras pääoma yhteensä 2 424 1 958
Vastattavaa 3 749 3 188
*Saadut ennakot esitettiin vuonna 2006 kokonaisuudessaan
lyhytaikaisissa veloissa.
Konsernin rahavirtalaskelma
MEUR 2007 2006
Liiketoiminnan rahavirta:
Tulos ennen veroja 372 447
Oikaisut:
Poistot 78 72
Rahoitustuotot ja -kulut 8 6
Käyttöomaisuuden myyntivoitot ja -tappiot ja -7 -129
muut oikaisut
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta -1 -68
Liiketoiminnan rahavirta ennen käyttöpääoman 450 327
muutosta
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien saamisten lisäys (-) -162 -125
/ vähennys (+)
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+) -251 -189
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+) 548 365
/ vähennys (-) 1)
Käyttöpääoman muutos 135 52
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja 585 379
veroja
Rahoituserät ja verot:
Korko- ja rahoituskulut -42 -24
Korko- ja rahoitustuotot 15 4
Tuloverot -127 -56
Rahoituserät ja verot -154 -77
Liiketoiminnan rahavirta 431 302
Investointien rahavirta:
Investoinnit osakkeisiin ja yritysostot -65 -86
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin -166 -99
hyödykkeisiin
Muiden sijoitusten myynti 7 318
Aineellisisten ja aineettomien hyödykkeiden 2 5
myynti
Lainasaamisten lisäys (-) / vähennys (+) ja 2
muut muutokset
Saadut osingot sijoituksista 7 8
Investointien rahavirta -214 148
Rahavirta investointien jälkeen 217 450
Rahoituksen rahavirta:
Optioilla merkityt osakkeet 4 19
Pitkäaikaisten lainojen nostot 65 6
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut -33 -37
muutokset
Lainasaamisten lisäys (-) / vähennys (+) 5 -7
Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+) / vähennys 31 -85
(-)
Maksetut osingot -168 -283
Rahoituksen rahavirta -95 -387
Likvidien varojen muutos, lisäys (+) / vähennys 122 63
(-)
Rahavarat tilikauden alussa 179 120
Sijoitusten käyvän arvon muutokset 1 1
Valuuttakurssien muutosten vaikutus -6 -4
Rahavarat tilikauden lopussa 296 179
1) Sisältää sekä lyhyt- että pitkäaikaiset
saadut ennakot.
Laskelma oman pääoman
muutoksista
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma Vähem- Oma mistö- pääoma
osuus yhteensä
Arvon-
Osake- Ylikurssi- Muunto- muutos- Kertyneet
MEUR pääoma rahasto erot rahasto voittovarat
Oma pääoma
1.1.2006 329 44 7 147 626 10 1 163
Muuntoerot -4 -1 -1 -5
Muut muutokset 3 3
Myytävissä
olevien
sijoitusten
arvonmuutokset
verojen jälkeen 25 25
siirretty
tuloslaskelmaan,
veroilla
vähennettynä -81 -81
Rahavirran
suojaukset
arvonmuutokset
verojen jälkeen 34 34
siirretty
tuloslaskelmaan,
veroilla
vähennettynä 3 3
Suoraan omaan
pääomaan
kirjatut
nettotuotot -4 -19 -1 2 -22
Tilikauden tulos 351 2 353
Kaudelle
kirjatut tuotot
ja kulut
yhteensä -4 -19 351 3 331
Optioilla
merkityt
osakkeet 5 14 19
Maksetut osingot -283 -283
Oma pääoma
31.12.2006 334 58 3 128 693 13 1 230
Muut muutokset -6 -5
Myytävissä
olevien
sijoitusten
arvonmuutokset
verojen jälkeen -18 -18
Rahavirran
suojaukset
arvonmuutokset
verojen jälkeen 17 17
Suoraan omaan
pääomaan
kirjatut
nettotuotot -1 -6 -7
Tilikauden tulos 262 3 265
Kaudelle
kirjatut tuotot
ja kulut
yhteensä -1 262 -2 259
Optioilla
merkityt
osakkeet 1 3 4
Maksetut osingot -167 -1 -168
Oma pääoma
31.12.2007 336 61 3 127 788 10 1 325
LIIKETOIMINTASEGMENTIT
