Tallinn, Eesti, 2017-03-27 07:57 CEST (GLOBE NEWSWIRE) --
2016. aasta pakkus kontsernile taas uusi väljakutseid nii sees kui väljaspool kontserni. Aasta lõppu mõjutas lisaks rotatsioon meie ema-, tütar- ja ühisettevõtete juhtkondades, kus mitmed tegevjuhid said endale uue väljakutse.
Konsolideeritud käive kasvas võrreldes eelmise aastaga 2% ning EBITDA 8% ulatudes vastavalt 62,8 miljoni ja 8,5 miljoni euroni. Käibe osas oli eriti edukas aasta meie meediasegmendi online poolele, kus käive võrreldes eelmise aastaga suurenes 12%, ulatudes 18,6 miljoni euroni ning moodustades nüüd juba pea 30% kontserni kogutuludest. Positiivne on seegi, et trükimeedia Eestis näitab kõikidele ennustustele vaatamata jätkuvat elujõudu ja kasvatas võrreldes eelmise aastaga samuti käivet. Viimasele aitavad kaasa nii uued tooted meie portfellis kui ka tellijatele ja jaetarbijale suunatud lisatooted. Olgu nendeks raamatud või ajakirjade erinumbrid. Trükimeedia kasvu veavad eelkõige tellimus- ja üksikmüük, kuigi keskmised tiraažid on langevas trendis. Trükiteenuste segmendis jätkub madalseis, millega kaasnenud tugev hinnakonkurents on vähendanud tulusid 1% ning tänu sellele on kukkunud ka kasumlikkus. Eelarve tegemise ajal olime optimistlikumad, mistõttu võrreldes eelarvega jäi tegelik tulemus nii käibe kui ka EBITDA osas 5% ootustele alla. Nimetatud numbritesse on arvatud ka meie ühisettevõtete (AS SL Õhtuleht, AS Ajakirjade Kirjastus, AS Express Post ja OÜ Linna Ekraanid) tulemused 50% ulatuses.
Juhatus teeb ettepaneku maksta 2016. aasta eest dividende kuus senti ühe aktsia kohta ehk kokku summas 1,8 miljonit eurot.
Meedia segmendi käive kasvas aastaga 42,2 miljoni euroni ehk 6%, sh tulu digitaalsetest ja online kanalitest 12%. EBITDA ulatus 4,8 miljoni euroni, mis jäi eelmisest aastast küll 3% maha, kuid ületas eelarvet 7%. Meedia segmendi prioriteetideks on jätkuvalt innovatsioon nii erinevate toodete kui ka tehniliste platvormide arendamise näol. Kõigis kolmes riigis on lansseeritud uusi teemaportaale, tehtud on mitmeid multimeedia projekte, arendatud on e-kommertsi pakkuvaid teenuseid, kasutusele on võetud erinevad reklaamimüügikanalid ja sihtrühmapõhised lahendused. Samuti jätkatakse aktiivselt sotsiaalmeedias. Suurt rõhku pannakse ka veebipõhisele teletootmisele ja näitamisele. Alates 2016. aastast on võimalik leida meie rahvusvahelise brändi Delfi TV äpid nii Androidi teleritele kui ka Apple TVle. Samamoodi on võimalik veebitelet vaadata klassikalisel viisil – Starmani kliendina või Levira Hübriid TV tarbijana. Märkimata ei saa jätta ka aktiivset arendustegevust mobiiltelefonides, mis on saanud tänapäeval juba vaat et peamiseks uudiste tarbimise kanaliks. Delfi ja meie klassikalised lehebrändid on siin selgelt innovatsiooni turuliidrid.
Eriti suurt üllatust pakkus Delfi Läti, kes on viimastel aastatel saanud hoo sisse ning kasvatas käivet 10% ehk 3,4 miljoni euroni ja EBITDA-d 37% ehk 413 tuhande euroni. See tulemus saavutati vaatamata pikaaegse müügijuhi ja osalise müügitiimi lahkumisele septembris ning tihedale konkurentsiolukorrale internetiportaalide vahel. Delfi Läti on aasta jooksul käivitanud ja testinud mitmeid uusi tooteid ning olnud sellega omamoodi meie start-uppide inkubaatoriks. Juulis soetasime Lätis oma nišis juhtiva kuulutusteportaali www.atverskapi.lv. Toimetuses panustatakse jätkuvalt pikema ja analüütilisema sisuga artiklite ja meediaprojektide tegemisele, mis kajastuvad meie kasutajanumbrites ning on pälvinud tunnustuse ajakirjanduslike auhindade näol.
Ekspress Meedia käive kasvas võrreldes eelmise aastaga 5% ja ulatus üle 19,1 miljoni euro. Sellest Delfi online ja digitaalsed tulud kasvasid 13% ulatudes 7,3 miljoni euroni. Kasvas ka printreklaam 3%. Selle taga on eelkõige panustamine müügimeeskonna efektiivsusesse, portfelli mitmekesistamisse ja innovatsiooni. Ajakirjanduse tellimus- ja jaemüügitulud kasvasid eelmise aastaga võrreldes 1% ning digitellijate arv tänu erinevatele koostööprojektidele on kasvanud 30%. Investeerime järjepidevalt nii uutesse toodetesse kui ka IT lahendustesse. Panustame oma töötajatesse võimaldamaks teha sisukamat ajakirjandust. See omakorda on tinginud ettevõtte EBITDA 24%-lise allajäämise eelmisele aastale. Aasta tulemust mõjutas ka reklaamimüügimahtude suurenemisest tingitud trüki- ja kandekulude kasv.
Delfi Leedu kasvab tagasihoidlikumalt, kuid see-eest järjepidevalt. Ettevõtte käive kasvas 4% ning ulatus 8,6 miljoni euroni. Aastane online reklaamikäive kasvas 9%. EBITDA kasvas 9% ning ulatus 1,7 miljoni euroni. Seda tulemust võib lugeda igati positiivseks, kui võtta arvesse väga kehva esimest kvartalit. Leedu on tänu järjepidevale tööle saavutanud ka selge turuliidri positsiooni mobiilsetel platvormidel, kus eelnevatel aastatel veel konkurendile alla vannuti. Stabiilne kasv jätkub online’s, kuid väljaantavate ajakirjade tiraažid, trükireklaam ja levitulud vähenevad stabiilselt.
