STONESOFT OYJ PÖRSSITIEDOTE 13.2.2009 KLO 9.15
STONESOFT OYJ:N TILINPÄÄTÖSTIEDOTE TAMMI-JOULUKUU 2008
StoneGate myynti kasvoi viimeisellä neljänneksellä 19 %,
kokonaisliikevaihto 19 %.
Stonesoft Oyj:n päätuotteiden, StoneGate-tuoteryhmän myynti kasvoi 19
% ja kokonaisliikevaihto 19 % vuoden viimeisellä neljänneksellä
verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon. Myynnin,
liikevaihdon ja kassavirran positiivinen kehitys on jatkunut nyt
viiden peräkkäisen vuosineljänneksen ajan.
YHTEENVETO
Vuosien 2007 ja 2006 vertailukelpoiset luvut ovat suluissa ja
tarkoittavat jatkuvia toimintoja.
Loka-joulukuu 2008
- Liiketoiminnan ytimen muodostavan StoneGate -tuoteperheen myynti
4,3 (3,6 ja 2,3) miljoonaa euroa, kasvua 19 %
- Liikevaihto 6,9 (5,8 ja 4,3) miljoonaa euroa, kasvua 19 %
- Liiketulos -0,2 (-1,2 ja -1,9) miljoonaa euroa
- Liiketulos prosentteina liikevaihdosta -3 (-21 ja -44) %
- Tulos/osake -0,00 (-0,02 ja -0,03) euroa
- Kassavirta -0,2 (-0,9 ja -1,6) miljoonaa euroa
- Likvidit varat kauden lopussa 7,0 (8,2 ja 14,4) miljoonaa euroa
Tammi-joulukuu 2008
- Liikevaihto 24,4 (19,0 ja 16,5) miljoonaa euroa, kasvua 28 %
- StoneGate-tuoteperheen myynti 14,8 (10,6 ja 8,3) miljoonaa euroa,
kasvua 40 %
- Liiketulos -2,3 (-6,5 ja -6,6) miljoonaa euroa
- Liiketulos prosentteina liikevaihdosta -9 (-34 ja -40) %
- Tulos/osake -0,04 (-0,11 ja -0,11) euroa
- Kassavirta -1,9 (-6,2 ja -7,4) miljoonaa euroa. Kokonaiskassavirta,
sisältäen Embe Systems Oy:n kaupasta saadun loppuhinnan suuruudeltaan
0,8 miljoonaa euroa, oli -1,2 miljoonaa euroa.
- Likvidit varat kauden lopussa 7,0 (8,2 ja 14,4) miljoonaa euroa.
Raportointi on kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS)
mukainen. Tunnuslukujen laskentakaavat on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa kohdassa 33. Tunnuslukujen
laskentaperiaatteet.
Toimitusjohtaja Ilkka Hiidenheimo
Vuoden viimeisen neljänneksen aikana StoneGaten myynti oli
taloudellisesta taantumasta huolimatta määrältään suurin yhtiön
historiassa ja ylitti 19 %:lla edellisvuoden vastaavan ajanjakson
myynnin. Tilikauden 2008 päätavoitteena oli liikevaihdon voimakas
kasvu ja tätä kautta saavutettava parempi kannattavuus. Tilikauden
aikana yhtiö kasvatti liikevaihtoaan 28 %:lla ja päätuotteensa
StoneGaten myyntiä 40 %:lla. Erityisen voimakasta myynnin kasvu oli
kehittyvillä markkinoilla. Tämän kehityksen myötä yhtiön kassavirta
parani 4,2 miljoonalla eurolla ja kannattavuus 4,2 miljoonalla
eurolla, vaikkakin liiketulos (EBIT) jäi vielä 2,3 miljoonaa euroa
negatiiviseksi. Yhtiö saavutti tilikaudelle asetetut tavoitteet sekä
liikevaihdon, kassavirran että tuloksen osalta.
Yhtiön asema varteenotettavana tietoliikenteen varmistajana ja tiedon
saatavuuden turvaajana vahvistui entisestään, kun alan tunnetuin
riippumaton tutkimuslaitos, Gartner, Inc. nimesi Stonesoftin
haastajaksi uusimmassa Magic Quadrant for Enterprise Network
Firewalls -nelikenttävertailussaan. Gartner asetti Stonesoftin tässä
vertailussa samaan kenttään mm. alan markkinajohtajan Cisco Systems
Inc.:in kanssa.
Jatkoimme voimakasta panostusta tuotevalikoimamme laajentamiseen ja
kilpailukykymme parantamiseen. Vuoden 2008 viimeisen neljänneksen
aikana toimme markkinoille StoneGate FW-310 -laitteen, joka tarjoaa
seuraavan sukupolven palomuuritoiminnallisuuksia ja kasvanutta
suorituskykyä etätoimistojen tarpeisiin, StoneGate UTM (Unified
Threat Management) -ratkaisun sekä StoneGate SSL VPN 1.2 -version,
joka mahdollistaa täyden liikkuvuuden, korkean tietoturvan ja helpon
hallittavuuden.
Vuonna 2008 Stonesoft oli ensimmäisten joukossa tuomassa uusia
tuotteita VMwaren virtuaaliympäristöihin vastauksena IT-järjestelmien
virtualisoinnin voimakkaan kasvun luomaan tarpeeseen. Vuoden aikana
yhtiö toi markkinoille StoneGate-virtuaalipalomuurin sekä
IPS-ratkaisun. Molempia ratkaisuja, kuten kaikkia
StoneGate-laitteita, voidaan hallita keskitetysti StoneGate
Management Center -hallintatyökalun avulla, mikä poistaa esteet,
rajoitukset ja tietoturvakompromissit virtuaalisten ja fyysisten
ympäristöjen väliltä. Virtuaaliympäristöjen tietoturva on herättänyt
suurta mielenkiintoa asiakaskunnassamme ja tämän uskotaan kääntyvän
kysynnäksi vuoden 2009 aikana.
Maailmanlaajuisesta taloudellisesta epävarmuudesta huolimatta olemme
osoittaneet voimakasta kasvua ja sitoutumista tuotetarjontamme,
kilpailukykymme ja asiakaskuntamme vahvistamiseen. Uskomme, että
tekemämme investoinnit ovat luoneet vahvan pohjan positiiviselle
kehitykselle.
NELJÄS VUOSINELJÄNNES 1.10 - 31.12.2008
Liikevaihto
Konsernin liikevaihto oli 6,9 (5,8 ja 4,3) miljoonaa euroa. Kasvua
edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna oli 1,1 miljoonaa
euroa eli 19 %. Liiketulos (EBIT) oli -0,2 (-1,2 ja -1,9) miljoonaa
euroa.
Konsernin liiketoiminnan ytimen muodostavan StoneGate-tuoteperheen,
johon kuuluvat palomuuri-,
VPN-, SSL VPN- sekä IPS- eli tunkeutumisen havainnointi- ja
estotuotteet, myynti oli 4,3 (3,6 ja 2,3) miljoonaa euroa. Vuonna
2008 kasvua edellisvuoteen verrattuna oli 19 %.
Maantieteellisten alueiden liikevaihto jakaantui seuraavasti:
Eurooppa 60 (70 ja 64) %, Kehittyvät markkinat (Venäjä,
Pohjois-Afrikka ja Lähi-Itä) 18 (8 ja 10) %, Pohjois- ja
Etelä-Amerikka 18 (18 ja 18) % ja APAC (Aasian ja Tyynenmeren alue) 4
(4 ja 8) %.
Tuloskehitys
Stonesoftin liiketulos (EBIT) oli -0,2 (-1,2 ja -1,9) miljoonaa
euroa, eli 1,1 miljoonaa euroa parempi kuin vastaavana ajanjaksona
edellisenä vuonna. Liiketulos prosentteina liikevaihdosta oli -3 (-21
ja -44) %. Tilikauden tulos verojen jälkeen oli -0,2 (-1,1 ja -2,0)
miljoonaa euroa. Osakekohtainen tulos oli -0,00 (-0,02 ja -0,03)
euroa. Osakekohtainen oma pääoma oli 0,06 (0,10 ja 0,17) euroa.
