Fortsatt god utveckling för ASSA ABLOY


  * Försäljningen ökade med 6%, varav 1% organisk tillväxt och uppgick till
    11 545 MSEK (10 841).
  * God tillväxt på tillväxtmarknaderna i Asien, Sydamerika och Afrika.
  * Stabil utveckling i Nordamerika samt en svag men stabil utveckling i Europa.
  * Rörelseresultatet (EBIT) ökade med 10% och uppgick till 1 932 MSEK (1 751).
    Rörelsemarginalen uppgick till 16,7% (16,2).
  * Nettoresultatet uppgick till 1 303 MSEK (1 653*).
  * Vinst per aktie ökade med 6% och uppgick till 3,49 SEK (3,30**).
  * Kassaflödet ökade med 29% och uppgick till 1 967 MSEK (1 528).
  * Avtal har träffats om försäljning av Wangli som förväntas godkännas under
    första kvartalet 2013.

OMSÄTTNING OCH RESULTAT

                             Tredje kvartalet                 Jan-Sep
                      ----------------------------------------------------------
                            2011   2012 Föränd-ring      2011   2012 Föränd-ring
--------------------------------------------------------------------------------
Omsättning, MSEK          10 841 11 545         +6%    30 042 34 380        +14%

Varav:

Organisk tillväxt                               +1%                          +2%

Förvärv                                         +7%                         +10%

Valutaeffekt                       -151         -2%             +502         +2%

Rörelseresultat, MSEK      1 751  1 932        +10%     4 743  5 471        +15%

Rörelsemarginal, %          16,2   16,7                  15,8   15,9

Resultat före skatt,
MSEK                       1 582  1 748        +10%     4 256  4 906        +15%

Nettoresultat, MSEK    1 653(*))  1 303        -21% 3 751(*))  3 739          0%

Operativt kassaflöde,
MSEK                       1 528  1 967        +29%     3 286  3 885        +18%

Vinst per aktie,
SEK(**))                    3,30   3,49         +6%      8,86  10,10        +14%



* Nettoresultatet 2011 påverkades positivt av en realisationsvinst från
avyttring av delar av Cardo-förvärvet
** Exklusive jämförelsestörande poster

KOMMENTAR FRÅN VD OCH KONCERNCHEF
"Det är glädjande att se att ASSA ABLOY klarar sig mycket bra i en hård
ekonomisk omvärld. Under kvartalet fortsatte den goda utvecklingen av såväl
omsättning som resultat, som steg med 6% respektive 10%. I synnerhet vår
satsning på närvaro i den nya världen ger full utdelning med stark tillväxt i
Asien, Afrika och Sydamerika, samtidigt som jag tvingas konstatera att de mogna
marknaderna har en svag utveckling.

Trots den svaga utvecklingen på de mogna marknaderna har ASSA ABLOY fortsatt
framgång på den amerikanska marknaden, med 3% organisk tillväxt i såväl Americas
som Global Technologies. I Europa är läget tufft, med fortsatt försvagning.
Trots detta lyckades EMEA prestera 1% organisk tillväxt samtidigt som Entrance
Systems backade med 2%.

Investeringarna i marknadsnärvaro och forskning och utveckling fortsatte i
kvartalet med oförminskad styrka. Försäljningen av nya produkter uppgår nu till
hela 24%. Under kvartalet lanserades bland annat Seos, världens första
kommersiella ekosystem för att skapa och hantera digitala nycklar. Seos
förstärker ytterligare ASSA ABLOYs ledande position inom passerkontroll och
logisk access, två viktiga tillväxtområden i framtiden.

Den fina resultatförbättringen på 10% uppnåddes främst genom effektivitets- och
strukturåtgärder, samt minskade kostnader för råmaterial. Glädjande var också
att de nyförvärvade bolagen fortsatte ha en mycket god utveckling.

Mycket pekar på att världskonjunkturen kommer vara fortsatt svag under
överskådlig tid. Det är därför av yttersta vikt att ASSA ABLOY fortsätter att
utveckla närvaron på de nya marknaderna, som förväntas fortsätta växa, samt att
investeringarna i nya produkter och marknadsnärvaro bibehålls.", säger Johan
Molin, VD och koncernchef.

