Blue Vision A/S – Indkaldelse til ordinær generalforsamling 30. april 2013


Dato: 8. april 2013

Årets meddelelse nr.: 6

Indkaldelse til ordinær generalforsamling i Blue Vision A/S tirsdag den 30. april 2013, kl. 9.00 hos Rønne & Lundgren Advokatfirma, Tuborg Havnevej 19, 2900 Hellerup.

Dagordenen er følgende:

  1. Præsentation af dirigent
  2. Bestyrelsens beretning om selskabets virksomhed i det forløbne år
  3. Fremlæggelse af revideret årsrapport til godkendelse, meddelelse af decharge for bestyrelse og direktion og fastsættelse af bestyrelsens honorar for 2013
  4. Vedtagelse af fordeling af overskud eller underskud efter forslag fra bestyrelsen
  5. Eventuelle forslag fra aktionærer og bestyrelse
    a)  Forslag fra bestyrelsen om ændring af selskabets vedtægter
      
  6. Valg af bestyrelse
  7. Valg af revisor
  8. Eventuelt 

Ad dagsordenens punkt 3:

a) Årsrapport 2012

Bestyrelsen foreslår, at årsrapporten for 2012 godkendes.

b) Decharge til bestyrelse og direktion

Bestyrelsen foreslår, at der meddeles decharge til bestyrelse og direktion for regnskabsåret 2012.

c) Honorar til bestyrelsen for 2013

Bestyrelsen foreslår, at bestyrelsesmedlemmernes honorar for 2013 skal være DKK 60.000 (grundbeløb). Formanden modtager DKK 100.000.

Ad dagsordenens punkt 4:

Bestyrelsen foreslår, at årets resultat overføres til næste regnskabsår.

Ad dagsordenens punkt 5:

Bestyrelsen foreslår at ændre punkt 10.1 i selskabets vedtægter til:

”Den generalforsamlingsvalgte del af bestyrelsen består af 3 til 7 medlemmer”.

Ad dagsordenens punkt 7

Bestyrelsen foreslår genvalg af selskabets revisor KPMG Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.

Vedtagelseskrav

Til vedtagelse af forslag om ændring af selskabets vedtægter jf. dagsordenens punkt 5a, kræves, at beslutningen tiltrædes af mindst 2/3 såvel af de afgivne stemmer som af den på generalforsamlingen repræsenterede aktiekapital. De øvrige forslag kan vedtages eller godkendes med simpel majoritet.

Aktiekapitalens størrelse og aktionærernes stemmeret

Selskabets aktiekapital på nominelt DKK 75.783.500, er fordelt på 757.835 aktier á DKK 100. Hvert aktiebeløb på DKK 100 giver én stemme. 

Registreringsdatoen er tirsdag den 23. april 2013, kl. 23.59. Aktionærer, der besidder aktier i selskabet på registreringsdatoen, har ret til at deltage i og stemme på generalforsamlingen. De aktier, aktionæren besidder, opgøres på registreringsdatoen på baggrund af notering af aktionærens aktier i ejerbogen samt meddelelser om ejerforhold, som selskabet har modtaget med henblik på indførsel i ejerbogen. Deltagelse er endvidere betinget af, at aktionæren rettidigt har løst adgangskort som beskrevet nedenfor.

Adgangskort, brevstemmer og fuldmagt:

Enhver aktionær, eller fuldmægtig for en aktionær, skal have et adgangskort for at kunne deltage i generalforsamlingen. Adgangskort til generalforsamlingen kan indtil fredag den 26. april 2013, kl. 23.59 rekvireres via VP Investor Services’ hjemmeside: www.vp.dk/gf eller ved skriftlig henvendelse til VP Investor Services A/S, Weidekampsgade 14, 2300 København S, enten på fax 43 58 88 67 eller via e-mail på vpinvestor@vp.dk (tilmeldingsblanket kan findes på http://www.blue-vision.dk/). Efter dette tidspunkt kan der ikke bestilles adgangskort. Aktionærernes eventuelle rådgivere skal ligeledes med navns nævnelse og inden for samme frist løse adgangskort til generalforsamlingen.

Aktionærerne kan – i stedet for at afgive deres stemme på selve generalforsamlingen – vælge af afgive brevstemme. Aktionærer, der vælger at stemme per brev, skal sende deres brevstemme til VP Investor Services A/S, Weidekampsgade 14, 2300 København S, enten på fax 43 58 88 67 eller via e-mail på vpinvestor@vp.dk, således at brevstemmen er VP Investor Services A/S i hænde senest mandag den 29. april 2013, kl. 12.00 (brevstemmeblanket kan findes på http://www.blue-vision.dk/). Afgivelse af elektronisk brevstemme kan tillige ske på VP Investor Services’ hjemmeside: www.vp.dk/gf. En brevstemme, som er modtaget af VP Investor Services A/S, kan ikke tilbagekaldes. 

Enhver aktionær kan møde på generalforsamlingen ved fuldmægtig, der skal fremlægge skriftlig og dateret fuldmagt. Fuldmagtsblanket kan findes på www.blue-vision.dk. Ved afgivelse af fuldmagt skal den udfyldte og underskrevne fuldmagtsblanket være VP Investor Services A/S i hænde senest fredag den 26. april 2013, kl. 23.59. Fuldmagten kan sendes til VP Investor Services A/S, Weidekampsgade 14, 2300 København S, enten på fax 43 58 88 67 e eller via e-mail på vpinvestor@vp.dk. Afgivelse af elektronisk fuldmagt kan tillige ske på VP Investor Services’ hjemmeside: www.vp.dk/gf.    

Yderligere oplysninger

Fra og med dags dato vil (i) indkaldelsen, (ii) oplysning om det samlede antal aktier og stemmerettigheder i selskabet på datoen for indkaldelsen, (iii) dagsordenen og de fuldstændige forslag, (iv) årsrapporten for 2012, samt (v) fuldmagtsblanket og formular til afgivelse af brevstemmer være tilgængelige på selskabets hjemmeside http://www.blue-vision.dk/.

Spørgsmål fra aktionærerne

Aktionærerne kan forud for generalforsamlingen stille skriftlige spørgsmål til selskabets ledelse om alle forhold, som er af betydning for bedømmelsen af selskabets stilling eller om de forhold, hvorom der skal træffes beslutning på generalforsamlingen, samt om selskabets forhold til koncernens selskaber. Spørgsmål kan sendes til undertegnede på e-mailadressen: fw@blue-vision.dk.  

Alle henvendelser vedrørende ovenstående bedes venligst rettet til undertegnede på telefon +45 36 94 44 17 eller per e-mail fw@blue-vision.dk.  
 

Med venlig hilsen
Blue Vision A/S

 

På bestyrelsens vegne

Frederik Westenholz, bestyrelsesformand


Anhänge

Indkaldelse til ordinær generalforsamling 2013.pdf