TILIKAUSI 1.1. - 31.12.2008
Liikevaihto
Konsernin liikevaihto oli 24,4 (19,0 ja 16,5) miljoonaa euroa. Kasvua
edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna oli 5,4 miljoonaa
euroa eli 28 %. Liiketulos (EBIT) oli -2,3 (-6,5 ja -6,6) miljoonaa
euroa.
Konsernin liiketoiminnan ytimen muodostavan StoneGate-tuoteperheen,
johon kuuluvat palomuuri-,
VPN-, SSL VPN- sekä IPS- eli tunkeutumisen havainnointi- ja
estotuotteet, myynti oli 14,8 (10,6 ja 8,3) miljoonaa euroa. Vuonna
2008 kasvua edellisvuoteen verrattuna oli 40 %.
Maantieteellisten alueiden liikevaihto jakaantui seuraavasti:
Eurooppa 60 (63 ja 63) %, Kehittyvät markkinat (Venäjä,
Pohjois-Afrikka ja Lähi-Itä) 17 (11 ja 7) %, Pohjois- ja
Etelä-Amerikka 19 (21 ja 22) % ja APAC (Aasian ja Tyynenmeren alue) 4
(5 ja 8) %.
Tuloskehitys
Stonesoftin liiketulos (EBIT) oli -2,3 (-6,5 ja -6,6) miljoonaa
euroa, eli 4,2 miljoonaa euroa parempi kuin edellisenä vuonna.
Liiketulos prosentteina liikevaihdosta oli -9 (-34 ja -40) %.
Tilikauden tulos verojen jälkeen oli -2,0 (-4,2 ja -6,4) miljoonaa
euroa. Osakekohtainen tulos oli -0,04 (-0,11 ja -0,11) euroa.
Osakekohtainen oma pääoma oli 0,06 (0,10 ja 0,17) euroa.
Osakekohtainen osinko oli 0 (0 ja 0) euroa.
Rahoitus ja investoinnit
Stonesoftin taseen loppusumma tilikauden lopussa oli 16,2 (17,7 ja
24,5) miljoonaa euroa. Omavaraisuusaste oli 46 (52 ja 66) % ja
nettovelat suhteessa omaan pääomaan (gearing) oli -1,99 (-1,46 ja
-1,50).
Tilikauden vertailukelpoinen kassavirta oli -1,9 (-6,2 ja -7,4)
miljoonaa euroa. Konsernilla ei ole korollista velkaa pois lukien
päättyvään rahoitusleasingiin liittyvä 2 206 euroa. Likvidit varat
olivat tilikauden lopussa 7,0 (8,2 ja 14,4) miljoonaa euroa.
Konserniyhtiöillä oli päättyneen tilikauden lopussa merkittävä määrä
verotuksellisia tappioita, joista ei ole kirjattu laskennallisia
verosaamisia taseeseen. Nämä verosaamiset ovat yhteensä 23,0 milj.
euroa ja niistä kohdistuu 22,2 milj. euroa Suomeen ja 0,8 milj. euroa
Yhdysvaltoihin.
Vahvistaakseen yhtiön pääomarakennetta ja varmistaakseen yhtiön
strategian ja kasvusuunnitelman mukaisen myönteisen kehityksen myös
jatkossa, yhtiön pääomistajat ovat ilmoittaneet lokakuussa 2007
olevansa valmiit sijoittamaan yhtiöön vaihtovelkakirjalainan muodossa
vähintään kolme (3) miljoonaa euroa. Pääomistajien antama sitoumus on
voimassa vuoden 2009 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti.
Yhtiö ei ole toteuttanut vaihtovelkakirjalainajärjestelyä.
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin olivat 0,5
(0,5 ja 0,4) miljoonaa euroa.
Liiketoiminnan kehitys ja strategia
Viime vuosien aikana yhtiö on toteuttanut joukon merkittäviä
rakenteellisia ja toiminnallisia muutoksia sekä laajentanut
voimakkaasti tuotetarjontaansa. Vuonna 2006 saavutettiin käännepiste,
ja positiivinen liikevaihdon ja tuloksen kehitys on jatkunut siitä
lähtien. Vuoden 2008 aikana positiivinen trendi jatkui huolimatta
yleismaailmallisen taloudellisen tilanteen heikkenemisestä. Vuonna
2008 yhtiön liikevaihto kasvoi 28 % ja sen päätuotteen StoneGaten
myynti kasvoi 40 %. Tämän positiivisen kehityksen myötä yhtiön
kannattavuus parani 4,2 miljoonaa euroa edellisvuoteen verrattuna,
vaikkakin liiketulos (EBIT) vielä jäi 2,3 miljoonaa euroa tappiolle.
Yhtiön liikevaihdon ja kassavirran kehitys sekä liiketulos vastasivat
yhtiön aiemmin julkistettuja ennusteita ja vuodelle 2008 asetettuja
tavoitteita.
Yhtiön asema markkinoilla tietoliikenteen varmistajana ja tiedon
saatavuuden turvaajana on vakiintunut ja yhtiön organisaatio ja
myyntiprosessit on saatu kasvuodotuksia edellyttäville tasoille.
Henkilöstön vaihtuvuus on ollut parin viimeisen vuoden aikana
vähäistä, tarjoten vakautta ja jatkuvuutta yhtiön kehitykseen. Yhtiö
on investoinut viime vuosina kolmelle kehittyvien markkinoiden
kasvualueille: Pohjois-Afrikkaan, Venäjälle ja Kiinaan. Nämä
investoinnit ovat osoittautuneet kannattaviksi, etenkin vuoden 2008
aikana tapahtuneen voimakkaan ja kannattavan kasvun myötä
Pohjois-Afrikassa ja Venäjällä.
Yhtiö aikoo jatkaa valitsemansa kasvustrategian mukaisesti
määrätietoista ja pitkäjänteistä työtään liikevaihdon kasvattamiseksi
ja tuloksen parantamiseksi. Vuoden 2009 päätavoitteena on
liikevaihdon kasvu ja tätä kautta parempi kannattavuus.
Liiketoiminnan tärkeimmät tapahtumat vuonna 2008:
- tammikuussa Stonesoftin StoneGate IPS tunkeutumisen
havainnointi- ja estojärjestelmälle on myönnetty yhdysvaltalaisen
ICSA Labsin Network IPS -sertifiointi. Stonesoft on yksi harvoista
laitetoimittajista, jonka tuote on läpäissyt ICSA Labsin testit;
- tammikuussa Stonesoft esitteli uuden, erityisesti
korkeakapasiteettisten tietoverkkojen tarpeisiin suunnitellun
StoneGate-tietoturvaratkaisun. Ratkaisun muodostavat StoneGate
IPS-6100 tunkeutumisen havainnointi- ja estojärjestelmä ja
FW-5100-palomuuri, jotka tarjoavat palveluntarjoajille ja
suuryrityksille joustavuutta, korkeaa käytettävyyttä ja
kustannustehokkuutta;
- helmikuussa Stonesoft solmi teknologiayhteistyösopimuksen
johtavan virtuaaliratkaisujen toimittajan VMwaren kanssa. Yhteistyön
myötä Stonesoft toi ensimmäisten joukossa tietoturvaratkaisut
virtuaaliympäristöön ja vahvisti asemaansa tietoturvan johtavana
asiantuntijana;
- toukokuussa Stonesoft esitteli uuden StoneGate Management
Center 4.3 -työkalun verkon tietoturvan hallintaan. Tuote tarjoaa
edistyksellisen näkyvyyden sekä mahdollisuuden hallita verkon
tietoturvaa sekä perinteisissä että virtuaalisissa
verkkoympäristöissä;
- toukokuussa Stonesoftin StoneGate IPS tunkeutumisen
havainnointi- ja estotuote asetettiin ehdolle 2008 Techworld Awards
-palkintoehdokkaaksi sarjassa Vuoden IPS/IDS -tuote;
- toukokuussa Stonesoft esitteli uuden StoneGate IPS 4.3
tunkeutumisen havainnointi- ja estojärjestelmän, joka suojaa
sisäverkkoja ja käyttöjärjestelmiä haitalliselta liikenteeltä.
