PANOSTAJA-KONSERNIN OSAVUOSIKATSAUS 1.11.2011 - 31.1.2012 (3 kk)


 

Panostaja Oyj        Pörssitiedote 7.3.2012                         klo 10.00
 

 

PANOSTAJA-KONSERNIN OSAVUOSIKATSAUS 1.11.2011 - 31.1.2012 (3 kk)

 

Ensimmäisen kvartaalin liikevaihto 42,2 milj. euroa, kasvua 12 % ja liikevoitto 0,9 milj. euroa, kasvua 23 %
 

Liiketoiminnan kassavirta vahvistunut edelleen, kasvua 3,4 milj. euroa
 

Panostaja Oyj:n tytäryhtiö Oy Alfa-Kem Ab ja Spectra Yhtiöt Oy yhdistyivät - Panostajan omistusosuus syntyvässä osakkuusyhtiössä 32 %
 

Osavuosikatsauksen tulokseen sisältyy n. 0,7 milj. euron edestä kertaluonteisia kuluja/myyntitappioita.

 

MARRASKUU 2011 – TAMMIKUU 2012

 

  • Liikevaihto 42,2 milj. euroa (37,8 milj. euroa), kasvua 12 %
     
  • Liikevoitto 0,9 milj. euroa (0,7 milj. euroa) kasvua 23 %
     
  • Tulos ennen veroja 0,1 milj. euroa (0,2 milj. euroa)
     
  • Tulos/osake (laimentamaton) -1,1 senttiä (-0,3 senttiä)
     
  • Oma pääoma per osake 0,59 euroa (0,63 euroa)
  • Omavaraisuusaste 32,0 % (33,0 %)
     
  • Kassavirta liiketoiminnasta oli 5,1 milj. euroa (1,7 milj. euroa)

Liikevaihdon kasvu 4,4 milj. euroa aiheutui pääasiallisesti digitaalisten painopalveluiden operatiivisen toiminnan kehittymisestä sekä Takoman ja Turvallisuus –segmentin orgaanisesta kasvusta. Edellisellä tilikaudella toteutuneiden yritysostojen vaikutus ensimmäisen kvartaalin liikevaihdon kasvuun oli 1,6 milj. euroa.

Ensimmäisen kvartaalin liikevoiton kasvu 0,2 milj. aiheutui pääasiassa liikevaihdon kasvusta.

Ensimmäisen kvartaalin liikevoittoa rasitti kertaluonteiset kulut, jotka syntyivät Lämpö-Tukku Oy:n inventaarivirheen selvittämisestä (0,2 milj. euroa). Lisäksi Panostaja –konserni kirjasi 0,5 milj. myyntitappion liittyen Oy Alfa-Kem Ab:n järjestelyyn. Myyntitappio on esitetty tuloslaskelman rivillä Tulos myydyistä liiketoiminnoista. Kertaluonteisten erien yhteisvaikutus osavuosikatsauksen tulokseen on n. - 0,7 milj. euroa.

Panostaja tarkentaa tulosohjaustaan liikevaihdon osalta. Konsernin liikevaihdon arvioidaan tilikaudella 2012 kasvavan noin 7 – 14 prosenttia edellisestä tilikaudesta ja konsernin liikevoiton paranevan tilikaudella 2012.

Aikaisempi tulosohjaus: Konsernin liikevaihdon arvellaan edelleen kasvavan ja konsernin liikevoiton paranevan tilikaudella 2012.

Yhtiökokous 31.1.2012 hyväksyi hallituksen ehdotuksen pääoman palautuksesta.  Pääoman palautusta maksettiin sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta 0,05 euroa osakkeelta. Pääoman palautuksen täsmäytyspäivä oli 3.2.2012 ja maksupäivä 10.2.2012. Pääoman palautusta maksettiin emoyhtiön osakkeenomistajille yhteensä 2,6 milj. euroa.                                                                       

    3 kk 3 kk 12 kk
Keskeiset raportoidut tunnusluvut:   11/11-01/12 11/10-01/11 11/10-10/11
  Liikevaihto, milj. €       42,2 37,8 161,7
  Liikevoitto, milj. €       0,9 0,7 6,2
  Tulos ennen veroja, milj. €     0,1 0,2 3,5
  Osakekohtainen tulos, laimentamaton, €   -0,011 -0,003 0,019
  Oma pääoma/ osake, €     0,59  0,63 0,65
               
Rahoitusasema ja kassavirta:     31.1.2012 31.1.2011 31.10.2011
  Nettovelka, milj. €       43,9 45,4 47,2
  Nettovelkaantumisaste (gearing) %    100,1 98,6 99,6
  Omavaraisuusaste %     32,0 33,0 33,4
  Kassavirta liiketoiminnasta, milj. euroa   5,1 1,7 4,4

 

MARKKINATILANNE

Panostaja-konsernin liiketoiminnan kehitys jatkui kokonaisuuden osalta positiivisena ensimmäisen neljänneksen aikana vaikka eri segmenttien välisessä kehityksessä on huomattavia eroja. Konsernin johdon fokus on erityisesti toimenpiteissä, joilla näiden muutamien heikosti kannattavien segmenttien kannattavuutta saadaan korjattua asetettujen tavoitteiden mukaiseksi. Yleinen taloudellinen tilanne ja ilmapiiri ovat ensimmäisen neljänneksen aikana muuttuneet lievästi positiiviseen suuntaan ja Panostaja uskoo positiivisen kehityksen jatkuvan myös lopputilikauden ajan, vaikka epävarmuustekijöitä on edelleen olemassa. Rahoitusmarkkinoiden tilanne on jonkin verran rauhoittunut, mutta luotonannon vähentyminen on edelleen selkeä riski taloudelliselle kehitykselle. Yrityskauppamarkkina on alkuvuoden 2012 hiljaisen alun jälkeen piristynyt ja potentiaalisten kohteiden määrä on alkanut kasvaa ja positiivisen talouskehityksen jatkuessa yrityskauppamarkkina vilkastunee kesää kohti.