Ajakirjade Kirjastuse käibe ja kasumi kasvu taga, mis olid vastavalt 10% ja 39%, on eelkõige meie aprillis suurenenud tooteportfell, mil soetati Eesti suurim naistele suunatud nädalakiri Naisteleht ning ajakirjad Nipiraamat ja Müstiline Ajalugu. Tehingu tulemusena liideti olemasolev ajakiri Naised ja uus omandatud Naisteleht ning saavutati olulist sünergiat, mis on aidanud kasvatada nii ettevõtte käivet kui ka kasumit. Kõrvalharuna jätkatakse läbi tuntud brändide ürituste ja kursuste korraldamist, mis kinnistab brände, pakub lisaväärtust tellijale ja aitab tulusid kasvatada. Ajakirjade Kirjastuse käive ulatus sel aastal 9,5 miljoni euroni ning EBITDA 1,1 miljoni euroni, millest Ekspress Grupi konsolideeritud numbrites kajastub pool.
SL Õhtuleht on olnud sel aastal muutuste tuules. Muudatused on toimunud meeskonnas, organisatsiooni ja juhtimisstruktuuris. Investeeritud on reklaamimüügi võimekusse, ettevõtte kaasajastamisse ja uute toodete arendusse. Kõik see on aidanud kaasa saavutamaks Õhtulehel argipäeviti suurima tiraažiga ajalehetiitel, hoida kõrget tellijate taset ning üksikmüüki, kasvatada reklaamikäivet. Digitellijate arv on aasta algusega võrreldes rohkem kui kolmekordistunud. SL Õhtulehe käive kasvas sel aastal 4% ning ulatus 8,7 miljoni euroni. EBITDA ulatus 0,8 miljoni euroni ning oli 23% väiksem kui eelneval aastal. Ekspress Grupi konsolideeritud numbrites kajastub nendest pool.
Trükitööstussegmendis oli taas keeruline aasta. Printalli käive langes võrreldes eelmise aastaga 1% ning ulatus 25,6 miljoni euroni. EBITDA jäi eelmisest aastast maha 6% ning ulatus 4,6 miljoni euroni. Suurenenud on tellimuste hulk ja töömaht, jätkuv hinnasurve ei lase aga käibel kasvada ning töömaht suurendab tööjõukulusid. Vaatamata raskele olukorrale on järjepideva agressiivse müügitöö tulemusel saadud Skandinaavias juurde uusi tooteid ja kliente, parandatud aasta teises pooles hinnataset ning kogutud tuntust ka perioodikast erinevates trükisektorites. Viimane aitab laieneda B2B segmenti, kes toodavad enda tarbeks tootekatalooge, mis on sobilikud just meie poognamasinatele. Viimase aastaga on Printall suurest ja eliitsest tehasest muutumas laiapõhjaliseks kommunikatsiooni edendamise töövahendiks. Leevendust olukorrale trükiturul ei ole oodata ka 2017.aastal.
Juulis sõlmisime lepingu 50% osaluse soetamiseks OÜ-s Linna Ekraanid, mis tegeleb digitaalse välireklaami müügiga Eestis. Septembris soetasime 49%-lise osaluse ettevõttes Babahh Media OÜ, mis tegeleb videoproduktsiooni, meedialahenduste ja videotega seotud taristulahenduste müügiga Eestis. 2019. aasta II kvartalis omandame ülejäänud 50% OÜ Linna Ekraanid osadest, mille tulemusena saab kontsern ettevõtte ainuaktsionäriks. Omandamise eesmärgiks oli luua eeldused kontserni uue äriliini käivitamiseks ning kasvatada seeläbi kontserni tegevusalade portfelli. AS-i Ekspress Grupp eesmärk on arendada digitaalse välireklaami äriliin välja kõigis kolmes Balti riigis ning võtta nimetatud äris turul juhtiv roll. Babahh Media OÜ osas on kontsernil optsioon omandada 2021. aastal täiendav osalus, mille tulemusel suureneks AS-i Ekspress Grupp osalus kokku 70%-ni. Omandamise eesmärgiks on laiendada oma äritegevust kiiresti kasvavas interneti videotootmise ja videoedastuse valdkonnas. Babahh Media OÜ omandamine aitab läbi laiapõhjaliste teadmiste täiendada ka meie Delfide videotootmisportfelli kõikides riikides.
Kontserni finantspositsioon on aasta jooksul oluliselt tugevnenud. Koguvõla ja EBITDA suhe on aasta lõpu seisuga alla taseme 2,0, mis vastavalt sündikaatlaenulepingule tähendab intressimarginaali vähenemist ning võimaldab veel agressiivsemalt investeerida laenukapitali toel. Kontserni laenumaksete ja intresside kattekordaja on ligi 2,8.
Esmakordselt on grupp sel aastal koostanud ühiskondliku vastutuse raporti, millede tulemused ning kokkuvõtted oleme lisanud tegevusaruande vastavatesse alalõikudesse.
Vaatamata keerulisele olukorrale meediamaastikul, ootame järgmist aastat põnevusega, kuivõrd aasta alguses toimusid grupis mitmed personalimuudatused. Kontserni uue tegevjuhina alustas 1. jaanuaril Mari-Liis Rüütsalu, kel varasemalt tütarettevõtete Delfi Eesti ja Ekspress Meedia juhtimise kogemus. Samuti alustasid uued juhid Ekspress Meedias, Ajakirjade Kirjastuses ja SL Õhtulehes, kelledest kõik on tulnud kontserni seest.
Rahalises plaanis ootame meediasegmendis 4-5%-list käibe ja EBITDA kasvu, millele aitavad kaasa ka 2016.aastal tehtud soetused. Trükiteenuste segmendis proovime hinnasurvele vaatamata hoida käibes selle aasta taset. Optimistlikumas vaates loodame, et meediasegmendi suurenev kasum katab ära trükiteenuste väheneva EBITDA. See tähendab, et üha suurem osa kontserni käibest ning kasumist tuleb just meedia- ja online tegevusest. Väliskeskkonna oluliselt negatiivsem foon võib aga kaasa tuua ka trükiteenuste segmendi EBITDA 10-15% languse, mis omakorda tähendaks konsolideeritud pildis küll käibe umbes 4%-list kasvu, kuid EBITDA taseme langust sama protsendi võrra.
Meie ambitsioon on pakkuda uusi ja huvitavaid elamusi nii paberil kui digitaalses meedias, sealjuures järele andmata lugude kvaliteedis, teemade valikus ning ajakirjanduslikus objektiivsuses.
Kontserni eesmärgiks on olla moderne meediaettevõte tugeva kohalolekuga kõikidel meie turgudel ning liidripositsioonil online-meedias.