Järjestelmä erottuu joukosta skaalautuvuutensa ansiosta: uusien
StoneGate-laitteiden edistyksellisen sarjaklusteroinnin ansiosta
tunkeutumisen havainnointi- ja estojärjestelmän suorituskykyä on
mahdollista lisätä jopa 60 %. Järjestelmä tukee myös uuden sukupolven
IPv6 -protokollaa;
- heinäkuussa Stonesoft solmi yhteistyösopimuksen Algerian
johtavan operaattorin Algeria Telecomin kanssa. Ensimmäinen tilaus,
jonka arvo oli yli 0,7 miljoonaa euroa, toimitettiin Algerian
terveysministeriölle toisen vuosineljänneksen lopulla;
- elokuussa Stonesoft sertifioi VMwaren ESX palvelimen
tuetuksi ympäristöksi ja liittyi VMwaren VMsafe -teknologiaohjelmaan.
Syyskuussa Stonesoftin virtuaalinen StoneGate-tietoturvaratkaisu
puolestaan sai VMwaren sertifioinnin;
- syyskuussa Stonesoft esitteli uuden StoneGate Virtual IPS
4.3.1 tunkeutumisen havainnointi- ja estojärjestelmän suojaamaan
sisäverkkoja haitalliselta liikenteeltä;
- syyskuussa Stonesoft sai 1,9 miljoonan dollarin arvoisen
tilauksen merkittävältä venäläiseltä puhelinoperaattorilta.
- lokakuussa Stonesoft ja Magirus, yksi Euroopan johtavista
IT-ratkaisujen toimittajista, laajensivat jakelusopimustaan kattamaan
koko Euroopan. Aiemmin sopimus kattoi Saksan, Itävallan, Sveitsin ja
Italian. Nyt jakelun piiriin lisättiin Iso-Britannia, Tanska, Ruotsi,
Alankomaat, Ranska, Espanja, Portugali ja Lähi-itä;
- lokakuussa Stonesoft julkaisi StoneGate FW-310 -palomuurin,
joka tarjoaa tehostettua tietoturvaa maantieteellisesti hajautettujen
organisaatioiden etätoimistoihin;
- vastauksena Microsoftin tuotteissa viimeisimmäksi
ilmoitettuun haavoittuvuuteen Stonesoft ilmoitti lokakuussa, että sen
StoneGate IPS -ratkaisu tarjoaa ennaltaehkäisevän suojan kyseiseen
haavoittuvuuteen. StoneGate-ratkaisua käyttävillä asiakkailla oli
ollut täysi suoja kyseistä haavoittuvuutta vastaan jo elokuusta 2006
saakka;
- marraskuussa Stonesoft julkisti StoneGate UTM (Unified
Threat Management) -ratkaisun, joka suojaa etätoimistojen
tiedonkulun. Ratkaisu on kiinteä osa yhtiön tänä syksynä aiemmin
julkaisemaa FW-310 -palomuuria;
- marraskuussa Stonesoft toi markkinoille StoneGate SSL VPN
1.2 -version, joka mahdollistaa täyden liikkuvuuden, korkean
tietoturvan ja helpon hallittavuuden. Uudessa versiossa lokitiedot ja
SSL VPN -laitteiden seuranta on integroitu StoneGate Management
Center -hallintatyökaluun. Näin kaikkia etäyhteyksiä pystytään
tarkastelemaan keskitetysti;
- joulukuussa tutkimusyhtiö Gartner nimesi Stonesoftin
haastajaksi uusimmassa Magic Quadrant for Enterprise Network
Firewalls -nelikenttävertailussaan, joka tutkii verkkopalomuurien
toimittajia;
- joulukuussa Stonesoftin StoneGate SSL VPN -ratkaisu
nimettiin ehdolle amerikkalaisen SC Magazine -lehden palkinnon
saajaksi 2009 kategoriassa "Paras IPsec/SSL VPN - ratkaisu";
- Stonesoft Oyj:n johtoryhmän kokoonpanossa tapahtui vuoden
aikana seuraavia muutoksia: toukokuussa markkinointi- ja
viestintäjohtaja Outi Torniaisen tilalle tuli markkinointijohtaja
Klaus Majewski ja lokakuussa myyntijohtaja Juha Kivikosken poistuessa
johtoryhmästä hänen vastuunsa siirtyivät myyntijohtaja Kim
Fagernäsille;
- joulukuussa Stonesoft jätti valituslupahakemuksen ja
valituskirjelmän korkeimmalle oikeudelle koskien Helsingin
hovioikeuden lokakuussa 2008 antamaa tuomiota, jolla Helsingin
hovioikeus kumoten Helsingin käräjäoikeuden marraskuussa 2006 antaman
vapauttavan päätöksen määräsi Stonesoftille 20 000 euron yhteisösakon
asiassa, joka koski Stonesoft Oyj:n tulosvaroituksen väitettyä
viivästymistä helmikuussa 2001.
Olennaiset tapahtumat tilikauden päättymisen jälkeen
Ei olennaisia tapahtumia.
Jälleenmyyntikanava
Yhtiön ydinliiketoiminnan muodostavan StoneGate -tuoteperheen myynti
tapahtuu pääosin kansainvälisen jälleenmyyntikanavan kautta.
Selvitys tutkimus- ja kehitystoiminnan laajuudesta
Stonesoftin tuotekehitysyksiköt sijaitsevat Suomessa ja Ranskassa.
Yksiköissä työskenteli vuoden 2008 lopussa yhteensä 66 (69 ja 67)
henkilöä. Tuotekehitysmenot tilikauden aikana olivat jatkuvien
toimintojen osalta 5,2 (5,3 ja 4,8) miljoonaa euroa.
Tuotekehitysmenojen osuus prosentteina liiketoiminnan kaikista
menoista jatkuvien toimintojen osalta oli 21 (22 ja 22) %.
Tammikuussa 2008 Stonesoftin StoneGate IPS sai arvostetun ICSA Labs
Network Intrusion Prevention System -sertifikaatin. Toistaiseksi vain
kolmen valmistajan tuotteet ovat läpäisseet kyseisen sertifioinnin
edellyttämät vaatimukset. Helmikuussa Stonesoft liittyi myös johtavan
virtuaalisia palvelinympäristöjä valmistavan VMwaren
teknologiakumppanuusohjelmaan ja julkisti virtuaaliympäristöihin
tarkoitetun version StoneGate -palomuurista.
Toukokuussa Stonesoft toi markkinoille uuden version StoneGate
Management Center -hallintajärjestelmästä. Sen näkyvimpiä etuja
olivat käyttäjän auttaminen välttämään turvallisuutta vaarantavia
virheitä, käytettävyydeltään entistäkin edistyksellisempi
monitorointitoiminnallisuus sekä parannettu auditointi viranomaisten
ja standardien asettamien vaatimusten valvontaan.
Kesäkuussa julkistettu uusi StoneGate IPS-versio toi paitsi
merkittävästi lisää suorituskykyä, myös tuen IPv6-liikenteen
käsittelyyn. Syksyllä myös virtuaaliympäristöön suunniteltu StoneGate
IPS tuli saataville ja Stonesoftin virtuaaliset palomuuri- ja
IPS-tuotteet saivat VMwaren sertifioinnin. Palomuurituotteen
ominaisuuksia laajennettiin UTM:n (Unified Threat Management)
suuntaan lisäämällä siihen virustorjunta- ja IPS-ominaisuuksia.
StoneGate SSL VPN -tuotteen uusia ominaisuuksia olivat mm. lokin ja
valvonnan tuominen keskitettyyn hallintajärjestelmään, kuormanjako ja
kahdennus.
