PANOSTAJA-KONSERNIN TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 1.11.2010 – 31.10.2011


Panostaja Oyj        Pörssitiedote 15.12.2011 klo 10.00
 

 

PANOSTAJA-KONSERNIN TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 1.11.2010 – 31.10.2011

 

Koko tilikauden liikevaihto 163,2 milj. euroa, kasvua 18 % ja liikevoitto 5,9 milj. euroa, kasvua 103 %

Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle 0,05 euron pääomanpalautusta sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta.

 

NELJÄS NELJÄNNES, ELOKUU – LOKUU 2011

 

Liikevaihto 45,1 milj. euroa (40,3 milj. euroa), kasvua 12 %
 

Liikevoitto 1,5 milj. euroa (liikevoitto 2,1 milj. euroa)
 

Tulos ennen veroja oli 0,8 milj. euroa (1,4 milj. euroa)
 

Tulos/osake (laimentamaton) 0,8 senttiä (-2,2 senttiä)
 

Kassavirta liiketoiminnasta oli 1,0 milj. euroa (0,6 milj. euroa)
 

Liikevaihdon kasvu 4,8 milj. euroa aiheutui edellisen tilikauden aikana toteutetuista yritysostoista sekä digitaalisten painopalveluiden operatiivisen toiminnan kehittymisestä ja konepajateollisuuden markkinoiden piristymisestä. Yritysostojen vaikutus viimeisen kvartaalin liikevaihdon kasvuun oli 1,7 milj. euroa.
 

Neljännen kvartaalin liikevoiton alenemiseen 0,6 milj. eurolla vaikutti huomattavasti liiketoimintojen muiden tuottojen määrän väheneminen 1,1 miljoonalla eurolla, kun niihin sisältyi vertailuvuonna yritysjärjestelyihin liittyviä kertaluontoisia tuottoja. Lisäksi neljännen kvartaalin liikevoittoa rasitti Lämpö-Tukku Oy:n ja Suomen Helakeskus Oy:n vaihto-omaisuuden 0,5 milj. euron alaskirjaukset.

 

MARRASKUU 2010 – LOKAKUU 2011

 

Liikevaihto 163,2 milj. euroa (137,9 milj. euroa), kasvua 18 %
 

Liikevoitto 5,9 milj. euroa (liikevoitto 2,9 milj. euroa), kasvua 103 %
 

Tulos ennen veroja oli 3,1 milj. euroa (0,8 milj. euroa)
 

Tulos/osake (laimentamaton) 1,9 senttiä (-6,0 senttiä)
 

Oma pääoma per osake 0,65 euroa (0,59 euroa)
 

Omavaraisuusaste 33,4 % (31,3 %)
 

Kassavirta liiketoiminnasta oli 4,4 milj. euroa (1,3 milj. euroa)
 

Konsernin liikevaihdon arvellaan edelleen kasvavan ja konsernin liikevoiton paranevan tilikaudella 2012.
 

Yhtiön hallitus esittää, että tilikaudelta ei jaeta osinkoa. Lisäksi hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että pääomanpalautusta maksetaan sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta 0,05 euroa osakkeelta. Pääomanpalautus maksetaan osakkeenomistajalle, joka pääoman palautuksen täsmäytyspäivänä 3.2.2012 on merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Hallitus ehdottaa, että pääomanpalautus maksetaan 10.2.2012.

Panostaja tiedotti 19.9.2011 koko Lämpö-Tukku Oy:n liiketoiminnan myynnistä Cordes & Graefe KG:n uudelle suomalaiselle tytäryritykselle. Kauppa oli tarkoitus saattaa päätökseen 3.10.2011. Panostaja kuitenkin tiedotti 3.10.2011, että myynti ei toteudu kaupan toteutumista edeltäneen inventaarin virheellisyyksien vuoksi. Virheellisyyksien kokonaismäärä oli noin 2 milj. euroa.

