Panostaja Oyj Pörssitiedote 12.3.2009 klo:10.00
PANOSTAJA-KONSERNIN OSAVUOSIKATSAUS 1.11.2008-31.1.2009
Liikevaihto 28,8 milj. euroa (26,0 milj. euroa), kasvua 11 %
Liiketappio -0,6 milj. euroa (0,5 milj. euroa)
Tulos/osake(laimentamaton) -1,2 senttiä (1,5 senttiä)
Oma pääoma per osake 0,76 euroa (0,71 euroa)
Omavaraisuusaste 33,0 % (34,5 %)
Kansainvälisen taloustilanteen nopea heikkeneminen heikensi konsernin
kannattavuutta jo tehdyistä korjaavista toimenpiteistä huolimatta.
Konsernin tilikauden liikevaihdon ja liikevoiton odotetaan vertailukautta
heikommasta ensimmäisen kvartaalin tuloksesta huolimatta ylittävän edellisen
tilikauden tason.
Osavuosikatsaus on laadittu IFRS -standardien kirjaamis- ja arvostamisperiaat-
teita noudattaen ja samojen tilinpäätösperiaatteiden mukaisesti kuin vuoden 2008
tilinpäätös.
KONSERNI
TALOUDELLINEN KEHITYS
Panostaja-konsernin liikevaihto oli päättyneellä neljännesvuotiskaudella 28,8
milj. euroa (26,0 milj. euroa). Liikevaihdon kasvu aiheutui edellisen tilikauden
aikana toteutetuista yritysostoista, joiden vaikutus katsauskauden liikevaihtoon
oli 4,5 milj. euroa. Konsernin liikevaihdoltaan suurimman segmentin
(Tukkukauppa) ensimmäisen vuosineljänneksen liikevaihto laski -0,8 milj. euroa,
kun segmentin asiakasyritykset sopeuttivat kalenterivuoden vaihteessa omia
varastojaan heikentyneen kysyntätilanteen mukaisiksi.
Puusepänteollisuus-segmentin liikevaihdon laskuun (-0,6 milj. euroa) vaikutti
pientalorakentamisen hiljentyminen.
Konsernin liiketappio oli -0,6 milj. euroa (0,5 milj. euroa) ja tulos ennen
veroja oli -1,0 milj. euroa (0,2 milj. euroa). Liikevoittoprosentti oli -2,0 %
(2,1 %). Kansainvälisen taloustilanteen nopea heikkeneminen heikensi konsernin
kannattavuutta tehdyistä korjaavista toimenpiteistä huolimatta. Panostajan
katsauskausiin liittyvää normaalia kausivaihtelua lisäsi, että useat
asiakasyritykset keskeyttivät toimintansa vuoden vaihteen molemmin puolin.
Kannattavuus heikkeni eniten Muu liiketoiminta -segmentissä, jonka liiketappio
kasvoi -0,8 milj. euroa. Suurin osa segmentin liiketappion kasvusta johtui
LukkoexpertSecurity Oy:n toiminnanohjausjärjestelmäinvestoinnista, jonka
käyttöönoton viivästyminen hidasti yhtiön toimitusprojektien valmistumista ja
laskutusta.
Konsernin nettorahoituskulut olivat noin -0,4 milj. euroa (-0,4 milj. euroa).
Konsernin henkilöstön määrä katsauskaudella oli keskimäärin 761 (727) henkilöä.
INVESTOINNIT JA RAHOITUS
Konsernin bruttoinvestoinnit ensimmäisellä vuosineljänneksellä olivat 2,8 milj.
euroa (8,8 milj. euroa). Katsauskauden merkittävin investointi oli Putzec Oy:n
hankinta.
Liiketoiminnan kassavirta kääntyi katsauskaudella -0,4 milj. euroa
negatiiviseksi. Konsernin maksuvalmius oli negatiivisesta kassavirrasta ja
tehdyistä investoinneista huolimatta hyvä. Lisäksi konsernissa on käynnissä
Vallog Oy:n johdolla logistiikan kehittämistyö, joka tähtää varastojen arvon
optimointiin Panostajan viidessä liiketoiminta-alakonsernissa. Konsernin
rahavarat ja rahoitusarvopaperit 40,5 milj. euroa (33,9 milj. euroa)
mahdollistavat kasvustrategian toteuttamisen.