Stonesoftille myönnettiin vuoden aikana yhdeksän patenttia. Patentit
koskivat mm. tietoturvalaitteiden sääntöjen käsittelyä, kuormanjakoa
ja haavoittuvuuksien havaitsemista.
Uskomme yllä mainittujen seikkojen parantavan yhtiön kilpailukykyä
markkinoilla.
Osakkeiden kurssikehitys ja vaihto
Stonesoftin osakkeen kurssi tilikauden alussa 2.1.2008 oli 0,29 (0,47
ja 0,49) euroa. Tilikauden lopussa 30.12.2008 noteeraus oli 0,32
(0,29 ja 0,47) euroa. Ylin kurssi oli 0,50 (0,56 ja 0,61) euroa ja
alin 0,24 (0,22 ja 0,41) euroa. Vuoden aikana osakevaihtoa kertyi 5,2
(8,4 ja 10,9) miljoonaa euroa ja 14,9 (20,0 ja 22,3) miljoonaa
kappaletta, mikä on 26,0 (34,9 ja 38,9) % osakkeiden
kokonaismäärästä. Stonesoftin markkina-arvo pörssikurssein 31.12.2008
oli 18,3 (16,6 ja 26,9) miljoonaa euroa.
Osakepääoman kehitys ja optio-ohjelmat
Tilikauden päättyessä 31.12.2008 Stonesoftin kaupparekisteriin
merkitty osakepääoma oli 1 146 054 euroa. Osakkeiden
osakeantioikaistu lukumäärä oli tilikauden lopussa 57 309 875 (57 302
732 ja 57 302 732) kappaletta. Osakkeiden osakeantioikaistun
lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana oli 57 307 748 (57
302 732 ja 57 302 732) kappaletta. Osakepääomassa ei tapahtunut
muutoksia. Osakelajeja on yksi ja kullakin osakkeella on yksi ääni.
Osakkeisiin ei liity äänioikeuden rajoituksia. Osakkeella ei ole
nimellisarvoa eikä kirjanpidollista arvoa. Osakkeisiin tai niihin
oikeuttaviin arvopapereihin ei liity lunastus tai
suostumuslausekkeita eikä muita siirtoon liittyviä rajoituksia.
Osakkeisiin tai niihin oikeuttaviin
arvopapereihin ei myöskään liity erityisiä oikeuksia yhtiön
päätöksenteossa.
Yhtiön osakkeet on liitetty Euroclear Finland Oy:n (entinen Suomen
Arvopaperikeskus Oy) ylläpitämään arvo-osuusjärjestelmään, joka
ylläpitää yhtiön virallista osakasluetteloa. Yhtiön osakkeet
noteerataan NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä pienten yhtiöiden listalla
toimialaluokassa Informaatiotekniikka kaupankäyntitunnuksella SFT1V.
Yhtiöllä on voimassa kaksi optio-ohjelmaa, Optio-ohjelma 2004-2010 ja
Optio-ohjelma 2008-2014. Optio-ohjelman 2004-2010 merkintähinta on
0,56 euroa ja sen perusteella myönnettävien optio-oikeuksien
kokonaismäärä on enintään 1 500 000 kappaletta. Osakkeiden
merkintäaika on porrastettu ja päättyy kaikilla optio- oikeuksilla
31.12.2010. Vuoden 2008 lopussa optio-oikeuksia oli myönnetty
yhteensä 1 061 250 kappaletta. Optio-ohjelman 2008-2014 merkintähinta
on 0,30 euroa ja sen perusteella myönnettävien optio-oikeuksien
kokonaismäärä on enintään 3 000 000 kappaletta. Osakkeiden
merkintäaika on porrastettu ja päättyy kaikilla optio- oikeuksilla
31.12.2014. Vuoden 2008 lopussa optio-oikeuksia oli myönnetty
yhteensä 50 000 kappaletta. Tilikauden päättyessä voitiin näiden
kahden ohjelman perusteella merkitä yhteensä 858 750 osaketta, mikä
on 1,50 % yhtiön tämänhetkisestä osake- ja äänimäärästä. Tilikauden
aikana yhtiön avainhenkilöille suunnattujen optio-ohjelmien
perusteella ei tehty merkintöjä.
Osakkeenomistajat
Yhtiöllä oli vuoden 2008 lopussa 5 877 (6 034 ja 6 935)
osakkeenomistajaa. Hallintarekisteröidyn omistuksen osuus vuonna 2008
oli 6,8 % osakemäärästä.
Tilikauden aikana yhtiö ei jättänyt yhtään liputusilmoitusta.
Hallituksen ja toimitusjohtajan omistukset
Yhtiön hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja sekä heidän
määräysvallassaan olevat yhteisöt omistavat 31.12.2008 yhteensä 23
471 061 yhtiön osaketta. Niiden osuus osake- ja äänimäärästä on 41,0
%. Yhtiön hallituksen jäsenten hallussa 31.12.2008 olleet
optio-oikeudet oikeuttivat 90 000 osakkeen merkitsemiseen.
Hallituksen esitys voittovarojen käytöstä
Emoyhtiön tilikauden tulos oli -1,3 miljoonaa euroa. Tilikauden
päättyessä emoyhtiön omassa pääomassa ei ollut jakokelpoisia varoja.
Hallitus esittää, että emoyhtiö ei jaa osinkoa, vaan tilikauden
tappio siirretään Voitto/Tappio-tilille.
Hallituksen valtuutukset
Stonesoft Oyj:n 23.4.2008 pidetty varsinainen yhtiökokous päätti
antaa hallitukselle uuden valtuutuksen ja peruuttaa vuoden 2007
varsinaisessa yhtiökokouksessa annetun valtuutuksen.
Uuden valtuutuksen mukaan yhtiön hallitus valtuutettiin päättämään
yhdestä tai useammasta osakeannista sekä optio- ja muiden erityisten
oikeuksien antamisesta siten, että uusien osakkeiden yhteenlaskettu
lukumäärä saa olla enintään 11 450 000 kappaletta.
Hallitus voi valtuutuksen perusteella päättää osakeannista
osakkeenomistajille siinä suhteessa kuin he ennestään omistavat
yhtiön osakkeita sekä suunnatusta osakeannista taikka
optio-oikeuksien tai muiden erityisten oikeuksien antamisesta
silloin, kun siihen on yhtiön kannalta painava taloudellinen syy,
kuten yrityskauppojen rahoittaminen, muu yhtiön liiketoiminnan tai
pääomarakenteen kehittämiseen liittyvä järjestely tai henkilöstön
kannustaminen.
Anti voidaan suunnata osin tai kokonaisuudessaan myös yhtiön
pääomistajille Ilkka Hiidenheimolle ja Hannu Turuselle, jotka ovat
vahvistaneet olevansa valmiit sijoittamaan yhtiöön
vaihtovelkakirjalainan muodossa vähintään kolme (3) miljoonaa euroa
yhtiön pääomarakenteen vahvistamiseksi ylimääräisellä kassapuskurilla
ja yhtiön strategian ja kasvusuunnitelman mukaisen myönteisen
kehityksen varmistamiseksi. Pääomistajien antama sitoumus on voimassa
vuoden 2009 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti.
Hallitus valtuutettiin päättämään osakeannin ja optio-oikeuksien sekä
muiden erityisten oikeuksien antamisen muista ehdoista. Valtuutus on
voimassa vuoden 2009 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti.
Annetun valtuutuksen nojalla Stonesoft Oyj:n hallitus päätti 6.5.2008
pidetyssä kokouksessaan hyväksyä Optio-ohjelman 2008-2014, josta
voidaan antaa uusia optio-oikeuksia Stonesoft konsernin
konserniyhtiöiden hallitukseen, muuhun johtoon ja henkilökuntaan
kuuluville muille avainhenkilöille. Optio-oikeuksia voidaan antaa
yhteensä 3.000.000 kappaletta ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä
3.000.000 Stonesoft Oyj:n osaketta. Vuoden 2008 optio-ohjelman
optiotodistukset on jaettu neljään sarjaan, joilla osakkeiden
merkintäajat ovat porrastetusti:
1.3.2010-31.12.2014 (sarja A),
1.3.2011-31.12.2014 (sarja B),
1.3.2012-31.12.2014 (sarja C) ja
1.3.2013-31.12.2014 (sarja D).
