Nokia ja TIM ovat allekirjoittaneet sopimuksen ensimmäisen GSM 900 -verkon toimittamisesta Peruun. Nokia on verkon ainoa toimittaja ja TIM on Nokialle uusi asakas. Sopimuksen arvo on 660 miljoonaa markkaa (100 milj. USD).
Nokia toimittaa verkkoon suurikapasiteettisia matkapuhelinkeskuksia ja tukiasemaohjaimia sekä Nokia UltraSite-tukiasemia, jotka tukevat GSM, EDGE, WCDMA –teknologioita.
Lisäksi sopimus sisältää Nokian täydellisen asiakaspalvelupaketin, johon kuuluvat verkonhallinta-järjestelmä, asennuspalveluita, käyttöönotto- ja ylläpitopalveluita.
”Nokian avulla asiakkaamme saavat käyttöönsä uusimman matkapuhelinteknologian ja GSM-verkkopalvelut” sanoo TIM Perun johtaja Fernando Riviera, ” Tavoitteemme Perussa on yli 100.000 uutta GSM-asiakasta vuoden 2001 loppuun mennessä.”
TIM perustettiin v 1990 Telecom Italian matkapuhelindivisioonaksi ja nykyisin se on maailman 4. suurin operaattori, jolla on 42 miljoonaa asiakasta.
Nokia on toimittanut GSM-teknologiaa 105 asiakkaalle 48 maahan.
Lisätietoja antaa:
Viestintäosasto
Nokia Networks
Puh. 07180 38195
Sähköposti: nokia.networks@nokia.com
www.nokia.com
Recommended Reading
-
Nokia expands partnership with TIM Brasil to deliver next-generation AI-Ready 5G network with NVIDIA
Nokia today announced the expansion of its partnership with TIM Brasil to modernize the company's 5G network across key regions, covering approximately 42%
Read More -
Nokia and Deutsche Telekom deepen collaboration to accelerate AI native and Open RAN innovation
Read More