Vantaa, Suomi, 2012-02-14 08:00 CET (GLOBE NEWSWIRE) -- Cramo Oyj Tilinpäätöstiedote 14.2.2012, klo 9.00
Cramon tilinpäätöstiedote 1.1.-31.12.2011
Liikevaihto ja tulos kasvoivat
10-12/2011 keskeiset tapahtumat (vertailutiedot edellisvuoteen suluissa):
- Liikevaihto 192,9 (146,4) milj. euroa; kasvua 31,8 %
- EBITA 23,8 (14,1) milj. euroa ja EBITA-marginaali 12,3 (9,6) %
- Osakekohtainen tulos 0,26 (0,25) euroa, ennen kertaluontoista liikearvon alaskirjausta 0,39 euroa
- Liiketoiminnan rahavirta 60,9 (38,8) milj. euroa, rahavirta investointien jälkeen 32,6 (0,7) milj. euroa
- Konsernin liikearvoon 5,5 milj. euron kertaluontoinen alaskirjaus Tanskan liiketoimintoihin liittyen
1-12/2011 keskeiset tapahtumat:
- Liikevaihto 679,9 (492,1) milj. euroa; kasvua 38,2 %, josta orgaanista kasvua 20,9 %
- EBITA-liikevoitto 71,1 (34,5) milj. euroa ja EBITA-marginaali 10,5 (7,0) %
- EBITA-liikevoitto ennen kertaluontoisia eriä 73,1 (28,7) milj. euroa ja EBITA-marginaali 10,7 (5,8) %
- Osakekohtainen tulos 0,60 (-0,06) euroa, ennen kertaluontoista liikearvon alaskirjausta 0,74 euroa
- Liiketoiminnan rahavirta 138.5 (68.3) milj. euroa, rahavirta investointien jälkeen -55,3 (27,4) milj. euroa
- Nettovelkaantumisaste 78,7 (103,4) %
- Theisen-konsernin hankinta tammikuussa
- Hallitus esittää osingoksi 0,30 euroa osakkeelta
Näkymät vuodelle 2012:
- Vuonna 2012 konsernin liikevaihto kasvaa ja EBITA-marginaali paranee vuoteen 2011 verrattuna. Positiivisen rahavirran myötä konsernin nettovelkaantumisaste alenee.
| KESKEISET TUNNUSLUVUT (M€) | 10-12/11 | 10-12/10 | Muutos % | 1-12/11 | 1-12/10 | Muutos % |
| Tuloslaskelma | ||||||
| Liikevaihto | 192,9 | 146,4 | 31,8 % | 679,9 | 492,1 | 38,2 % |
| Käyttökate (EBITDA) | 49,6 | 33,7 | 47,1 % | 168,7 | 117,6 | 43,4 % |
| EBITA-liikevoitto 1) | 23,8 | 14,1 | 69,4 % | 71,1 | 34,5 | 106,1 % |
| % liikevaihdosta | 12,3% | 9,6% | 10,5% | 7,0% | ||
| Liikevoitto / -tappio (EBIT) | 15,3 | 12,1 | 26,4 % | 54,3 | 27,4 | 98,3 % |
| Tulos ennen veroja (EBT) | 10,3 | 8,4 | 22,8 % | 32,2 | 4,8 | |
| Katsauskauden tulos | 10,6 | 8,4 | 26,2 % | 23,5 | -2,2 | |
| Osakekohtaiset tunnusluvut | ||||||
| Tulos/osake (EPS), laimentamaton, € 2) | 0,26 | 0,25 | 4,0 % | 0,60 | -0,06 | |
| Tulos/osake (EPS), laimennettu, € 2) | 0,25 | 0,24 | 4,2 % | 0,60 | -0,06 | |
| Oma pääoma/osake, € | 10,83 | 9,50 | 13,9 % | |||
| Muut tunnusluvut | ||||||
| Sijoitetun pääoman tuotto, % 3) | 6,6 % | 3,7 % | ||||
| Oman pääoman tuotto, % 3) | 5,4 % | -0,6 % | ||||
| Omavaraisuusaste, % | 44,4 % | 38,7 % | ||||
| Nettovelkaantumisaste (gearing), % | 78,7 % | 103,4 % | ||||
| Korolliset nettovelat | 389,4 | 382,0 | 1,9 % | |||
| Bruttoinvestoinnit | 39,2 | 53,0 | -26,0 % | 262,5 | 86,2 | 204,5 % |
| josta liiketoiminta ja yrityshankinnat | 1,5 | 24,5 | 115,4 | 32,7 | ||
| Rahavirta investointien jälkeen | 32,6 | 0,7 | -55,3 | 27,4 | ||
| Henkilöstö keskimäärin | 2 580 | 2 083 | 23,8 % | |||
| Henkilöstö kauden lopussa | 2 707 | 2 131 | 27,0 % | |||
| 1) EBITA-liikevoitto on liikevoitto ennen yrityshankinnoista aiheutuneita aineettomien hyödykkeiden poistoja ja alaskirjauksia | ||||||
| 2) Huhtikuussa 2011 toteutuneesta merkintäetuoikeusannista johtuen vertailukausien EPS-tunnuslukuja on oikaistu IFRS:n mukaisesti | ||||||
| 3) Rullaava 12 kuukautta | ||||||
YHTEENVETO VUODEN 2011 TULOKSESTA
Cramo-konsernin liikevaihto kasvoi vuonna 2011. Liikevaihto kasvoi edellisvuodesta 38,2 prosenttia ja oli 679,9 (492,1) miljoonaa euroa. Paikallisissa valuutoissa kasvu oli 34,5 prosenttia. Orgaaninen kasvu oli 20,9 prosenttia. Liikevaihto kasvoi kaikilla markkinoilla.
Loka-joulukuun liikevaihto kasvoi 31,8 prosenttia ja oli 192,9 (146,4) miljoonaa euroa. Paikallisissa valuutoissa liikevaihto kasvoi viimeisellä vuosineljänneksellä 30,3 prosenttia.
Koko vuoden EBITA-liikevoitto kasvoi yli kaksinkertaiseksi ja oli 71,1 (34,5) miljoonaa euroa eli 10,5 (7,0) prosenttia liikevaihdosta. Käyttökate (EBITDA) oli 168,7 (117,6) miljoonaa euroa eli 24,8 (23,9) prosenttia liikevaihdosta. Koko vuoden osakekohtainen tulos oli 0,60 (-0,06) euroa.
Koko vuoden EBITA-liikevoitto ennen kertaluontoisia eriä oli 73,1 (28,7) miljoonaa euroa eli 10,7 (5,8) prosenttia liikevaihdosta. Käyttökate (EBITDA) ennen kertaluontoisia eriä oli 170,7 (111,9) miljoonaa euroa eli 25,1 (22,7) prosenttia liikevaihdosta. Kertaluontoisiin eriin sisältyy vuoden 2011 ensimmäisellä neljänneksellä Theisen-konsernin hankintaan liittyviä kuluja 2,1 miljoonaa euroa ja vuoden 2010 ensimmäisellä neljänneksellä 5,7 miljoonan euron kertaluontoinen myyntivoitto.
Konsernin liikearvoon tehtiin 5,5 miljoonan euron kertaluontoinen alaskirjaus Tanskan liiketoiminnoista viimeisellä neljänneksellä. Alaskirjauksella ei ole rahavirtavaikutusta. Ennen liikearvon alaskirjausta koko vuoden osakekohtainen tulos oli 0,74 euroa.
Kannattavuus kehittyi myönteisesti myös viimeisellä vuosineljänneksellä. Loka-joulukuun EBITA-liikevoitto oli 23,8 (14,1) miljoonaa euroa eli 12,3 (9,6) prosenttia liikevaihdosta. Viimeisen neljänneksen osakekohtainen tulos oli 0,26 (0,25) euroa, ennen kertaluontoista liikearvon alaskirjausta 0,39 euroa.
Konsernin rahavirta investointien jälkeen oli -55,3 (27,4) miljoonaa euroa. Bruttoinvestoinnit olivat 262,5 (86,2) miljoonaa euroa, josta yrityskauppojen osuus oli 115,4 (32,7) miljoonaa euroa. Ilman yrityskauppoja konsernin rahavirta investointien jälkeen oli positiivinen vuonna 2011. Markkinoiden epävarmuudesta johtuen Cramo pienensi investointejaan toisella vuosipuoliskolla. Vuoden 2011 toisen vuosipuoliskon rahavirta investointien jälkeen oli 43,0 (9,3) miljoonaa euroa, josta viimeisen vuosineljänneksen osuus oli 32,6 (0,7) miljoonaa euroa. Konsernin investointitaso tulee jatkumaan maltillisena vuonna 2012. Tavoitteena on kaluston käyttöasteiden pitäminen hyvällä tasolla kaikissa markkinaolosuhteissa.
Konsernin nettovelkaantumisaste jatkoi alenemistaan ja oli vuoden lopussa 78,7 (103,4) prosenttia.
Vahvan kasvujakson jälkeen Cramo keskittyy vuonna 2012 kannattavuutensa ja rahavirtansa optimoimiseen.
Hallitus aikoo kutsua varsinaisen yhtiökokouksen koolle perjantaina 23.3.2012. Yhtiö julkaisee yhtiökokouskutsua koskevan pörssitiedotteen 14.2.2012. Hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle, että osinkoa maksetaan 0,30 euroa osakkeelta.
MARKKINAKATSAUS: VUOKRAUSALAN ODOTETAAN KASVAVAN MALTILLISESTI VUONNA 2012
Yleinen taloudellinen epävarmuus on edelleen korkealla tasolla Euroopassa. Toistaiseksi epävarmuus ei ole vaikuttanut merkittävästi Cramon liiketoimintaan.
Rakennusalan tutkimuslaitos Euroconstruct arvioi marras-joulukuun ennusteessaan rakentamisen vähenevän Suomessa kaksi prosenttia vuonna 2012. VTT kuitenkin arvioi kone- ja laitevuokrauksen kasvavan Suomessa neljä prosenttia. Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa ja Saksassa Euroconstruct arvioi rakentamisen kasvun olevan 2-6 prosentin välillä vuonna 2012. Tästä johtuen myös kone- ja laitevuokrauksen ennustetaan kasvavan. Itä-Euroopassa näkymät ovat positiiviset erityisesti Venäjällä, Puolassa ja Virossa.
Cramo ylläpitää valmiussuunnitelmia siltä varalta, että markkinat heikentyvät vuoden 2012 toisella puoliskolla.
Cramo uskoo vuokrauspalveluiden olevan yleisestä taloustilanteen epävarmuudesta huolimatta edelleen kasvutoimiala. Yritykset pitävät houkuttelevina esimerkiksi järjestelyjä, joissa kone- ja laitekanta ulkoistetaan vuokrauspalveluyhtiön hoidettavaksi erityisesti epävarmoina aikoina.
OHJEISTUS KONSERNIN NÄKYMISTÄ
Konsernin ohjeistus vuodelle 2012 on: ”Vuonna 2012 konsernin liikevaihto kasvaa ja EBITA-marginaali paranee vuoteen 2011 verrattuna. Positiivisen rahavirran myötä konsernin nettovelkaantumisaste alenee.”
TOIMITUSJOHTAJAN KOMMENTTI
”Vaikka vuosi 2011 oli haasteellinen, toimintamme kehittyi myönteisesti. Laajenimme heti vuoden alussa Keski-Eurooppaan ostamalla Theisen-vuokrauspalveluyhtiön Saksasta. Kesäkuussa vahvistimme asemiamme uusilla yrityskaupoilla Norjassa ja Ruotsissa.