Konsernin omavaraisuusaste oli 33,0 % (34,5 %) ja korolliset nettovelat 21,0
milj. euroa (18,3 milj. euroa). Panostaja Oyj:n vaihdettavaa pääomalainaa oli
nettoveloista 17,2 milj. euroa (18,7 milj. euroa).
Varsinainen yhtiökokous 26.1.2009 hyväksyi hallituksen ehdotuksen osingonjaosta.
Osinkoa jaettiin 0,12 euroa per osake. Osingonjaon täsmäytyspäivä oli 29.1.2009
ja maksupäivä 5.2.2009 alkaen. Osinkoa maksettiin emoyhtiön osakkeenomistajille
yhteensä 5,6 milj. euroa.
KONSERNIRAKENTEEN MUUTOKSET
Panostaja Oyj osti katsauskaudella putkikuljetusjärjestelmiä toimittavan Puztec
Oy:n koko osakekannan. Osakekannasta 64 % siirtyi Panostajan omistukseen
2.1.2009 ja loppuosa 1.5.2009 mennessä. Yrityskaupan myötä Panostaja laajensi
ympäristöteknologiaan erikoistunutta liiketoiminta-aluettaan. Puztec Oy
suunnittelee, valmistaa ja markkinoi yhdyskunta- ja biojätteen
putkikuljetusjärjestelmiä ja kuilukeruujärjestelmiä. Yhtiön liikevaihto
tilikaudelta 2008 oli noin 2 miljoonaa euroa ja sen toimitilat sijaitsevat
Espoon Kivenlahdessa.
Panostaja Oyj raportoi tilikaudella 2009 uutena segmenttinä Digitaaliset
painopalvelut -segmentin, joka muodostuu Kopijyvä-konsernista. Kopijyvä Oy on
yksi Suomen suurimmista digitaalisia painopalveluja tarjoavista yrityksistä.
Tilikaudella 2008 Kopijyvä-konserni raportoitiin osana Muu liiketoiminta
-segmenttiä. Edellä mainitun muutoksen jälkeen Panostajan kuusi
liiketoimintasegmenttiä ovat: Teollisuuden palvelut, Puusepänteollisuus,
Tukkukauppa, Takoma, Digitaaliset painopalvelut ja Muu liiketoiminta.
Takoma Oyj:n osakkeiden pääomanpalautukseen liittyvässä ennakkopäätöksessä
keväällä 2008 konserniverokeskus katsoi kokonaisarvion perusteella Panostajan
elinkeinotulon verottamisesta annetun lain 6 §:ssä tarkoitetuksi
pääomasijoittajaksi. Säännönmukaisessa verotuksessa 2007 konserniverokeskus on
katsonut Panostaja Oyj:n edellä mainituksi pääomasijoittajaksi ja on verottanut
Panostaja Oyj:tä eräistä käyttöomaisuusosakkeiden myyntivoitoista.
Panostaja Oyj kiistää verottajan tulkinnan ja on tilikaudella jättänyt asiaa
koskevan oikaisuvaatimuksen verotuksen oikaisulautakunnalle.
Osana valittua kasvustrategiaa ja ydintoimintoihin keskittymistä Panostaja Oyj
tiedotti 23.10.2008 selvittävänsä konsernin omistamien kiinteistöjen
realisointia, vaikka konsernin nykyisetkin kassavarat ovat riittävät kasvun
toteuttamiseen. Selvitystyö oli tarkoitus saattaa päätökseen joulukuun 2008
aikana, mutta rahoitusmarkkinoiden tilanteesta johtuen selvitystyö jatkuu vuoden
2009 puolella.
KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Katsauskauden jälkeisiä tapahtumia ei ole.
HALLINTO JA YHTIÖKOKOUS
Ylimääräinen yhtiökokous päätti 10.11.2008 A- ja B -osakesarjojen yhdistämisestä
yhdeksi osakesarjaksi. Yhdistämisen yhteydessä Panostaja Oyj järjesti
maksuttoman osakeannin A- sarjan osakkeenomistajille, jossa jokaista
kolmeatoista (13) A-sarjan osaketta vastaan annettiin maksutta yksi (1) uusi
Panostajan osake. Osakesarjojen yhdistämisen ja suunnatun osakeannin jälkeen
A-sarjan osakkeenomistaja omistaa näin A-osakkeiden sijasta jokaista aikaisempaa
kolmeatoista (13) A-osaketta kohden neljätoista (14) Panostajan osaketta.
