ASSA ABLOY: God utveckling i en svag marknad


Fjärde kvartalet

  * Omsättningen ökade med 4% i kvartalet, varav 0% organisk tillväxt, och
    uppgick till 12 239 MSEK (11 744).
  * God tillväxt i Americas och en förbättrad utveckling i Australien och Nya
    Zealand.
  * Marknaderna i EMEA, Asien och Global Technologies var stabila samtidigt som
    Entrance Systems påverkades negativt av den svaga utvecklingen i Sydeuropa.
  * Förvärv genomfört av amerikanska 4Front. Årsomsättningen förväntas uppgå
    till 1 100 MSEK motsvarande 2% tillväxt.
  * Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 2 030 MSEK (1 881[1]) motsvarande en
    ökning med 8%. Rörelsemarginalen uppgick till 16,6% (16,0[1]).
  * Nettoresultatet uppgick till 1 386 MSEK (118[2]).
  * Vinst per aktie ökade med 9% och uppgick till 3,74 SEK (3,43[3]).
  * Rekordstarkt operativt kassaflöde uppgående till 3 160 MSEK (2 794).


Helåret

  * Omsättningen ökade med 12%, varav 2% organisk tillväxt, och uppgick till
    46 619 MSEK (41 786).
  * Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 7 501 MSEK (6 624[1]) motsvarande en
    ökning med 13%. Rörelsemarginalen uppgick till 16,1% (15,9[1]).
  * Nettoresultatet uppgick till 5 125 MSEK (3 869[2]).
  * Vinst per aktie ökade med 13% och uppgick till 13,84 SEK (12,30[3]).
  * Starkt operativt kassaflöde uppgående till 7 044 MSEK (6 080).
  * Styrelsen föreslår en utdelning om 5,10 SEK per aktie (4,50).


[1]  Exklusive strukturposter 2011 uppgående till -1 420 MSEK för kvartalet och
för helåret.
[2]  Exklusive struktur- och engångsposter är 2011 års nettoresultat i kvartalet
1 285 MSEK och för helåret 4 605 MSEK.
[3]  Exklusive struktur- och engångsposter 2011 uppgående till -1 167 MSEK för
kvartalet och -736 MSEK för helåret.



OMSÄTTNING OCH RESULTAT

                                 Fjärde kvartalet      Helår
                                --------------------------------------------

                                               Föränd-               Föränd-
                                  2011   2012  ring     2011   2012  ring
----------------------------------------------------------------------------
 Omsättning, MSEK                11 744 12 239   +4%   41 786 46 619  +12%

 Varav:

 Organisk tillväxt                               +0%                   +2%

 Förvärv                                         +7%                   +9%

 Valutaeffekt                    -195   -212     -3%   -2 309 290      +1%

 Rörelseresultat (EBIT), MSEK[1] 1 881  2 030  +8%     6 624  7 501  +13%

 Rörelsemarginal (EBIT), %[1]    16,0   16,6           15,9   16,1

 Resultat före skatt, MSEK[1]    1 723  1 825  +6%     5 979  6 731  +13%

 Nettoresultat, MSEK[2]             118 1 386  +8%[2]  3 869  5 125  +11%[2]

 Operativt kassaflöde, MSEK      2 794  3 160  +13%    6 080  7 044  +16%

 Vinst per aktie, SEK[2]         3,43   3,74   +9%     12,30  13,84  +13%




[1]  Exklusive strukturposter 2011 uppgående till -1 420 MSEK för kvartalet och
för helåret.
[2]  Exklusive struktur- och engångsposter är 2011 års nettoresultat i kvartalet
1 285 MSEK och för helåret 4 605 MSEK.

KOMMENTAR FRÅN VD OCH KONCERNCHEF

"Det fjärde kvartalet visade en tillfredsställande ökning av omsättningen och
ett starkt resultat. Avmattningen i den globala konjunkturen fortsatte, vilket
ledde till att den organiska tillväxten uteblev, samtidigt som förvärvad
omsättning tillförde 7% tillväxt. Rörelseresultatet ökade med hela 8%, som en
konsekvens av ökad effektivitet i förvärvade enheter, minskade råvarukostnader
samt positiva besparingar från genomförda strukturprogram.

Försäljningen av nya produkter var rekordstark och nådde i fjärde kvartalet 25%
av den totala omsättningen. En mängd nya innovativa produkter inom både det
mekaniska och elektromekaniska området lanserades under året. Särskilt
framgångsrikt var den nya dörrstängarserien i Europa, den nya generationen
digitala dörrlås, HID's SE-läsare, RFID-lås för hotell, samt de nya elektroniska
låssystemen Aperio och Cliq Remote.

