Stonesoft Oyj pörssitiedote 25.10.2007 klo 9.15
Stonesoft Oyj osavuositiedote tammi-syyskuu 2007
KAUSIVAIHTELU VOIMAKASTA: STONEGATE(TM) -TUOTTEIDEN MYYNTI JÄI
TAVOITTEESTA KOLMANNELLA VUOSINELJÄNNEKSELLÄ - TAMMI-SYYSKUUN KASVU
17 %
Stonesoft Oyj:n päätuotteiden, StoneGate(TM) -tuoteryhmän, myynti
laski 13 % kolmannella neljänneksellä ja koko yhtiön liikevaihto
laski 9 %. Vuoden kolmen ensimmäisen neljänneksen StoneGate(TM)
-myynnin kasvu oli 17 %. Yhtiön liikevaihdon odotetaan jatkuvien
toimintojen osalta kasvavan koko vuodelle verrattuna edellisvuoteen.
Kasvun suuruus riippuu yksittäisten suurten kauppojen ajoituksesta.
Heinäkuu-syyskuu 2007 (jäljempänä "raportointikausi", edellisen
vuoden vertailukelpoiset luvut ovat suluissa ja tarkoittavat jatkuvia
toimintoja)
- Raportointikauden liikevaihto oli 4,0 miljoonaa euroa (4,4
miljoonaa euroa), jossa on 9 % vertailukelpoista laskua verrattuna
edellisvuoden vastaavaan jaksoon.
- Konsernin liiketoiminnan ytimen muodostavan StoneGate(TM)
-tuoteperheen, johon kuuluvat palomuuri-, VPN-, SSL VPN- sekä IPS-
eli tunkeutumisen havainnointi- ja estotuotteet, myynti oli 2,0
miljoonaa euroa (2,3 miljoonaa euroa), laskua -13%.
- Liiketulos oli -1,6 miljoonaa euroa (-1,3 miljoonaa euroa).
- Tulos/osake oli -0,03 euroa (-0,02 euroa).
- Osakekohtainen oma pääoma oli 0,12 euroa (0,21 euroa).
- Likvidit varat raportointikauden lopussa olivat 9,1 miljoonaa euroa
(12,3 miljoonaa euroa).
- Kassavirta oli -1,8 miljoonaa euroa (-2,5 miljoonaa euroa).
Toimitusjohtaja Ilkka Hiidenheimo
Yhtiön liikevaihto verrattuna edelliseen vuoteen laski kolmannella
vuosineljänneksellä koko vuoden liikevaihdon osoittaessa edelleen
selvää kasvua. Kassavirta parani sekä suhteessa edelliseen vuoteen
että edelliseen vuosineljännekseen, joskaan ei yhtä voimakkaasti kuin
olimme ennakoineet.
Yhtiö jatkoi määrätietoisesti vuonna 2006 luodun strategian ja
kasvusuunnitelman toteuttamista. Vuoden kolmannella neljänneksellä
onnistuimme saavuttamaan merkittävän kasvun kehittyvillä
markkinoilla. Sen sijaan Euroopassa ja USA:ssa jäimme asetetuista
kasvutavoitteista johtuen mm. yksittäisten kauppojen siirtymisistä ja
valtion hitaasta budjettikäsittelystä USA:ssa.
Yhtiön keväällä esittelemien SSL VPN -tuotteiden vastaanotto
markkinoilla on ollut positiivinen. StoneGate(TM) -tuotetarjontaa
tullaan edelleen vahvistamaan edullisilla FW-100 -tuotteilla, jotka
avaavat yhtiölle mahdollisuuden laajempien projektien voittamiseen
mm. kaupan toimialalla.
Voidaksemme edelleen parantaa yhtiön kannattavuutta jatkamme
voimakasta panostusta tuotevalikoimamme laajentamiseen ja
kilpailukykymme lisäämiseen. Myynnin ohjauksen tehostamisen ja
viestinnän paikallistamisen tuloksena myyntihankekantamme on kasvanut
voimakkaasti. Positiomme kirkastaminen tietoliikenteen varmistajana
ja tiedon saatavuuden turvaajana on vahvistanut asemaamme
markkinoilla ja keskeisissä asiakaskohderyhmissä. Yhtiön kulut on
onnistuttu pitämään myynnin kasvusta huolimatta edellisen vuoden
tasolla.
Tammikuu-syyskuu 2007
- Katsauskauden liikevaihto oli 13,2 miljoonaa euroa (12,2 miljoonaa
euroa), jossa on 9 % vertailukelpoista kasvua verrattuna
edellisvuoden vastaavaan jaksoon.
- Konsernin liiketoiminnan ytimen muodostavan StoneGate(TM)
-tuoteperheen myynti oli 7,0 miljoonaa euroa (6,0 miljoonaa euroa),
kasvua 17 %.
- Liiketulos oli -5,3 miljoonaa euroa (-4,7 miljoonaa euroa).
- Tulos/osake oli -0,09 euroa (-0,08 euroa).
- Kassavirta oli -5,2 miljoonaa euroa (-5,8 miljoonaa euroa).
LIIKEVAIHTO JA TULOS
Heinä-syyskuu 2007
Konsernin liikevaihto oli raportointikaudella 4,0 miljoonaa euroa
(4,4 miljoonaa euroa). Laskua edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan
verrattuna oli 0,4 miljoonaa euroa eli -9%. Liiketulos oli -1,6
miljoonaa euroa (-1,3 miljoonaa euroa) ja tulos verojen jälkeen -1,8
miljoonaa euroa (-1,2 miljoonaa euroa).
Konsernin päätuotteen StoneGaten(TM) myynti oli 2,0 miljoonaa euroa
(2,3 miljoonaa euroa), laskua 13 % edellisvuoden vastaavaan
neljännekseen.
Arvio Embe Systems Oy:n lopullisesta myyntihinnasta ei ole muuttunut
raportointikauden aikana.
Tammikuu-syyskuu 2007
Konsernin liikevaihto oli katsauskaudella 13,2 miljoonaa euroa (12,2
miljoonaa euroa). Kasvua edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan
verrattuna oli 1,0 miljoonaa euroa eli 9 %. Liiketulos oli -5,3
miljoonaa euroa (-4,7 miljoonaa euroa) ja tulos verojen jälkeen -3,0
miljoonaa euroa (-4,4 miljoonaa euroa).
Konsernin päätuotteen StoneGaten(TM) myynti oli 7,0 miljoonaa euroa
(6,0 miljoonaa euroa), kasvua 17 % edellisvuoteen.
Maantieteellisten alueiden liikevaihto jakaantui seuraavasti: EMEA
(Eurooppa, Lähi-Itä ja Afrikka) 72 %(69 %), Americas (Pohjois- ja
Etelä-Amerikka) 22 % (23%) ja APAC (Aasian ja Tyynenmeren alue) 6 %
(8 %).
Rahoitus ja investoinnit
Konsernin taseen loppusumma raportointikauden lopussa oli 16,5
miljoonaa euroa (20,7 miljoonaa euroa). Omavaraisuusaste oli 62 % (73
%) ja nettovelat suhteessa omaan pääomaan (gearing) -1,34 (-1,04).
Konsernin likvidit varat olivat raportointikauden lopussa 9,1
miljoonaa euroa (12,3 miljoonaa euroa). Investoinnit aineellisiin ja
aineettomiin hyödykkeisiin olivat raportointikaudella 0,3 miljoonaa
euroa (0,2 miljoonaa euroa).
LIIKETOIMINNAN KEHITYS
Liiketoiminnan tärkeimmät tapahtumat raportointikaudella
- Stonesoft julkisti kaksi patenttia: yhtäaikaisten yhteyksien
käsittely palomuurissa ja metodi hyökkäyksen havainnoinnille.
- Stonesoft julkisti uuden StoneGate Transparent Access Control (TAC)
- moduulin, joka mahdollistaa verkon segmentoinnin ja pääsynvalvonnan
läpinäkyvästi, ilman tarvetta muuttaa verkon asetuksia.
- Tutkimuslaitos Gartner Inc. listasi Stonesoftin arvostetussa Magic
Quadrant -tutkimusraportissaan. Raportti analysoi yrityskäyttöön
tarkoitettujen palomuurien markkinakehitystä ja positioi alan
johtavat toimittajat suorituskyvyn ja vision täydellisyyden
perusteella.
SELVITYS TUTKIMUS- JA KEHITYSTOIMINNAN LAAJUUDESTA
Yhtiön panostukset tuotekehitykseen olivat raportointikauden aikana
1,0 miljoonaa euroa (1,1 miljoonaa euroa).
Tuotekehityksessä työskenteli raportointikauden lopussa 64 (61)
henkeä.
OSAKEPÄÄOMAN KEHITYS JA OPTIO-OHJELMAT
Katsauskauden päättyessä Stonesoftin kaupparekisteriin merkitty
osakepääoma oli 1 146 054,64 euroa. Osakkeiden lukumäärä oli 57 302
732 kappaletta. Osakepääomassa ei tapahtunut muutoksia.
Optio-ohjelmat
Raportointikauden aikana ei yhtiön avainhenkilöille suunnattujen
optio-ohjelmien perusteella tehty merkintöjä.
Yhtiön voimassaolevat optio-ohjelmat ja niiden merkintähinnat ovat:
- Optio-ohjelma 2004-2010, merkintähinta 0,56 euroa.
OSAKKEIDEN KURSSIKEHITYS JA VAIHTO
Stonesoft Oyj:n osakkeen keskikurssi katsauskauden aikana oli 0,49
euroa. Ylin kurssi oli 0,56 euroa ja alin 0,37 euroa. Päätöskurssi
oli 0,41 euroa. Osakkeita vaihdettiin katsauskauden aikana 12,7
miljoonaa kappaletta, mikä vastaa 22,2 % prosenttia osakkeiden
lukumäärästä.
Osakekannan markkina-arvo katsauskauden päätöskurssilla 30.9.2007 oli
23,5 miljoonaa euroa.
LIPUTUSILMOITUKSET
Raportointikauden aikana yhtiölle jätettiin 1 liputusilmoitus.
HENKILÖSTÖ
Stonesoftin henkilöstön määrä oli katsauskauden lopussa 183 (178
jatkuvien toimintojen osalta).
HALLITUKSEN VALTUUTUKSET
Valtuutus päättää osakeannista ja optio- ja muiden erityisten
oikeuksien myöntämisestä.
Yhtiön hallitus voi päättää yhdestä tai useammasta osakeannista sekä
optio- ja muiden erityisten oikeuksien antamisesta siten, että uusien
osakkeiden yhteenlaskettu lukumäärä saa olla enintään 11 450 000
kappaletta.
Hallitus voi päättää osakeannista osakkeenomistajille siinä suhteessa
kuin he ennestään omistavat yhtiön osakkeita sekä suunnatusta
osakeannista taikka optio-oikeuksien tai muiden erityisten oikeuksien
antamisesta silloin, kun siihen on yhtiön kannalta painava
taloudellinen syy, kuten yrityskauppojen rahoittaminen, muu yhtiön
liiketoiminnan tai pääomarakenteen kehittämiseen liittyvä järjestely
tai henkilöstön kannustaminen.
Hallitus päättää osakeantien ja optio-oikeuksien sekä muiden
erityisten oikeuksien antamisen muista ehdoista. Valtuutus on
voimassa vuoden 2009 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti.
Hallituksella ei ole valtuutusta omien osakkeiden hankkimiseksi eikä
yhtiön hallussa ole omia osakkeita.
HALLINTOPERIAATTEET
Stonesoft Oyj on noudattanut vuodesta 2004 lähtien Helsingin Pörssin
antamaa suositusta listayhtiöiden hallinnointi- ja
ohjausjärjestelmistä (Corporate Governance). Tarkemmat tiedot ovat
luettavissa yhtiön internet-sivuilta
http://www.stonesoft.com/en/investor_relations/corporate_governance.
LIIKETOIMINNAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Riskienhallinta on organisoitu osaksi Stonesoftin
johtamisjärjestelmää. Hallituksen hyväksymä riskienhallintapolitiikka
määrittelee konsernin riskienhallinnan toimintaperiaatteet ja
prosessin. Toimitusjohtaja vastaa konsernin riskienhallinnan
asianmukaisesta järjestämisestä ja konsernin talousjohtaja
riskienhallinnan koordinoinnista sekä raportoinnin ja vakuutusturvan
järjestämisestä. Yksikköjen johtajat vastaavat oman alueensa riskien
tunnistamisesta sekä niiden hallinnasta. Riskienhallinnan tavoitteena
on turvata edellytykset liiketoiminnan strategian mukaisten
tavoitteiden saavuttamiseksi ja toiminnan jatkumiseksi.
Lähiajan keskeisimmät epävarmuustekijät ja riskit liittyvät
liikevaihdon perustana olevien kauppojen ajoitukseen ja
laitekomponenttien sekä alihankkija- ja toimittajaverkoston
mahdollisiin tuotantohäiriöihin.
