ORAL HAMMASLÄÄKÄRIT OYJ, PÖRSSITIEDOTE 29.4.2011 klo 8.50
LIIKEVAIHTO KASVOI VAHVASTI - ORAL HAMMASLÄÄKÄRIT OYJ:N OSAVUOSIKATSAUS
1.1.-31.3.2011
- Liikevaihto 11,6 (9,5) milj. euroa, kasvua 21,8 prosenttia
- Käyttökate 0,8 (0,8) milj. euroa
- Liiketulos 0,3 (0,4) milj. euroa eli 2,2 (4,2) prosenttia liikevaihdosta
- Katsauskauden tulos 0,2 (0,3) milj. euroa
- Liiketoiminnan rahavirta 0,5 (1,2) milj. euroa
- Osakekohtainen tulos 0,02 (0,05) euroa
- Koko vuoden 2011 liikevaihdon arvioidaan edelleen ylittävän 48 miljoonaa euroa
ilman mahdollisia yritysjärjestelyjä. Yhtiö on aiemmin tilinpäätöstiedotteessaan
arvioinut, että koko vuoden suhteellinen kannattavuus kehittyy edelleen
suotuisasti. Yhtiö tarkentaa tulosarviotaan siten, että euromääräisen
liiketuloksen arvioidaan paranevan edellisvuodesta.
Oral Hammaslääkärit Oyj on monipuolisia suu- ja hammasterveyden palveluja
tuottava yhtiö, jonka hammaslääkäriasemilla työskenteli jakson lopussa 637
hammasterveyden ammattilaista. Katsauskauden lopussa Oral-ketjuun kuului 22
hammaslääkäriasemaa ja 132 (101) hoitoyksikköä eli täysin varusteltua
hoitohuonetta. Hoitokäyntejä asemille tehtiin yhteensä 64.000 (53.000), jossa on
kasvua 20,8 prosenttia.
Oral Hammaslääkärit Oyj:n taloudellisena tavoitteena on liikevaihdon
kasvattaminen 80 miljoonaan euroon vuoden 2015 loppuun mennessä.
Tulostavoitteena on vähintään kymmenen prosentin liiketulos liikevaihdosta
vuonna 2015. Kasvu tullaan toteuttamaan sekä yritysostoin että laajentamalla
nykyisiä asemia. Yhtiö selvittää myös mahdollisuuksia laajentaa asemaverkostoaan
kansainvälisesti.
Toimitusjohtajan kommentti
"Oralin vuosi on alkanut myynnin osalta vahvana. Liikevaihtomme kasvoi yli
viidenneksen, ja uskomme sen kehittyvän edelleen suotuisasti. Liikevaihtoa
kasvattivat viime vuoden jälkimmäisellä puoliskolla valmistuneet merkittävät
laajennukset useilla asemillamme.
Myös muut asemamme ovat saaneet alkuvuonna ilahduttavan paljon uusia asiakkaita,
eli Oralin nimen kasvava tunnettuus näkyy odotetusti kasvavina asiakasvirtoina.
Strategiamme rakentaa asemista markkinajohtajia keskeisille paikoille on
osoittautunut onnistuneeksi.
Tuloskehityksessä jäimme alkuvuonna tavoitteistamme. Tähän vaikutti Hakaniemen
laajentamiseen ja Kuopion uuden aseman rakentamiseen liittyvät aikataulut.
Molemmat asemat aloittivat toimintansa hieman suunniteltua myöhemmin, maaliskuun
loppupuolella, joten laajennuksiin liittyvät kustannukset rasittivat tulosta
ennen kuin asemat alkoivat tuottaa liikevaihtoa. Myös Helsingin Erottajan
käyttöasteet olivat joulukuussa valmistuneen mittavan laajennuksen jälkeen vielä
keskimääräistä alhaisemmalla tasolla. Uskon tuloksen parantuvan vuoden loppua
kohden, kun uusien ja laajennettujen asemien käyttöasteet kohoavat. Lisäksi
tulosta heikensi syksyllä hankitun hammaslaboratorion integrointi.
Tulevaa kasvua varten järjestimme katsauskauden alussa osakkeenomistajille
merkintäetuoikeusannin, joka merkittiin täysimääräisesti. Annilla kerätyn
pääoman ja samaan aikaan tehdyn lainajärjestelyn ansiosta olemme entistä
paremmissa asemissa laajentamaan Oral-ketjua edelleen", sanoo Oralin
toimitusjohtaja Marina Vahtola.
Liikevaihto ja tulos
Yksityisten hammasterveyspalveluiden kysyntä on säilynyt vakaana. Oralin
potilasmäärät ovat kasvaneet odotetusti niin uusilla kuin jo pitempään
toimineilla hammaslääkäriasemilla.
Oral Hammaslääkärit Oyj:n liikevaihto 1.1.-31.3.2011 kasvoi 21,8 prosenttia ja
oli 11,6 (9,5) miljoonaa euroa. Katsauskauden tulos oli 0,2 (0,3) miljoonaa
euroa. Liiketulos sisältää 125.000 euroa yritys- ja liiketoimintakauppojen
lisäkauppahintoihin liittyviä tuloutuksia, jotka on kirjattu liiketoiminnan
muihin tuottoihin. Osakekohtainen tulos oli 0,02 (0,05) euroa osakkeelta.
Osakeoptioilla ei ollut laimentavaa vaikutusta osakekohtaiseen tulokseen.