Osakesarjojen yhdistymisen jälkeen jokaisella osakkeella on yksi ääni ja samat
osakasoikeudet. Uudet osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 14.11.2008 ja
kaupankäynti yhdistetyillä osakkeilla alkoi samana päivänä.
Ylimääräinen yhtiökokous 10.11.2008 päätti yhtiöjärjestyksen muuttamisesta. Uusi
yhtiöjärjestys rekisteröitiin kaupparekisteriin 14.11.2008.
Panostaja Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 26. tammikuuta 2009
Tampereella. Panostaja Oyj:n hallitukseen valittiin edelleen Matti Koskenkorva,
Jukka Ala-Mello, Hannu Tarkkonen, Hannu Martikainen ja Hannu Ketola.
Välittömästi yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen
järjestäytymiskokouksessa hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Matti
Koskenkorva ja varapuheenjohtajaksi Jukka Ala-Mello. Varsinaisiksi
tilintarkastajiksi valittiin KHT Eero Suomela ja KHT-yhteisö
PricewaterhouseCoopers Oy vastuullisena tilintarkastajana KHT Janne Rajalahti.
Yhtiökokous hyväksyi esitetyn tilinpäätöksen 1.11.2007 - 31.10.2008 ja
hallituksen ehdotuksen tilikauden voiton siirtämisestä voittovaroihin ja että
osinkoa jaetaan 0,12 euroa per osake. Osingonjaon täsmäytyspäivä oli 29.1.2009
ja maksupäivä 5.2.2009 alkaen. Lisäksi yhtiökokous myönsi vastuuvapauden
hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle.
Lisäksi varsinainen yhtiökokous peruutti yhtiökokouksen 18.12.2007 antaman omien
osakkeiden hankintaa koskevan valtuutuksen ja valtuutti hallituksen päättämään
omien osakkeiden hankkimisesta siten, että omia osakkeita hankitaan enintään
4.740.311 kappaletta tai muu alhaisempi määrä, joka yhdessä yhtiön tai sen
tytäryhtiöiden muiden hallussa tai panttina olevien omien osakkeiden kanssa on
enintään yksi kymmenesosa kaikista yhtiön osakkeista eli 4.740.311 osaketta.
Osakkeet hankitaan muutoin kuin osakkeenomistajien omistusten mukaisessa
suhteessa NASDAQ OMX Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä
kulloinkin vallitsevaan markkinahintaan. Osakkeiden hankinnassa noudatetaan
NASDAQ OMX Helsinki Oy:n ja Suomen Arvopaperikeskus Oy:n sääntöjä.
Valtuutus on voimassa 18 kuukautta valtuutuksen antamisesta lukien.
Hallitus käytti yhtiökokouksen 18.12.2007 antamaa valtuutusta, ja hankki
katsauskaudella 222.109 kappaletta yhtiön omia osakkeita. Lisäksi yhtiö sai
osakesarjojen yhdistämisen yhteydessä järjestetyssä maksuttomassa osakeannissa
37.160 kappaletta yhtiön omia osakkeita.
OSAKEPÄÄOMA JA OMAT OSAKKEET
Katsauskauden päättyessä Panostaja Oyj:n osakepääoma oli 5.529.081,60 euroa.
Osakkeiden lukumäärä on yhteensä 47.403.110 kappaletta.
Yhtiökokouksen 18.12.2007 ja hallituksen päätösten mukaisesti Panostaja Oyj
luovutti 19.12.2008 hallituksen jäsenille kokouspalkkioiden maksuna yhteensä
7.430 kappaletta osakkeita.
Yhtiön hallussa oleva omien osakkeiden määrä katsauskauden lopussa oli 991.590
kappaletta. Omien osakkeiden määrä vastasi 2,1 prosenttia koko katsauskauden
lopun osakemäärästä ja äänimäärästä.
PÄÄOMALAINA
Vaihdettavan pääomalainan 2006 velkamäärä oli katsauskauden lopussa 17.212.500
euroa ja se oikeuttaa yhteensä 10.125.000 uuden osakkeen merkitsemiseen.
Katsauskaudella pääomalainalla ei merkitty uusia osakkeita.