TREDJE KVARTALET
Koncernens omsättning uppgick till 11 545 MSEK (10 841), en ökning med 6%
jämfört med tredje kvartalet 2011. Den organiska tillväxten för jämförbara
enheter var 1% (2). Förvärvade enheter bidrog med 7% (18). Valutaeffekter
påverkade omsättningen med -151 MSEK motsvarande -2% (-6).

Rörelseresultatet före avskrivningar, EBITDA, uppgick till 2 183 MSEK (2 002).
Motsvarande EBITDA-marginal uppgick till 18,9% (18,5). Koncernens
rörelseresultat EBIT uppgick till 1 932 MSEK (1 751), en ökning med 10%.
Rörelsemarginalen uppgick till 16,7% (16,2).

Finansnettot uppgick till -184 MSEK (-169). Koncernens resultat före skatt
uppgick till 1 748 MSEK (1 582), en förbättring med 10% jämfört med föregående
år. Valutaeffekter hade en negativt effekt på koncernens resultat före skatt
uppgående till -12 MSEK. Vinstmarginalen uppgick till 15,1% (14,6). Den
underliggande effektiva skattesatsen på årsbasis förväntas uppgå till 24% (22).
Vinst per aktie exklusive jämförelsestörande poster uppgick till 3,49 (3,30)
SEK, en ökning med 6%.

ÅRETS FÖRSTA NIO MÅNADER
Omsättningen för årets första nio månader uppgick till 34 380 MSEK (30 042)
motsvarade en ökning med 14%. Den organiska tillväxten var 2% (4). Förvärvade
enheter bidrog med 10% (16). Valutaeffekter påverkade omsättningen positivt med
502 MSEK, motsvarande 2% (-9), jämfört med de första nio månaderna 2011.

Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA för de första nio månaderna, uppgick
till 6 268 MSEK (5 495). Motsvarande marginal var 18,2% (18,3). Koncernens
rörelseresultat, EBIT, uppgick till 5 471 MSEK (4 743) vilket var en ökning med
15%. Motsvarande rörelsemarginal (EBIT) uppgick till 15,9% (15,8).

Vinst per aktie exklusive jämförelsestörande poster för de första nio månaderna
uppgick till 10,10 SEK (8,86), en ökning med 14%. Det operativa kassaflödet var
3 885 MSEK (3 286).

STRUKTURÅTGÄRDER
Utbetalningar relaterade till samtliga strukturprogram uppgick till 118 MSEK i
kvartalet.
Strukturprogrammen fortskred enligt plan och ledde till en minskning av
personalen i kvartalet med 128 personer och sedan projektstart med 6 464
personer. Ytterligare 1 071 personer kommer att lämna framtill slutet av 2014.

Vid utgången av kvartalet fanns 1 272 MSEK avsatt i balansräkningen för
genomförandet av programmen.

KOMMENTAR PER DIVISION

EMEA
Kvartalets försäljning i division EMEA uppgick till 3 093 MSEK (3 155) med 1%
(0) organisk tillväxt. Marknadsläget försvagades under kvartalet. Tillväxten var
god i Storbritannien, Afrika, Östeuropa samt Israel. Skandinavien, Finland,
Frankrike och Tyskland var stabila, samtidigt som Spanien, Benelux och Italien
hade en negativ försäljningsutveckling. Förvärvad tillväxt uppgick till 3%.
Rörelseresultatet uppgick till 539 MSEK (535) vilket motsvarade en
rörelsemarginal (EBIT) på 17,4% (17,0). Avkastning på sysselsatt kapital uppgick
till 21,0% (20,9). Det operativa kassaflödet före betald ränta uppgick till 751
MSEK (586).