 

TALOUDELLINEN KEHITYS

PANOSTAJA-KONSERNI

MARRASKUU 2011 – TAMMIKUU 2012

Panostaja-konsernin liikevaihto oli päättyneellä katsauskaudella 42,2 milj. euroa (37,8 milj. euroa). Viennin osuus liikevaihdosta oli 3,4 milj. euroa eli 8,0 %. Edellisen tilikauden aikana toteutuneiden yritysostojen vaikutus 4,4 milj. euron liikevaihdon kasvuun oli 1,6 milj. euroa. Konsernin yhdestätoista liiketoimintaa harjoittavista segmenteistä kuusi liiketoiminta-aluetta ylitti viime katsauskauden liikevaihtotason ja viisi liikevoittotason.

Konsernin katsauskauden liikevoitto oli 0,9 milj. euroa (0,7 milj. euroa). Liikevoiton kasvu 0,2 milj. euroa aiheutui pääasiassa liikevaihdon kasvusta. Yritysostojen vaikutus liikevoiton kasvuun hankinnan kulut huomioiden oli 0,1 milj. euroa. Ensimmäisen kvartaalin liikevoittoa rasitti kertaluonteiset kulut, jotka syntyivät Lämpö-Tukku Oy:n inventaarivirheen selvittämisestä (0,2 milj. euroa). Liikevoittoprosentti oli 2,1 % (1,9 %).

Panostaja Oyj toteutti 22.12.2011 järjestelyn, jossa Spectra Yhtiöt Oy hankki osakevaihdolla 100 prosentin omistusosuuden Oy Alfa-Kem Ab:stä. Oy Alfa-Kem Ab:sta tuli Spectra Yhtiöt Oy:n 100 prosenttisesti omistama tytäryhtiö.  Tehdyn järjestelyn jälkeen Panostaja Oyj:n omistusosuus muodostuneesta kokonaisuudesta on 32 prosenttia, jonka Panostaja Oyj raportoi osakkuusyhtiönä tammikuusta 2012 lähtien. Osakkuusyhtiön osakkeiden hankintameno Panostaja Oyj:n taseessa on järjestelyn jälkeen n. 0,7 miljoonaa euroa. Järjestelyn seurauksena Panostaja –konserni kirjasi n. 0,5 miljoonan euron myyntitappion.

Myytyjen liiketoimintojen tulos on tuloslaskelmassa erotettu jatkuvan liiketoiminnan tuloksesta IFRS-standardin mukaisesti. Ellei muuta ole mainittu, tässä osavuosikatsauksessa esitetyt luvut tilikaudelta 2012 ja vertailuvuodelta 2011 koskevat konsernin jatkuvia toimintoja eivätkä sisällä 22.12.2011 myytyä Oy Alfa-Kem Ab:n tuloslaskelmaa. Vertailuvuoden 2011 tuloslaskelmassa on erotettu myös huhtikuussa 2011 myyty Ympäristöteknologia –segmentti jatkuvan liiketoiminnan tuloksesta myytyjen liiketoimintojen tulokseen.

Ennen myytyjen liiketoimintojen erottamista tuloslaskelmassa jatkuvista liiketoiminnoista, konsernin vertailuvuoden liikevaihto katsauskaudelta oli 38,5 milj. euroa, liikevoitto 0,5 milj. euroa ja tulos ennen veroja 0,0 milj. euroa.

Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella olivat noin -0,8 milj. euroa (-0,6 milj. euroa). Konsernin rahoituskuluja kasvatti viime tilikaudella otettu oman pääoman ehtoinen vaihtovelkakirjalaina 2011.

Henkilöstö                   
  31.1.2012 31.1.2011 31.10.2011
Henkilöstö keskimäärin 1 096 990 1 034
Henkilöstö katsauskauden lopussa 1 095 1030 1 097
       
       
Henkilöstö segmenteittäin katsauskauden lopussa 31.1.2012 31.1.2011 31.10.2011
 Digitaaliset painopalvelut  314 298 325
 Takoma  200 172 190
 Turvallisuus  201 154 188
 LVI-Tukkukauppa  37 37 37
 Lisäarvologistiikka  135 138 131
 Helat  29 32 32
 Autovaraosat  36 31 35
 Lämpökäsittely  63 58 64
 Puusepänteollisuus  31 31 32
 Kannakkeet  15 14 16
 Kiinnikkeet  24 25 25
 Teknokemia    21 12
 Ympäristöteknologia   9  
 Muut  10 10 10
 Konserni yhteensä  1 095 1 030 1 097
 

Takoma Oyj:n osakkeiden pääomanpalautukseen liittyvässä ennakkopäätöksessä keväällä 2008, konserniverokeskus katsoi kokonaisarvion perusteella Panostaja Oyj:n elinkeinotulon verottamisesta annetun lain 6 §:n 1 momentin 1 kohdassa tarkoitetuksi pääomasijoittajaksi. Pääomasijoittajalle käyttöomaisuusosakkeiden luovutusvoitot ovat veronalaista tuloa.

Edellä mainitun ennakkopäätöksen johdosta säännönmukaisessa verotuksessa 2007 konserniverokeskus on katsonut Panostaja Oyj:n edellä mainituksi pääomasijoittajaksi ja on verottanut Panostaja Oyj:tä eräistä käyttöomaisuusosakkeiden luovutusvoitoista. Panostaja Oyj teki vuoden 2007 verotuksesta oikaisuvaatimuksen oikaisulautakunnalle vaatien käyttöomaisuusosakkeiden luovutuksen verovapautta. Verotuksen oikaisulautakunta hylkäsi Panostaja Oyj:n oikaisuvaatimuksen elokuussa 2009 ja Panostaja Oyj valitti tästä päätöksestä Helsingin hallinto-oikeuteen.

Panostaja Oyj sai kesäkuussa 2011 tiedoksi Helsingin hallinto-oikeuden hylkäävän päätöksen koskien yhtiön valitusta. Hallinto-oikeus katsoo, että Panostaja Oyj on elinkeinotulon verottamisesta annetussa laissa tarkoitettu pääomasijoitustoimintaa harjoittava yhtiö. Panostaja Oyj on hakenut korkeimmalta hallinto-oikeudelta valituslupaa hallinto-oikeuden päätökseen.

