BOKSLUTSKOMMUNIKÉ, 1 JANUARI - 31 DECEMBER 2010


OKTOBER - DECEMBER

  • Nettoomsättningen i koncernen och moderbolaget uppgick till 50 TSEK         (70 TSEK)
  • Resultat i koncernen och moderbolaget före av- och nedskrivningar (EBITDA) uppgick till -2 467 MSEK (-1 562 MSEK)
  • Rörelseresultatet i koncernen och moderbolaget uppgick till – 2 807 MSEK               (-28 286 MSEK)
  • Forestlight förvärvade 100% av aktierna i filmdistributören Noble Entertainment AB den 21 december 2010. Förvärvsanalysen är upprättad per 2010-12-31, vilket innebär att koncernens resultaträkning för 2010 är densamma som moderbolagets.
  • Forestlight förvärvade 30,4% aktier i filmdistributören Tri Art Film AB.
  • Avtal har tecknats om finansiering av produktionen av Astrid Silverlock.
  • Likvida medel i koncernen uppgick per balansdagen till 12 371 TSEK varav 5 501 TSEK ingick i förvärvet av Noble Entertainment AB.

JANUARI - DECEMBER

  • Nettoomsättningen i koncernen och moderbolaget uppgick till 100 TSEK        (781 TSEK)                
  • Rörelseresultatet i koncernen och moderbolaget uppgick till -14 916 MSEK               (- 29 482 MSEK)
  • Avskrivningar i koncernen och moderbolaget av anläggningstillgångar var    6 478 MSEK (27 484 MSEK)
  • Antalet anställda i Forestlight Studio var 6 personer per den 31 december 2010. Motsvarande antal var 8 personer per den 31 december 2009. Antal anställda i Noble Entertainment var 9 personer per den 31 december 2010. Motsvarande antal var 33 personer per den 31 december 2009.


Kommentar från VD, Peter Levin

Ett spännande år med mycket högt tempo där vi utvecklat vår studio samt tillfört bolaget ytterligare ett affärsområde genom förvärvet av filmdistributören Noble Entertainment. Hårt och målmedvetet arbete har resulterat i att vi nu är på god väg att positionera oss som ett nytt oberoende underhållningsbolag.

Forestlight Studio tecknade i oktober 2010 avtal om att producera all animation till filmen ”Yoko”. Filmen har premiär 2012 och Forestlights arbete med projektet löper från januari till juli 2011. Vi har under december rekryterat ca 10 frilansare för detta projekt. Avtalet för ”Yoko” var ett genombrott för Forestlight. Genom vår medverkan i ett internationellt filmprojekt med en total budget överstigande 85 MSEK får vi oerhört värdefull erfarenhet och kompetens

Vi skrev i vår senaste kvartalsrapport att vi skulle slutföra förhandlingarna kring ”Astrid Silverlock” senast under första kvartalet 2011. Våra förhoppningar var dock att detta skulle ske redan på American Film Market (AFM), i början på november 2010, något vi också lyckades med! Det var ett starkt ögonblick då vi tillsammans med Bron Studios och Stealth Media ingick partnerskap för produktion och internationell försäljning. Produktionsstart är planerad till kvartal 2 2011.

I samband med AFM presenterade vi även nästa långfilmskoncept, ”Chinchillas”, för ett antal utvalda potentiella partners och intresset för detta projekt var mycket stort. Vi har därefter engagerat två mycket etablerade engelska manusförfattare, Andy Riley och Kevin Cecil.  

Utöver ovanstående fortsätter det spännande samarbetet med Iain McCaig’s filmprojekt ”Book of Secrets”.

Våra ambitioner inom reklamfilm har ännu inte givit det resultat som vi önskat och denna del av vår verksamhet kommer därför att vara fortsatt prioriterad under 2011. Vi kan dock nämna att vi under 2010 bl.a. producerat animationen till en reklamfilm för Nestlé samt mindre underleveranser i andra sammanhang.