Kun taloudellinen epävarmuus lisääntyi, vuoden 2011 toisella puoliskolla oli syytä keskittyä kasvun sijaan kannattavuuden turvaamiseen. Vähensimme kalustoinvestointejamme ja keskityimme kaluston optimointiin, erityisesti markkina-alueidemme välillä. Päivitimme myös valmiussuunnitelmamme.
Onnistuimme reagoimaan markkinamuutoksiin hyvin, ja saavutimme vuodelle 2011 asetettamamme tavoitteet. Liikevaihtomme kasvoi sekä orgaanisesti että yrityskauppojen myötä. EBITA-liikevoittomme enemmän kuin kaksinkertaistui. Erityisen vahvasti kasvoi Itä-Euroopan tulos. Huhtikuussa vahvistimme tasettamme ja pienensimme nettovelkaantumisastettamme onnistuneen merkintäetuoikeusannin myötä. Theisen-yrityskaupan onnistunut integrointi toi Cramolle vahvan aseman Euroopan markkinoilla.
Olemme viime vuosina lieventäneet suhdannevaihteluiden vaikutusta kasvattamalla siirtokelpoisten tilojen tarjontaamme sekä rakentamalla palveluverkostostamme aikaisempaa joustavamman. Myös ulkoistussopimukset lisäävät liiketoiminnan vakautta.
Tulevaisuutta koskevat liiketoimintanäkymät eivät ole kovin selvät. Kone- ja laitevuokrauksen ennustetaan kuitenkin säilyvän kasvutoimialana”, sanoo Cramo-konsernin toimitusjohtaja Vesa Koivula.
LIIKEVAIHTO JA TULOS
Cramo Oyj on palveluyritys, joka tarjoaa kone- ja laitevuokrauspalveluja sekä vuokraa ja myy siirtokelpoisia tiloja. Kone- ja laitevuokraus koostuu rakennuskoneiden ja -laitteiden vuokrauksesta sekä vuokraukseen liittyvistä palveluista. Liitännäisiä palveluja ovat muun muassa työmaa- ja asennuspalvelut. Cramo Oyj on alansa johtavia palveluntarjoajia Pohjoismaissa sekä Keski- ja Itä-Euroopassa. Yhtiöllä oli vuoden 2011 lopussa toimintaa Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Virossa, Latviassa, Liettuassa, Puolassa, Tsekin tasavallassa, Slovakiassa, Venäjällä, Saksassa, Itävallassa, Sveitsissä ja Unkarissa.
Cramo-konsernin liikevaihto kasvoi vahvasti vuonna 2011. Liikevaihto kasvoi edellisvuodesta 38,2 prosenttia ja oli 679,9 (492,1) miljoonaa euroa. Paikallisissa valuutoissa kasvu oli 34,5 prosenttia. Orgaaninen kasvu oli 20,9 prosenttia. Liikevaihdon kasvu oli vahvaa kaikilla markkinoilla.
Loka-joulukuun liikevaihto kasvoi 31,8 prosenttia ja oli 192,9 (146,4) miljoonaa euroa. Paikallisissa valuutoissa liikevaihto kasvoi viimeisellä vuosineljänneksellä 30,3 prosenttia.
Koko vuoden EBITA-liikevoitto kasvoi yli kaksinkertaiseksi edellisvuoteen verrattuna ja oli 71,1 (34,5) miljoonaa euroa eli 10,5 (7,0) prosenttia liikevaihdosta. Käyttökate (EBITDA) oli 168,7 (117,6) miljoonaa euroa eli 24,8 (23,9) prosenttia liikevaihdosta.
Kannattavuus kehittyi myönteisesti myös viimeisellä vuosineljänneksellä. Loka-joulukuun EBITA-liikevoitto oli 23,8 (14,1) miljoonaa euroa eli 12,3 (9,6) prosenttia liikevaihdosta. Suomen, Ruotsin ja Itä-Euroopan tulos oli hyvä ja kannattavuus parani edellisvuodesta. Myös Norjassa ja Keski-Euroopassa kannattavuuden paraneminen jatkui. Tanskassa viimeisen neljänneksen tulos heikkeni hieman edellisvuodesta, mutta koko vuoden tulos oli selvästi edellisvuotta parempi.
Koko vuoden EBITA-liikevoitto ennen kertaluontoisia eriä oli 73,1 (28,7) miljoonaa euroa eli 10,7 (5,8) prosenttia liikevaihdosta. Käyttökate (EBITDA) ennen kertaluontoisia eriä oli 170,7 (111,9) miljoonaa euroa eli 25,1 (22,7) prosenttia liikevaihdosta. Kertaluontoisiin eriin sisältyy vuoden 2011 ensimmäisellä neljänneksellä Theisen-konsernin hankintaan liittyviä kuluja 2,1 miljoonaa euroa ja vuoden 2010 ensimmäisellä neljänneksellä 5,7 miljoonan euron kertaluontoinen myyntivoitto.
Koko vuoden liikevoitto (EBIT) oli 54,3 (27,4) miljoonaa euroa eli 8,0 (5,6) prosenttia liikevaihdosta. Viimeisen vuosineljänneksen tulos sisältää 5,5 miljoonaa euron kertaluontoisen alaskirjauksen konsernin liikearvosta Tanskan liiketoimintoihin liittyen. Alaskirjauksella ei ole rahavirtavaikutusta. Alaskirjauksen jälkeen konsernilla ei ole Tanskan liiketoimintoihin liittyen jäljellä liikearvoa.
Konsernin luottotappiot ja luottotappiovaraukset vuonna 2011 olivat 5,6 (5,0) miljoonaa euroa. Tulos sisältää myös kaluston arvonalentumisia 1,1 (0,8) miljoonaa euroa.
Optioihin liittyvät kulukirjaukset olivat 2,8 (2,3) miljoonaa euroa.
Nettorahoituskulut vuonna 2011 olivat -22,2 (-22,6) miljoonaa euroa.
Konsernin tulos ennen veroja oli 32,2 (4,8) ja katsauskauden tulos 23,5 (-2,2) miljoonaa euroa.
Varovaisuusperiaatteen mukaisesti Cramo ei ole kirjannut laskennallista verosaamista kaikista tappiollisista yhtiöistään.
Osakekohtainen tulos oli 0,60 (-0,06) euroa ja laimennettu osakekohtainen tulos 0,60 (-0,06) euroa. Osakekohtainen tulos ennen kertaluontoista liikearvon alaskirjausta oli 0,74 euroa. Viimeisen vuosineljänneksen osakekohtainen tulos oli 0,26 (0,25) euroa ja laimennettu osakekohtainen tulos 0,25 (0,24) euroa. Viimeisen vuosineljänneksen osakekohtainen tulos ennen kertaluontoista liikearvon alaskirjausta oli 0,39 euroa.
Sijoitetun pääoman tuotto (rullaava 12 kuukautta) oli 6,6 (3,7) prosenttia ja oman pääoman tuotto (rullaava 12 kuukautta) 5,4 (-0,6) prosenttia. Kertaluontoinen liikearvon alaskirjaus heikensi kyseisiä tunnuslukuja viimeisellä neljänneksellä.
INVESTOINNIT, POISTOT JA ARVONALENTUMISET
Bruttoinvestoinnit pitkäaikaisiin varoihin olivat katsauskaudella 262,5 (86,2) miljoonaa euroa, josta 115,4 (32,7) miljoonaa euroa liittyy liiketoiminta- ja yrityshankintoihin. Yritys- ja liiketoimintahankinnat muodostuvat Theisen-konsernin sekä Tidermans- ja Stavdal-yritysten hankinnoista.
Investointitasoa laskettiin suunnitellusta tasosta toisella vuosipuoliskolla. Viimeisen vuosineljänneksen bruttoinvestoinnit pitkäaikaisiin varoihin olivat 39,2 (53,0) miljoonaa euroa.
Konsernin kalustoon ja aineettomiin hyödykkeisiin kohdistuneet poistot olivat tilikaudella 97,6 (83,1) miljoonaa euroa.
Yrityshankinnoista aiheutuneet aineettomien hyödykkeiden poistot olivat tilikaudella yhteensä 11,2 (7,1) miljoonaa euroa. Lisäksi tehtiin 5,5 miljoonan euron alaskirjaus konsernin liikearvosta Tanskan liiketoimintoihin liittyen.
Liikearvon yhteismäärä katsauskauden lopussa oli 165,3 (148,0) miljoonaa euroa.
RAHOITUS JA TASE
Liiketoiminnan rahavirta vuonna 2011 oli 138,5 (68,3) miljoonaa euroa. Investointien rahavirta oli -193,8 (-40,9) miljoonaa euroa ja rahoituksen rahavirta 55,8 (-24,1) miljoonaa euroa. Konsernin rahavirta investointien jälkeen oli -55,3 (27,4) miljoonaa euroa.
Viimeisen vuosineljänneksen liiketoiminnan rahavirta oli 60,9 (38,8) miljoonaa euroa ja rahavirta investointien jälkeen 32,6 (0,7) miljoonaa euroa.
Myytäviksi luokiteltuja omaisuuseriä oli taseessa katsauskauden päättyessä 6,7 (2,7) miljoonaa euroa.
Theisen-konsernin konsolidoinnin myötä konsernille on tullut Saksasta eläkevastuu (1,4 miljoonaa euroa 31.12.2011), joka esitetään taseessa varauksissa.
Konsernin korollinen nettovelka 31.12.2011 oli 389,4 (382,0) miljoonaa euroa. Viimeisellä vuosineljänneksellä korollinen nettovelka pieneni edelliseen vuosineljännekseen verrattuna positiivisen rahavirran ansiosta. Nettovelkaantumisaste oli tilikauden päättyessä 78,7 (103,4) prosenttia.
Konsernin vaihtuvakorkoisista veloista oli 31.12.2011 suojattu koronvaihtosopimuksilla 181,6 (181,3) miljoonaa euroa. Näistä korkosuojauksista 145,2 (104,9) miljoonaan euroon sovelletaan suojauslaskentaa.
Cramo-konsernilla oli 31.12.2011 käyttämättömiä sitovia rahoituslimiittejä (pois lukien leasing-limiitit) yhteensä 166,2 (135,6) miljoonaa euroa, joista pitkäaikaisia rahoituslimiittejä oli 143,0 (118,0) miljoonaa euroa ja lyhytaikaisia rahoituslimiittejä 23,2 (17,6) miljoonaa euroa.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden määrä taseessa oli 622,2 (526,3) miljoonaa euroa. Kasvu johtuu orgaanisista investoinneista ja yrityskaupoista. Taseen loppusumma 31.12.2011 oli 1 126,8 (965,7) miljoonaa euroa. Omavaraisuusaste oli 44,4 (38,7) prosenttia.
Taseen ulkopuolisten operatiivisten leasing-sopimusten vuokravastuut 31.12.2011 olivat yhteensä 45,1 (37,6) miljoonaa euroa. Taseen ulkopuoliset vastuut toimisto- ja toimipistevuokrista olivat yhteensä 130,9 (98,3) miljoonaa euroa. Konsernin investointisitoumukset olivat 10,4 (1,2) miljoonaa euroa, josta noin 75 prosenttia liittyy siirtokelpoisten tilojen hankintaan. Yhtiön hybridilainaan liittyvä taseen ulkopuolinen korkovastuu oli tilikauden päättyessä 4,0 (4,0) miljoonaa euroa.
