Selskabsmeddelelse nr. 10 / 2011

NewCap Holding A/S - Periodemeddelelse 3. kvartal 2011


Hellerup, 2011-11-18 10:05 CET (GLOBE NEWSWIRE) --  

NewCap Holding A/S skal hermed afgive periodemeddelelse for 3. kvartal 2011

 

Strategi for svenske forretningsområder, herunder indtjening og værdiansættelse:

Som oplyst i selskabsmeddelelse nr. 9/2011 har selskabet besluttet at fortsætte ejerskabet af de svenske forretningsområder. Der er gennemført en række organisatoriske tilpasninger og aktiviteterne udvikler sig tilfredsstillende. Indtjeningen følger den budgetterede udvikling, dog har den negative udvikling på aktiemarkederne medført et fald i markedsværdien af de forvaltede midler, hvilket fremadrettet vil påvirke indtjeningen negativt. For indeværende år forventes dog fortsat en indtjening i de svenske selskaber (EBTDA) på SEK 35-45 mio. 

Den forværrede globale makroøkonomiske situation samt uroen på de finansielle markeder vil efter ledelsens vurdering medføre et behov for en revurdering af værdiansættelse af de svenske aktiviteter. Ledelsen forventer således at værdiforringelsestesten i forbindelse med årsregnskabet for 2011 formentlig vil medføre en nedskrivning af den bogførte værdi af de svenske datterselskaber. Det er ikke på nuværende tidspunkt muligt at kvantificere en eventuel nedskrivning, idet den blandt andet skal baseres på opdaterede strategiplaner og flerårsprognoser for indtjening og cashflow, der udarbejdes i de kommende måneder. 

 

Øvrige forhold i de svenske forretningsområder:

Som oplyst i selskabsmeddelelse nr. 8 / 2011 er det som et led i den igangværende styrkelse og tilpasning af de svenske forretningsområder besluttet at ændre navnet på Monetar Pensionsförvaltning AB med virkning fra ultimo august 2011. Selskabets nye navn er Monyx Financial Group AB. Fremadrettet vil alle de svenske aktiviteter blive samlet i Monyx Financial Group AB, idet kapitalforvaltningsaktiviteterne i søsterselskabet Capinordic Asset Management AB vil blive overført til Monyx. Det er herefter planen at afvikle Capinordic Asset Management. Capinordic-brandet vil herefter ikke længere blive anvendt i koncernen.

  

Salg af svenske ejendomme / Indkøbscentre

Som oplyst i selskabets halvårsregnskab pr. 30. juni 2011, selskabets årsregnskab for 2010 samt selskabsmeddelelse nr. 34 / 2010 har et datterselskab under NewCap Holding A/S solgt to ejendomme beliggende i Sverige, et butikscenter nær Stockholm og et butikscenter i Kristiansstad med forventet aflevering ultimo 2011 / primo 2012 efter en betydelig ombygning.

Denne overdragelse forventes gennemført planmæssigt.

  

Ledelse:

Som oplyst i selskabsmeddelelse nr. 9 / 2011 har selskabets bestyrelse besluttet at udpege selskabets midlertidige direktør, Peter Steen Christensen, som selskabets direktør.  

  

Indtjening for koncernen i 2011

For koncernen forventes der i 2011 fortsat en væsentlig forbedret indtjening (EBTDA) før af- og nedskrivninger i forhold til 2010, idet der også for 2011 forventes et underskud. Der henvises i øvrigt til foranstående bemærkning om nedskrivning af immaterielle anlægsaktiver.

  

Med venlig hilsen

  

Peter Steen Christensen

Direktør og bestyrelsesmedlem

  

For yderligere information kontakt venligst:

Peter Steen Christensen

Telefon: +45 8816 3000

E-mail: info@newcap.dk


Attachments

Recommended Reading