NURMINEN LOGISTICS OYJ:N OSAVUOSIKATSAUS 1.1.2011-30.6.2011

- Liikevaihto selkeässä kasvussa, katsauskauden operatiivinen liiketappio pieneni edellisvuoteen verrattuna


Nurminen Logistics Oyj                              Osavuosikatsaus  5.8.2011 klo 9.00


KATSAUSKAUSI LYHYESTI             

Katsauskausi 1.1.–30.6.2011

– Liikevaihto oli 36,3 milj. euroa (2010: 32,4 milj. euroa).
– Raportoitu liiketulos oli -0,4 milj. euroa (-0,6 milj. euroa).
– Liiketulosprosentti oli -1,2 % (-1,8 %).
– Kertaluonteisista eristä puhdistettu liiketulos oli -0,7 milj. euroa (-1,5 milj. euroa).
– Tulos ennen veroja oli -1,1 milj. euroa (0,1 milj. euroa).
– Nettotulos oli -1,4 milj. euroa (-0,7 milj. euroa).
– Tulos per osake oli -0,15 euroa (-0,09 euroa).

 

Toinen vuosineljännes 1.4.–30.6.2011

– Liikevaihto oli 18,6 milj. euroa (17,0 milj. euroa).                        
– Raportoitu liiketulos oli 0,2 milj. euroa (-0,4 milj. euroa).

– Liiketulosprosentti oli 1,0 % (-2,2 %).
– Kertaluonteisista eristä puhdistettu liiketulos oli -0,1 milj. euroa (-0,8 milj. euroa).                        
– Tulos ennen veroja oli -0,1 milj. euroa (-0,4 milj. euroa).                    
– Nettotulos oli -0,3 milj. euroa (-0,7 milj. euroa).
– Tulos per osake oli -0,05 (-0,07) euroa.

MARKKINATILANNE KATSAUSKAUDELLA

Suomen ulkomaankauppa ja yhtiön tärkein markkina, Suomen IVY-vienti, kehittyivät suotuisasti. Kilpailutilanne oli kuitenkin haasteellinen erityisesti Venäjän rautatietariffikorotusten johdosta. Korotukset vaikuttivat negatiivisesti rautatiekuljetusten hintakilpailukykyyn. Huhti-toukokuun aikana Suomen paperiteollisuuden toimihenkilölakko vaikutti negatiivisesti yhtiön kysyntään ja kuljetettuihin volyymeihin.

Edellä mainituista tekijöistä huolimatta kysyntä ja volyymit paranivat rautatiekuljetuksissa vuoteen 2010 verrattuna huhtikuun notkahdusta lukuun ottamatta. Erikois- ja raskaskuljetuksissa markkina ei kehittynyt odotetun myönteisesti, vaikka kysyntätilanne olikin vuoden 2010 vastaavaa ajanjaksoa parempi. Satamalogistiikkamarkkina pysyi haastavana, tosin katsauskauden loppupuolella oli nähtävissä lievää kysynnän kasvua muun muassa transitoliikenteen osalta.

Yhtiön pääasiakasryhmistä metsäteollisuuden kysyntä parani vuoteen 2010 verrattuna. Myös konepajateollisuuden kysyntätilanne parani edelliseen vuoteen verrattuna, mutta hintakilpailu oli edelleen kireää erityisesti projektikuljetuksissa.

KATSAUSKAUDEN LIIKEVAIHTO JA TALOUDELLINEN TULOS

Katsauskauden liikevaihto oli 36,3 miljoonaa euroa (2010: 32,4 miljoonaa), jossa oli kasvua vuoteen 2010 verrattuna 12,2 %. Raportoitu liiketulos oli -440 (-582) tuhatta euroa. Se kasvoi näin ollen 24,5 %. Liiketulos sisältää
kertaluonteisia eriä 248 (+868) tuhatta euroa. Näin ollen vertailukelpoinen liiketulos oli -688 tuhatta euroa, jossa on parannusta vuoteen 2010 verrattuna 52,6 %. Vuoden 2010 kertaluontoinen tuotto syntyi, kun yhtiö luopui 18.6.2009 tiedotetun mukaisesti osto-optiostaan ja etuosto-oikeudestaan Vuosaaren-logistiikkakeskukseen, jossa se toimii pitkäaikaisella vuokrasopimuksella. Katsauskauden kertaluontoinen tuotto syntyi, kun yhtiö sai osasuorituksen vuoden 2010 tilinpäätöksessä alaskirjatusta asiakassaamisesta.