Rörelseresultatet för 2012 förbättrades med hela 13% för helåret där
effektivitetsförbättringar och den pågående produktionsomläggningen till
lågkostnadsländer bidrog starkt. Det operativa kassaflödet var också fortsatt
mycket bra tack vare ökad vinst och förbättrad effektivitet i rörelsekapitalet.

Aktiviteten inom förvärvsområdet var fortsatt hög under 2012. Sammanlagt
slutfördes 13 förvärv med en total årsomsättning på 4 500 MSEK motsvarande 11%
tillväxt. Expansionen inom Entrance Systems fortsatte under året med de
strategiska förvärven av Albany, Dynaco och 4Front. De två förstnämnda gav oss
världsledarskap inom det snabbt växande segmentet av industriella snabbportar,
samtidigt som 4Front gav oss marknadsledarskap för dockningsstationer i
Nordamerika.

Mycket pekar på att världskonjunkturen kommer att vara fortsatt svag under
överskådlig tid, främst påverkad av de budgetåtstramningar många länder
genomför. Det är därför av yttersta vikt att ASSA ABLOY fortsätter sin expansion
på de nya marknaderna som förväntas fortsätta ha god tillväxt, samt att
investeringarna i nya produkter och marknadsnärvaro bibehålls.", säger Johan
Molin, VD och koncernchef.

FJÄRDE KVARTALET

Koncernens omsättning uppgick till 12 239 MSEK (11 744), en ökning med 4%
jämfört med fjärde kvartalet 2011. Den organiska tillväxten för jämförbara
enheter var 0% (4). Förvärvade enheter bidrog med 7% (20). Valutaeffekter
påverkade omsättningen negativt med -212 MSEK motsvarande -3% (-2).

Rörelseresultatet före avskrivningar, EBITDA, uppgick till 2 268 MSEK (2 151).
Motsvarande EBITDA-marginal uppgick till 18,5% (18,3). Koncernens
rörelseresultat, EBIT, exklusive jämförelsestörande poster uppgick till 2 030
MSEK (1 881), en ökning med 8%. Rörelsemarginalen uppgick till 16,6% (16,0).

Finansnettot uppgick till -205 MSEK (-158). Koncernens resultat före skatt,
exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 1 825 MSEK (1 723), en
förbättring med 6% jämfört med föregående år. Valutaeffekter hade en negativ
effekt på koncernens resultat före skatt uppgående till 47 MSEK.
Vinstmarginalen, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 14,9% (14,7).
Den effektiva skattesatsen på årsbasis uppgick till 24% (24). Vinst per aktie
exklusive jämförelsestörande poster uppgick till 3,74 (3,43) SEK, en ökning med
9%.

HELÅR

Omsättningen för helåret 2012 uppgick till 46 619 MSEK (41 786) motsvarade en
ökning med 12%. Den organiska tillväxten var 2% (4). Förvärvade enheter bidrog
med 9% (17). Valutaeffekter påverkade omsättningen positivt med 290 MSEK,
motsvarande 1% (-8), jämfört med 2011.

Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA för helåret uppgick till 8 536 MSEK
(7 646). Motsvarande marginal var 18,3% (18,3). Koncernens rörelseresultat,
EBIT, exklusive jämförelsestörande poster uppgick till 7 501 MSEK (6 624) vilket
var en ökning med 13%. Motsvarande rörelsemarginal (EBIT) uppgick till 16,1%
(15,9).

Vinst per aktie exklusive jämförelsestörande poster för helåret uppgick till
13,84 SEK (12,30), en ökning med 13%. Det operativa kassaflödet var 7 044 MSEK
(6 080).

STRUKTURÅTGÄRDER

Utbetalningar relaterade till samtliga strukturprogram uppgick till 202 MSEK i
kvartalet. Strukturprogrammen fortskred enligt plan och ledde till en minskning
av personalen i kvartalet med 301 personer och sedan projektstart med 6 765
personer. Ytterligare 770 personer kommer att lämna fram till slutet av 2014.

Vid utgången av kvartalet fanns 1 068 MSEK avsatt i balansräkningen för
genomförandet av programmen.

KOMMENTAR PER DIVISION

EMEA

Kvartalets försäljning i division EMEA uppgick till 3 479 MSEK (3 524) med -1%
(1) organisk tillväxt. Marknadsläget försvagades under kvartalet. Marknaderna i
Storbritannien, Frankrike, Östeuropa samt Israel visade tillväxt. Skandinavien,
Finland, Tyskland och Spanien minskade något medan Italien och Benelux hade en
negativ försäljningsutveckling. Förvärvad tillväxt uppgick till 3%.
Rörelseresultatet uppgick till 633 MSEK (640). Rörelsemarginalen (EBIT)
bibehölls på en fortsatt hög nivå och var 18,2% (18,2). Avkastning på sysselsatt
kapital uppgick till 24,0% (25,4). Det operativa kassaflödet före betald ränta
uppgick till 788 MSEK (851).