Rahvusvaheliste finantsaruandluse standardite (IFRS) kohaselt tuleb 50% ühisettevõtted kajastada konsolideeritud raamatupidamise aruannetes kapitaliosaluse meetodil. Oma igakuistes kokkuvõtetes jälgib juhtkond kontserni tulemust konsolideerides ühisettevõtted proportsionaalselt. Samuti on sätestatud sündikaatlaenulepingus teatud suhtarvude jälgimine, võttes arvesse proportsionaalset konsolideerimist. Selguse huvides on tegevusaruandes välja toodud kaks komplekti näitajaid: üks, kus ühisettevõtted on konsolideeritud rida-realt ning teine, kus ühisettevõtted on kajastatud kapitaliosaluse meetodil ning nende tulemus kajastub ühe reana finantstuludes.
FINANTSNÄITAJAD JA SUHTARVUD – Ühisettevõtted rida-realt 50% konsolideerituna
|
Kasumlikkuse näitajad - ühisettevõtted 50% konsolideeritud (tuhandetes EUR) |
2016 | 2015 | Muutus % | 2014 | 2013 | 2012 |
| Müügitulu | 62 793 | 61 528 | 2% | 61 384 | 58 427 | 59 706 |
| EBITDA | 8 487 | 7 869 | 8% | 8 878 | 7 264 | 7 882 |
| EBITDA marginaal (%) | 13,5% | 12,8% | 14,5% | 12,4% | 13,2% | |
| Ärikasum* | 5 221 | 4 866 | 7% | 5 638 | 4 647 | 4 596 |
| Ärirentaablus* (%) | 8,3% | 7,9% | 9,2% | 8,0% | 7,7% | |
| Intressikulud | (518) | (618) | 16% | (732) | (763) | (1 549) |
| Perioodi puhaskasum* | 4 406 | 3 907 | 13% | 4 620 | 3 548 | 2 682 |
| Puhasrentaablus* (%) | 7,0% | 6,4% | 7,5% | 6,1% | 4,5% | |
| Perioodi puhaskasum raamatupidamise aruandes (sh. allahindlused ja kasum osaluse muutusest) | 4 406 | 2 707 | 63% | 5 110 | 1 081 | 2 525 |
| Puhasrentaablus (%) | 7,0% | 4,4% | 8,3% | 1,9% | 4,2% | |
| Varade tootlus (%) | 5,8% | 3,5% | 6,6% | 1,4% | 3,2% | |
| Omakapitali tootlus (%) | 8,9% | 5,6% | 11,4% | 2,5% | 6,4% | |
| Puhaskasum aktsia kohta (EPS) | 0,15 | 0,09 | 0,17 | 0,04 | 0,08 |
* Tulemus kajastab tavapärase äritegevuse tulemust ja ei sisalda firmaväärtuste allahindluseid, kasumeid osaluste muutustest ühisettevõtetes jms.
| Bilanss – ühisettevõtted 50% konsolideeritud (tuhandetes EUR) | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
Muutus % |
31.12.2014 | 31.12.2013 | 31.12.2012 |
| Perioodi lõpu seisuga | ||||||
| Käibevara | 16 251 | 15 553 | 4% | 15 189 | 14 447 | 13 545 |
| Põhivara | 61 506 | 61 588 | 0% | 65 665 | 63 019 | 66 754 |
| Varad kokku | 77 757 | 77 141 | 1% | 80 854 | 77 466 | 80 299 |
| sh. raha ja pangakontod | 4 572 | 4 666 | -2% | 6 788 | 4 501 | 3 280 |
| sh. firmaväärtus | 38 904 | 38 232 | 2% | 39 432 | 40 052 | 41 093 |
| Lühiajalised kohustused | 12 222 | 12 539 | -3% | 14 110 | 14 468 | 14 967 |
| Pikaajalised kohustused | 14 462 | 15 928 | -9% | 19 569 | 20 673 | 24 233 |
| Kohustused kokku | 26 684 | 28 467 | -6% | 33 679 | 35 141 | 39 200 |
| sh. võlakohustused | 16 603 | 18 787 | -12% | 24 592 | 24 432 | 28 580 |
| Omakapital | 51 073 | 48 674 | 5% | 47 175 | 42 325 | 41 099 |
| Finantssuhtarvud (%) – ühisettevõtted 50% konsolideeritud | 31.12.2016 | 31.12.2015 | 31.12.2014 | 31.12.2013 | 31.12.2012 |
| Omakapitali osakaal (%) | 66% | 63% | 58% | 55% | 51% |
| Võla ja omakapitali suhe (%) | 33% | 39% | 52% | 58% | 70% |
| Võla ja kapitali suhe (%) | 19% | 22% | 27% | 32% | 38% |
| Koguvõla ja EBITDA suhe | 1,96 | 2,39 | 2,61 | 3,36 | 3,63 |
| Laenumaksete ja intresside kattekordaja | 2,75 | 1,79 | 1,90 | 1,66 | 1,52 |
| Likviidsuskordaja | 1,33 | 1,24 | 1,08 | 1,00 | 0,90 |
FINANTSNÄITAJAD JA SUHTARVUD – Ühisettevõtted kapitaliosaluse meetodil
| Kasumlikkuse näitajad – ühisettevõtted kapitaliosaluse meetodil (tuhandetes EUR) | 2016 | 2015 | Muutus % | 2014 | 2013 | 2012 |
| Müügitulu (ainult tütarettevõtted) | 53 324 | 52 773 | 1% | 52 793 | 50 086 | 51 290 |
| EBITDA (ainult tütarettevõtted) | 7 280 | 6 680 | 9% | 7 894 | 6 591 | 7 345 |
| EBITDA marginaal (%) | 13,7% | 12,7% | 15,0% | 13,2% | 14,3% | |
| Ärikasum* (ainult tütarettevõtted) | 4 328 | 3 920 | 10% | 4 973 | 4 071 | 4 173 |
| Ärirentaablus* (%) | 8,1% | 7,4% | 9,4% | 8,1% | 8,1% | |
| Intressikulu (ainult tütarettevõtted) | (471) | (550) | 14% | (689) | (763) | (1 550) |
| Ühisettevõtete kasum kapitaliosaluse meetodil | 772 | 785 | -2% | 557 | 494 | 339 |
| Perioodi puhaskasum* | 4 406 | 3 907 | 13% | 4 621 | 3 548 | 2 682 |
| Puhasrentaablus * (%) | 8,3% | 7,4% | 8,8% | 7,1% | 5,2% | |
| Perioodi puhaskasum raamatupidamise aruandes (sh. allahindlused ja kasum osaluste muutusest) | 4 406 | 2 707 | 63% | 5 110 | 1 081 | 2 525 |
| Puhasrentaablus (%) | 8,3% | 5,1% | 9,7% | 2,2% | 4,9% | |
| Varade tootlus (%) | 6,1% | 3,7% | 6,8% | 1,4% | 3,2% | |
| Omakapitali tootlus (%) | 8,9% | 5,6% | 11,4% | 2,5% | 6,4% | |
| Puhaskasum aktsia kohta (EPS) | 0,15 | 0,09 | 0,17 | 0,04 | 0,08 |
* Tulemus kajastab tavapärase äritegevuse tulemust ja ei sisalda firmaväärtuste allahindluseid, kasumeid osaluste muutustest ühisettevõtetes jms.