 

KONSERNIRAKENTEEN MUUTOKSET

Marraskuun alussa Lämpö Tukku Oy:n toimitusjohtajaksi nimettiin KTM S. Martti Niemi, jonka kanssa sovittiin aluksi määräaikaisesta toimitusjohtajuudesta. Hän on aiemmin toiminut liikkeenjohdon konsulttina sekä muun muassa B&B Tools Finland Oy:n toimitusjohtajana. Lämpö-Tukku Oy:n aikaisempi toimitusjohtaja Jouko Tyrkkö vapautettiin tehtävistään.

Panostaja Oyj toteutti katsauskaudella järjestelyn, jossa Spectra Yhtiöt Oy hankki osakevaihdolla 100 prosentin omistusosuuden Oy Alfa-Kem Ab:stä. Oy Alfa-Kem Ab muodosti aikaisemmin Teknokemia –segmentin Panostaja -konsernissa. Panostaja Oyj:n omistusosuus muodostuneesta kokonaisuudesta on 32 prosenttia, jonka Panostaja Oyj raportoi osakkuusyhtiönä tammikuusta 2012 lähtien. Panostaja –konserni raportoi viime tilikaudella liiketoiminnan kolmessatoista segmentissä.

 

SEGMENTTI-TARKASTELU

Panostaja –konsernin liiketoiminta raportoidaan katsauskaudella kahdessatoista segmentissä, jotka ovat Digitaaliset painopalvelut, Takoma, Turvallisuus, LVI-tukkukauppa, Lisäarvologistiikka, Helat, Autovaraosat, Lämpökäsittely, Puusepänteollisuus, Kannakkeet, Kiinnikkeet sekä Muut (emoyhtiö + osakkuusyhtiöt).

 

MARRASKUU 2011 – TAMMIKUU 2012

Digitaaliset painopalvelut -segmentin liikevaihto kasvoi 7,0 milj. eurosta 8,3 milj. euroon ja liikevoitto 0,6 milj. eurosta 1,2 milj. euroon. Operatiivisen toiminnan kehittyminen vaikutti positiivisesti sekä liikevaihtoon että erityisesti liikevoittoon. Edellisellä tilikaudella hankitun Suomen Graafiset Palvelut Oy:n vaikutus liikevaihdon kasvuun oli 1,2 milj. euroa. Toteutetulla yritysostolla oli myös positiivinen vaikutus liikevoittoon.

Takoma-segmentin liikevaihto kasvoi 6,6 milj. eurosta 7,7 milj. euroon. Liiketappio kasvoi -0,2 milj. eurosta -0,5 milj. euroon.  Liiketappio kasvoi osaksi hydrauliikka sylinterien toimitusten viivästymisten. Toimitusten viivästymiset johtuivat tehdastoimitilojen muutosta Akaaseen katsauskauden aikana. Takoma –segmentin tilauskanta säilyi viime vuoden tasolla, 12 milj. eurossa.

Turvallisuus –segmentin liikevaihto kasvoi 5,8 milj. eurosta 7,3 milj. euroon ja liikevoitto 0,1 milj. eurosta 0,3 milj. euroon.  Liikevaihdon ja liikevoiton kasvuun vaikutti segmentin orgaaninen kasvu. Segmentti onnistui kasvattamaan sekä liikevaihtoaan että liikevoittoaan kiristyneestä kilpailutilanteesta huolimatta.

LVI-Tukkukauppa -segmentin liikevaihto laski 4,8 milj. eurosta 4,5 milj. euroon liiketuloksen laskiessa 0,0 milj. eurosta -0,3 milj. euron liiketappioon. Katsauskauden liikevoiton lasku johtui pääasiassa kertaluonteisista kuluista (0,2 milj. euroa), jotka syntyivät viime tilikaudella löytyneen inventaarivirheen selvittämisestä. Ylimmän johdon vaihtuminen ja yrityskaupan peruuntumisesta johtuva epävarmuus asiakas – ja toimittajasuhteissa näkyivät segmentin liikevaihdon lievänä laskuna.

Lisäarvologistiikka-segmentin liikevaihto kasvoi 3,8 milj. eurosta 4,4 milj. euroon, samalla kun segmentin -0,1 milj. euron liiketappio vaihtui 0,1 milj. euron liikevoitoksi. Operatiivisen toiminnan kehittyminen sekä teknologiateollisuuden kysynnän kasvu vaikuttivat positiivisesti sekä liikevaihtoon että liikevoittoon.

Helat -segmentin sekä liikevaihto (2,7 milj. euroa) että liikevoitto (0,1 milj. euroa) säilyi vertailuvuoden tasolla. Liikevaihdon ja liikevoiton säilymiseen vertailuvuoden tasolla on vaikuttanut mm. uudet tuotelanseeraukset markkinoilla vallitsevasta epävarmuudesta huolimatta.

Autovaraosat -segmentin liikevaihto kasvoi 2,2 milj. eurosta 2,4 milj. euroon, liikevoiton säilyessä 0,2 milj. eurossa.  Alkuperäisvaraosien kysyntä on säilynyt viime vuoden tasolla.

Lämpökäsittely-segmentin liikevaihto säilyi 2,0 milj. eurossa, liikevoiton hieman laskiessa 0,5 milj. eurosta 0,4 milj. euroon. Segmentin palvelutoimintojen ja teknologiateollisuuden investoinnit ovat säilyneet samalla tasolla vertailuvuoteen verrattuna.

Puusepänteollisuus-segmentin liikevaihto laski 1,6 milj. eurosta 1,4 milj. euroon ja liikevoitto 0,3 milj. eurosta 0,2 milj. euroon. Segmentti on vahvistanut oman tuotemerkin markkina-asemaa valituissa jakeluteissä myös katsauskaudella.

Kannakkeet -segmentissä liikevaihto kasvoi 0,8 milj. eurosta 0,9 milj. euroon. Liiketulos kasvoi -0,1 milj. euron liiketappiosta 0,1 milj. euron liikevoitoksi.  Liikevaihdon ja liikevoiton kasvuun ovat vaikuttaneet marras- ja joulukuulle ajoittuneet, rakentamiselle poikkeuksellisen suotuisat sääolosuhteet.

Kiinnikkeet -segmentissä liikevaihto oli vertailuvuoden tasolla, 0,7 milj. eurossa. Liiketulos laski -0,1 milj. euroon vertailuvuodesta (0,0 milj. euroa). Segmentin asiakaskysyntä on pysynyt alhaisella tasolla.