Yhtiön liikevaihdon kasvu perustui kysynnän elpymiseen erityisesti Suomi–IVY-rautatieviennissä. Myös konepajateollisuuden asiakkuudet kehittyivät positiivisesti kaikilla markkina-alueilla. Yhtiön satamalogistiikkapalveluissa kehitys oli vaihtelevaa. Kotkassa ja Haminassa IVY-maihin suuntautuvat transitovolyymit ovat edelleen alhaisella tasolla markkinan lievästä piristymisestä huolimatta. Vuosaaressa volyymit kääntyivät kasvuun katsauskaudella uusien asiakassopimusten myötä.

Operatiivinen liiketulos jäi edelleen tappiolliseksi. Tämä johtui pääosin Vuosaaren-logistiikkakeskuksen tappiollisuudesta. Vuosaaren-logistiikkakeskuksen tappiot ovat seurausta logistiikkakeskuksen ennen talouskriisiä tehdyn vuokrasopimuksen kalleudesta ja keskuksen asiakasrakenteesta. Keskuksen vuokra on noussut katsauskaudella sopimuksen mukaisesti 0,2 miljoonaa euroa vuoden 2010 vastaavaan jaksoon verrattuna, ja sen liiketappio katsauskaudella oli 1,7 (1,5) miljoonaa euroa. Kireänä jatkuneesta hintakilpailusta johtuen erikois- ja raskaskuljetusten tulos ei kehittynyt odotetusti. Verrattuna vuoden 2010 vahvaan ensimmäiseen vuosipuoliskoon yhtiön Baltian-toimintojen liikevoitto heikkeni odotetusti 0,4 miljoonalla eurolla.

Vuonna 2010 käytyjen yt-neuvottelujen tulosten mukaiset henkilöstökulusäästöt olivat katsauskaudella asetetun tavoitteen mukaisesti 0,6 milj. euroa.

Venäjän ruplan vahvistuminen katsauskaudella paransi yhtiön rahoitustulosta 0,1 miljoonalla eurolla.

TOISEN NELJÄNNEKSEN LIIKEVAIHTO JA TALOUDELLINEN TULOS

Vuoden 2011 toisen neljänneksen liikevaihto oli 18,6 miljoonaa euroa (2010: 16,9 miljoonaa), jossa oli kasvua vuoden 2010 vastaavaan jaksoon verrattuna 9,7 %. Raportoitu liiketulos oli 195 (-382) tuhatta euroa. Liiketulos kasvoi näin ollen 150,9 %. Liiketulos sisältää kertaluonteisia tuottoja 248 tuhatta euroa (2010: 434). Näin ollen vertailukelpoinen operatiivinen liiketulos kasvoi vuoden 2010 vastaavaan ajanjaksoon verrattuna 93,5 %. Vuoden 2010 kertaluontoinen tuotto syntyi, kun yhtiö luopui 18.6.2009 tiedotetun mukaisesti osto-optiostaan ja etuosto-oikeudestaan Vuosaaren-logistiikkakeskukseen, jossa se toimii pitkäaikaisella vuokrasopimuksella. Vuoden 2011 toisen vuosineljänneksen kertaluontoinen tuotto syntyi, kun yhtiö sai osasuorituksen vuoden 2010 tilinpäätöksessä alaskirjatusta asiakassaamisesta.

Liikevaihto jatkoi kasvuaan. Rautatiekuljetuksissa sekä terminaali- ja huolintapalveluissa kysyntätilanne elpyi hieman, vaikka kysynnän kasvua hidastikin paperiteollisuuden toimihenkilöiden huhti-toukokuinen lakko. Myös erikois- ja projektikuljetuksissa kysyntä parani toisella vuosineljänneksellä.  

Kannattavuutta rasittivat edelleen alhaiset volyymit, kireänä jatkunut hintakilpailu ja uusien asiakkaiden sisäänajo Vuosaaren-logistiikkakeskuksessa.