| Bilanss – ühisettevõtted kapitaliosaluse meetodil (tuhandetes EUR) | 31.12.2016 | 31.12.2015 | Muutus % | 31.12.2014 | 31.12.2013 | 31.12.2012 |
| Perioodi lõpu seisuga | ||||||
| Käibevara | 13 094 | 12 386 | 6% | 12 303 | 11 357 | 10 747 |
| Põhivara | 61 074 | 60 794 | 0% | 64 292 | 63 899 | 67 470 |
| Varad kokku | 74 168 | 73 180 | 1% | 76 595 | 75 256 | 78 217 |
| sh. raha ja pangakontod | 2 856 | 2 927 | -2% | 5 275 | 2 209 | 1 291 |
| sh. firmaväärtus | 36 953 | 36 953 | 0% | 38 153 | 39 596 | 40 637 |
| Lühiajalised kohustused | 9 591 | 9 033 | 6% | 11 481 | 12 259 | 12 885 |
| Pikaajalised kohustused | 13 504 | 15 473 | -13% | 17 939 | 20 672 | 24 233 |
| Kohustused kokku | 23 095 | 24 506 | -6% | 29 420 | 32 931 | 37 118 |
| sh. võlakohustused | 15 784 | 17 687 | -11% | 23 152 | 24 432 | 28 580 |
| Omakapital | 51 073 | 48 674 | 5% | 47 175 | 42 325 | 41 099 |
| Finantssuhtarvud (%) – ühisettevõtted kapitaliosaluse meetodil | 31.12.2016 | 31.12.2015 | 31.12.2014 | 31.12.2013 | 31.12.2012 |
| Omakapitali osakaal (%) | 69% | 67% | 62% | 56% | 53% |
| Võla ja omakapitali suhe (%) | 31% | 36% | 49% | 58% | 70% |
| Võla ja kapitali suhe (%) | 20% | 23% | 27% | 34% | 40% |
| Koguvõla ja EBITDA suhe | 2,17 | 2,65 | 2,93 | 3,71 | 3,89 |
| Laenumaksete ja intresside kattekordaja | 2,67 | 1,67 | 1,77 | 1,50 | 1,36 |
| Likviidsuskordaja | 1,37 | 1,37 | 1,07 | 0,93 | 0,83 |
| Finantssuhtarvude leidmisel kasutatud valemid | |
| EBITDA |
Kasum enne intresse, makse, materiaalse ja immateriaalse põhivara kulumit. EBITDA ei hõlma vara väärtuse langust, mida kajastatakse perioodi jooksul või restruktureerimise tulemusena. |
| EBITDA marginaal (%) | EBITDA/müügitulu x 100 |
| Ärirentaablus* (%) | Ärikasum*/müügitulu x100 |
| Puhasrentaablus* (%) | Puhaskasum*/müügitulu x100 |
| Puhasrentaablus (%) | Puhaskasum/müügitulu x100 |
| Puhaskasum aktsia kohta | Puhaskasum/keskmine aktsiate arv |
| Omakapitali osakaal (%) | Omakapital/ (kohustused + omakapital) x100 |
| Võla ja omakapitali suhe (%) | Intressikandvad võlakohustused /omakapital x 100 |
| Võla ja kapitali suhe (%) |
Intressikandvad võlakohustused – raha ja pangakontod (netovõlg) /(netovõlg+omakapital) x 100 |
| Koguvõla ja EBITDA suhe | Intressikandvad võlakohustused/EBITDA |
| Laenumaksete ja intresside kattekordaja | EBITDA/perioodi laenu- ja intressimaksed |
| Likviidsuskordaja | Käibevara/lühiajalised kohustused |
| Varade tootlus (%) | Puhaskasum/keskmine varade jääk x 100 |
| Omakapitali tootlus (%) | Puhaskasum/keskmine omakapital x 100 |
* Tulemus kajastab tavapärase äritegevuse tulemust ja ei sisalda firmaväärtuste allahindluseid, kasumeid osaluste muutustest ühisettevõtetes jms.
Tsüklilisus
Kontserni kõiki tegevusvaldkondi iseloomustab tsüklilisus ja kõikumine, mis on põhjustatud üldiste majandustingimuste ja tarbijate käitumise muutumisest. Kontserni tulusid mõjutavad negatiivselt majandusarengu aeglustumine või majanduse surutisse langemine nii kodu- kui ka eksportturgudel. Seda nii jaesektorile suunatud reklaamikulude üldine vähendamine kui ka teiste reklaamikanalite eelistamine nagu näiteks interneti eelistamine pabermeediale. Samuti mõjutab tulusid jaetarbijate endi tarbimisharjumuste muutumine, näiteks jooksvate uudiste jälgimine uudisportaalidest versus paberlehtede lugemine, noorema põlvkonna eelistus kasutada mobiilseid vahendeid ning muid suhtluskanaleid jne.
Hooajalisus
Kontserni reklaamimüügi ja samuti trükiteenuste segmendi tulud sõltuvad olulistest hooajalistest kõikumistest. Mõlema tululiigi tase on kõrgeim iga aasta teises ja neljandas kvartalis. Nimetatud tulud on madalaimal tasemel kolmandas kvartalis. Tulud on suuremad neljandas kvartalis, kuna tarbijad kulutavad jõulueelsel perioodil rohkem, millega kaasneb ka reklaamile tehtud kulutuste suurenemine. Suvekuudel on klientide kulutused reklaamile tavaliselt kõige madalamad, samuti nagu jõulu- ja uusaastapidustuste järgselt aasta esimestel kuudel. Raamatumüük on kõige aktiivsem aasta viimases kvartalis. Ajalehtede ja ajakirjade tellimine ja jaemüügitulu ei kõigu nii palju kui reklaamitulu. Suveperiood on tavaliselt siiski vaiksem ja kooli algusega septembris suurenevad ka tellimused ja jaemüük, mis tavaliselt kestab kuni järgmise suvepuhkuste perioodini.
SEGMENTIDE ÜLEVAADE
Segmentide peamised finantsnäitajad 2012-2016
Kontserni tegevus on jagatud kaheks suuremaks segmendiks - meedia segmendiks ja trükiteenuste segmendiks. Eelmisel aastal eristati ka meelelahutuse segmenti.
