AFARAK GROUP: TUOTANTORAPORTTI Q1 2020


16:00 Lontoo, 18:00 Helsinki, 30.4.2020 - Afarak Group Oyj (“Afarak” tai “Yhtiö”) (LSE: AFRK, NASDAQ: AFAGR)

Tuotantoraportti Q1 2020

Kokonaistuotanto supistui vuoden 2020 ensimmäisen neljänneksen aikana 42,6 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna.

        
   Q1/2020Q1/2019Muutos2019 
        
 Tuotantomt76,405133,217-42,6%426,774 
   Kaivostoimintamt59,949109,718-45,4%357,557 
   Jalostustoimintamt16,45623,499-30,0%69,217 
 Erikoismetalliseostuotantomt27,16824,43911,2%100,765 
   Kaivostoimintamt19,10517,28610,5%75,251 
   Jalostustoimintamt8,0637,15312,7%25,515 
 Rautametalliseostuotantomt49,237108,778-54,7%326,008 
   Kaisvostoimintamt40,84492,432-55,8%282,306 
   Jalostustoimintamt8,39316,346-48,7%43,702 
        

Kaivostoiminta

  • Afarakin kaivostoiminta väheni 45,4 prosenttia vuoden 2020 ensimmäisen neljänneksen aikana edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna.
  • Stelliten kaivoksella oli merkittävästi vähemmän kaivostoimintaa ja vastaavasti Mecklenburgin kaivoksella ei ollut kaivostoimintaa.
  • Vlakpoortin ja Zeerustin kaivoksilla oli vähäistä kaivostoimintaa.
  • Turkin tuotanto kasvoi 10,5 prosenttia vuoden 2019 ensimmäiseen neljännekseen verrattuna.
  • COVID-19 epidemialla on ollut rajallinen vaikutus Afarakin kaivoistoimintaan Etelä-Afrikassa sen jälkeen, kun viranomaiset antoivat luvan jatkaa kaivostoimintaa Stelliten kaivoksella tiukkojen terveysohjeiden mukaisesti.

Jalostustoiminta

  • Tuotanto väheni 30,0 prosenttia vuoden 2020 ensimmäisen neljänneksen aikana edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna.
  • Erikoismetalliseossegmentissä tuotanto kasvoi EWW:n jalostuslaitoksella, mutta kasvun vastapainona oli alhaisempi jalostustoiminta Mogalen jalostuslaitoksella rautametalliseossegmentissä.
  • Rautametalliseossegmentissä jalostettujen materiaalien tuotanto laski merkittävästi edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna, sillä Mogale ei ollut täydessä toiminnassa. Mogalen P2- ja P3-uunit suljettiin vuoden 2020 aikana.  

Helsinki,  30.4.2020

AFARAK GROUP Oyj

Hallitus

Lisätietoja:

Afarak Group Oyj

Guy Konsbruck, toimitusjohtaja, +356 2122 1566, guy.konsbruck@afarak.com

Vuosikertomukset ja muut sijoittajille annettavat tiedot ovat tarkasteltavissa Yhtiön verkkosivustolla: www.afarak.com.

Afarak Group on erikoismetalliseosten valmistaja, joka tavoittelee vakaata kasvua. Yhtiöllä on erikoismetalliliiketoimintaa Etelä-Euroopassa ja rautametalliliiketoimintaa Etelä-Afrikassa. Yhtiön osake on listattu NASDAQ Helsingissä (AFAGR) ja Lontoon pörssissä (AFRK).

Jakelu:
NASDAQ Helsinki
Lontoon pörssi
Keskeiset tiedotusvälineet

www.afarak.com

GlobeNewswire