Tammi-maaliskuun liikevaihtoa kasvattivat vuonna 2010 tehdyt yritysostot ja
toimipaikkojen laajennukset sekä erityisesti laajennusten myötä rekrytoitujen
uusien hammaslääkäreiden tuoma lisääntynyt tarjonta.
Liiketulosta rasittivat Hakaniemen aseman laajennukseen ja Kuopion uuden aseman
rakentamiseen liittyvät kulut. Molemmat asemat aloittivat toimintansa maaliskuun
loppupuolella, joten laajennuksiin liittyvät kustannukset rasittivat tulosta
ennen kuin asemat alkoivat tuottaa liikevaihtoa. Myös Helsingin Erottajan
käyttöasteet olivat joulukuussa valmistuneen mittavan laajennuksen jälkeen vielä
keskimääräistä alhaisemmalla tasolla. Uusien ja laajennettujen asemien
käyttöasteiden nousu parantaa tuloskehitystä loppuvuoden aikana. Alkuvuoden
tuloskehitystä heikensi lisäksi elokuussa 2010 hankitun hammaslaboratorion
integrointi.
Tase, rahoitus ja investoinnit
Oral Hammaslääkärit Oyj -konsernin taseen loppusumma 31.3.2011 oli 29,6 (19,9)
miljoonaa euroa. Myyntisaamiset ja muut lyhytaikaiset saamiset olivat 3,0 (2,0)
miljoonaa euroa. Korollisia nettovelkoja oli 7,1 (5,7) miljoonaa euroa, joista
2,7 (2,1) miljoonaa euroa oli lyhytaikaisia ja 4,4 (3,6) miljoonaa euroa
pitkäaikaisia velkoja. Velkojen määrän kasvu liittyy yrityskauppojen ja muun
laajentumisen vaatimaan lainoitukseen. Korollisiin nettovelkoihin sisältyy 0,9
(0,7) miljoonaa euroa tehtyjen yrityskauppojen loppukauppahintoja, joiden
toteutuminen riippuu asemien tuloksentekokyvystä seuraavien vuosien aikana.
Konsernin maksuvalmius eli quick ratio -tunnusluku oli 0,84 (0,36).
Liiketoiminnan rahavirta oli 0,5 (1,2) miljoonaa euroa.
Konsernin bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen olivat 1,5 (0,4) miljoonaa euroa.
Investoinnit muodostuvat katsauskaudella toteutetuista liiketoiminta- ja
yrityshankinnoista sekä ostettujen asemien kalustojen, hoitolaitteiden ja
toimitilojen muuttamisesta Oral-ketjukonseptin mukaisiksi.
Yrityshankintojen tuomien aineettomien oikeuksien poistot muodostavat olennaisen
osan konsernin poistoista. Tällaisia ovat erityisesti taseeseen IFRS:n mukaan
kirjatut poistot potilaskannoista ja kilpailukieltosopimuksista.
Omavaraisuusaste oli katsauskauden lopussa 52,4 (42,5) prosenttia.
Omavaraisuutta nosti tarkastelujaksolla toteutettu merkintäoikeusanti.
Tulevan kasvun rahoittamiseksi Oral Hammaslääkärit Oyj järjesti tammi-
helmikuussa osakkeenomistajille maksullisen merkintäetuoikeusannin, jossa
laskettiin liikkeelle uusia osakkeita kuudella miljoonalla eurolla. Kaikki
annissa liikkeeseen lasketut 2.164.628 uutta osaketta merkittiin. Annista
kerättiin 6,0 miljoonaa euroa, ja omaan pääomaan kirjataan annin kulujen jälkeen
noin 5,5 miljoonaa euroa. Samanaikaisesti merkintäoikeusannin kanssa sovittiin
vieraan pääoman ehtoisesta enintään kahdeksan miljoonan euron
rahoitusjärjestelystä, joka voidaan ottaa käyttöön asteittain.
Henkilöstö ja asiantuntijaresurssit
Oralin työyhteisö koostuu pääosin vastaanotoilla toimivista hammaslääkäreistä,
hammashoitajista, suuhygienisteistä ja toimistohenkilöstöstä. Oral-konsernissa
työskenteli tammi-maaliskuussa keskimäärin 592 (530) koko- ja osa-aikaista
henkilöä ja kauden lopussa 637 (530) henkilöä. Kauden lopun
henkilöstövahvuudesta 480 (397) oli työsuhteessa Oraliin ja 157 (133)
työskenteli sopimussuhteessa ammatinharjoittajana.
Yhtiössä panostettiin kuluvan kauden aikana henkilöstö- ja viestintätoimintojen
kehittämiseen. Kaudella perustettiin henkilöstötoimintojen kehittämisestä
vastaavan henkilöstöpäällikön tehtävä. Henkilöstöpäällikkö aloitti tehtävässään
1.2.2011. Samanaikaisesti yhtiön palveluksessa aloitti osa-aikainen
viestintäpäällikkö.
Konsernin rakenne
Konsernin emoyhtiö on Oral Hammaslääkärit Oyj, jolla oli tilikauden päättyessä
tytäryhtiöinään Oral Hammaslääkärit Seinäjoki Oy, Oral Hammaslääkärit Itäkeskus
Oy, Oral Hammaslääkärit Tikkurila Oy sekä Hammaskeskus Oy Ab ja sen kokonaan
omistama tytäryhtiö Finvia Oy. Kaikki konserniyhtiöt harjoittavat operatiivista
liiketoimintaa.