Operatiivisten riskien hallinta
Stonesoft kehittää jatkuvasti myyntiprosessejaan ja niihin liittyviä
seurantajärjestelmiä. Yhtiön tuotteet ja niihin liittyvät palvelut
myydään pääosin maailmanlaajuisen jakelukanavan kautta. Myyntiä tukee
lakiasiainosasto, joka pyrkii vähentämään liiketoimintaan liittyviä
riskejä kehittämällä, hallinnoimalla ja ohjeistamalla Stonesoftin
sopimuksia ja niiden käyttöä sekä tekemällä juridisia riskianalyysejä
liiketoimintaan liittyvistä suunnitelmista ennen niiden
toteuttamista. Yhtiöllä on maailmanlaajuiset vakuutukset
liiketoiminnan operatiivisten riskien kattamiseksi. Liiketoimintaan
liittyvä kriittinen tieto pyritään suojaamaan tarkoilla sisäisillä
toimintaohjeilla ja prosesseilla sekä tietoverkon tehokkaalla
tietoturvalla. Yhtiö käyttää laajasti itse kehittämäänsä teknologiaa
varmistaakseen tietoverkkojensa jatkuvan toiminnan niin asiakkaille
kuin omalle henkilökunnalle. Kaikki kriittiset osat on kahdennettu,
minkä lisäksi yhtiöllä on fyysisesti eri paikassa toimiva ja
jatkuvasti ajan tasalla oleva varajärjestelmä.
Taloudellisten riskien hallinta
Yhtiön merkittävin laskutusvaluutta euron lisäksi on Yhdysvaltain
dollari. Yhtiön kulut ovat pääosin euroissa. Yhtiö toimii
aktiivisesti valuuttakurssimuutosten aiheuttamien riskien
vähentämiseksi.
Yhtiön rahoituspolitiikan päätavoitteina on (i) turvata yhtiön lyhyen
aikavälin likviditeetti (ii) taata yhtiön tehokas kassavirran
hallinta sekä (iii) noudattaa konservatiivista ja läpinäkyvää
kassavarojen sijoituspolitiikkaa, jonka tavoitteena on turvata
sijoituksille kilpailukykyinen tuotto valitulla riskitasolla. Yhtiön
kassavarat on sijoitettu alhaisen riskin korkoinstrumentteihin.
Yhtiön tuottoja ja kustannuksia seurataan säännöllisesti. Yhtiöllä ei
ole erillistä sisäistä tarkastusorganisaatiota tai -valiokuntaa.
ARVIO TODENNÄKÖISESTÄ TULEVASTA KEHITYKSESTÄ
Tutkimuslaitos Infoneticsin ennusteen mukaan palomuuri/VPN- sekä IPS
tunkeutumisen havainnointi- ja estojärjestelmien markkinoiden
arvioidaan kasvavan maailmanlaajuisesti vuonna 2007 noin 8 %. Alan
markkinakehitys jatkuu dynaamisena.
Näkemyksemme mukaan yritysten verkottuminen yhteistyökumppaneidensa
ja alihankkijoidensa kanssa tulee edelleen jatkumaan ja tämä kehitys
asettaa entistä korkeammat vaatimukset tietoverkon turvallisuudelle
ja käytettävyydelle. Uskomme, että StoneGate(TM) -tuotesuunnittelun
lähtökohtana oleva turvallisuuden ja sovellusten korkean
käytettävyyden yhdistäminen osoittaa vahvuutensa entistä paremmin
tässä kehityksessä.
Äänen, videon ja datan yhdistyminen IP-pohjaisissa verkoissa lisää
tietoliikennekapasiteetin kysyntää ja nopeuttaa 10 Gbps -verkkojen
käyttöönottoa. Kaistanleveyden kasvu ja IP-pohjaisissa verkoissa
käytetyt uudet protokollat lisäävät tarvetta parempaan raportointiin,
monitorointiin sekä analyysityökaluihin. Tämä kehitys tukee
Stonesoftin kasvusuunnitelman toteutumista, sillä kyseiset
ominaisuudet ovat StoneGate(TM) Management Center -tuotteen
toiminnallisuuden kulmakiviä. Stonesoft parantaa edelleen
kilpailukykyään tuomalla markkinoille uusia, StoneGate(TM)
-tuoteperhettä täydentäviä tuotteita.
Stonesoft jatkaa määrätietoista ja pitkäjänteistä työtään
liikevaihdon kasvattamiseksi ja tuloksen parantamiseksi. Yrityksen
päätavoitteena on edelleen liikevaihdon voimakas kasvu ja tätä kautta
saavutettava parempi kannattavuus. Tuoteperheen laajennuksen ja
parantuneen kilpailukyvyn kautta pyrimme voittamaan entistä suurempia
yksittäisiä kauppoja.
Yhtiön toteuttaman tuotevalikoiman laajennuksen ja myynnin
tehostamisen sekä myyntihankekannan voimakkaan kasvun perusteella
yhtiö odottaa kokonaisliikevaihdon vuodelle 2007 olevan noin 19
miljoonaa euroa (+/- 10 %), edellisvuoden vertailukelpoisen
liikevaihdon ollessa 16,5 miljoonaa euroa. Arvio perustuu yhtiön
nykyiseen myyntihankekantaan. Vuoden 2007 kulujen odotetaan olevan 23
miljoonaa euroa (+/- 10 %), edellisvuoden vertailukelpoisten kulujen
ollessa 22,6 miljoonaa euroa. Koko vuoden operatiivisen tuloksen ja
kokonaistuloksen odotetaan kehittyvän positiivisesti.
Liikevaihdon ja tuloksen kehityksen osalta on odotettavissa hyvinkin
voimakasta vaihtelua yksittäisten vuosineljännesten välillä
verrattuna sekä edellisvuoden vastaavaan että edelliseen
vuosineljännekseen johtuen mm. pitkistä myyntisykleistä, yksittäisten
kauppojen suhteellisen suuresta vaikutuksesta kokonaisliikevaihdon
kehitykseen sekä edellisvuoden neljännesvuosikohtaisesta vaihtelusta.
Tämä osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 standardin mukaisesti.
Stonesoft Oyj on noudattanut samoja laatimisperiaatteita ja
laskentamenetelmiä kuin vuoden 2006 tilinpäätöksessä.
Esitetyt luvut ovat tilintarkastamattomia.
Stonesoft konserni
Tuloslaskelma 7-9/2007 7-9/2006 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
(1000 Euroa)
Jatkuvat toiminnot
Liikevaihto 4 040 4 441 13 205 12 160 16 479
Liiketoiminnan muut
tuotot 374 185 738 581 766
Aineet ja tarvikkeiden
käyttö -643 -532 -1 927 -1 419 -1 915
Työsuhde-etuuksista
aiheutuvat kulut -3 004 -3 185 -9 919 -9 622 -13 135
Poistot -113 -124 -341 -392 -512
Liiketoiminnan muut
kulut -2 295 -2 052 -7 029 -6 014 -8 292
Liiketulos -1 641 -1 268 -5 274 -4 706 -6 608
Rahoitustuotot ja
-kulut -89 107 131 288 382
Tulos ennen veroja -1 730 -1 161 -5 143 -4 418 -6 226
Tuloverot -42 -55 -136 -159 -262
Tulos jatkuvista
toiminnoista -1 772 -1 217 -5 279 -4 577 -6 488
Tulos lopetetuista
toiminnoista 0 -25 2 217 150 40
Tilikauden tulos -1 772 -1 242 -3 062 -4 427 -6 448
Osakekohtainen tulos
jatkuvista toiminnoista
Laimentamaton
osakekohtainen tulos
(EUR) -0,03 -0,02 -0,09 -0,08 -0,11
Laimennusvaikutuksella
oikaistu osake-
kohtainen tulos (EUR) -0,03 -0,02 -0,09 -0,08 -0,11
Osakekohtainen tulos
lopetetuista
toiminnoista
Laimentamaton
osakekohtainen tulos
(EUR) 0,00 0,00 0,04 0,00 0,00
Laimennusvaikutuksella
oikaistu osake-
kohtainen tulos (EUR) 0,00 0,00 0,04 0,00 0,00
Stonesoft konserni
Tase (1000 Euroa) 30.9.2007 30.9.2006 31.12.2006
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 651 612 608
Aineettomat hyödykkeet 87 140 137
Laskennalliset verosaamiset 2 2 2
Yhteensä 739 754 747
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 980 663 912
Myyntisaamiset ja muut saamiset 5 437 3 884 5 522
Ennakkomaksut 179 149 98
Sijoitukset 7 907 11 748 13 755
Rahavarat 1 237 564 616
Yhteensä 15 740 17 009 20 902
Lopetetut toiminnot 0 2 978 2 859
Varat yhteensä 16 479 20 741 24 507
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma
pääoma
Osakepääoma 1 146 1 146 1 146
Ylikurssirahasto 76 971 76 872 76 897
Muuntoerot -903 -857 -867
Kertyneet voittovarat -70 472 -65 388 -67 410
Yhteensä 6 742 11 774 9 767
Pitkäaikaiset velat
Varaukset 164 120 112
Korolliset velat 11 83 62
Muut velat 1 466 1 059 1 296
Yhteensä 1 641 1 263 1 470
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 7 757 6 760 12 041
Verovelat 87 99 116
Varaukset 166 44 84
Lyhytaikaiset korolliset velat 86 128 107
Yhteensä 8 096 7 031 12 348
Lopetetut toiminnot 0 674 922
Velat yhteensä 9 737 8 968 14 740
Oma pääoma ja velat yhteensä 16 479 20 741 24 507
Stonesoft
konserni
Oman pääoman
muutoslaskelma
(1000 Euroa)
Kertyneet
Osakepääoma Ylikurssirahasto Muuntoerot voittovarat Yhteensä
Oma pääoma
01.01.2006 1 146 76 845 -849 -60 961 16 181
Muuntoerot -8 -8
Tilikauden
tulos -4 427 -4 427
Kaudella
kirjatut
tuotot ja
kulut yhteensä -8 -4 427 -4 435
Osakeoptioiden
käyttö 27 27
Oma pääoma
30.9.2006 1 146 76 872 -857 -65 388 11 774
Kertyneet
Osakepääoma Ylikurssirahasto Muuntoerot voittovarat Yhteensä
Oma pääoma
1.1.2007 1 146 76 897 -867 -67 410 9 767
Muuntoerot -36 -36
Tilikauden
tulos -3 062 -3 062
Kaudella
kirjatut
tuotot ja
kulut yhteensä -36 -3 062 -3 098
Osakeoptioiden
käyttö 73 73
Oma pääoma
30.9.2007 1 146 76 971 -903 -70 472 6 742
Stonesoft konserni
Rahavirtalaskelma (1000
Euroa) 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
Liiketoiminnan rahavirta
Liiketulos -5 274 -4 706 -6 608
Oikaisut 514 528 984
Käyttöpääoman muutos 37 -1 340 -1 240
Maksetut verot -136 -159 -261
Liiketoiminnan
nettorahavirta jatkuvat
toiminnot -4 859 -5 677 -7 125
Liiketoiminnan
rahavirta myydyt
toiminnot 0 -508 114
Liiketoiminnan
nettorahavirta yhteensä -4 859 -6 186 -7 011
Investointien rahavirta
Investoinnit
aineellisiin
hyödykkeisiin -306 -129 -216
Investonnit
aineettomiin
hyödykkeisiin -28 -24 -50
Investoinnit
tytäryhtiöosakkeisiin 0 1 3 631
Investointien
nettorahavirta jatkuvat
toiminnot -334 -153 3 365
Investointien
nettorahavirta myydyt
toiminnot -448 -97 -131
Investointien
nettorahavirta yhteensä -782 -250 3 233
Rahoituksen rahavirta
Rahoitusleasingvelkojen
maksut -73 -124 -166
Rahoituksen
nettorahavirta -73 -124 -166
Rahavarojen muutos
Rahavarat tilikauden
alussa 14 370 18 097 18 097
Muuntoerot -36 -8 -18
Sijoitusten käyvän
arvon muutosten
vaikutus 32 178 -39
Myydyt toiminnot 492 606 274
Rahavarat tilikauden
lopussa *) 9 144 12 312 14 370
*) Rahavarat tilikauden
lopussa sisältävät
pantattuja talletuksia 290 3 3
Stonesoft konserni
Segmenttikohtaiset
tiedot 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Liikevaihto
EMEA 9 541 12 264 16 938
AMER 2 870 2 760 3 571
APAC 794 1 040 1 370
Liikevaihto yhteensä 13 205 16 064 21 879
Liiketulos
EMEA -3 573 -2 725 -4 131