AMERICAS

Kvartalets försäljning i division Americas uppgick till 2 340 MSEK (2 228) med
5% (0) organisk tillväxt. Försäljningsutvecklingen var stark på
privatbostadsmarknaden, elektromekaniska produkter, Mexiko samt i Sydamerika.
Lås, säkerhetsdörrar och högsäkerhetsmarknaden visade stabil tillväxt, samtidigt
som försäljningen i Kanada minskade. Förvärvad tillväxt uppgick till 2%.
Rörelseresultatet blev 484 MSEK (450) och rörelsemarginalen uppgick till 20,7%
(20,2). Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 22,9% (21,9). Det
operativa kassaflödet före betald ränta uppgick till 548 MSEK (525).

ASIA PACIFIC

Kvartalets försäljning i division Asia Pacific uppgick till 2 034 MSEK (1 990)
med 2% (9) organisk tillväxt. Tillväxten var stark i Korea och god i Kina,
Australien och Nya Zeeland. I Sydostasien fortsatte tillväxten att mattas.
Förvärvad tillväxt uppgick till 0%. Rörelseresultatet blev 276 MSEK (280)
motsvarande en rörelsemarginal (EBIT) på 13,6% (14,1). Kvartalets avkastning på
sysselsatt kapital uppgick till 20,9% (26,0). Det operativa kassaflödet före
betald ränta uppgick till 928 MSEK (617).

GLOBAL TECHNOLOGIES

Kvartalets försäljning i division Global Technologies uppgick till 1 516 MSEK (1
510), varav den organiska tillväxten uppgick till 2% (7). HID hade stark
tillväxt inom logisk access och inom identifieringsteknologi, samtidigt som
passerkontroll visade god tillväxt. Government ID var stabil och projektorder
hade en negativ tillväxt. Hospitality fortsatte visa stark tillväxt, främst från
renoveringsmarknaden. Lönsamheten förbättrades kraftigt för båda
affärsenheterna. Förvärvad tillväxt uppgick till 1%. Rörelseresultatet för
divisionen uppgick till 262 MSEK (237) med en rörelsemarginal (EBIT) på 17,3%
(15,7). Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 17,3% (14,7). Det
operativa kassaflödet före betald ränta uppgick till 467 MSEK (430).

ENTRANCE SYSTEMS

Kvartalets försäljning i division Entrance Systems uppgick till 3 080 MSEK (2
704), varav den organiska tillväxten uppgick till -5% (7). Tillväxten var god
för Albany, Dynaco och Flexiforce, samtidigt som industriportar och
dörrautomatik hade en lätt negativ utveckling. Ditec och privatbostadsmarknaden
var fortsatt negativ. Förvärvad tillväxt uppgick till 22%. Rörelseresultatet
uppgick till 515 MSEK (449) med en rörelsemarginal på 16,7% (16,6%). Avkastning
på sysselsatt kapital blev 15,3% (15,6). Det operativa kassaflödet före betald
ränta uppgick till 651 MSEK (713).

FÖRVÄRV

Under kvartalet konsoliderades 4Front, USA samt ytterligare ett mindre förvärv.
Det sammanlagda förvärvspriset för de tretton bolag som förvärvats under året
uppgick till 4 892 MSEK och preliminära förvärvsanalyser visar att goodwill och
andra immateriella tillgångar med obestämd livslängd uppgår till 3 768 MSEK.
Förvärvspriset är justerat för förvärvad nettoskuld och beräknade
tilläggsköpeskillingar. Beräknade tilläggsköpeskillingar uppgick till 923 MSEK.

Avtal om försäljning av Wangli Group har träffats. Försäljningen är föremål för
myndighetsgodkännanden och beräknas kunna slutföras under första kvartalet 2013.

HÅLLBAR UTVECKLING

ASSA ABLOYs tillverkningsprocesser förbättras kontinuerligt genom löpande
effektiviseringar och investeringar i miljövänlig teknologi. Energi- och
vattenförbrukning är två högt prioriterade områden. Som exempel på detta kan
nämnas koncernens låsfabrik i Rumänien, som nyligen effektiviserat utnyttjandet
av målningsanläggningen och investerat i ny teknik för återanvändning av vatten,
vilket för dessa processer reducerat energiförbrukningen med 50% och
vattenförbrukningen med 80%. Dessa förbättringar ger för fabriken årliga
besparingar på 1 MSEK.

För att möjliggöra en effektivare benchmarking av vattenförbrukningen i
koncernens fabriker har miljöredovisningen kompletterats med ett antal nya
nyckeltal.

