PRESENTASJON AV RESULTAT 2.KVARTAL 2008


Lerøy Seafood Group
Første halvår 2008
 
Lerøy Seafood Group konsernet hadde i første halvår 2008 en omsetning på 2.832 millioner kroner. Konsernets driftsresultat før verdijustering av biomasse ble på 120,4 millioner kroner, mens resultat før skatt og verdijustering av biomasse ble på 63,1 millioner kroner. Dette er en nedgang sammenlignet med første halvår i fjor, og skyldes først og fremst lavere priser på atlantisk laks og relativt lavere biomasse tilvekst grunnet kaldere sjøtemperaturer. På samme måte som første halvår i fjor, er også første halvår i år påvirket av produksjonsvansker i Lerøy Austevoll. Svakere dollar, yen og pund samt tiltagende press på innsatsfaktorer har også påvirket konsernets resultater negativt. Bedre balanse mellom tilbud og etterspørsel etter laks gjør at konsernet forventer en positiv utvikling i prisene fremover sammenlignet med første halvår 2008. Dette sammenholdt med bedret produktivitet og høyere volumer gir grunnlag for positiv resultatutvikling for resten av året.
 
  •          Høstet 41,5 tusen tonn sløyd vekt, dvs ca 42 % av estimert volum for 2008
  •          Omsetning MNOK 2.832 (H1 2007: 3.083)
  •          Driftsresultat før verdijustering av biomasse MNOK 120,4 (H1 2007: 216,4)
  •          Resultat før skatt og verdijustering av biomasse MNOK 63,1 (H1 2007: 219,1)
  •          Prisnivået på atlantisk laks er ned sammenlignet med første halvår 2007
  •          Netto rentebærende gjeld MNOK 2.172 (31.12.07: 1.754)
  •          Egenkapitalgrad 49,2 %
  •  
    Resultatet i første halvår 2008 tilsvarer et resultat før verdijustering av biomasse på 0,92 kroner per aksje mot tilsvarende 3,52 kroner per aksje i første halvår 2007. Antall utestående aksjer er på 53.577.368 aksjer. Avkastningen på konsernets sysselsatte kapital (ROCE) før justering av biomasse i første halvår 2008 ble på 4,77 % mot 11,95 % i samme periode i fjor. Konsernet er solid med en regnskapsmessig egenkapital på 3.570 millioner kroner som tilsvarer en egenkapitalandel på 49,2 %. Konsernets netto rentebærende gjeld ved utgangen av første kvartal i år er på 2.172 millioner kroner mot tilsvarende 1.754 millioner kroner per 31.12.2007. Endring i netto rentebærende gjeld skyldes i all hovedsak vesentlige investeringer i anleggsmidler samt kjøp av tre oppdrettskonsesjoner fra Villa Organic AS. Konsernets finansielle stilling er god og skal anvendes til å sikre økt verdiskaping gjennom organisk vekst, alliansebygging og oppkjøp.
     
    Virksomhetsområdet Salg og Distribusjon, herunder konsernets videreforedlingsaktiviteter i Norge og EU viser en nedgang i driftsresultat på 8,7 millioner kroner til 40,4 millioner kroner i første halvår 2008 sammenlignet med samme periode i 2007. Dette skyldes moderate volumer i begynnelsen av året, svak dollar, yen og britisk pund samt høy volatilitet i salgspriser. Virksomhetsområdet for Produksjon viser en vesentlig økning i produksjonsvolum i første halvår 2008 sammenlignet med første halvår 2007 grunnet oppkjøpet av Lerøy Austevoll 31.03.07 og organisk vekst. Likevel falt driftsresultatet før biomassejustering fra 185,2 millioner kroner til 95,1 millioner kroner pga av lavere salgspriser. Det er også et økende kostnadspress på innsatsfaktorer som fôr og arbeidskraft. Videre har lavere sjøtemperaturer resultert i relativt lavere tilvekst og slaktevolum. På samme måte som første halvår i fjor, er også første halvår i år påvirket av produksjonsvansker i Lerøy Austevoll. For å strømlinjeforme konsernets oppdrettsvirksomhet i Hordaland, ble Lerøy Austevoll slått sammen med oppdrettsdelen av Lerøy Fossen fra og med 01.06.08. Enheten vil hete Lerøy Vest og ny driftsledelse er allerede på plass.
     
    Konsernet har et godt aktivitetsnivå og styret ser gode fremtidsmuligheter for konsernet. Med bakgrunn i konsernets internasjonale karakter vil utviklingen i verdensøkonomien alltid ha betydning for konsernets utvikling. Prisnivået for atlantisk laks i inneværende år har til nå vært lavere enn for samme periode i fjor, men noe høyere enn andre halvår 2007. Konsernet forventer en positiv utvikling i prisene fremover sammenlignet med første halvår 2008. Dette sammenholdt med bedret produktivitet gir grunnlag for positiv resultatutvikling for resten av året.
     
    Konsernet eksporterte i tråd med sin markedsstrategi gjennom første halvår 2008 et bredt spekter av sjømatprodukter fra Norge til et betydelig antall land der de største markedene var Frankrike, Japan, USA og Sverige. Det er også gledelig med god utvikling og forsterket posisjonering i vår satsning knyttet til nasjonal distribusjon. Det er god etterspørsel etter de produkter konsernet arbeider med. Konkurransen i de internasjonale matvaremarkeder krever at konsernet stadig søker mer kostnadseffektive og markedsrettede løsninger i sitt arbeid for å tilfredsstille kundene og derigjennom gi lønnsom vekst. Styret mener at konsernets strategiske forretningsutvikling gjennom de senere årene, sammenholdt med underliggende produktivitetsutvikling og markedsrettede struktur, sikrer konsernet en robust inntjeningsplattform for årene som kommer.
     
     
    Eventuelle spørsmål eller kommentarer kan rettes til selskapets konsernleder Ole-Eirik Lerøy eller konserndirektør finans Ivan Vindheim.
     
     
    Bergen, 11.08.2008
    Styret i Lerøy Seafood Group ASA

    Attachments

    Q2 2008 Q2 2008 Presentasjon
    GlobeNewswire

    Recommended Reading