AMER -1 570 -1 448 -2 040
APAC -131 -379 -366
Liiketulos yhteensä -5 274 -4 552 -6 536
Stonesoft konserni
Vastuut ja vakuudet 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Taseeseen
sisältymättömät
Ei purettavissa
olevat muut
vuokrasopimukset 4 730 6 286 6 103
Annetut vakuudet 20 320 323
Pantatut osakkeet 0 0 585
Varaston
ostositoumus 240 0 0
Stonesoft konserni
Lähipiiri-informaatio 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Hallituksen jäsenille
maksetut
konsultointipalkkiot 44 9 9
Stonesoft Konserni
Kehitys
vuosineljänneksittäin Q3 / Q2 / Q1 / Q4 / Q3 / Q2 / Q1 /
(Miljoonaa Euroa) 2007 2007 2007 2006 2006 2006 2006 2006
Tietoturvalisenssit
ja - laitteet 2,011 2,705 2,319 2,315 2,338 1,722 2,121 8,496
Palvelut 2,052 2,137 1,989 2,073 2,044 1,992 1,959 8,068
Muut tuotteet -0,023 0,003 0,012 -0,070 0,059 -0,047 -0,027 -0,085
Liikevaihto, jatkuvat
toiminnot 4,040 4,845 4,320 4,319 4,441 3,666 4,053 16,479
Muutos
edellisvuodesta% -9 % 32 % 7 % -2 % 24 % -20 % 4 % 0 %
Liikevaihto, myydyt
toiminnot 0 0 0 1,497 1,072 1,377 1,455 5,400
Muutos
edellisvuodesta% 4 % -3 % -13 % -12 % -7 %
Liikevaihto yhteensä 4,040 4,845 4,320 5,816 5,513 5,043 5,508 21,879
Muutos
edellisvuodesta% -27 % -4 % -22 % 1 % 17 % -18 % -1 % -2 %
Myyntikate 3,396 4,108 3,773 5,320 4,980 4,645 5,020 19,965
Myyntikate % 84 % 85 % 87 % 91 % 90 % 92 % 91 % 91 %
Operatiiviset
kustannukset 5,398 5,823 6,024 7,469 6,436 6,788 6,472 27,164
Liiketulos (EBITA) -1,641 -1,544 -2,089 -1,984 -1,293 -1,975 -1,284 -6,536
% liikevaihdosta -41 % -32 % -48 % -34 % -23 % -39 % -23 % -30 %
Tulos ennen veroja -1,730 -1,438 -1,975 -1,907 -1,185 -1,888 -1,189 -6,170
% liikevaihdosta -43 % -30 % -46 % -33 % -22 % -37 % -22 % -28 %
Stonesoft konserni
Taloudellista kehitystä
kuvaavat tunnusluvut 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Liikevaihto yhteensä 13 205 16 064 21 879
Muutos
edellisvuodesta % -18 % -2 % -2 %
Liikevaihto, jatkuvat
toiminnot 13 205 12 160 16 479
Muutos
edellisvuodesta % 9 % 0 % 0 %
Liikevaihto, myydyt
toiminnot 0 3 904 5 400
Muutos
edellisvuodesta % -10 % -7 %
Liiketulos yhteensä -5 274 -4 552 -6 536
% liikevaihdosta -40 % -28 % -30 %
Liiketulos, jatkuvat
toiminnot -5 274 -4 706 -6 608
% liikevaihdosta -40 % -39 % -40 %
Liiketulos, myydyt
toiminnot 0 154 72
% liikevaihdosta 4 % 1 %
Tulos ennen veroja -5 143 -4 262 -6 170
% liikevaihdosta -39 % -27 % -28 %
Oman pääoman tuotto
(ROE) %, vuotuinen
jatkuvat toiminnot -85 % -42 % -50 %
Sijoitetun pääoman
tuotto (ROI) %,
vuotuinen -78 % -39 % -46 %
Omavaraisuusaste % 62 % 73 % 66 %
Nettovelkaantumisaste
(Net Gearing) -1,34 -1,04 -1,50
Taseen loppusumma 16 479 20 741 24 507
Käyttöomaisuus
investoinnit 341 270 416
Käyttöomaisuus
myyntituotot -7 -19 -165
Tutkimus ja
kehitysmenot 3 656 3 514 4 804
% liikevaihdosta 28 % 22 % 22 %
Henkilöstön
keskimääräinen
lukumäärä 181 250 251
Henkilöstö kauden
lopussa 183 251 254
.
Osakekohtaiset
tunnusluvut
Osakekohtainen tulos
(EPS), jatkuvat
toiminnot -0,09 -0,08 -0,11
Osakekohtainen tulos
(EPS), myydyt toiminnot 0,04 0,00 0,00
Osakekohtainen oma
pääoma 0,12 0,21 0,17
Osingot 0,00 0,00 0,00
Osakekohtainen osinko,
euro 0,00 0,00 0,00
Osinko tuloksesta, % 0 % 0 % 0 %
Tunnuslukujen
laskentaperiaatteet
Oman pääoman tuotto (Voitto ennen veroja - välittömät verot) x
(ROE) % = 100/
Oma pääoma + vähemmistöosuus
Sijoitetun pääoman (Voitto ennen veroja + korkokulut + muut
tuotto (ROI) % = rahoituskulut) x 100/
Taseen loppusumma - korottomat velat
Omavaraisuusaste % = (Oma pääoma + vähemmistöosuus) x 100/
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Korollinen vieras pääoma - rahavarat -
Nettovelkaantumisaste = sijoitukset/
Oma pääoma + vähemmistöosuus
Osakekohtainen tulos Voitto ennen veroja - vähemmistöosuus -
(EPS) = tuloverot/
Tilikauden keskimääräinen osakeantioikaistu
osakkeiden lukumäärä
Osakekohtainen oma
pääoma = Oma pääoma/
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä
tilinpäätöspäivänä
TULEVAISUUTTA ARVIOIVAT LAUSUNNOT
Tähän katsaukseen sisältyy mm. Stonesoftin taloudellista asemaa ja
toiminnan tulosta koskevia lausumia, jotka ovat luonteeltaan
tulevaisuuteen liittyviä. Tällaiset lausumat eivät ole historiallisia
tosiseikkoja, vaan edustavat Stonesoftin odotuksia tulevasta
kehityksestä. Yhtiön käsityksen mukaan näissä lausumissa esitetyt
odotukset pohjautuvat perusteltuihin oletuksiin. Näihin lausumiin
sisältyy kuitenkin riskejä ja epävarmuustekijöitä, jotka saattavat
aiheuttaa todellisten tulosten huomattavankin poikkeamisen näistä
esitetyistä lausumista. Tällaisia tekijöitä voivat olla mm. (1)
muutokset Stonesoftin markkina-asemassa tai palomuuri/VPN:n ja
tunkeutumisen havainnointi- ja estojärjestelmien markkinoilla
yleensä;(2) kilpailun vaikutus; (3) yhtiön yhteistyökumppaneiden,
toimittajien ja asiakkaiden menestys, taloudellinen tilanne ja
suorituskyky; (4) kykymme hankkia keskeytyksettä ja kohtuuhintaan
laadukkaita komponentteja; (5) kykymme rekrytoida ja pitää yhtiön
palveluksessa ammattitaitoisia työntekijöitä sekä kehittää heidän
osaamistaan; (6) valuuttakurssien vaihtelut mukaan lukien erityisesti
vaihtelut raportointivaluuttamme euron sekä Yhdysvaltojen dollarin
välillä; (7) muut tuotteiden myyntiin, taloudelliseen tilanteeseen,
liiketoimintaan, kilpailuun tai lainsäädäntöön liittyvät tekijät,
jotka vaikuttavat joko Stonesoftin liiketoimintaan tai toimialaan
yleisesti sekä (8) kykymme hallita tavoitteidemme saavuttamiseen
vaikuttavia tekijöitä ja antaa tarkkoja ennusteita.
Lisätietoja antavat:
Toimitusjohtaja Ilkka Hiidenheimo, Stonesoft Oyj,
puh. (09) 476 711
e-mail: ilkka.hiidenheimo@stonesoft.com
Talousjohtaja Mikael Nyberg, Stonesoft Oyj
Puh. (09) 476 711
e-mail: mikael.nyberg@stonesoft.com
Stonesoft Oyj
Ilkka Hiidenheimo
toimitusjohtaja
TIEDOTUSTILAISUUS
Osavuotiskatsauksesta järjestetään tiedotustilaisuus analyytikoille
ja sijoittajille tänään 25.10.2007 klo 10:30 yhtiön toimitiloissa
osoitteessa Itälahdenkatu 22 A, 00210 Helsinki.
Tämä tiedote ja osavuosikatsaukseen liittyvä esitysmateriaali
ovat myös Stonesoftin kotisivuilla http://www.stonesoft.com.
JAKELU:
Helsingin pörssi
Keskeiset tiedotusvälineet
KAUSIVAIHTELU VOIMAKASTA: STONEGATE(TM) -TUOTTEIDEN MYYNTI JÄI
TAVOITTEESTA KOLMANNELLA VUOSINELJÄNNEKSELLÄ - TAMMI-SYYSKUUN KASVU
17 %
Stonesoft Oyj:n päätuotteiden, StoneGate(TM) -tuoteryhmän, myynti
laski 13 % kolmannella neljänneksellä ja koko yhtiön liikevaihto
laski 9 %. Vuoden kolmen ensimmäisen neljänneksen StoneGate(TM)
-myynnin kasvu oli 17 %. Yhtiön liikevaihdon odotetaan jatkuvien
toimintojen osalta kasvavan koko vuodelle verrattuna edellisvuoteen.
Kasvun suuruus riippuu yksittäisten suurten kauppojen ajoituksesta.
Heinäkuu-syyskuu 2007 (jäljempänä "raportointikausi", edellisen
vuoden vertailukelpoiset luvut ovat suluissa ja tarkoittavat jatkuvia
toimintoja)
- Raportointikauden liikevaihto oli 4,0 miljoonaa euroa (4,4
miljoonaa euroa), jossa on 9 % vertailukelpoista laskua verrattuna
edellisvuoden vastaavaan jaksoon.
- Konsernin liiketoiminnan ytimen muodostavan StoneGate(TM)
-tuoteperheen, johon kuuluvat palomuuri-, VPN-, SSL VPN- sekä IPS-
eli tunkeutumisen havainnointi- ja estotuotteet, myynti oli 2,0
miljoonaa euroa (2,3 miljoonaa euroa), laskua -13%.
- Liiketulos oli -1,6 miljoonaa euroa (-1,3 miljoonaa euroa).
- Tulos/osake oli -0,03 euroa (-0,02 euroa).
- Osakekohtainen oma pääoma oli 0,12 euroa (0,21 euroa).
- Likvidit varat raportointikauden lopussa olivat 9,1 miljoonaa euroa
(12,3 miljoonaa euroa).
- Kassavirta oli -1,8 miljoonaa euroa (-2,5 miljoonaa euroa).
Toimitusjohtaja Ilkka Hiidenheimo
Yhtiön liikevaihto verrattuna edelliseen vuoteen laski kolmannella
vuosineljänneksellä koko vuoden liikevaihdon osoittaessa edelleen
selvää kasvua. Kassavirta parani sekä suhteessa edelliseen vuoteen
että edelliseen vuosineljännekseen, joskaan ei yhtä voimakkaasti kuin
olimme ennakoineet.
Yhtiö jatkoi määrätietoisesti vuonna 2006 luodun strategian ja
kasvusuunnitelman toteuttamista. Vuoden kolmannella neljänneksellä
onnistuimme saavuttamaan merkittävän kasvun kehittyvillä
markkinoilla. Sen sijaan Euroopassa ja USA:ssa jäimme asetetuista
kasvutavoitteista johtuen mm. yksittäisten kauppojen siirtymisistä ja
valtion hitaasta budjettikäsittelystä USA:ssa.
Yhtiön keväällä esittelemien SSL VPN -tuotteiden vastaanotto
markkinoilla on ollut positiivinen. StoneGate(TM) -tuotetarjontaa
tullaan edelleen vahvistamaan edullisilla FW-100 -tuotteilla, jotka
avaavat yhtiölle mahdollisuuden laajempien projektien voittamiseen
mm. kaupan toimialalla.
Voidaksemme edelleen parantaa yhtiön kannattavuutta jatkamme
voimakasta panostusta tuotevalikoimamme laajentamiseen ja
kilpailukykymme lisäämiseen. Myynnin ohjauksen tehostamisen ja
viestinnän paikallistamisen tuloksena myyntihankekantamme on kasvanut
voimakkaasti. Positiomme kirkastaminen tietoliikenteen varmistajana
ja tiedon saatavuuden turvaajana on vahvistanut asemaamme
markkinoilla ja keskeisissä asiakaskohderyhmissä. Yhtiön kulut on
onnistuttu pitämään myynnin kasvusta huolimatta edellisen vuoden
tasolla.
Tammikuu-syyskuu 2007
- Katsauskauden liikevaihto oli 13,2 miljoonaa euroa (12,2 miljoonaa
euroa), jossa on 9 % vertailukelpoista kasvua verrattuna
edellisvuoden vastaavaan jaksoon.
