FINNAIR ABP DELÅRSRAPPORT 28.4.2009 09.00
FINNAIRKONCERNENS BOKSLUT FÖR RÄKENSKAPSPERIODEN 1.1-31.3.2009
Rejäl förlust för första kvartalet
Sammandrag av nyckeltalen för det första kvartalet 2009
- Omsättningen minskade med 10,0 procent till 515,7 miljoner euro (572,9 milj.
euro)
- Passagerartrafiken eller antalet betalda passagerarkilometer var i nivå med
föregående år och kabinfaktorn ökade från året innan med 1,1 procentenheter till
75,9 procent (74,8 %).
- Enhetsintäkterna inom flygtrafiken räknat i tonkilometer minskade med 9,1
procent, enhetskostnaderna från flygtrafiken höll sig ungefär på samma nivå som
föregående år, +0,6 procent.
- Rörelseresultatet blev en förlust på 24,3 miljoner euro (en vinst på 8,8 milj.
euro).
- Det operativa resultatet det vill säga rörelseresultatet utan engångsposter,
realisationsvinster och förändringar i verkligt värde på derivat var -47,5
miljoner euroa (7,8 milj. euro) och utgjorde -9,2 procent av omsättningen.
- Resultatet före skatt utgjorde -25,0 miljoner euro (4,3 milj. euro).
- Nettoskuldsättningsgraden uppgick i slutet av mars till 14,9 procent (-16,1 %)
och nettoskuldsättningsgraden justerad för leasingåtaganden till 91,5 procent
(43,1 %).
- Likvida medel i balansräkningen uppgick i slutet av första kvartalet till
374,8 milj. euro (461,1 milj.).
- Soliditeten uppgick till 34,0 procent (43,0 %).
- Eget kapital per aktie utgjorde 5,82 euro (7,42 euro).
- Resultatet per aktie var -0,15 euro (0,03 euro).
- Avkastningen på sysselsatt kapital blev 5,4 procent (14,2 %).
Jämförelseuppgifter för 2008 anges inom parentes efter nyckeltalen för första
kvartalet 2009.
VD Jukka Hienonens kommentar till delårsresultatet:
Resultatsiffrorna för branschen är genomgående dyster läsning. Efterfrågan och
prisnivån sviktar och det är svårt att få fast mark under fötterna. Flygbolagen
har intagit försvarsposition och försöker anpassa sig till situationen så gott
de kan.
Vårt resultat för det första kvartalet ger dess värre en mycket typisk bild av
läget för flyget som helhet. Förutsättningarna för lönsamhet har runnit ut i
sanden på grund av krympande efterfrågan och kollapsade priser. Både
passagerartrafiken och frakttrafiken står bakom de försämrade siffrorna.
Vi började reducera utbudet redan under förra året, men det är svårt att uppnå
kostnadsflexibilitet, i synnerhet inom Reguljärtrafik. Föregående år startade vi
ett sparprogram på 50 miljoner euro och under 2009 har vi sjösatt ett
effektiviseringsprogram som ska ge lika stora besparingar. Dessa två sammantagna
kommer att ge genomslag i kostnaderna med en viss eftersläpning.
Vi har genomfört hududsakligen permitteringar för att skära ned
personalkostnader. Att permittera personal har snabbare effekter på kostnaderna
än uppsägningar. Dessutom behövs det fortlöpande omstruktureringar för att vi
ska vara rustade för framgång i morgon. Med nuvarande strukturer kommer vi inte
att klara konkurrensen under de närmaste åren.
Ett flygbolag med åtskilliga år på nacken har en mängd verksamhetsformer som
skapar en mindre flexibel kostnadsstruktur. Det krävs ett långsiktigt arbete att
frigöra sig från dessa mönster. Utdragna kollektivavtalsförhandlingar med
piloterna är bara ett exempel på hur svårt det är att få till stånd
förändringar. Världen såg helt annorlunda ut då nuvarande avtal ingicks. I
dagens läge är avtalen ohållbara när det gäller kostnadsnivå, produktivitet och
flexibilitet.
Finnair har arbetat för att förbättra produktiviteten under många år och vi har
nått goda resultat inom flera områden. Till exempel Finnair Teknik har nått ökad
arbetsproduktivitet och arbetstillfredsställelse.
År 2009 blir ett år med stora investeringar inom Finnair. Långdistansflottan
kommer i praktiken att förnyas helt fram till slutet av året. Vår finansiering
är tryggad för detta år trots att finansmarknaden är tuff just nu. Boeing
757-planen som flyger för Semestertrafik är en flexibilitetsökande faktor.
Hyreskontrakten för alla sju plan löper ut 2010. Nu är det rätt läge att fundera
över om vi ska förlänga kontrakten eller ersätta Boeing-flottan med Airbus-plan.
Vi ska anpassa oss till den nuvarande situationen genom att banta kapacitet och
kostnader utan att äventyra vår Asienstrategi på lång sikt. Samtidigt ska vi
hitta de affärsområden där vi har möjlighet att klara oss bättre än
konkurrenterna även under rådande förhållanden. Syftet är att stärka vår
konkurrenskraft inför den kommande uppgången.
Marknader och allmän översikt
Nedgången i efterfrågan som inträffade i slutet av förra året fortsatte under
det första kvartalet 2009. Den globala konjunkturförsvagningen innebar minskad
efterfrågan både inom passagerartrafiken och på fraktsidan. De europeiska
flygbolagen hade en drygt fem procent lägre passagerarefterfrågan under första
kvartalet 2008, medan efterfrågan på frakter minskade med över 20 procent (AEA).
IATA förutspår att flygbranschen kommer att drabbas av förluster på drygt fem
miljarder dollar under 2009.
Företagsresandet började avta inom Finnair redan för ett år sedan. Minskningen
tog fart mot slutet av 2008 och pågår fortfarande. Företagens minskade antal
resor avspeglar sig både i en lägre total efterfrågan och kraftigt sjunkande
genomsnittspriser. Vi har värnat om kabinfaktorerna inom vår reguljärtrafik med
en aggressiv prissättning. Intäkterna per betald passagerarkilometer inom
reguljärtrafiken gick trots det ned med fem procent och genomsnittspriset med
över 13 procent.
Reguljärtrafikens utbud har anpassats till den försvagade efterfrågan.
Kapaciteten minskades med sex procent under det första kvartalet jämfört med
året innan. Inom Asientrafiken är nedskräningarna en aning större. Även andra
flygbolag har dragit ned sitt utbud mellan Europa och Asien.
Semestertrafik har hållit ställningarna bättre än Reguljärtrafik. Under den nyss
avslutade vintersäsongen hade vi hyrt ett bredbukigt plan inklusive besättning
från Spanien för att möta den ökade efterfrågan. Planet gjorde direkta
nonstopflyg till thailändska Phuket.
Den totala godsmängd som transporteras med Finnairs plan började sjunka under
hösten, medan den globala efterfrågeminskningen för frakter var ett faktum redan
under våren 2008. Efterfrågan på Finnairs frakter har gått ned med cirka en
femtedel jämfört med föregående år. Förutom att fraktvolymerna krympt har
genomsnittspriset på frakter minskat med närmare 20 procent.
Vi inledde ett sparprogram under 2008 och ett annat under detta år på sammanlagt
100 miljoner euro. De väntas ge störst effekt under 2009. Programmen omfattar
flera olika områden där den operativa effektiviteten ska öka. Dessutom ska de
sänka personalkostnaderna med 50 miljoner euro. Över 6 000 personer inom
Finnairkoncernen berörs av personalnedskärningar i form av permitteringar. Cirka
600 tjänster har permanent dragits in. Kostnaderna har tyvärr inte slimmats i
samma takt som intäkterna minskat. Obalansen mellan intäktsutveckling och
kostnadsutveckling var en väsentlig orsak till att Finnairkoncernens lönsamhet
rasade under det första kvartalet.
Punktligheten har utvecklats positivt jämfört med föregående år. Finnair ligger
åter i topp bland de europeiska flygbolagen. Vid enkäter om servicen inom flyget
placerar sig Finnair år efter år högre än det europeiska medeltalet. Bland annat
Skytrax har rankat Finnair som ett fyrstjärnigt flygbolag. Skytrax är ett
internationellt undersökningsföretag som utvärderar kommersiella flygbolag och
deras service.
Den pågående förnyelsen av flygflottan innebär att vi sätter in fem nya
bredbuksplan av modell Airbus A330 på långdistanslinjerna. Det första exemplaret
levererades i mars. Våra investeringar under hela 2009 beräknas uppgå till över
400 miljoner euro.
Ekonomiskt resultat 1.1-31.3.2009
Omsättningen under januari - mars minskade med 10,0 procent till 515,7 miljoner
euro (572,9 milj. euro). Koncernens operativa rörelseresultat exklusive
engångsposter, realisationsvinster från sålda anläggningstillgångar och
förändringar i verkligt värde på derivat sjönk från en vinst på 7,8 miljoner
euro föregående år till en förlust på 47,5 miljoner euro. Den justerade
rörelsevinstmarginalen var -9,2 procent (1,4 %). Resultatet före skatt utgjorde
-25,0 miljoner euro (4,3 milj. euro). Förändringar i verkligt värde på derivat
hade en resultatförbättrande effekt på 23,4 miljoner euro under årets första
kvartal. Nettokassaflödet från den löpande verksamheten minskade från 28,7
miljoner euro året innan till -73,4 miljoner euro. Till förändringen bidrog
förutom det svaga resultatet också en försvagning av nettodriftskapitalet på
grund av lägre förhandsbetalningar i en period av svagare försäljning. Under det
andra kvartalet förväntas nettodriftskapitalets kassaflöde förbättras i enlighet
med säsongsvariationerna. Första kvartalets resultat per aktie var -0,15 euro
(0,03).
Semestertrafik och Reguljärtrafik inom Finnair transporterade totalt 1,9
miljoner passagerare under januari - mars. Utbudet av passagerartrafik drogs ned
med 1,4 procent. Totala antalet betalda passagerarkilometer var i nivå med
föregående år, men sjönk med 3,4 procent inom trafiken på Asien.
Kapacitetsnedskärningarna gjorde att den totala beläggningsgraden steg från året
innan med 1,1 procentenheter till 75,9 procent. Kabinfaktorn föll dock mot
slutet av kvartalet. Den transporterade godsmängden minskade med 19,6 procent
jämfört med föregående år.
Koncernens totala enhetsintäkter från passagerartrafiken per betald
passagerarkilometer sjönk med 11,1 procent. Intäkterna per passagerare gick ned
med 9,8 procent. Enhetsintäkterna från frakttrafiken räknat i tonkilometer
minskade med 18,2 procent. Det vägda medeltalet av intäkterna från passagerar-
och frakttrafiken sjönk med 9,1 procent.
De operativa kostnaderna i euro utan poster av engångskaraktär,
realisationsvinster från försäljning av anläggningstillgångar och förändringar i
verkligt värde på derivat gick ned med 0,3 procent under det första kvartalet.
Enhetskostnaderna inom flygtrafiken mätt i utbjudna tonkilometer ökade med 0,6
procent jämfört med första kvartalet 2008.
Bränslekostnaderna minskade under det första kvartalet med 2,5 procent jämfört
med januari - mars året innan. Vid en jämförelse av bränslekostnaderna bör även
realiserade säkringsvinster och säkringsförluster beaktas. Dessa har förts till
posten Övriga kostnader i resultaträkningen.
Kostnaderna för materialinköp för flygplanen samt service och underhåll på
flottan växte med 33,5 procent. Ökningen berodde främst på tre större
motorunderhåll. Posten Övriga hyror steg med 48,3 procent. Största orsaken var
att Finnair hyrde in en Airbus 330 inklusive besättning från Air Europe för
flygresor till Phuket i Thailand under semestersäsongen från november till
april.
På posten för engångskaraktär hade piloternas strejkhot en försämrande
resultateffekt på cirka fyra miljoner.
Kostnaderna för försäljning och marknadsföring sjönk med 23,9 procent under
januari - mars. Personalkostnaderna gick i sin helhet ned med 3,8 procent
jämfört med föregående år, vilket berodde på genomförda personalminskningar och
permitteringar.
IFRS-bokföringspraxis för bonuspoäng i stamkundsprogram förändrades den 1
januari 2009. Poängskuld värderas till verkligt värde utifrån försäljningspriset
i stället för att som förr baseras på gränskostnaden. Det innebär att
poängskulden minskar Finnairs egna kapital med cirka 42 miljoner euro mot cirka
20 miljoner euro tidigare.
Investeringar, finansiering och riskhantering
Investeringarna under årets första kvartal uppgick till 128,2 miljoner euro
(64,4 milj. euro). I investeringarna ingår köp av två Embraer 190-plan, en
Airbus A330 samt en reservmotor till ett A330-plan. Kassaflödeseffekten efter
investeringar i flygplan och tillhörande utrustning inklusive
förskottsbetalningar var cirka 127 miljoner euro under januari - mars.
Programmet för köp av nya plan och relaterad utrustning kommer att ge en
kassaflödeseffekt på drygt 400 miljoner euro under 2009 och cirka 300 miljoner
euro under nästa år. Det slutliga beloppet av investeringarna beror på vilket
antal flygplan som kommer att finansieras genom operationell leasing.
Likvida medel i balansräkningen uppgick i slutet av mars till 374,8 miljoner
euro (461,1 milj. euro). Finnair har byggt en stark kassa med tanke på kommande
investeringar. Vår finansiella ställning stärktes efter aktieemissionen i slutet
av 2007. Utöver det har vi tecknat olika kreditavtal.
Säkerställda men outnyttjade kreditavtal uppgår till sammanlagt 200 miljoner
euro. Finnair har också beviljats en kredit på 250 miljoner euro från Europeiska
Investeringsbanken. Vi har dessutom en möjlighet att återlåna pensionsmedel på
drygt 400 miljoner euro hos Pensionsförsäkringsbolaget Ilmarinen. Båda
kreditformerna kräver en bankgaranti. Ett företagscertifikatprogram på 200
miljoner euro ökar den finansiella flexibiliteten ytterligare.
Nettoskuldsättningsgraden (gearing) uppgick i slutet av mars till 14,9 procent
(-16,1 %). Skuldsättningsgraden justerad för leasingåtaganden var 91,5 procent
(43,1 %). Soliditeten uppgick till 34,0 procent (43,0 %).
I överensstämmelse med den policy för finansiell riskhantering som Finnairs
styrelse antagit har vi säkrat våra inköp av flygbränsle till 75 procent för de
närmaste sex månaderna och därefter för följande 24 månader enligt en fallande
skala. Finnair Semesterflyg prissäkrar förväntad bränsleförbrukning enligt
avtalat trafikprogram inom ramen för koncernens säkringspolicy. Som
prissäkringsinstrument för bränslet används huvudsakligen derivat som är knutna
till priserna på flygfotogen och gasolja.
Förändringar i verkligt värde på derivat under det första kvartalet redovisas
enligt IFRS-reglerna bland Övriga kostnader i Finnairs resultaträkning till dess
att de förfaller. I enlighet med IFRS-principerna avses en orealiserad
värderingsförlust och posten ger ingen kassaflödeseffekt. Förändringen i
verkligt värde på derivat hade en resultatförbättrande effekt på 23,4 miljoner
euro under januari - mars.
I det operativa rörelseresultatet ingår realiserade förluster på 45 miljoner
euro från försäljning av derivat. Beloppet redovisas dels på raden Bränsle, dels
bland Övriga intäkter i resultaträkningen. Det omfattar både valutaderivat och
bränslederivat.
Eget kapital innehåller en säkringsfond. Det är en rörlig post som direkt
påverkas av förändringar i oljepris och valutor. Postens värde var -98 miljoner
euro vid rapporttillfället. I beloppet ingår valutaderivat och bränslederivat
samt vissa mindre finansiella poster minskat med uppskjuten skatt.
Tack vare valutasäkringspolitiken, påverkade förstärkningen av USA-dollarn
gentemot euron jämfört med året innan inte Finnairs resultat i någon högre grad.
I slutet av mars var 75 procent av den dollardominerade valutakorgen säkrad för
12 månader framåt.
Aktier och aktiekapital
Finnair hade ett marknadsvärde på 471,5 miljoner euro (930,3 milj. euro) den 31
mars 2009 och sista betalkursen på aktien var 3,68 euro. Den högsta kurs som
noterades för Finnairs aktie på NASDAQ OMX Helsingforsbörsen under januari -
mars var 5,24 (8,49) euro, den lägsta noteringen var 3,52 (6,63) euro och
medelkursen var 4,42 (7,29) euro. Antal omsatta aktier på NASDAQ OMX
Helsingforsbörsen uppgick till 3,4 (28,4) miljoner stycken med ett värde på 15,2
(207,2) miljoner euro.
Antal aktier i Finnair som var registrerade i Handelsregistret den sista mars
uppgick till 128 136 115 stycken. Finska staten innehade 55,8 (55,8) procent av
aktierna i Finnair, medan andelen utländska direkt- och förvaltarregistrerade
aktieinnehav utgjorde 19,3 (21,8) procent.
Inga egna aktier förvärvades eller överläts under januari - mars. Den sista mars
innehade Finnair 387 429 stycken egna aktier som förvärvats under tidigare år,
vilket utgör en andel på 0,3 procent av totala antalet utestående aktier per 31
mars.
Administration
Vid bolagsstämman den 26 mars 2009 utsågs styrelse för tiden från ordinarie
bolagsstämman intill slutet av nästa ordinarie bolagsstämma. Styrelsens
ordförande Christoffer Taxell omvaldes liksom styrelseledamöterna Sigurdur
Helgason, Satu Huber, Kari Jordan, Ursula Ranin, Veli Sundbäck och Pekka
Timonen. Elina Björklund valdes till ny ledamot av styrelsen.
Bolagsstämman beslöt att till ordinarie revisorer välja CGR-revisor Jyri
Heikkinen och CGR-auktoriserade revisionsbolaget PricewaterhouseCoopers Oy med
CGR-revisor Eero Suomela som huvudansvarig revisor. CGR-revisor Tuomas Honkamäki
och CGR-revisor Timo Takalo valdes till revisorssuppleanter.
Lasse Heinonen som är ekonomidirektör för Finnairkoncernen utsågs till
verkställande direktörens ställföreträdare den 13 januari 2009. Han fortsätter
som ekonomidirektör för koncernen. Ekonomi- och finansenheterna samt följande
dotterbolag och enheter som organisatoriskt ingår i affärsområde Flygtjänster
rapporterar till Lasse Heinonen: markservicebolaget Northport Oy, Finnair
Catering Oy, Finnair Teknik, Finnair Cargo Oy, Finnair Cargo Terminal Operations
Oy, Aircraft Finance Oy som förvaltar koncernens flotta och Finnair Facilities
Management Oy som levererar fastighetstjänster.
Finnairs verkställande direktör Jukka Hienonen leder Reguljärtrafik från den 1
januari 2009 tillsammans med affärsområdets ledningsgrupp. Veikko Sievänen,
direktör för affärsområde Flygtjänster, är också verksamhetsansvarig chef
(Accountable Manager). Han har dessutom utnämnts till medlem i koncernens
ledningsgrupp. Kimmo Soini, direktör för Finnair Teknik, är tillika
verksamhetsansvarig chef (Accountable Manager) för de tekniska enheterna.
Personal
Medelantalet anställda i Finnairkoncernen uppgick till 9 230 personer under
januari - mars, en minskning med 2,1 procent jämfört med föregående år.
Reguljärtrafik hade 4 159 anställda och Semestertrafik 499 anställda. Det
sammanlagda antalet anställda inom teknik, catering och markservice var 3 429
personer. Resetjänster hade 997 anställda. Personalen inom övrig verksamhet
uppgick till 146 personer.
Finnair har gällande kollektivavtal med sex personalorganisationer. De löper
fram till våren 2010. Förhandlingar förs med Luftfartsunionen och de tekniska
tjänstemännen inom Finnair under våren 2009 för att nå en löneuppgörelse för det
sista avtalsåret.
Piloternas kollektivavtal löpte ut den sista november 2008. Förhandlingar om ett
nytt avtal har pågått sedan förra hösten. Finlands Trafikflygarförbund SSL som
företräder piloterna inom Finnair utlyste en arbetskonflikt den 24 januari genom
att utfärda övertidsförbud. Förbundet meddelade också att de kommer att
fortsätta sina konfliktåtgärder med endagsstrejker under februari. SSL drog dock
tillbaka sitt strejkvarsel innan någon strejk bröt ut. De största
meningsskiljaktigheterna mellan arbetsgivare och arbetstagare gäller
pensionsförmåner, gränser för företagsledningens befogenheter och
arbetstidsmodeller.
MBL-förhandlingarna som startade i juni 2008 och slutfördes i januari
innevarande år rörde alla personalgrupper med undantag för piloterna. I fråga om
piloterna avslutades MBL-förhandlingarna i mars.
Vid månadsskiftet februari - mars inleddes MBL-förhandlingar inom Northport Oy i
syfte att minska antalet årsverken med cirka 90. Minskningarna ska genomföras
genom uppsägningar, övergång till deltidsanställningar och eventuell utläggning
av verksamhet på entreprenad. MBL-förhandlingar om permitteringar fördes inom
Finnair Catering Oy och Finnair Teknik. Finnair Reguljärtrafik och Resebyrå Area
MBL-förhandlade om personalneddragningar.
Totalt över 6 000 anställda kommer att beröras av de personalbesparande
åtgärderna inom Finnairkoncernen i form av permitteringar. Längden på
permitteringarna varierar i regel från två veckor till tre månader. Antalet
anställda har minskat med cirka 200 till följd av permitteringar.
Dessutom kommer omkring 400 visstidsanställningar att upphöra under våren.
Förändringar i flygflottan
Finnair Aircraft Finance Oy som ingår i affärsområde Reguljärtrafik förvaltar
Finnairkoncernens flotta. Finnairkoncernen hade totalt 67 plan i trafik i slutet
av mars. Medelåldern på Finnairs flotta är 6,3 år. De plan som används på
linjerna inom Europa är omkring fem år i genomsnitt.
Under det första kvartalet utökades Europaflottan och inrikesflottan med två
Embraer 190 som har hundra säten. Vi har nu totalt 20 Embraerplan och 29
Airbusplan av serien A320. Vår första Airbus A330-300 levererades i mars och
anslöts till flottan av plan med bred flygkropp. Samtidigt togs ett Boeing
MD-11-plan ur flottan. Finnair har totalt 11 långdistansplan.
Programmet att förnya flottan av breda plan fortsätter under 2009. Då tar vi
emot ytterligare fyra nya Airbus A330-300. Nästa år får de sällskap av minst tre
till. Airbusplanen ersätter fem plan av typen Boeing MD-11 som kommer att tas ur
trafik i början av 2010. Två återstående MD-11:or i Finnairs ägo skall enligt
avtal säljas till Aeroflot Cargo. Finnair kvarstår som ägare tills slutlikviden
är betald. De övriga fyra MD-11:orna är inhyrda. Avtalen för dem löper ut om ett
år.
Förnyelseprogrammet skapar en mer samordnad flotta inom reguljärtrafiken. Färre
plantyper ger en effektivare kostnadsstruktur i och med att det blir enklare att
sköta bemanning och underhåll.
Hyreskontrakten för Boeing 757-planen som flygs av Semestertrafik gäller fram
till 2010. Därefter kan de vid behov förlängas två gånger med nuvarande villkor
i två år åt gången. Vi ska första avgöra vilket som är det effektivaste sättet
att hantera semestertrafiken innan beslut om en eventuell förlängning fattas.
Miljö och samhällsansvar
Finnair tar hänsyn till miljöaspekter i all verksamhet och allt beslutsfattande.
Våra åtgärder när det gäller miljö och en hållbar utveckling beskrivs mer i
detalj i årsredovisningen och på vår webbplats.
EU antog förra året ett system för utsläppshandel inom flygtrafiken som kommer
att införas 2012. Reglerna för redovisning av utsläppshandel tar hänsyn till
bränsleförbrukning per flugen kilometer. Som medlem av de europeiska
flygbolagens organisation vill Finnair medverka till att systemet blir
världsomfattande och förhindra att det stör konkurrensen inom branschen. Finnair
har dessutom gått med i den internationella gruppen Aviation Global Deal, som
presenterar en modell som ska ligga till grund för ett internationellt
sektorsavtal för utsläppshandel.
Vi började systematiskt förnya vår flygflotta 1999. Flygplansserierna Airbus
A320 och Embraer som används inom Europa och på inrikeslinjerna representerar
den senaste teknologin. En modern flotta är miljöeffektiv i fråga om både
koldioxidutsläpp och buller. Det förnyelseprogram som pågår för
långdistansflottan kommer att påverka utsläppsmängderna väsentligt. Airbus A330
bidrar till att dra ned index för bränsleförbrukning och utsläpp med cirka tjugo
procent jämfört med MD-11-planen.
Vi bedriver ett aktivt miljösamarbete tillsammans med våra intressentgrupper. En
ny utsläppsräknare kommer att tas fram i maj. Vid samma tid utkommer vår
hållbarhetsredovisning. Vi har dessutom redovisat vår miljöpåverkan inom ramen
för det globala projektet CDP (Carbon Disclosure Project) under tre år i rad.
Utvecklingen inom affärsområdena
Affärsområdena utgör Finnairkoncernens primära indelningsgrund för
bokslutsrapportering per segment. Rapporterande segment är affärsområdena
Reguljärtrafik, Semestertrafik, Flygtjänster och Resetjänster.
Reguljärtrafik
Affärsområdet ansvarar för försäljning av reguljära resor och frakter,
servicekoncept och operativ flygtrafik samt verksamhet som gäller inköp och
finansiering av flygplan. Reguljärtrafik hyr ut besättningar och plan till
affärsområde Semestertrafik enligt behov. I affärsområde Reguljärtrafik ingår
enheten Finnair Reguljärflyg samt dotterbolagen Finnair Cargo Oy, Finnair Cargo
Terminal Operations Oy och Finnair Aircraft Finance Oy.
Affärsområdets omsättning under januari - mars sjönk med 15,7 procent till 353,8
miljoner euro (419,6 milj. euro). Det operativa rörelseresultatet blev en
förlust på -50,3 miljoner euro (-3,7 milj. euro).
Reguljärtrafik hade en passagerarvolym på drygt 1,5 miljoner resenärer under
januari - mars. Antalet betalda passagerarkilometer inom Reguljärtrafik minskade
med 4,9 procent samtidigt som utbudet drogs ned med 6,0 procent. Detta bidrog
till att höja kabinfaktorn med en knapp procentenhet till 69,5 procent.
Enhetsintäkterna från den reguljära passagerartrafiken gick ned med 13,5 procent
under det första kvartalet. Orsakerna till lägre intäkter var att affärsresandet
sjönk med 30 procent och att efterfrågan riktades mot lägre och billigare
reseklasser. Det är viktigt att notera att kvartalsvisa resultatjämförelser
mellan två år påverkas av påskhelgen. Då företas det färre affärsresor i
högprissegmentet. Påsken inföll under det andra kvartalet detta år, men under
det första kvartalet 2008.
Frakter svarar för drygt tio procent av de totala intäkterna från
reguljärtrafiken. Lönsamheten inom vår frakttrafik har snabbt försämrats till
följd av de globala konjunkturerna. Enhetsintäkterna från den reguljära
frakttrafiken minskade med 19,1 procent under januari - mars. Den totala
transporterade fraktvolymen inom reguljärtrafiken räknat i tonkilometer gick ned
med 19,3 procent. Godsvolymen på Asienlinjerna sjönk med 22,8 procent jämfört
med föregående år.
Vi reducerar utbudet i vårt linjenät genom att minska antalet flygturer inom
Europa samt till och från Asien. Visserligen har vi öppnat sommardestinationer i
Europa även inför denna säsong, men med ett lägre stolsutbud. Under
sommarmånaderna kommer vi att flyga tre extraturer per vecka till Tokyo och New
York. Tokyolinjen trafikeras varje dag och sträckan Helsingfors - New York tio
gånger i veckan. Antalet utbjudna passagerarkilometer inom reguljärtrafiken är
nästan åtta procent lägre med nuvarande trafikprogram än året innan.
Vi har ökat vår marknadsandel inom utrikes reguljär passagerartrafik i
förhållande till huvudkonkurrenterna. När det gäller inrikestrafik har
marknadsandelen krympt, främst därför att vi har dragit ned på kortare linjer.
Ankomstpunktligheten inom reguljärtrafiken förbättrades under januari - mars
jämfört med året innan. Den steg med 16,6 procentenheter till 87,3 procent (70,7
%). Finnair ingår i tätgruppen av europeiska flygbolag i fråga om punktlighet.
Även fraktbolagen Finnair Cargo Oy och Finnair Cargo Terminal Operations Oy har
drabbats av konjunkturnedgången. Efterfrågan på frakter har globalt sjunkit med
över 20 procent. Också prisnivån har sjunkit brant till följd av ett ökat
överutbud. Den skandinaviska exportindustrin har krympt med 25-35 procent.
Recessionen inom exportindustrin har även slagit hårt mot de asiatiska
ekonomierna. Till exempel exporten från Japan har sjunkit med över 40 procent
och landets BNP har fallit med tio procent.
Vi har genomfört en kraftfull anpassning av verksamheten inom våra fraktbolag.
Framför allt Terminal Operations har lyckats dimensionera personalresurserna
till de minskade fraktvolymerna.
Semestertrafik
Affärsområdet består av enheten Finnair Semesterflyg samt koncernen
Aurinkomatkat som erbjuder paketresor. I resekoncernen ingår det estniska
dotterbolaget Horizon Travel, dotterbolaget Calypso i Sankt Petersburg samt
varumärket takeOFF som är inriktat på ungdomsresor. Aurinkomatkat är Finlands
största researrangör med en marknadsandel på mer än 35 procent. Finnair
Semesterflyg har en starkt marknadsledande position inom flygresor till olika
semestermål och har alla större researrangörer i Finland som kunder.
Researrangörerna köper in önskade flygserier till semestermål för en hel sommar-
eller vintersäsong i taget och paketerar resorna i sin egen produktion.
Affärsområdets omsättning steg med 6,8 procent till 148,8 miljoner euro (139,3
milj. euro) under det första kvartalet. Den operativa rörelsevinsten sjönk med
50,5 procent till 5,5 miljoner euro (11,1 milj. euro).
Finnair Semesterflyg hade drygt 360 000 passagerare under januari - mars, en
ökning med fem procent jämfört med föregående år. Enheten förfogade över en egen
flotta med Boeing 757-plan och hyrde dessutom in en bredbukig Airbus A330 med
299 säten inklusive besättning från Air Europe. Planet flög till thailändska
Phuket under vintersäsongen 2008-2009.
Trafiken mätt i utbjudna passagerarkilometer ökade med 12,0 procent. Antalet
betalda passagerarkilometer inom Finnair Semesterflyg var märkbart högre under
hela vintersäsongen än året innan. Intäkterna per betalda passagerarkilometer
steg med 10,6 procent jämfört med föregående år som ett resultat av att andelen
långdistansresor ökade under vintersäsongen. Därmed sjönk kabinfaktorn inom
Finnair Semesterflyg med 1,2 procentenheter till 91,7 procent. Prissäkringar för
flygfotogen belastade resultatet.
Recessionen och den ekonomiska osäkerheten har gjort att konsumenterna bokar
sina biljetter allt senare före avresan. Efter några bra vintermånader minskade
antalet semesterresenärer betydligt i mars. Paketresor såldes i högre grad än
tidigare till rabatterade sista minuten-priser, vilket drog ned
researrangörernas resultat. Också efterfrågan på sommarens paketresor är mer
dämpad än året innan.
Researrangörernas kapacitetsneddragningar försvårar ett effektivt utnyttjande av
Finnair Semesterflygs flotta under det andra och tredje kvartalet. Aurinkomatkat
har minskat sin sommarproduktion så att den bättre motsvarar efterfrågan.
Försäljningen av resor för nästa vintersäsong har dock knappt börjat.
Aurinkomatkats egen produktion på marknaden i Sankt Petersburg har fått en
lovande start. Vinterdestinationerna Thailand, Israel, Egypten och Indien har
sålt bra. Kundnöjdheten på marknaden är hög. Tillväxtmålen för den ryska
marknaden har justerats ned på grund av recessionen. Estland visar en starkt
vikande efterfrågan på semesterresor.
Flygtjänster
Affärsområdet omfattar flygplansunderhåll, markservice och koncernens
cateringverksamhet. I affärsområdet ingår också merparten av koncernens
fastighetstillgångar. Flygtjänster köper dessutom tjänster för förvaltning och
drift av fastigheter som används i den operativa verksamheten samt
lokaltjänster. Affärsområdets verksamhet består främst av koncernintern
produktion av tjänster. Verksamhet utanför koncernen svarar för 25 procent av
Flygtjänsters omsättning.
Flygtjänster ökade sin omsättning under januari - mars med 2,6 procent till
112,8 miljoner euro. Den operativa rörelsevinsten sjönk med 8,0 procent jämfört
med året innan till 2,3 miljoner euro (2,5 milj. euro).
De ekonomiska och produktionsmässiga förutsättningarna och utsikterna för
Flygtjänster har försämrats i takt med att de största kunderna minskat sin
trafik.
Resultatmässigt hade Finnair Catering fortfarande ett hyfsat kvartal.
Passagerarvolymen har dock krympt och resemönstret förändrades väsentligt under
årets första månader. Det har bland annat lett till betydligt färre måltider i
affärsklass och minskad butiksförsäljning. Vi räknar med en fortsatt försvagad
verksamhet. I mars fördes MBL-förhandlingar om permittering av alla anställda
inom Finnair Catering Oy. Längden på permitteringarna varierar från två veckor
till tre månader beroende på befattning och arbetssituation.
Även Finnair Teknik befinner sig i ett mer trängt ekonomiskt läge, vilket beror
på att både Finnair och externa kundföretag har dragit in på trafiken. Den
minskade efterfrågan har lett till att hela personalen permitterats i fyra
veckor i genomsnitt.
Markservicebolaget Northport Oy går fortfarande med förlust. Verksamheten med
marktjänster är dock av en avsevärt bättre kvalitet jämfört med föregående år.
MBL-förhandlingar inleddes i februari. Northport avser att minska antalet
årsverken med cirka 90 genom att eventuellt säga upp personal, omvandla
heltidsanställningar till deltidsanställningar samt lägga ut verksamhet på
entreprenad. Eventuella permitteringar utöver detta berör samtliga anställda
inom Northport Oy.
De operativa rörelseresultaten inom Finnair Teknik och Northport Oy var svagt
negativa. Finnair Catering Oy redovisade ett operativt vinstresultat tack vare
effektiva anpassningsåtgärder.
Resetjänster
Affärsområdet består av koncernens resebyråer - Area samt Finlands Resebyrå och
dess baltiska dotterbolag Estravel - och Amadeus Finland Ab som erbjuder
datasystem och bokningssystem för turistbranschen. Finlands Resebyrå (SMT) och
Area hör till de ledande i branschen i Finland. Estravel är en av de ledande
resebyråerna i Baltikum.
Affärsområdets omsättning sjönk under det första kvartalet med 28,0 procent till
15,2 miljoner euro (21,1 milj. euro). Rörelseresultatet blev en förlust på 1,5
miljoner euro (en vinst på 0,4 milj. euro).