Segmentide EBITDA ei sisalda kontsernisiseseid juhtimistasusid ega firmaväärtuste ning kaubamärkide allahindlust. Segmentide reklaamimüügituludest ei ole maha arvatud agentuuridele makstavaid mahupõhiseid ja muid tasusid kuna juhtkond jälgib bruto reklaamimüügitulusid. Allahindlused ja hinnavähendused kajastuvad kontserni müügitulu vähendusena ja on näidatud elimineerimiste koondreal.
| (tuhandetes EUR) | Müügitulu | Müügitulu | ||||
| 2016 | 2015 | Muutus % | 2014 | 2013 | 2012 | |
| meedia segment (kapitaliosaluse meetodil) | 31 579 | 30 063 | 5% | 27 459 | 25 842 | 25 562 |
| sh. tulu kõikidest digitaalsetest ja online kanalitest | 17 269 | 15 555 | 11% | 13 449 | 11 595 | 10 561 |
| trükiteenuste segment | 25 585 | 25 842 | -1% | 28 951 | 27 462 | 29 167 |
| meelelahutuse segment | 0 | 517 | -100% | 0 | 0 | 0 |
| kesksed tegevused | 2 233 | 1 937 | 15% | 1 731 | 1 530 | 996 |
| segmentidevahelised elimineerimised | (6 073) | (5 586) | -9% | (5 347) | (4 748) | (4 435) |
| KONTSERN KOKKU kapitaliosaluse meetodil | 53 324 | 52 773 | 1% | 52 793 | 50 086 | 51 290 |
| meedia segment proportsionaalselt konsolideerituna | 42 229 | 39 943 | 6% | 36 930 | 34 955 | 34 773 |
| sh. tulu kõikidest digitaalsetest ja online kanalitest | 18 574 | 16 619 | 12% | 14 306 | 12 226 | 11 147 |
| trükiteenuste segment | 25 585 | 25 842 | -1% | 28 951 | 27 462 | 29 167 |
| meelelahutuse segment | 0 | 517 | -100% | 0 | 0 | 0 |
| kesksed tegevused | 2 233 | 1 937 | 15% | 1 731 | 1 530 | 996 |
| segmentidevahelised elimineerimised | (7 254) | (6 711) | (6 228) | (5 520) | (5 230) | |
| KONTSERN KOKKU proportsionaalselt konsolideerituna | 62 793 | 61 528 | 2% | 61 384 | 58 427 | 59 706 |
| (tuhandetes EUR) | EBITDA | EBITDA | ||||
| 2016 | 2015 | Muutus % | 2014 | 2013 | 2012 | |
| meedia segment kapitaliosaluse meetodil | 3 572 | 3 724 | -4% | 3 025 | 2 123 | 2 089 |
| meedia segment proportsionaalselt konsolideerituna | 4 779 | 4 913 | -3% | 4 013 | 2 792 | 2 624 |
| trükiteenuste segment | 4 645 | 4 966 | -6% | 5 944 | 5 862 | 6 052 |
| meelelahutuse segment | (2) | (1 110) | 100% | 0 | 0 | 0 |
| kesksed tegevused | (936) | (899) | -4% | (1 076) | (1 356) | (797) |
| segmentidevahelised elimineerimised | 0 | 0 | -65% | 0 | (38) | 1 |
| KONTSERN KOKKU kapitaliosaluse meetodil | 7 280 | 6 680 | 9% | 7 894 | 6 591 | 7 345 |
| KONTSERN KOKKU proportsionaalselt konsolideerituna | 8 487 | 7 869 | 8% | 8 878 | 7 264 | 7 882 |
| EBITDA marginaal | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 |
| meedia segment kapitaliosaluse meetodil | 11% | 12% | 11% | 8% | 8% |
| meedia segment proportsionaalselt konsolideerituna | 11% | 12% | 11% | 8% | 8% |
| trükiteenuste segment | 18% | 19% | 21% | 21% | 21% |
| KONTSERN KOKKU kapitaliosaluse meetodil | 14% | 13% | 15% | 13% | 14% |
| KONTSERN KOKKU proportsionaalselt konsolideerituna | 14% | 13% | 15% | 12% | 13% |
MEEDIA SEGMENT
Meedia segment hõlmab 100% tütarettevõtete Delfi tegevust Eestis, Lätis ja Leedus, ajalehtede Maaleht, Eesti Ekspress ja Eesti Päevalehe kirjastamist, raamatute kirjastamist Eestis, ajakirjade kirjastamist Leedus, pakkumiste portaali Zave tegevust ja valdusfirmat Delfi Holding. Siia segmenti kuuluvad ka 50% ühisettevõtted AS SL Õhtuleht (Õhtulehe ja Linnalehe kirjastaja), ajakirjade kirjastaja AS Ajakirjade Kirjastus, perioodika kojukandega tegelev AS Express Post ning 2016 suvel lisandunud digitaalse välireklaami müügiga tegelev OÜ Linna Ekraanid.
2015. aasta juulis ühinesid Eestis AS Delfi ja ajalehtede kirjastaja AS Eesti Ajalehed. Uus ettevõte jätkas oma tegevust AS Ekspress Meedia nime all. Aasta varem ühendati Delfi UAB-ga Leedu ajakirjade kirjastaja Ekspress Leidyba UAB. Leedus tegutseb ühinenud ettevõte Delfi nime all.