AMERICAS
Kvartalets försäljning i division Americas uppgick till 2 474 MSEK (2 312) med
3% (-1) organisk tillväxt. Försäljningsutvecklingen var stark på
bostadsmarknaden, Mexiko och Sydamerika och god för elektromekaniska produkter.
Utvecklingen var vidare stabil på mekaniska produkter, säkerhetsdörrar och
högsäkerhetmarknaden. Förvärvad tillväxt uppgick till 2%. Rörelseresultatet blev
510 MSEK (466) och rörelsemarginalen uppgick till 20,6% (20,1). Avkastning på
sysselsatt kapital uppgick till 23,9% (23,5). Det operativa kassaflödet före
betald ränta uppgick till 529 MSEK (493).

ASIA PACIFIC
Kvartalets försäljning i division Asia Pacific uppgick till 1 979 MSEK (1 822)
med 3% (7) organisk tillväxt. Tillväxten var stark i Korea och i Sydostasien
trots svag utveckling i Indien. I Kina var tillväxten god för samtliga
produktområden, samtidigt som försäljningsutvecklingen i Australien var kraftigt
negativ och stabil i Nya Zeeland. Förvärvad tillväxt uppgick till 2%.
Rörelseresultatet blev 293 MSEK (275) motsvarande en rörelsemarginal (EBIT) på
14,8% (15,1). Kvartalets avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 22,0%
(25,0). Det operativa kassaflödet före betald ränta uppgick till 374 MSEK (232).

GLOBAL TECHNOLOGIES
Kvartalets försäljning i division Global Technologies uppgick till 1 568 MSEK (1
524), varav den organiska tillväxten uppgick till 3% (5). HID hade stark
tillväxt inom identifieringsteknologi samt god tillväxt inom passerkontroll,
logisk access och säkert utfärdande av smarta kort. Government ID och
projektorder hade en negativ tillväxt. Hospitality visade stark tillväxt, främst
från den viktiga renoveringsmarknaden. Lönsamheten förbättrades kraftigt för
båda affärsenheterna. Förvärvad tillväxt uppgick till 1%. Rörelseresultatet för
divisionen uppgick till 298 MSEK (248) med en rörelsemarginal (EBIT) på 19,0%
(16,3). Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 18,3% (16,2). Det
operativa kassaflödet före betald ränta uppgick till 298 MSEK (285).

ENTRANCE SYSTEMS
Kvartalets försäljning i division Entrance Systems uppgick till 2 648 MSEK (2
241), varav den organiska tillväxten uppgick till -2% (5). Tillväxten var god
för Crawford, Albany och Flexiforce. Försäljningen för Ditec och
privatbostadsmarknaden var fortsatt negativ, påverkad av den svaga utvecklingen
i Sydeuropa. Förvärvad tillväxt uppgick till 25%. Rörelseresultatet uppgick till
370 MSEK (308) med en rörelsemarginal på 14,0% (13,8%). Avkastning på sysselsatt
kapital blev 11,2% (10,7). Det operativa kassaflödet före betald ränta uppgick
till 327 MSEK (225).

FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR
Under kvartalet konsoliderades Sanhe, Kina samt ytterligare två mindre förvärv.
Det sammanlagda förvärvspriset för de elva bolagen som förvärvats under årets
nio första månader uppgick till 4 215 MSEK och preliminära förvärvsanalyser
indikerar att goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämd livslängd
uppgår till 3 162 MSEK. Förvärvspriset är justerat för förvärvad nettoskuld och
beräknade tilläggsköpeskillingar. Beräknade tilläggsköpeskillingar uppgick till
1 103 MSEK.

Avtal om försäljning av Wangli Group har träffats. Försäljningen är föremål för
myndighetsgodkännande och beräknas därför kunna slutföras under första kvartalet
2013.

HÅLLBAR UTVECKLING
ASSA ABLOY arbetar aktivt på att minimera koncernens påverkan på miljön. Som ett
led i detta arbete tas nu fram så kallade Environmental Product Declarations
(EPD) på koncernens produktgrupper. EPD visar på ett tydligt sätt en produkts
miljöpåverkan under hela produktlivscykeln. Med detta arbete säkerställs
effektiva produktionsprocesser samtidigt som kunderna får all relevant
information kring våra produkter. ASSA ABLOY är övertygat om att EPD kommer att
ytterligare förbättra koncernens miljöarbete.