Lämpö-Tukku Oy:n vaihto-omaisuuteen on tilinpäätöksen yhteydessä tehty 2,2 milj. euron alaskirjaus, josta 1,9 milj. euroa kohdistettiin aikaisemmille tilikausille ja 0,2 milj. euroa kohdistui 31.10.2011 päättyneelle tilikaudelle. Aikaisemmille tilikausille tehdystä kohdistuksesta 1,4 milj. euroa kirjattiin kertyneisiin voittovaroihin ja 0,5 milj. euroa laskennallisiin verosaamisiin. Tiedotteessa 9.11.2011 Panostaja Oyj ilmoitti jatkavansa inventaarieroon johtaneiden syiden selvittämistä ja tiedottavansa niistä tarvittaessa lisää.

Takoma Oyj:n osakkeiden pääomanpalautukseen liittyvässä ennakkopäätöksessä keväällä 2008, konserniverokeskus katsoi kokonaisarvion perusteella Panostaja Oyj:n elinkeinotulon verottamisesta annetun lain 6 §:n 1 momentin 1 kohdassa tarkoitetuksi pääomasijoittajaksi. Pääomasijoittajalle käyttöomaisuusosakkeiden luovutusvoitot ovat veronalaista tuloa.

Edellä mainitun ennakkopäätöksen johdosta säännönmukaisessa verotuksessa 2007 konserniverokeskus on katsonut Panostaja Oyj:n edellä mainituksi pääomasijoittajaksi ja on verottanut Panostaja Oyj:tä eräistä käyttöomaisuusosakkeiden luovutusvoitoista. Panostaja Oyj teki vuoden 2007 verotuksesta oikaisuvaatimuksen oikaisulautakunnalle vaatien käyttöomaisuusosakkeiden luovutuksen verovapautta. Verotuksen oikaisulautakunta hylkäsi Panostaja Oyj:n oikaisuvaatimuksen elokuussa 2009 ja Panostaja Oyj valitti tästä päätöksestä Helsingin hallinto-oikeuteen.

Panostaja Oyj sai kesäkuussa tiedoksi Helsingin hallinto-oikeuden hylkäävän päätöksen koskien yhtiön valitusta. Hallinto-oikeus katsoo, että Panostaja Oyj on elinkeinotulon verottamisesta annetussa laissa tarkoitettu pääomasijoitustoimintaa harjoittava yhtiö. Panostaja Oyj on hakenut korkeimmalta hallinto-oikeudelta valituslupaa hallinto-oikeuden päätökseen.

 

Keskeiset raportoidut tunnusluvut:   31.10.2011   31.10.2010
  Liikevaihto, milj. €       163,2   137,9
  Liikevoitto, milj. €       5,9   2,9
  Tulos ennen veroja, milj. €     3,1   0,8
  Osakekohtainen tulos, laimentamaton € 0,02   -0,06
  Oma pääoma/osake, €     0,65   0,61
               
Rahoitusasema ja kassavirta   31.10.2011   31.10.2010
  Nettovelka, milj. €       47,2   51,8
  Velkaantumisaste (gearing) %    99,6   127,3
  Omavaraisuusaste %     33,4   31,3
  Kassavirta liiketoiminnasta, milj. euroa 4,4   1,3
               
                 

Myytyjen liiketoimintojen tulos on tuloslaskelmassa erotettu jatkuvan liiketoiminnan tuloksesta IFRS-standardin mukaisesti. Ellei muuta ole mainittu, tässä tilinpäätöstiedotteessa esitetyt luvut tilikaudelta 2011 ja vertailuvuodelta 2010 koskevat konsernin jatkuvia toimintoja eivätkä sisällä huhtikuussa 2011 myytyä Ympäristöteknologia –segmenttiä.

 

MARKKINATILANNE

Panostaja-konsernin liiketoiminnan kehitys jatkui kokonaisuuden osalta positiivisena viimeisenkin neljänneksen aikana vaikka eri segmenttien välisessä kehityksessä on huomattavia eroja. Konsernin johdon fokus on erityisesti toimenpiteissä, joilla näiden muutamien heikosti kannattavien segmenttien kannattavuutta saadaan korjattua. Yleinen taloudellinen tilanne on muuttunut eurokriisin vuoksi entistä epävarmemmaksi, mutta silti Panostaja uskoo positiivisen kehityksen jatkuvan myös seuraavana tilikautena. Rahoitusmarkkinoiden epävarma tilanne ja siitä mahdollisesti seuraava luotonannon tyrehtyminen voivat pitkittyessään vaikuttaa negatiivisesti arvioituun kehitykseen. Yrityskauppamarkkina on ollut edelleen pirteä ja potentiaalisten kohteiden määrä on edelleen kasvanut, vaikka tilanne on tällä hetkellä odottava yleisestä epävarmuudesta ja rahoituksen niukkuudesta johtuen.