Osakkeiden merkintähinta vastaa yhtiön osakkeen kaupankäynnillä
painotettua keskikurssia NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä tästä
optio-ohjelmasta päättävää hallituksen kokousta edeltävänä 90
kaupankäyntipäivänä. Osakkeiden merkintähinta optio-oikeuksia
käytettäessä on 0,30 euroa.
17.6.2008 pidetyssä kokouksessa yhtiön hallitus päätti täydentää
aiemmin hyväksymäänsä Optio-ohjelman 2008 kohtia II 6 ja II 7 siten,
että optionhaltijalla on samat tai yhdenvertaiset oikeudet
osakkeenomistajan kanssa osakeanneissa sekä annettaessa optio- ja
muita erityisiä oikeuksia ennen osakemerkintää sekä lisäksi eräissä
muissa erityistapauksissa.
Täydennetty Optio-ohjelma 2008 kokonaisuudessaan on yhtiön
kotisivuilla osoitteessa: http://www.stonesoft.com.
Yhtiö ei omista omia osakkeitaan, eikä hallituksella ole valtuutusta
hankkia yhtiön omia osakkeita.
Yhtiön hallitus, johto ja tilintarkastaja
Yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiön hallitukseen kuuluu kolmesta
seitsemään (3-7) varsinaista jäsentä. Hallituksen jäsenen toimikausi
alkaa hänet valinneen yhtiökokouksen päättymisestä ja jatkuu
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen loppuun. Varsinainen yhtiökokous
valitsi 23.4.2008 hallitukseen viisi jäsentä. Hallitukseen valittiin
Ilkka Hiidenheimo, Topi Piela, Matti Viljo, Hannu Turunen ja Timo
Syrjälä. Järjestäytymiskokouksessaan 23.4.2008 hallitus valitsi
keskuudestaan puheenjohtajaksi Matti Viljon ja varapuheenjohtajaksi
Topi Pielan. Lisäksi hallitus päätti, ettei erillisiä valiokuntia
muodosteta, koska yhtiön liiketoiminnan laajuus ja hallituksen koko
eivät vaadi asioiden valmistelemista koko hallitusta pienemmässä
kokoonpanossa.
Yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiöllä on toimitusjohtaja, jonka nimittää
ja erottaa hallitus. Vuonna 2008 yhtiön toimitusjohtajana toimi Ilkka
Hiidenheimo. Toimitusjohtajan tehtävänä on hoitaa yhtiön juoksevaa
hallintoa hallituksen antamien ohjeiden ja määräysten sekä
osakeyhtiölain mukaisesti.
Yhtiön johtoryhmässä toimivat Ilkka Hiidenheimo, Kim Fagernäs, Saara
Laine, Mikael Nyberg, Mika Jalava ja Klaus Majewski.
Yhtiön tilintarkastajana toimi vuonna 2008 KHT-yhteisö Ernst & Young
Oy, päävastuullisena tilintarkastajana KHT Pekka Luoma.
Toimitusjohtajan palkkio ja muut ehdot
Toimitusjohtaja Ilkka Hiidenheimo ei ota vastaan palkkaa tai muuta
korvausta tehtävistään ennen kuin yhtiö on jälleen voitollinen.
Toimitusjohtajan eläke on sama työeläke (TYEL) kuin kaikilla yhtiön
työntekijöillä, eikä toimitusjohtajalle ole määritelty erityistä
eläkeikää. Toimitusjohtajan sopimuksessa on määritelty kuuden
kuukauden irtisanomisaika ja irtisanomiskorvaukseksi on määritelty
kuuden (6) kuukauden palkkaa vastaava summa. Sopimuksessa on lisäksi
kuuden (6) kuukauden palkkaa vastaava lisäkorvaus, mikäli yhtiö
irtisanoo sopimuksen ilman toimitusjohtajan sopimusrikkomusta. Niin
kauan kuin toimitusjohtaja ei vastaanota korvausta tehtävistään, on
yllä mainittu kompensaatio ainoastaan teoreettisesti voimassa. Sama
järjestely pätee julkisissa ostotarjouksissa.
Yrityskaupat ja muutokset konserninrakenteessa
Tilikauden aikana ei tehty yrityskauppoja eikä konsernirakenteessa
tapahtunut muita muutoksia.
Ulkomaiset sivuliikkeet ja edustustot
Yhtiöllä ei ole ulkomaisia sivuliikkeitä. Yhtiöllä on edustusto
Kiinassa.
Henkilöstö
Vuosien 2007 ja 2006 vertailukelpoiset luvut ovat suluissa ja
tarkoittavat jatkuvia toimintoja.
Konsernin henkilöstön määrä oli katsauskauden lopussa 185 (181 ja
181). Näistä 167 (165 ja 168) oli työsuhteessa Stonesoftiin ja 18 (6
ja 13) toimi sopimuspohjalla Stonesoftin kokopäiväisinä
myyntiedustajina tai konsultteina.
Työntekijöiden palkkojen ja palkkioiden kokonaissumma mukaan lukien
sosiaalikulut oli 14,8 (14,2 ja 13,1) miljoonaa euroa.
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana oli 183 (181
ja 182).
Henkilöstön määrä alueittain tilikauden lopussa oli Eurooppa 144 (145
ja 145), Kehittyvät markkinat (Venäjä, Pohjois-Afrikka ja Lähi-Itä) 9
(8 ja 5), Pohjois- ja Etelä-Amerikka 28 (23 ja 23) ja APAC (Aasian ja
Tyynenmeren alue) 4 (5 ja 8).
Ympäristö
Yhtiön toiminnan luonteen vuoksi sen liiketoiminnan suorat
ympäristövaikutukset ovat pieniä. Yhtiön toiminta kattaa sisäisesti
tapahtuvan ohjelmistokehityksen ja alihankintana ostettavan
laitteiden
kokoonpanon ja niihin tehtävän ohjelmistojen asennuksen. Stonesoft on
PYRin (Pakkausalan ympäristörekisteri) jäsen. Stonesoftin myymät
tuotteet täyttävät tiettyjen vaarallisten aineiden käyttöä sähkö- ja
elektroniikkalaitteissa rajoittavan RoHS -direktiivin sekä
elektroniikan kierrätystä koskevan WEEE -direktiivin määräykset.
Hallintoperiaatteet
Stonesoft Oyj noudattaa listayhtiöiden hallinnointi- ja
ohjausjärjestelmiä (Corporate Governance) koskevia suosituksia, jotka
Suomen Arvopaperimarkkinayhdistys (Elinkeinoelämän keskusliitto ry:n,
NASDAQ OMX Helsinki Oy:n ja Keskuskauppakamarin yhteistyöelin) on
julkistanut lokakuussa 2008, kuten yhtiön
verkkosivuilla on kuvattu.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Stonesoftin tilikauden 2009 liiketoiminnan keskeisimmät
epävarmuustekijät ja riskit liittyvät liikevaihdon perustana olevien
kauppojen ajoitukseen ja laitekomponenttien sekä alihankkija- ja
toimittajaverkoston
mahdollisiin tuotantohäiriöihin. Näiden tekijöiden lisäksi yleinen
taloudellinen epävarmuus on lisääntynyt voimakkaasti viime aikoina.
Muilta osin Stonesoftin epävarmuustekijöissä ei ole tapahtunut
merkittäviä muutoksia verrattuna edellisvuoteen eikä identifioiduilla
riskeillä ollut juurikaan vaikutusta yhtiön toimintaan tai tuloksen
kehitykseen vuonna 2008.