Muut -segmentin liikevaihdossa ei tapahtunut olennaisia muutoksia. Katsauskaudelta raportoi kolme osakkuusyhtiötä, Ecosir Group Oy ja PE Kiinteistörahasto I Ky sekä tammikuusta 2012 lähtien Spectra Yhtiöt Oy. Raportoitavien osakkuusyhtiöiden tulosvaikutus katsauskaudella oli 0,1 milj. euroa (0,1 milj. euroa), joka esitetään omalla rivillään konsernin tuloslaskelmassa.

 

INVESTOINNIT JA RAHOITUS

Konsernin bruttoinvestoinnit päättyneellä katsauskaudella olivat 1,5 milj. euroa (1,6 milj. euroa). Konsernin maksuvalmius oli hyvä ja liiketoiminnan kassavirta, 5,1 milj. euroa, erittäin hyvä (1,7 milj. euroa). Konsernin rahavarat olivat 14,1 milj. euroa (16,6 milj. euroa). Konsernin omavaraisuusaste oli 32,0 % (33,0 %) ja korolliset nettovelat 43,9 milj. euroa (45,4 milj. euroa). Panostaja Oyj:n vaihdettavaa pääomalainaa oli nettoveloista 20,6 milj. euroa (17,2 milj. euroa). Oman pääoman tuotto oli -3,3 prosenttia (-0,1 %). Sijoitetun pääoma tuotto oli 2,0 prosenttia (3,0 %).

Rahoitusasema:            
milj. euroa   31.1.2012   31.1.2011   31.10.2011
               
Korolliset velat   62,6   63,8   66,2
Korolliset saamiset 4,6   1,8   4,4
Rahavarat   14,1   16,6   14,6
Korolliset nettovelat 43,9   45,4   47,2
Oma pääoma (emoyhtiön osakkeenomistajille sekä määräysvallattomille kuuluva oma pääoma) 43,9   46,0   47,4
               
Velkaantumisaste % 100,1   98,6   99,6
Omavaraisuusaste % 32,0   33,0   33,4
Oman pääoman tuotto % -3,3   -0,1   5,0
Sijoitun pääoman tuotto % 2,0   3,0   5,6
               


Varsinainen yhtiökokous 31.1.2012 hyväksyi hallituksen ehdotuksen pääoman palautuksesta.  Pääoman palautusta maksettiin sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta 0,05 euroa osakkeelta. Pääoman palautuksen täsmäytyspäivä oli 3.2.2012 ja maksupäivä 10.2.2012. Pääoman palautusta maksettiin emoyhtiön osakkeenomistajille yhteensä 2,6 milj. euroa.

 

OSAKEKURSSIN KEHITYS JA OSAKKEENOMISTUS

Panostaja Oyj:n osakkeen päätöskurssi vaihteli katsauskauden aikana 0,96 euron ja 1,05 euron välillä. Osakkeiden osakevaihto katsauskaudella oli 4.252.104 kappaletta, mikä edustaa 8,3 % osakekannasta. Osakkeen tammikuun päätöskurssi oli 1,04 euroa. Yhtiön osakekannan markkina-arvo oli tammikuun lopussa 53,8 milj. euroa ja yhtiöllä oli 3.823 osakasta (4.052).

Osakkeiden pörssivaihdon kehitys     1Q/2012 1Q/2011
Vaihdetut osakkeet, 1 000 kpl       4 252 2 012
% osakekannasta          8,3 3,9
               
Osake         31.1.2012 31.1.2011 31.10.2011
Osakkeita yhteensä, 1 000 kpl     51 733 51 733 51 733
Omat osakkeet, 1 000 kpl     590 632 602
Päätöskurssi       1,04 1,43 1,06
Markkina-arvo, milj. euroa     53,8 74,0 54,8
Osakkeenomistajia       3 823 4 052 3 826

Panostaja Oyj vastaanotti 19.12.2011 kaksi arvopaperimarkkinalain 2 luvun 9 pykälän mukaista ilmoitusta omistusosuuden muuttumisesta yhtiössä.

Matti Koskenkorvan osuus alitti 10 prosenttia Panostaja Oyj:n osakkeiden äänimäärästä. Matti Koskenkorvan osuus ilmoituspäivänä oli 4.411.873 osaketta, joka edusti 8,52 % Panostaja Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä. Treindex Oy:n (entinen Koskismatti Oy) osuus ylitti 5 prosenttia Panostaja Oyj:n osakkeiden äänimäärästä. Treindex Oy:n osuus oli 3.400.000 osaketta, joka edusti 6,57 %  Panostaja Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä. Treindex Oy:n osakkeenomistajia ovat Minna Kumpu, Hanna Malo ja Mikko Koskenkorva.

 

HALLINTO JA YHTIÖKOKOUS

Panostaja Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 31. tammikuuta 2012 Tampereella. Panostaja Oyj:n hallitukseen valittiin edelleen Jukka Ala-Mello, Satu Eskelinen, Hannu Martikainen, Hannu Tarkkonen, Mikko Koskenkorva ja Eero Eriksson. Välittömästi yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Jukka Ala-Mello ja varapuheenjohtajaksi valittiin Hannu Tarkkonen. Varsinaisiksi tilintarkastajiksi valittiin KHT Markku Launis ja KHT-yhteisö PricewaterhouseCoopers Oy vastuullisena tilintarkastajana KHT Janne Rajalahti.
 

Yhtiökokous hyväksyi esitetyn tilinpäätöksen 1.11.2010 – 31.10.2011 sekä hallituksen ehdotuksen tilikauden voiton siirtämisestä voittovaroihin ja että pääoman palautusta jaetaan 0,05 euroa per osake. Pääoman palautuksen täsmäytyspäivä oli 3.2.2012 ja maksupäivä 10.2.2012. Lisäksi yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen jakamisesta osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen sitä puoltaessa joko osinkona voittovaroista tai varojenjakona sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta. Valtuutuksen perusteella tehtävän varojenjaon enimmäismäärä on yhteensä 5.200.000 euroa. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista muista edellä mainittuun varojenjakoon liittyvistä ehdoista. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka.
 