TULEVAISUUDEN NÄKYMÄT

Yhtiön tilinpäätöstiedotteessaan 25.2.2011 julkaisema tulevaisuuden näkymä on ennallaan.

Nurminen Logistics arvioi yhtiön liikevaihdon kasvavan vuonna 2011 vuoteen 2010 verrattuna noin 10 %. Operatiivisen liiketuloksen arvioidaan olevan hieman parempi kuin vuonna 2010.

Yhtiön pitkän aikavälin tavoitteena on edelleen kasvattaa liikevaihtoa vuosittain keskimäärin 20 % mukaan lukien yritysostot ja saavuttaa yli 7 % liikevoittotaso. Yleisen taloudellisen tilanteen arvioidaan hidastavan kasvutavoitteiden saavuttamista

lyhyellä aikavälillä.

Yhtiö seuraa aktiivisesti markkinoilla tapahtuvaa rakennemuutosta ja yritysjärjestelymahdollisuuksia.

LÄHIAJAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT 

Maailmantalouden kasvanut epävarmuus saattaa johtaa teollisuuden tuotantovolyymien pienenemiseen. Tällä olisi negatiivinen vaikutus yhtiön liikevaihto- ja tuloskehitykseen.

Satamien ylikapasiteetti ylläpitää kireää hintakilpailua. Yhtiöllä on toimintaa Vuosaaren, Kotkan ja Haminan satamissa, joten niiden volyymikehitys on yhtiön kannalta merkityksellinen. Volyymikehitykseen vaikuttaa muun muassa taantuman aikana vähentyneen transitokaupan kehitys, jonka näkymä on tällä hetkellä epäselvä.

Eri maiden rautateiden tariffimuutokset saattavat vaikuttaa olennaisesti rautatiekuljetusten hintakilpailukykyyn. Lisäksi hintakilpailutilanne saattaa rasittaa yhtiön kannattavuutta tulevaisuudessakin. Ulkomaankaupan odotettua heikompi kehitys rasittaisi yhtiön liikevaihdon ja kannattavuuden kehitystä.

RAHOITUS JA TASERAKENNE

Liiketoiminnan rahavirta oli 3 766 tuhatta euroa. Investointien rahavirta oli -231 tuhatta euroa. Rahoituksen rahavirta
oli -3 585 tuhatta euroa.


Katsauskauden lopussa yhtiön likvidit rahavarat olivat 2 514 tuhatta euroa. Maksuvalmius parani toisella vuosineljänneksellä tehtyjen uusien rahoitussopimusten myötä ja on hyvä.

Konsernin korollinen vieras pääoma oli 29,5 miljoonaa euroa ja konsernin korollinen nettovelka oli vastaavasti 27,0 miljoonaa euroa.

Taseen loppusumma oli 73,7 miljoonaa euroa ja omavaraisuusaste 39,0 %.

MUUTOKSET YLIMMÄSSÄ JOHDOSSA

Nurminen Logisticsin hallitus nimitti 6.4.2011 diplomi-insinööri Topi Saarenhovin, s. 1967, yhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi. Saarenhovi aloitti uudessa tehtävässään 1.5.2011, jonka jälkeen Nurminen Logisticsin vt. toimitusjohtajana toiminut Antti Sallila jatkoi yhtiön talousjohtajan tehtävissä. Asiasta tiedotettiin pörssitiedotteella 6.4.2011.

INVESTOINNIT

Konsernin bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen olivat katsauskauden aikana 343 (263) tuhatta euroa eli 0,9 % liikevaihdosta. Poistot olivat 2,1 (2,3) miljoonaa euroa eli 5,9 % liikevaihdosta.

KONSERNIRAKENNE

Konserniin kuuluvat emoyhtiö Nurminen Logistics Oyj sekä sen suoraan tai välillisesti omistamat tytär- ja osakkuusyhtiöt (omistusosuus suluissa): RW Logistics Oy (100 %), JN Ferrovia Oy (100 %), OOO John Nurminen, Pietari (100 %), OOO John Nurminen, Moskova (100 %), Nurminen Maritime Latvia SIA (51 %), Pelkolan Terminaali Oy (20 %), ZAO Irtrans (100 %), OOO Huolintakeskus (100 %), OOO John Nurminen Terminal (100 %), ZAO Terminal Rubesh (100 %), Nurminen Logistics LLC (100 %), UAB Nurminen Maritime (51 %), Nurminen Maritime Eesti AS (51 %), CMA CGM Latvia SIA (23 %), CMA CGM Estonia Oü (23 %), Team Lines Latvia SIA (23 %) sekä Team Lines Estonia Oü (20,3 %).