Riskienhallinta, sisäinen valvonta ja tarkastus
Ylin vastuu kirjanpidosta ja varainhoidon valvonnasta kuuluu
Stonesoft Oyj:n hallitukselle. Hallitus vastaa viime kädessä myös
Stonesoftin riskienhallinnasta ja sisäisestä valvonnasta ja
toimitusjohtaja huolehtii riskienhallinnan ja sisäisen valvonnan
käytännön järjestämisestä ja toimivuuden seurannasta.
Riskienhallinnan ja sisäisen valvonnan koordinoinnista vastaa
talousjohtaja. Riskienhallintaprosessin tukena on konsernin
johtoryhmä, joka käsittelee kokouksissaan riskejä ja niiden
hallintaa.
Riskienhallinnan ja sisäisen valvonnan tavoitteena on varmistaa, että
(i) yhtiön toiminta on tehokasta ja tarkoituksenmukaista, (ii)
taloudellinen tieto on luotettavaa ja (iii) viranomaissäännöksiä ja
sisäisiä toimintaperiaatteita noudatetaan.
Yhtiön riskienhallinnan koordinoijana talousjohtaja laatii yhtiön
riskienhallintaperiaatteet, kehittää riskienhallintatyökaluja sekä
vastaa maailmanlaajuisista vakuutusohjelmista.
Liiketoimintayksikköjen on noudatettava yhtiön riskienhallintaohjeita
ja proaktiivisesti osallistuttava niiden kehittämiseen.
Riskienhallinnan toiminnot keskittyvät (i) operatiivisten riskien
arviointiin ja hallintaan (ii) taloudellisten riskien hallintaan sekä
(iii) liiketoimintaan liittyvän kriittisen tiedon ja infrastruktuurin
hallintaan ja turvaamiseen.
Operatiiviset riskit Yhtiö asettaa vuosittain taloudelliset
tavoitteet budjetoinnin yhteydessä ja seuraa niiden toteutumista
kuukausittain. Liiketoiminnan ohjaus ja valvonta tapahtuvat koko
konsernin kattavan raportointi- ja ennustejärjestelmän avulla, joita
yhtiö pyrkii jatkuvasti kehittämään. Tuotemyynti ja siihen liittyvät
palvelut toteutetaan pääosin maailmanlaajuisen jakelukanavan kautta
käyttäen Stonesoftin standardisopimuksia. Myyntiä tukee Stonesoftin
sisäinen lakiasiainosasto, joka pyrkii vähentämään maailmanlaajuiseen
liiketoimintaan liittyviä riskejä kehittämällä ja hallinnoimalla
Stonesoftin sopimuksia. Omaisuus- keskeytys- ja vastuuvahinkoriskit
suojataan vakuutuksin.
Taloudelliset riskit Stonesoft ei tarjoa rahoitusta asiakkailleen,
lukuun ottamatta yleisesti hyväksyttyjä maksuehtoja. Euron lisäksi
merkittävin laskutusvaluutta on Yhdysvaltain dollari. Yhtiön kulut
ovat pääosin euroissa. Valuuttakurssimuutokset saattavat vaikuttaa
yhtiön taloudelliseen tulokseen. Yhtiö toimii aktiivisesti
valuuttakurssimuutosten aiheuttamien riskien vähentämiseksi.
Stonesoftin kassanhallinnan tehtävänä on hallita yhtiön rahoitukseen
liittyviä riskejä hallituksen hyväksymää rahoituspolitiikkaa
noudattaen. Rahoituspolitiikan päätavoitteina on (i) turvata yhtiön
lyhyen aikavälin likviditeetti (ii) taata yhtiön tehokas kassavirran
hallinta sekä (iii) noudattaa konservatiivista ja läpinäkyvää
kassavarojen sijoituspolitiikkaa, jonka tavoitteena on turvata
sijoituksille kilpailukykyinen tuotto valitulla riskitasolla. Yhtiön
kassavarat on sijoitettu alhaisen riskin korkoinstrumentteihin.
Lisäksi yhtiön tuottoja ja kustannuksia seurataan säännöllisesti.
Liiketoimintaan liittyvän kriittisen tiedon ja infrastruktuurin
hallinta ja turvaaminen Stonesoft hallinnoi ja turvaa liiketoimintaan
liittyvän kriittisen tiedon tarkoilla sisäisillä toimintaohjeilla ja
prosesseilla. Yhtiö ylläpitää ja kehittää jatkuvasti
tietoverkkoinfrastruktuuriaan ja käyttää aktiivisesti omia
tuotteitaan oman tietojärjestelmäinfrastruktuurinsa suojaamisessa.
Yhtiöllä on varajärjestelmät liiketoiminnan jatkuvuuden turvaamiseksi
myös poikkeustilanteissa.
Sisäinen tarkastus Yhtiön pienen koon ja liiketoiminnan laajuuden
vuoksi Stonesoftilla ei ole sisäisen tarkastuksen organisaatiota eikä
tarkastusvaliokuntaa. Tilintarkastusyhteisön osavuotiskatsausten
yhteydessä tekemillä jatkuvilla tarkastuksilla pyritään osaltaan myös
riskienhallinta-, valvonta- ja hallintoprosessien tehokkuuden
arviointiin ja jatkuvaan kehittämiseen.
Konsernin rakenne ja taloushallinto on pyritty rakentamaan
väärinkäytöksiä ennaltaehkäiseväksi muun muassa selkeillä sisäisillä
ohjeistuksilla ja valtuuksien määrittelyllä. Lisäksi kaikki kauppa
tehdään emoyhtiön nimissä ja paikallinen maksuliikenne kattaa yleensä
vain paikalliset palkat ja muita pienempiä kuluja.
Arvio todennäköisestä tulevasta kehityksestä
Yritysten verkottuminen yhteistyökumppaneidensa ja alihankkijoidensa
kanssa tulee edelleen jatkumaan ja tämä kehitys asettaa entistä
korkeammat vaatimukset tietoverkon turvallisuudelle ja
käytettävyydelle. Samaan aikaan ulkoistamisratkaisujen ja
-palveluiden kysyntä kasvaa. Tietoturvaa palveluna tarjoavilla
yrityksillä (MSSP, managed security service provider) on kasvava
tarve tarjota asiakkailleen mahdollisuutta seurata tietoturvansa
tasoa ja säilyttää samalla näkymä omaan tietoverkkoonsa. Yhtiön
käsityksen mukaan StoneGate-tuotesuunnittelun lähtökohtana alusta
asti ollut turvallisuuden ja sovellusten korkean käytettävyyden
yhdistäminen tulee osoittamaan vahvuutensa entistä paremmin tässä
kehityksessä.
Äänen, videon ja datan yhdistyminen IP -pohjaisissa verkoissa lisää
tietoliikennekapasiteetin kysyntää ja nopeuttaa 10 Gbps -verkkojen
käyttöönottoa. Kaistanleveyden kasvu ja IP -pohjaisissa verkoissa
käytetyt uudet protokollat lisäävät tarvetta parempaan raportointiin,
monitorointiin sekä analyysityökaluihin. Tämä kehitys tukee
Stonesoftin vuoden 2009 kasvusuunnitelman toteutumista, sillä
kyseiset ominaisuudet ovat StoneGate Management Center -tuotteen
toiminnallisuuden kulmakiviä.
Virtualisoinnin voimakas kasvu on luonut tarpeen verkkoturvallisuuden
ja tietoliikenteen jatkuvuuden varmistamiselle myös
virtuaaliympäristössä. StoneGate-tuote soveltuu kilpailijoiden
laitepohjaisia tuotteita paremmin virtuaaliseen ympäristöön, koska
tuotteen lähtökohtana on ollut ohjelmistopohjainen ratkaisu.
Tietoturvauhkien lisääntyessä julkisella sektorilla yhä useammat
valtiot ovat ryhtyneet parantamaan kykyään suojautua hyökkäyksiä ja
esimerkiksi verkkovakoilua vastaan. StoneGate-tuotteet tarjoavat
kattavan, keskitetysti hallittavan suojan ja soveltuvat hyvin
julkisen sektorin tarpeisiin.