Oralilla oli katsauskauden päättyessä yhteensä 22 hammaslääkäriasemaa Espoossa,
Helsingissä, Hämeenlinnassa, Hyvinkäällä, Jyväskylässä, Järvenpäässä, Kuopiossa,
Lahdessa, Mikkelissä, Vihdin Nummelassa, Porissa, Seinäjoella, Tampereella,
Torniossa, Turussa, Vaasassa ja Vantaalla.
Liiketoiminnan kehittäminen ja yritysjärjestelyt
Oralin tavoitteena on liikevaihdon kasvattaminen 80 miljoonaan euroon vuoden
2015 loppuun mennessä. Tulostavoitteena on vähintään kymmenen prosentin
liiketulos liikevaihdosta vuonna 2015. Kasvu tullaan toteuttamaan sekä
yritysostoin että laajentamalla nykyisiä asemia vaarantamatta yhtiön
maksuvalmiutta tai vakavaraisuutta. Lisäksi selvitetään kokonaan uusien asemien
rakentamista keskeisille liikepaikoille sekä mahdollisuuksia laajentaa
asemaverkostoa kansainvälisesti lähivuosina.
Oral-ketjun tarjonta laajeni jakson aikana kahdella liiketoimintakaupalla,
joista tiedotettiin joulukuussa 2010. Oral tiedotti joulukuussa ostavansa sekä
Kuopion Hammaslaser Oy:n että Helsingin Hakaniemessä toimivan Deltadent Oy:n
liiketoiminnan. Omistukset ostettuihin liiketoimintoihin siirtyivät Oralille
maaliskuussa 2011.
Kuopion Hammaslaserin toiminta yhdistettiin Oral-ketjuun 1.3.2011. Hammaslaserin
hankintaan liittyi myös toiminnan siirtäminen ja laajentaminen uusiin tiloihin.
Uusi asema aloitti Kuopion keskustassa sijaitsevassa kauppakeskuksessa viidellä
hoitoyksiköllä maaliskuun puolivälissä.
Helsingin Hakaniemessä toimivan Deltadent Oy:n toiminta yhdisteltiin Oral-
ketjuun 1.3.2011. Toiminta siirrettiin uusiin tiloihin Helsingin Hakaniemessä
niin, että asemalla toimii maaliskuun puolivälistä lähtien kahdeksan
hoitoyksikköä entisen neljän sijaan.
Hankittujen liiketoimintojen vaikutus konsernin taseeseen ja tulokseen esitetään
tämän tiedotteen taulukko-osassa.
Osakkeet ja osakepääoma
Oral Hammaslääkärit Oyj:n kokonaan maksettu ja kaupparekisteriin merkitty
osakepääoma 31.3.2011 oli 570.807,20 euroa. Osakkeita oli rekisterissä
8.742.042 kappaletta. Jokainen osake oikeuttaa yhteen ääneen. Osakkeilla ei ole
nimellisarvoa. Osakkeiden lukumäärä kasvoi katsauskauden aikana
merkintäoikeusannin, optio-oikeuksilla tehtyjen osakemerkintöjen ja johdolle
suunnatun annin seurauksena yhteensä 282.614 osakkeella.
Oral Hammaslääkärit Oyj:n hallitus päätti 10.1.2011 toteuttaa yhtiökokouksen
25.3.2010 antaman valtuutuksen perusteella osakkeenomistajien
merkintäetuoikeuteen perustuvan noin kuuden miljoonan euron maksullisen
osakeannin. Merkittäväksi tarjottiin 2.164.628 uutta osaketta. Merkittäväksi
tarjottiin yksi uusi osake jokaista kolmea täsmäytyspäivänä omistettua osaketta
kohden. Merkintähinta oli 2,78 euroa osakkeelta ja merkintäaika
18.1.- 3.2.2011. Kaupankäynti merkintäoikeuksilla alkoi 18.1.2011 ja päättyi
27.1.2011.
Annissa merkittiin merkintäoikeuksien perusteella 2.129.332 uutta osaketta
(98,37 prosenttia kaikista merkintäetuoikeusannissa tarjotuista osakkeista).
Merkintäetuoikeuksien perusteella merkitsemättä jääneet 35 296 osaketta (1,63
prosenttia osakkeista) tarjottiin merkintäetuoikeusannin ehtojen mukaisesti
pääjärjestäjänä toimivan Nordea Pankki Suomi Oyj:n merkittäväksi ja myytäväksi
edelleen markkinahintaan. Uudet osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
10.2.2011.
Merkintäetuoikeusannin lisäksi rekisteröityjen osakkeiden määrä lisääntyi
29.3.2011 yhteensä 83.528 uudella osakkeella. Näistä 55.974 osakkeen merkinnät
perustuvat yhtiön avainhenkilöille suunnattuun optio-ohjelmaan 2007A, jossa
osakkeen merkintähinta oli noin 3,10 euroa ja merkintäaika 1.4.2010-31.3.2011.
Tehtyjen merkintöjen jälkeen kaikki 2007A-optio-ohjelman mukaiset
merkintäoikeudet on käytetty.