OSAKEKURSSIN KEHITYS JA OSAKKEENOMISTUS
Panostaja Oyj:n osakkeen kurssi vaihteli katsauskauden aikana 1,00 euron ja 1,25
euron välillä. Osakkeiden osakevaihto oli 2.669.671 kappaletta, mikä edustaa 5,9
%:a osakekannasta. Osakkeen tammikuun päätöskurssi oli 1,01 euroa. Yhtiön
osakekannan markkina-arvo oli tammikuun lopussa 47,9 milj. euroa ja yhtiöllä oli
3.005 osakasta (1.962).
Panostaja Oyj:n omistusosuudet muuttuivat, kun Panostaja Oyj:n maksuttomassa
osakeannissa annettavat uudet rekisteröitiin kaupparekisteriin. Panostaja Oyj
vastaanotti 14.11.2008 omistusosuuksien muuttumiseen liittyen seuraavat
ilmoitukset:
Matti Koskenkorvan osuus alitti 15 prosenttia Panostaja Oyj:n osakkeiden
äänimäärästä. Matti Koskenkorvan osuus on 6.124.452 osaketta, joka edustaa 12,9
% Panostaja Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä. Maija Koskenkorvan osuus
ylitti 10 prosenttia Panostaja Oyj:n osakkeiden äänimäärästä. Maija Koskenkorvan
osuus on 5.071.742 osaketta, joka edustaa 10,7 % Panostaja Oyj:n osakepääomasta
ja äänimäärästä. Olli Halmevuon osuus alitti 5 prosenttia Panostaja Oyj:n
osakkeiden äänimäärästä. Olli Halmevuon osuus 2.013.715 osaketta, joka edusti
4,2 % Panostaja Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä.
LÄHIAJAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Panostaja-konsernin merkittävimmät riskit on kuvattu tilinpäätöksessä. Lähiajan
riskit liittyvät erityisesti hankittujen yhtiöiden haltuunoton onnistumiseen.
Yleisen taloustilanteen voimakas heikkeneminen on aiheuttanut asiakaskysynnän
heikkenemistä ja on lisännyt luottotappioriskien todennäköisyyttä joissakin
segmenteissä.
NÄKYMÄT LOPPUTILIKAUDELLE
Panostaja-konserni tulee edelleen keskittymään perusliiketoimintastrategiansa
mukaiseen liikeideaan ja nykyisten liiketoiminta-alueiden kehittämiseen. Suurten
ikäluokkien eläkkeelle siirtyminen, jatkuvasti voimistuvat muutokset yritysten
liiketoimintaympäristössä ja kansainvälistyminen, tuovat markkinoille
lähivuosi-na suuren joukon ostettavia yrityksiä. Panostajan
toimintaedellytykset, käytet-tävissä olevat pääomat ja likvidit varat luovat
hyvän perustan toiminnan voimak-kaalle laajentamiselle. Lisääntyvä
yritystarjonta perinteisillä toimialoilla toimivissa pk-yrityksissä mahdollistaa
sekä laajentumisen jatkamisen uusille liiketoiminta-alueille että nykyisten
liiketoiminta-alueiden kasvattamisen.
Kansainvälisen taloustilanteen voimakas heikentyminen vaikuttaa Suomeen.
Suhdanneodotukset nykyisten liiketoiminta-alueiden toimialoilla ovat
voimakkaas-ti sidoksissa asiakasyritysten näkymiin. Panostaja-konsernin eri
liiketoiminta-alueilla näkymät vaihtelevat heikkenevistä varovaisen
positiivisiin. Rakennus-suhdanteen käänne on vaikuttanut osaan
Panostaja-konsernin liiketoiminta-alueista, mutta korjaaviin toimenpiteisiin on
ryhdytty jo hyvissä ajoin. Edellisellä tilikaudella toteutetut investoinnit
raportointi- ja seurantajärjestelmiin lisäävät reagointikykyä. Nykyinen
suhdannetilanne tarjoaa myös mahdollisuuksia yritysostoihin ja
Panostaja-konsernin kasvustrategiaa on tarkoitus toteuttaa hallituilla
yritysostoilla erityisesti olemassa oleville liiketoiminta-alueille. Konsernin
tilikauden liikevaihdon ja liikevoiton odotetaan vertailukautta heikommasta
ensimmäisen kvartaalin tuloksesta huolimatta ylittävän edellisen tilikauden
tason.