Lisäksi yhtiökokous myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti, että yhtiökokouksen päättyessä alkavalta ja vuoden 2013 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä päättyvältä toimikaudelta hallituksen puheenjohtajalle maksetaan vuosipalkkiona 40.000 euroa ja hallituksen muille jäsenille vuosipalkkiona 20.000 euroa. Yhtiökokous päätti edelleen, että noin 40 % hallituksen jäsenille maksettavista palkkiosta maksetaan hallitukselle annetun osakeantivaltuutuksen perusteella antamalla hallituksen jäsenille yhtiön osakkeita, mikäli hallituksen jäsen ei yhtiökokouspäivänä omista yli yhtä prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Mikäli hallituksen jäsenen omistusosuus yhtiökokouspäivänä on yli yksi prosentti yhtiön kaikista osakkeista, maksetaan palkkio kokonaisuudessaan rahana.
 

Lisäksi varsinainen yhtiökokous peruutti yhtiökokouksen 27.1.2011 antaman omien osakkeiden hankintaa koskevan valtuutuksen ja valtuutti hallituksen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta siten, että omia osakkeita hankitaan yhdessä tai useammassa erässä siten, että valtuutuksen perusteella voidaan omia osakkeita hankkia enintään 5.100.000 osaketta, mikä vastaa noin 9,86 % yhtiön kaikista osakkeista. Omia osakkeita voidaan valtuutuksen nojalla hankkia vain vapaalla omalla pääomalla.

Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä NASDAQ OMX Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai muuten markkinoilla muodostuvaan hintaan. Hallitus päättää, miten omia osakkeita hankitaan. Omia osakkeita voidaan hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkiminen). Valtuutus on voimassa 31.7.2013 saakka.

Hallitus ei ole käyttänyt yhtiökokouksen antamaa valtuutusta omien osakkeiden hankinnasta katsauskauden aikana.

 

OSAKEPÄÄOMA JA OMAT OSAKKEET

Katsauskauden päättyessä Panostaja Oyj:n osakepääoma oli 5.568.681,60 euroa. Osakkeiden lukumäärä on yhteensä 51.733.110 kappaletta.

Yhtiön hallussa oleva omien osakkeiden määrä katsauskauden lopussa oli 589.875 kappaletta (tilikauden alussa 601.875 kappaletta). Omien osakkeiden määrä vastasi 1,1 prosenttia koko katsauskauden lopun osakemäärästä ja äänimäärästä.

Yhtiökokouksen 27.1.2011 ja hallituksen päätösten mukaisesti Panostaja Oyj luovutti 16.12.2011 hallituksen jäsenille kokouspalkkioiden maksuna yhteensä 12.000 kappaletta osakkeita.

 

OMAN PÄÄOMAN EHTOISET VAIHTOVELKAKIRJALAINAT

Vaihdettavaa pääomalainaa 2006 oli katsauskauden lopussa jäljellä 5.631.250 euroa. Yhden lainaosuuden arvo oli 106.250 euroa. Lainaosuuksia oli jäljellä 53 kappaletta. Vaihdettava pääomalaina 2006 laina-aika päättyi 1.3.2012. Laina maksettiin takaisin yhtenä eränä laina-ajan päättymispäivänä. Lainalle maksettiin kiinteää 6,5 prosentin vuotuista korkoa. Korko maksettiin viimeisen kerran laina-ajan päättyessä.

Vaihdettavaa pääomalainaa 2011 oli katsauskauden lopussa jäljellä 15.000.000 euroa. Lainan korko on 6,5 prosenttia ja laina-aika 7.2.2011 - 1.4.2016. Osakkeen alkuperäinen vaihtokurssi on 2,20 euroa ja lainaosuudet voidaan vaihtaa enintään 6.818.181 yhtiön osakkeeseen. Lainaosuuksia on yhteensä 300 kappaletta ja ne ovat kaupankäynnin kohteena Nasdaq OMX Helsinki Oy:n pörssilistalla. Osakkeiden vaihtokurssi merkitään yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.

Panostaja Oyj pääomalainojen yhteismäärä katsauskauden lopussa oli 20.631.250 euroa.


LÄHIAJAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT

Panostaja-konsernin merkittävimmät riskit on kuvattu tilinpäätöksessä. Lähiajan riskit liittyvät erityisesti eurokriisin ja globaalin taloudellisen tilanteen tuomaan epävarmuuteen sekä näiden mahdollisiin vaikutuksiin segmenteille asetettujen tavoitteiden saavuttamisessa. Yleisen taloustilanteen epävarmuus saattaa aiheuttaa asiakaskysynnän heikkenemistä sekä isojen investointien siirtymistä erityisesti teknologiateollisuutta palvelevissa segmenteissä, mikä voi aiheuttaa konserniliikearvojen alaskirjaustarpeita. Luottotappioriskit ovat kuluvalla tilikaudella edelleen merkittävä epävarmuustekijä osalla segmenteistä. Rahoitusmarkkinoiden likviditeetin heikentyminen ja luotonannon mahdollinen vähentyminen saattaa vaikeuttaa yrityskauppojen toteuttamista ja käyttöpääomarahoituksen saatavuutta.  

 

KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT

Vaihdettavan pääomalainan 2006 laina-aika päättyi 1.3.2012. Laina (5.631.250 euroa) maksettiin kokonaisuudessaan takaisin laina-ajan päättyessä. Lisäksi lainalle maksettiin 6,5 % vuotuinen korko viimeisen kerran laina-ajan päättyessä.

Oy Alfa-Kem Ab:n entinen emoyhtiö Annektor Oy sulautui Panostaja Oyj:hin 29.2.2012. Emon ja sulautuneen Annektor Oy:n lainoja maksettiin pois 1.3.2012 vaihtovelkakirjalaina mukaan lukien yhteensä 7,8 milj. euroa. Samassa yhteydessä lainoja järjesteltiin uudelleen yhteensä 6,3 milj. euron arvosta.