Kaupparekisteriin 29.3.2011 rekisteröidyistä osakkeista 16.960 annettiin
Itäkeskuksen Hammaslääkäriasema Oy:n entisille omistajille perustuen suunnattuun
optio-ohjelmaan, jossa osakkeet olivat kauppakirjan mukaisesti osa ehdollista
lisäkauppahintaa. Osakkeiden merkintähinta oli noin 2,95 euroa ja merkintäaika
28.2.2011-31.5.2011. Tehtyjen merkintöjen jälkeen kaikki Itäkeskuksen
Hammaslääkäriasema Oy:n entisille omistajille suunnatun optio-ohjelman mukaiset
merkintäoikeudet on käytetty.
Kaupparekisteriin 29.3.2011 rekisteröidyistä osakkeista 10.594 perustuu Oral
Hammaslääkärit Oyj:n hallituksen päätökseen suunnatusta osakeannista Oral
Hammaslääkärit Oyj:n johdolle. Uudet osakkeet ovat osa aiemmin sovittua johdon
kannustinjärjestelmää. Osakkeen merkintähinta oli 4,00 euroa/osake perustuen
kannustinjärjestelmän määrittämällä tavalla Oral Hammaslääkärit Oyj:n osakkeen
kaupankäynnillä painotettuun keskiarvoon 1.7.-31.12.2010.
Osakkeiden merkintähinnat, yhteensä 214.960 euroa, on kirjattu sijoitetun vapaan
oman pääoman rahastoon.
Yhtiökokouksen päätökset ja hallituksen järjestäytyminen
Oral Hammaslääkärit Oyj:n varsinainen yhtiökokous 24.3.2011 päätti
tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallituksen
jäsenille ja toimitusjohtajille. Yhtiökokous päätti, että tilikauden
1.1.-31.12.2010 tuloksesta, joka on 604.125,97 euroa, jaetaan hallituksen
esityksen mukaisesti osinkona 0,06 euroa osakkeelta ja että loput tilikauden
tuloksesta jätetään taseen voittovaroihin.
Hallituksen puheenjohtajan palkkioksi yhtiökokous päätti 2.550 euroa,
hallituksen varapuheenjohtajan 2.000 euroa, tarkastusvaliokunnan puheenjohtajan
2.000 euroa ja hallituksen muiden jäsenten 1.200 euroa kuukaudessa. Hallituksen
valiokuntien kokouksista sekä yhtiön koolle kutsumista työryhmäkokouksista,
joihin hallituksen jäsen osallistuu yhtiön kutsumana asiantuntijana, maksetaan
lisäksi kokouspalkkiona 150 euroa jäsen/kokous.
Yhtiökokous päätti, että hallituksessa jatkavat Juhani Erma (OTL, varatuomari),
Mikael Ingberg (Ph.D. Econ.), Antti Kasi (ekonomi), Timo T. Laitinen (Dipl.
ins), Kirsti Piponius (KTM), Tuomas Waltimo (professori) ja Ben Wrede (B.Sc.
Eng). Hallitus piti välittömästi yhtiökokouksen jälkeen
järjestäytymiskokouksensa ja valitsi puheenjohtajakseen Ben Wreden.
Varapuheenjohtajaksi hallitus valitsi Juhani Erman. Hallitus valitsi nimitys- ja
palkitsemisvaliokunnan puheenjohtajaksi Ben Wreden ja muiksi jäseniksi Juhani
Erman, Timo T. Laitisen ja Kirsti Piponiuksen. Tarkastusvaliokunnan
puheenjohtajaksi valittiin Mikael Ingberg ja muiksi jäseniksi Juhani Erma, Timo
T. Laitinen ja Ben Wrede.
Yhtiökokous valitsi tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö
PricewaterhouseCoopers Oy:n, jonka nimeämänä vastuullisena tilintarkastajana
toimii KHT Martin Grandell. Tilintarkastajan palkkiot maksetaan tilintarkastajan
laskun ja tarkastusvaliokunnan hyväksymien periaatteiden mukaan.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään enintään 865.851 yhtiön oman
osakkeen hankkimisesta siten, että osakkeet voidaan hankkia vapaalla omalla
pääomalla muussa kuin osakkeenomistajien omistusten suhteessa NASDAQ OMX
Helsinki Oy:n järjestämän julkisen kaupankäynnin välityksellä niille julkisessa
kaupankäynnissä muodostuneeseen hankintahetken käypään arvoon. Tämä valtuutus
korvaa yhtiökokouksen 25.3.2010 antaman valtuutuksen ja on voimassa 12 kuukautta
yhtiökokouksen päätöksestä lukien.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään enintään 3.500.000 uuden osakkeen
antamisesta ja/tai yhtiön hallussa olevien osakkeiden luovuttamisesta joko
maksua vastaan tai maksutta. Hallitus voi antaa myös osakeyhtiölain 10 luvun 1
§:ssä tarkoitettuja erityisiä oikeuksia, jotka oikeuttavat saamaan maksua
vastaan yhtiön uusia osakkeita tai yhtiön hallussa olevia omia osakkeita. Tämä
valtuutus korvaa yhtiökokouksen 25.3.2010 antaman valtuutuksen ja on voimassa
kaksi vuotta yhtiökokouksen päätöksestä lukien.