HENKILÖSTÖ           

Konsernin oman henkilöstön määrä oli katsauskauden lopussa 342, kun se 31.12.2010 oli 339. Ulkomailla työskenteli 71 henkilöä. Johtoon ja hallintohenkilöstöön kuului 26 henkilöä.

OSAKEPOHJAINEN KANNUSTINJÄRJESTELMÄ

Nurminen Logistics Oyj:n hallitus on päättänyt 7.3.2011 konsernin avainhenkilöiden osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä. Asiasta on tiedotettu pörssitiedotteella kyseisenä päivänä.

OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT

Nurminen Logistics Oyj:n osakkeiden vaihto 1.1.–30.6.2011 oli 334 984 kappaletta, joka on 2,60 % osakkeiden kokonaismäärästä. Vaihdon arvo oli 887 299 euroa. Katsauskauden alin kurssi oli 2,28 euroa osakkeelta ja ylin 3,00 euroa osakkeelta. Kauden päätöskurssi oli 2,30 euroa osakkeelta ja koko osakekannan markkina-arvo oli kauden lopussa 29 620 499 euroa.

Osakkeenomistajia oli katsauskauden lopussa 474.

Yhtiöllä on hallussaan omia osakkeita 705 kpl, joka on 0,005 % äänistä.

VARSINAISEN YHTIÖKOKOUKSEN PÄÄTÖKSET

Nurminen Logistics Oyj:n varsinaisessa yhtiökokouksessa 6.4.2011 tehdyt päätökset on julkistettu pörssitiedotteella kyseisenä päivänä.


OSINGONJAKOPOLITIIKKA

Yhtiön hallitus on 14.5.2008 määrittänyt yhtiön osingonjakopolitiikan, jonka mukaan Nurminen Logistics Oyj pyrkii jakamaan vuosittain osinkona, yhtiön rahoitusaseman niin salliessa, noin kolmanneksen tuloksestaan.

HALLITUKSEN VALTUUTUKSET

Hallituksen valtuuttaminen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta


Varsinainen yhtiökokous valtuutti 6.4.2011 hallituksen päättämään enintään 30 000 oman osakkeen, joita voidaan käyttää hallituspalkkioiden maksamiseen, hankkimisesta. Omia osakkeita voidaan valtuutuksen nojalla hankkia vain vapaalla omalla pääomalla. Osakkeista maksettava hinta määräytyy yhtiön osakkeesta julkisessa kaupankäynnissä maksetun hinnan mukaisesti. Omia osakkeita voidaan hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkiminen). Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista muista omien osakkeiden hankkimiseen liittyvistä seikoista.

Valtuutus on voimassa 30. huhtikuuta 2012 asti.

Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeanneista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta

Varsinainen yhtiökokous valtuutti 6.4.2011 hallituksen päättämään osakeanneista ja/tai osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisen oikeuksien antamisesta.

Annetun valtuutuksen nojalla hallitus voi yhdellä tai useammalla päätöksellä antaa tai luovuttaa osakkeita ja/tai erityisiä oikeuksia määrän, joka vastaa enintään 20 000 000 uutta osaketta siten, että sanottuja osakkeita ja/tai erityisiä oikeuksia voidaan käyttää muun muassa yritys- ja liiketoimintakauppojen tai muiden liiketoiminnan järjestelyjen ja investointien rahoittamiseen, omistusrakenteen laajentamiseen, hallituksen palkkioiden maksamiseen ja/tai henkilöstön kannustamiseen tai sitouttamiseen.

Valtuutuksen perusteella hallitus voi päättää sekä maksullisesta että maksuttomasta osakeannista. Valtuutus päättää maksuttomasta osakeannista sisältää oikeuden päättää myös osakeannista yhtiölle itselleen siten, että yhtiölle annettavien osakkeiden lukumäärä on enintään yksi kymmenesosa (1/10) yhtiön kaikista osakkeista.

Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista muista ehdoista osakeanteja ja osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia koskien. Hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu päättämään osakeanneista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta joka suhteessa samalla tavoin kuin yhtiökokouskin voisi näistä päättää, mukaan lukien sen, että hallituksella on oikeus päättää myös suunnatuista osakeanneista ja/tai erityisten oikeuksien antamisesta.

Valtuutus on voimassa 30. huhtikuuta 2012 asti. Yhtiö laski 13.7.2011 tämän valtuutuksen perusteella liikkeelle 26 250 uutta osaketta. Uudet osakkeet käytettiin
konsernin avainhenkilöiden Osakepalkkiojärjestelmän 2008–2010 ansaintajakson 2010 palkkioiden maksamiseen hallituksen vahvistaman ansaintakriteerien tavoitteiden toteuman perusteella.
 

MUUT KATSAUSKAUDEN AIKAISET TAPAHTUMAT

Hakkilan-terminaalista luopuminen

Yhtiö päätti terminaalikapasiteetin ja kulurakenteen sopeuttamiseksi luopua Hakkilan-terminaalistaan irtisanomalla sen vuokrasopimuksen ja siirtämällä toiminnot Vuosaaren-logistiikkakeskukseen. Toiminta Hakkilassa lopetetaan vuoden 2011 loppuun mennessä. Toimenpiteellä tavoitellaan 0,3 miljoonan euron vuotuista tulosparannusta vuodesta 2012 alkaen.

Osakepalkkiojärjestelmä 2008–2010, suunnattu maksuton osakeanti

Nurminen Logisticsin hallitus päätti 20.6.2011 yhtiön varsinaisen yhtiökokouksen 6.4.2011 antaman valtuutuksen perusteella suunnatusta maksuttomasta osakeannista. Osakeannissa annetut uudet osakkeet käytettiin Nurminen Logistics
-konsernin avainhenkilöiden Osakepalkkiojärjestelmän 2008–2010 ansaintajakson 2010 palkkioiden maksamiseen hallituksen vahvistaman ansaintakriteerien tavoitteiden toteuman perusteella.

Osakeannissa annettiin vastikkeetta yhteensä 26 250 Nurminen Logisticsin uutta osaketta Nurminen Logistics -konsernin Osakepalkkiojärjestelmän 2008–2010 ansaintajaksolta 2010 palkkioon oikeutetuille Nurminen Logistics -konsernin avainhenkilöille Osakepalkkiojärjestelmän 2008–2010 ehtojen ja hallituksen päätöksen mukaisesti.

Uusien osakkeiden kaupparekisteriin merkitsemisen jälkeen yhtiön osakkeiden lukumäärä on 12 904 728 osaketta. Osakeannissa annetut osakkeet edustavat 0,2 % osakeannin jälkeisestä osakemäärästä ja äänimäärästä.

KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT

Uusien osakkeiden merkitseminen kaupparekisteriin

Nurminen Logisticsin hallitus päätti 20.6.2011 yhtiön varsinaisen yhtiökokouksen 6.4.2011 antaman valtuutuksen perusteella suunnatusta maksuttomasta osakeannista. Osakeannissa annettiin vastikkeetta yhteensä 26 250 Nurminen Logisticsin uutta osaketta Nurminen Logistics -konsernin Osakepalkkiojärjestelmän 2008–2010 ansaintajaksolta 2010 palkkioon oikeutetuille Nurminen Logistics -konsernin avainhenkilöille. Uudet osakkeet merkittiin kaupparekisteriin 13.7.2011. Uudet osakkeet tuottivat osakkeenomistajan oikeudet rekisteröintipäivämäärästä lukien.

Nurminen Logistics Oyj:n kaikkien osakkeiden lukumäärä on uusien osakkeiden rekisteröinnin jälkeen 12 904 728 osaketta. Kaupparekisteriin merkityt osakkeet otettiin julkisen kaupankäynnin kohteeksi 14.7.2011.