Panostaja Oyj
Hallitus
Lisätietoja antaa toimitusjohtaja Juha Sarsama, tel.040 774 2099
Panostaja Oyj
Juha Sarsama
toimitusjohtaja
Kaikki tässä tilinpäätöstiedotteessa esitetyt ennusteet ja arviot perustuvat
konsernin ja liiketoiminta-alueiden johdon tämänhetkisen näkemykseen talouden
tilasta ja kehittymisestä ja toteutuvat tulokset voivat olla merkittävästikin
erilaiset. Osavuosikatsauksen tiedot ovat tilintarkastamattomia.
TALOUDELLINEN INFORMAATIO
TULOSLASKELMA
--------------------------------------------------------------------------------
| | 11/08-1/09 | 11/07-1/08 | 11/07-10/08 |
--------------------------------------------------------------------------------
| (1000 euroa) | 3 kk | 3 kk | 12 kk |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto | 28 769 | 25 970 | 121 133 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminnan muut tuotot | 224 | 177 | 757 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kulut yhteensä | 28 698 | 24 931 | 111 881 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poistot ja arvonalentumiset | 872 | 670 | 3 602 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevoitto/-tappio | -577 | 546 | 6 407 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitustuotot ja -kulut | -414 | -394 | -2 058 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus osakkuusyhtiön tuloksista | 0 | 0 | 45 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Voitto ennen veroja | -991 | 152 | 4 394 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tuloverot | 0 | 70 | 1 635 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Voitto/tappio jatkuvista | -991 | 222 | 2 759 |
| liiketoiminnoista | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Voitto/tappio myydyistä | 0 | 742 | 11 038 |
| liiketoiminnoista | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden voitto/tappio | -991 | 964 | 13 797 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Jakautuminen | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | -909 | 674 | 12 694 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vähemmistölle | -82 | 290 | 1 103 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake jatkuvista | -0,020 | -0,002 | 0,037 |
| liiketoiminnoista €, | | | |
| laimentamaton | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake jatkuvista | -0,012 | 0,002 | 0,046 |
| liiketoiminnoista €, laimennettu | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake myydyistä | 0,000 | 0,017 | 0,247 |
| liiketoiminnoista €, | | | |
| laimentamaton | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake myydyistä | 0,000 | 0,014 | 0,201 |
| liiketoiminnoista,€ laimennettu | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake jatkuvista ja | -0,020 | 0,015 | 0,284 |
| myydyistä liiketoiminnoista €, | | | |
| laimentamaton | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake jatkuvista ja | -0,012 | 0,016 | 0,247 |
| myydyistä liiketoiminnoista, | | | |
| laimennettu € | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
TASE
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| (1 000 euroa) | 01/2009 | 01/2008 | 10/2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| VARAT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaiset varat | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Aineettomat hyödykkeet | 29 689 | 18 135 | 29 519 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Aineelliset hyödykkeet | 19 192 | 20 359 | 18 770 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuudet osakkuusyhtiöissä | 1 810 | 973 | 1 787 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut pitkäaikaiset varat | 7 274 | 365 | 4 797 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Korolliset saamiset | 69 | 0 | 65 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 58 034 | 39 832 | 54 938 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset varat | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vaihto-omaisuus | 24 119 | 21 958 | 22 991 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset | 18 921 | 18 811 | 22 552 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitusarvopaperit | 0 | 1 806 | 0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahavarat | 40 534 | 32 133 | 46 081 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 83 574 | 74 708 | 91 561 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Varat yhteensä | 141 607 | 114 540 | 146 499 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakepääoma | 5 529 | 5 424 | 5 529 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muu oma pääoma | 29 858 | 26 102 | 36 712 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 35 387 | 31 526 | 42 241 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Vähemmistön osuus | 11 234 | 7 771 | 11 562 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma yhteensä | 46 621 | 39 297 | 53 803 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Velat | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Laskennallinen verovelka | 1 753 | 1 582 | 1 729 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vaihtovelkakirjalaina | 16 906 | 18 113 | 16 878 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaiset velat | 41 160 | 31 971 | 41 119 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset velat | 35 166 | 23 577 | 32 970 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Velat yhteensä | 94 986 | 75 243 | 92 696 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 141 607 | 114 540 | 146 499 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