KONSERNIRAKENNE
Cramo-konserniin kuuluivat tilikauden päättyessä konsernipalveluja tarjoava emoyhtiö Cramo Oyj sekä liiketoimintaa harjoittavina yhtiöinä sen täysin omistamat yhtiöt Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Virossa, Latviassa, Liettuassa, Puolassa, Tsekin tasavallassa, Slovakiassa ja Venäjällä sekä Saksassa, Itävallassa, Sveitsissä ja Unkarissa. Lisäksi Cramo Oyj omistaa rahoitusyhtiön Belgiassa, konsernipalveluja tarjoavan yhtiön Ruotsissa sekä Cramo Management Oy:n, joka omistaa 316.288 Cramo Oyj:n osaketta.
Kone- ja laitevuokraustoimintaa harjoitettiin vuoden lopussa 409 (288) vuokrauspalvelupisteen kautta. Toimipisteiden määrän kasvu on lähes yksinomaan seurausta yrityskaupoista. Toimipisteistä 75 (77) oli yrittäjävetoisia.
TOIMINNAN KEHITTÄMINEN JA STRATEGISET TAVOITTEET
Vuoden aikana vahvistettiin markkina-asemaa sekä kansainvälisesti että paikallisesti. Cramo laajensi toimintaansa Keski-Eurooppaan ostamalla tammikuussa saksalaisen vuokrauskonserni Theisen Baumaschinen AG:n koko osakekannan. Theisen-konserni yhdisteltiin osaksi Cramo-konsernia 1.2.2011. Theisen-konsernin myynnistä noin 90 prosenttia kertyy Saksasta, minkä lisäksi sillä on toimintaa Itävallassa, Sveitsissä ja Unkarissa. Cramo arvioi yrityskaupan parantavan konsernin osakekohtaista tulosta vuodesta 2012 alkaen.
Cramo vahvisti kesäkuussa alueellista markkina-asemaansa hankkimalla Ruotsissa Göteborgin alueella toimivan vuokrausyhtiö Tidermansin sekä Norjassa Oslon alueella toimivan vuokrausyhtiö Stavdalin. Molemmat yhtiöt konsolidoitiin konserniin 30.6.2011 lähtien.
Kaikkien kuluvana vuonna hankittujen yritysten integrointi konserniin on edennyt suunnitellusti.
Cramon strategisina tavoitteina vuosina 2010-2013 on olla asiakkaiden ensisijainen vaihtoehto ja paikallisesti paras vuokraustoimialalla. Muita strategisia tavoitteita ovat kannattava kasvu markkinoita nopeammin ja vuokraustoimialan kehityksen edistäminen.
Konsernin taloudelliset tavoitteet ajanjaksolle 2010-2013 ovat: liikevaihdon kasvu yli 10 prosenttia vuodessa, EBITA-liikevoittomarginaali yli 15 prosenttia liikevaihdosta, oman pääoman tuotto (ROE) yli 15 prosenttia sekä korkeintaan 100 prosentin nettovelkaantumisaste.
Strategisten tavoitteiden saavuttaminen edellyttää yhtenäisen Cramo-konseptin ja yhtenäisten prosessien käyttöönottoa kaikilla markkinoilla, kasvua paikallisesti parhaaksi nykyisillä ja uusilla maantieteellisillä alueilla Euroopassa sekä siirtokelpoiset tilat -tuotealueen laajentamista aiempaa voimakkaammin Suomen ja Ruotsin ulkopuolella. Onnistuminen edellyttää luonnollisesti myös osaavaa ja tehtäväänsä sitoutunutta henkilöstöä.
JOHTORYHMÄ
Cramo-konsernin ylimmän johtoryhmän (Executive Committee) muodostivat tilikauden päättyessä toimitusjohtaja Vesa Koivula, varatoimitusjohtaja Göran Carlson vastuualueenaan liiketoiminnot Tanskassa, Puolassa, Tsekin tasavallassa ja Slovakiassa sekä talous- ja rahoitusjohtaja Martti Ala-Härkönen vastuualueinaan talouden ja rahoituksen lisäksi liiketoiminnan kehitys, lakitoiminnot ja henkilöstön kehittäminen. Muut johtoryhmän jäsenet olivat tilikauden päättyessä Tatu Hauhio, johtaja, Suomi; Erik Bengtsson, johtaja, Ruotsi; Jarmo Laasanen, johtaja, Baltian maat ja Venäjä; Finn Løkken, johtaja, Norja; Dirk Schlitzkus, johtaja, Keski-Eurooppa; Ossi Alastalo, johtaja, siirtokelpoisten tilojen kalustonhallinta, Martin Holmgren, johtaja, kone- ja laitevuokrauksen kalustonhallinta sekä Per Lundquist, tietohallintojohtaja.
Lakimies Dirk Schlitzkus nimitettiin Keski-Euroopan johtajaksi sekä Cramo-konsernin johtoryhmän jäseneksi 9.5.2011 alkaen.
Finn Løkken, Cramo Norjan toimitusjohtaja ja Cramo-konsernin johtoryhmän jäsen, ilmoitti joulukuussa siirtyvänsä toisiin tehtäviin vuokraustoimialan ulkopuolelle. Finn Løkken jatkaa nykyisessä tehtävässään kunnes hänen seuraajansa on nimetty, kuitenkin korkeintaan kesäkuuhun 2012 asti.
HENKILÖSTÖ
Konsernin henkilöstömäärä oli jaksolla keskimäärin 2 580 (2 083). Lisäksi konsernissa työskenteli vuoden lopussa noin 228 (158) henkeä vuokratyövoimana. Henkilöstön määrä henkilötyövuosina oli katsauskauden lopussa 2 707 (2 131).
Henkilöstö jakaantui alueittain katsauskauden lopussa seuraavasti: Suomi 648 (591) työntekijää, Ruotsi 830 (699), Norja 221 (189), Tanska 124 (120), Keski-Eurooppa 295 ja Itä-Eurooppa 589 (532) työntekijää.
Henkilöstön kehittämisessä keskityttiin edellisenä vuonna aloitettujen koko konsernin kattavien kehityshankkeiden implementointiin. Tärkein niistä on viestintätyökalu Cramopol, jolla pyritään pelin muodossa varmistamaan konsernin yhteisten arvojen ja strategian menestyksekäs toteutus. Maakohtaisesti jatkettiin asiakaspalvelu- ja myyntivalmiuksien kehittämistä sekä kalustonhallinnan prosessien tehostamista.
LIIKETOIMINTA SEGMENTEITTÄIN
Cramo-konsernin liiketoimintasegmentit ovat Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska, Keski-Eurooppa sisältäen Saksan, Sveitsin, Itävallan ja Unkarin liiketoiminnot sekä Itä-Eurooppa, joka sisältää Viron, Latvian, Liettuan, Puolan, Tsekin tasavallan, Slovakian ja Venäjän liiketoiminnot. Segmenttitietojen lisäksi Cramo raportoi siirtokelpoisten tilojen tilauskannan.
Cramo-konsernin vuoden 2011 liikevaihdosta (poislukien segmenttien välinen liikevaihto) 18,5 (19,9) prosenttia kertyi Suomen markkinoilta, 44,9 (50,4) prosenttia Ruotsista, 11,5 (13,8) prosenttia Norjasta, 5,1 (5,9) prosenttia Tanskasta, 10,3 prosenttia Keski-Euroopasta ja 9,7 (10,0) Itä-Euroopasta. Theisen-konsernin muodostama Keski-Euroopan segmentti aloitti osana Cramo-konsernia 1.2.2011.
Suomi
| Suomi (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | Muutos % | 1-12/11 | 1-12/10 | Muutos % |
| Liikevaihto | 34 036 | 30 403 | 12,0 % | 127 565 | 99 583 | 28,1 % |
| EBITA | 6 147 | 3 265 | 88,3 % | 20 238 | 12 466 | 62,3 % |
| EBITA-% | 18,1 % | 10,7 % | 15,9 % | 12,5 % | ||
| Henkilömäärä (henkilötyövuosina) | 623 | 570 | 9,3 % | |||
| Toimipisteet | 55 | 58 | -5,2 % |
Euroconstructin marraskuussa julkaisema arvio rakentamisen kasvusta Suomessa vuonna 2011 on 2,6 prosenttia ja Suomen Rakennusteollisuus ry:n arvio neljä prosenttia. Näiden arvioiden mukaan sekä asuinrakentaminen että liike- ja toimitilarakentaminen lisääntyivät mutta maa- ja vesirakentaminen väheni. VTT:n ja ERA:n (Euopean Rental Association) arvioiden mukaan kone- ja laitevuokraus kasvoi vuonna 2011 noin 10 prosenttia.
Cramon koko vuoden liikevaihto oli Suomessa 127,6 (99,6) miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi 28,1 prosenttia. EBITA-liikevoitto oli 20,2 (12,5) miljoonaa euroa eli 15,9 (12,5) prosenttia liikevaihdosta.
Viimeisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 34,0 (30,4) miljoonaa euroa, jossa on kasvua 12,0 prosenttia. Viimeisen neljänneksen EBITA-liikevoitto 6,1 (3,3) miljoonaa euroa eli 18,1 (10,7) prosenttia liikevaihdosta.
Liikevaihtoa ja tulosta kasvattivat markkinoiden voimakas elpyminen erityisesti asuinrakentamisessa ja Cramon edellisen vuoden lopulla tekemät merkittävät ulkoistussopimukset. Teollisuudessa kysyntä oli vahvinta energia- ja kaivosteollisuudessa. Siirtokelpoisten tilojen kysyntä jatkui vakaana. Cramo toi markkinoille uutena palveluna työmaan ilmanlaatua parantavan ratkaisun. Toimintaa kehitettiin ottamalla käyttöön kaikki Suomen toimipisteet kattava toiminnanohjausjärjestelmä helmikuussa.
Euroconstruct arvioi rakentamisen supistuvan Suomessa noin kaksi prosenttia vuonna 2012. Suomen Rakennusteollisuus ennakoi rakennusinvestointien pysyvän edellisvuoden tasolla. Vuoden 2012 alkupuoliskolla rakentamisen arvioidaan jatkuvan kohtuullisen hyvällä tasolla jo käynnistettyjen kohteiden ansiosta. Loppuvuonna rakentaminen kääntynee laskuun korjausrakentamista lukuun ottamatta. VTT arvioi kone- ja laitevuokrauksen kasvavan vuonna 2012 neljä ja ERA noin yhdeksän prosenttia.
Cramo onnistui vahvistamaan markkina-asemaansa Suomen toiseksi suurimpana kone- ja laitevuokrausyhtiönä. Cramon toimipisteiden lukumäärä oli katsauskauden lopussa 55 (58). Cramon strategisena tavoitteena Suomessa on kasvattaa markkinaosuuttaan sekä rakennusteollisuudessa että teollisuuden kunnossapidon alueella ja nostaa kannattavuus taantumaa edeltävälle tasolle.
Ruotsi
| Ruotsi (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | Muutos % | 1-12/11 | 1-12/10 | Muutos % |
| Liikevaihto | 89 380 | 74 521 | 19,9 % | 308 949 | 251 857 | 22,7 % |
| EBITA | 17 964 | 14 600 | 23,0 % | 58 047 | 41 186 | 40,9 % |
| EBITA-% | 20,1 % | 19,6 % | 18,8 % | 16,4 % | ||
| Henkilömäärä (henkilötyövuosina) | 791 | 665 | 18,9 % | |||
| Toimipisteet | 128 | 119 | 7,6 % |
Rakentaminen ja vuokrauspalveluiden kysyntä jatkoi Ruotsissa kasvuaan. Kasvu oli edelleen vahvaa erityisesti Tukholman alueella ja Etelä-Ruotsissa. Euroconstructin marraskuussa julkaiseman arvion mukaan rakentaminen kasvoi Ruotsissa 3,5 prosenttia. Ruotsin Rakennusteollisuus (Sveriges Byggindustrier) arvioi joulukuussa rakentamisen kasvaneen asuinrakentamisen vetämänä yhdeksän prosenttia. ERA:n (European Rental Association) marraskuussa julkistaman arvion mukaan kone- ja laitevuokraus kasvoi 12 prosenttia vuonna 2011.