Yleislauseke

Tietyt lausunnot tässä tiedotteessa ovat tulevaisuuteen kohdistuvia ja perustuvat yhtiön tämänhetkisiin näkemyksiin. Luonteensa vuoksi ne sisältävät riskejä ja epävarmuustekijöitä ja ovat alttiita yleisen taloudellisen tai toimialan tilanteen muutoksille.


NURMINEN LOGISTICS OYJ
Hallitus

Lisätietoja: toimitusjohtaja Topi Saarenhovi, p. 010 545 2431.

JAKELU
            NASDAQ OMX Helsinki
            Keskeiset tiedotusvälineet
            www.nurminenlogistics.com

Nurminen Logistics tuottaa korkealaatuisia logistiikkapalveluja, kuten rautatiekuljetuksia, terminaalipalveluja, huolintaa sekä erikois- ja raskaskuljetuksia. Yhtiöllä on logistiikka-alan osaamista kolmelta vuosisadalta, vuodesta 1886 saakka.

Nurminen Logisticsin päämarkkina-alueet ovat Suomi, Itämeren alue ja Venäjä sekä muu Itä-Eurooppa. Yhtiön osake on listattu NASDAQ OMX Helsingissä.


TAULUKKO-OSA

 

KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA  1-6/2011 1-6/2010 1-12/2010
1000 e      
       
LIIKEVAIHTO 36 339 32 384 69 682
Liiketoiminnan muut tuotot  290 875 1 492
Aineiden ja tarvikkeiden käyttö -18 267 -14 909 -33 229
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut -7 240 -7 475 -15 433
Poistot ja arvonalentumiset -2 132 -2 271 -4 466
Liiketoiminnan muut kulut -9 430 -9 186 -18 664
LIIKETULOS -440 -582 -618
Rahoitustuotot 138 1 294 1 865
Rahoituskulut -928 -747 -2 679
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta 149 104 359
TULOS ENNEN VEROJA -1 081 69 -1 072
Tuloverot -315 -754 -957
KAUDEN VOITTO/TAPPIO -1 396 -685 -2 029
       
       
Muut laajan tuloslaskelman erät:      
Muuntoero 160 2 394 788
Tilikauden muut laajan tuloslaskelman erät verojen jälkeen 160 2 394 788
TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ -1 236 1 709 -1 241
       
Tilikauden tuloksen jakautuminen      
Emoyhtiön omistajille -1 870 -1 117 -2 884
Määräysvallattomille omistajille 474 432 855
       
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen      
Emoyhtiön omistajille -1 710 -2 141 -2 096
Määräysvallattomille omistajille 474 432 855
       
Tulos/osake, laimentamaton -0,15 -0,09 -0,22
       
Tulos/osake, laimennettu -0,15 -0,09 -0,22

 

KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA 4-6/2011 4-6/2010 Muutos
1000 e      
       
LIIKEVAIHTO 18 648 16 996 1 652
Liiketoiminnan muut tuotot  249 438 -189
Aineiden ja tarvikkeiden käyttö -9 256 -8 113 -1 143
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut -3 777 -3 842 65
Poistot ja arvonalentumiset -1 055 -1 163 108
Liiketoiminnan muut kulut -4 614 -4 698 84
LIIKETULOS 195 -382 577
Rahoitustuotot 82 525 -443
Rahoituskulut -485 -533 48
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta 68 40 28
TULOS ENNEN VEROJA -140 -350 210
Tuloverot -120 -351 231
KAUDEN VOITTO/TAPPIO -260 -701 441
       
       
Muut laajan tuloslaskelman erät:      
Muuntoero -129 750 -879
Tilikauden muut laajan tuloslaskelman erät verojen jälkeen -129 750 -879
TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ -389 49 -438
       
Tilikauden tuloksen jakautuminen      
Emoyhtiön omistajille -661 -946 285
Määräysvallattomille omistajille 401 245 156
       
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen      
Emoyhtiön omistajille -790 -196 -594
Määräysvallattomille omistajille 401 245 156
       
Tulos/osake, laimentamaton -0,05 -0,07 0,02
       
Tulos/osake, laimennettu -0,05 -0,07 0,02

 

 