RAHAVIRTALASKELMA
--------------------------------------------------------------------------------
| | 01/2009 | 01/2008 | 10/2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminnan nettorahavirta | -433 | 2 719 | 3 751 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Investointien nettorahavirta | -2 660 | -1 533 | -4 470 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Vieraan pääoman lisäys | 696 | 15 700 | 30 400 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vieraan pääoman vähennys | -2 818 | -19 371 | -20 574 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Maksetut osingot | -24 | -4 399 | -4 263 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omien osakkeiden hankinta/myynti | -244 | -450 | -99 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoituksen nettorahavirta yhteensä | -2 389 | -8 520 | 5 464 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahavirtojen muutos | -5 482 | -7 335 | 4 745 |
--------------------------------------------------------------------------------
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
--------------------------------------------------------------------------------
| (1 000 euroa) | Osak | Yliku | Sijoit | Muunt | Voitt | Vähem | Yhteen |
| | e- | rssi- | ettun | o-ero | o- | mistö | sä |
| | pääo | rahas | vapaan | t | varat | -osuu | |
| | ma | to | oman | | | s | |
| | | | pääoma | | | | |
| | | | n | | | | |
| | | | rahast | | | | |
| | | | o | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma | 5 | 4 647 | 12 825 | 35 | 12 | 4 290 | 39 560 |
| 1.11.2007 | 424 | | | | 339 | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakeperusteisten | | | 21 | | | | 21 |
| maksujen kustannus | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden voitto | | | | | 674 | 290 | 964 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikaudella | | | 21 | | 674 | 290 | 985 |
| kirjatut tuotot ja | | | | | | | |
| kulut yhteensä | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osingon jako | | | | | - 3 | - 429 | - 4 |
| | | | | | 970 | | 399 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omien osakkeiden | | | -450 | | | | -450 |
| hankinta | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muuntoerot | | | | -19 | | | -19 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vähemmistöosuuksien | | | | | | 3 620 | 3 620 |
| hankinta | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma | 5 | 4 647 | 12 396 | 16 | 9 043 | 7 771 | 39 297 |
| 31.1.2008 | 424 | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma | 5 | 4 647 | 12 403 | -6 | 19 | 11 | 53 804 |
| 1.11.2008 | 529 | | | | 669 | 562 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakeperusteisten | | | 23 | | | | 23 |
| maksujen kustannus | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden voitto | | | | | -909 | -82 | -991 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikaudella | | | 23 | | -909 | -82 | -968 |
| kirjatut tuotot ja | | | | | | | |
| kulut yhteensä | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osingon jako | | | | | - 5 | - 260 | - 5 |
| | | | | | 569 | | 829 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omien osakkeiden | | | -252 | | | | -252 |
| hankinta | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omien osakkeiden | | | 8 | | | | 8 |
| myynti | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muuntoerot | | | | -155 | | | -155 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vähemmistöosuuksien | | | | | | 13 | 13 |
| hankinta | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma | 5 | 4 647 | 12 182 | -161 | 13 | 11 | 46 621 |
| 31.1.2009 | 529 | | | | 190 | 234 | |
--------------------------------------------------------------------------------
TUNNUSLUVUT
--------------------------------------------------------------------------------
| | 01/2009 | 01/2008 | 10/2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma per osake, € | 0,76 | 0,71 | 0,93 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakemäärä tilikaudella keskimäärin, 1 000 | 46 343 | 44 113 | 44 760 |
| kpl | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakemäärä tilikauden lopussa, 1 000 kpl | 47 403 | 44 113 | 46 076 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakeannit/ vvk-vaihdot tilikaudella, 1 000 | 0 | 0 | 875 |
| kpl | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakemäärä keskimäärin, 1 000 kpl, | 56 468 | 55 142 | 54 885 |
| laimennettuna | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oman pääoman tuotto, % | -7,9 | 9,8 | 29,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 0,3 | 8,9 | 18,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Bruttoinvestoinnit | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pysyviin vastaaviin, (Me) | 2,8 | 8,8 | 24,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| % liikevaihdosta | 3,5 | 27,7 | 19,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Korolliset velat | 62 024 | 52 361 | 64 189 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omavaraisuusaste, % | 33,0 | 34,5 | 36,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Henkilöstö keskimäärin | 761 | 727 | 646 |
--------------------------------------------------------------------------------
Tunnuslukujen laskennassa on eliminoitu yhtiön hallussa olevat omat osakkeet.