Cramon vuoden 2011 liikevaihto oli Ruotsissa 308,9 (251,9) miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi 22,7 prosenttia. Paikallisessa valuutassa kasvu oli 16,1 prosenttia. Liikevaihtoa kasvattivat rakentamisen voimakas kasvu ja teollisuuden investoinnit.
Viimeisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 89,4 (74,5) miljoonaa euroa, jossa on kasvua 19,9 prosenttia. Paikallisessa valuutassa viimeisen neljänneksen liikevaihdon kasvu oli 17,4 prosenttia.
Kannattavuus kehittyi edelleen myönteisesti. Koko vuoden EBITA-liikevoitto oli 58,0 (41,2) miljoonaa euroa eli 18,8 (16,4) prosenttia liikevaihdosta. Viimeisen vuosineljänneksen EBITA oli 18,0 (14,6) miljoonaa euroa eli 20,1 (19,6) prosenttia liikevaihdosta.
Cramo osti kesäkuussa Länsi-Ruotsin johtavan vuokrausalan toimijan Tidermansin, jonka liikevaihto vuonna 2010 oli noin 14,2 miljoonaa euroa. Yhtiö yhdistettiin Cramo-konserniin 30.6.2011. Yrityskauppa vahvisti Cramon asemaa Ruotsin kone- ja laitevuokrauksen markkinajohtajana. Vuoden merkittävimpiä asiakashankkeita oli Pajalan kaivosprojektin käynnistyminen loppuvuonna.
Euroopan talouden yleinen epävarmuus ei ole vielä näkynyt Ruotsin rakennusmarkkinoilla. Ruotsin hallitus on ilmoittanut tukevansa maan talouskasvua vuonna 2012 investoimalla sekä talonrakennukseen että tie- ja vesirakennushankkeisiin. Euroconstructin marraskuussa julkistama arvio rakentamisen kasvuksi vuonna 2012 on reilut kaksi prosenttia. Ruotsin Rakennusteollisuus ennustaa rakentamisen pysyvän vuoden 2011 tasolla. Asuinrakentamisen ennustetaan vähenevän mutta liike- ja toimistorakentamisen lisääntyvän. ERA arvioi kone- ja laitevuokrauksen kasvavan noin seitsemän prosenttia.
Cramo on Ruotsissa kone- ja laitevuokrauksen selvä markkinajohtaja. Yhtiöllä oli Ruotsissa katsauskauden lopussa 128 (119) toimipistettä. Cramon strategiset tavoitteet vuosille 2010-2013 Ruotsissa ovat erityisesti tehokkuuden ja tuottavuuden parantaminen sekä paikallisesti paras -aseman saavuttaminen kaikilla alueilla.
Norja
| Norja (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | Muutos % | 1-12/11 | 1-12/10 | Muutos % |
| Liikevaihto | 20 996 | 19 667 | 6,8 % | 79 265 | 69 120 | 14,7 % |
| EBITA | 588 | 399 | 47,4 % | 857 | 303 | 183,0 % |
| EBITA-% | 2,8 % | 2,0 % | 1,1 % | 0,4 % | ||
| Henkilömäärä (henkilötyövuosina) | 221 | 189 | 16,9 % | |||
| Toimipisteet | 34 | 29 | 17,2 % |
Rakentaminen elpyi Norjassa alkuvuonna odotettua hitaammin mutta kääntyi kesän aikana selvään kasvuun. Euroconstructin marraskuussa julkaisema arvio vuoden 2011 kasvusta on 6,3 prosenttia. Norjalainen Prognosesenteret arvioi kuitenkin markkinoiden supistuneen noin neljä prosenttia. ERA:n (European Rental Association) arvion mukaan kone- ja laitevuokraus lisääntyi 11 prosenttia vuonna 2011.
Cramon liikevaihto kasvoi Norjassa 14,7 prosenttia ja oli 79,3 (69,1) miljoonaa euroa. Paikallisessa valuutassa muutos oli 11,7 prosenttia. Viimeisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 21,0 (19,7) miljoonaa euroa, jossa on kasvua 6,8 prosenttia. Paikallisessa valuutassa viimeisen neljänneksen liikevaihdon kasvu oli 3,0 prosenttia.
Koko vuoden EBITA-liikevoitto oli 0,9 (0,3) miljoonaa euroa eli 1,1 (0,4) prosenttia liikevaihdosta. Heikon alkuvuoden jälkeen kannattavuus kääntyi loppuvuonna positiiviseksi. Viimeisen vuosineljänneksen EBITA oli 0,6 (0,4) miljoonaa euroa eli 2,8 (2,0) prosenttia liikevaihdosta. Viimeisen neljänneksen tulos sisältää kertaluontoisia uudelleenjärjestelykuluja 0,3 miljoonaa euroa, minkä lisäksi tulosta rasittivat uuden siirtokelpoisten tilojen varikon käyttöönotto.
Kannattavuuden parantamiseksi on uudistettu organisaatiota ja tehostettu prosesseja. Kuluneena vuonna uudistettiin muun muassa logistiikka-, kuljetus- ja huoltoverkosto.
Cramo osti kesäkuussa vuokrausyhtiö Stavdal Utleiesenter AS:n, joka aloitti osana Cramo-konsernia 30.6.2011. Stavdalin liikevaihto vuonna 2010 oli noin 7,3 miljoonaa euroa.
Euroconstruct ja Prognosesenteret arvioivat rakentamisen kasvavan vuonna 2012 Norjassa 6-7 prosenttia. Sekä asuinrakentamisen että maa- ja vesirakentamisen odotetaan kasvavan voimakkaasti. ERA arvioi kone- ja laitevuokrauksen kasvavan kahdeksan prosenttia.
Cramo arvioi olevansa markkina-asemaltaan alan toiseksi suurin palveluntarjoaja Norjassa. Vuoden aikana Cramo onnistui vahvistamaan asemaansa erityisesti pienten ja keskisuurten rakennusliikkeiden palveluntarjoajana. Cramolla oli Norjassa katsauskauden lopussa 34 (29) toimipistettä. Strategisena tavoitteena on parantaa tuottavuutta, olla paikallisesti paras ja kasvaa sekä orgaanisesti että ulkoistusten ja yritysostojen avulla.
Tanska
| Tanska (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | Muutos % | 1-12/11 | 1-12/10 | Muutos % |
| Liikevaihto | 11 253 | 8 630 | 30,4 % | 34 965 | 29 493 | 18,6 % |
| EBITA | -147 | -6 | -2 132 | -5 328 | 60,0 % | |
| EBITA-% | -1,3 % | -0,1 % | -6,1 % | -18,1 % | ||
| Henkilömäärä (henkilötyövuosina) | 124 | 120 | 3,3 % | |||
| Toimipisteet | 20 | 17 | 17,6 % |
Tanskassa rakentaminen kääntyi vaikean alkuvuoden jälkeen kasvuun vuoden jälkimmäisellä puoliskolla. Euroconstructin marraskuussa julkistaman arvion mukaan rakentaminen kasvoi Tanskassa vuonna 2011 hieman yli kolme prosenttia. Dansk Byggerin arvio on 1,5 prosenttia. ERA:n (European Rental Association) arvion mukaan kone- ja laitevuokraus kasvoi kahdeksan prosenttia.
Cramon liikevaihto Tanskassa oli 35,0 (29,5) miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi 18,6 prosenttia. Viimeisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 11,3 (8,6) miljoonaa euroa, jossa on kasvua 30,4 prosenttia.
Koko vuoden EBITA-liiketulos oli -2,1 (-5,3) miljoonaa euroa eli -6,1 (-18,1) prosenttia liikevaihdosta. Tulos kääntyi voitolliseksi kolmannella vuosineljänneksellä, mutta viimeisen vuosineljänneksen EBITA-liiketulos jäi hieman odotuksista ja oli lievästi negatiivinen, -0,1 (0,0) miljoonaa euroa.
Vaikka tulostavoitetta ei vielä saavutettukaan, Cramo onnistui vuonna 2011 kaluston käyttöasteidensa parantamisessa ja liiketoimintaprosessiensa tehostamisessa Tanskassa. Toimintaa kehitettiin muun muassa vahvistamalla työkalujen tarjontaa pienille ja keskisuurille rakennusliikkeille.
Cramo myös onnistui kasvattamaan markkina-asemaansa siirtokelpoisten tilojen alueella sekä rakentamisessa että muilla toimialoilla. Uutena hankkeena käynnistyi toisella vuosipuoliskolla Kööpenhaminan metron laajennus. Cramon keskeisin tavoite Tanskassa vuodelle 2012 on kääntää tulos voitolliseksi.
Euroconstruct arvioi Tanskan rakennusmarkkinoiden kasvavan vuonna 2012 lähes neljä prosenttia ja kasvun jakaantuvan melko tasaisesti asuinrakentamisen, liike- ja toimistorakentamisen sekä maa- ja vesirakentamisen kesken. Dansk Byggeri arvioi rakentamisen pysyvän edellisvuoden tasolla. ERA arvioi kone- ja laitevuokrauksen kasvavan noin kuusi prosenttia.
Cramo arvioi olevansa markkina-asemaltaan alan toiseksi suurin palveluntarjoaja Tanskassa. Cramolla oli Tanskassa katsauskauden lopussa 20 (17) toimipistettä.
Cramon keskeisin tavoite Tanskassa on kannattavuuden parantaminen sekä paikallisesti paras -aseman saavuttaminen valituilla alueilla. Kasvua haetaan erityisesti siirtokelpoisten tilojen tuotealueelta.
Keski-Eurooppa
| Keski-Eurooppa (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | Muutos % | 1-12/11 | 1-12/10 | Muutos % |
| Liikevaihto | 19 700 | 71 213 | ||||
| EBITA | 326 | 3 708 | ||||
| EBITA-% | 1,7 % | 5,2 % | ||||
| Henkilömäärä (henkilötyövuosina) | 295 | |||||
| Toimipisteet | 96 |
Cramon kone- ja laitevuokrauksen liikevaihto Keski-Euroopassa muodostuu Saksan, Sveitsin ja Itävallan markkinoilta. Lisäksi Unkarissa on yksi toimipiste. Segmentti muodostettiin, kun tammikuussa 2011 hankittu Theisen-konserni yhdisteltiin Cramo-konserniin 1.2.2011.
Kone- ja laitevuokrauksen markkinatilanne Keski-Euroopassa kehittyi myönteisesti edellisvuoteen verrattuna. Euroconstructin marraskuussa julkaiseman arvion mukaan rakentaminen kasvoi Saksassa lähes neljä prosenttia, Sveitsissä lähes kolme prosenttia ja Itävallassa vajaan prosentin. ERA:n (European Rental Association) arvioi kone- ja laitevuokrauksen kasvaneen Saksassa 11 prosenttia vuonna 2011.
Cramon Keski-Euroopan liikevaihto 1.2.-31.12.2011 oli 71,2 miljoonaa euroa, josta viimeisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 19,7 miljoonaa euroa.