Hallituksen voimassaolevat valtuudet
Hallituksella oli katsauskauden päättyessä varsinainen yhtiökokouksen
24.3.2011 myöntämä valtuutus päättää enintään 3.500.000 uuden osakkeen
antamisesta ja/tai yhtiön hallussa olevien osakkeiden luovuttamisesta joko
maksua vastaan tai maksutta. Uudet osakkeet voidaan antaa ja yhtiöllä olevat
omat osakkeet luovuttaa yhtiön osakkeenomistajille siinä suhteessa kuin he
ennestään omistavat yhtiön osakkeita tai osakkeenomistajien etuoikeudesta
poiketen suunnatulla osakeannilla, jos siihen on yhtiön kannalta painava
taloudellinen syy. Hallitus voi antaa myös osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä
tarkoitettuja erityisiä oikeuksia, jotka oikeuttavat saamaan maksua vastaan
yhtiön uusia osakkeita tai yhtiön hallussa olevia omia osakkeita joko siten,
että osakkeiden merkintähinta maksetaan rahana tai käyttämällä merkitsijällä
olevaa saatavaa merkintähinnan kuittaamiseen Hallitus päättää muista
osakeanteihin ja erityisten oikeuksien antamiseen liittyvistä ehdoista.
Valtuutus on voimassa kaksi vuotta yhtiökokouksen päätöksestä lukien.
Yhtiökokous 24.3.2011 valtuutti hallituksen päättämään myös enintään 865.851
yhtiön oman osakkeen hankkimisesta siten, että osakkeet voidaan hankkia vapaalla
omalla pääomalla muussa kuin osakkeenomistajien omistusten suhteessa NASDAQ OMX
Helsinki Oy:n järjestämän julkisen kaupankäynnin välityksellä niille julkisessa
kaupankäynnissä muodostuneeseen hankintahetken käypään arvoon. Osakkeita voidaan
hankkia yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi, käytettäväksi yrityskauppojen tai
muiden yhtiön liiketoiminnan kehittämiseen liittyvien järjestelyiden
toteuttamisessa, investointien rahoittamisessa, käytettäväksi yhtiön
kannustusjärjestelmien toteuttamisessa tai muutoin yhtiöllä pidettäväksi,
edelleen luovutettavaksi tai mitätöitäväksi hallituksen päättämällä tavalla ja
päättämässä laajuudessa. Hallitus päättää omien osakkeiden hankkimisen muista
ehdoista. Valtuutus on voimassa 12 kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä lukien.
Muutokset omistajakunnassa
Oral sai katsauskaudella kaksi osakeantiin liittyvää arvopaperimarkkinalain 2.
luvun 9. pykälän mukaista ilmoitusta omistusosuuksien muuttumisesta. Keskinäinen
Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen ilmoitti 21.2.2011, että sen omistusosuus ylittää
1/20 sen jälkeen, kun Oral Hammaslääkärit Oyj:n merkintäoikeusanti päättyy,
mikäli kaikki merkintäoikeudet käytetään täysimääräisesti. Ilmarisen
omistusosuus olisi annin jälkeen 5,06 prosenttia ja 438.000 osaketta. Kimmo
Lahikainen ilmoitti 25.1.2011, että hänen omistusosuutensa alittaa 1/20 sen
jälkeen, kun Oral Hammaslääkärit Oyj:n merkintäoikeusanti päättyy, mikäli kaikki
merkintäoikeudet käytetään täysimääräisesti. Kimmo Lahikaisen omistusosuus olisi
annin jälkeen 3,82 prosenttia ja 331.081 osaketta.
Arvio toiminnan merkittävistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä
Oral arvioi, että mikäli yleinen taloudellinen tilanne Suomessa heikkenee niin,
että myös yleinen kulutuskysyntä olennaisesti heikkenee, tällä voi olla
negatiivisia vaikutuksia Oral Hammaslääkärit Oyj:n palveluiden kysyntään ja sitä
kautta liikevaihtoon ja tulokseen. Osavuosikatsauksen julkaisuhetkellä
palveluiden kysynnässä ei ole nähtävissä tämänkaltaisia olennaisia muutoksia.
Hammaslääkäreiden saatavuus kehittyi katsauskaudella yhtiön kannalta
suotuisasti. Hammaslääkäreiden saatavuus valtakunnallisesti ja paikallisesti
sekä henkilöstön jatkuvuusriski yritys- ja liiketoimintakauppatilanteissa
muodostavat kuitenkin edelleen yhden merkittävimmistä liiketoimintariskeistä.
Yritysjärjestelyjen toteutukseen sekä järjestelyn jälkeiseen integrointiin
liittyy usein myös muita riskejä, jotka voivat toteutuessaan heikentää yhtiön
kannattavuutta ja kasvua. Riskeihin varaudutaan ensisijaisesti
yritysjärjestelyjen huolellisella valmistelulla.
Liiketoiminta- ja yrityskaupat ja niihin liittyvät investointitarpeet sekä
ketjunrakentamisen kustannukset edellyttävät yhtiön koon huomioiden merkittävää
vieraan pääoman ehtoisen rahoituksen käyttämistä. Yhtiön johto pyrkii
neuvotteluin varmistamaan, että yhtiöllä on kullakin hetkellä käytössään kasvun,
maksuvalmiuden ja käyttöpääomatarpeen edellyttämä rahoitus optimaalisin ehdoin.
Yhtiön pääasialliset rahoitusriskit ovat rahoituksen saatavuus, korkoriski ja
maksuvalmiusriski.
Riskit on esitelty laajemmin 10.2.2011 julkaistussa osakeantiesitteessä.