 

NÄKYMÄT LOPPUTILIKAUDELLE

Panostaja-konserni keskittyy liiketoimintastrategiansa mukaisesti omistaja-arvon kasvattamiseen konsernin omistamilla liiketoiminta-alueilla. Omistaja-arvon kehittymistä seurataan jatkuvasti osana muuttuvaa toimintaympäristöä ja päätöksiä liiketoiminta-alueiden kehittämisestä tai luopumisista tehdään omistaja-arvon maksimoimiseksi. Aktiivinen omistaja-arvon kehittäminen, pääomien tehokas allokoiminen ja rahoitusmahdollisuudet luovat hyvän perustan toiminnan voimakkaalle laajentamiselle. Omistusjärjestelyjen tarve pk-yrityksissä mahdollistaa sekä laajentumisen jatkamisen uusille liiketoiminta-alueille että nykyisten liiketoiminta-alueiden kasvattamisen.

Suhdanneodotukset nykyisten liiketoiminta-alueiden toimialoilla ovat voimakkaasti sidoksissa asiakasyritysten näkymiin. Suhdanneodotuksia leimaa tällä hetkellä epävarmuus ja kasvuennusteita on yleisesti jouduttu tarkistamaan alaspäin erityisesti euroalueen luottokriisin ja talouden kasvun hidastumisen johdosta. Panostaja-konsernin eri liiketoiminta-alueilla näkymät vaihtelevat varovaisen positiivisista neutraaleihin. Markkinoilla on edelleenkin riittävästi mahdollisuuksia yritysostoihin ja Panostaja-konsernin kasvustrategiaa on tarkoitus toteuttaa hallituilla yritysostoilla. Myös joistain liiketoiminta-alueista luopumisia harkitaan, jotta pääomia voidaan irrottaa uusiin hankkeisiin.

Panostaja tarkentaa tulosohjaustaan liikevaihdon osalta. Konsernin liikevaihdon arvioidaan tilikaudella 2012 kasvavan noin 7 – 14 prosenttia edellistä tilikaudesta ja konsernin liikevoiton paranevan tilikaudella 2012.

Aikaisempi tulosohjaus: Konsernin liikevaihdon arvellaan edelleen kasvavan ja konsernin liikevoiton paranevan tilikaudella 2012.

 

Panostaja Oyj
 

Hallitus
 

Lisätietoja antaa toimitusjohtaja Juha Sarsama, 040 774 2099
 

Panostaja Oyj
 

Juha Sarsama
toimitusjohtaja
 

Kaikki tässä osavuosikatsaustiedotteessa esitetyt ennusteet ja arviot perustuvat konsernin ja liiketoiminta-alueiden johdon tämänhetkisen näkemykseen talouden tilasta ja kehittymisestä ja toteutuvat tulokset voivat olla merkittävästikin erilaiset.

 

Osavuosikatsauksen tiedot ovat tilintarkastamattomia.

 

TULOSLASKELMA      
(1 000 euroa)  11/11-01/12 11/10-01/11 2011  
  3 kk     3kk             12 kk
 Liikevaihto  42 191 37 834 161 681
 Liiketoiminnan muut tuotot  138 233 901
 Kulut yhteensä 40 138 36 056 151 192
 Poistot ja arvonalentumiset  1 294 1 279 5 143
 Liiketulos  897 732 6 247
 Rahoitustuotot ja -kulut -845 -578 -2 984
 Osuus osakkuusyhtiön tuloksista  50 60 205
 Tulos ennen veroja  102 214 3 468
 Tuloverot  -26 7 -526
 Tulos jatkuvista liiketoiminnoista  76 221 2 942
 Tulos myydyistä liiketoiminnoista  -457 -241 -726
 Tilikauden tulos  -381 -20 2 216
       
 Jakautuminen       
 Emoyhtiön osakkeenomistajille  -553 -148 937
 Vähemmistölle  172 128 1 279
       
 Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista      
 €, laimentamaton  -0,002 0,002 0,033
 Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista      
 €, laimennettu  -0,002 0,002 0,033
Tulos/osake myydyistä liiketoiminnoista       
 €, laimentamaton  -0,009 -0,005 -0,014
 Tulos/osake myydyistä       
 liiketoiminnoista €, laimennettu 

 
-0,009 -0,005 -0,014
 Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä       
 liiketoiminnoista €, laimentamaton  -0,011 -0,003 0,019
 Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä       
 liiketoiminnoista, laimennettu €  -0,011 -0,003 0,019
       
LAAJA TULOSLASKELMA       
 Laajan tuloslaskelman erät  -381 -20 2 216
 Muuntoerot  54 10 -135
 Kauden laaja tuloslaskelma  -327 -10 2 081
       
 Jakautuminen       
 Emoyhtiön osakkeenomistajille  -499 -138 802
 Vähemmistölle  172 128 1 279
 
 

TASE

     
(1 000 euroa) 31.1.2012   31.1.2011   31.10.2011
VARAT       
       
 Pitkäaikaiset varat       
 Liikearvo  35 570 38 561 36 529
 Muut aineettomat hyödykkeet  4 900 5 514 5 049
 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet  20 065 17 761 20 061
 Osuudet osakkuusyhtiöissä  3 515 2 443 2 740
 Muut pitkäaikaiset varat  14 703 9 586 13 097
 Pitkäaikaiset varat yhteensä  78 753 73 865 77 476
       
 Lyhytaikaiset varat       
 Vaihto-omaisuus  22 779 25 234 24 005
 Myyntisaamiset ja muut korottomat saam. 22 463 23 777 26 307
 Rahavarat  14 095 16 639 14 643
 Lyhytaikaiset varat yhteensä  59 337 65 650 64 955
       
 Varat yhteensä  138 090 139 515 142 431
       
OMA PÄÄOMA JA VELAT       
       
 Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma       
 Osakepääoma  5 569 5 569 5 569
 Ylikurssirahasto  4 646 4 646 4 646
 Muuntoero  -115 -47 -169
 Sijoitetun vapaan oman pääoman  rahasto  16 481 18 494 19 023
 Kertyneet voittovarat  3 494 3 740 4 047
 Yhteensä  30 075 32 402 33 116
       
 Vähemmistön osuus  13 836 13 595 14 270
       
 Oma pääoma yhteensä  43 911 45 997 47 386
       
 Velat       
 Laskennallinen verovelka  1 500 1 774 1 520
 Oman pääoman ehtoinen vaihtovelkakirjalaina 19 945 17 038 19 895
 Pitkäaikaiset velat  31 208 34 805 32 679
 Lyhytaikaiset velat  41 526 39 901 40 951
       