- Konsernin liiketoiminnan ytimen muodostavan StoneGate(TM)
-tuoteperheen myynti oli 7,0 miljoonaa euroa (6,0 miljoonaa euroa),
kasvua 17 %.
- Liiketulos oli -5,3 miljoonaa euroa (-4,7 miljoonaa euroa).
- Tulos/osake oli -0,09 euroa (-0,08 euroa).
- Kassavirta oli -5,2 miljoonaa euroa (-5,8 miljoonaa euroa).
LIIKEVAIHTO JA TULOS
Heinä-syyskuu 2007
Konsernin liikevaihto oli raportointikaudella 4,0 miljoonaa euroa
(4,4 miljoonaa euroa). Laskua edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan
verrattuna oli 0,4 miljoonaa euroa eli -9%. Liiketulos oli -1,6
miljoonaa euroa (-1,3 miljoonaa euroa) ja tulos verojen jälkeen -1,8
miljoonaa euroa (-1,2 miljoonaa euroa).
Konsernin päätuotteen StoneGaten(TM) myynti oli 2,0 miljoonaa euroa
(2,3 miljoonaa euroa), laskua 13 % edellisvuoden vastaavaan
neljännekseen.
Arvio Embe Systems Oy:n lopullisesta myyntihinnasta ei ole muuttunut
raportointikauden aikana.
Tammikuu-syyskuu 2007
Konsernin liikevaihto oli katsauskaudella 13,2 miljoonaa euroa (12,2
miljoonaa euroa). Kasvua edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan
verrattuna oli 1,0 miljoonaa euroa eli 9 %. Liiketulos oli -5,3
miljoonaa euroa (-4,7 miljoonaa euroa) ja tulos verojen jälkeen -3,0
miljoonaa euroa (-4,4 miljoonaa euroa).
Konsernin päätuotteen StoneGaten(TM) myynti oli 7,0 miljoonaa euroa
(6,0 miljoonaa euroa), kasvua 17 % edellisvuoteen.
Maantieteellisten alueiden liikevaihto jakaantui seuraavasti: EMEA
(Eurooppa, Lähi-Itä ja Afrikka) 72 %(69 %), Americas (Pohjois- ja
Etelä-Amerikka) 22 % (23%) ja APAC (Aasian ja Tyynenmeren alue) 6 %
(8 %).
Rahoitus ja investoinnit
Konsernin taseen loppusumma raportointikauden lopussa oli 16,5
miljoonaa euroa (20,7 miljoonaa euroa). Omavaraisuusaste oli 62 % (73
%) ja nettovelat suhteessa omaan pääomaan (gearing) -1,34 (-1,04).
Konsernin likvidit varat olivat raportointikauden lopussa 9,1
miljoonaa euroa (12,3 miljoonaa euroa). Investoinnit aineellisiin ja
aineettomiin hyödykkeisiin olivat raportointikaudella 0,3 miljoonaa
euroa (0,2 miljoonaa euroa).
LIIKETOIMINNAN KEHITYSLiiketoiminnan tärkeimmät tapahtumat raportointikaudella
- Stonesoft julkisti kaksi patenttia: yhtäaikaisten yhteyksien
käsittely palomuurissa ja metodi hyökkäyksen havainnoinnille.
- Stonesoft julkisti uuden StoneGate Transparent Access Control (TAC)
- moduulin, joka mahdollistaa verkon segmentoinnin ja pääsynvalvonnan
läpinäkyvästi, ilman tarvetta muuttaa verkon asetuksia.
- Tutkimuslaitos Gartner Inc. listasi Stonesoftin arvostetussa Magic
Quadrant -tutkimusraportissaan. Raportti analysoi yrityskäyttöön
tarkoitettujen palomuurien markkinakehitystä ja positioi alan
johtavat toimittajat suorituskyvyn ja vision täydellisyyden
perusteella.
SELVITYS TUTKIMUS- JA KEHITYSTOIMINNAN LAAJUUDESTA
Yhtiön panostukset tuotekehitykseen olivat raportointikauden aikana
1,0 miljoonaa euroa (1,1 miljoonaa euroa).
Tuotekehityksessä työskenteli raportointikauden lopussa 64 (61)
henkeä.
OSAKEPÄÄOMAN KEHITYS JA OPTIO-OHJELMAT
Katsauskauden päättyessä Stonesoftin kaupparekisteriin merkitty
osakepääoma oli 1 146 054,64 euroa. Osakkeiden lukumäärä oli 57 302
732 kappaletta. Osakepääomassa ei tapahtunut muutoksia.
Optio-ohjelmat
Raportointikauden aikana ei yhtiön avainhenkilöille suunnattujen
optio-ohjelmien perusteella tehty merkintöjä.
Yhtiön voimassaolevat optio-ohjelmat ja niiden merkintähinnat ovat:
- Optio-ohjelma 2004-2010, merkintähinta 0,56 euroa.
OSAKKEIDEN KURSSIKEHITYS JA VAIHTO
Stonesoft Oyj:n osakkeen keskikurssi katsauskauden aikana oli 0,49
euroa. Ylin kurssi oli 0,56 euroa ja alin 0,37 euroa. Päätöskurssi
oli 0,41 euroa. Osakkeita vaihdettiin katsauskauden aikana 12,7
miljoonaa kappaletta, mikä vastaa 22,2 % prosenttia osakkeiden
lukumäärästä.
Osakekannan markkina-arvo katsauskauden päätöskurssilla 30.9.2007 oli
23,5 miljoonaa euroa.
LIPUTUSILMOITUKSET
Raportointikauden aikana yhtiölle jätettiin 1 liputusilmoitus.
HENKILÖSTÖ
Stonesoftin henkilöstön määrä oli katsauskauden lopussa 183 (178
jatkuvien toimintojen osalta).
HALLITUKSEN VALTUUTUKSET
Valtuutus päättää osakeannista ja optio- ja muiden erityisten
oikeuksien myöntämisestä.
Yhtiön hallitus voi päättää yhdestä tai useammasta osakeannista sekä
optio- ja muiden erityisten oikeuksien antamisesta siten, että uusien
osakkeiden yhteenlaskettu lukumäärä saa olla enintään 11 450 000
kappaletta.
Hallitus voi päättää osakeannista osakkeenomistajille siinä suhteessa
kuin he ennestään omistavat yhtiön osakkeita sekä suunnatusta
osakeannista taikka optio-oikeuksien tai muiden erityisten oikeuksien
antamisesta silloin, kun siihen on yhtiön kannalta painava
taloudellinen syy, kuten yrityskauppojen rahoittaminen, muu yhtiön
liiketoiminnan tai pääomarakenteen kehittämiseen liittyvä järjestely
tai henkilöstön kannustaminen.
Hallitus päättää osakeantien ja optio-oikeuksien sekä muiden
erityisten oikeuksien antamisen muista ehdoista. Valtuutus on
voimassa vuoden 2009 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti.
Hallituksella ei ole valtuutusta omien osakkeiden hankkimiseksi eikä
yhtiön hallussa ole omia osakkeita.
HALLINTOPERIAATTEET
Stonesoft Oyj on noudattanut vuodesta 2004 lähtien Helsingin Pörssin
antamaa suositusta listayhtiöiden hallinnointi- ja
ohjausjärjestelmistä (Corporate Governance). Tarkemmat tiedot ovat
luettavissa yhtiön internet-sivuilta
http://www.stonesoft.com/en/investor_relations/corporate_governance.
LIIKETOIMINNAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Riskienhallinta on organisoitu osaksi Stonesoftin
johtamisjärjestelmää. Hallituksen hyväksymä riskienhallintapolitiikka
määrittelee konsernin riskienhallinnan toimintaperiaatteet ja
prosessin. Toimitusjohtaja vastaa konsernin riskienhallinnan
asianmukaisesta järjestämisestä ja konsernin talousjohtaja
riskienhallinnan koordinoinnista sekä raportoinnin ja vakuutusturvan
järjestämisestä. Yksikköjen johtajat vastaavat oman alueensa riskien
tunnistamisesta sekä niiden hallinnasta. Riskienhallinnan tavoitteena
on turvata edellytykset liiketoiminnan strategian mukaisten
tavoitteiden saavuttamiseksi ja toiminnan jatkumiseksi.
Lähiajan keskeisimmät epävarmuustekijät ja riskit liittyvät
liikevaihdon perustana olevien kauppojen ajoitukseen ja
laitekomponenttien sekä alihankkija- ja toimittajaverkoston
mahdollisiin tuotantohäiriöihin.
Operatiivisten riskien hallinta
Stonesoft kehittää jatkuvasti myyntiprosessejaan ja niihin liittyviä
seurantajärjestelmiä. Yhtiön tuotteet ja niihin liittyvät palvelut
myydään pääosin maailmanlaajuisen jakelukanavan kautta. Myyntiä tukee
lakiasiainosasto, joka pyrkii vähentämään liiketoimintaan liittyviä
riskejä kehittämällä, hallinnoimalla ja ohjeistamalla Stonesoftin
sopimuksia ja niiden käyttöä sekä tekemällä juridisia riskianalyysejä
liiketoimintaan liittyvistä suunnitelmista ennen niiden
toteuttamista. Yhtiöllä on maailmanlaajuiset vakuutukset
liiketoiminnan operatiivisten riskien kattamiseksi. Liiketoimintaan
liittyvä kriittinen tieto pyritään suojaamaan tarkoilla sisäisillä
toimintaohjeilla ja prosesseilla sekä tietoverkon tehokkaalla
tietoturvalla. Yhtiö käyttää laajasti itse kehittämäänsä teknologiaa
varmistaakseen tietoverkkojensa jatkuvan toiminnan niin asiakkaille
kuin omalle henkilökunnalle. Kaikki kriittiset osat on kahdennettu,
minkä lisäksi yhtiöllä on fyysisesti eri paikassa toimiva ja
jatkuvasti ajan tasalla oleva varajärjestelmä.
Taloudellisten riskien hallinta
Yhtiön merkittävin laskutusvaluutta euron lisäksi on Yhdysvaltain
dollari. Yhtiön kulut ovat pääosin euroissa. Yhtiö toimii
aktiivisesti valuuttakurssimuutosten aiheuttamien riskien
vähentämiseksi.
Yhtiön rahoituspolitiikan päätavoitteina on (i) turvata yhtiön lyhyen
aikavälin likviditeetti (ii) taata yhtiön tehokas kassavirran
hallinta sekä (iii) noudattaa konservatiivista ja läpinäkyvää
kassavarojen sijoituspolitiikkaa, jonka tavoitteena on turvata
sijoituksille kilpailukykyinen tuotto valitulla riskitasolla. Yhtiön
kassavarat on sijoitettu alhaisen riskin korkoinstrumentteihin.
Yhtiön tuottoja ja kustannuksia seurataan säännöllisesti. Yhtiöllä ei
ole erillistä sisäistä tarkastusorganisaatiota tai -valiokuntaa.
ARVIO TODENNÄKÖISESTÄ TULEVASTA KEHITYKSESTÄ
Tutkimuslaitos Infoneticsin ennusteen mukaan palomuuri/VPN- sekä IPS
tunkeutumisen havainnointi- ja estojärjestelmien markkinoiden
arvioidaan kasvavan maailmanlaajuisesti vuonna 2007 noin 8 %. Alan
markkinakehitys jatkuu dynaamisena.
Näkemyksemme mukaan yritysten verkottuminen yhteistyökumppaneidensa
ja alihankkijoidensa kanssa tulee edelleen jatkumaan ja tämä kehitys
asettaa entistä korkeammat vaatimukset tietoverkon turvallisuudelle
ja käytettävyydelle. Uskomme, että StoneGate(TM) -tuotesuunnittelun
lähtökohtana oleva turvallisuuden ja sovellusten korkean
käytettävyyden yhdistäminen osoittaa vahvuutensa entistä paremmin
tässä kehityksessä.
Äänen, videon ja datan yhdistyminen IP-pohjaisissa verkoissa lisää
tietoliikennekapasiteetin kysyntää ja nopeuttaa 10 Gbps -verkkojen
käyttöönottoa. Kaistanleveyden kasvu ja IP-pohjaisissa verkoissa
käytetyt uudet protokollat lisäävät tarvetta parempaan raportointiin,
monitorointiin sekä analyysityökaluihin. Tämä kehitys tukee
Stonesoftin kasvusuunnitelman toteutumista, sillä kyseiset
ominaisuudet ovat StoneGate(TM) Management Center -tuotteen
toiminnallisuuden kulmakiviä. Stonesoft parantaa edelleen
kilpailukykyään tuomalla markkinoille uusia, StoneGate(TM)
-tuoteperhettä täydentäviä tuotteita.