 

TALOUDELLINEN KEHITYS

 

PANOSTAJA-KONSERNI
 

ELOKUU – LOKAKUU 2011

 

Panostaja-konsernin liikevaihto oli tilikauden viimeisellä kvartaalilla 45,1 milj. euroa (40,3 milj. euroa). Neljännenkin kvartaalin liikevaihdon kasvu aiheutui edellisen tilikauden aikana toteutetuista yritysostoista sekä digitaalisten painopalveluiden operatiivisen toiminnan kehittymisestä ja konepajateollisuuden markkinoiden piristymisestä. Yritysostojen vaikutus 4,8 milj. euron liikevaihdon kasvuun oli 1,7 milj. euroa. Liikevaihto kasvoi viimeisellä kvartaalilla erityisesti Digitaaliset painopalvelut ja Lämpökäsittely –segmenteissä.

Konsernin kahdestatoista liiketoimintaa harjoittavasta segmentistä yhdeksän ylitti viime vuoden neljännen kvartaalin liikevaihtotason. Vastaavasti kolme segmenttiä jäi viime vuoden liikevaihtotasosta. Liikevoitto kasvoi seitsemässä segmentissä. Liikevoitto kasvoi erityisesti Lisäarvologistiikka, Lämpökäsittely ja Puusepänteollisuus –segmenteissä.

Vertailuvuonna neljännen kvartaalin liiketoiminnan muut tuotot olivat 1,5 milj. euroa, kun ne päättyneen tilikauden viimeisellä kvartaalilla olivat 0,4 milj. euroa. Vertailuvuoden viimeisellä kvartaalilla konsernissa kirjattiin yritysjärjestelyihin liittyviä kertaluontoisia eriä, jotka kasvattivat liiketoiminnan muita tuottoja huomattavasti.

Konsernin liikevoitto oli neljännellä kvartaalilla 1,5 milj. euroa (2,1 milj. euroa) ja tulos ennen veroja oli 0,8 milj. euroa (1,4 milj. euroa). Liikevoittoprosentti oli 3,2 % (5,2 %). Liikevoiton 0,6 milj. euron lasku aiheutui Lämpö-Tukku Oy:n vaihto-omaisuuteen kohdistuneesta 0,2 milj. euron ja Suomen Helakeskus Oy:n vaihto-omaisuuteen kohdistuneesta 0,3 milj. euron alaskirjauksesta sekä liiketoiminnan muiden tuottojen muutoksesta.

 

MARRASKUU 2010 – LOKAKUU 2011

Panostaja-konsernin liikevaihto oli päättyneellä katsauskaudella 163,2 milj. euroa (137,9 milj. euroa). Viennin osuus liikevaihdosta oli 13,8 milj. euroa eli 8,4 % (9,6 %). Edellisen tilikauden aikana toteutuneiden yritysostojen vaikutus 25,3 milj. euron liikevaihdon kasvuun oli 15,2 milj. euroa.

Konsernin kahdestatoista liiketoimintaa harjoittavista segmenteistä kymmenen ylitti viime tilikauden liikevaihtotason. Kaksi liiketoiminta-aluetta jäi viime tilikauden liikevaihtotasosta. Vastaavasti konsernin yhdeksässä segmentissä kumulatiivinen liikevoitto parani ja kolmessa heikkeni viime tilikaudesta.

Konsernin koko tilikauden liikevoitto oli 5,9 milj. euroa (2,9 milj. euroa). Liikevoiton kasvu 3,0 milj. euroa aiheutui pääasiassa liikevaihdon kasvusta sekä edellisen tilikauden aikana toteutuneista yritysostoista. Yritysostojen vaikutus liikevoiton kasvuun hankinnan kulut huomioiden oli 1,1 milj. euroa. Liikevoittoprosentti oli 3,6 % (2,1 %).