Affärsresandet visade en dramatisk minskning med 30 procent, vilket märktes i
resebyråernas försäljning och resultat. Personalneddragningar och permitteringar
har hittills inte gett några effekter på deras resultat för det första
kvartalet. De anställda vid byråerna i Finland kommer att minska med ett
hundratal personer fram till hösten, vilket motsvarar 17 procent av personalen.
Dessutom kommer permitteringar att genomföras i fyra till åtta veckor.
Recessionen är ett faktum också på den baltiska marknaden. Estravel som ingår i
SMT-koncernen har anpassat verksamheten genom att minska personal. Företaget har
en marknadsandel på 40 procent i Estland.
Omsättningen inom Amadeus Finland som organisatoriskt hör till Resetjänster
sjönk något till följd av en lägre resevolym.
Tjänster och produkter för flygtrafik
Finnair har under de senaste åren utvecklat linjenätet så att det stärker
flygtrafiken mellan Europa och Asien via Helsingfors. Samtidigt har vi ett brett
utbud för finländare som vill flyga från hemlandet ut i världen.
Finnair flyger totalt 55 turer i veckan till tio destinationer i Asien utan
mellanlandningar. Våra destinationer i Asien är Bangkok, Delhi, Hongkong,
Mumbai, Nagoya, Osaka, Peking, Shanghai, Söul och Tokyo. Mumbailinjen trafikeras
inte under sommarsäsongen.
Vi kan erbjuda anslutningsflyg till vårt asiatiska linjenät från 34 flygplatser
i Europa och från 12 inrikesdestinationer. Samtidigt har vi ett stort utbud av
direktflyg från Finland till övriga Europa.
Vi utökade antalet flygturer till Bryssel i januari. Nytt är att ett plan
övernattar i Bryssel, vilket passar speciellt bra för affärsresenärer som ska
flyga därifrån till Helsingfors.
I mars inledde vi direktflyg till turkiska Istanbul. Tack vare denna linje finns
det goda förbindelser från Turkiet via Helsingfors till Skandinavien, Baltikum
och Finnairs asiatiska flygnät.
Under sommarsäsongen trafikerar vi även Ljubljana, Kraków, Venedig, Pisa och
Bergen. Flygningarna till Ljubljana startade i slutet av mars. I början av april
öppnades linjerna till Kraków och Venedig. Pisa och Bergen börjar trafikeras i
maj. Under sommarmånaderna kommer vi dessutom att flyga till Tokyo varje dag i
stället för normalt fyra dagar i veckan och trafikera New Yorklinjen tio gånger
per vecka.
Interiören i kabinerna på Finnairs reguljärplan håller på att förnyas.
Uppfräschningen genomförs kostnadseffektivt med normal återvinning av material.
Den nya designen introducerades på vår nya Airbus A330 som gjorde sin
jungfruflygning den 6 april. Finnair tar emot ytterligare fyra A330-plan med den
nya interiören under 2009. Planerna att förnya uniformerna har skjutits på
framtiden på grund av konjunkturläget.
Finnair Semesterflygs flotta består av sju Boeing 757-plan. För att möta den
ökade efterfrågan hyrde enheten in en bredbukig Airbus A330 som flög nonstop
till thailändska Phuket under vintersäsongen. Under sommarsäsongen går Finnair
Semesterflygs plan i chartertrafik samt flyger på så kallade semesterlinjer till
bland annat Boston och Toronto.
Risker och osäkerhetsfaktorer under den närmaste framtiden
Det kritiska läget på finansmarknaden har medfört högre finansiella kostnader än
förutsett. Tillgången på finansiering har försvårats, men vi anser inte att det
föreligger någon risk för att den inte ska räcka till under 2009. Finanskrisen
påverkar våra förutsättningar att finansiera förnyelsen av flygflottan. Det
gäller främst kostnaderna för främmande kapital och prisnivån på
leasingkontrakt.
Risken vid köp av nya plan är att efterfrågan ska minska så kraftigt att det
inte går att skära ned kapaciteten i samma takt på ett rationellt sätt.
Hyresavtalen för sju Boeing 757:or som Semestertrafik förfogar över löper ut
2010. Då kan vi optimera storleken och typsortimentet för reguljärflottan och de
plan som flyger för Semestertrafik så att de ligger i linje med
efterfrågeprognoserna.
Bränslet står för omkring en femtedel av koncernens totala kostnader och är en
av de största osäkerhetsfaktorerna på kostnadssidan. Också valutaförändringar
innebär en risk. Vi garderar oss mot fluktuationer i bränslepris och
valutakurser genom att teckna options- och terminskontrakt. Högre kostnader för
säkringsåtgärder utgör också en risk.
Finnair har en säkringspolicy som dämpar prisfluktuationerna för bränsle. Vi har
säkrat 70 procent av den förväntade kostnaden för flygfotogen under de närmaste
sex månaderna. Det gör att ett sjunkande marknadspris ger en lägre bränslenota
först efter en viss fördröjning. Merparten av säkringsförlusterna uppkommer
under det första halvåret. Även konkurrenternas policy för bränslesäkring
påverkar Finnairs relativa kostnadskonkurrensposition. Våra viktigaste
konkurrenter följer samma principer för sin säkringspolicy som vi. Om
marknadspriset på bränsle stiger, minskar våra säkringsförluster.
Flyget är globalt sett en av de mest konjunkturkänsliga branscherna.
Utvecklingen av BNP och internationell handel bidrar starkt till hur
passagerarefterfrågan och fraktefterfrågan utvecklar sig. Ett svagare
konsumentförtroende i Finland kan ha en negativ inverkan på efterfrågan inom
Semestertrafik och på fritidsresor inom Reguljärtrafik.Kunder med ekonomiska
svårigheter ökar risken för framtida kreditförluster. Inneliggande passagerar-
och fraktbokningar omfattar en så kort period att det är svårt att blicka långt
in i framtiden.
Om passagerarbeläggningen eller kabinfaktorn förändras med en procentenhet, blir
effekten på koncernens operativa resultat cirka 15 miljoner euro. Ifall
genomsnittsintäkterna från passagerartrafiken förändras med en procentenhet,
blir effekten på koncernens operativa resultat även i det fallet cirka 15
miljoner euro.
Förhandlingar pågår om ett nytt kollektivavtal med piloterna. Det föregående
löpte ut den 30 november 2008. Förhandlingar förs med Luftfartsunionen och de
tekniska tjänstemännen inom Finnair under våren 2009 för att nå en
löneuppgörelse för det sista avtalsåret. Om risken för en eventuell
arbetskonflikt realiseras och Finnairs trafik stoppas skulle det innebära
förluster på uppskattningsvis tre miljoner euro per dag. Störningar i trafiken
skapar dessutom en osäkerhet som påverkar efterfrågan inte bara på strejkdagen,
utan också de omkringliggande dagarna.
Utsikter
Innevarande år förutspås bli ett mycket svårt år för flygbolagens ekonomiska
utveckling. Finnair håller fast vid sin Asienstrategi. Reguljärtrafik har som
mål att på lång sikt växa inom trafiken mellan Europa och Asien genom att
utnyttja det faktum att Helsingfors ligger geografiskt och trafikmässigt
idealiskt till för mellanlandningar och planbyten.
Vi har beviljade kreditlöften som uppgår till 200 miljoner euro, ett lånelöfte
på 250 miljoner euro från Europeiska Investeringsbanken som kräver en
bankgaranti samt möjlighet till återlåning av pensionsmedel på drygt 400
miljoner euro. Dessutom har vi introducerat ett företagscertifikatprogram på 200
miljoner euro.
Vi fortsätter att sätta nya plan av typen Airbus A330 i trafik under det andra
kvartalet. Omskolning av piloter till den nya plantypen samt teknisk
idrifttagning medför extra kostnader. Det femte exemplaret av A330 anländer
under det sista kvartalet 2009.
Vi räknar med lägre bränslekostnader under innevarande år jämfört med året innan
till följd av att priset på bränsle sjunkit och de nya flygplanen har en bättre
bränsleekonomi. Bränslekostnaderna beräknas motsvara cirka 23 procent av
Finnairs omsättning under 2009 med nuvarande prisnivå.
Efterfrågan på affärsresor väntas fortsätta sjunka under det andra kvartalet.
Efter de beslut om anpassningsåtgärder som fattats kommer kapaciteten inom
Reguljärtrafik att minska med cirka åtta procent under 2009 jämfört med
föregående år. Utbudet kommer att minska med omkring tio procent under det andra
kvartalet. Vi räknar med en högre passagerarbeläggning i slutet av året.
Efterfrågan på sommarens semesterresor väntas sjunka från toppnivån föregående
år. Aurinkomatkat har anpassat sitt reseutbud och Finnair har dimensionerat sitt
flygprogram till researrangörernas efterfrågan för att motverka en lägre
prisnivå. Det råder ett överutbud av flygplan. Därför är det föga sannolikt att
vi kan hyra ut plan och besättningar till utlandet denna sommar.
Efterfrågan på flygfrakter är beroende av industriella investeringar och
kapitalvarumarknader. Först när det sker en ändring i det globala affärsklimatet
kommer efterfrågan på frakter att vända uppåt. Likaså krävs det en markant
förändring inom den internationella handeln för att affärsresandet ska börja gå
upp.
Finnair håller på att genomföra effektiviseringsprogram på totalt cirka 100
miljoner euro. Det bedöms ge störst utslag i sänkta kostnader under innevarande
år. Programmen kräver ytterligare sparåtgärder inom alla delar av verksamheten,
också i form av lägre personalkostnader.
Vi räknar med att redovisa en rejäl förlust för det andra kvartalet.
Efterfrågeläget och kostnadsutvecklingen kommer i hög grad att påverka det
operativa resultatet för helåret. Även om utsikterna för resten av året är
begränsad, finns det inga förutsättningar att uppnå ett positivt operativt
resultat för helåret.
FINNAIR ABP
Styrelsen
Press- och analytikerkonferens
Finnair anordnar en presskonferens för massmedia den 28 april 2009 kl. 11.00 och
en analytikerträff kl. 12.30. Båda äger rum i Kontorstornet, Flygarvägen 3,
Helsingfors-Vanda flygplats. Mer information och anmälan: Hanna-Kaisa Nurmi,
telefon (09) 818 4951 eller hanna-kaisa.nurmi@finnair.fi.
Finnair Abp
Kommunikation
Christer Haglund
Kommunikationsdirektör
Mer information ges av:
Ekonomidirektör Lasse Heinonen
Telefon (09) 818 4950
lasse.heinonen@finnair.fi
Kommunikationsdirektör Christer Haglund
Telefon (09) 818 4007
christer.haglund@finnair.fi
Taneli Hassinen, direktör för ekonomisk information och IR
Telefon (09) 818 4976
taneli.hassinen@finnair.fi
http://www.finnair.fi/sijoittaja
FINNAIR-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1.1. - 31.3.2009
NYCKELTAL (milj. euro)
--------------------------------------------------------------------------------
| | 2009 | 2008 | För-änd- | 2008 |
| | | | ring | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 1.1.-31 | 1.1.-31. | % | 1.1.-31.1 |
| | .3. | 3. | | 2. |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omsättning | 515,7 | 572,9 | -10,0 | 2 255,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resultat före avskrivningar och | -1,5 | 54,9 | - | 188,5 |
| leasingkostnader, EBITDAR * | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Leasingkostnader för flygplan | 19,3 | 20,4 | -5,4 | 82,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rörelseresultat, EBIT* | -47,5 | 7,8 | - | 0,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändringar i verkligt värde på | 23,4 | -0,1 | - | -57,4 |
| derivat | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Realisationsvinst av | -0,2 | 1,1 | - | -1,3 |
| anläggningstillgångar | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rörelseresultat, EBIT | -24,3 | 8,8 | - | -57,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Periodens resultat (andel som är | -18,6 | 3,1 | - | -46,3 |
| hänförlig till moderbolaget) | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Rörelseresultat, EBIT % av | -9,2 | 1,4 | - | 0,0 |
| omsättningen* | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| EBITDAR % av omsättningen* | -0,3 | 9,6 | - | 8,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Flygverksamhetens enhetsintäkter | 62,9 | 69,2 | -9,1 | 70,1 |
| eurocent/RTK | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Flygverksamhetens | 42,7 | 42,5 | 0,6 | 43,5 |
| enhetskostnader eurocent/ATK | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resultat/aktie € före utspädning | -0,15 | 0,03 | - | -0,36 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resultat/aktie € efter | -0,15 | 0,03 | - | -0,36 |
| utspädning | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget kapital/aktie € | 5,82 | 7,42 | -21,6 | 5,87 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Bruttoinvesteringar milj. € | 128,2 | 64,4 | - | 232,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Bruttoinvesteringar i % av | 24,9 | 11,2 | - | 10,3 |
| omsättningen | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Soliditet, % | 34,0 | 43,0 | | 36,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Skuldsättningsgrad, % (gearing) | 14,9 | -16,1 | | -12,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Justerad skuldsättningsgrad, % | 91,5 | 43,1 | | 65,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rullande 12 mån. avkastning på | -5,4 | 14,2 | | -3,0 |
| sysselsatt kapital, % (ROCE) | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rullande 12 mån. avkastning på | -7,6 | 12,4 | | -5,3 |
| eget kapital, | | | | |
| % (ROE) | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
* exklusive reavinster, förändringar i verkligt värde på derivat och
engångsposter.
Flygverksamhetens enhetskostnader eurocent/ATK = Rörelseintäkter inom
affärsområdena Reguljärtrafik och Semestertrafik (exklusive reavinster och
engångsposter)/koncernens ATK
En ny tolkning av standarden IAS 1 infördes 1.1.2009. Poster som enligt
standarden ska framgå av en utökad resultaträkning specificeras i not 15 inkl.
jämförelsedata.
FORMLER FÖR NYCKELTAL
Resultat/aktie:
Periods resultat /
Emissionsjusterat antal aktier i genomsnitt under perioden
Eget kapital/aktie:
Eget kapital /
Emissionsjusterat antal aktier vid periodens slut
Skuldsättningsgrand, %:
Räntebärande nettoskulder *100/
Eget kapital + minoritetsandel
Avkastning på sysselsatt kapital i , %: ( ROCE )
Resultat före skatter + räntekostnader och övriga finansiella kostnader *100/
Balansomsluting - räntefria skulder (i genomsnitt)
Räntebärande skulder:
Räntebärande skulder - räntebärande tillgångar - börsnoterade aktier
Soliditet i %:
Eget kapital minoritetsandel *100/
Balansomslutning- erhålla förskott
Avkastninga på eget kapital i %: (ROE):
Resultat *100/
Eget kapital + minoritetsandel (i genomsnitt)
Operativ rörelsevinst: Rörelsevinst utan reavinster förändringar i verkligt
värde på derivat och engångsposter
Eget kapital = som är hänförligt till moderbolagets aktieägare
Uppgifterna i denna delårsrapport har inte granskats av bolagets revisorer.
RESULTATRÄKNING (milj. euro)
--------------------------------------------------------------------------------
| | 2009 | 2008 | För-änd- | 2008 |
| | | | ring | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 1.1.-31 | 1.1.-31 | % | 1.1.-31.12 |
| | .3. | .3. | | . |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omsättning | 515,7 | 572,9 | -10,0 | 2 255,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tillverkning för eget bruk | 0,4 | 0,1 | 300,0 | 1,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga rörelseintäkter | 3,7 | 5,9 | -37,3 | 27,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rörelseintäkter | 519,8 | 578,9 | -10,2 | 2 284,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rörelsekostnader | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Personalkostnader | 135,2 | 140,5 | -3,8 | 541,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Bränsle | 103,9 | 134,9 | -23,0 | 567,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Leasingkostnader för flygplan | 19,3 | 20,4 | -5,4 | 82,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga hyror | 26,7 | 18,0 | 48,3 | 69,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Materialinköp och service av | 26,3 | 19,7 | 33,5 | 96,1 |
| flygplan | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Luftfartsavgifter | 45,0 | 43,6 | 3,2 | 188,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Markservice och catering | 33,4 | 35,2 | -5,1 | 146,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Produktion av paketresor | 45,5 | 44,6 | 2,0 | 138,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Försäljning och marknadsföring | 20,4 | 26,8 | -23,9 | 102,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Avskrivningar | 26,7 | 27,7 | -3,6 | 110,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga kostnader | 61,7 | 58,7 | 5,1 | 298,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 544,1 | 570,1 | -4,6 | 2 342,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rörelseresultat EBIT | -24,3 | 8,8 | - | -57,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Finansiella intäkter | 3,1 | 5,4 | -42,6 | 22,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Finansiella kostnader | -3,8 | -9,9 | -61,6 | -26,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resultatandel i intressebolag | 0,0 | 0,0 | - | 0,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resultat före skatter | -25,0 | 4,3 | - | -62,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Direkta skatter | 6,4 | -1,2 | - | 16,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Räkenskapsperiodens resultat | -18,6 | 3,1 | - | -46,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Andel som är hänförlig till | -18,6 | 3,1 | | -46,3 |
| moderbolagets aktieägare | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Andel som är hänförlig till | 0,0 | 0,0 | | 0,2 |
| minoriteten | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resultat per aktie räknat på | | | | |
| resultat som är hänförligt till | | | | |
| moderbolagets ägare | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resultat per aktie före | -0,15 | 0,03 | | -0,36 |
| utspädning, euro/aktie | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resultat per aktie efter | -0,15 | 0,03 | | -0,36 |
| utspädning, euro/aktie | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
BALANSRÄKNING (milj. euro)
--------------------------------------------------------------------------------
| | 31.3.2009 | 31.3.2008 | 31.12.2008 | 1.1.2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| TILLGÅNGAR | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Långfristiga tillgångar | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Immateriella tillgångar | 47,7 | 49,0 | 48,1 | 46,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Materiella | 1 373,5 | 1 234,7 | 1 272,1 | 1 168,9 |
| anläggningstillgångar | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Andelar i intresseföretag | 5,8 | 5,8 | 6,1 | 5,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga finansiella | 23,3 | 12,9 | 21,5 | 13,8 |
| tillgångar | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Uppskjutna | 64,2 | 28,2 | 57,7 | 16,7 |
| skattefordringar | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 1 514,5 | 1 330,6 | 1 405,5 | 1 251,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kortfristiga tillgångar | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omsättningstillgångar | 36,3 | 40,1 | 35,1 | 36,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kundfordringar och övriga | 281,4 | 367,6 | 231,8 | 287,3 |
| fordringar | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga finansiella | 359,6 | 443,6 | 373,8 | 518,6 |
| tillgångar | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Likvida medel | 15,2 | 17,5 | 18,3 | 21,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 692,5 | 868,8 | 659,0 | 863,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Anläggningstillgångar som | 19,4 | 32,8 | 19,4 | 34,7 |
| innehas för försäljning | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tillgångar totalt | 2 226,4 | 2 232,2 | 2 083,9 | 2 149,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Andel som är hänförlig | | | | |
| till moderbolagets ägare | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Aktiekapital | 75,4 | 75,4 | 75,4 | 75,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övrigt eget kapital | 668,2 | 869,8 | 674,0 | 891,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 743,6 | 945,2 | 749,4 | 967,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Minoritetsandel | 0,7 | 1,1 | 1,1 | 1,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget kapital totalt | 744,3 | 946,3 | 750,5 | 968,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Långfristiga skulder | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Uppskjutna skatteskulder | 122,3 | 150,1 | 120,6 | 144,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Finansiella skulder | 271,8 | 258,9 | 261,1 | 269,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pensionsåtaganden | 1,9 | 14,0 | 6,1 | 15,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 396,0 | 423,0 | 387,8 | 429,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kortfristiga skulder | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Skatteskulder baserade på | 0,0 | 7,5 | 1,5 | 8,2 |
| periodens | | | | |
| beskattningsbara inkomst | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Avsättningar | 60,7 | 53,8 | 61,5 | 0,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Finansiella skulder | 222,2 | 55,2 | 48,5 | 54,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Leverantörsskulder och | 803,2 | 746,4 | 834,1 | 688,4 |
| övriga kortfristiga | | | | |
| skulder | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 1 086,1 | 862,9 | 945,6 | 751,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Skulder totalt | 1 482,1 | 1 285,9 | 1 333,4 | 1 181,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget kapital och skulder | 2 226,4 | 2 232,2 | 2 083,9 | 2 149,9 |
| totalt | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
KALKYL ÖVER FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL (milj. euro)
KASSAFLÖDESANALYS (milj. euro)
--------------------------------------------------------------------------------
| | 1.1.-31.3. | 1.1.-31.3. | 1.1.-31.12. |
| | 2009 | 2008 | 2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kassaflöde från löpande | | | |
| verksamhet | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Räkenskapsperiodens vinst | -18,6 | 3,1 | -46,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Justeringar av periodens | 20,9 | 24,4 | 117,2 |
| vinst 1) | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Räntekostnader och övriga | 3,8 | 9,9 | 26,7 |
| finansiella kostnader | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ränteintäkter | -2,3 | -5,4 | -18,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga finansiella intäkter | -0,6 | 0,0 | -3,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Dividendintäkter | -0,2 | 0,0 | 0,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Skatter | -6,4 | 1,2 | -16,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändringar i | | | |
| rörelsekapital: | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring i kundfordringar | -49,6 | -60,2 | -2,7 |
| och övriga fordringar | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring i | -1,2 | -4,0 | 1,0 |
| omsättningstillgångar | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring i | -18,6 | 61,6 | 45,6 |
| leverantörsskulder och | | | |
| övriga skulder | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Betalda räntor | -2,1 | -3,2 | -13,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Betalda finansiella | -0,3 | -0,2 | -1,3 |
| kostnader | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Erhållna räntor | 3,1 | 2,3 | 15,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Erhållna finansiella | 0,0 | 0,0 | 3,2 |
| intäkter | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Betalda skatter | -1,3 | -0,8 | 12,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettokassaflöde från | -73,4 | 28,7 | 120,2 |
| löpande verksamhet | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kassaflöde från | | | |
| investeringar | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förvärv av dotterbolag | 0,0 | -2,5 | -3,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Investeringar i | -3,0 | -3,4 | -12,7 |
| immateriella tillgångar | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Investeringar i materiella | -123,9 | -91,6 | -215,3 |
| anläggningstillgångar | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettoförändring i | -14,1 | 50,4 | 183,1 |
| ränteplaceringar som | | | |
| innehas i handelssyfte | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettoförändring i | 6,3 | 6,4 | 0,0 |
| kortfristiga investeringar | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Avyttring av materiella | 0,0 | 3,6 | 69,0 |
| anläggningstillgångar | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Erhållna dividender | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring i långfristiga | -1,7 | 0,9 | -7,8 |
| fordringar | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettokassaflöde från | -136,2 | -36,2 | 13,1 |
| investeringar | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kassaflöde från | | | |
| finansiering | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ökning av långfristiga | 205,1 | 1,4 | 4,9 |
| skulder | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Återbetalningar och | -20,6 | -11,4 | -50,0 |
| förändringar av lån | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förvärv av egna aktier | 0,0 | -4,7 | -4,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Betalda dividender | 0,0 | 0,0 | -31,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettokassaflöde från | 184,5 | -14,7 | -81,7 |
| finansiering | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändringar i kassaflöden | -25,1 | -22,2 | 51,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändringar i likvida | | | |
| medel | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Likvida medel vid | 343,4 | 291,8 | 291,8 |
| räkenskapsperiodens början | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändringar i likvida | -25,1 | -22,2 | 51,6 |
| medel | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Likvida medel vid | 318,3 | 269,6 | 343,4 |
| räkenskapsperiodens slut | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| | 1.1.-31.3.2 | 1.1.-31.3.2 | 1.1.-31.12. |
| | 009 | 008 | 2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Noter till kassaflödesanalysen, | | | |
| koncernen | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| 1) Justeringar av periodens vinst | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Avskrivningar | 26,7 | 27,7 | 110,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Anställningsförmåner | -4,5 | -1,8 | -10,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga justeringar | -1,3 | -1,5 | 17,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 20,9 | 24,4 | 117,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga finansiella tillgångar | 359,6 | 443,6 | 373,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Likvida medel | 15,2 | 17,5 | 18,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kortfristiga likvida medel i | 374,8 | 461,1 | 392,1 |
| balansräkningen | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tillgångar som förfaller efter 3 | -53,7 | -172,3 | -39,6 |
| månader | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Aktier som innehas för försälning | -2,8 | -19,2 | -9,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totala likvida medel i | 318,3 | 269,6 | 343,4 |
| kassaflödesanalysen | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
KALKYL ÖVER FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL (milj. euro)
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget kapital som är hänförligt till moderbolagets | | |
| aktieägare | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Ak | Ak | Öve | Re- | Sä | Fon- | Om-r | Ba-l | To-t | Mino | Eget |
| | -t | -t | r-k | ser | k- | den | äk-n | an-s | alt | -ri- | ka-pita |
| | ie | ie | urs | v-f | ri | för | ings | erad | | tets | l |
| | -k | -e | -fo | ond | ng | inbe | -dif | vins | | -and | to-talt |
| | a- | mi | nd | | s- | talt | -fe- | t | | el | |
| | pi | s- | | | re | frit | ren- | | | | |
| | -t | si | | | -s | t | ser | | | | |
| | al | on | | | er | eget | | | | | |
| | | | | | v | ka-p | | | | | |
| | | | | | | ital | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget | 75 | 0, | 20, | 147 | 26 | 244, | -0,1 | 452, | 967, | 1,7 | 968,9 |
| kapi | ,4 | 0 | 4 | ,7 | ,8 | 9 | | 1 | 2 | | |
| tal | | | | | | | | | | | |
| 1.1. | | | | | | | | | | | |
| 2008 | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Divi | | | | | | | | -31, | -31, | -0,6 | -32,5 |
| dend | | | | | | | | 9 | 9 | | |
| -utd | | | | | | | | | | | |
| elni | | | | | | | | | | | |
| ng | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förv | 0, | 0, | 0,0 | | | | | -4,7 | -4,7 | | -4,7 |
| ärv | 0 | 0 | | | | | | | | | |
| av | | | | | | | | | | | |
| egna | | | | | | | | | | | |
| akti | | | | | | | | | | | |
| er | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| För- | 75 | 0, | 20, | 147 | 26 | 244, | -0,1 | 415, | 930, | 1,1 | 931,7 |
| ändr | ,4 | 0 | 4 | ,7 | ,8 | 9 | | 5 | 6 | | |
| ing | | | | | | | | | | | |
| i | | | | | | | | | | | |
| verk | | | | | | | | | | | |
| ligt | | | | | | | | | | | |
| värd | | | | | | | | | | | |
| e på | | | | | | | | | | | |
| säkr | | | | | | | | | | | |
| ings | | | | | | | | | | | |
| -ins | | | | | | | | | | | |
| t-ru | | | | | | | | | | | |
| ment | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Post | | | | | 11 | | 0,2 | 3,1 | 14,6 | 0,0 | 14,6 |
| er i | | | | | ,3 | | | | | | |
| en | | | | | | | | | | | |
| utök | | | | | | | | | | | |
| ad | | | | | | | | | | | |
| resu | | | | | | | | | | | |
| ltat | | | | | | | | | | | |
| -räk | | | | | | | | | | | |
| ning | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget | 75 | 0, | 20, | 147 | 38 | 244, | 0,1 | 418, | 945, | 1,1 | 946,3 |
| kapi | ,4 | 0 | 4 | ,7 | ,1 | 9 | | 6 | 2 | | |
| tal | | | | | | | | | | | |
| tota | | | | | | | | | | | |
| lt | | | | | | | | | | | |
| 31.3 | | | | | | | | | | | |
| .200 | | | | | | | | | | | |
| 8 | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
KALKYL ÖVER FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL (milj. euro)
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget kapital som är hänförligt till moderbolagets | | |
| aktieägare | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Ak | Ak | Öv | Re- | Säk | Fon | Om-r | Bala | To-t | Mi-n | Eget |
| | ti | -t | er | ser | -ri | -de | äk-n | nser | alt | ori- | ka-pital |
| | e- | ie | -k | v-f | ngs | n | ings | ad | | tets | to-talt |
| | ka | -e | ur | ond | -re | för | -dif | vins | | -and | |
| | -p | mi | s- | | ser | inb | -fe- | t | | el | |
| | i- | s- | fo | | v | eta | ren- | | | | |
| | ta | si | nd | | | lt | ser | | | | |
| | l | on | | | | fri | | | | | |
| | | | | | | tt | | | | | |
| | | | | | | ege | | | | | |
| | | | | | | t | | | | | |
| | | | | | | kap | | | | | |
| | | | | | | ita | | | | | |
| | | | | | | l | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget | 75 | 0, | 20 | 147 | -11 | 247 | 0,0 | 369, | 749, | 1,1 | 750,5 |
| kapi | ,4 | 0 | ,4 | ,7 | 0,5 | ,2 | | 2 | 4 | | |
| tal | | | | | | | | | | | |
| 1.1. | | | | | | | | | | | |
| 2009 | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Divi | | | | | | | | 0,0 | 0,0 | -0,4 | -0,4 |
| dend | | | | | | | | | | | |
| -utd | | | | | | | | | | | |
| elni | | | | | | | | | | | |
| ng | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förv | 0, | 0, | 0, | | | | | 0,0 | 0,0 | | 0,0 |
| ärv | 0 | 0 | 0 | | | | | | | | |
| av | | | | | | | | | | | |
| egna | | | | | | | | | | | |
| akti | | | | | | | | | | | |
| er | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Post | 75 | 0, | 20 | 147 | -11 | 247 | | 369, | 749, | 0,7 | 750,1 |
| er i | ,4 | 0 | ,4 | ,7 | 0,5 | ,2 | | 2 | 4 | | |
| en | | | | | | | | | | | |
| utök | | | | | | | | | | | |
| ad | | | | | | | | | | | |
| resu | | | | | | | | | | | |
| ltat | | | | | | | | | | | |
| -räk | | | | | | | | | | | |
| ning | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Post | | | | | 12, | | 0,5 | -18, | -5,8 | 0,0 | -5,8 |
| er i | | | | | 3 | | | 6 | | | |
| en | | | | | | | | | | | |
| utök | | | | | | | | | | | |
| ad | | | | | | | | | | | |
| resu | | | | | | | | | | | |
| ltat | | | | | | | | | | | |
| -räk | | | | | | | | | | | |
| ning | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget | 75 | 0, | 20 | 147 | -98 | 247 | 0,5 | 350, | 743, | 0,7 | 744,3 |
| kapi | ,4 | 0 | ,4 | ,7 | ,2 | ,2 | | 6 | 6 | | |
| tal | | | | | | | | | | | |
| tota | | | | | | | | | | | |
| lt | | | | | | | | | | | |
| 31.3 | | | | | | | | | | | |
| .200 | | | | | | | | | | | |
| 9 | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
KALKYL ÖVER FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL (milj. euro)
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget kapital som är hänförligt till moderbolagets | | |
| aktieägare | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Ak | Ak | Öv | Re- | Säk | Fon | Om-r | Bala | To-t | Mi-n | Eget |
| | ti | -t | er | ser | -ri | -de | äk-n | nser | alt | ori- | ka-pital |
| | ek | ie | -k | v-f | ngs | n | ings | ad | | tets | totalt |
| | a- | -e | ur | ond | -re | för | -dif | vins | | -and | |
| | pi | mi | s- | | -se | inb | -fe- | t | | el | |
| | -t | s- | fo | | rv | eta | ren- | | | | |
| | al | si | nd | | | lt | ser | | | | |
| | | on | | | | fri | | | | | |
| | | | | | | tt | | | | | |
| | | | | | | ege | | | | | |
| | | | | | | t | | | | | |
| | | | | | | ka- | | | | | |
| | | | | | | pit | | | | | |
| | | | | | | al | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget | 75 | 0, | 20 | 147 | 26, | 244 | -0,1 | 470, | 985, | 1,7 | 987,0 |
| kapi | ,4 | 0 | ,4 | ,7 | 8 | ,9 | | 2 | 3 | | |
| tal | | | | | | | | | | | |
| 1.1. | | | | | | | | | | | |
| 2008 | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förä | | | | | | | | -18, | -18, | 0,0 | -18,1 |
| ndra | | | | | | | | 1 | 1 | | |
| d | | | | | | | | | | | |
| redo | | | | | | | | | | | |
| vis- | | | | | | | | | | | |
| ning | | | | | | | | | | | |
| s-pr | | | | | | | | | | | |
| inci | | | | | | | | | | | |
| p | | | | | | | | | | | |
| (IFR | | | | | | | | | | | |
| IC | | | | | | | | | | | |
| 13) | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Just | 75 | 0, | 20 | 147 | 26, | 244 | -0,1 | 452, | 967, | 1,7 | 968,9 |
| erat | ,4 | 0 | ,4 | ,7 | 8 | ,9 | | 1 | 2 | | |
| kapi | | | | | | | | | | | |
| tal | | | | | | | | | | | |
| 1.1. | | | | | | | | | | | |
| 2008 | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
KONCERNENS DELÅRSRAPPORT, NOTER
1. UTGÅNGSPUNKT
Koncernens delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, den
internationella standarden för delårsrapporter såsom den antagits av EU.
2. REDOVISNINGSPRINCIPER
De tillämpade redovisningsprinciperna är de samma som använts i koncernbokslutet
2008 med undantag av nedan angivna förändringar.
Följande nya standarder och tolkningar som trädde i kraft under 2009 kommer inte
att ha någon inverkan på koncernens årsredovisning eller delårsrapporter:
- IFRIC 13, Stamkundsprogram. Tolkningen klargör att när varor eller tjänster
säljs tillsammans med någon form av incitament för kundlojalitet handlar det om
ett avtal med flera delar. Den ersättning som erhålls från kunden fördelas
mellan de olika delarna i avtalet med värdering till verkliga värden. Koncernen
har kundlojalitetsprogram av den typ som avses i tolkningen, stamkundsprogrammet
Finnair Plus inom affärsområde Reguljärtrafik. På grund av den nya tolkningen
har balansräkningarna för tidigare år ändrats så att dessa är jämförbara i fråga
om passiva resultatregleringar, eget kapital och uppskjuten skatt.