Stonesoft jatkaa määrätietoista ja pitkäjänteistä työtään
liikevaihdon kasvattamiseksi ja tuloksen parantamiseksi. Yrityksen
päätavoitteena on edelleen liikevaihdon voimakas kasvu ja tätä kautta
saavutettava parempi kannattavuus. Tuoteperheen laajennuksen ja
parantuneen kilpailukyvyn kautta pyrimme voittamaan entistä suurempia
yksittäisiä kauppoja.
Yhtiön toteuttaman tuotevalikoiman laajennuksen ja myynnin
tehostamisen sekä myyntihankekannan voimakkaan kasvun perusteella
yhtiö odottaa kokonaisliikevaihdon vuodelle 2007 olevan noin 19
miljoonaa euroa (+/- 10 %), edellisvuoden vertailukelpoisen
liikevaihdon ollessa 16,5 miljoonaa euroa. Arvio perustuu yhtiön
nykyiseen myyntihankekantaan. Vuoden 2007 kulujen odotetaan olevan 23
miljoonaa euroa (+/- 10 %), edellisvuoden vertailukelpoisten kulujen
ollessa 22,6 miljoonaa euroa. Koko vuoden operatiivisen tuloksen ja
kokonaistuloksen odotetaan kehittyvän positiivisesti.
Liikevaihdon ja tuloksen kehityksen osalta on odotettavissa hyvinkin
voimakasta vaihtelua yksittäisten vuosineljännesten välillä
verrattuna sekä edellisvuoden vastaavaan että edelliseen
vuosineljännekseen johtuen mm. pitkistä myyntisykleistä, yksittäisten
kauppojen suhteellisen suuresta vaikutuksesta kokonaisliikevaihdon
kehitykseen sekä edellisvuoden neljännesvuosikohtaisesta vaihtelusta.
Tämä osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 standardin mukaisesti.
Stonesoft Oyj on noudattanut samoja laatimisperiaatteita ja
laskentamenetelmiä kuin vuoden 2006 tilinpäätöksessä.
Esitetyt luvut ovat tilintarkastamattomia.
Stonesoft konserni
Tuloslaskelma 7-9/2007 7-9/2006 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
(1000 Euroa)
Jatkuvat toiminnot
Liikevaihto 4 040 4 441 13 205 12 160 16 479
Liiketoiminnan muut
tuotot 374 185 738 581 766
Aineet ja tarvikkeiden
käyttö -643 -532 -1 927 -1 419 -1 915
Työsuhde-etuuksista
aiheutuvat kulut -3 004 -3 185 -9 919 -9 622 -13 135
Poistot -113 -124 -341 -392 -512
Liiketoiminnan muut
kulut -2 295 -2 052 -7 029 -6 014 -8 292
Liiketulos -1 641 -1 268 -5 274 -4 706 -6 608
Rahoitustuotot ja
-kulut -89 107 131 288 382
Tulos ennen veroja -1 730 -1 161 -5 143 -4 418 -6 226
Tuloverot -42 -55 -136 -159 -262
Tulos jatkuvista
toiminnoista -1 772 -1 217 -5 279 -4 577 -6 488
Tulos lopetetuista
toiminnoista 0 -25 2 217 150 40
Tilikauden tulos -1 772 -1 242 -3 062 -4 427 -6 448
Osakekohtainen tulos
jatkuvista toiminnoista
Laimentamaton
osakekohtainen tulos
(EUR) -0,03 -0,02 -0,09 -0,08 -0,11
Laimennusvaikutuksella
oikaistu osake-
kohtainen tulos (EUR) -0,03 -0,02 -0,09 -0,08 -0,11
Osakekohtainen tulos
lopetetuista
toiminnoista
Laimentamaton
osakekohtainen tulos
(EUR) 0,00 0,00 0,04 0,00 0,00
Laimennusvaikutuksella
oikaistu osake-
kohtainen tulos (EUR) 0,00 0,00 0,04 0,00 0,00
Stonesoft konserni
Tase (1000 Euroa) 30.9.2007 30.9.2006 31.12.2006
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 651 612 608
Aineettomat hyödykkeet 87 140 137
Laskennalliset verosaamiset 2 2 2
Yhteensä 739 754 747
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 980 663 912
Myyntisaamiset ja muut saamiset 5 437 3 884 5 522
Ennakkomaksut 179 149 98
Sijoitukset 7 907 11 748 13 755
Rahavarat 1 237 564 616
Yhteensä 15 740 17 009 20 902
Lopetetut toiminnot 0 2 978 2 859
Varat yhteensä 16 479 20 741 24 507
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma
pääoma
Osakepääoma 1 146 1 146 1 146
Ylikurssirahasto 76 971 76 872 76 897
Muuntoerot -903 -857 -867
Kertyneet voittovarat -70 472 -65 388 -67 410
Yhteensä 6 742 11 774 9 767
Pitkäaikaiset velat
Varaukset 164 120 112
Korolliset velat 11 83 62
Muut velat 1 466 1 059 1 296
Yhteensä 1 641 1 263 1 470
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 7 757 6 760 12 041
Verovelat 87 99 116
Varaukset 166 44 84
Lyhytaikaiset korolliset velat 86 128 107
Yhteensä 8 096 7 031 12 348
Lopetetut toiminnot 0 674 922
Velat yhteensä 9 737 8 968 14 740
Oma pääoma ja velat yhteensä 16 479 20 741 24 507
Stonesoft
konserni
Oman pääoman
muutoslaskelma
(1000 Euroa)
Kertyneet
Osakepääoma Ylikurssirahasto Muuntoerot voittovarat Yhteensä
Oma pääoma
01.01.2006 1 146 76 845 -849 -60 961 16 181
Muuntoerot -8 -8
Tilikauden
tulos -4 427 -4 427
Kaudella
kirjatut
tuotot ja
kulut yhteensä -8 -4 427 -4 435
Osakeoptioiden
käyttö 27 27
Oma pääoma
30.9.2006 1 146 76 872 -857 -65 388 11 774
Kertyneet
Osakepääoma Ylikurssirahasto Muuntoerot voittovarat Yhteensä
Oma pääoma
1.1.2007 1 146 76 897 -867 -67 410 9 767
Muuntoerot -36 -36
Tilikauden
tulos -3 062 -3 062
Kaudella
kirjatut
tuotot ja
kulut yhteensä -36 -3 062 -3 098
Osakeoptioiden
käyttö 73 73
Oma pääoma
30.9.2007 1 146 76 971 -903 -70 472 6 742
Stonesoft konserni
Rahavirtalaskelma (1000
Euroa) 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
Liiketoiminnan rahavirta
Liiketulos -5 274 -4 706 -6 608
Oikaisut 514 528 984
Käyttöpääoman muutos 37 -1 340 -1 240
Maksetut verot -136 -159 -261
Liiketoiminnan
nettorahavirta jatkuvat
toiminnot -4 859 -5 677 -7 125
Liiketoiminnan
rahavirta myydyt
toiminnot 0 -508 114
Liiketoiminnan
nettorahavirta yhteensä -4 859 -6 186 -7 011
Investointien rahavirta
Investoinnit
aineellisiin
hyödykkeisiin -306 -129 -216
Investonnit
aineettomiin
hyödykkeisiin -28 -24 -50
Investoinnit
tytäryhtiöosakkeisiin 0 1 3 631
Investointien
nettorahavirta jatkuvat
toiminnot -334 -153 3 365
Investointien
nettorahavirta myydyt
toiminnot -448 -97 -131
Investointien
nettorahavirta yhteensä -782 -250 3 233
Rahoituksen rahavirta
Rahoitusleasingvelkojen
maksut -73 -124 -166
Rahoituksen
nettorahavirta -73 -124 -166
Rahavarojen muutos
Rahavarat tilikauden
alussa 14 370 18 097 18 097
Muuntoerot -36 -8 -18
Sijoitusten käyvän
arvon muutosten
vaikutus 32 178 -39
Myydyt toiminnot 492 606 274
Rahavarat tilikauden
lopussa *) 9 144 12 312 14 370
*) Rahavarat tilikauden
lopussa sisältävät
pantattuja talletuksia 290 3 3
Stonesoft konserni
Segmenttikohtaiset
tiedot 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Liikevaihto
EMEA 9 541 12 264 16 938
AMER 2 870 2 760 3 571
APAC 794 1 040 1 370
Liikevaihto yhteensä 13 205 16 064 21 879
Liiketulos
EMEA -3 573 -2 725 -4 131
AMER -1 570 -1 448 -2 040
APAC -131 -379 -366
Liiketulos yhteensä -5 274 -4 552 -6 536
Stonesoft konserni
Vastuut ja vakuudet 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Taseeseen
sisältymättömät
Ei purettavissa
olevat muut
vuokrasopimukset 4 730 6 286 6 103
Annetut vakuudet 20 320 323
Pantatut osakkeet 0 0 585
Varaston
ostositoumus 240 0 0
Stonesoft konserni
Lähipiiri-informaatio 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Hallituksen jäsenille
maksetut
konsultointipalkkiot 44 9 9
Stonesoft Konserni
Kehitys
vuosineljänneksittäin Q3 / Q2 / Q1 / Q4 / Q3 / Q2 / Q1 /
(Miljoonaa Euroa) 2007 2007 2007 2006 2006 2006 2006 2006
Tietoturvalisenssit
ja - laitteet 2,011 2,705 2,319 2,315 2,338 1,722 2,121 8,496
Palvelut 2,052 2,137 1,989 2,073 2,044 1,992 1,959 8,068
Muut tuotteet -0,023 0,003 0,012 -0,070 0,059 -0,047 -0,027 -0,085
Liikevaihto, jatkuvat
toiminnot 4,040 4,845 4,320 4,319 4,441 3,666 4,053 16,479
Muutos
edellisvuodesta% -9 % 32 % 7 % -2 % 24 % -20 % 4 % 0 %
Liikevaihto, myydyt
toiminnot 0 0 0 1,497 1,072 1,377 1,455 5,400
Muutos
edellisvuodesta% 4 % -3 % -13 % -12 % -7 %
Liikevaihto yhteensä 4,040 4,845 4,320 5,816 5,513 5,043 5,508 21,879
Muutos
edellisvuodesta% -27 % -4 % -22 % 1 % 17 % -18 % -1 % -2 %
Myyntikate 3,396 4,108 3,773 5,320 4,980 4,645 5,020 19,965
Myyntikate % 84 % 85 % 87 % 91 % 90 % 92 % 91 % 91 %
Operatiiviset
kustannukset 5,398 5,823 6,024 7,469 6,436 6,788 6,472 27,164
Liiketulos (EBITA) -1,641 -1,544 -2,089 -1,984 -1,293 -1,975 -1,284 -6,536
% liikevaihdosta -41 % -32 % -48 % -34 % -23 % -39 % -23 % -30 %
Tulos ennen veroja -1,730 -1,438 -1,975 -1,907 -1,185 -1,888 -1,189 -6,170
% liikevaihdosta -43 % -30 % -46 % -33 % -22 % -37 % -22 % -28 %
Stonesoft konserni
Taloudellista kehitystä
kuvaavat tunnusluvut 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Liikevaihto yhteensä 13 205 16 064 21 879
Muutos
edellisvuodesta % -18 % -2 % -2 %
Liikevaihto, jatkuvat
toiminnot 13 205 12 160 16 479
Muutos
edellisvuodesta % 9 % 0 % 0 %
Liikevaihto, myydyt
toiminnot 0 3 904 5 400
Muutos
edellisvuodesta % -10 % -7 %
Liiketulos yhteensä -5 274 -4 552 -6 536
% liikevaihdosta -40 % -28 % -30 %
Liiketulos, jatkuvat
toiminnot -5 274 -4 706 -6 608
% liikevaihdosta -40 % -39 % -40 %
Liiketulos, myydyt
toiminnot 0 154 72
% liikevaihdosta 4 % 1 %
Tulos ennen veroja -5 143 -4 262 -6 170
% liikevaihdosta -39 % -27 % -28 %
Oman pääoman tuotto
(ROE) %, vuotuinen
jatkuvat toiminnot -85 % -42 % -50 %
Sijoitetun pääoman
tuotto (ROI) %,
vuotuinen -78 % -39 % -46 %
Omavaraisuusaste % 62 % 73 % 66 %
Nettovelkaantumisaste
(Net Gearing) -1,34 -1,04 -1,50
Taseen loppusumma 16 479 20 741 24 507
Käyttöomaisuus
investoinnit 341 270 416
Käyttöomaisuus
myyntituotot -7 -19 -165
Tutkimus ja
kehitysmenot 3 656 3 514 4 804
% liikevaihdosta 28 % 22 % 22 %
Henkilöstön
keskimääräinen
lukumäärä 181 250 251
Henkilöstö kauden
lopussa 183 251 254
.