KONSERNIN KEHITYS NELJÄNNESVUOSITTAIN
--------------------------------------------------------------------------------
| (milj.euroa) | IFRS | IFRS | IFRS | IFRS | IFRS | IFRS | IFRS | IFRS |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Q2/07 | Q3/07 | Q4/07 | Q1/08 | Q2/08 | Q3/08 | Q4/08 | Q1/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto | 10,2 | 23,1 | 25,7 | 26,0 | 28,4 | 31,0 | 35,8 | 28,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoim. | 0,1 | 0,2 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,4 | 0,2 |
| muut tuotot | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kulut | 10 | 21,1 | 24,0 | 24,9 | 26,6 | 28,3 | 31,9 | 28,7 |
| yhteensä | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poistot | 0,2 | 0,4 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 1,2 | 1,0 | 0,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevoitto | 0,1 | 1,8 | 1,4 | 0,5 | 1,2 | 1,6 | 3,2 | -0,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoituserät | -0,2 | -0,4 | -0,5 | -0,4 | -0,6 | -0,7 | -0,4 | -0,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos ennen | -0,1 | 1,4 | 0,9 | 0,1 | 0,6 | 0,9 | 2,8 | -1,0 |
| veroja | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Verot | 0,0 | 0,3 | 0,2 | -0,1 | 0,9 | 0,6 | 0,2 | 0,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vähemmistö- | 0,6 | 0,4 | 0,3 | 0,3 | 0,7 | -0,4 | 0,5 | -0,1 |
| osuus | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Voitto | -0,6 | 1,8 | 0,7 | 0,0 | -0,7 | 1,9 | 1,6 | -0,9 |
| jatkuvista | | | | | | | | |
| liiketoiminn | | | | | | | | |
| oista | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Voitto | 2,0 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 1,7 | | 0,5 | 0,0 |
| myydyistä | | | | | | 8,1 | | |
| liiketoiminn | | | | | | | | |
| oista | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden | 1,4 | 2,5 | 1,4 | 0,7 | 1,0 | 10,0 | 2,1 | -0,9 |
| voitto | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
ANNETUT VAKUUDET
1 000 euroa 01/2009 01/2008 2008
Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet
Kiinteistökiinnitykset 8 234 9 317 8 621
Yrityskiinnitykset 30 955 21 540 30 905
Annetut pantit 48 182 31 078 48 734
Muut Vastuut 93 3 936 93
Leasingsopimuksista maksettavat määrät
Yhden vuoden kuluessa 2 044 679 1 716
Yli vuoden mutta enintään viiden vuoden
kuluttua 3 939 726 4 505
Yhteensä 5 983 1 405 6 221
Vastuiden arvona on käytetty vakuuden nimellis - tai kirjanpitoarvoa.
SEGMENTTI-INFORMAATIO
Konsernin segmenttiraportoinnissa liiketoiminnallinen segmentti on määritelty
ensisijaiseksi segmenttiraportointimuodoksi. Konserni raportoi katsauskaudelta
kuusi liiketoiminnallista segmenttiä. Konsernilla ei ole toissijaista
segmenttijakoa.