Kontsernile kuuluvad uudisteportaalid
| Omanik | Portaal | Omanik | Portaal |
| Ekspress Meedia | www.delfi.ee | Ekspress Meedia | www.ekspress.ee |
| rus.delfi.ee | www.maaleht.ee | ||
| Delfi Läti | www.delfi.lv | www.epl.ee | |
| rus.delfi.lv | |||
| Delfi Leedu | www.delfi.lt | AS SL Õhtuleht | www.ohtuleht.ee |
| ru.delfi.lt | www.vecherka.ee |
| (tuhandetes EUR) | Müügitulu | ||
| 2016 | 2015 | Muutus % | |
| Ekspress Meedia AS (Delfi Eesti + Eesti Ajalehed) | 19 116 | 18 248 | 5% |
| sh. Delfi Eesti online käive | 6 728 | 5 931 | 13% |
| Delfi Läti | 3 375 | 3 066 | 10% |
| Delfi Leedu (sh. ajakirjade kirjastus) | 8 563 | 8 230 | 4% |
| sh. Delfi Leedu online käive | 6 602 | 6 051 | 9% |
| Hea Lugu OÜ | 538 | 651 | -17% |
| Zave Media OÜ | 1 | 5 | -77% |
| muud ettevõtted (Delfi Holding) | - | - | - |
| segmendisisesed elimineerimised | (14) | (136) | 89% |
| KOKKU tütarettevõtted | 31 579 | 30 063 | 5% |
| SL Õhtuleht AS* | 4 329 | 4 154 | 4% |
| Ajakirjade Kirjastus AS* | 4 765 | 4 347 | 10% |
| Express Post AS* | 2 609 | 2 477 | 5% |
| Linna Ekraanid OÜ* | 166 | - | - |
| segmendisisesed elimineerimised | (1 219) | (1 099) | -11% |
| KOKKU ühisettevõtted | 10 651 | 9 879 | 8% |
| KOKKU segment proportsionaalselt konsolideerituna | 42 229 | 39 943 | 6% |
| (tuhandetes EUR) | EBITDA | ||
| 2016 | 2015 | Muutus % | |
| Ekspress Meedia AS (Delfi Eesti + Eesti Ajalehed) | 1 448 | 1 899 | -24% |
| Delfi Läti | 413 | 301 | 37% |
| Delfi Leedu (sh. ajakirjade kirjastus) | 1 741 | 1 590 | 9% |
| Hea Lugu OÜ | 33 | 91 | -64% |
| Zave Media OÜ | (61) | (147) | 59% |
| muud ettevõtted (Delfi Holding) | (2) | (9) | 78% |
| segmendisisesed elimineerimised | (0) | (1) | - |
| KOKKU tütarettevõtted | 3 572 | 3 724 | -4% |
| SL Õhtuleht AS* | 394 | 508 | -23% |
| Ajakirjade Kirjastus AS* | 544 | 392 | 39% |
| Express Post AS* | 247 | 289 | -14% |
| Linna Ekraanid OÜ* | 22 | - | - |
| segmendisisesed elimineerimised | 0 | 0 | 118% |
| KOKKU ühisettevõtted | 1 207 | 1 189 | 2% |
| KOKKU segment proportsionaalselt konsolideerituna | 4 779 | 4 913 | -3% |
* Ühisettevõtete proportsionaalne osa
ONLINE MEEDIA JA DELFI
Turuliidrina jätkab Delfi investeerimist uutesse tehnoloogiatesse ja IT lahendustesse, eesmärgiga parandada oma lugejate ja reklaamijate kasutajakogemust. Sel aastal toodi turule uued Delfi mobiilsed rakendused nii iOS kui ka Android seadmetele ning uuendati ka m.delfi keskkonda, muutes seda funktsionaalsemaks. Välja tuldi uuendustega zlick, mis võimaldab osta tasutud sisu 0-klikiga ja mobiilidele mõeldud reklaamivaba Delfi lahedusega, kus kasutajad saavad kuutasu eest eemaldada kõik reklaamid Delfi keskkonnast. Delfi TV äpid on 2016. aastast olemas nii Androidi teleritele kui ka Apple TVle. Veebitelet on võimalik vaadata ka klassikalisel viisil – Starmani kliendina või Levira Hübriid TV tarbijana Eestis.
Delfi oli Leedus esimene kirjastaja, mis tutvustas oma lugejatele Facebook messenger automaatvastaja (bot) võimalusi. Samuti oldi esimene kasutamaks Facebook Live striimingut. Üle Baltikumi valmis arendustest Facebook Instant Article kasutamise võimalus.
Alates 2016. aastast pakuvad meie reklaamimüügiosakonnad lisaks online reklaamile meie enda keskkondades võimalust osta reklaami ka teistesse kohalikesse või rahvusvahelistesse kanalitesse. Samuti pakume nüüd kliendile võimalust osta meie käest reklaamiteenust alates ideest ja teostusest kuni meediapinnani ning pakume sihtrühmapõhiseid reklaamimüügilahendusi (programmatic advertising sales).
Jätkuvalt laiendatakse vertikaalsete toodete sortimenti. Sellel aastal on Eestis käivitatud filmikunstile pühendatud www.kinoveeb.ee ning meestele pühendatud vertikaal www.homme.ee, mis tuletatud Eesti Ekspressi vahel ilmunud samanimelisest erilehest. Delfi Läti on käivitanud esoteerikaportaali www.orakuls.lv ning kaks videoalamvertikaali www.retvplay.lv ja www.360play.lv. Leedus avati koostöös Leedu Marketingi Assotsiatsiooniga (LiMA) uus marketingispetsialistidele mõeldud unikaalne veebileht soodustamaks omavahelist kommunikatsiooni. Koostöös Leedu Korvpalli Föderatsiooniga lansseeriti tervislikke eluviise toetav Delfi alamsait Delfi FIT. Samuti käivitati lapseootel emadele suunatud portaal www.busiumama.lt ning Delfi uus alamsait Delfi Style. NBA (National Basketball Association) ja DELFI Leedu andsid teada oma mitmeaastasest koostööprojektist, mille raames on plaanis lansseerida NBA uus ametlik Leedu online portaal www.nba.com/Lithuania.
Delfi Leedu jätkab kuulutusteportaali www.alio.lt edasiarendusi. Lätis soetati juulis nišikuulutusteportaal www.atverskapi.lv. Uue e-kommertsi teenusena lansseeriti Lätis www.tobook.lv, mis koondab erinevaid ilusalonge ja võimaldab interneti teel broneeringute tegemist.
Kõigis kolmes Balti riigis on seatud eesmärgiks kirjutada pikemaid analüütilisi artikleid, et tõsta Delfi kasutajatele pakutavat väärtust. Eestis tehakse seda koostöös meie päeva- ja nädalalehtede Eesti Päevaleht, Eesti Ekspress ja Maaleht toimetustega.
Palju pööratakse tähelepanu sotsiaalselt vastutustundlikule käitumisele ning toetatakse erinevaid heategevusprojekte, kultuuri, sporti, ühiskondlikke ja ärisündmusi kõikides riikides.
Eesti internetiväljaannete lugejate arv 2015-2016
2016. aasta I kvartalis liitis Postimees Eesti Meediale kuuluvad kuulutusteportaalid www.kv.ee ja www.osta.ee postimees.ee domeeni alla ja seeläbi kasvas Postimees.ee kasutajate arv 17%.
2016. aasta III kvartalis muutis Gemius internetikasutajate uuringu metoodikat Eestis, Lätis ja Leedus, mille tulemusena on lisaks arvutikasutajate ehk PC andmetele nüüdsest saadaval ka mobiilsete kasutajate ja tahvelarvutite kasutajate andmed. Septembris toimunud metoodika muudatuse tulemusena langes PC kasutajate koguarv Eestis 11%. Postimees.ee PC kasutajate arv langes vähem kui Delfi PC kasutajate arv. Konkurentsisituatsioon Delfi ja Postimehe vahel on endiselt pingeline. Õhtulehe kasutajate arv on vaatamata uuringu metoodika muudatusele olnud väga stabiilne. Alates 2016. aasta suvest on Gemiuse uuringus ka mobiilis ja tahvelarvutis lugejate arvud eraldi välja toodud.