EBITA-liikevoitto oli 3,7 miljoonaa euroa ja 5,2 prosenttia liikevaihdosta. Kannattavuuden paraneminen jatkui loppuvuonna odotetusti. Viimeisen vuosineljänneksen EBITA-liikevoitto oli 0,3 miljoonaa euroa eli 1,7 prosenttia liikevaihdosta.
Koska Keski-Euroopan vuokrauskalusto painottuu maanrakennuskoneisiin, kausivaihtelut ovat siellä Cramon muita segmenttejä voimakkaammat. Kalustotarjontaa on vuoden aikana lisätty ja monipuolistettu sekä sisäisin siirroin että investoinnein Cramon vuokrauskonseptin mukaisesti.
Vuoden aikana uudistettiin toimipisteketjua ja avattiin uudet huoltovarikot Frankfurtiin ja Wieniin. Näistä kaupungeista aloitettiin myös alueellisesti paras -strategian toteutus.
Euroconstructin ennusteen mukaan rakentaminen kasvaa vuonna 2012 Saksassa noin kaksi prosenttia. Sveitsissä ja Itävallassa markkinat kasvavat 1-3 prosenttia. ERA arvioi kone- ja laitevuokrauksen kasvavan Saksassa noin viisi prosenttia vuonna 2012.
Cramo arvioi olevansa alan kolmanneksi suurin palveluntarjoaja Saksassa ja saavuttaneensa johtavan aseman myös Itävallassa. Vuokrauspisteiden määrä Keski-Euroopassa oli katsauskauden lopussa 96. Cramon strategisena tavoitteena Keski-Euroopassa on laajentaa tuote- ja palveluvalikoimaa asteittain Cramo-konseptin mukaisesti sekä parantaa kannattavuutta.
Itä-Eurooppa
| Itä-Eurooppa (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | Muutos % | 1-12/11 | 1-12/10 | Muutos % |
| Liikevaihto | 19 453 | 15 812 | 23,0 % | 66 575 | 49 886 | 33,5 % |
| EBITA | 2 880 | -1 089 | 364,4 % | 1 708 | -11 464 | 114,9 % |
| EBITA-% | 14,8 % | -6,9 % | 2,6 % | -23,0 % | ||
| Henkilömäärä (henkilötyövuosina) | 589 | 532 | 10,8 % | |||
| Toimipisteet | 76 | 65 | 16,9 % |
Cramon kone- ja laitevuokrauksen liikevaihto Itä-Euroopassa muodostuu Viron, Latvian, Liettuan, Puolan, Tsekin tasavallan, Slovakian ja Venäjän markkinoilta. Segmentin nimi oli 31.12.2010 asti Keski- ja Itä-Eurooppa.
Rakentamisen kasvoi vuonna 2011 useimmilla Itä-Euroopan markkinoilla. VTT arvioi joulukuussa rakentamisen kasvaneen Baltian maissa lähes 17 prosenttia, Puolassa noin 13 prosenttia ja Venäjällä viisi prosenttia. Baltian maista rakentamisen kasvu oli voimakkainta Virossa. Tsekin tasavallassa ja Slovakiassa rakennusinvestoinnit pienenivät noin kuusi prosenttia. ERA:n (European Rental Association) arvion mukaan kone- ja laitevuokraus lisääntyi Puolassa 30 prosenttia vuonna 2011.
Cramon Itä-Euroopan liikevaihto vuonna 2011 oli 66,6 (49,9) miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi 33,5 prosenttia. Liikevaihdon muutos paikallisissa valuutoissa oli 26,0 prosenttia. Viimeisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 19,5 (15,8) miljoonaa euroa, jossa on kasvua 23,0 prosenttia. Paikallisissa valuutoissa liikevaihto kasvoi viimeisellä neljänneksellä 34,6 prosenttia.
Koko vuoden EBITA-liiketulos oli 1,7 (-11,5) miljoonaa euroa eli 2,6 (-23,0) prosenttia liikevaihdosta. Kannattavuus parani kaikilla markkinoilla. Viimeisen vuosineljänneksen EBITA-liiketulos oli 2,9 (-1,1) miljoonaa euroa eli 14,8 (-6,9) prosenttia liikevaihdosta. Kannattavuutta paransivat kohonneet käyttöasteet, markkinoiden ja hintatason elpyminen sekä aiemmin tehdyt sopeutustoimet. Venäjällä uudistettiin myös organisaatiota.
Venäjällä Cramon liiketoiminta kehittyi hyvin kaikilla maantieteellisillä alueilla eli Pietarissa, Moskovassa, Kalugassa ja Jekaterinburgissa. Päämarkkina-alueikseen Cramo on määritellyt nopeasti kasvavan Pietarin ja Moskovan alueet ja asiakkaista keskeisiksi kansainväliset rakennusliikkeet. Vuoden aikana onnistuttiin solmimaan Venäjällä vielä harvinaisia puitesopimuksia. Myös Cramon Venäjällä aloittama työkaluvuokraus on saanut hyvän vastaanoton. Siirtokelpoisten tilojen kysyntä kasvoi sekä Venäjällä että Baltian maissa.
Myös Baltian maissa, Puolassa, Tsekissä ja Slovakiassa liiketoiminta kehittyi myönteisesti. Hintataso elpyi ja kaluston käyttöasteet olivat vuoden lopussa hyvällä tasolla. Baltian maissa rakentaminen elpyi odotuksia nopeammin. Puolassa kysyntää vahvistivat edelleen maa- ja vesirakentaminen sekä muut julkiset investoinnit.
VTT arvioi rakentamisen kasvavan vuonna 2012 Virossa kahdeksan prosenttia mutta supistuvan Latviassa ja Liettuassa noin neljä prosenttia. Venäjällä ja Puolassa rakentamisen arvioidaan kasvavan noin neljä prosenttia ja Slovakiassa noin kolme. Tsekin tasavallassa rakentamisen arvioidaan supistuvan neljä prosenttia. ERA arvioi kone- ja laitevuokrauksen kasvavan Puolassa 14 prosenttia vuonna 2012.
Cramon strategisena tavoitteena Itä-Euroopassa on kasvaa kannattavasti markkinoita nopeammin ja olla kaikilla markkinoilla paikallisesti paras vuokrauspalveluiden tarjoaja.
Vuokrauspisteiden määrä Itä-Euroopassa oli katsauskauden lopussa 76 (65). Uusia toimipisteitä avattiin muun Virossa sekä Venäjällä Pietariin ja ydinvoimalatyömaalle Kaliningradin alueella. Myös Puolaan ja Tsekin tasavaltaan avattiin uusia toimipisteitä osana palveluverkoston uudistamista.
OSAKKEET JA OSAKEPÄÄOMA
Cramo Oyj:n kaupparekisteriin merkitty osakepääoma 31.12.2011 oli 24.834.753,09 euroa ja osakkeiden lukumäärä 41.439.086. Cramo Oyj:n hallussa on osakkeista 316.288, jotka se omistaa tytäryhtiönsä Cramo Management Oy:n kautta.
Cramo Oyj:n osakemäärä lisääntyi ensimmäisen vuosineljänneksen aikana 2006A-optiomerkintöjen seurauksena 694.000 uudella osakkeella. Osakkeiden merkintäaika näillä optio-oikeuksilla päättyi 31.1.2011. Lisäksi osakkeiden lukumäärä korottui ensimmäisellä vuosineljänneksellä 374.532 uudella osakkeella Theisen Baumaschinen AG:n osakkeenomistajalle Arrex Beteiligungs-GmbH:lle suunnatun osakeannin seurauksena ja 220.488 uudella osakkeella, kun Cramo hankki osakevaihdolla yhtiön ylimmältä johdolta sen omistaman Cramo Management Oy:n koko osakekannan.
Cramo Oyj:n osakemäärä lisääntyi toisella vuosineljänneksellä merkintäetuoikeusannin seurauksena 9.489.877 uudella osakkeella. Osakkeen merkintähinta oli 10,50 euroa ja merkintäoikeus kolme uutta osaketta jokaista kymmentä omistettua osaketta kohden. Osakeannin merkintäaika oli 1.4.–15.4.2011, ja kaikki tarjotut osakkeet merkittiin. Osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 26.4.2011. Yhtiö keräsi merkintäetuosakeannilla varoja kulujen jälkeen noin 97,4 miljoonaa euroa.
Cramo ilmoitti 23.9.2011 hakevansa optio-ohjelman 2006C optioiden listausta NASDAQ OMX Helsingissä 3.10.2011 alkaen. 2006C optio-oikeuksia on laskettu liikkeelle 1.000.000 kappaletta, joista 878.500 optiota on yhtiön 86 avainhenkilön hallussa. 121.500 optiota on Cramo Oyj:n kokonaan omistaman tytäryhtiön hallussa. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.10.2011 ja päättyy 31.1.2013. Kukin 2006C optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään 1,3 Cramo Oyj:n osaketta. Merkintähinta on 6,47 euroa, kun vuosilta 2006–2010 jaetut osingot on otettu huomioon. Merkintähinnasta vähennetään mahdolliset muut ennen osakemerkintää päätettävät osingot.
VOIMASSAOLEVAT OPTIO-OHJELMAT JA KANNUSTINJÄRJESTELMÄT
Cramo-konserni oli jakanut 31.12.2011 mennessä avainhenkilöilleen yhteensä 737.000 2006B-optio-oikeutta, 876.500 2006C-optio-oikeutta, 857.000 2009-optio-oikeutta, 934.500 2010-optio-oikeutta ja 964.000 2011-optio-oikeutta.
Koska optio-oikeudet 2006B, 2006C, 2009 ja 2010 eivät oikeuttaneet osallistumaan 24.3.2011 päätettyyn merkintäetuoikeusantiin, optio-oikeuksien merkintähintaa ja merkintäsuhdetta muutettiin optioehtojen mukaisesti siten, että osakekohtainen merkintähinta on jaetut osingot huomioon ottaen seuraava: 2006B optio-oikeuksilla 22,05 euroa, 2006C optio-oikeuksilla 6,47 euroa, 2009 optio-oikeuksilla 10,85 euroa ja 2010 optio-oikeuksilla 13,72 euroa. Merkintäsuhde muuttuu siten, että kullakin optio-oikeudella voi merkitä 1,3 Cramon uutta osaketta.
Yhtiökokous 24.3.2011 päätti enintään 1.000.000 optio-oikeuden antamisesta Cramo-konsernin avainhenkilöille (2011-optio-oikeudet). Optio-oikeudet oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 1.000.000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Osakkeen merkintähinta on 7,3 euroa perustuen Cramo Oyj:n osakkeen markkinahintaan NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä lokakuussa 2011. Optio-oikeuksilla merkittävien osakkeiden merkintäaika on 1.10.2014-31.12.2015.
KAUPANKÄYNTI NASDAQ OMX HELSINGISSÄ
Cramo Oyj on ollut listattuna Helsingin Pörssissä vuodesta 1988 alkaen. Osakkeen kaupankäyntitunnus on CRA1V. Pohjoismaisella listalla Cramo Oyj on luokiteltu markkina-arvoltaan keskikokoiseksi yhtiöksi toimialana teollisuustuotteet ja -palvelut.
Tilikaudella 1.1.-31.12.2011 Cramo Oyj:n osakkeen alin kaupankäyntikurssi oli 5,68 euroa ja ylin 20,23 euroa. Osakkeen kaupankäynnillä painotettu keskikurssi oli 11,89 euroa. Osakkeen päätöskurssi 31.12.2011 oli 7,91 euroa ja yhtiön markkina-arvo 327,8 miljoonaa euroa.
