Data Respons ASA : 2014 ga vekst og økende lønnsomhet


- Data Respons hadde god lønnsomhet og rekordhøy ordreinngang i fjerde kvartal, noe som ga en god avslutning på 2014, sier Kenneth Ragnvaldsen, CEO i Data Respons ASA.

Konsernets driftsinntekter for fjerde kvartal ble MNOK 229 (229). EBITDA ble MNOK 18,3 (18,4) og driftsresultatet (EBIT) endte på MNOK 17,4 (17,5). Kontantstrøm fra drift ble MNOK 24,0 (24,3). Ordreinngangen for perioden var MNOK 350 (251).

Konsernets driftsinntekter for hele året ble MNOK 849 (801), en vekst på 6 %. EBITDA ble MNOK 57,6 (50,4) og driftsresultatet (EBIT) endte på MNOK 54,5 (46,5) for 2014. Kontantstrøm fra drift ble MNOK 51,4 (51,8). Ordreinngangen for perioden var MNOK 945 (819). Konsernets ordrereserve ved utgangen av kvartalet var MNOK 723 (626).

Utbytte på 1 krone
- Data Respons har fokusert på sin kjernevirksomhet og blitt en mer kostnadseffektiv organisasjon, noe som har resultert i 5 år på rad med forbedret lønnsomhet. I fjerde kvartal hadde selskapet driftsmargin på 8 %, hvor også services oppnådde den langsiktige målsetningen om en driftsmargin på 10 %. Selskapet hadde også en sterk kontantstrøm fra drift gjennom hele året. På bakgrunn av dette foreslår styret å videreføre 1 krone i utbytte per aksje også for 2014, noe som gjør at Data Respons har et av de beste utbyttenivåene på Oslo Børs, sier Ragnvaldsen.

Rekordhøy ordreinngang
- Gjennom de siste årene har vårt hovedmål vært å fokusere selskapet mot våre nøkkelmarkeder, noe som resulterte i 6 % organisk vekst for 2014. I det siste kvartalet ble flere betydelige ordre inngått med kunder innen Medisinsk utstyr, Maritim, Telekom og Industri, noe som ga rekordhøy ordreinngang og ordrereserve. Dette er en stor inspirasjon for oss og det er spesielt hyggelig at vi har fått større og mer betydelige kunder internasjonalt i løpet av året som har gått, sier Ragnvaldsen.

Fortsatt god utvikling
- I 2014 har selskapet hatt vekst og forbedret lønnsomhet. Selv om markedsforholdene fremdeles er blandet, ser vi gode muligheter i flere av våre nøkkelmarkeder. Den positive utviklingen innen services-segmentet i kombinasjon med en solid ordrereserve innen produkt- og løsningssegmentet gir et bra utgangspunkt for en videre god utvikling i 2015, avslutter Ragnvaldsen.


For ytterligere informasjon:
Kenneth Ragnvaldsen, CEO, Data Respons ASA, tlf. +47 913 90 918.

Om Data Respons
Data Respons er et fullservice, uavhengig teknologiselskap og en ledende aktør innen Embedded Solutions-markedet. Vi tilbyr produkter, tjenester og dataløsninger til OEM-bedrifter, systemintegratorer og vertikale produktleverandører innen en rekke markedssegmenter som forsvar, medisinsk utstyr, industriell automasjon, oljeservice og offshore, transport, energi og telekommunikasjon. Embedded Solutions omfatter innebygde dataløsninger og dataplattformer. Disse kan karakteriseres som datahjernen i en maskin, et system eller et industrielt sluttprodukt.

Data Respons ASA er notert på Oslo Børs (ticker: DAT), og inngår i informasjonsteknologiindeksen. Selskapet har kontorer i Danmark, Norge, Sverige, Tyskland og Taiwan. www.datarespons.no

Denne opplysningen er informasjonspliktig etter verdipapirhandelloven § 5-12



Anhänge

Kvartalsrapport Q4-2014 Presentasjon Q4-2014
GlobeNewswire