Osakekohtaiset
tunnusluvut
Osakekohtainen tulos
(EPS), jatkuvat
toiminnot -0,09 -0,08 -0,11
Osakekohtainen tulos
(EPS), myydyt toiminnot 0,04 0,00 0,00
Osakekohtainen oma
pääoma 0,12 0,21 0,17
Osingot 0,00 0,00 0,00
Osakekohtainen osinko,
euro 0,00 0,00 0,00
Osinko tuloksesta, % 0 % 0 % 0 %
Tunnuslukujen
laskentaperiaatteet
Oman pääoman tuotto (Voitto ennen veroja - välittömät verot) x
(ROE) % = 100/
Oma pääoma + vähemmistöosuus
Sijoitetun pääoman (Voitto ennen veroja + korkokulut + muut
tuotto (ROI) % = rahoituskulut) x 100/
Taseen loppusumma - korottomat velat
Omavaraisuusaste % = (Oma pääoma + vähemmistöosuus) x 100/
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Korollinen vieras pääoma - rahavarat -
Nettovelkaantumisaste = sijoitukset/
Oma pääoma + vähemmistöosuus
Osakekohtainen tulos Voitto ennen veroja - vähemmistöosuus -
(EPS) = tuloverot/
Tilikauden keskimääräinen osakeantioikaistu
osakkeiden lukumäärä
Osakekohtainen oma
pääoma = Oma pääoma/
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä
tilinpäätöspäivänä
TULEVAISUUTTA ARVIOIVAT LAUSUNNOT
Tähän katsaukseen sisältyy mm. Stonesoftin taloudellista asemaa ja
toiminnan tulosta koskevia lausumia, jotka ovat luonteeltaan
tulevaisuuteen liittyviä. Tällaiset lausumat eivät ole historiallisia
tosiseikkoja, vaan edustavat Stonesoftin odotuksia tulevasta
kehityksestä. Yhtiön käsityksen mukaan näissä lausumissa esitetyt
odotukset pohjautuvat perusteltuihin oletuksiin. Näihin lausumiin
sisältyy kuitenkin riskejä ja epävarmuustekijöitä, jotka saattavat
aiheuttaa todellisten tulosten huomattavankin poikkeamisen näistä
esitetyistä lausumista. Tällaisia tekijöitä voivat olla mm. (1)
muutokset Stonesoftin markkina-asemassa tai palomuuri/VPN:n ja
tunkeutumisen havainnointi- ja estojärjestelmien markkinoilla
yleensä;(2) kilpailun vaikutus; (3) yhtiön yhteistyökumppaneiden,
toimittajien ja asiakkaiden menestys, taloudellinen tilanne ja
suorituskyky; (4) kykymme hankkia keskeytyksettä ja kohtuuhintaan
laadukkaita komponentteja; (5) kykymme rekrytoida ja pitää yhtiön
palveluksessa ammattitaitoisia työntekijöitä sekä kehittää heidän
osaamistaan; (6) valuuttakurssien vaihtelut mukaan lukien erityisesti
vaihtelut raportointivaluuttamme euron sekä Yhdysvaltojen dollarin
välillä; (7) muut tuotteiden myyntiin, taloudelliseen tilanteeseen,
liiketoimintaan, kilpailuun tai lainsäädäntöön liittyvät tekijät,
jotka vaikuttavat joko Stonesoftin liiketoimintaan tai toimialaan
yleisesti sekä (8) kykymme hallita tavoitteidemme saavuttamiseen
vaikuttavia tekijöitä ja antaa tarkkoja ennusteita.
Lisätietoja antavat:
Toimitusjohtaja Ilkka Hiidenheimo, Stonesoft Oyj,
puh. (09) 476 711
e-mail: ilkka.hiidenheimo@stonesoft.com
Talousjohtaja Mikael Nyberg, Stonesoft Oyj
Puh. (09) 476 711
e-mail: mikael.nyberg@stonesoft.com
Stonesoft Oyj
Ilkka Hiidenheimo
toimitusjohtaja
TIEDOTUSTILAISUUS
Osavuotiskatsauksesta järjestetään tiedotustilaisuus analyytikoille
ja sijoittajille tänään 25.10.2007 klo 10:30 yhtiön toimitiloissa
osoitteessa Itälahdenkatu 22 A, 00210 Helsinki.
Tämä tiedote ja osavuosikatsaukseen liittyvä esitysmateriaali
ovat myös Stonesoftin kotisivuilla http://www.stonesoft.com.
JAKELU:
Helsingin pörssi
Keskeiset tiedotusvälineet
KAUSIVAIHTELU VOIMAKASTA: STONEGATE(TM) -TUOTTEIDEN MYYNTI JÄI
TAVOITTEESTA KOLMANNELLA VUOSINELJÄNNEKSELLÄ - TAMMI-SYYSKUUN KASVU
17 %
Stonesoft Oyj:n päätuotteiden, StoneGate(TM) -tuoteryhmän, myynti
laski 13 % kolmannella neljänneksellä ja koko yhtiön liikevaihto
laski 9 %. Vuoden kolmen ensimmäisen neljänneksen StoneGate(TM)
-myynnin kasvu oli 17 %. Yhtiön liikevaihdon odotetaan jatkuvien
toimintojen osalta kasvavan koko vuodelle verrattuna edellisvuoteen.
Kasvun suuruus riippuu yksittäisten suurten kauppojen ajoituksesta.
Heinäkuu-syyskuu 2007 (jäljempänä "raportointikausi", edellisen
vuoden vertailukelpoiset luvut ovat suluissa ja tarkoittavat jatkuvia
toimintoja)
- Raportointikauden liikevaihto oli 4,0 miljoonaa euroa (4,4
miljoonaa euroa), jossa on 9 % vertailukelpoista laskua verrattuna
edellisvuoden vastaavaan jaksoon.
- Konsernin liiketoiminnan ytimen muodostavan StoneGate(TM)
-tuoteperheen, johon kuuluvat palomuuri-, VPN-, SSL VPN- sekä IPS-
eli tunkeutumisen havainnointi- ja estotuotteet, myynti oli 2,0
miljoonaa euroa (2,3 miljoonaa euroa), laskua -13%.
- Liiketulos oli -1,6 miljoonaa euroa (-1,3 miljoonaa euroa).
- Tulos/osake oli -0,03 euroa (-0,02 euroa).
- Osakekohtainen oma pääoma oli 0,12 euroa (0,21 euroa).
- Likvidit varat raportointikauden lopussa olivat 9,1 miljoonaa euroa
(12,3 miljoonaa euroa).
- Kassavirta oli -1,8 miljoonaa euroa (-2,5 miljoonaa euroa).
Toimitusjohtaja Ilkka Hiidenheimo
Yhtiön liikevaihto verrattuna edelliseen vuoteen laski kolmannella
vuosineljänneksellä koko vuoden liikevaihdon osoittaessa edelleen
selvää kasvua. Kassavirta parani sekä suhteessa edelliseen vuoteen
että edelliseen vuosineljännekseen, joskaan ei yhtä voimakkaasti kuin
olimme ennakoineet.
Yhtiö jatkoi määrätietoisesti vuonna 2006 luodun strategian ja
kasvusuunnitelman toteuttamista. Vuoden kolmannella neljänneksellä
onnistuimme saavuttamaan merkittävän kasvun kehittyvillä
markkinoilla. Sen sijaan Euroopassa ja USA:ssa jäimme asetetuista
kasvutavoitteista johtuen mm. yksittäisten kauppojen siirtymisistä ja
valtion hitaasta budjettikäsittelystä USA:ssa.
Yhtiön keväällä esittelemien SSL VPN -tuotteiden vastaanotto
markkinoilla on ollut positiivinen. StoneGate(TM) -tuotetarjontaa
tullaan edelleen vahvistamaan edullisilla FW-100 -tuotteilla, jotka
avaavat yhtiölle mahdollisuuden laajempien projektien voittamiseen
mm. kaupan toimialalla.
Voidaksemme edelleen parantaa yhtiön kannattavuutta jatkamme
voimakasta panostusta tuotevalikoimamme laajentamiseen ja
kilpailukykymme lisäämiseen. Myynnin ohjauksen tehostamisen ja
viestinnän paikallistamisen tuloksena myyntihankekantamme on kasvanut
voimakkaasti. Positiomme kirkastaminen tietoliikenteen varmistajana
ja tiedon saatavuuden turvaajana on vahvistanut asemaamme
markkinoilla ja keskeisissä asiakaskohderyhmissä. Yhtiön kulut on
onnistuttu pitämään myynnin kasvusta huolimatta edellisen vuoden
tasolla.
Tammikuu-syyskuu 2007
- Katsauskauden liikevaihto oli 13,2 miljoonaa euroa (12,2 miljoonaa
euroa), jossa on 9 % vertailukelpoista kasvua verrattuna
edellisvuoden vastaavaan jaksoon.
- Konsernin liiketoiminnan ytimen muodostavan StoneGate(TM)
-tuoteperheen myynti oli 7,0 miljoonaa euroa (6,0 miljoonaa euroa),
kasvua 17 %.
- Liiketulos oli -5,3 miljoonaa euroa (-4,7 miljoonaa euroa).
- Tulos/osake oli -0,09 euroa (-0,08 euroa).
- Kassavirta oli -5,2 miljoonaa euroa (-5,8 miljoonaa euroa).
LIIKEVAIHTO JA TULOS
Heinä-syyskuu 2007
Konsernin liikevaihto oli raportointikaudella 4,0 miljoonaa euroa
(4,4 miljoonaa euroa). Laskua edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan
verrattuna oli 0,4 miljoonaa euroa eli -9%. Liiketulos oli -1,6
miljoonaa euroa (-1,3 miljoonaa euroa) ja tulos verojen jälkeen -1,8
miljoonaa euroa (-1,2 miljoonaa euroa).
Konsernin päätuotteen StoneGaten(TM) myynti oli 2,0 miljoonaa euroa
(2,3 miljoonaa euroa), laskua 13 % edellisvuoden vastaavaan
neljännekseen.
Arvio Embe Systems Oy:n lopullisesta myyntihinnasta ei ole muuttunut
raportointikauden aikana.
Tammikuu-syyskuu 2007
Konsernin liikevaihto oli katsauskaudella 13,2 miljoonaa euroa (12,2
miljoonaa euroa). Kasvua edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan
verrattuna oli 1,0 miljoonaa euroa eli 9 %. Liiketulos oli -5,3
miljoonaa euroa (-4,7 miljoonaa euroa) ja tulos verojen jälkeen -3,0
miljoonaa euroa (-4,4 miljoonaa euroa).
Konsernin päätuotteen StoneGaten(TM) myynti oli 7,0 miljoonaa euroa
(6,0 miljoonaa euroa), kasvua 17 % edellisvuoteen.
Maantieteellisten alueiden liikevaihto jakaantui seuraavasti: EMEA
(Eurooppa, Lähi-Itä ja Afrikka) 72 %(69 %), Americas (Pohjois- ja
Etelä-Amerikka) 22 % (23%) ja APAC (Aasian ja Tyynenmeren alue) 6 %
(8 %).
Rahoitus ja investoinnit
Konsernin taseen loppusumma raportointikauden lopussa oli 16,5
miljoonaa euroa (20,7 miljoonaa euroa). Omavaraisuusaste oli 62 % (73
%) ja nettovelat suhteessa omaan pääomaan (gearing) -1,34 (-1,04).
Konsernin likvidit varat olivat raportointikauden lopussa 9,1
miljoonaa euroa (12,3 miljoonaa euroa). Investoinnit aineellisiin ja
aineettomiin hyödykkeisiin olivat raportointikaudella 0,3 miljoonaa
euroa (0,2 miljoonaa euroa).
LIIKETOIMINNAN KEHITYS
Liiketoiminnan tärkeimmät tapahtumat raportointikaudella
- Stonesoft julkisti kaksi patenttia: yhtäaikaisten yhteyksien
käsittely palomuurissa ja metodi hyökkäyksen havainnoinnille.
- Stonesoft julkisti uuden StoneGate Transparent Access Control (TAC)
- moduulin, joka mahdollistaa verkon segmentoinnin ja pääsynvalvonnan
läpinäkyvästi, ilman tarvetta muuttaa verkon asetuksia.
- Tutkimuslaitos Gartner Inc. listasi Stonesoftin arvostetussa Magic
Quadrant -tutkimusraportissaan. Raportti analysoi yrityskäyttöön
tarkoitettujen palomuurien markkinakehitystä ja positioi alan
johtavat toimittajat suorituskyvyn ja vision täydellisyyden
perusteella.
SELVITYS TUTKIMUS- JA KEHITYSTOIMINNAN LAAJUUDESTA
Yhtiön panostukset tuotekehitykseen olivat raportointikauden aikana
1,0 miljoonaa euroa (1,1 miljoonaa euroa).
Tuotekehityksessä työskenteli raportointikauden lopussa 64 (61)
henkeä.
OSAKEPÄÄOMAN KEHITYS JA OPTIO-OHJELMAT
Katsauskauden päättyessä Stonesoftin kaupparekisteriin merkitty
osakepääoma oli 1 146 054,64 euroa. Osakkeiden lukumäärä oli 57 302
732 kappaletta. Osakepääomassa ei tapahtunut muutoksia.