YHTIÖKOKOUS 2011 JA HALLITUKSEN VALTUUDET
Cramo Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin Helsingissä 24.3.2011. Yhtiökokous vahvisti konsernitilinpäätöksen ja emoyhtiön tilinpäätöksen tilikaudelta 2010 ja myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että yhtiön jakokelpoisista varoista maksetaan osinkoa 0,10 euroa osakkeelta.
Hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin seitsemän. Hallitukseen valittiin uudelleen Stig Gustavson, Eino Halonen, Jari Lainio, Esko Mäkelä, Victor Hartwall sekä uusina jäseninä J.T. Bergqvist ja Helene Biström.
Yhtiökokous vahvisti hallituksen puheenjohtajan palkkioksi 70.000 euroa, varapuheenjohtajan palkkioksi 45.000 euroa ja muiden jäsenten palkkioksi 35.000 euroa vuodessa. Vuosipalkkiosta 40 prosenttia käytetään siten, että sillä hankitaan hallituksen jäsenten nimiin yhtiön osakkeita. Jos osakkeiden hankkimista ei voida toteuttaa, maksetaan koko palkkio rahana. Kaikille hallituksen jäsenille päätettiin maksaa 1.000 euron suuruinen kokouspalkkio kustakin hallituksen valiokunnan kokouksesta sekä kohtuulliset matkakustannukset.
Tilintarkastajaksi valittiin KHT-yhteisö Ernst & Young Oy päävastuullisena tilintarkastajanaan Erkka Talvinko.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta ja/tai pantiksi ottamisesta. Hankittavien ja/tai pantiksi otettavien omien osakkeiden lukumäärä on yhteensä enintään 3.000.000, ja niitä voidaan hankkia vain vapaalla omalla pääomalla hankintapäivänä julkisessa kaupankäynnissä tai muuten markkinoilla muodostuvaan hintaan. Hallitus päättää miten osakkeita hankitaan ja/tai otetaan pantiksi. Omia osakkeita voidaan hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa. Niitä voidaan hankkia muun muassa mahdollisten yrityskauppojen yhteydessä toteutettavien osakeantien aiheuttaman laimennusvaikutuksen rajoittamiseksi, yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi, luovutettavaksi mahdollisten yrityskauppojen yhteydessä tai mitätöitäväksi edellyttäen, että hankinta on yhtiön ja sen osakkeenomistajien etujen mukaista. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 24.9.2012 asti.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista, joka sisältää myös oikeuden päättää omien osakkeiden luovuttamisesta, sekä optio-oikeuksien ja muiden osakeyhtiölain 10 luvussa tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta seuraavasti. Annettavat osakkeet ovat yhtiön uusia osakkeita tai yhtiön hallussa olevia osakkeita. Osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 12.000.000. Osakkeita tai osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia voidaan antaa yhdessä tai useammassa erässä. Hallitus valtuutettiin päättämään kaikista osakeannin ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Valtuutus on voimassa viisi vuotta yhtiökokouksen päätöksestä.
Yhtiökokous päätti optio-oikeuksien antamisesta Cramo-konsernin avainhenkilöille. Optio-oikeuksien määrä on yhteensä enintään 1.000.000 kappaletta, ja ne annetaan vastikkeetta. Merkintähinta merkitään kokonaisuudessaan sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
MUUTOKSET OMISTAJAKUNNASSA 2011
Cramo Oyj sai 27.4.2011 ilmoituksen, jonka mukaan seuraavien yhtiöiden ja yksityishenkilöiden yhteenlaskettu osuus Cramo Oyj:n osakkeista ja äänimäärästä oli 26.4.2011 alittanut yhden neljäsosan: Hartwall Capital Oy (6.491.702 osaketta eli 15,67 % osakkeista ja äänimäärästä), K. Hartwall Invest Oy (2.732.000 osaketta eli 6,59 % osakkeista ja äänimäärästä) sekä Kusinkapital Ab, Gustav Tallqvist, Pinewood Invest OÜ, Christel Hartwall, Pallas Capital Oy, Fyrklöver-Invest Oy Ab, Antonia Hartwall, Emma Hartwall, Axel Hartwall, Gulle Therman, Josefina Tallqvist, Victor Hartwall, Peter Therman ja Mats Therman. Kaikkien tässä mainittujen tahojen yhteenlaskettu omistusosuus oli ilmoitushetkellä 10.001.681 osaketta eli 24,14 prosenttia Cramo Oyj:n osakkeista ja äänimäärästä.
HALLINTO JA TILINTARKASTAJAT
Cramo Oyj:n hallitus muodostui tilikauden päättyessä seuraavista jäsenistä: Stig Gustavson, Eino Halonen, Jari Lainio, Esko Mäkelä, Victor Hartwall, J.T. Bergqvist ja Helene Biström. Tarkastusvaliokunnan muodostivat Eino Halonen (puheenjohtaja), J.T. Bergqvist ja Esko Mäkelä. Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan muodostivat Stig Gustavson (puheenjohtaja), Helene Biström, Jari Lainio ja Victor Hartwall.
Varsinaiseen yhtiökokoukseen 24.3.2011 asti hallitukseen kuuluivat Stig Gustavson, Eino Halonen, Jari Lainio, Esko Mäkelä, Fredrik Cappelen, Victor Hartwall ja Thomas von Hertzen.
Hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja toimitusjohtajan sijainen omistivat 31.12.2011 henkilökohtaisesti tai määräysvaltayhtiöidensä kautta yhteensä 2.770.443 Cramo Oyj:n osaketta, mikä edustaa 6,69 prosenttia yhtiön koko osake- ja äänimäärästä, sekä optioita yhteensä 318.000 kappaletta.
Varsinaisena tilintarkastajana on toiminut tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy, jossa päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Erkka Talvinko.
Cramo Oyj noudattaa 1.10.2010 voimaan tullutta Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia. Cramo Oyj:n sisäpiiriohjeet perustuvat arvopaperimarkkinalakiin, Finanssivalvonnan sääntöihin ja määräyksiin sekä arvopaperipörssin sisäpiiriohjeeseen. Euroclear Finland Oy pitää sisäpiirirekisteriä Cramo Oyj:n pysyvistä sisäpiiriläisistä, joiden omistustiedot ovat nähtävissä myös Cramo Oyj:n verkkosivuilta.
Cramo Oyj:n hallituksen antama selvitys yhtiön hallinto- ja ohjausjärjestelmästä löytyy Cramo Oyj:n verkkosivuilta.
OLENNAISET RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Cramon liiketoiminnan merkittävimmät epävarmuustekijät liittyvät maailmanlaajuisen talouskehityksen lisäksi kunkin maan suhdanne- ja talouskehitykseen, korkotason ja valuuttakurssien vaihteluihin, rahoituksen saatavuuteen, luottotappioriskeihin, konsernin yritysostojen ja tietojärjestelmähankkeiden onnistumiseen, henkilöstöriskeihin, pätevän johdon saatavuuteen ja rekrytointiin liittyviin riskeihin, verotukseen liittyviin riskeihin sekä muihin liiketoiminnan riskeihin.
Taloudellisen taantuman seurauksena erityisesti vuokrauksen hintatasoon eri markkinoilla liittyvät riskit sekä luottotappioriskit voimistuivat. Tämän lisäksi taantuma lisäsi konsernin yrityskaupoista aiheutuneisiin tasearvoihin kohdistuvia arvonalentumisriskejä.
Viimeaikainen eräiden euromaiden rahoituskriisi on lisännyt epävarmuutta lähitulevaisuuden talouskehityksestä Euroopassa, mikä on nostanut myös Cramon toimintaan liittyviä riskitasoja. Talouden epävarmuus voi näkyä Cramon toiminnassa esimerkiksi kysynnän heikentymisenä joko yhdellä tai useammalla markkina-alueella, kilpailun kiristymisenä, vuokraushintojen alentumisena, rahoituskulujen nousuna tai asiakkaiden maksuvaikeuksina.
VOITONJAKOPOLITIIKKA JA HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS
Yhtiön voitonjakopolitiikan mukaan Cramo Oyj:n voitonjakotavoitteena on jakaa noin kolmannes konsernin vuosittaisesta tuloksesta joko osakkeiden takaisinostoina ja/tai osinkoina. Tavoitteena on säilyttää tasaisesti kasvava osinkovirta, ottaen kuitenkin huomioon konsernin kasvun vaatimat investoinnit.
Hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 1.1.-31.12.2011 jaetaan osinkoa 0,30 euroa osakkeelta.
KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET OLENNAISET TAPAHTUMAT
Katsauskauden jälkeen ei ole tapahtunut olennaisia tapahtumia.
LAADINTAPERIAATTEET
Tämä tilinpäätöstiedote on laadittu IAS 34, Osavuosikatsaukset -säännösten mukaisesti. Osavuosikatsauksen laatimisessa on sovellettu samoja laadintaperiaatteita kuin vuositilinpäätöksessä 2010 lukuun ottamatta uudistettua IFRS-standardia IAS 24 (Lähipiiritapahtumat), jonka yhtiö on ottanut käyttöön 1.1.2011, sekä muita tästä muutoksesta seuraavia standardien muutoksia.
Edellä mainituilla standardien muutoksilla ei ole ollut olennaisia vaikutuksia raportoituun taseeseen, tuloslaskelmaan ja liitetietoihin.
Tilinpäätöstiedotteen luvut ovat tilintarkastamattomia.