Maailmanlaajuisen taloudellisen epävarmuuden jatkuessa yritykset
joutuvat kiinnittämään yhä enemmän huomiota toimintansa
kustannustehokkuuteen. Tämä vahvistaa edelleen StoneGate-ratkaisujen
kilpailukykyä ja tuo esille niiden tarjoamia mahdollisuuksia
merkittäviin säästöihin infrastruktuuri-, tietoliikenne- ja
käyttökustannuksissa.
Stonesoft jatkaa määrätietoista ja pitkäjänteistä työtään
liikevaihdon kasvattamiseksi ja tuloksen parantamiseksi. Vuoden 2009
päätavoitteena on liikevaihdon kasvu ja tätä kautta parempi
kannattavuus. Yhtiö katsoo, että yleismaailmallisen taloudellisen
tilanteen ja vallitsevan epävarmuuden johdosta tulevan kehityksen
arviointi on vaikeaa. Sen vuoksi yhtiö ei katso perustelluksi tässä
vaiheessa antaa tulosennustetta vuodelle 2009.
Liikevaihdon ja liiketuloksen kehityksen osalta on odotettavissa
voimakasta vaihtelua yksittäisten vuosineljännesten välillä
verrattuna sekä edellisvuoden vastaavaan että edelliseen
vuosineljännekseen, johtuen mm. pitkistä myyntisykleistä,
yksittäisten kauppojen suhteellisen suuresta vaikutuksesta
kokonaisliikevaihdon kehitykseen sekä edellisvuoden
neljännesvuosikohtaisesta vaihtelusta.
Stonesoft konserni
Tuloslaskelma 10-12/2008 10-12/2007 1-12/2008 1-12/2007
(1000 Euroa)
Jatkuvat toiminnot
Liikevaihto 6 936 5 815 24 427 19 020
Liiketoiminnan muut tuotot 404 406 1 275 1 144
Aineet ja tarvikkeiden
käyttö -860 -1 137 -3 547 -3 064
Työsuhde-etuuksista
aiheutuvat kulut -4 000 -4 098 -14 796 -14 218
Poistot -119 -108 -483 -449
Liiketoiminnan muut kulut -2 539 -2 118 -9 161 -8 946
Liiketulos -177 -1 240 -2 286 -6 514
Rahoitustuotot ja -kulut 59 71 276 202
Tulos ennen veroja -118 -1 169 -2 010 -6 312
Tuloverot -69 -76 -219 -213
Tulos jatkuvista
toiminnoista -187 -1 245 -2 229 -6 525
Tulos lopetetuista
toiminnoista 0 95 186 2 312
Tilikauden tulos -187 -1 150 -2 043 -4 212
Osakekohtainen tulos
jatkuvista toiminnoista
Laimentamaton
osakekohtainen tulos (EUR) 0,00 -0,02 -0,04 -0,11
Laimennusvaikutuksella
oikaistu osake-
kohtainen tulos (EUR) 0,00 -0,02 -0,04 -0,11
Osakekohtainen tulos
lopetetuista toiminnoista
Laimentamaton
osakekohtainen tulos (EUR) 0,00 0,00 0,00 0,04
Laimennusvaikutuksella
oikaistu osake-
kohtainen tulos (EUR) 0,00 0,00 0,00 0,04
Stonesoft konserni
Tase (1000 Euroa) 31.12.2008 31.12.2007
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet 692 709
Aineettomat hyödykkeet 104 82
Muut rahoitusvarat 10 0
Laskennalliset verosaamiset 0 1
Yhteensä 806 793
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 911 1 069
Myyntisaamiset ja muut saamiset 7 371 7 498
Ennakkomaksut 19 97
Sijoitukset 6 310 7 571
Rahavarat 738 640
Yhteensä 15 348 16 874
Varat yhteensä 16 154 17 666
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma 1 146 1 146
Ylikurssirahasto 77 013 76 981
Muuntoerot -951 -927
Kertyneet voittovarat -73 665 -71 622
Yhteensä 3 543 5 579
Pitkäaikaiset velat
Varaukset 26 56
Korolliset velat 0 0
Muut velat 2 336 1 722
Yhteensä 2 363 1 779
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 9 991 10 018
Verovelat 41 85
Varaukset 214 131
Lyhytaikaiset korolliset velat 2 75
Yhteensä 10 248 10 309
Velat yhteensä 12 611 12 088
Oma pääoma ja velat yhteensä 16 154 17 666
Stonesoft konserni
Oman pääoman
muutoslaskelma
(1000 Euroa)
Osake- Ylikurssi- Muuntoerot Kertyneet Yhteensä
pääoma rahasto voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2007 1 146 76 897 -867 -67 410 9 767
Muuntoerot -60 -60
Tilikauden tulos -4 212 -4 212
Kaudella kirjatut
tuotot ja kulut
yhteensä -60 -4 212 -4 272
Osakeoptioiden
käyttö 84 84
Oma pääoma
31.12.2007 1 146 76 981 -927 -71 622 5 579
Osake- Ylikurssi- Muuntoerot Kertyneet Yhteensä
pääoma rahasto voittovarat
Oma pääoma 1.1.2008 1 146 76 981 -927 -71 622 5 579
Muuntoerot -24 -24
Tilikauden tulos -2 043 -2 043
Kaudella kirjatut
tuotot ja kulut
yhteensä -24 -2 043 -2 068
Osakeoptioiden
käyttö 32 32
Oma pääoma
31.12.2008 1 146 77 013 -951 -73 665 3 543
Stonesoft konserni
Rahoituslaskelma (1000 Euroa) 1.1.-31.12.2008 1.1.-31.12.2007
Liiketoiminnan rahavirta
Liiketulos -2 286 -6 514
Oikaisut 601 417
Käyttöpääoman muutos 614 687
Maksetut verot -218 -212
Liiketoiminnan nettorahavirta
jatkuvat toiminnot -1 288 -5 622
Liiketoiminnan rahavirta myydyt
toiminnot 0 0
Liiketoiminnan nettorahavirta
yhteensä -1 288 -5 622
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin
käyttöomaisuushyödykkeisiin -422 -463
Investoinnit aineettomiin
hyödykkeisiin -66 -32
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin 0 -1
Investoinnit muihin
rahoitusvaroihin -10 0
Investointien nettorahavirta jatkuvat
toiminnot -498 -496
Investointien nettorahavirta
myydyt toiminnot 761 -448
Investointien nettorahavirta yhteensä 263 -944
Rahoituksen rahavirta
Rahoitusleasingvelkojen maksut -72 -95
Rahoituksen nettorahavirta -72 -95
Rahavarojen muutos
Rahavarat tilikauden alussa 8 210 14 370
Muuntoerot -30 -60
Sijoitusten käyvän arvon muutosten
vaikutus -34 69
Myydyt toiminnot 0 492
Rahavarat tilikauden lopussa *) 7 048 8 210
*) Rahavarat tilikauden lopussa
sisältävät
pantattuja talletuksia 315 281
Stonesoft konserni
Segmenttikohtaiset tiedot 1.1.-31.12.2008 1.1.-31.12.2007
(1000 Euroa)
Liikevaihto
Eurooppa 14 740 12 075
Emerging Market 4 123 2 004
Americas 4 495 3 906
APAC 1 069 1 036
Liikevaihto yhteensä 24 427 19 020
Liiketulos
Eurooppa -1 061 -4 119
Emerging Market 338 -231
Americas -1 532 -2 038
APAC -31 -126
Liiketulos yhteensä -2 286 -6 514
Stonesoft konserni
Vastuut ja vakuudet 1.1.-31.12.2008 1.1.-31.12.2007
(1000 Euroa)