Arvio todennäköisestä tulevasta kehityksestä
Hammasterveyspalveluiden kysyntätilanne on pysynyt suhteellisen vakaana, ja
yksityisten hammasterveyspalveluiden markkinan odotetaan pitkällä aikavälillä
edelleen kasvavan keskimääräistä talouskasvua nopeammin. Erityisesti ikääntyvän
väestön ostokyvyn parantumisen odotetaan lisäävän vaativien, yksityisellä
hammasterveyssektorilla tehtävien toimenpiteiden kysyntää. Oral uskoo, että
pirstaloituneilla markkinoilla on kysyntää keskitetysti ja tehokkaasti
hoidetulle hammasterveysketjulle.
Oral arvioi vuoden 2011 liikevaihtonsa edelleen ylittävän 48 miljoonaa euroa
ilman mahdollisia uusia yritys- tai liiketoimintakauppoja. Yhtiö on aiemmin
tilinpäätöstiedotteessaan arvioinut vuoden 2011 suhteellisen kannattavuuden
kehittyvän edelleen suotuisasti. Yhtiö tarkentaa tulosarviotaan siten, että
euromääräisen liiketuloksen arvioidaan paranevan edellisvuodesta.
OSAVUOSIKATSAUSLYHENNELMÄ
Osavuosikatsauksen laatimisperiaatteet
Oral Hammaslääkärit Oyj:n osavuosikatsaus on laadittu IAS34, Osavuosikatsaukset
-säännösten mukaisesti. Yhtiö on noudattanut osavuosikatsauksen laadinnassa
samoja laskentaperiaatteita kuin tilinpäätöksessä 2010, joka julkaistiin 2.
maaliskuuta 2011, ja lisäksi vuonna 2011 käyttöön otettuja uusia IFRS-
standardeja. Osavuosikatsauksessa julkaistuja tietoja ei ole tilintarkastettu.
KONSERNIN TULOSLASKELMA, 1000 EUR
1-3/2011 1-3/2010 1-12/2010
Liikevaihto 11592 9516 39367
Liiketoiminnan muut tuotot 125 - 130
Materiaalit ja palvelut -5069 -4104 -16780
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut -3973 -3162 -12958
Poistot ja arvonalentumiset -583 -424 -1974
Liiketoiminnan muut kulut -1841 -1426 -6153
Liiketulos 251 400 1631
Rahoitustuotot ja -kulut -56 -61 -304
Voitto/tappio ennen veroja 195 338 1327
Tuloverot -22 -9 -286
KATSAUSKAUDEN voitto/tappio 173 330 1042
Katsauskauden voiton jakautuminen:
Emoyrityksen omistajille 173 330 1042
Määräysvallattomille omistajille - - -
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu
osakekohtainen tulos, e:
- laimentamaton* 0,02 0,05 0,15
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA, 1000 EUR 1-3/2011 1-3/2010 1-12/2010
Katsauskauden voitto/tappio 173 330 1042
Muuntoerot - - -
Merkintäoikeusannin kuluoikaisu -340 - -148
LAAJA KATSAUSKAUDEN voitto/tappio -168 330 894
Katsauskauden voiton jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille -168 330 894
Määräysvallattomille omistajille - - -
* Osakeoptioilla ei ole laimennusvaikutusta
TASE, 1000 EUR 31.3.2011 31.3.2010 31.12.2010
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 7654 4920 7081
Liikearvo 8156 6504 7934
Muut aineettomat hyödykkeet 5110 4939 4983
Laskennalliset verosaamiset 271 125 144
Myytävissä olevat sijoitukset 4 5 4
Lainat ja muut saamiset - - -
Pitkäaikaiset varat yhteensä 21195 16493 20147
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 1190 932 1136
Myyntisaamiset ja muut saamiset 3028 2045 2414
Rahavarat 4208 451 432
Lyhytaikaiset varat yhteensä 8426 3428 3982
Varat yhteensä 29620 19921 24129
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Osakepääoma 571 571 571
Ylikurssirahasto - 4929 -
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 12818 1047 6585
Edell. tilikausien voitto/tappio 1966 1598 1264
Katsauskauden voitto/tappio 173 330 1042
Oma pääoma yhteensä 15526 8474 9461
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat 4429 3615 4737
Laskennallinen verovelka 1040 994 1045
Pitkäaikaiset velat yhteensä 5469 4609 5782
Lyhytaikaiset velat
Korolliset velat 2687 2054 3612
Ostovelat ja muut velat 5937 4785 5273
Lyhytaikaiset velat yhteensä 8625 6838 8885
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ 29620 19921 24129
LASKELMA OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA, 1000 EUR
Määräys- Yht.
vallattomille
Osake- Muut Voitto- Oma- kuuluva oma
pääoma rahastot varat pääoma pääoma
Oma
pääoma
1.1.2011 571 6585 2305 9461 - 9461
Katsauskauden
tulos 173 173 - 173
Optioilla
merkityt
osakkeet 215 215 - 215
Merkintäoikeusannin
vaikutus 6018 6018 6018
Merkintäoikeusannin
kuluvaikutuksen
oikaisu -340 -340 - -340
Oma
pääoma
31.3.2011 571 12818 2138 15526 - 15526
Mää- Yht.
räys-
vallat-
tomille
Yli- kuulu-
Osake- kurssi- Osake- Muut Voitto- Oma- va oma
pääoma rahasto anti rahastot varat pääoma pää-oma
Oma
pääoma
1.1.2010 571 4929 250 734 1592 8076 - 8076
Katsauskauden
tulos 330 330 - 330
Myönnettyjen
optioiden
kuluvai-
kutuksen
oikaisu 6 6 - 6
Osakeanti -250 -250 -250
Optioilla
merkityt
osakkeet 313 313 - 313
Oma
pääoma
31.3.2010 571 4929 - 1047 1929 8474 - 8474
RAHAVIRTALASKELMA, 1000 EUR 1.1.-31.3. 1.1.- 31.3.