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändringar i | 1.1.- | 1.4.- | 1.1.- | 1.7.- | 1.1.- | 1.10.- | 1.1.- |
| resultaträkning | 31.3 | 30.6. | 30.6 | 30.9. | 30.9. | 31.12. | 31.12. |
| en | 2008 | 2008 | 2008 | 2008 | 2008 | 2008 | 2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omsättning | -3,6 | -0,9 | -4,5 | -1,0 | -5,5 | -1,3 | -6,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Marknadsförings | 0,3 | 0,3 | 0,6 | 0,3 | 0,9 | 0,1 | 1,0 |
| kostnader | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rörelseresultat | -3,3 | -0,6 | -3,9 | -0,7 | -4,6 | -1,2 | -5,8 |
| , EBIT | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Uppskjuten | 0,9 | 0,2 | 1,0 | 0,2 | 1,2 | 0,3 | 1,5 |
| skatt | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resultat på | -2,4 | -0,4 | -2,9 | -0,5 | -3,4 | -0,9 | -4,3 |
| verkan | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändringar i | 1.1.200 | 31.3.2008 | 30.6.2008 | 30.9.2008 | 31.12.2008 |
| balansräkningen | 8 | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Passiva | 24,4 | 27,7 | 28,3 | 29,0 | 30,2 |
| resultatreglering | | | | | |
| ar, ökning | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eget kapital, | 18,1 | 20,5 | 21,0 | 21,4 | 22,3 |
| minskning | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Uppskjuten skatt, | 6,3 | 7,2 | 7,3 | 7,6 | 7,9 |
| ökning | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
- IAS 1 (ny tolkning), Utformning av finansiella rapporter. Ändringen syftar
till att förbättra användarnas förmåga att analysera och jämföra informationen i
de finansiella rapporterna. Bland annat ska förändringar inom eget kapital som
avser transaktioner med företagets ägare särskiljas från andra förändringar i
eget kapital. Upplysningar om förändringar som inte avser företagets ägare ska
lämnas i en utökad resultaträkning. Koncernen har upprättat både en
resultaträkning och en utökad resultaträkning och ändrat resultaträkningarna för
jämförelseperioderna så att de ska motsvara utformningen enligt den förnyade
standarden IAS 1.
- IFRS 8, Rörelsesegment. Standarden ersätter IAS 14. Den kräver att
segmentinformationen presenteras utifrån ledningens perspektiv, det vill säga
överensstämmer med interna rapporter. Koncernens rapporterande rörelsesegment är
de samma som affärsområdena, vilket avses i IAS 14. Samma indelning används i
den interna rapporteringen.
- IAS 23 (omarbetad, Utgifter för främmande kapital. Standarden kräver att
aktivering sker av lånekostnader när dessa hänför sig till tillgångar som med
nödvändighet tar en betydande tid. Möjligheten att direkt kostnadsföra dessa
låneutgifter har tagits bort. Koncernen kommer att börja aktivera utgifter för
främmande kapital vid projekt som startar under 2009 samt vid projekt som
kostnadsförs allt efter som kostnader uppstår. Projekt som avses i standarden
väntas förekomma mest inom segmentet Reguljärtrafik. Inga utgifter för främmande
kapital enligt standarden har ännu uppkommit.
3. KRITISKA REDOVISNINGSMÄSSIGA VÄRDERINGAR
För att kunna upprätta delårsrapporten måste ledningen göra bedömningar och
antaganden som påverkar tillgångs- och skuldposter respektive intäkts- och
kostnadsposter som redovisas i delårsbokslutet. De verkliga resultaten kan
avvika från dessa värden.
De väsentliga bedömningar som ledningen gjort om koncernens
redovisningsprinciper och större osäkerhetsfaktorer vid upprättande av denna
delårsrapport är de samma som genomfördes inför årsredovisningen 2008.
4. INFORMATION PER SEGMENT
Segmentrapporteringen inom koncernen är organiserad så att affärsområdena utgör
primära redovisningssegment i årsbokslutet. Affärsområdena är Reguljärtrafik,
Semestertrafik, Flygtjänster och Resetjänster. De geografiska områdena som är
Finland, Europa, Asien, Nordamerika och Övriga är sekundära redovisningssegment.
PRIMÄR SEGMENTRAPPORTERING - AFFÄRSOMRÅDENA 1.1. - 31.3.2009
--------------------------------------------------------------------------------
| | Regulj | Semest | Flyg-t | Rese-tj | Koncern | Icke | Kon-cer |
| | är-tra | er-tra | jänste | äns- | -eli- | för-del | nen |
| | fik | fik | r | ter | minerin | ade | |
| | | | | | -gar | poster | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Milj. | | | | | | | |
| euro | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Extern | 326,1 | 147,1 | 28,2 | 14,3 | | | 515,7 |
| omsättnin | | | | | | | |
| g | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Intern | 27,7 | 1,7 | 84,6 | 0,9 | -114,9 | | 0,0 |
| omsättnin | | | | | | | |
| g | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omsättnin | 353,8 | 148,8 | 112,8 | 15,2 | -114,9 | 0,0 | 515,7 |
| g | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rörelsevi | -50,3 | 5,5 | 2,3 | -1,5 | | 19,7 | -24,3 |
| nst | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resultat- | | | | | | 0,0 | 0,0 |
| andel i | | | | | | | |
| intres-se | | | | | | | |
| företag | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Finansiel | | | | | | 3,1 | 3,1 |
| la | | | | | | | |
| intäkter | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Finansiel | | | | | | -3,8 | -3,8 |
| la | | | | | | | |
| kostnader | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Inkomst- | | | | | | 6,4 | 6,4 |
| skatter | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Minoritet | | | | | | 0,0 | 0,0 |
| s-andel | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Periodens | | | | | | | -18,6 |
| resultat | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga | | | | | | | |
| poster | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Inves-ter | 118,7 | 0,1 | 8,6 | 0,7 | 0,0 | 0,1 | 128,2 |
| ingar | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Avskriv-n | 20,2 | 0,1 | 5,7 | 0,3 | 0,0 | 0,4 | 26,7 |
| ingar | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
PRIMÄR SEGMENTRAPPORTERING - AFFÄRSOMRÅDEN 1.1. - 31.3.2008
--------------------------------------------------------------------------------
| | Regul- | Semest | Flyg- | Rese-tj | Koncern | Icke | Kon-cer |
| | jär-tr | er-tra | tjänst | äns-ter | -eli- | för-del | nen |
| | afik | fik | er | | mine- | ade | |
| | | | | | rin- | poster | |
| | | | | | gar | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Milj. | | | | | | | |
| euro | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Extern | 388,4 | 138,1 | 26,5 | 19,9 | | | 572,9 |
| omsättnin | | | | | | | |
| g | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Intern | 31,2 | 1,2 | 83,4 | 1,2 | -117,0 | | 0,0 |
| omsättnin | | | | | | | |
| g | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omsättnin | 419,6 | 139,3 | 109,9 | 21,1 | -117,0 | 0,0 | 572,9 |
| g | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rörelsevi | -1,6 | 11,1 | 2,6 | 0,4 | | -3,7 | 8,8 |
| nst | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resultat- | | | | | | 0,0 | 0,0 |
| andel i | | | | | | | |
| intres-se | | | | | | | |
| företag | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Finansiel | | | | | | 5,4 | 5,4 |
| la | | | | | | | |
| intäkter | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Finansiel | | | | | | -9,9 | -9,9 |
| la | | | | | | | |
| kostnader | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Inkomst- | | | | | | -1,2 | -1,2 |
| skatter | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Minoritet | | | | | | 0,0 | 0,0 |
| s-andel | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Periodens | | | | | | | 3,1 |
| resultat | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga | | | | | | | |
| poster | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Inves-ter | 46,4 | 0,1 | 17,7 | 0,2 | 0,0 | 0,0 | 64,4 |
| ingar | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Avskriv-n | 19,6 | 0,1 | 7,3 | 0,4 | 0,0 | 0,3 | 27,7 |
| ingar | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
OMSÄTTNING PER KVARTAL
--------------------------------------------------------------------------------
| | 2009 | 2008 | För-ändring | 2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 1.1.-31.3. | 1.1.-31.3. | % | 1.1.-31.12. |
--------------------------------------------------------------------------------
| Milj. euro | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Reguljärtrafik | 353,8 | 419,6 | -15,7 | 1 728,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Semestertrafik | 148,8 | 139,3 | 6,8 | 454,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Flygtjänster | 112,8 | 109,9 | 2,6 | 445,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resetjänster | 15,2 | 21,1 | -28,0 | 77,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Koncern-elimineringar | -114,9 | -117,0 | -1,8 | -451,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 515,7 | 572,9 | -10,0 | 2 255,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
RÖRELSERESULTAT EXKL. REAVINSTER AV ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR, FÖRÄNDRINGAR AV
VERKLIGT VÄRDE PÅ DERIVAT OCH ENGÅNGSPOSTER PER KVARTAL
--------------------------------------------------------------------------------
| | 2009 | 2008 | För-ändring | 2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 1.1.-31.3. | 1.1.-31.3. | % | 1.1.-31.12. |
--------------------------------------------------------------------------------
| Milj. euro | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Reguljärtrafik | -50,3 | -3,7 | 1 259,5 | -35,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Semestertrafik | 5,5 | 11,1 | -50,5 | 26,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Flygtjänster | 2,3 | 2,5 | -8,0 | 13,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resetjänster | -1,5 | 0,4 | -475,0 | 2,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Icke fördelade poster | -3,5 | -2,5 | 40,0 | -5,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | -47,5 | 7,8 | -709,0 | 0,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
MEDELANTAL ANSTÄLLDA PER KVARTAL
--------------------------------------------------------------------------------
| | 2009 | 2008 | Förändring |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 1.1.-31.3. | 1.1.-31.3. | % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Reguljärtrafik | 4 159 | 4 168 | -0,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Semestertrafik | 499 | 463 | 7,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Flygtjänster | 3 429 | 3 540 | -3,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Resetjänster | 997 | 1 102 | -9,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övrig verksamhet | 146 | 153 | -4,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 9 230 | 9 426 | -2,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
SEKUNDÄR SEGMENTRAPPORTERING - GEOGRAFISKA OMRÅDEN
KONCERNEXTERN OMSÄTTNING PER OMRÅDE
--------------------------------------------------------------------------------
| | 2009 | 2008 | För-ändring | 2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 1.1.-31.3 | 1.1.-31.3 | % | 1.1.-31.12. |
| | . | . | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Milj. euro | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Finland | 115,8 | 122,1 | -5,2 | 432,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europa | 191,2 | 223,5 | -14,5 | 962,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Asien | 160,2 | 187,0 | -14,3 | 708,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Nordamerika | 10,8 | 11,5 | -6,1 | 67,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga | 37,7 | 28,8 | 30,9 | 84,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 515,7 | 572,9 | -10,0 | 2 255,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
5. HANTERING AV FINANSIELLA RISKER
Inga nämnvärda förändringar skedde i koncernens riskhanteringspolicy under
redovisningsperioden. Mål och principer för riskhanteringen är de samma som
angavs i noterna till årsredovisningen 2008.
Tabellerna nedan visar det nominella värdet eller den nominella mängden samt det
verkliga nettovärdet på derivat som koncernen använder i sin
säkringsredovisning.