 

Noble Entertainment

I augusti togs den första kontakten med den rekonstruktör som drev filmdistributören Noble Entertainment’s rekonstruktion och vi beslutade oss därefter för att undersöka möjligheten att förvärva Noble. Processen tog mycket lång tid men den 21 december kunde vi äntligen slutföra detta förvärv.

Noble Entertainment grundades 2002 och positionerade sig 2008 som en av Sveriges större oberoende filmdistributörer. Noble hade dock expanderat allt för snabbt, dålig administrativ ordning, för hög kostnadsmassa och ständiga likviditets problem ledde till att bolaget inledde en företagsrekonstruktion den 31 mars 2010.

Genom förvärvet av Noble erhåller Forestlight en redan etablerad verksamhet med en rad intressanta synergier samt tillförs ett helt nytt affärsområde. Noble har genomfört ca 600 releaser sedan start och kommer under 2011att släppa 8-10 filmer på bio samt ca 40-60 titlar på dvd och blu-ray. Vi har återetablerat en stark inköpsallians som tillsammans köper rättigheter för hela Norden för alla format (bio, dvd, video on demand, TV etc)

Bland kommande releaser 2011 finns bland annat ”Rabbit Hole” av John Cameron Mitchell med bl.a. Nicole Kidman, Aaron Eckhart och Dianne Wiest, ”Lincoln Lawyer” av Brad Furman med bl.a. Matthew McConaughey, Marisa Tomei och Ryan Phillippe, nya ”Conan the Barbarian” av Marcus Nispel med Jason Momoa, ”Trespass” av Joel Schumacher med Nicole Kidman och Nicolas Cage. Uppmärksammade ”Solsidan 1” och ”Mad Men” är två exempel på Noble Entertainments stora framgångar i kategorin TV-serier.  

Forestlight Studio har förvärvat Noble Entertainment AB för en köpeskilling om 10 MSEK, varav 5,5 MSEK kontant och 4,5 MSEK som kommer att utbetalas årsvis med 1,5 MSEK per år under tre års tid från förvärvets fullbordande. Säljaren har vidare rätt till tilläggsköpeskilling på procentuell basis utifrån Noble Entertainments resultat efter finansnetto under räkenskapsåren 2011, 2012 och 2013. Eventuell tilläggsköpeskilling kommer att utbetalas under första kvartalet 2014.

I december 2010 har Forestlight Studio köpt film- och tv-rättigheter för 16 MSEK. Köpet har finansierats av Cantus Invest AB. Därutöver har Forestlight Studio under 2011 tillskjutit 13 MSEK till Noble Entertainment för hantering av dess skulder. Förvärvet av Noble Entertainment möjliggjordes genom lån på för Forestlight Studio fördelaktiga villkor från dess huvudägare Cantus Invest.

I december 2010 beslöt vi även att under 2011 investera 2 mkr i ett nytt spännande filmdistributionsbolag för s.k. kvalitetsfilm, Tri Art Film AB. Förutom grundarna med Mattias Nohrborg i spetsen så investerar också Folkets Hus & Parker (www.fhp.nu), en av Sveriges största biografägare, ytterligare ca 5 msek. Forestlight har två platser i styrelsen för Tri Art och kommer att arbeta hårt och aktivt för att utveckla verksamheten i Tri Art. Vår investering i Tri Art är ytterligare ett spännande komplement till vår strategi att bli ett ledande oberoende underhållningsföretag och medför även en rad potentiella synergier främst med verksamheten i Noble Entertainment men även med vår studio.

Vi har många nya och duktiga medarbetare i organisationen samt flera spännande projekt i pipelinen och tillsammans med våra partners och aktieägare så ser vi verkligen fram emot det nya året där vi skall fortsätta det målmedvetna arbetet med att bygga ett framgångsrikt och lönsamt underhållningsföretag!

 

Peter Levin, VD


Attachments

FLAB BOKSLUTSKOMMUNIKE 2010.pdf
GlobeNewswire