KONSERNITASE 30.6.2011 30.6.2010 31.12.2010
1000 e      
VARAT      
Pitkäaikaiset varat      
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 43 141 48 221 44 617
Liikearvo 9 516 9 516 9 516
Muut aineettomat hyödykkeet 734 855 818
Pääomaosuusmenetelmällä yhdistetyt yritykset 349 418 651
Saamiset 714 769 714
Laskennalliset verosaamiset 863 822 760
PITKÄAIKAISET VARAT 55 316 60 601 57 075
Lyhytaikaiset varat      
Myyntisaamiset ja muut saamiset 15 881 19 706 14 507
Rahavarat 2 514 1 533 2 563
LYHYTAIKAISET VARAT 18 396 21 239 17 070
VARAT YHTEENSÄ 73 712 81 840 74 145
       
OMA PÄÄOMA JA VELAT      
Osakepääoma 4 215 4 215 4 215
Muut rahastot 18 451 19 952 18 291
Kertyneet voittovarat 5 480 9 424 7 373
Määräysvallattomien omistajien osuus 610 598 993
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 28 756 34 189 30 872
Pitkäaikaiset velat      
Laskennallinen verovelka 457 370 414
Korottomat velat 666 954 733
Korolliset velat 20 313 26 337 23 317
PITKÄAIKAINEN VIERAS PÄÄOMA 21 437 27 661 24 464
Lyhytaikaiset velat      
Lyhytaikaiset korolliset velat 9 220 8 218 9 227
Ostovelat ja muut velat 14 299 11 772 9 582
LYHYTAIKAINEN VIERAS PÄÄOMA 23 519 19 990 18 809
VELAT YHTEENSÄ 44 956 47 651 43 273
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ 73 712 81 840 74 145

 

 

LYHENNETTY KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA 1-6/2011 1-6/2010 1-12/2010
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA       
Tilikauden voitto/tappio -1 395 -685 -2 029
Oikaisu käyttöomaisuuden myyntivoittoon -32 4 18
Poistot ja arvonalennukset 2 132 2 271 4 466
Realisoitumattomat kurssivoitot ja -tappiot -70 -1 587 -1 069
Muut oikaisut -149 1 722 2 259
Maksetut ja saadut korot liiketoiminnasta 860 -1 064 -1 809
Maksetut verot 315 -587 -682
Käyttöpääoman muutokset  2 106 -986 1 734
Liiketoiminnan rahavirta 3 766 -912 2 888
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA       
Luovutustulot muista sijoituksista 0 0 4
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynti 113 64 80
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -343 -263 -849
Investointien rahavirta  -231 -199 -765
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA      
Omien osakkeiden hankkiminen 0 0 -56
Vieraan pääoman muutokset  -2 728 1 310 -860
Maksetut osingot  -857 -904 -923
Rahoituksen rahavirta  -3 585 406 -1 839
RAHAVAROJEN MUUTOS  -49 -705 325
Rahavarat tilikauden alussa  2 563 2 238 2 238
Rahavarat tilikauden lopussa  2 514 1 533 2 563

 

 

A= Osakepääoma
B= Ylikurssirahasto
C= Vararahasto
D= SVOP rahasto
E= Muuntoerot
F= Edellisten tilikausien voitto
G= Määräysvallattomien omistajien osuudet
H= Yhteensä

 

OMAN PÄÄOMAN MUUTOS- LASKELMA 1-6/2010 1000€ A B C D E F G H
Oma pääoma alussa 4215 89 2374 19238 -4140 9737 1072 32585
Muut muutokset 0 -2 0 -1 0 804 -2 799
Tilikauden laaja tulos / muuntoerot 0 0 0 0 2394 -1117 432 1709
Osingonjako 0 0 0 0 0 0 -904 -904
Oma pääoma 30.6.2010 4215 87 2374 19237 -1746 9424 598 34189

 

 

OMAN PÄÄOMAN MUUTOS- LASKELMA 1-6/2011 1000€ A B C D E F G H
Oma pääoma alussa 4215 86 2378 19178 -3352 7373 993 30872
Muut muutokset 0 0 0 0 0 -24 0 -24
Tilikauden laaja tulos / muuntoerot 0 0 0 0 160 -1869 474 -1236
Osingonjako 0 0 0 0 0 0 -857 -857
Oma pääoma 30.6.2011 4215 86 2378 19178 -3192 5480 610 28756



Segmenttitiedot

Toimintasegmentin luvut ovat yhteneväiset koko konsernin lukujen kanssa.