Optio-ohjelmat
Raportointikauden aikana ei yhtiön avainhenkilöille suunnattujen
optio-ohjelmien perusteella tehty merkintöjä.
Yhtiön voimassaolevat optio-ohjelmat ja niiden merkintähinnat ovat:
- Optio-ohjelma 2004-2010, merkintähinta 0,56 euroa.
OSAKKEIDEN KURSSIKEHITYS JA VAIHTO
Stonesoft Oyj:n osakkeen keskikurssi katsauskauden aikana oli 0,49
euroa. Ylin kurssi oli 0,56 euroa ja alin 0,37 euroa. Päätöskurssi
oli 0,41 euroa. Osakkeita vaihdettiin katsauskauden aikana 12,7
miljoonaa kappaletta, mikä vastaa 22,2 % prosenttia osakkeiden
lukumäärästä.
Osakekannan markkina-arvo katsauskauden päätöskurssilla 30.9.2007 oli
23,5 miljoonaa euroa.
LIPUTUSILMOITUKSET
Raportointikauden aikana yhtiölle jätettiin 1 liputusilmoitus.
HENKILÖSTÖ
Stonesoftin henkilöstön määrä oli katsauskauden lopussa 183 (178
jatkuvien toimintojen osalta).
HALLITUKSEN VALTUUTUKSET
Valtuutus päättää osakeannista ja optio- ja muiden erityisten
oikeuksien myöntämisestä.
Yhtiön hallitus voi päättää yhdestä tai useammasta osakeannista sekä
optio- ja muiden erityisten oikeuksien antamisesta siten, että uusien
osakkeiden yhteenlaskettu lukumäärä saa olla enintään 11 450 000
kappaletta.
Hallitus voi päättää osakeannista osakkeenomistajille siinä suhteessa
kuin he ennestään omistavat yhtiön osakkeita sekä suunnatusta
osakeannista taikka optio-oikeuksien tai muiden erityisten oikeuksien
antamisesta silloin, kun siihen on yhtiön kannalta painava
taloudellinen syy, kuten yrityskauppojen rahoittaminen, muu yhtiön
liiketoiminnan tai pääomarakenteen kehittämiseen liittyvä järjestely
tai henkilöstön kannustaminen.
Hallitus päättää osakeantien ja optio-oikeuksien sekä muiden
erityisten oikeuksien antamisen muista ehdoista. Valtuutus on
voimassa vuoden 2009 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti.
Hallituksella ei ole valtuutusta omien osakkeiden hankkimiseksi eikä
yhtiön hallussa ole omia osakkeita.
HALLINTOPERIAATTEET
Stonesoft Oyj on noudattanut vuodesta 2004 lähtien Helsingin Pörssin
antamaa suositusta listayhtiöiden hallinnointi- ja
ohjausjärjestelmistä (Corporate Governance). Tarkemmat tiedot ovat
luettavissa yhtiön internet-sivuilta
http://www.stonesoft.com/en/investor_relations/corporate_governance.
LIIKETOIMINNAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Riskienhallinta on organisoitu osaksi Stonesoftin
johtamisjärjestelmää. Hallituksen hyväksymä riskienhallintapolitiikka
määrittelee konsernin riskienhallinnan toimintaperiaatteet ja
prosessin. Toimitusjohtaja vastaa konsernin riskienhallinnan
asianmukaisesta järjestämisestä ja konsernin talousjohtaja
riskienhallinnan koordinoinnista sekä raportoinnin ja vakuutusturvan
järjestämisestä. Yksikköjen johtajat vastaavat oman alueensa riskien
tunnistamisesta sekä niiden hallinnasta. Riskienhallinnan tavoitteena
on turvata edellytykset liiketoiminnan strategian mukaisten
tavoitteiden saavuttamiseksi ja toiminnan jatkumiseksi.
Lähiajan keskeisimmät epävarmuustekijät ja riskit liittyvät
liikevaihdon perustana olevien kauppojen ajoitukseen ja
laitekomponenttien sekä alihankkija- ja toimittajaverkoston
mahdollisiin tuotantohäiriöihin.
Operatiivisten riskien hallinta
Stonesoft kehittää jatkuvasti myyntiprosessejaan ja niihin liittyviä
seurantajärjestelmiä. Yhtiön tuotteet ja niihin liittyvät palvelut
myydään pääosin maailmanlaajuisen jakelukanavan kautta. Myyntiä tukee
lakiasiainosasto, joka pyrkii vähentämään liiketoimintaan liittyviä
riskejä kehittämällä, hallinnoimalla ja ohjeistamalla Stonesoftin
sopimuksia ja niiden käyttöä sekä tekemällä juridisia riskianalyysejä
liiketoimintaan liittyvistä suunnitelmista ennen niiden
toteuttamista. Yhtiöllä on maailmanlaajuiset vakuutukset
liiketoiminnan operatiivisten riskien kattamiseksi. Liiketoimintaan
liittyvä kriittinen tieto pyritään suojaamaan tarkoilla sisäisillä
toimintaohjeilla ja prosesseilla sekä tietoverkon tehokkaalla
tietoturvalla. Yhtiö käyttää laajasti itse kehittämäänsä teknologiaa
varmistaakseen tietoverkkojensa jatkuvan toiminnan niin asiakkaille
kuin omalle henkilökunnalle. Kaikki kriittiset osat on kahdennettu,
minkä lisäksi yhtiöllä on fyysisesti eri paikassa toimiva ja
jatkuvasti ajan tasalla oleva varajärjestelmä.
Taloudellisten riskien hallinta
Yhtiön merkittävin laskutusvaluutta euron lisäksi on Yhdysvaltain
dollari. Yhtiön kulut ovat pääosin euroissa. Yhtiö toimii
aktiivisesti valuuttakurssimuutosten aiheuttamien riskien
vähentämiseksi.
Yhtiön rahoituspolitiikan päätavoitteina on (i) turvata yhtiön lyhyen
aikavälin likviditeetti (ii) taata yhtiön tehokas kassavirran
hallinta sekä (iii) noudattaa konservatiivista ja läpinäkyvää
kassavarojen sijoituspolitiikkaa, jonka tavoitteena on turvata
sijoituksille kilpailukykyinen tuotto valitulla riskitasolla. Yhtiön
kassavarat on sijoitettu alhaisen riskin korkoinstrumentteihin.
Yhtiön tuottoja ja kustannuksia seurataan säännöllisesti. Yhtiöllä ei
ole erillistä sisäistä tarkastusorganisaatiota tai -valiokuntaa.
ARVIO TODENNÄKÖISESTÄ TULEVASTA KEHITYKSESTÄ
Tutkimuslaitos Infoneticsin ennusteen mukaan palomuuri/VPN- sekä IPS
tunkeutumisen havainnointi- ja estojärjestelmien markkinoiden
arvioidaan kasvavan maailmanlaajuisesti vuonna 2007 noin 8 %. Alan
markkinakehitys jatkuu dynaamisena.
Näkemyksemme mukaan yritysten verkottuminen yhteistyökumppaneidensa
ja alihankkijoidensa kanssa tulee edelleen jatkumaan ja tämä kehitys
asettaa entistä korkeammat vaatimukset tietoverkon turvallisuudelle
ja käytettävyydelle. Uskomme, että StoneGate(TM) -tuotesuunnittelun
lähtökohtana oleva turvallisuuden ja sovellusten korkean
käytettävyyden yhdistäminen osoittaa vahvuutensa entistä paremmin
tässä kehityksessä.
Äänen, videon ja datan yhdistyminen IP-pohjaisissa verkoissa lisää
tietoliikennekapasiteetin kysyntää ja nopeuttaa 10 Gbps -verkkojen
käyttöönottoa. Kaistanleveyden kasvu ja IP-pohjaisissa verkoissa
käytetyt uudet protokollat lisäävät tarvetta parempaan raportointiin,
monitorointiin sekä analyysityökaluihin. Tämä kehitys tukee
Stonesoftin kasvusuunnitelman toteutumista, sillä kyseiset
ominaisuudet ovat StoneGate(TM) Management Center -tuotteen
toiminnallisuuden kulmakiviä. Stonesoft parantaa edelleen
kilpailukykyään tuomalla markkinoille uusia, StoneGate(TM)
-tuoteperhettä täydentäviä tuotteita.
Stonesoft jatkaa määrätietoista ja pitkäjänteistä työtään
liikevaihdon kasvattamiseksi ja tuloksen parantamiseksi. Yrityksen
päätavoitteena on edelleen liikevaihdon voimakas kasvu ja tätä kautta
saavutettava parempi kannattavuus. Tuoteperheen laajennuksen ja
parantuneen kilpailukyvyn kautta pyrimme voittamaan entistä suurempia
yksittäisiä kauppoja.
Yhtiön toteuttaman tuotevalikoiman laajennuksen ja myynnin
tehostamisen sekä myyntihankekannan voimakkaan kasvun perusteella
yhtiö odottaa kokonaisliikevaihdon vuodelle 2007 olevan noin 19
miljoonaa euroa (+/- 10 %), edellisvuoden vertailukelpoisen
liikevaihdon ollessa 16,5 miljoonaa euroa. Arvio perustuu yhtiön
nykyiseen myyntihankekantaan. Vuoden 2007 kulujen odotetaan olevan 23
miljoonaa euroa (+/- 10 %), edellisvuoden vertailukelpoisten kulujen
ollessa 22,6 miljoonaa euroa. Koko vuoden operatiivisen tuloksen ja
kokonaistuloksen odotetaan kehittyvän positiivisesti.
Liikevaihdon ja tuloksen kehityksen osalta on odotettavissa hyvinkin
voimakasta vaihtelua yksittäisten vuosineljännesten välillä
verrattuna sekä edellisvuoden vastaavaan että edelliseen
vuosineljännekseen johtuen mm. pitkistä myyntisykleistä, yksittäisten
kauppojen suhteellisen suuresta vaikutuksesta kokonaisliikevaihdon
kehitykseen sekä edellisvuoden neljännesvuosikohtaisesta vaihtelusta.
Tämä osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 standardin mukaisesti.
Stonesoft Oyj on noudattanut samoja laatimisperiaatteita ja
laskentamenetelmiä kuin vuoden 2006 tilinpäätöksessä.
Esitetyt luvut ovat tilintarkastamattomia.