--------------------------------------------------------------------------------
| 1 000 euroa | 1/2009 | 1/2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| LIIKEVAIHTO | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Teollisuuden palvelut | 4 736 | 4 569 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Puusepänteollisuus | 1 360 | 1 982 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tukkukauppa | 9 304 | 10 113 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma | 4 581 | 4 639 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Digitaaliset palvelut | 3 079 | 0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut | 5 996 | 4 846 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eliminoinnit | -287 | -179 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 28 769 | 25 970 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| LIIKEVOITTO | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Teollisuuden palvelut | 146 | 381 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Puusepänteollisuus | -161 | -72 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tukkukauppa | 336 | 594 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma | 16 | 36 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Digitaaliset palvelut | 278 | 0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut | -1 192 | -393 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | -577 | 546 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
SEGMENTTI-INFORMAATIO NELJÄNNESVUOSITTAIN
--------------------------------------------------------------------------------
| (milj.euroa) | Q3/07 | Q4/07 | Q1/08 | Q2/08 | Q3/08 | Q4/08 | Q1/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Teollisuuden | 5,0 | 5,2 | 4,6 | 5,2 | 6,3 | 6,3 | 4,7 |
| palvelut | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Puusepänteollisuus | 2,2 | 2,5 | 2,0 | 2,2 | 1,6 | 1,7 | 1,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tukkukauppa | 10,1 | 12,6 | 10,1 | 11,3 | 11,7 | 12,3 | 9,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma | 0,0 | 0,0 | 4,6 | 4,6 | 4,1 | 5,1 | 4,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Digit.painopalv | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 2,7 | 3,2| 3,0|
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut | 5,8 | 5,2 | 4,6 | 5,1 | 4,6 | 7,2 | 5,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 23,1 | 25,7 | 26,0 | 28,4 | 31,0 | 35,8 | 28,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
Liikevoitto | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Teollisuuden | 1,0 | 0,5| 0,4| 0,2| 0,7 | 1,0| 0,1|
| palvelut | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Puusepänteollisuus | 0,2 | 0,3 | -0,1 | 0,2 | 0,0 | 0,1 | -0,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tukkukauppa | 0,6 | 0,8 | 0,6 | 0,0 | 1,6 | 0,6| 0,3|
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,4 | 0,2 | 0,5 | 0,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Digit.painopalv | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,6 | 0,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut | 0,0 | -0,2 | -0,4 | 0,4 | -1,0| 0,4 | -1,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 1,8 | 1,4 | 0,5 | 1,2 | 1,6 | 3,2 | -0,6|
--------------------------------------------------------------------------------
Panostaja Oyj on panostusyhtiö. Yhtiö panostaa suomalaisiin perinteisten
toimialojen pieniin ja keskisuuriin yrityksiin. Panostaminen toteutetaan lähinnä
yritysostojen kautta. Panostaja- konserni panostaa yrityksiin liiketaloudellisia
resursseja ja strategista osaamista. Tavoitteena on nostaa panostettava yritys
alallaan vahvaksi tekijäksi ennalta sovitun aikataulun mukaisesti. Tämän jälkeen
yritys jatkaa toimintaansa itsenäisenä kasvuyrityksenä.
Yhtiö toimii tällä hetkellä kolmellatoista liiketoiminta-alueella. Oy Alfa-Kem
Ab valmistaa ja markkinoi teollisuuskemikaaleja, siivousaineita ja
suurkeittiöaineita. Ecosir Oy, Kospa Oy ja Puztec Oy ovat erikoistunut jäte- ja
kiinteistöhuollon laiteratkaisuihin. Heatmasters Group tarjoaa metallien
lämpökäsittelypalvelua Suomessa ja kansainvälisesti sekä valmistaa, kehittää ja
markkinoi lämpökäsittelyteknologiaa. Helayhtiöt Suomen Helakeskus Oy ja
Seinäjoen Rakennustarvike ja Lukko Oy ovat rakennus- ja kalustehelojen keskeisiä
tukkukauppiaita Suomessa. Kiinnitinyhtiöt Helsingin Laaturuuvi Oy, Porin Pultti
Oy ja Ruuvipojat Oy palvelevat jälleenmyyjiään valtakunnallisesti. KL-Varaosat
on Mercedes Benz- ja BMW-henkilöautojen alkuperäisvaraosien ja tarvikkeiden
maahantuoja, tukkukauppa ja jälleenmyyjä. Kopijyvä Oy on yksi Suomen suurimmista
digitaalisia painopalveluja tarjoavista yrityksistä. Lukkoexpert Security Oy on
lukituksen, oviautomatiikan ja turvallisuusteknologian ja -palveluiden
asiantuntija. Lämpö-Tukku Oy on erikoistunut LVI-alan tukkukauppaan. Suomen
Puunjalostus Oy harjoittaa puusepänteollisuutta, päätuotteinaan massiivipuiset
sisäovet ja puuportaat. Takoma Oyj on pörssinoteerattu yrittäjävetoiseen
liiketoimintamalliin perustuva konepajaryhmä. Toimex Oy harjoittaa LVI-alan
kannakkeiden valmistusta ja myyntiä. Vallog Oy on suomalaisen
metalliteollisuuden valmistus- ja logistiikka-palveluihin erikoistunut yritys.