SITA’nın Birinci Sınıf Teknoloji Çözümleri İstanbul’un Yeni Havalimanına Hayat Verecek 

SITA, 2018’de dünyanın en büyük havalimanı açıldığı zaman en üst düzey havalimanı deneyimini yaşatacak


İSTANBUL, Türkiye, Nov. 01, 2017 (GLOBE NEWSWIRE) -- Kasım 1, 2017/APO Group/ --Dünyanın en iddialı havalimanı projelerinden biri olan İstanbul’un Yeni Havalimanı, bölgenin en modern havalimanını hayata geçirmek için küresel bilgi teknolojileri servis sağlayıcısı olan SITA’yı görevlendirdi. SITA, birinci sınıf bir deneyim yaşatmak için geniş bir yelpazede havalimanı, yolcu işleme ve bagaj yönetimi çözümleri sunacak ve böylece uçak seyahatinin geleceğini vitrine çıkaracaktır.  

Yeni havalimanının yüklenicisi ve işletmecisi olan IGA, inişten kalkışa kadar ve ayrıca check-in ile uçağa biniş arasındaki yolcu işleme süreci ve bagaj yönetim sistemlerine kadar tüm hizmetleri yönetecek olan bilgi teknolojileri çözümlerini tasarlamak ve sunmak üzere SITA’yı görevlendirmiştir. SITA’nın sistemleri, saatte 75 kalkışı, günde 3500 uçuş operasyonunu ve uçuş başına ortalama 1000 bagajı destekleyecektir. Projenin tüm aşamaları tamamlandıktan sonra kapasite yıllık 200 milyon yolcunun üzerine çıkacak ve İstanbul’un Yeni Havalimanı dünyanın en büyük havalimanı olacaktır.  

SITA’nın Ortadoğu, Hindistan ve Afrika’dan sorumlu Başkanı Hani El-Assaad, “Havalimanları hiç şüphesiz en bütünleşik kamusal alanlardan biridir. SITA’nın rolü, sorunsuz bir havalimanı yönetimi için tüm bu sistemleri sağlamak ve entegre etmek, bir yandan da yolcu deneyimini ve memnuniyetini yükseltmektir. Bu karmaşık yapıyı ortadan kaldırdığımız için IGA da gerçekten önemli olan “yolcu” faktörüne odaklanabilir. ” demiştir.         

Altyapı geliştirmenin ilk aşamasında SITA, yolculara sorunsuz ve verimli bir havaalanı deneyimi sağlamak için, birçok havayolunun ortak kullanımlı check-in ve boarding altyapısına bağlanmasını ve onu kullanmasını sağlayan ortak kullanım platformunu kapsayan sistemler kuracaktır. SITA aynı zamanda, güvenlik, check-in ve boarding gibi ana temas noktalarındaki seyahat belgelerine karşılık gelen her türlü biniş kartının geçerliliğini denetleyecek otomatik yolcu bilgisine erişim ile bilgi eşleştirmeyi sağlayacaktır. SITA toplam olarak, yolcuların check-in ve boading yapabilecekleri 1041 istasyon ve biniş kartlarının geçerliliklerini dogrulatabilecekleri 90 temas noktası sağlayacaktır.    

SITA’nın, en gelişmiş teknoloji olan bagaj yönetim teknolojisi, havalimanını kullanan havayollarının, yolculuğun her aşamasında bagajlarını izleyebilmelerini sağlayacak ve böylece ilk günden itibaren havayollarının, IATA’nın 753 Numaralı Kararının gerekliliklerini karşılamalarına olanak verecektir.      

Bunlara paralel olarak SITA, IGA’nın havalimanı operasyonunun her bir aşamasında gerekli önlemleri önceden alarak yönetmesine ve izlemesine olanak sağlayacak stratejik havalimanı yönetimi çözümlerini uygulayacaktır. SITA’nın Havalimanı Yönetimi Çözümü, IGA’nın, havalimanındaki tüm sistemlerden toplanan uçuş veri bilgilerini bir merkezde toplamasını ve havalimanının kaynaklarını yönetirken gerekli önlemleri önceden alarak akıllıca kararlar vermesini sağlayacaktır. SITA, IGA’nın, havalimanının ortak operasyonel hedeflerinin havayolları, yer hizmetleri şirketleri ve devlet birimleri gibi tüm kilit kullanıcılarla paylaşmak yoluyla işbirliğini bir adım daha ileriye götürmesine yardımcı olacaktır.

İGA Havalimanı İnşaatı İşletmesinin CEO’su Yusuf Akçayoğlu, “Doğru teknolojiye sahip olmanın, yeni havalimanının başarılı şekilde işletilmesinde çok önemli olduğunun ve önümüzdeki yıllarda gelişmeler ne olursa olsun önemini yitirmeyeceğinin tam olarak bilincindeyiz. Doğru teknolojiye sahip olmak aynı zamanda, yolcularımızın yeni havalimanından yapacakları yolculukları keyifli ve sorunsuz hale getiren yenilikçi sistemleri onların hizmetine sunarak, yolcularımızın ileri teknoloji ile donatılmış  tesislerimizden her anlamda fayda sağlaması için de önemlidir. Bu işbirliğini başarılı bir şekilde sonuçlandıracağımız konusunda kendimizden eminiz” şeklinde konuşmuştur.