Läti internetiväljaannete lugejate arv 2015-2016
2016. aasta alguses muutis uuringufirma Gemius internetiuuringute metoodikat ja sellest tulenevalt on ka veebruaris langus internetikasutajate arvus. Antud number väljendab ainult arvutikasutajate (PC) internetikasutust. Inbox.lv on endiselt suurima kasutajate arvuga internetiportaal arvutikasutajate hulgas. Vastupidiselt ootustele on Inbox kasvatanud aasta lõpus oma kasutajate arvu ja seda eelkõige mobiilis. Delfi.lv kasutajate arv on võrreldes tvnet.lv’ga muutunud minimaalseks. Samas on mobiilsete kasutate hulk endiselt kasvutrendis. Kohalik sotsiaalvõrgustik draugiem.lv on aga järjekindlalt kaotamas oma kasutajaid Facebookile. Sarnaselt teistele Balti riikidele on ka Lätis põhiline konkurents mobiilikasutajate arvu suurendamise nimel.
Leedu internetiväljaannete lugejate arv 2015-2016
Delfi.lt on Leedus jätkuvalt suurim internetiportaal. 2016. aasta III kvartalis liitis 15min.lt mitmed portaalid, mis ei kuulu antud meediagrupi omandusse ja seetõttu on domeeni 15min.lt kasutajate arv 2016. aasta IV kvartalis kasvanud. Antud kasv ei näita meediateenuste kasutajate arvu kasvu ja ei ole seetõttu ka käsitletav 15min.lt turusituatsiooni paranemisena. Kolmanda koha pärast konkureerivad TV3 ja Lrytas.lt. Sarnaselt teistele riikidele keskendub arendus- ja turundustegevus Leedus mobiilikasutajate arvu suurendamisele. Selles segmendis on Delfi kasvatanud oma kasutajate arvu märkimisväärselt.
TRÜKIMEEDIA
Eesti ajalehtede tiraaž 2015-2016
Eesti ajalehtede tiraažid on pikemas perspektiivis mõõdukalt langevad. 2016 aasta IV kvartalis toimus märkimisväärne muutus Eesti paberlehtede tiraažides. Kolm kuud järjest on Õhtuleht olnud suurima tiraažiga päevaleht Eestis ja Postimees on langenud teisele kohale. Detsembris langes Postimees kolmandale kohale kuna traditsiooniliselt tegi Maaleht detsembris läbi suure kasvu. Päevalehe tiraaž on 2016. aasta jooksul mõnevõrra langenud, kuid Päevalehe digilehe tellijate arvu kasv on olnud palju kiirem kui paberlehe tiraaži langus.
Eesti ajalehtede lugejaskond 2015-2016
Sarnaselt ajalehtede tiraažidega on väljaannete lugejate arv 2016. aastal suhteliselt stabiilne. 2015. aasta IV kvartaliga võrreldes on lugejate arv kasvanud Eesti Ekspressil ja Eesti Päevalehel, samas kui Postimehel ja Õhtulehel on see langenud. Kuna digilehtede loetavus ei ole selle uuringuga kaetud, siis täielikke lugejanumbreid need andmed ei kajasta. Ekspress Grupi väljaannete digitaalsete lugejate arv kokku ulatub ca 50 tuhandeni. Digilehtede lugejate arvu kasvatamine on jätkuvalt kontserni väljaannete põhiline ülesanne.
MEEDIA TUNNUSTUSED 2016. AASTAL
Ekspress Grupi ajakirjanike professionaalsus, ambitsioonikus ja pühendumus on silmapaistev ning nende tööd on pärjatud mitmete tunnustustega. Vaba ja tugeva ajakirjanduse jätkusuutlikkuse tagamisel peavad organisatsioon ja ka töötajad auhinnast veelgi olulisemaks oma töö reaalset ja positiivset ühiskondlikku mõju.
Eesti Ajalehtede Liidu ajakirjanduspreemiad
- Uuriva ajakirjanduse ehk Bonnieri preemia: võitja Tuuli Jõesaar (Eesti Päevaleht) ilmunud lugudega lastele mürgist kloordioksiidi jootvatest vanematest (nn MMSi skandaal).
- Elutööpreemia: 2016. aastal esimest korda välja antava elutööpreemia võitis staažikas ajakirjanik ja ajakirjandusõppejõud Priit Hõbemägi.
- Noor ajakirjanik: võitja Urmas Jaagant (Eesti Päevaleht).
- Video auhind: võitjad Tiit Blaat ja Kairi Prints videolooga Lasnamäel puu otsas elavast mehest.
- Veebikujunduse auhind: võitja Eesti Ekspress.
Läti Ajakirjanduse Assotsiatsiooni preemiad
- Läti Delfi pälvis Läti Ajakirjanduse Assotsiatsiooni Excellence Award 2015 auhinna multimeedia projekti „#10 meenutust“ ( #10memories) eest.
- Läti Delfi võitis 2016. aastal auhinna „Kõige mõjukam bränd sotsiaalmeedias“ („Most influential media brand in social media“).
Leedu preemiad
- Delfi Sports pälvis eriauhinna „Lithuanian Sports Management Awards 2016“ kui Leedu parim meediaportaal.
TRÜKITEENUSTE SEGMENT
Kontserni kõik trükiteenused on kontsentreerunud ASi Printall, mis on üks suurimaid trükikodasid Eestis. Meie trükikojas on võimalik trükkida kõrgekvaliteedilisi ajakirju, ajalehti, reklaammaterjale, toote- ja teenustekatalooge, aastaraamatuid, pehmekaanelisi raamatuid ja muid trükiseid. 2015. aastal paigaldatud uus trükipoognamasin on võimaldanud laiendada trükitavate toodete sortimenti veelgi.
| (tuhandetes EUR) | Müügitulu | ||
| 2016 | 2015 | Muutus % | |
| AS Printall | 25 585 | 25 842 | -1% |
| (tuhandetes EUR) | EBITDA | ||
| 2016 | 2015 | Muutus % | |
| AS Printall | 4 645 | 4 966 | -6% |
Trükitööstussegment kannatab jätkuvalt Venemaale kehtestatud majandussanktsioonide tõttu, mille negatiivne mõju Skandinaavia trükitööstusele mõjutab omakorda ka meid. Printalli tootmismaht kasvab, kuid hinnasurve on endiselt tugev eelkõige just tänu Skandinaavias vabanenud tootmisvõimsusele. Käivet suudetakse hoida, kuid tulenevalt madalamast hinnatasemest, tuleb järgi anda kasumimarginaalis.