| KONSERNITASE (1 000 €) | 31.12.2011 | 31.12.2010 | |||||
| VARAT | |||||||
| Pitkäaikaiset varat | |||||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 622 214 | 526 326 | |||||
| Liikearvo | 165 318 | 147 998 | |||||
| Muut aineettomat hyödykkeet | 123 250 | 102 001 | |||||
| Laskennalliset verosaamiset | 15 312 | 14 301 | |||||
| Myytävissä olevat sijoitukset | 350 | 347 | |||||
| Osakkeet yhteisyrityksissä | 48 | - | |||||
| Johdannaisinstrumentit | 0 | 1 053 | |||||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 3 553 | 3 613 | |||||
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 930 043 | 795 638 | |||||
| Lyhytaikaiset varat | |||||||
| Vaihto-omaisuus | 18 310 | 13 803 | |||||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 142 954 | 125 333 | |||||
| Tuloverosaamiset | 5 563 | 5 114 | |||||
| Johdannaisinstrumentit | 730 | 825 | |||||
| Rahavarat | 22 532 | 22 313 | |||||
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 190 089 | 167 388 | |||||
| Myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät | 6 680 | 2 671 | |||||
| VARAT YHTEENSÄ | 1 126 812 | 965 697 | |||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||||||
| Oma pääoma | |||||||
| Osakepääoma | 24 835 | 24 835 | |||||
| Osakeanti | 17 | - | |||||
| Muut rahastot | 300 723 | 188 797 | |||||
| Arvonmuutosrahasto | 119 | 117 | |||||
| Suojausrahasto | -5 168 | -1 197 | |||||
| Muuntoerot | 1 041 | 3 426 | |||||
| Kertyneet voittovarat | 123 604 | 103 309 | |||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 445 172 | 319 287 | |||||
| Vähemmistöosuus | 0 | 503 | |||||
| Hybridi pääoma | 49 630 | 49 630 | |||||
| Oma pääoma yhteensä | 494 802 | 369 420 | |||||
| Pitkäaikaiset velat | |||||||
| Korolliset velat | 310 511 | 346 776 | |||||
| Johdannaisinstrumentit | 6 775 | 2 543 | |||||
| Laskennalliset verovelat | 85 399 | 78 348 | |||||
| Varaukset | 1 448 | 0 | |||||
| Muut pitkäaikaiset velat | 3 369 | 4 207 | |||||
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | 407 502 | 431 875 | |||||
| Lyhytaikaiset velat | |||||||
| Korolliset velat | 101 422 | 57 569 | |||||
| Johdannaisinstrumentit | 1 838 | 1 853 | |||||
| Osto- ja muut velat | 116 485 | 100 984 | |||||
| Tuloverovelat | 4 763 | 3 997 | |||||
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | 224 508 | 164 403 | |||||
| Velat yhteensä | 632 010 | 596 277 | |||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ | 1 126 812 | 965 697 | |||||
| KONSERNITULOSLASKELMA (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | 1-12/11 | 1-12/10 | |||
| Liikevaihto | 192 903 | 146 384 | 679 892 | 492 103 | |||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 627 | 4 254 | 9 042 | 15 110 | |||
| Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | -566 | -860 | -425 | 1 015 | |||
| Valmistus omaan käyttöön | 3 904 | 2 119 | 10 302 | 4 694 | |||
| Materiaalit ja palvelut | -72 745 | -58 972 | -248 393 | -183 479 | |||
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | -39 003 | -28 354 | -135 751 | -101 939 | |||
| Liiketoiminnan muut kulut | -38 510 | -30 836 | -145 972 | -109 880 | |||
| Poistot ja arvonalentumiset käyttöomaisuudesta ja myytävänä oleviksi luokitelluista omaisuuseristä | -25 806 | -19 679 | -97 624 | -83 145 | |||
| EBITA-liikevoitto | 23 804 | 14 056 | 71 071 | 34 478 | |||
| % liikevaihdosta | 12,3 % | 9,6 % | 10,5 % | 7,0 % | |||
| Yrityshankinnoista aiheutuneiden aineettomien hyödykkeiden poistot ja arvonalentumiset | -8 496 | -1 945 | -16 751 | -7 089 | |||
| Liikevoitto/-tappio | 15 308 | 12 111 | 54 320 | 27 389 | |||
| % liikevaihdosta | 7,9 % | 8,3 % | 8,0 % | 5,6 % | |||
| Rahoituskulut (netto) | -5 054 | -3 743 | -22 169 | -22 586 | |||
| Osuus yhteisyritysten tuloksesta | 22 | - | 22 | - | |||
| Voitto/tappio ennen veroja | 10 277 | 8 368 | 32 173 | 4 804 | |||
| % liikevaihdosta | 5,3 % | 5,7 % | 4,7 % | 1,0 % | |||
| Tuloverot | 275 | -4 | -8 668 | -7 007 | |||
| Katsauskauden tulos | 10 551 | 8 364 | 23 505 | -2 203 | |||
| % liikevaihdosta | 5,5 % | 5,7 % | 3,5 % | -0,4 % | |||
| Jakautuminen: | |||||||
| Yhtiön osakkeenomistajille | 10 551 | 8 379 | 23 505 | -2 142 | |||
| Vähemmistölle | -15 | -61 | |||||
| Yhtiön osakkeenomistajille kuuluva tulos | |||||||
| Laimentamaton osakekohtainen tulos, € | 0,38 | 0,05 | 0,60 | -0,06 | |||
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, € | 0,38 | 0,05 | 0,60 | -0,06 | |||
| LAAJA TULOSLASKELMA (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | 1-12/11 | 1-12/10 | |||
| Katsauskauden tulos | 10 551 | 8 364 | 23 505 | -2 203 | |||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||
| -Suojausrahaston muutos, verojen jälkeen | -4 859 | 202 | -3 971 | 1 099 | |||
| -Muuntoerojen vaikutus, verojen jälkeen | -4 732 | 10 083 | 301 | 33 956 | |||
| Muut laajan tuloksen erät yhteensä | -9 591 | 10 285 | -3 670 | 35 055 | |||
| Katsauskauden laaja tulos | 960 | 18 649 | 19 835 | 32 852 | |||
| LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA (1 000 €) | Osake-pääoma | Osakean-ti ja muut rahastot | Arvon-muutos-rahasto | Kertyneet voittovarat, muuntoerot, suojaus-rahasto | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma |
Vähem-mistö- osuus |
Hybridi pääoma | Oma pääoma yhteensä |
| 1.1.2010 | 24 835 | 186 910 | 117 | 76 390 | 288 252 | 503 | 49 630 | 338 385 |
| Laaja tulos | 32 852 | 32 852 | 32 852 | |||||
| Osakeanti liiketoimintahankintaan liittyen | 1 871 | 1 871 | 1 871 | |||||
| Osakeperusteiset maksut | 2 312 | 2 312 | 2 312 | |||||
| Vähemmistöosuus | ||||||||
| Hybridi pääoma | -6 000 | -6 000 | -6 000 | |||||
| Muutokset erien välillä | 16 | -16 | ||||||
| 31.12.2010 | 24 835 | 188 797 | 117 | 105 539 | 319 287 | 503 | 49 630 | 369 420 |
| 1.1.2011 | 24 835 | 188 797 | 117 | 105 538 | 319 287 | 503 | 49 630 | 369 420 |
| Laaja tulos | 19 835 | 19 835 | 19 835 | |||||
| Osingonjako | -3 163 | -3 163 | -3 163 | |||||
| Optiomerkinnät | 7 279 | 7 279 | 7 279 | |||||
| Merkintäetuoikeusanti | 97 398 | 97 398 | 97 398 | |||||
| Osakeanti liiketoimintahankintaan liittyen | 7 266 | 7 266 | 7 266 | |||||
| Osakeperusteiset maksut | 2 843 | 2 843 | 2 843 | |||||
| Vähemmistöosuus | 427 | 427 | -503 | -76 | ||||
| Hybridi pääoma | -6 000 | -6 000 | -6 000 | |||||
| Muutokset erien välillä | 2 | -2 | ||||||
| 31.12.2011 | 24 835 | 300 740 | 119 | 119 478 | 445 172 | 49 630 | 494 802 | |
|
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA 1.1.2011 - 31.12.2011 (1 000 €) |
1-12/11 | 1-12/10 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 138 496 | 68 333 |
| Investointien nettorahavirta | -193 807 | -40 940 |
| Rahoituksen rahavirta | ||
| Korollisten saamisten muutos | 244 | -610 |
| Rahoitusleasingvelkojen muutos | -32 944 | -35 309 |
| Korollisten velkojen muutos | -6 964 | 15 952 |
| Hybridi pääoma | -6 000 | -6 000 |
| Optiomerkinnät | 7 279 | 1 871 |
| Osakeanti | 97 397 | |
| Vähemmistöosuus | -76 | |
| Maksetut osingot | -3 163 | |
| Rahoituksen nettorahavirta | 55 773 | -24 095 |
| Rahavarojen muutos | 463 | 3 298 |
| Rahavarat kauden alussa | 22 313 | 18 520 |
| Muuntoero | -254 | 495 |
| Rahavarat kauden lopussa | 22 522 | 22 313 |
| VASTUUSITOUMUKSET JA EHDOLLISET ERÄT | 31.12.2011 | 31.12.2010 |
| Omasta puolesta | ||
| Yrityskiinnitykset | - | - |
| Pantit | - | - |
| Pantit, rahoitusleasing | 148 502 | 154 091 |
| Hybridi pääoman korot | 4 022 | 4 044 |
| Investointisitoumukset | 10 431 | 1 226 |
| Vastuut toimisto- ja toimipistevuokrista | 130 880 | 98 271 |
| Leasingvuokravastuut | 45 084 | 37 602 |
| Muut vastuut | 643 | 580 |
| JOHDANNAISSOPIMUKSET, 1 000 € | 31.12.2011 | 31.12.2010 |
| Markkina-arvo | ||
| Koronvaihtosopimukset | -6 775 | -1 490 |
| Valuuttatermiinit | -1 107 | -1 028 |
| Nimellisarvo | ||
| Koronvaihtosopimukset | 181 645 | 181 331 |
| Valuuttatermiinit | 202 932 | 177 380 |
| SIIRTOKELPOISTEN TILOJEN TILAUSKANTA (1 000 €) | 31.12.2011 | 31.12.2010 |
| Siirtokelpoisten tilojen tilauskanta yhteensä | 102 660 | 87 685 |
| Siirtokelpoisten tilojen vuokrauksen tilauskanta | 95 615 | 83 261 |
| Siirtokelpoisten tilojen myynnin tilauskanta | 7 044 | 4 424 |
| OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT | 10-12/11 | 10-12/10 | 1-12/11 | 1-12/10 |
| Tulos/osake (EPS), laimentamaton, €, 1) | 0,26 | 0,25 | 0,60 | -0,06 |
| Tulos/osake (EPS), laimennettu, €, 2) | 0,25 | 0,24 | 0,60 | -0,06 |
| Oma pääoma/osake, €, 3) | 10,83 | 9,50 | ||
| Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa | 41 439 086 | 30 660 189 | ||
| Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä keskimäärin 4) | 39 098 751 | 33 596 870 | ||
| Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä kauden lopussa 4) | 41 122 798 | 33 596 870 | ||
| Osakkeiden optio-oikeuksilla laimennettu lukum. keskimäärin | 39 380 527 | 35 003 710 |
- Laskettu osakkeiden osakeantioikaistusta keskimääräisestä lukumäärästä
- Laskettu osakkeiden optio-oikeuksilla laimennetusta keskimääräisestä lukumäärästä
- Laskettu osakkeiden osakeantioikaistusta lukumäärästä kauden lopussa
- Osakkeiden lukumäärä vähennettynä Cramo Management Oy:n hallussa olevilla osakkeilla
SEGMENTTIKOHTAISET TIEDOT
Konsernin liiketoimintasegmentit jakautuvat maantieteellisesti ja ovat Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska, Keski-Eurooppa ja Itä-Eurooppa.