İGA Havalimanı İnşaatı İşletmesinin Bilgi İşlem Direktörü Ersin İnankul, “Yeni bir tesis inşa ederken, ileri teknolojilere ev sahipliği yapacak sistemleri veya kapasiteyi uygulama şansına sahibiz, böylece zaman içindeki değişim gerekliliklerine uyum sağlamaya da tam olarak hazırlıklı olduğumuzdan emin olabiliyoruz. SITA ile çalışarak, gün geçtikçe genişleyen talepleri destekleyen yolcu ve operasyonel sistemleri uyguladık ve böylelikle İstanbul’un Yeni Havalimanının sadece bugününü değil aynı zamanda geleceğini de garanti altına aldık” demiştir.  

Yeni havalimanının inşaatı dört aşamada gerçekleştirilecektir. İlk aşama, üç pistin ve yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli ana terminal binasının açılmasıyla Ekim 2018’de tamamlanacaktır. 100’e yakın havayolu şirketi, operasyonlarına başladıktan sonra havalimanını kullanacağını taahhüt etmiştir.  

Photo 1: http://APO.af/aa4S2h (Istanbul New Airport).
Photo 2: http://APO.af/bZAYHV (Istanbul Airport Exterior).

APO Grubu tarafından SAGE adına dağıtılan.   

Daha fazla bilgi için (yayın hariç) aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz:
SITA 
Julius Baumann
Medya İlişkileri Müdürü
Tel: +41 22 747 6993
Email: Julius.Baumann@sita.aero

SITA  (Ortadoğu, Hindistan ve Afrika)
Abed R. Hallak
Pazarlama Müdürü 
Tel: +961 (1) 637331
Cep: +961 (3) 104298
Email: Abdelrahman.Hallak@SITA.aero
           
Leidar
Charlie Pryor
Tel : +44 20 7872 5465
Email : Charlie.Pryor@Leidar.com
Skype: LEIDAR_Charlie

SITA’yı çevrimiçi olarak ve aşağıdaki linklerde takip edin:

  • LinkedIn: LinkedIn.com/companies/sita
  • Twitter: Twitter.com/SITAOnline
  • Youtube: Youtube.com/SITAOnline
  • Facebook: Facebook.com/sitaonline
  • Google+: plus.google.com/+SITAOnline
  • Slidedhare: Slideshare.net/SITAOnline
  • Pinterest: Pinterest.com/sitaonline
  • Flickr: Flickr.com/photos/sitaonline
  • Blog: SITA.aero/knowledge-innovation/blogs

SITA fotoğrafları için: http://www.SITA.aero/pressroom/image-gallery ve video ve bilgi grafikleri için: http://www.SITA.aero/pressroom
           

Editörler için Notlar:

SITA Hakkında 
SITA, havayolları için uçak seyahatini havalimanlarında ve uçaklarda teknoloji yoluyla dönüştüren iletişim ve IT çözüm sağlayıcıdır. Şirketin portföyü, yönetilen küresel iletişim ve altyapı hizmetlerinden, eUçak, yolcu yönetimi, bagaj, self servis, havalimanı ve sınır yönetimi çözümlerine kadar her şeyi kapsamaktadır. 400’den fazla hava taşımacılığı sektörü üyesi tarafından %100 sahip olunan SITA’nın, sektörün ihtiyaçları konusunda eşsiz bir anlayışı vardır ve teknoloji inovasyonuna çok önem verir.         

Dünyadaki hemen her havayolu ve havalimanı SITA ile iş yapar ve SITA’nın sınır yönetimi çözümleri 30’dan fazla devlet tarafından kullanılmaktadır. Dünya çapında 1000’den fazla havalimanındaki varlığıyla ve 2000’den fazla sayıdaki müşteri hizmetleri takımıyla SITA, 200’den fazla ülkedeki 2800’den fazla müşteriye benzersiz hizmet sunmaktadır.       

2016’da SITA’nın konsolide gelirleri 1,5 milyar dolar olmuştur. SITA’nın bağlı ortaklıkları ve ortak girişimleri arasında SITAONAIR (www.SITAONAIR.aero), CHAMP Cargosystems (www.Champ.aero) ve Aviareto (www.Aviareto.aero) bulunmaktadır.  

Daha fazla bilgi için www.SITA.aero sitesini ziyaret ediniz. 

IGA Havalimanı İnşaatı İşletmesinin Bilgi İşlem Direktörü Ersin İnankul ile yapılmış olan söyleşiyi SITA’nın Air Transport IT Review sayfasından çevrimiçi okuyabilirsiniz.  

Tweet atın:
SITA’yı çevrimiçi olarak ve aşağıdaki linklerde takip edin:

SITA fotoğrafları için: http://www.SITA.aero/pressroom/image-gallery ve video ve bilgi grafikleri için: http://www.SITA.aero/pressroom.