Tuloslaskelma 2007 Power Sijoitukset Kohdista- Konserni
MEUR liiketoiminta mattomat
Liikevaihto 3 763 3 763
Liiketulos 379 379
Rahoitustuotot ja kulut 6 -14 -8
sekä osingot
Nettovoitot myytävissä
olevista sijoituksista
Osuus osakkuusyhtiöiden 1 1
tuloksesta
Tulos ennen veroja 372
Varat 3 549 119 81 3 749
Velat 2 308 116 2 424
Investoinnit 231 231
Poistot ja -78 -78
arvonalentumiset
Tuloslaskelma 2006 Power Sijoitukset Kohdista- Konserni
MEUR liiketoiminta mattomat
Liikevaihto 3 190 3 190
Liiketulos 262 262
Rahoitustuotot ja kulut -15 8 -7
sekä osingot
Nettovoitot myytävissä 124 124
olevista sijoituksista
Osuus osakkuusyhtiöiden 1 67 68
tuloksesta
Tulos ennen veroja 447
Varat 2 891 202 94 3 188
Velat 1 806 152 1 958
Investoinnit 193 193
Poistot ja -72 -72
arvonalentumiset
Maantieteelliset segmentit Eurooppa Aasia Amerikka Muut Konserni
MEUR
Liikevaihto 2007 1 442 1 432 520 369 3 763
Liikevaihto 2006 1 245 1 141 582 222 3 190
AINEETTOMAT JA AINEELLISET
HYÖDYKKEET
MEUR 2007 2006
Aineettomat hyödykkeet
Kirjanpitoarvo 1.1. 602 541
Valuuttakurssimuutokset -6 -4
Yritysostot 47 69
Lisäykset 33 22
Poistot ja arvonalentumiset -30 -28
Vähennykset ja 2
uudelleenryhmittelyt
Kirjanpitoarvo kauden lopussa 646 602
Aineelliset hyödykkeet
Kirjanpitoarvo 1.1. 315 273
Valuuttakurssimuutokset 3 -6
Yritysostot 1 18
Lisäykset 133 84
Yritysmyynnit -17
Poistot ja arvonalentumiset -48 -44
Vähennykset ja -9 -11
uudelleenryhmittelyt
Kirjanpitoarvo kauden lopussa 377 315
BRUTTOINVESTOINNIT
MEUR 2007 2006
Osakkeet ja yritysostot 65 86
Muut investoinnit 166 107
Konserni 231 193
Katsauskauden aikana suurimmat yksittäiset investoinnit tehtiin
Vaasan ja Italian Triesten tehtaisiin, 33 miljoonaa euroa ja näihin
investointiohjelmiin liittyviä sitoumuksia oli 2 miljoonaa euroa
katsauskauden lopussa. Potkurituotannon laajennusinvestoinnit
Hollannissa ja Kiinassa olivat 17 miljoonaa euroa ja niihin liittyviä
sitoumuksia oli 7 miljoonaa euroa. Lisäksi Wärtsilän osuus
korealaisen yhteisyrityksen Wärtsilä Hyundai Engine Company Ltd:n
investointiohjelmaan liittyvistä sitoumuksista oli 12 miljoonaa euroa
katsauskauden lopussa.
YRITYSOSTOJEN VAIKUTUS
KONSOLIDOITUUN TASEESEEN
Raportointikauden aikana Wärtsilä on hankkinut
potkurikorjausliiketoiminnan eteläafrikkalaiselta Marine Propeller
(Pty) Ltd:ltä, ruotsalaisen ympäristötekniikkayhtiön Senitec AB:n,
englantilaisen potkurihuoltoyhtiön McCall Propellers Ltd:n,
englantilaisen synteettisten potkuriakselilaakereiden ja
-tiivisteiden tuotantoon erikoistuneen Railko Ltd:n
marine-liiketoiminnan sekä laivojen, offshore-laitteistojen ja
teollisuuden sähkötekniikkaan erikoistuneen skotlantilaisen
Electrical Power Engineering Ltd:n. Lisäksi Wärtsilä India Ltd:stä
hankittiin 8,5% ja omistusosuus yhtiöstä katsauskauden lopussa oli
98,2%. Mikäli kaikki yritysostot olisi tehty 1. tammikuuta 2007 olisi
Wärtsilän koko vuoden (pro forma) liikevaihto ollut 3.798 milj. euroa
ja (pro forma) liiketulos 382 milj. euroa
MEUR 2007
Hankintahinta 54
Hankitun omaisuuden käypä arvo 21
Liikearvo 33
Hankitun omaisuuden erittely:
Aineettomat hyödykkeet 14
Aineelliset hyödykkeet 1
Vaihto-omaisuus 3
Saamiset 9
Rahavarat 2
Vähemmistöosuus 3
Velat -6
Laskennallinen verovelka -3
Yhteensä 21
KOROLLINEN LAINAPÄÄOMA