DERIVATAVTAL (milj. euro)
--------------------------------------------------------------------------------
| Derivat | 31.3.2009 | 31.3.2008 | 31.12.2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Nominel | Verkli | Nomine | Verkligt | Nomi-ne | Verklig |
| | lt | gt | llt | värde | llt | t värde |
| | värde | värde | värde | (Milj. | värde | (Milj. |
| | (Milj. | (Milj. | (Milj. | euro) | (Milj. | euro) |
| | euro) | euro) | euro) | | euro) | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Valutaderivat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Derivat som | | | | | | |
| uppfyller | | | | | | |
| villkoren för | | | | | | |
| säkringsredovisni | | | | | | |
| ng: | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Valutasäkring av | 375,2 | 24,1 | 279,3 | -30,3 | 382,7 | 14,0 |
| flygbränsle | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Valutasäkring av | 501,0 | 29,1 | 461,2 | -34,4 | 484,7 | 26,8 |
| flygplansförvärv | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Valutasäkring av | 38,3 | 3,3 | 52,0 | -5,6 | 48,4 | 2,2 |
| leasingbetalninga | | | | | | |
| r | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 914,5 | 56,5 | 792,5 | -70,3 | 915,8 | 43,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poster som inte | | | | | | |
| uppfyller kraven | | | | | | |
| för | | | | | | |
| säkringsredovisni | | | | | | |
| ng: | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kassaflödessäkrin | 55,6 | 3,0 | 44,4 | -1,5 | 74,4 | 3,2 |
| g, köpta | | | | | | |
| valutaoptioner | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kassaflödessäkrin | | | | | | |
| g, utställda | | | | | | |
| valutaoptioner | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Köpoptioner | 0,0 | 0,0 | 60,2 | 0,3 | 12,8 | 0,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Säljoptioner | 0,0 | 0,0 | 67,1 | -1,7 | 18,8 | -0,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Säkring av | 94,2 | 0,3 | 61,8 | -2,0 | 46,9 | -2,3 |
| balansposter | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 149,8 | 3,3 | 233,5 | -4,9 | 152,9 | 1,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Valutaderivat | 1 064,2 | 59,8 | 1 | -75,2 | 1 068,8 | 44,0 |
| totalt | | | 026,0 | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 31.3.2009 | 31.3.2008 | 31.12.2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Nominel | Verkli | Nomine | Verkligt | Nomi-ne | Verklig |
| | l mängd | gt | ll | värde | llt | t värde |
| | (ton) | värde | mängd | (Milj. | mängd | (Milj. |
| | | (Milj. | (ton) | euro) | (ton) | euro) |
| | | euro) | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Varuderivat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poster som | | | | | | |
| uppfyller kraven | | | | | | |
| för | | | | | | |
| säkringsredovisni | | | | | | |
| ng: | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Flygbränsletermin | 572 600 | -149,1 | 567 | 85,8 | 591 300 | -153,1 |
| er | | | 750 | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poster som inte | | | | | | |
| uppfyller kraven | | | | | | |
| för | | | | | | |
| säkringsredovisni | | | | | | |
| ng: | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Flygbränsletermin | 53 500 | -18,8 | 14 000 | 1,9 | 71 700 | -27,6 |
| er | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Terminer på | 8 000 | -2,6 | 12 500 | 0,9 | 17 000 | -5,5 |
| flygfotogen | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Terminer på | 262 500 | 10,6 | 439 | 0,1 | 340 500 | 6,9 |
| flygbensin | | | 000 | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Optioner | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Köpta, | 16 000 | 0,0 | 72 500 | 5,3 | 28 000 | 0,1 |
| flygbränsle | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Utställda, | 16 000 | -5,7 | 76 000 | -0,5 | 28 000 | -8,9 |
| flygbränsle | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Köpta, flygbensin | 27 000 | 0,0 | 57 500 | 3,0 | 47 000 | 0,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Utställda, | 39 500 | -12,4 | 104 | -0,2 | 63 500 | -17,6 |
| flygbensin | | | 500 | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | | -177,9 | | 96,3 | | -205,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 31.3.2009 | 31.3.2008 | 31.12.2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Nominel | Verkli | Nomi-n | Verkligt | Nomi-ne | Ver-kli |
| | lt | gt | ellt | värde | llt | gt |
| | värde | värde | värde | (Milj. | värde | värde |
| | (Milj. | (Milj. | (Milj. | euro) | (Milj. | (Milj. |
| | euro) | euro) | euro) | | euro) | euro) |
--------------------------------------------------------------------------------
| Räntederivat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Valuta- och | | | | | | |
| ränteswappar | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poster som | 13,8 | -5,3 | 22,0 | -13,2 | 16,7 | -7,3 |
| uppfyller | | | | | | |
| villkoren för | | | | | | |
| säkringsredovisni | | | | | | |
| ng: | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poster som inte | 10,9 | -5,1 | 13,3 | -10,0 | 11,7 | -6,3 |
| uppfyller kraven | | | | | | |
| för | | | | | | |
| säkringsredovisni | | | | | | |
| ng: | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 24,8 | -10,4 | 35,3 | -23,2 | 28,4 | -13,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ränteswappar | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poster som | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| uppfyller kraven | | | | | | |
| för | | | | | | |
| säkringsredovisni | | | | | | |
| ng: | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poster som inte | 20,0 | 0,2 | 20,0 | 0,7 | 20,0 | 0,1 |
| uppfyller kraven | | | | | | |
| för | | | | | | |
| säkringsredovisni | | | | | | |
| ng: | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 20,0 | 0,2 | 20,0 | 0,7 | 20,0 | 0,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Aktiederivat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Optioner | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Köpoptioner på | 0,0 | 0,0 | 15,9 | 3,0 | 0,0 | 0,0 |
| aktier | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
6. FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR AV FÖRETAG
Koncernens dotterbolag Oy Aurinkomatkat - Suntours Ltd Ab förvärvade samtliga
aktier i Toivelomat Oy i mars 2009. Dotterbolaget har konsoliderades från det
första kvartalet 2009.
7. INKOMSTSKATT
Inkomstskatten har redovisats i resultaträkningen enligt den fastställda
skattesats som tillämpas på förväntat helårsresultat.
8. DIVIDENDUTDELNING PER AKTIE
Bolagsstämman beslutade den 26 mars 2009 att ingen dividend delas ut för
räkenskapsåret 2008.
9. FÖRÄNDRING I MATERIELLA OCH IMMATERIELLA TILLGÅNGAR (milj. euro)
--------------------------------------------------------------------------------
| | 31.3.200 | 31.3.2008 | 31.12.2008 |
| | 9 | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Bokföringsvärde i början av | 1 339,6 | 1 250,2 | 1 250,2 |
| räkenskapsperioden | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Investeringar i anläggningstillgångar | 129,0 | 66,9 | 273,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring i förskott | -1,3 | 30,7 | -4,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Minskningar | 0,0 | -3,6 | -69,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Avskrivningar | -26,7 | -27,7 | -110,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Bokföringsvärde i slutet av | 1 440,6 | 1 316,5 | 1 339,6 |
| räkenskapsperioden | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Andelen tillgångar som innehades för | 19,4 | 34,7 | 34,7 |
| försäljning i början av | | | |
| räkenskapsperioden | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Andelen tillgångar som innehades för | 19,4 | 32,8 | 19,4 |
| försäljning i slutet av | | | |
| räkenskapsperioden | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
10. RÄNTEBÄRANDE FRÄMMANDE KAPITAL
Koncernens lån amorterades enligt plan under det första kvartalet 2009. Under
kvartalet upptogs lån på 205,1 miljoner euro varav kortfristiga till ett belopp
av 86,8 miljoner euro. De övriga lånen som finns upptagna i bokföringen har en
avvikande avtalsstruktur och av den anledningen bokförs en nettoamortering både
som ett upptaget lån och som en amortering på lånet till bruttobeloppet.
11. ANSVARSFÖRBINDELSER (milj. euro)
--------------------------------------------------------------------------------
| | 31.3.2009 | 31.3.2008 | 31.12.2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ställda panter och säkerheter | 377,1 | 250,8 | 273,3 |
| för egna skulder | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Borgensförbindelser för | 82,1 | 67,5 | 68,0 |
| koncernbolag | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 459,2 | 318,3 | 341,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
Investeringsåtaganden för materiella anläggningstillgångar uppgick till 1 505,0
miljoner euro den 31 mars 2009 (1 508,9 miljoner euro 31.12.2008).
12. ÅTAGANDEN (milj. euro)
--------------------------------------------------------------------------------
| | 31.3.2009 | 31.3.2008 | 31.12.2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Leasingåtaganden för | 272,2 | 299,1 | 285,9 |
| flygplansflottan | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga åtaganden | 205,2 | 239,0 | 202,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Totalt | 477,4 | 538,1 | 488,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
13. INSIDERINFORMATION
Insiderinformation ges i Finnairs årsredovisning för 2008. Inga väsentliga
förändringar har skett efter bokslutstillfället.
Beloppen av transaktioner med intresseföretag och koncernkontosaldon var
marginella under räkenskapsperioden.
14. TRAFIKINFORMATION 1.1.-31.3.2009
--------------------------------------------------------------------------------
| | Tra- | Europ | Nord | Asien | Fin-l | Re-gul | Semes | Frakt |
| | fike | a | - | | and | järtr | -ter- | |
| | n | | | | | afik | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | tota | | Ame- | | | totalt | trafi | |
| | lt | | rika | | | | k | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Passagerarant | 1 | 790 | 32 | 295 | 412 | 1 529 | 361 | |
| al (1000) | 890 | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring/år | -6,6 | -10,3 | 12,5 | -3,0 | -11,5 | -8,9 | 5,0 | |
| et innan, % | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Frakt och | 20 | 4 520 | 1 | 12 | 764 | 19 491 | 343 | 20 |
| post (1000 | 228 | | 496 | 711 | | | | 228 |
| kg) | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring/år | -19, | -15,7 | -4,3 | -22,8 | 2,3 | -19,3 | 219,8 | -19,6 |
| et innan, % | 6 | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Offererade | 7 | 1 821 | 264 | 2 768 | 414 | 5 267 | 2 141 | |
| passagerarkil | 409 | | | | | | | |
| ometer | | | | | | | | |
| (milj.) | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring/år | -1,4 | -6,3 | 15,4 | -6,9 | -9,5 | -6,0 | 12,0 | |
| et innan, % | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Betalda | 5 | 1 088 | 209 | 2 126 | 238 | 3 661 | 1 963 | |
| passagerarki | 624 | | | | | | | |
| lometer | | | | | | | | |
| (milj.) | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring/år | 0,0 | -8,4 | 12,5 | -3,4 | -13,9 | -4,9 | 10,6 | |
| et innan, % | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kabinfaktor % | 75,9 | 59,7 | 79,2 | 76,8 | 57,6 | 69,5 | 91,7 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring/år | 1,1 | -1,3 | -2,1 | 2,8 | -2,9 | 0,8 | -1,2 | |
| et innan, | | | | | | | | |
| %-enh. | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Offererade | 1 | | | | | | | 235 |
| tonkilometer | 105 | | | | | | | |
| (milj.) | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring/år | -1,3 | | | | | | | -2,9 |
| et innan, % | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Betalda | 616 | | | | | | | 112 |
| tonkilometer | | | | | | | | |
| (milj.) | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring/år | -4,7 | | | | | | | -21,5 |
| et innan, % | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Total | 55,7 | | | | | | | 47,6 |
| lastfaktor % | | | | | | | | * |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring/år | -2,0 | | | | | | | -11,3 |
| et innan, | | | | | | | | |
| %-enh. | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
* Genomsnittlig operativ transportkapacitet utgör underlag för redovisningen
15. POSTER I EN UTÖKAD RESULTATRÄKNING
Orealiserade värdeförändringar av derivat som säkringsredovisas ska presenteras
i en utökad resultaträkning. Posterna har hittills redovisats direkt i eget
kapital. Derivat ska säkra framtida kassaflöden samt skydda mot kursdifferenser
på grund av förändrade valutakurser.
--------------------------------------------------------------------------------
| | 2009 | 2008 | För-änd- | 2008 |
| | | | ring | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 1.1.-31. | 1.1.-31. | % | 1.1.-31.1 |
| | 3. | 3. | | 2. |
--------------------------------------------------------------------------------
| Periodens resultat | -18,6 | 3,1 | - | -46,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga poster i den utökade | | | | |
| resultaträkningen | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omräkningsdifferenser | 0,5 | 0,2 | - | 0,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring av likvida | 1,3 | -4,7 | | -13,7 |
| tillgångar som innehas för | | | | |
| försäljning | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Skatteandel | -0,4 | 1,7 | | 48,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Förändring i verkligt värde på | 11,0 | 16,0 | - | -123,6 |
| säkringsinstrument efter skatt | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Skatteandel | -3,9 | -5,7 | | 43,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Övriga poster i den utökade | 12,8 | 11,5 | - | -137,2 |
| resultaräkningen, totalt | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Periodens utökade resultat | -5,8 | 14,6 | - | -183,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Del av periodens utökade | -5,8 | 14,6 | | -183,5 |
| resultat som är hänförlig till | | | | |
| moderbolagets ägare | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Del av periodens utökade | 0,0 | 0,0 | | 0,2 |
| resultat som är hänförlig till | | | | |
| minoriteten | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
16. VIKTIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODEN
Alla väsentliga händelser som ägt rum efter rapporteringsperioden har utretts i
delårsrapporten.