2011 2010
Liiketoiminnan rahavirta
Katsauskauden voitto/tappio 172 330
Oikaisut katsauskauden tulokseen
Rahoitustuotot ja -kulut 56 61
Katsauskauden verot 22 9
Muut oikaisut -165 -2
Poistot 583 424
Nettokäyttöpääoman muutos 0 429
Vaihto-omaisuus -55 -6
Lyhytaikaiset korottomat saamiset -614 -261
Lyhytaikaiset korottomat velat 664 623
Muut 3 73
Korot -34 -44
Verot -164 2
Liiketoiminnan rahavirta 470 1215
Investointien nettorahavirta
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin -763 -325
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin -28 -51
Aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä saatu
kauppahinta - 17
Liiketoimintakaupoissa hankitusta varallisuudesta
maksettu kauppahinta -870 -253
Pitkäaikaisten saamisten takaisinmaksut - 14
Muut investoinnit - 5
Investointien rahavirta yhteensä -1661 -624
Kassavirta ennen rahoitusta -1191 591
Rahoituksen rahavirta
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut -108 -
Rahoitusleasingvelkojen takaisinmaksut -170 -118
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut -649 -439
Merkintäoikeusanti 6018
Maksullisen osakeannin kulujen oikaisu -340 -
Optioilla merkityt osakkeet 215 -
Rahoituksen rahavirta 4966 -558
Rahavarojen lisäys(+)/vähennys(-) 3776 33
Rahavarat katsauskauden alussa 432 418
Rahavarat katsauskauden lopussa 4208 451
OSAVUOSIKATSAUKSEN LIITETIEDOT
Hankitut liiketoiminnot
Alla olevassa taulukossa on esitetty vuoden 2011 ensimmäisen neljänneksen aikana
tehdyistä yritys- ja liiketoimintakaupoista yhteenlaskettuna maksetut
vastikkeet, hankitut varat ja vastaanotetut velat hankintapäivien käypään
arvoon. Osaan hankinnoista liittyy ehdollinen vastike, joka on arvostettu
hankintahetkelle diskontattuun käypään arvoonsa. Yhtiö on kirjannut ehdolliset
vastikkeet maksimiarvoihinsa eli olettaen ehdollisten kauppahintojen toteutuvan
täysimääräisinä.
Hankittujen varojen ja vastaanotettujen velkojen arvot hankintapäivinä olivat
seuraavat:
Hankinnan kirjaamisessa käytetyt käyvät
arvot,
1000 EUR
--------------------------------------------------------------------------------
Yhteensä
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 37
Aineettomat hyödykkeet 229
Varat yhteensä 266
Velat yhteensä -
Nettovarat 266
Hankintameno 605
Liikearvo 339
Rahana maksettu kauppahinta 605
Hankinnan kohteiden rahavarat -
Rahavirtavaikutus -605
Vuoden 2011 ensimmäisen neljänneksen aikana hankittujen kohteiden tulosvaikutus
kertyneeseen liiketulokseen on lähellä nollaa niiden lyhyen konsernissa oloajan
vuoksi.
Edellä kuvatuissa liiketoimintojen yhdistämisissä hankitut aineettomat
hyödykkeet kirjataan erillään liikearvosta hankinta-ajankohdan käypään arvoon,
mikäli hyödykkeen käypä arvo on määritettävissä luotettavasti. Toteutuneissa
yhdistämisissä yhtiö on hankkinut potilaskantaa ja myyjätahojen
ammatinharjoittajasitoumuksia, joihin liittyy kilpailukielto. Aineettomien
hyödykkeiden käypä arvo on määritetty yrityskaupoissa vakiintuneen hintatason ja
arvioitujen tulevien kassavirtojen diskontattujen arvojen perusteella.
Jäljelle jäävä liikearvo muodostuu kunkin kauppaprosessin yhteydessä erikseen
määriteltävistä liiketoiminnan tulo-odotuksista, hankitun kohteen paikallisista
arvotekijöistä kuten ammattitaitoisesta työvoimasta sekä niistä synergiaeduista
ketjuhallinnan perustekijöiden, kuten myyntitoiminnon, henkilöresursoinnin,
tuotannon järjestämisen ja hankintatoiminnan osalta, jotka hankittavassa
kohteessa arvioidaan saavutettavan, kun se liitetään osaksi Oralin
ketjutoimintaa.
Seuraavat uudet hankinnat sisältyvät yllä esitettyyn taulukkoon:
Kuopion Hammaslaserin toiminta yhdistettiin Oral-ketjuun 1.3.2011.
Liiketoiminnasta maksettiin 320 tuhatta euroa, ja hankinnasta muodostuva
liikearvo on 169 tuhatta euroa. Helsingin Hakaniemessä toimivan Deltadent Oy:n
toiminta yhdisteltiin Oral-ketjuun 1.3.2011. Liiketoiminnasta maksettiin 285
tuhatta euroa, ja hankinnasta muodostuva liikearvo on 170 tuhatta euroa.