| Liikevaihto segmenteittäin (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | 1-12/11 | 1-12/10 |
| Suomi | 34 036 | 30 403 | 127 565 | 99 583 |
| Ruotsi | 89 380 | 74 521 | 308 949 | 251 857 |
| Norja | 20 996 | 19 667 | 79 265 | 69 120 |
| Tanska | 11 253 | 8 630 | 34 965 | 29 493 |
| Keski-Eurooppa | 19 700 | 71 213 | ||
| Itä-Eurooppa | 19 453 | 15 812 | 66 575 | 49 886 |
| Segmenttien välinen liikevaihto | -1 916 | -2 649 | -8 640 | -7 837 |
| Liikevaihto yhteensä | 192 903 | 146 384 | 679 892 | 492 103 |
| EBITA-liikevoitto segmenteittäin (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | 1-12/11 | 1-12/10 |
| Suomi | 6 147 | 3 265 | 20 238 | 12 466 |
| Osuus liikevaihdosta % | 18,1 % | 10,7 % | 15,9 % | 12,5 % |
| Ruotsi | 17 964 | 14 600 | 58 047 | 41 186 |
| Osuus liikevaihdosta % | 20,1 % | 19,6 % | 18,8 % | 16,4 % |
| Norja | 588 | 399 | 857 | 303 |
| Osuus liikevaihdosta % | 2,8 % | 2,0 % | 1,1 % | 0,4 % |
| Tanska | -147 | -6 | -2 132 | -5 328 |
| Osuus liikevaihdosta % | -1,3 % | -0,1 % | -6,1 % | -18,1 % |
| Keski-Eurooppa | 326 | 3 708 | ||
| Osuus liikevaihdosta % | 1,7 % | 5,2 % | ||
| Itä-Eurooppa | 2 880 | -1 089 | 1 708 | -11 464 |
| Osuus liikevaihdosta % | 14,8 % | -6,9 % | 2,6 % | -23,0 % |
| Kohdistamattomat myyntivoitot ja muut tuotot | 5 746 | |||
| Kohdistamattomat konsernitoiminnot | -4 086 | -3 072 | -11 756 | -8 380 |
| Eliminoinnit | 132 | -42 | 402 | -52 |
| EBITA-liikevoitto yhteensä | 23 805 | 14 056 | 71 072 | 34 478 |
| Osuus liikevaihdosta % | 12,3 % | 9,6 % | 10,5 % | 7,0 % |
| Poistot segmenteittäin (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | 1-12/11 | 1-12/10 |
| Suomi | -4 962 | -3 439 | -17 873 | -14 566 |
| Ruotsi | -9 434 | -7 913 | -36 573 | -31 916 |
| Norja | -2 959 | -2 280 | -10 808 | -9 613 |
| Tanska | -888 | -1 006 | -3 988 | -5 692 |
| Keski-Eurooppa | -2 798 | -8 991 | ||
| Itä-Eurooppa | -4 740 | -5 085 | -19 512 | -21 399 |
| Segmenteille kohdistamattomat erät | -24 | 43 | 121 | 41 |
| Poistot yhteensä | -25 806 | -19 679 | -97 624 | -83 145 |
| Konsernin EBITA-liikevoiton täsmäytys tulokseen ennen veroja (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | 1-12/11 | 1-12/10 |
| Konsernin EBITA-liikevoitto | 23 805 | 14 056 | 71 072 | 34 478 |
| Yrityshankinnoista aiheutuneet aineettomien hyödykkeiden poistot ja arvonalentumiset | -8 496 | -1 945 | -16 751 | -7 088 |
| Rahoituserät | -5 054 | -3 743 | -22 169 | -22 586 |
| Osuus osakkuusyhtiön tuloksesta | 22 | 22 | ||
| Tulos ennen veroja | 10 277 | 8 368 | 32 173 | 4 804 |
| Investoinnit segmenteittäin (1 000 €) | 10-12/11 | 10-12/10 | 1-12/11 | 1-12/10 |
| Suomi | 7 439 | 26 728 | 27 594 | 34 854 |
| Ruotsi | 19 918 | 17 085 | 93 519 | 35 133 |
| Norja | 4 184 | 3 665 | 26 174 | 8 453 |
| Tanska | 2 308 | 679 | 5 460 | 690 |
| Keski-Eurooppa | 2 109 | 90 043 | ||
| Itä-Eurooppa | 2 569 | 3 788 | 17 989 | 5 143 |
| Segmenteille kohdistamattomat erät | 710 | 1 071 | 1 727 | 1 946 |
| Investoinnit yhteensä | 39 238 | 53 015 | 262 506 | 86 219 |
| Varat segmenteittäin (1 000 €) | 31.12.2011 | 31.12.2010 |
| Suomi | 176 307 | 164 906 |
| Ruotsi | 507 339 | 449 591 |
| Norja | 112 042 | 98 415 |
| Tanska | 44 376 | 49 150 |
| Keski-Eurooppa | 95 965 | |
| Itä-Eurooppa | 139 431 | 146 903 |
| Segmenteille kohdistamattomat erät | 51 352 | 56 732 |
| Varat yhteensä | 1 126 812 | 965 697 |
| Korottomat velat segmenteittäin (1 000 €) | 31.12.2011 | 31.12.2010 |
| Suomi | 30 329 | 33 653 |
| Ruotsi | 115 490 | 106 344 |
| Norja | 15 335 | 13 538 |
| Tanska | 7 388 | 7 106 |
| Keski-Eurooppa | 17 520 | |
| Itä-Eurooppa | 14 272 | 13 074 |
| Segmenteille kohdistamattomat erät | 19 745 | 18 216 |
| Korottomat velat yhteensä | 220 078 | 191 932 |
KVARTAALITTAISET SEGMENTTITIEDOT
| Liikevaihto segmenteittäin (1 000 €) | 10-12/11 | 7-9/11 | 4-6/11 | 1-3/11 | 10-12/10 | 7-9/10 | 4-6/10 |
| Suomi | 34 036 | 34 067 | 31 271 | 28 191 | 30 403 | 27 430 | 22 694 |
| Ruotsi | 89 380 | 78 980 | 72 488 | 68 101 | 74 521 | 64 839 | 60 602 |
| Norja | 20 996 | 20 687 | 17 378 | 20 204 | 19 667 | 17 023 | 15 332 |
| Tanska | 11 253 | 9 705 | 7 750 | 6 257 | 8 630 | 8 395 | 6 728 |
| Keski-Eurooppa | 19 700 | 20 957 | 19 945 | 10 612 | |||
| Itä-Eurooppa | 19 453 | 19 254 | 14 999 | 12 869 | 15 812 | 14 361 | 10 698 |
| Segmenttien välinen liikevaihto | -1 916 | -2 012 | -2 695 | -2 017 | -2 649 | -1 693 | -2 092 |
| Liikevaihto yhteensä | 192 903 | 181 637 | 161 135 | 144 217 | 146 384 | 130 356 | 113 964 |
| EBITA-liikevoitto segmenteittäin (1 000 €) | 10-12/11 | 7-9/11 | 4-6/11 | 1-3/11 | 10-12/10 | 7-9/10 | 4-6/10 |
| Suomi | 6 147 | 7 667 | 4 248 | 2 176 | 3 265 | 6 105 | 2 546 |
| Osuus liikevaihdosta % | 18,1 % | 22,5 % | 13,6 % | 7,7 % | 10,7 % | 22,3 % | 11,2 % |
| Ruotsi | 17 964 | 17 173 | 13 566 | 9 344 | 14 600 | 12 332 | 8 835 |
| Osuus liikevaihdosta % | 20,1 % | 21,7 % | 18,7 % | 13,7 % | 19,6 % | 19,0 % | 14,6 % |
| Norja | 588 | 1 004 | -1 150 | 415 | 399 | 310 | -303 |
| Osuus liikevaihdosta % | 2,8 % | 4,9 % | -6,6 % | 2,1 % | 2,0 % | 1,8 % | -2,0 % |
| Tanska | -147 | 295 | -646 | -1 634 | -6 | -831 | -1 268 |
| Osuus liikevaihdosta % | -1,3 % | 3,0 % | -8,3 % | -26,1 % | -0,1 % | -9,9 % | -18,8 % |
| Keski-Eurooppa | 326 | 2 932 | 1 640 | -1 189 | |||
| Osuus liikevaihdosta % | 1,7 % | 14,0 % | 8,2 % | -11,2 % | |||
| Itä-Eurooppa | 2 880 | 2 569 | -1 524 | -2 218 | -1 089 | -1 488 | -4 047 |
| Osuus liikevaihdosta % | 14,8 % | 13,3 % | -10,2 % | -17,2 % | -6,9 % | -10,4 % | -37,8 % |
| Kohdistamattomat myyntivoitot ja muut tuotot | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kohdistamattomat konsernitoiminnot | -4 086 | -1 281 | -1 904 | -4 485 | -3 072 | -1 304 | -1 931 |
| Eliminoinnit | 132 | 122 | 103 | 45 | -42 | 29 | -66 |
| EBITA-liikevoitto yhteensä | 23 805 | 30 479 | 14 334 | 2 455 | 14 056 | 15 153 | 3 766 |
| Osuus liikevaihdosta % | 12,3 % | 16,8 % | 8,9 % | 1,7 % | 9,6 % | 11,6 % | 3,3 % |
SUURIMMAT OSAKKEENOMISTAJAT
| 10 SUURINTA OSAKKEENOMISTAJAA 31.12.2011 | OSAKKEET | % | |
| 1 | Hartwall Capital Oy Ab | 6 491 702 | 15,67 |
| 2 | K. Hartwall Invest Oy | 2 232 000 | 5,39 |
| 3 | Rakennusmestarien Säätiö | 2 129 422 | 5,14 |
| 4 | Mariatorp Oy | 1 400 000 | 3,38 |
| 5 | Wipunen varainhallinta Oy | 850 000 | 2,05 |
| 6 | Odin Finland | 843 188 | 2,03 |
| 7 | Nordea Nordenfund | 773 530 | 1,87 |
| 8 | Fondita Nordic Micro Cap | 640 000 | 1,54 |
| 9 | Sijoitusrahasto Aktia Capital | 457 458 | 1,10 |
| 10 | Vakuutusosakeyhtiö Henki-Fennia | 401 500 | 0,97 |
| 10 suurinta omistajaa yhteensä | 16 218 800 | 39,14 | |
| Hallintarekisteröidyt | 7 467 002 | 18,02 | |
| Muut | 17 753 284 | 42,84 | |
| Kaikki yhteensä | 41 439 086 | 100,00 | |
Jakson aikana ei ollut olennaisia liiketapahtumia lähipiirin kanssa.
Tietyt lausunnot tässä tiedotteessa ovat tulevaisuuteen kohdistuvia ja perustuvat johdon tämänhetkisiin näkemyksiin. Luonteensa vuoksi ne sisältävät riskiä ja epävarmuutta ja ovat alttiita yleisen taloudellisen tai toimialan tilanteen muutoksille.
Vantaalla 13. helmikuuta 2012
Cramo Oyj
Hallitus
TIEDOTUSTILAISUUS
Yhdistetty tiedotustilaisuus ja suora internetlähetys (webcast) järjestetään tiistaina 14.2.2012 klo 11.00 Kämp Kansallissalissa osoitteessa Aleksanterinkatu 44 A, 2.krs, Helsinki. Tilaisuus on englanninkielinen.
Tiedotustilaisuutta voi seurata suorana lähetyksenä internetissä osoitteessa. Internetlähetyksen tallennetta voi seurata osoitteessa www.cramo.com 14.2.2012 iltapäivästä lähtien.
TALOUDELLISTEN JULKAISUJEN AJANKOHDAT 2012
Vuosikertomuksen sähköinen versio, joka sisältää täydellisen tilinpäätöksen vuodelta 2011, ilmestyy viikolla 9/2012.
Cramo Oyj:n vuoden 2012 varsinainen yhtiökokous pidetään perjantaina 23.3.2012 Helsingissä.
Vuoden 2012 aikana Cramo julkaisee kolme osavuosikatsausta.
Tammi-maaliskuun osavuosikatsaus julkaistaan perjantaina 4.5.2012.
Tammi-kesäkuun osavuosikatsaus julkaistaan keskiviikkona 8.8.2012.
Tammi-syyskuun osavuosikatsaus julkaistaan keskiviikkona 31.10.2012.
LISÄTIEDOT
Vesa Koivula
toimitusjohtaja, puh. 010 661 10, 040 510 5710
Martti Ala-Härkönen
talous- ja rahoitusjohtaja, puh. 010 661 10, 040 737 6633
JAKELU
NASDAQ OMX Helsinki Oy
Keskeiset tiedotusvälineet
www.cramo.com
Cramo Oyj on palveluyritys, joka tarjoaa kone- ja laitevuokrauspalveluja sekä vuokraa ja myy siirtokelpoisia tiloja. Kone- ja laitevuokraus koostuu rakennuskoneiden ja -laitteiden vuokrauksesta ja vuokraukseen liittyvistä palveluista. Cramo on alansa johtavia palveluntarjoajia Pohjoismaissa sekä Keski- ja Itä-Euroopassa. Cramolla on toimintaa 15 maassa yli 400 toimipisteessä ja henkilöstöä noin 2 700. Vuoden 2011 liikevaihto oli 680 miljoonaa euroa. Cramon osake on listattu NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä. Lisätietoja: www.cramo.com