Lähipiiritapahtumat

Yhtiön lähipiiriin kuuluvat hallituksen ja johtoryhmän jäsenet sekä edellä mainittujen määräysvaltayhtiöt. Lähipiiriin luetaan myös osakkeenomistajat, joilla on välitön tai välillinen määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta.

Lähipiiritapahtumat 1-6/2011
1000 e  
Myynti 13
Ostot 427
Korkokulut 60
Lyhytaikaiset velat 2 543
Pitkäaikaiset Velat 1 271

 


Tunnusluvut

 

KESKEISET TUNNUSLUVUT 1-6/2011 1-6/2010 1-12/2010
Bruttoinvestoinnit, 1000 eur 343 263 849
Henkilöstö  342 342 344
Liiketulos % -1,2 % -1,8 % -0,9 %
Kurssikehitys      
Osakkeen kurssi alussa 2,89 3,35 3,35
Osakkeen kurssi lopussa 2,30 3,28 2,89
Jakson ylin 3,00 3,73 3,73
Jakson alin 2,28 3,20 2,81
       
Oma pääoma / osake eur 2,23 2,66 2,40
Tulos / osake eur -0,15 -0,09 -0,22
Omavaraisuusaste, % 39,01 41,78 41,64

 

 

Muut vastuut ja ehdolliset velat

 

Vastasitoumukset, 1000 eur 30.6.2011 30.6.2010 31.12.2010
Annetut kiinnitykset 3 000 3 000 3 000
Muut vastasitoumukset 10 780 10 780 10 780
Vuokravastuut 81 070 76 125 84 470

 

 

Laatimisperiaatteet

Osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 Osavuosikatsaukset -standardin mukaisesti. Noudatetut laadintaperiaatteet ovat yhtenevät konsernin vuoden 2010 tilinpäätöksessä noudattamien periaatteiden kanssa lukuun ottamatta alla listattuja muutoksia. Muilla käyttöön otetuilla uusilla tai uudistetuilla IFRS-standardeilla tai
-tulkinnoilla ei ole ollut olennaista vaikutusta tilinpäätökseen.

Konserni on 1.1.2011 lukien soveltanut mm. seuraavia uudistettuja tai muutettuja
standardeja:

Muutos IAS 32:een Rahoitusinstrumentit: esittämistapa - Liikkeeseen laskettujen oikeuksien luokittelu. Muutos koskee muussa kuin liikkeenlaskijan toimintavaluutassa olevien osakkeiden, optioiden tai merkintäoikeuksien liikkeeseenlaskun kirjanpitokäsittelyä (luokittelua).

IFRIC 19 Rahoitusvelkojen kuolettaminen oman pääoman ehtoisilla instrumenteillä. Tulkinta selventää kirjanpitokäsittelyä tapauksessa, jossa yritys neuvottelee rahoitusvelan ehdot uudelleen ja neuvottelun tuloksena laskee liikkeelle oman pääoman ehtoisia instrumentteja velkojalleen kuolettaakseen rahoitusvelan joko osittain tai kokonaan.

Uudistettu IAS 24 Lähipiiriä koskevat tiedot tilinpäätöksessä. Lähipiirin määritelmää täsmennetään, ja tietyt julkiseen valtaan sidoksissa olevia yhteisöjä koskevat liitetietovaatimukset muuttuvat.

Kaikki luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta. Tunnusluvut on laskettu käyttäen tarkkoja arvoja. Osavuosikatsauksen tiedot ovat tilintarkastamattomia.


Tunnuslukujen laskentakaavat

 

Omavaraisuusaste (%) =

Oma pääoma yhteensä 

____________________________________________________ X 100

Taseen loppusumma – saadut ennakot 

 

 Osakekohtainen tulos (EUR) =

 Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden voitto 

___________________________________________________ X 100

Osakkeiden lukumäärä (keskimäärin tilikauden aikana) 

 

Osakekohtainen oma pääoma (EUR) = 

Oma pääoma

__________________________________________________

Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa

GlobeNewswire