Uusien hankintojen lisäksi aiempien tilikausien hankintoihin tehtiin seuraavat
korjaukset:
1.11.2008 konserniin hankitun Kalottident Oy:n taseeseen kirjattuun
lisäkauppahintaan vaadittavat liikevaihtoon ja liiketulokseen ajalla
1.1.2010-31.12.2010 sidotut liiketoiminnalliset tavoitteet eivät toteutuneet.
Liikearvon määrää konsernissa alennettiin 132 tuhannella eurolla.
1.12.2008 konserniin hankitun Oral Hammaslääkäri Itäkeskus Oy:n taseeseen
kirjattuun lisäkauppahintaan vaadittavat liikevaihtoon ja liiketulokseen ajalla
1.1.2010-31.12.2010 sidotut liiketoiminnalliset tavoitteet ylittyivät.
Liikearvon määrää konsernissa korotettiin siltä osin 15 tuhannella eurolla.
Yhtiön johto arvioi, että vuoden 2010 elokuussa hankittu Kielotien
Hammaslääkäriasema Oy ei aivan yllä kirjanpitoon hankintahetkellä kirjattujen
lisäkauppahintaerien ehtoina oleviin liiketoiminnallisiin tavoitteisiin.
Katsauskaudelle on tuloutettu 50 tuhatta euroa.
Yhtiön johto arvioi, että vuoden 2010 syyskuussa hankittu Hammaskeskus Oy Ab ei
yllä kirjanpitoon hankintahetkellä kirjattujen lisäkauppahintaerien ehtoina
oleviin liiketoiminnallisiin tavoitteisiin. Katsauskaudelle on tuloutettu 75
tuhatta euroa.
Edellisessä tilinpäätöksessä alustavina yhdisteltyihin liiketoimintoihin ei ole
tammi-maaliskuun 2011 aikana tehty muutoksia.
Vakuudet ja vastuusitoumukset
Konserniyhtiöiden puolesta annetut 31.3.2011 31.12.2010 (* 31.12.2009
vakuudet (1000 EUR)
--------------------------------------------------------------------------------
Yrityskiinnitys 7000 7 000 6 000
Velat, joita varten vakuudet on
annettu (1000 EUR)
--------------------------------------------------------------------------------
Rahalaitoslainat 3378 3 486 2 892
Leasingvastuut ja muut vastuut (1000
EUR)
--------------------------------------------------------------------------------
Vuoden sisällä erääntyvät 156 144 119
Yli vuoden päästä 113 133 134
erääntyvät
--------------------------------------------------------------------------------
Leasing-vastuut ja muut 269 277 253
vastuut yhteensä
Vuokravastuut (1000 EUR)
--------------------------------------------------------------------------------
Vuokravastuut 5 046 3 389 2 825
toimitiloista
Yhteensä 5 046 3 389 2 825
(* vertailukauden luvut, joita ei aiemmin ole raportoitu, eivät ole saatavilla
takautuvasti
Katsauskaudella on kirjattu kuluksi 1.1.-31.3.2011 1.1.- 31.3.2010
seuraavat vuokrat (1000 EUR)
--------------------------------------------------------------------------------
Toimitilavuokrat 378 235
Ajoneuvovuokrat 49 31
Asuntovuokrat 5 10
Kalustovuokrat 14 11
--------------------------------------------------------------------------------
Katsauskauden kuluksi kirjatut vuokrat 446 287
yhteensä
TUNNUSLUVUT 1.1.-31.3.2011 1.1.-31.3.2010
Osakekohtainen tulos, EUR 0,02 0,05
(merkintäantioikaistu)
Omapääoma/osake, euroa (merkintäantioikaistu) 1,76 0,97
Omavaraisuusaste, % 52 43
Bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen, (1000 EUR) 1505 404
Tunnuslukujen laskentakaavat ja käytettävien termien määritelmät:
Oma pääoma/osake
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma/Osakkeiden laimentamaton
lukumäärä tilinpäätöspäivänä
Omavaraisuusaste, %
Oma pääoma/Taseen loppusumma
Käyttökate
Liiketulos oikaistuna poistojen vaikutuksella
Korolliset velat
Taseen velat -veloissa esitetty laskennallinen verovelka - korottomat osto-,
siirto- ja ennakkomaksuvelat- muut korottomat velat.
SUURIMMAT OMISTAJAT 31.3.2011
Omistaja Omistusosuus, %
Atine Group Oy 29,63
Korhonen Juha 8,94
Ranki Kari 7,67
Keskinäinen Eläkevakuutus Ilmarinen 5,15
Korhonen Sari 4,00
Lahikainen Kimmo 3,70
Sir 8 Oy (Antti Kasi) 2,40
Placeringsfonden SEB Gyllenberg Small Firm C/O SEB Gyllenberg 2,03
Fond
Björkman Stefan 1,74
Virta Erkki 1,73
Placeringsfonden Aktia Medica 1,22
10 suurinta yhteensä 68,21
Muut 31,94
Yhteensä 100,00
Oral Hammaslääkärit Oyj
Hallitus
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Marina Vahtola puh. 0400 196 352
Talousjohtaja Lauri Larjavaara puh. 040 584 6706
Etunimi.sukunimi@oral.fi
Jakelu: NASDAQ OMX Helsinki, keskeiset tiedotusvälineet, www.oral.fi
[HUG#1510626]
LIIKEVAIHTO KASVOI VAHVASTI - ORAL HAMMASLÄÄKÄRIT OYJ:N OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-31.3.2011
| Source: Oral Hammaslääkärit