 Velat yhteensä  94 179 93 518 95 045
       
 Oma pääoma ja velat yhteensä  138 090 139 515 142 431
           
       
RAHAVIRTALASKELMA  01/2012   01/2011 2011
       
Liiketoiminnan nettorahavirta 5 078 1 656 4 354
       
Investointien nettorahavirta -1 435 -1 609 -6 782
       
Lainojen nostot 398 1 313 19 437
Lainojen takaisinmaksut -4 013 -2 693 -17 743
Osakeanti 0 5 737 5 737
Osakemerkintä 0 316 316
Omien osakkeiden myynti 12 906 942
Maksetut osingot -619 -265 -2 853
Rahoituksen nettorahavirta -4 222 5 314 5 836
       
Rahavirtojen muutos -579 5 361 3 408

 

LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA 
(1 000 euroa)  Osake-pääoma Ylikurssi-rahasto Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto Muuntoerot Voitto-varat Määräysvallattomien omistajien osuus  Yhteensä  
               
Oma pääoma 1.11.2010 5 529 4 646 11 574 -57 6 497 13 923 42 112
Tilikauden voitto          -149 129 -20
Osingon jako          -2 555 -265 -2 820
Osakemerkintä 40   276       316
Osakeanti     5 738       5 738
Omien osakkeiden myynti     906       906
Muuntoerot        10     10
Määräysvallattomien omistajien osuuden muutokset         -53 -192 -245
Muut oman pääoman muutokset yhteensä 40   6 920 10 -2 608 -457 3 905
               
Oma pääoma 31.1.2011 5 569 4 646 18 494 -47 3 740 13 595 45 997
               
Oma pääoma 1.11.2011 5 569 4 646 19 023 -169 4 047 14 270 47 386
               
Tilikauden voitto          -553 172 -381
Osingon jako            -619 -619
Pääoman palautus     -2 557       -2 557
Omien osakkeiden myynti     12       12
Palkitsemisjärjestelmä     3       3
Muuntoerot       54     54
Määräysvallattomien omistajien osuuden muutokset           13 13
Muut oman pääoman muutokset yhteensä     -2 542 54 0 -616 -3 094
Oma pääoma 31.1.2012 5 569 4 646 16 481 -115 3 494 13 836 43 911
                           
TUNNUSLUVUT     
   01/2012  01/2011   10/2011  
 Oma pääoma per osake, €  0,59 0,63 0,65  
 Tulos /osake, laimennettu, €  -0,01 -0,00 0,02  
 Tulos /osake, laimentamaton, €  -0,01 -0,00 0,02  
 Osakemäärä katsauskaudella keskimäärin, 1 000 kpl 51 137 47 194 50 128  
 Osakemäärä katsauskauden lopussa, 1 000 kpl 51 733 51 733 51 733  
 Osakeannit/ vvk-vaihdot tilikaudella, 1 000 kpl 0 4 330 4 330  
 Osakemäärä, 1 000 kpl, laimennettuna  61 268 57 319 60 258  
 Oman pääoman tuotto, %  -3,3 -0,1 5,0  
 Sijoitetun pääoman tuotto, %  2,0 3,0 5,6  
 Bruttoinvestoinnit         
 Pysyviin vastaaviin, milj. euroa  1,5 1,6 9,1  
  % liikevaihdosta  3,6 4,2 5,6  
 Korolliset velat  62,6 63,8 66,2  
 Omavaraisuusaste, %  32,0 33,0 33,4  
 Henkilöstö keskimäärin  1 096 990 1 034  

 

KONSERNIN KEHITYS NELJÄNNESVUOSITTAIN

               
               
  Q1/12 Q4/11 Q3/11 Q2/11 Q1/11  Q4/10  Q3/10
Liikevaihto  42,2 44,7 39,2 40,0 37,8 39,6 34,4
Liiketoim. muut tuotot 0,1 0,4 0,1 0,1 0,2 1,6 0,0
Kulut yhteensä  -40,1 -42,8 -35,5 -36,8 -36,0 -37,5 -31,9
Poistot ja arvon.alent. -1,3 -0,8 -1,6 -1,5 -1,3 -1,5 -1,2
Liikevoitto  0,9 1,5 2,2 1,8 0,7 2,1 1,3
Rahoituserät -0,8 -0,7 -0,9 -0,9 -0,6 -0,7 -0,6
Osuus osak.yh. tuloksesta 0,1 0,1 -0,1 0,1 0,1 0,0 0,0
Tulos ennen veroja  0,1 0,9 1,2 1,0 0,2 1,4 0,5
Verot  0,0 -0,1 -0,6 0,2 0,0 0,1 -0,3
Voitto jatkuvista liiketoiminnoista  0,1 0,8 0,6 1,4 0,2 1,5 0,2
Voitto myydyistä liiketoiminnoista  -0,5 -0,1 0 -0,4 -0,2 -2,1 -0,2
Tilikauden voitto -0,4 0,7 0,6 1,0 0,0 -0,6 0
Määräysvallattomien osuus 0,2 0,3 0,3 0,5 0,1 -0,4 0,2
Emoyhtiön osakkeenomistajien osuus -0,6 0,4 0,3 -0,5 -0,1 -1,0 0,2

 

ANNETUT VAKUUDET           
1 000 euroa  01/2012 01/2011 2011
 Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet       
 Yrityskiinnitykset  41 394 40 988 41 394
 Annetut pantit  54 184 59 225 59 019
 Muut vastuut  1 549 680 1 549
       
 Muut vuokrasopimukset       
 Yhden vuoden kuluessa  7 121 5 451 7 160
 Yli vuoden mutta enintään viiden vuoden kuluttua  17 572 13 623 17 543
 Yli viiden vuoden kuluttua  3 695 4 114 3 162
 Yhteensä  28 388 23 188 27 86

 

