Kitron: Sterk vekst i kontantstrøm og lønnsomhet


(2013-02-13) Kitrons driftsinntekter utgjorde 462,4 millioner kroner i fjerde kvartal 2012, en økning

på 4,4 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. EBIT økte med 416 prosent
fra fjerde kvartal 2011 til 23,4 millioner kroner, samtidig som kontantstrømmen fra
operasjonelle aktiviteter løftet seg til 84,8 millioner kroner fra 13,9 millioner kroner.

* Betydelig lagerreduksjon                             * Lønnsomheten på rask tur oppover

* Restruktureringen i Sverige gjennomført   * Stor kontrakt innen medisinsk utstyr

Offshore/Marine fortsetter å være det sterkest voksende markedssegmentet med en økning i omsetningen på 78,5 prosent fra samme kvartal i fjor. Forsvar/Luftfart- og Medisinsegmentene viser også en positiv utvikling med omsetningsvekst på henholdsvis 8,3 og 8,8 prosent. Spesielt er utsiktene for Forsvar/Luftfart lyse.

Betydelig lagerreduksjon
Kitron har som målsetning å redusere kapitalbindingen knyttet til driften. I løpet av fjerde kvartal ble lageret redusert med mer enn 50 millioner kroner, og selskapet oppnådde en positiv kontantstrøm på 84,8 millioner kroner. Forbedringen er et resultat av tett oppfølging, på tvers av alle enheter i løpet av kvartalet. Som meldt i forrige rapport har Kitron en målsetning om ytterligere lagerreduksjoner fremover. Basert på dagens volum forventes en ytterligere reduksjon på minst 50 millioner kroner hovedsaklig som følge av etableringen av et felles distribusjonssenter for Kitrons produksjonsenheter. Etableringen av distribusjonssenteret er godt i gang, og skal være avsluttet i løpet av 2013.

Restruktureringen av Sverige gjennomført
Restruktureringen av den svenske virksomheten, som har pågått de siste par årene, er nå fullført. Etter en årrekke med svak lønnsomhet oppnådde den svenske enheten en solid EBIT-margin på 6,3 prosent for året som helhet. Den svenske virksomheten er nå konsentrert i Jönköping, noe som muliggjør effektiv drift og reduserte driftskostnader.

Lønnsomheten på rask tur oppover
Den forbedrede lønnsomheten i kvartalet, og for året som helhet, er delvis et resultat av den vellykkede restruktureringen i Sverige og delvis på grunn av forbedret lønnsomhet fra nye fabrikker. De nye virksomhetene i Kina og Tyskland er nå lønnsomme, mens fabrikken i USA ventes å være lønnsom fra andre kvartal 2013 og fremover.

Mens driften i Norge og Sverige nå er effektivisert ned til én fabrikk per land, har Kitron i løpet av de siste årene utvidet virksomheten globalt. Dette har vært en del av en bevisst strategi for å øke konkurranseevnen og følge kunder til utlandet. Den globale satsingen, med parallelle etableringer av fabrikker i USA og Kina og oppkjøp av en mindre enhet i Tyskland, har i oppstartfasen hatt en betydelig negativ innvirkning på resultatet. I Tyskland har vi sikret en rekke nye kunder siden oppstarten, og inntektene er økende. Mesteparten av produksjonen for det tyske markedet utføres i vår fabrikk i Litauen.

Stor kontrakt innen medisinsk utstyr
Kitron sikret i fjerde kvartal forlengelsen av en stor kontrakt innen medisinsk utstyr. Avtalen innebærer at Kitron skal være leverandør for en tilleggsperiode på ca to år. I løpet av denne perioden, forventer Kitron at omsetningen under avtalen vil ligge på mellom 350 og 400 millioner kroner. Produksjonen skal i hovedsak skje på Kitrons fabrikk i Arendal, men deler av produktet vil bli produsert ved Kitrons fabrikk i Ningbo, Kina.

I løpet av fjerde kvartal meldte Kitron også den første ordren fra Nederland. Lely har valgt Kitron som produksjonspartner for sine melkeroboter. Denne avtalen er strategisk viktig for Kitron. Landbruksmaskiner blir mer om mer "intelligente", og Lely er i forkant av denne utviklingen. Elektronikkproduksjonen for Lelys melkeroboter skal utføres ved Kitrons fabrikk i Litauen.

Vedlagt i pdf er delårsrapport og presentasjon (presentasjonen kun på engelsk).

Kitron er et av Skandinavias ledende foretak innen produksjon av elektronikk og relaterte tjenester for bransjene Forsvar, Energi/Telekom, Industri, Medisinsk utstyr og Offshore/Marine. Konsernet har virksomhet i Norge, Sverige, Litauen, Tyskland, Kina og USA. Kitron omsatte for om lag 1,7 milliarder kroner i 2012 og har om lag 1.200 ansatte. www.kitron.com

 

Denne opplysningen er informasjonspliktig etter verdipapirhandelloven §5-12


Anhänge

KIT Presentation Q4 KIT Rapport Q4
GlobeNewswire