MODERBOLAGET
Övriga rörelseintäkter i moderbolaget ASSA ABLOY AB uppgick för delårsperioden
till 1 119 MSEK (1 129). Resultat före skatt uppgick till 1 006 MSEK (880).
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 9 MSEK (3).
Likviditeten är god och soliditeten uppgick till 48,2% (36,9). Soliditeten har
ökat främst tack vare amortering av räntebärande lån och konvertering av
förlagslån.

REDOVISNINGSPRINCIPER
ASSA ABLOY tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) så som
de antagits av den Europeiska Unionen. Väsentliga redovisnings- och
värderingsprinciper återfinns på sidorna 88-93 i Årsredovisningen 2011. Den
beslutade ändringen av IAS 19 Ersättningar till anställda gäller från den 1
januari 2013 med retroaktiv verkan under 2012. Vid omräkning av jämförande
information 2012 redovisas ej redovisade kostnader avseende tjänstgöring under
tidigare år samt ej redovisade aktuariella förluster som en ingående justering
av eget kapital efter beaktande av skatteeffekter. Per balansdagen 31 december
2011 uppgick de ej redovisade balansposterna till 1 092 MSEK.

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt
Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet
med Årsredovisningslagen samt RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Transaktioner mellan ASSA ABLOY och närstående som väsentligen påverkat
företagets ställning och resultat har inte ägt rum.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
ASSA ABLOY är som internationell koncern med stor geografisk spridning exponerad
för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga
riskerna kan delas upp i strategiska, operationella och legala. De finansiella
riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet,
kreditgivning, råvaror samt finansiella instrument. Riskhanteringen i ASSA ABLOY
syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Detta arbete sker
utifrån en bedömning av riskernas sannolikhet och potentiella effekt för
koncernen. För en närmare beskrivning av risker och riskhantering hänvisas till
Årsredovisningen för 2011. Utöver de risker som beskrivs där bedöms inte några
väsentliga risker ha tillkommit.

REVISION
Denna rapport har ej varit föremål för särskild granskning av företagets
revisorer.

FRAMTIDSUTSIKTER*

Långsiktiga utsikter
Långsiktigt förväntar sig ASSA ABLOY att efterfrågan på säkerhet kommer att öka.
Arbetet med att fokusera på kundnytta, innovationer och att utnyttja ASSA ABLOYs
starka position kommer att påskynda tillväxten och förbättra lönsamheten.

Den organiska försäljningstillväxten förväntas vara god. Rörelsemarginalen
(EBIT) och det operativa kassaflödet förväntas att utvecklas väl.

* Framtidsutsikter publicerade den 27 juli 2012:

Långsiktiga utsikter
Långsiktigt förväntar sig ASSA ABLOY att efterfrågan på säkerhet kommer att öka.
Arbetet med att fokusera på kundnytta, innovationer och att utnyttja ASSA ABLOYs
starka position kommer att påskynda tillväxten och förbättra lönsamheten.

Den organiska försäljningstillväxten förväntas vara god. Rörelsemarginalen
(EBIT) och det operativa kassaflödet förväntas att utvecklas väl.

EKONOMISK INFORMATION
Bokslutskommuniké och kvartalsrapport avseende fjärde kvartalet publiceras den
7 februari 2013.

MER INFORMATION LÄMNAS AV:
Johan Molin, VD och koncernchef, tel: 08-506 485 42
Carolina Dybeck Happe, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-506 485 72



                ASSA ABLOY håller en analytikerträff idag 10.00
                         på Operaterrassen i Stockholm.
          Analytikerträffen sänds även via Internet www.assaabloy.com.
                   Det finns möjlighet att ställa frågor per
         telefon: 08-5052 0270, +44 207 509 5139 eller +1 718 354 1226



Informationen är sådan som ASSA ABLOY ska offentliggöra enligt lagen om
värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument.
Informationen lämnades för offentliggörande den 29 oktober kl. 08.00.


[HUG#1652943]

Anhänge

Q3 2012.pdf
GlobeNewswire