MEUR 31.12.2007 31.12.2006
Pitkäaikaiset velat 245 205
Lyhytaikaiset velat 38 66
Lainasaamiset -14 -36
Rahat ja pankkisaamiset -296 -179
Netto -27 55
TUNNUSLUKUJA 2007 2006
Tulos/osake, euroa 2,74 3,72
Laimennettu tulos/osake, euroa 2,73 3,71
Oma pääoma/osake, euroa 13,70 12,74
Omavaraisuusaste, % 45,9 47,0
Nettovelkaantumisaste -0,01 0,07
HENKILÖSTÖ
2007 2006
Keskimäärin 15 337 13 264
Kauden lopussa 16 336 14 346
VASTUUSITOUMUKSET
MEUR 31.12.2007 31.12.2006
Kiinteistökiinnitykset 13 20
Yrityskiinnitykset 8 21
Yhteensä 22 42
Takaukset ja vastuusitoumukset
samaan konserniin kuuluvien
yritysten puolesta 479 317
Leasingvuokrasopimusten mukaisten 69 50
vuokrien nimellisarvo
Yhteensä 548 367
JOHDANNAISTEN NIMELLISARVO
MEUR Kokonaismäärä josta suljettu
Koronvaihtosopimukset 140
Valuuttatermiinit 1 284 214
Valuuttaoptiot, ostetut 34
LYHENNETTY TULOSLASKELMA
NELJÄNNEKSITTÄIN
MEUR 10-12/ 7-9/ 4-6/ 1-3/ 10-12/ 7-9/ 4-6/ 1-3/
2007 2007 2007 2007 2006 2006 2006 2006
Liikevaihto 1 272 933 797 761 986 767 845 592
Muut tuotot 10 3 4 4 11 4 8 2
Kulut -1 114 -821 -710 -683 -880 -696 -764 -541
Poistot ja -22 -19 -18 -18 -18 -18 -18 -18
arvonalentumiset
Liiketulos 146 96 73 63 99 56 70 36
Rahoitustuotot ja -1 -2 -1 -4 -8 1 2 -3
-kulut
Nettovoitot myytävissä 124
olevista sijoituksista
Osuus osakkuusyhtiöiden 1 50 4 8 7
tuloksesta
Tulos ennen veroja 145 95 72 60 141 61 204 40
Tilikauden verot -43 -26 -20 -17 -33 -20 -53 12
Tilikauden tulos 103 68 52 42 108 42 151 52
Jakautuminen:
Emoyhtiön 101 68 52 42 107 41 150 52
osakkeenomistajat
Vähemmistö 2 1 1 1
Yhteensä 103 68 52 42 108 42 151 52
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
osakekohtainen tulos:
Tulos/osake, euroa 1,05 0,71 0,54 0,44 1,13 0,44 1,60 0,55
Laimennettu 1,05 0,70 0,54 0,44 1,15 0,43 1,58 0,55
tulos/osake, euroa
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
Tulos/osake (EPS)
tulos ennen satunnaisia eriä - tuloverot - vähemmistöosuus tuloksesta
----------------------------------------------------------------------------
osakkeiden oikaistu lukumäärä keskimäärin tilikauden aikana
Oma pääoma/osake
oma pääoma
--------------------------------------------------------
osakkeiden oikaistu lukumäärä kauden lopussa
Omavaraisuusaste
oma pääoma + vähemmistöosuus x
100
-------------------------------------------------------
taseen loppusumma - saadut ennakkomaksut
Nettovelkaantumisaste
korollinen vieras pääoma - rahat ja pankkisaamiset
-------------------------------------------------------
oma pääoma + vähemmistöosuus
Wärtsilä Oyj Abp LIITE TILINPÄÄTÖSTIEDOTTEESEEN 5.2.2008
HALLITUKSEN EHDOTUS VOITONJAOSTA
Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat ovat 577.382.733,65 euroa, josta
tilikauden voitto on 159.240.111,16 euroa. Osinkoon oikeuttavia
osakkeita on 95.969.561 kappaletta.
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että voitonjakokelpoiset varat
käytetään seuraavasti:
- osinkona jaetaan 2,25 euroa/osake eli yhteensä 215.931.512,25 euroa
- jätetään omaan pääomaan 361.451.221,40 euroa
577.382.733,65 euroa
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen jälkeen ole
tapahtunut olennaisia muutoksia. Yhtiön maksuvalmius on hyvä, eikä
ehdotettu voitonjako vaaranna hallituksen näkemyksen mukaan yhtiön
maksukykyä.