SEGMENTTI-INFORMAATIO

     
LIIKEVAIHTO  1Q/2012 1Q/2011
     
 Digitaaliset painopalvelut  8 324 7 013
 Takoma  7 699 6 594
 Turvallisuus  7 326 5 782
 LVI-Tukkukauppa  4 460 4 794
 Lisäarvologistiikka  4 441 3 756
 Helat  2 714 2 741
 Autovaraosat  2 448 2 214
 Lämpökäsittely  1 953 2 006
 Puusepänteollisuus  1 412 1 590
 Kannakkeet  947 837
 Kiinnikkeet  679 702
 Muut  16 14
 Eliminoinnit  -228 -209
 Konserni yhteensä  42 191 37 834
 
 
 
   
 LIIKETULOS  1Q/2012 1Q/2011
     
 Digitaaliset painopalvelut  1 155 589
 Takoma  -538 -247
 Turvallisuus  281 159
 LVI-Tukkukauppa  -304 34
 Lisäarvologistiikka  159 -84
 Helat  106 63
 Autovaraosat  179 203
 Lämpökäsittely  413 484
 Puusepänteollisuus  196 312
 Kannakkeet  131 -56
 Kiinnikkeet  -68 -33
 Muut  -813 -692
 Konserni yhteensä  897 732

 

SEGMENTTI-INFORMAATIO NELJÄNNESVUOSITTAIN

 Liikevaihto (milj.euroa) 1Q/12 4Q/11  3Q/11  2Q/11  1Q/11  4Q/10  3Q/10
 Digitaaliset painopalvelut 8,3 8,5 7,8 8,2 7,0 6,7 5,6
 Takoma  7,7 7,4 6,3 7,2 6,6 6,8 4,9
 Turvallisuus  7,3 7,0 5,8 6,0 5,8 6,3 5,3
 LVI-Tukkukauppa  4,5 6,2 5,2 4,4 4,8 5,5 5,0
 Lisäarvologistiikka 4,4 4,0 3,9 3,8 3,8 3,8 3,8
 Helat  2,7 3,0 2,7 3,0 2,7 3,1 3,2
 Autovaraosat  2,4 2,8 2,4 2,2 2,2 2,4 2,2
 Lämpökäsittely 2,0 2,7 2,2 2,2 2,0 2,0 1,7
 Puusepänteollisuus 1,4 1,3 1,3 1,5 1,6 1,3 1,3
 Kannakkeet  0,9 1,2 1,0 0,9 0,8 1,1 0,9
 Kiinnikkeet  0,7 0,8 0,8 0,8 0,7 0,8 0,7
 Muut  0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,1 0,0
 Eliminoinnit  -0,1 -0,2 -0,2 -0,2 -0,2 -0,3 -0,2
 Konserni yhteensä  42,2 44,7 39,2 40,0 37,8 39,6 34,4

 

 Liiketulos (milj.euroa)  1Q/12 4Q/11  3Q/11  2Q/11  1Q/11  4Q/10  3Q/10
 Digitaaliset painopalvelut 1,1 1,3 1,1 1,1 0,6 1,0 0,7
 Takoma  -0,5 -0,6 -0,4 -0,1 -0,2 -0,6 -0,4
 Turvallisuus  0,3 0,3 0,4 0,4 0,1 1,2 0,4
 LVI-Tukkukauppa  -0,3 -0,6 0,0 0,0 0,0 0,2 0,1
 Lisäarvologistiikka 0,1 0,3 0,2 0,0 -0,1 0,0 0,1
 Helat  0,1 0,0 0,0 0,2 0,1 0,2 0,1
 Autovaraosat  0,2 0,4 0,3 0,2 0,2 0,3 0,3
 Lämpökäsittely 0,4 0,7 0,5 0,4 0,5 0,1 0,0
 Puusepänteollisuus 0,2 0,1 0,3 0,3 0,3 -0,1 0,2
 Kannakkeet  0,1 0,2 0,2 0,1 -0,1 0,1 0,2
 Kiinnikkeet  -0,1 -0,1 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
 Muut  -0,7 -0,5 -0,4 -0,8 -0,7 -0,2 -0,4
 Konserni yhteensä  0,9 1,5 2,2 1,8 0,7 2,2 1,3

 

Panostaja on sijoitusyhtiö, joka kehittää aktiivisena enemmistöomistajana suomalaisia pk-yrityksiä. Yhtiön tavoitteena on olla halutuin kumppani liiketoimintansa myyville yrittäjille, parhaille johtajille sekä sijoittajille. Panostaja kasvattaa yhdessä kumppaniensa kanssa konsernin omistaja-arvoa ja luo suomalaisia menestystarinoita.


Panostaja Oyj toimii tällä hetkellä yhdellätoista liiketoiminta-alueella. Flexim Security Oy (Turvallisuus) on turvallisuusteknologian ja –palveluiden, lukituksen, oviautomatiikan sekä kulunvalvontatuotteiden ja –ratkaisujen asiantuntija. Heatmasters Group (Lämpökäsittely) tarjoaa metallien lämpökäsittelypalvelua Suomessa ja kansainvälisesti sekä valmistaa, kehittää ja markkinoi lämpökäsittelyteknologiaa. KL-Varaosat (Autovaraosat) on Mercedes Benz- ja BMW-henkilöautojen alkuperäisvaraosien ja tarvikkeiden maahantuoja, tukkukauppa ja jälleenmyyjä. Kopijyvä Oy (Digitaaliset painopalvelut) on Suomen yksi suurimpia digitaalisia painopalveluja tarjoavia yrityksiä, Lämpö-Tukku Oy (LVI-Tukkukauppa) on erikoistunut LVI-alan tukkukauppaan. Suomen Helakeskus Oy (Helat) on rakennus- ja kalustehelojen keskeinen tukkukauppa Suomessa. Suomen Kiinnikekeskus Oy (Kiinnikkeet) on kiinnikealan tarvikekauppa. Matti-Ovi Oy (Puusepänteollisuus) valmistaa ja markkinoi päätuotteenaan massiivipuisia sisäovia. Takoma Oyj (Takoma) on pörssinoteerattu yrittäjävetoiseen liiketoimintamalliin perustuva konepajaryhmä. Toimex Oy (Kannakkeet) harjoittaa LVI-alan kannakkeiden valmistusta ja myyntiä. Vindea Oy (Lisäarvologistiikka) on suomalaisen metalliteollisuuden lisäarvologistiikkapalveluihin erikoistunut yritys.

GlobeNewswire