2012 års hållbarhetsredovisning med uppföljning av koncernens mål samt övrig
information om hållbar utveckling kommer att publiceras i samband med årsstämman
i april 2013.

MODERBOLAGET

Övriga rörelseintäkter i moderbolaget ASSA ABLOY AB uppgick för helåret till
1 938 MSEK (1 808). Resultat före skatt uppgick till 3 507 MSEK (2 297).
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 1 063 MSEK
(116), varav immateriella tillgångar uppgår till 1 062 MSEK (115). Likviditeten
är god och soliditeten uppgick till 50,0% (39,3).

UTDELNING OCH ÅRSSTÄMMA

Styrelsen föreslår en utdelning om 5,10 SEK (4,50) per aktie för räkenskapsåret
2012. Årsstämman kommer att hållas den 25 april 2013. Årsredovisningen för 2012
kommer att finnas tillgänglig från den 27 mars 2013 på bolagets hemsida,
www.assaabloy.com.

REDOVISNINGSPRINCIPER

ASSA ABLOY tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) så som
de antagits av den Europeiska Unionen. Väsentliga redovisnings- och
värderingsprinciper återfinns på sidorna 88-93 i Årsredovisningen 2011. Den
beslutade ändringen av IAS 19 Ersättningar till anställda gäller från den 1
januari 2013 med retroaktiv verkan under 2012. Vid omräkning av jämförande
information 2012 redovisas ej redovisade kostnader avseende tjänstgöring under
tidigare år samt ej redovisade aktuariella förluster som en ingående justering
av eget kapital efter beaktande av skatteeffekter. Per balansdagen 31 december
2011 och 31 december 2012 uppgick de ej redovisade balansposterna till 1 092
MSEK respektive 1 073 MSEK.

Bokslutskommunikén har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt
Årsredovisningslagen. Bokslutskommunikén för moderbolaget har upprättats i
enlighet med Årsredovisningslagen samt RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE

Transaktioner mellan ASSA ABLOY och närstående som väsentligen påverkat
företagets ställning och resultat har inte ägt rum.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

ASSA ABLOY är som internationell koncern med stor geografisk spridning exponerad
för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga
riskerna kan delas upp i strategiska, operationella och legala. De finansiella
riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet,
kreditgivning, råvaror samt finansiella instrument. Riskhanteringen i ASSA ABLOY
syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Detta arbete sker
utifrån en bedömning av riskernas sannolikhet och potentiella effekt för
koncernen. För en närmare beskrivning av risker och riskhantering hänvisas till
Årsredovisningen för 2011. Utöver de risker som beskrivs där bedöms inte några
väsentliga risker ha tillkommit.

REVISION

Bolagets revisorer har inte utfört någon granskning av rapporten för fjärde
kvartalet 2012.

FRAMTIDSUTSIKTER*

Långsiktiga utsikter
Långsiktigt förväntar sig ASSA ABLOY att efterfrågan på säkerhet kommer att öka.
Arbetet med att fokusera på kundnytta, innovationer och att utnyttja ASSA ABLOYs
starka position kommer att påskynda tillväxten och förbättra lönsamheten.

Den organiska försäljningstillväxten förväntas vara god. Rörelsemarginalen
(EBIT) och det operativa kassaflödet förväntas att utvecklas väl.

* Framtidsutsikter publicerade den 29 oktober 2012:

Långsiktiga utsikter
Långsiktigt förväntar sig ASSA ABLOY att efterfrågan på säkerhet kommer att öka.
Arbetet med att fokusera på kundnytta, innovationer och att utnyttja ASSA ABLOYs
starka position kommer att påskynda tillväxten och förbättra lönsamheten.

Den organiska försäljningstillväxten förväntas vara god. Rörelsemarginalen
(EBIT) och det operativa kassaflödet förväntas att utvecklas väl.



Stockholm den 7 februari 2013

Johan Molin
VD och koncernchef



EKONOMISK INFORMATION

Kvartalsrapport avseende första kvartalet publiceras den 24 april 2013.
Årsstämma hålls den 25 april på Moderna Museet i Stockholm.

MER INFORMATION LÄMNAS AV:

Johan Molin, VD och koncernchef, tel: 08-506 485 42
Carolina Dybeck Happe, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-506 485 72



ASSA ABLOY håller en analytikerträff idag 10.00 på Operaterrassen i Stockholm.

Analytikerträffen sänds även via Internet www.assaabloy.com. Det finns möjlighet
att ställa frågor per telefon: 08-5055 6483, +44 203 364 5371 eller
+1 877 788 9023.



Informationen är sådan som ASSA ABLOY ska offentliggöra enligt lagen om
värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument.
Informationen lämnades för offentliggörande den 7 februari kl. 08.00.


[HUG#1676229]

Pièces jointes

Q4 2012.pdf
GlobeNewswire