Konsolideeritud bilanss
| (tuhandetes EUR) | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
| VARAD | ||
| Käibevara | ||
| Raha ja raha ekvivalendid | 2 805 | 2 927 |
| Tähtajalised hoiused | 51 | 0 |
| Nõuded ostjate vastu ja muud nõuded | 7 468 | 6 741 |
| Varud | 2 770 | 2 718 |
| Käibevara kokku | 13 094 | 12 386 |
| Põhivara | ||
| Nõuded ostjate vastu ja muud nõuded | 982 | 1 149 |
| Edasilükkunud tulumaksu vara | 34 | 42 |
| Investeeringud ühisettevõtetesse | 2 435 | 1 007 |
| Investeeringud sidusettevõtetesse | 591 | 215 |
| Materiaalne põhivara | 12 722 | 13 791 |
| Immateriaalne põhivara | 44 310 | 44 590 |
| Põhivara kokku | 61 074 | 60 794 |
| VARAD KOKKU | 74 168 | 73 180 |
| KOHUSTUSED | ||
| Lühiajalised kohustused | ||
| Laenukohustused | 2 313 | 2 240 |
| Võlad ja ettemaksed | 7 170 | 6 679 |
| Ettevõtte tulumaksu kohustused | 108 | 114 |
| Lühiajalised kohustused kokku | 9 591 | 9 033 |
| Pikaajalised kohustused | ||
| Pikaajalised laenukohustused | 13 471 | 15 447 |
| Edasilükkunud tulumaksukohustus | 33 | 26 |
| Pikaajalised kohustused kokku | 13 504 | 15 473 |
| KOHUSTUSED KOKKU | 23 095 | 24 506 |
| OMAKAPITAL | ||
| Aktsiakapital | 17 878 | 17 878 |
| Ülekurss | 14 277 | 14 277 |
| Omaaktsiad | (863) | (176) |
| Reservid | 2 058 | 1 787 |
| Jaotamata kasum | 17 723 | 14 908 |
| OMAKAPITAL KOKKU | 51 073 | 48 674 |
| KOHUSTUSED JA OMAKAPITAL KOKKU | 74 168 | 73 180 |
Konsolideeritud koondkasumiaruanne
| (tuhandetes EUR) | 2016 | 2015 |
| Müügitulu | 53 324 | 52 773 |
| Müüdud toodangu kulu | (42 122) | (41 781) |
| Brutokasum | 11 202 | 10 992 |
| Muud äritulud | 1 085 | 659 |
| Turunduskulud | (2 488) | (2 377) |
| Üldhalduskulud | (5 357) | (5 236) |
| Muud ärikulud | (114) | (118) |
| Firmaväärtuse allahindlus | 0 | (1 200) |
| Ärikasum | 4 328 | 2 720 |
| Intressitulud | 32 | 42 |
| Intressikulud | (471) | (550) |
| Kasum/(kahjum) valuutakursi muutusest | (10) | (6) |
| Muud finantskulud | (56) | (71) |
| Kokku finantstulud/kulud | (505) | (585) |
| Kasum/(kahjum) ühisettevõtete aktsiatelt ja osadelt | 772 | 785 |
| Kasum/(kahjum) sidusettevõtete aktsiatelt ja osadelt | 113 | 86 |
| Kasum enne tulumaksustamist | 4 708 | 3 006 |
| Tulumaks | (302) | (299) |
| Aruandeperioodi kasum | 4 406 | 2 707 |
| Aruandeperioodi kasum: | ||
| Emaettevõtte aktsionäride osa kasumist | 4 406 | 2 707 |
| Muu koondkasum | 0 | 0 |
| Aruandeperioodi muu koondkasum kokku | 4 406 | 2 707 |
| Aruandeperioodi koondkasum: | ||
| Emaettevõtte aktsionäride osa koondkasumist | 4 406 | 2 707 |
| Tava- ja lahustunud kasum aktsia kohta | 0,15 | 0,09 |
Konsolideeritud rahavoogude aruanne
| (tuhandetes EUR) | 2016 | 2015 |
| Jätkuvate tegevusvaldkondade rahavood äritegevusest | ||
| Aruandeperioodi ärikasum | 4 328 | 2 720 |
| Korrigeerimised: | ||
| Põhivara kulum ja väärtuse langus | 2 953 | 2 760 |
| Kahjum kaubamärgi ja firmaväärtuse väärtuse langusest | 0 | 1 200 |
| (Kasum)/-kahjum põhivara müügist ja mahakandmisest | 37 | (4) |
| Aktsiaoptsiooni väärtuse muutus | 136 | 91 |
| Äritegevuse rahavood: | ||
| Äritegevusega seotud nõuete ja ettemaksete muutus | (709) | (191) |
| Varude muutus | (53) | (645) |
| Äritegevusega seotud kohustuste ja ettemaksete muutus | 484 | 361 |
| Rahavood põhitegevusest | 7 175 | 6 292 |
| Makstud ettevõtte tulumaks | (293) | (118) |
| Makstud intressid | (519) | (525) |
| Rahavood äritegevusest kokku | 6 363 | 5 649 |
| Rahavood investeerimistegevusest | ||
| Tagatishoiuse seadmine/vabastamine | 0 | 1 600 |
| Investeeringud ühisettevõtetesse | (868) | 0 |
| Sidusettevõtte ost | (311) | 0 |
| Muude investeeringute ost ja tagasilaekumised | 5 | (50) |
| Saadud intressid | 32 | 33 |
| Põhivara soetamine | (1 335) | (1 575) |
| Põhivara müük | 39 | 33 |
| Antud laenud | (25) | 0 |
| Antud laenude tagasimaksed | 175 | 74 |
| Rahavood investeerimistegevusest kokku | (2 289) | 115 |
| Rahavood finantseerimistegevusest | ||
| Makstud dividendid | (1 456) | (1 187) |
| Ühisettevõtetelt saadud dividendid | 246 | 278 |
| Tasutud kapitalirendi maksed | (72) | (89) |
| Arvelduskrediidi kasutuse muutus | 0 | (1 117) |
| Saadud laen | 11 | 687 |
| Saadud laenude tagasimaksed | (2 186) | (4 952) |
| Omaaktsiate soetamine | (687) | (112) |
| Rahavood finantseerimistegevusest kokku | (4 144) | (6 492) |
| RAHA JA RAHA EKVIVALENTIDE MUUTUS | (71) | (729) |
| Raha ja raha ekvivalendid perioodi alguses | 2 927 | 3 656 |
| Raha ja raha ekvivalendid perioodi lõpus | 2 856 | 2 927 |
Lisainformatsioon:
Mari-Liis Rüütsalu
Juhatuse esimees
GSM: +372 512 2591
e-mail: mariliis.ryytsalu@egrupp.ee