Taseeseen sisältymättömät
Ei purettavissa olevat muut
vuokrasopimukset 3 377 4 624
Annetut vakuudet 63 20
Varaston ostositoumus 0 0
Stonesoft konserni
Lähipiiri-informaatio 1.1.-31.12.2008 1.1.-31.12.2007
(1000 Euroa)
Hallituksen jäsenille maksetut
konsultointipalkkiot 0 73
Stonesoft Konserni
Kehitys
vuosineljänneksittäin Q4 / Q3 / Q2 / Q1 / Q4 / Q3 / Q2 / Q1 /
(1000 Euroa) 2008 2008 2008 2008 2008 2007 2007 2007 2007 2007
Tietoturvalisenssit
ja - laitteet 4,3 3,3 4,1 3,2 14,9 3,7 2,0 2,7 2,3 10,7
Palvelut 2,6 2,4 2,3 2,2 9,5 2,2 2,1 2,1 2,0 8,4
Muut tuotteet 0,0 0,1 0,0 -0,1 0,1 -0,1 0,0 0,0 0,0 -0,1
Liikevaihto jatkuvat
toiminnot 6,9 5,9 6,4 5,3 24,4 5,8 4,0 4,8 4,3 19,0
Muutos
edellisvuodesta% 19 45 32 22 28 35 -9 32 7 15
Liikevaihto myydyt
toiminnot 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Muutos
edellisvuodesta% - - - - - - - - - -
Liikevaihto yhteensä 6,9 5,9 6,4 5,3 24,4 5,8 4,0 4,8 4,3 19,0
Muutos
edellisvuodesta% 19 45 32 22 28 0 -27 -4 -22 -13
Myyntikate 6,1 5,1 5,4 4,3 20,9 4,7 3,4 4,1 3,8 16,0
Myyntikate % 88 86 85 82 85 80 84 85 87 84
Operatiiviset
kustannukset 6,6 5,9 6,0 5,8 24,4 6,2 5,4 5,8 6,0 23,4
Liiketulos (EBITA) -0,2 -0,5 -0,4 -1,2 -2,3 -1,2 -1,6 -1,5 -2,1 -6,5
% liikevaihdosta -3 -9 -6 -24 -9 -21 -41 -32 -48 -34
Tulos ennen veroja -0,1 -0,4 -0,3 -1,2 -2,0 -1,2 -1,7 -1,4 -2,0 -6,3
% liikevaihdosta -2 -7 -4 -23 -8 -20 -43 -30 -46 -33
Stonesoft konserni
Taloudellista kehitystä kuvaavat
tunnusluvut 1.1.-31.12.2008 1.1.-31.12.2007
(1000 Euroa)
Liikevaihto yhteensä 24 427 19 020
Muutos edellisvuodesta % 28 -13
Liikevaihto, jatkuvat toiminnot 24 427 19 020
Muutos edellisvuodesta % 28 15
Liikevaihto, myydyt toiminnot 0 0
Muutos edellisvuodesta % - -
Liiketulos yhteensä -2 286 -6 514
% liikevaihdosta -9 -34
Liiketulos, jatkuvat toiminnot -2 286 -6 514
% liikevaihdosta -9 -34
Liiketulos, myydyt toiminnot 0 0
% liikevaihdosta - -
Tulos ennen veroja -2 010 -6 312
% liikevaihdosta -8 -33
Oman pääoman tuotto (ROE) %,
vuotuinen jatkuvat toiminnot -49 -85
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) %,
vuotuinen -40 -78
Omavaraisuusaste % 46 52
Nettovelkaantumisaste (Net Gearing) -1,99 -1,46
Taseen loppusumma 16 154 17 666
Käyttöomaisuus investoinnit 488 500
Käyttöomaisuus myyntituotot 0 -5
Tutkimus ja kehitysmenot 5 230 5 285
% liikevaihdosta 21 28
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä 183 181
Henkilöstö kauden lopussa 185 181
Osakekohtaiset tunnusluvut
Osakekohtainen tulos (EPS), jatkuvat
toiminnot -0,04 -0,11
Osakekohtainen tulos (EPS), myydyt
toiminnot 0,00 0,04
Osakekohtainen oma pääoma 0,06 0,10
Osingot 0,00 0,00
Osakekohtainen osinko, euro 0,00 0,00
Osinko tuloksesta, % 0 0
Tunnuslukujen
laskentaperiaatteet
Oman pääoman tuotto (Voitto ennen veroja - välittömät
(ROE) % = verot) x100/
Oma pääoma + vähemmistöosuus
Sijoitetun pääoman tuotto (Voitto ennen veroja + korkokulut + muut
(ROI) % = rahoituskulut) x100/
Taseen loppusumma - korottomat
velat
(Oma pääoma + vähemmistöosuus)
Omavaraisuusaste % = x100/
Taseen loppusumma - saadut
ennakot
Korollinen vieras pääoma - rahavarat -
Nettovelkaantumisaste = sijoitukset/
Oma pääoma + vähemmistöosuus
Voitto ennen veroja - vähemmistöosuus
Osakekohtainen tulos (EPS)= - tuloverot/
Tilikauden keskimääräinen
osakeantioikaistu
osakkeiden lukumäärä
Osakekohtainen oma
pääoma = Oma pääoma/ Osakkeiden osakeantioikaistu
lukumäärä
tilinpäätöspäivänä
TULEVAISUUTTA ARVIOIVAT LAUSUNNOT
Tähän katsaukseen sisältyy muun muassa Stonesoftin taloudellista
asemaa ja toiminnan tulosta koskevia lausumia, jotka ovat
luonteeltaan tulevaisuuteen liittyviä. Tällaiset lausumat eivät ole
historiallisia tosiseikkoja, vaan edustavat Stonesoftin odotuksia
tulevasta kehityksestä. Yhtiön käsityksen mukaan näissä lausumissa
esitetyt odotukset pohjautuvat perusteltuihin oletuksiin. Näihin
lausumiin sisältyy kuitenkin riskejä ja epävarmuustekijöitä, jotka
saattavat aiheuttaa todellisten tulosten huomattavankin poikkeamisen
näistä esitetyistä lausumista. Tällaisia tekijöitä voivat olla mm.
(1) muutokset Stonesoftin markkina-asemassa tai palomuuri/VPN- ja
tunkeutumisen havainto- ja estojärjestelmien markkinoilla yleensä;(2)
kilpailun vaikutus; (3) yhtiön yhteistyökumppaneiden, toimittajien ja
asiakkaiden menestys, taloudellinen tilanne ja suorituskyky; (4)
yhtiön kyky hankkia keskeytyksettä ja kohtuuhintaan laadukkaita
komponentteja; (5) yhtiön kyky rekrytoida ja pitää yhtiön
palveluksessa ammattitaitoisia työntekijöitä sekä kehittää heidän
osaamistaan; (6) valuuttakurssien vaihtelut mukaan lukien erityisesti
vaihtelut raportointivaluuttamme euron sekä Yhdysvaltojen dollarin
välillä; (7) muut tuotteiden myyntiin, taloudelliseen tilanteeseen,
liiketoimintaan, kilpailuun tai lainsäädäntöön liittyvät tekijät,
jotka vaikuttavat joko Stonesoftin liiketoimintaan tai toimialaan
yleisesti sekä (8) kykymme hallita tavoitteidemme saavuttamiseen
vaikuttavia tekijöitä ja antaa tarkkoja ennusteita.
Tässä tiedotteessa olevat luvut ovat tilintarkastamattomia.
Lisätietoja antavat:
Toimitusjohtaja Ilkka Hiidenheimo, Stonesoft Oyj
puh. (09) 476 711
e-mail: ilkka.hiidenheimo@stonesoft.com
Talousjohtaja Mikael Nyberg, Stonesoft Oyj
Puh. (09) 476 711
e-mail: mikael.nyberg@stonesoft.com
Stonesoft Oyj
Ilkka Hiidenheimo
Toimitusjohtaja
Tämä tiedote ja osavuosikatsaukseen liittyvä esitysmateriaali ovat
myös Stonesoftin kotisivuilla http://www.stonesoft.com.
Jakelu:
NASDAQ OMX Helsinki Oy
Keskeiset tiedotusvälineet
STONESOFT OYJ:N TILINPÄÄTÖSTIEDOTE TAMMI-JOULUKUU 2008
| Quelle: Stonesoft