Luxembourg, den 3. maj 2010
Investeringsinstituttet Sparinvest SICAV
Under henvisning til OMX' regler for udstedere af investeringsbeviser skal vi
hermed på vegne af de berørte foreninger med tilhørende afdelinger
offentliggøre, at vi igen er i stand til at foretage beregning af indre værdier
for de pågældende afdelinger. De indre værdier er indberettet til OMX Nordic
Exchange Copenhagen A/S.
Der er tale om følgende afdelinger
SSILB Long Danish Bonds (DKK) LU138507396
SSIGV Global Value (EUR) LU138501191
SSIHYVALB High Yield Value Bonds (EUR) LU0232765429
SSIHYVALBO High Yield Value Bonds (DKK) LU0239738551
SSIGSCV Global Small Cap Value LU0264925131
SSIIGVB Investment Grade Value Bonds LU0264925727
SSIPRO Procedo LU0139792278
SSISEC Securus LU0139791205
SSIEQ Equitas LU0362354549
SSIEGV Ethical Global Value LU0362355355
SSIPG Property Global LU0401722383
SSIEV European Value LU0264920413
Vi beklager forsinkelsen.
Med venlig hilsen
Jan Stig Rasmussen,
Direktør
Sparinvest S.A.
Kontaktperson: Ulla Tarstrup, tlf. 36 34 74 38
Indberetning af indre værdi for Investeringsinstituttet Sparinvest SICAV
| Source: Investeringsforeningen Sparinvest
Recommended Reading
-
Det skal oplyses, at suspension af nedenstående afdelinger nu er ophævet, hvorfor det igen er muligt at handle i afdelingerne. Der er tale om følgende afdelinger: Fund NameISINOrder Book CodeKorte...
Read More -
Under henvisning til Nasdaq Copenhagens regler for udstedere af investeringsbeviser skal ID-Sparinvest, Filial af Sparinvest S.A., Luxembourg hermed på vegne af de berørte afdelinger i...
Read More