Fondsbørsmeddelelse nr. 12/2013: Halvårsrapport 2013

Uændrede forventninger til årets basisindtjening og forventninger om et overskud før skat for året på 8 - 11 mio. kr.


Skive, 2013-08-21 10:20 CEST (GLOBE NEWSWIRE) --  

  • Periodens resultat før skat er på 3,7 mio. kr. mod 7,3 mio. kr. sidste år.
  • Forventningerne til basisindtjeningen for året er uændret på 34 – 38 mio. kr.
  • Vi forventer et overskud før skat for året på 8 – 11 mio. kr. mod tidligere et positivt resultat før skat.
  • Finanstilsynet har foretaget ordinær inspektion i 2. kvartal. Resultatet af Finanstilsynets inspektion var ligesom i 2009 meget tilfredsstillende.
  • Nedskrivning på udlån og tilgodehavender m.v. er 17,3 mio. kr. mod 11,4 mio. kr. sidste år. For hele 2013 forventes nedskrivningerne at være på et lavere niveau end i 2012.
  • Det samlede forretningsomfang er øget med 8 % til 4,6 mia. kr. Udviklingen i forretningsomfanget er kraftigt påvirket af fusionen med Vinderup Bank i november 2012.
  • Netto rente- og gebyrindtægter er på 75,1 mio. kr. mod 62,4 mio. kr. sidste år.
  • Indlån er 603 mio. kr. større end udlån.
  • Tilsynsdiamanten viser en bank med en afbalanceret risikoprofil.  
  • Solvensprocenten er på 13,9 %.
  • Banken har fået tilsagn om ny hybrid kernekapital på 70 mio. kr. Gennem hjemtagelse af ny hybrid kernekapital forbedres solvensprocenten med 1,6 % point og kernekapitalprocenten med 2,1 % point efter samtidige indfrielser.  

         Spørgsmål til halvårsrapporten rettes til bankdirektør Peter Vinther Christensen på telefon 97 52 33 66.
         Bankens fondsbørsmeddelelser kan ses på bankens hjemmeside www.sallingbank.dk.


Pièces jointes

Salling Bank - Delårsrapport 30.6.2013.pdf