Tulos myydyistä liiketoiminnoista oli -0,4 milj. euroa. Ecosir Group Oy irtosi konsernista huhtikuussa 2011. Vertailuvuoden osalta tilikaudella myytyjen liiketoimintojen liikevaihto koko viime tilikaudelta oli 2,6 milj. euroa, liiketappio -4,5 milj. euroa ja tilikauden tappio -4,3 milj. euroa. Konsernin tuloslaskelma ei sisällä vertailuvuodelta 2010 myydyn liiketoiminnon tuloslaskelmaa vaan tulos (-4,3 milj. euroa) on konsernin tuloslaskelmassa erotettu riville Tulos myydyistä liiketoiminnoista. Myytyjen liiketoimintojen tulos neljännellä kvartaalilla vertailuvuonna 2010 oli -2,1 milj. euroa. Vertailuvuoden neljännellä kvartaalilla arvonalentumistestin tuloksena kirjattiin -1,5 milj. euron alaskirjaus Ympäristöteknologia-segmentin liikearvoon.

Ennen myytyjen liiketoimintojen erottamista tuloslaskelmassa jatkuvista liiketoiminnoista, konsernin vertailuvuoden liikevaihto koko tilikaudelta oli 140,5 milj. euroa, liiketappio -1,6 milj. euroa ja tulos ennen veroja -4,0 milj. euroa.

Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella olivat noin -3,0 milj. euroa (-2,4 milj. euroa). Panostaja konsernin rahoitusasema ja likviditeetti säilyivät hyvinä. Rahoituskuluja katsauskaudella rasitti takaisinostettujen lainaosuuksien korkokulut, jotka olivat -0,7 milj. euroa.

Henkilöstö                          

        31.10.2011 31.10.2010
Henkilöstö keskimäärin     1 034 967
Henkilöstö tilikauden lopussa   1 097 970

 

Henkilöstö segmenteittäin tilikauden lopussa   31.10.2011 31.10.2010
 Turvallisuus    188 151
 Digitaaliset painopalvelut    325 256
 LVI-Tukkukauppa    37 37
 Takoma    190 168
 Lisäarvologistiikka    131 123
 Helat    32 32
 Autovaraosat    35 31
 Lämpökäsittely    64 64
 Puusepänteollisuus    32 35
 Kannakkeet    16 16
 Kiinnikkeet    25 24
 Teknokemia    12 14
 Ympäristöteknologia     9
 Muut    10 10
 Konserni yhteensä    1 097 970
 

KONSERNIRAKENTEEN MUUTOKSET

Panostaja Oyj:n tytäryhtiö Digiprint Finland Oy osti painotuotteita ja -palveluita tarjoavan Suomen Graafiset palvelut Oy Ltd:n koko osakekannan joulukuussa 2010. Suomen Graafiset palvelut Oy Ltd:n liikevaihto huhtikuussa 2010 päättyneellä tilikaudella oli 3,2 miljoonaa euroa ja yhtiö työllisti 30 henkilöä. Yhtiön kotipaikka on Kuopio ja sillä on toimipiste Helsingissä.

Digiprint Finland Oy:n tytäryhtiö Kopijyvä Oy osti 21.6.2011 Microtieto Suomi Oy:n koko osakekannan. Yrityskaupan myötä Kopijyvä Oy vahvistaa markkinaosuuttaan mikrofilmauksen ja -tulostuksen palvelujen tarjoajana. Yhtiö toimii Espoossa ja työllistää viisi henkilöä.

Huhtikuun lopussa Ecosir Group Oy:n toimiva johto ja muut osakkeenomistajat ostivat Panostaja Oyj:ltä sen omistamia Ecosir Group Oy:n osakkeita niin, että Panostaja Oyj:n omistusosuus Ecosir Group Oy:ssä laski 49 prosenttiin ja Ecosir Group Oy on lakannut olemasta Panostaja Oyj:n tytäryhtiö. