Nokia laajentaa DTAC:n GSM/GPRS/EDGE-verkkoa Thaimaassa


Nokia laajentaa Thaimaan toiseksi suurimman matkapuhelinoperaattorin Total Access Communication (DTAC) PLC:n GSM/GPRS/EDGE-verkkoa. Sopimus on osa aiemmin yksinoikeudella solmittua runkosopimusta.
 
Sopimuksen mukaan Nokia toimittaa DTAC:lle tukiasemia ja palveluita, joihin kuuluu projektinhallinta-, käyttööotto- ja operoinnin tukipalvelut. Nokia toimittaa myös Smart Radio Concept
-teknologiaa, joka parantaa DTAC:n verkon peittoa ja laatua. Tukiasemaohjaimet päivitetään mahdollistamaan suurempi kapasiteetti. Toimitukset ovat käynnissä ja ne saatetaan päätökseen vuoden 2006 loppuun mennessä. DTAC:n verkkoa tukee jatkossakin ainutlaatuinen Nokia NetAct(TM) -verkon- ja palvelunhallintaratkaisu.
 
Nokia on toiminut DTAC:n verkkotoimittajana vuodesta 1994. Vuonna 2000 Nokiasta tuli DTAC:n runkoverkkojen ainoa toimittaja ja vuonna 2003 DTAC:n ainoa GSM-verkkotoimittaja.
 
 
Total Access Communication PLC (DTAC) on Thaimaan toiseksi suurin matkapuhelinoperaattori. DTAC:lla on yli 8 miljoonaa asiakasta ja 30 prosentin markkinaosuus. Operaattori otti ensimmäisenä Thaimaassa käyttöönsä GPRS- ja EDGE-teknologiat vastatakseen paremmin datapalveluiden lisääntyneeseen kysyntään. www.dtac.co.th
 
Nokia on johtava langattoman viestinnän yritys, joka pyrkii edistämään langattoman teollisuudenalan kasvua ja kehittymistä. Sen tavoitteena on helpottaa ihmisten arkea tarjoamalla helppokäyttöisiä ja innovatiivisia tuotteita ja ratkaisuja, kuten matkapuhelimia, kuvaviestintä-, peli- ja mediasovelluksia. Nokia tarjoaa laitteita, ratkaisuja ja palveluita sekä operaattoreille että yrityksille.
 
 
Lisätietoja lehdistölle:
 
Nokia, Networks
Viestintäosasto
Puh. 07180 34379
 
Nokia
Viestintäosasto
Puh. 07180 34900
Sähköposti: press.office@nokia.com 
 
www.nokia.fi
www.nokia.com
 
GlobeNewswire

Recommended Reading