Stonesoft konserni
Tuloslaskelma 7-9/2007 7-9/2006 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
(1000 Euroa)
Jatkuvat toiminnot
Liikevaihto 4 040 4 441 13 205 12 160 16 479
Liiketoiminnan muut
tuotot 374 185 738 581 766
Aineet ja tarvikkeiden
käyttö -643 -532 -1 927 -1 419 -1 915
Työsuhde-etuuksista
aiheutuvat kulut -3 004 -3 185 -9 919 -9 622 -13 135
Poistot -113 -124 -341 -392 -512
Liiketoiminnan muut
kulut -2 295 -2 052 -7 029 -6 014 -8 292
Liiketulos -1 641 -1 268 -5 274 -4 706 -6 608
Rahoitustuotot ja
-kulut -89 107 131 288 382
Tulos ennen veroja -1 730 -1 161 -5 143 -4 418 -6 226
Tuloverot -42 -55 -136 -159 -262
Tulos jatkuvista
toiminnoista -1 772 -1 217 -5 279 -4 577 -6 488
Tulos lopetetuista
toiminnoista 0 -25 2 217 150 40
Tilikauden tulos -1 772 -1 242 -3 062 -4 427 -6 448
Osakekohtainen tulos
jatkuvista toiminnoista
Laimentamaton
osakekohtainen tulos
(EUR) -0,03 -0,02 -0,09 -0,08 -0,11
Laimennusvaikutuksella
oikaistu osake-
kohtainen tulos (EUR) -0,03 -0,02 -0,09 -0,08 -0,11
Osakekohtainen tulos
lopetetuista
toiminnoista
Laimentamaton
osakekohtainen tulos
(EUR) 0,00 0,00 0,04 0,00 0,00
Laimennusvaikutuksella
oikaistu osake-
kohtainen tulos (EUR) 0,00 0,00 0,04 0,00 0,00
Stonesoft konserni
Tase (1000 Euroa) 30.9.2007 30.9.2006 31.12.2006
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 651 612 608
Aineettomat hyödykkeet 87 140 137
Laskennalliset verosaamiset 2 2 2
Yhteensä 739 754 747
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 980 663 912
Myyntisaamiset ja muut saamiset 5 437 3 884 5 522
Ennakkomaksut 179 149 98
Sijoitukset 7 907 11 748 13 755
Rahavarat 1 237 564 616
Yhteensä 15 740 17 009 20 902
Lopetetut toiminnot 0 2 978 2 859
Varat yhteensä 16 479 20 741 24 507
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma
pääoma
Osakepääoma 1 146 1 146 1 146
Ylikurssirahasto 76 971 76 872 76 897
Muuntoerot -903 -857 -867
Kertyneet voittovarat -70 472 -65 388 -67 410
Yhteensä 6 742 11 774 9 767
Pitkäaikaiset velat
Varaukset 164 120 112
Korolliset velat 11 83 62
Muut velat 1 466 1 059 1 296
Yhteensä 1 641 1 263 1 470
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 7 757 6 760 12 041
Verovelat 87 99 116
Varaukset 166 44 84
Lyhytaikaiset korolliset velat 86 128 107
Yhteensä 8 096 7 031 12 348
Lopetetut toiminnot 0 674 922
Velat yhteensä 9 737 8 968 14 740
Oma pääoma ja velat yhteensä 16 479 20 741 24 507
Stonesoft
konserni
Oman pääoman
muutoslaskelma
(1000 Euroa)
Kertyneet
Osakepääoma Ylikurssirahasto Muuntoerot voittovarat Yhteensä
Oma pääoma
01.01.2006 1 146 76 845 -849 -60 961 16 181
Muuntoerot -8 -8
Tilikauden
tulos -4 427 -4 427
Kaudella
kirjatut
tuotot ja
kulut yhteensä -8 -4 427 -4 435
Osakeoptioiden
käyttö 27 27
Oma pääoma
30.9.2006 1 146 76 872 -857 -65 388 11 774 Kertyneet
Osakepääoma Ylikurssirahasto Muuntoerot voittovarat Yhteensä
Oma pääoma
1.1.2007 1 146 76 897 -867 -67 410 9 767
Muuntoerot -36 -36
Tilikauden
tulos -3 062 -3 062
Kaudella
kirjatut
tuotot ja
kulut yhteensä -36 -3 062 -3 098
Osakeoptioiden
käyttö 73 73
Oma pääoma
30.9.2007 1 146 76 971 -903 -70 472 6 742
Stonesoft konserni
Rahavirtalaskelma (1000
Euroa) 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
Liiketoiminnan rahavirta
Liiketulos -5 274 -4 706 -6 608
Oikaisut 514 528 984
Käyttöpääoman muutos 37 -1 340 -1 240
Maksetut verot -136 -159 -261
Liiketoiminnan
nettorahavirta jatkuvat
toiminnot -4 859 -5 677 -7 125
Liiketoiminnan
rahavirta myydyt
toiminnot 0 -508 114
Liiketoiminnan
nettorahavirta yhteensä -4 859 -6 186 -7 011
Investointien rahavirta
Investoinnit
aineellisiin
hyödykkeisiin -306 -129 -216
Investonnit
aineettomiin
hyödykkeisiin -28 -24 -50
Investoinnit
tytäryhtiöosakkeisiin 0 1 3 631
Investointien
nettorahavirta jatkuvat
toiminnot -334 -153 3 365
Investointien
nettorahavirta myydyt
toiminnot -448 -97 -131
Investointien
nettorahavirta yhteensä -782 -250 3 233
Rahoituksen rahavirta
Rahoitusleasingvelkojen
maksut -73 -124 -166
Rahoituksen
nettorahavirta -73 -124 -166
Rahavarojen muutos
Rahavarat tilikauden
alussa 14 370 18 097 18 097
Muuntoerot -36 -8 -18
Sijoitusten käyvän
arvon muutosten
vaikutus 32 178 -39
Myydyt toiminnot 492 606 274
Rahavarat tilikauden
lopussa *) 9 144 12 312 14 370
*) Rahavarat tilikauden
lopussa sisältävät
pantattuja talletuksia 290 3 3
Stonesoft konserni
Segmenttikohtaiset
tiedot 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Liikevaihto
EMEA 9 541 12 264 16 938
AMER 2 870 2 760 3 571
APAC 794 1 040 1 370
Liikevaihto yhteensä 13 205 16 064 21 879
Liiketulos
EMEA -3 573 -2 725 -4 131
AMER -1 570 -1 448 -2 040
APAC -131 -379 -366
Liiketulos yhteensä -5 274 -4 552 -6 536
Stonesoft konserni
Vastuut ja vakuudet 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Taseeseen
sisältymättömät
Ei purettavissa
olevat muut
vuokrasopimukset 4 730 6 286 6 103
Annetut vakuudet 20 320 323
Pantatut osakkeet 0 0 585
Varaston
ostositoumus 240 0 0
Stonesoft konserni
Lähipiiri-informaatio 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Hallituksen jäsenille
maksetut
konsultointipalkkiot 44 9 9
Stonesoft Konserni
Kehitys
vuosineljänneksittäin Q3 / Q2 / Q1 / Q4 / Q3 / Q2 / Q1 /
(Miljoonaa Euroa) 2007 2007 2007 2006 2006 2006 2006 2006
Tietoturvalisenssit
ja - laitteet 2,011 2,705 2,319 2,315 2,338 1,722 2,121 8,496
Palvelut 2,052 2,137 1,989 2,073 2,044 1,992 1,959 8,068
Muut tuotteet -0,023 0,003 0,012 -0,070 0,059 -0,047 -0,027 -0,085
Liikevaihto, jatkuvat
toiminnot 4,040 4,845 4,320 4,319 4,441 3,666 4,053 16,479
Muutos
edellisvuodesta% -9 % 32 % 7 % -2 % 24 % -20 % 4 % 0 %
Liikevaihto, myydyt
toiminnot 0 0 0 1,497 1,072 1,377 1,455 5,400
Muutos
edellisvuodesta% 4 % -3 % -13 % -12 % -7 %
Liikevaihto yhteensä 4,040 4,845 4,320 5,816 5,513 5,043 5,508 21,879
Muutos
edellisvuodesta% -27 % -4 % -22 % 1 % 17 % -18 % -1 % -2 %
Myyntikate 3,396 4,108 3,773 5,320 4,980 4,645 5,020 19,965
Myyntikate % 84 % 85 % 87 % 91 % 90 % 92 % 91 % 91 %
Operatiiviset
kustannukset 5,398 5,823 6,024 7,469 6,436 6,788 6,472 27,164
Liiketulos (EBITA) -1,641 -1,544 -2,089 -1,984 -1,293 -1,975 -1,284 -6,536
% liikevaihdosta -41 % -32 % -48 % -34 % -23 % -39 % -23 % -30 %
Tulos ennen veroja -1,730 -1,438 -1,975 -1,907 -1,185 -1,888 -1,189 -6,170
% liikevaihdosta -43 % -30 % -46 % -33 % -22 % -37 % -22 % -28 %
Stonesoft konserni
Taloudellista kehitystä
kuvaavat tunnusluvut 1.1.-30.9.2007 1.1.-30.9.2006 1.1.-31.12.2006
(1000 Euroa)
Liikevaihto yhteensä 13 205 16 064 21 879
Muutos
edellisvuodesta % -18 % -2 % -2 %
Liikevaihto, jatkuvat
toiminnot 13 205 12 160 16 479
Muutos
edellisvuodesta % 9 % 0 % 0 %
Liikevaihto, myydyt
toiminnot 0 3 904 5 400
Muutos
edellisvuodesta % -10 % -7 %
Liiketulos yhteensä -5 274 -4 552 -6 536
% liikevaihdosta -40 % -28 % -30 %
Liiketulos, jatkuvat
toiminnot -5 274 -4 706 -6 608
% liikevaihdosta -40 % -39 % -40 %
Liiketulos, myydyt
toiminnot 0 154 72
% liikevaihdosta 4 % 1 %
Tulos ennen veroja -5 143 -4 262 -6 170
% liikevaihdosta -39 % -27 % -28 %
Oman pääoman tuotto
(ROE) %, vuotuinen
jatkuvat toiminnot -85 % -42 % -50 %
Sijoitetun pääoman
tuotto (ROI) %,
vuotuinen -78 % -39 % -46 %
Omavaraisuusaste % 62 % 73 % 66 %
Nettovelkaantumisaste
(Net Gearing) -1,34 -1,04 -1,50
Taseen loppusumma 16 479 20 741 24 507
Käyttöomaisuus
investoinnit 341 270 416
Käyttöomaisuus
myyntituotot -7 -19 -165
Tutkimus ja
kehitysmenot 3 656 3 514 4 804
% liikevaihdosta 28 % 22 % 22 %
Henkilöstön
keskimääräinen
lukumäärä 181 250 251
Henkilöstö kauden
lopussa 183 251 254
.
Osakekohtaiset
tunnusluvut
Osakekohtainen tulos
(EPS), jatkuvat
toiminnot -0,09 -0,08 -0,11
Osakekohtainen tulos
(EPS), myydyt toiminnot 0,04 0,00 0,00
Osakekohtainen oma
pääoma 0,12 0,21 0,17
Osingot 0,00 0,00 0,00
Osakekohtainen osinko,
euro 0,00 0,00 0,00
Osinko tuloksesta, % 0 % 0 % 0 %
Tunnuslukujen
laskentaperiaatteet
Oman pääoman tuotto (Voitto ennen veroja - välittömät verot) x
(ROE) % = 100/
Oma pääoma + vähemmistöosuus
Sijoitetun pääoman (Voitto ennen veroja + korkokulut + muut
tuotto (ROI) % = rahoituskulut) x 100/
Taseen loppusumma - korottomat velat
Omavaraisuusaste % = (Oma pääoma + vähemmistöosuus) x 100/
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Korollinen vieras pääoma - rahavarat -
Nettovelkaantumisaste = sijoitukset/
Oma pääoma + vähemmistöosuus
Osakekohtainen tulos Voitto ennen veroja - vähemmistöosuus -
(EPS) = tuloverot/
Tilikauden keskimääräinen osakeantioikaistu
osakkeiden lukumäärä
Osakekohtainen oma
pääoma = Oma pääoma/
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä
tilinpäätöspäivänä
TULEVAISUUTTA ARVIOIVAT LAUSUNNOT
Tähän katsaukseen sisältyy mm. Stonesoftin taloudellista asemaa ja
toiminnan tulosta koskevia lausumia, jotka ovat luonteeltaan
tulevaisuuteen liittyviä. Tällaiset lausumat eivät ole historiallisia
tosiseikkoja, vaan edustavat Stonesoftin odotuksia tulevasta
kehityksestä. Yhtiön käsityksen mukaan näissä lausumissa esitetyt
odotukset pohjautuvat perusteltuihin oletuksiin. Näihin lausumiin
sisältyy kuitenkin riskejä ja epävarmuustekijöitä, jotka saattavat
aiheuttaa todellisten tulosten huomattavankin poikkeamisen näistä
esitetyistä lausumista. Tällaisia tekijöitä voivat olla mm. (1)muutokset Stonesoftin markkina-asemassa tai palomuuri/VPN:n ja
tunkeutumisen havainnointi- ja estojärjestelmien markkinoilla
yleensä;(2) kilpailun vaikutus; (3) yhtiön yhteistyökumppaneiden,
toimittajien ja asiakkaiden menestys, taloudellinen tilanne ja
suorituskyky; (4) kykymme hankkia keskeytyksettä ja kohtuuhintaan
laadukkaita komponentteja; (5) kykymme rekrytoida ja pitää yhtiön
palveluksessa ammattitaitoisia työntekijöitä sekä kehittää heidän
osaamistaan; (6) valuuttakurssien vaihtelut mukaan lukien erityisesti
vaihtelut raportointivaluuttamme euron sekä Yhdysvaltojen dollarin
välillä; (7) muut tuotteiden myyntiin, taloudelliseen tilanteeseen,
liiketoimintaan, kilpailuun tai lainsäädäntöön liittyvät tekijät,
jotka vaikuttavat joko Stonesoftin liiketoimintaan tai toimialaan
yleisesti sekä (8) kykymme hallita tavoitteidemme saavuttamiseen
vaikuttavia tekijöitä ja antaa tarkkoja ennusteita.
Lisätietoja antavat:
Toimitusjohtaja Ilkka Hiidenheimo, Stonesoft Oyj,
puh. (09) 476 711
e-mail: ilkka.hiidenheimo@stonesoft.com
Talousjohtaja Mikael Nyberg, Stonesoft Oyj
Puh. (09) 476 711
e-mail: mikael.nyberg@stonesoft.com
Stonesoft Oyj
Ilkka Hiidenheimo
toimitusjohtaja
TIEDOTUSTILAISUUS
Osavuotiskatsauksesta järjestetään tiedotustilaisuus analyytikoille
ja sijoittajille tänään 25.10.2007 klo 10:30 yhtiön toimitiloissa
osoitteessa Itälahdenkatu 22 A, 00210 Helsinki.
Tämä tiedote ja osavuosikatsaukseen liittyvä esitysmateriaali
ovat myös Stonesoftin kotisivuilla http://www.stonesoft.com.
JAKELU:
Helsingin pörssi
Keskeiset tiedotusvälineet
Stonesoft Oyj osavuositiedote tammi-syyskuu 2007
| Source: Stonesoft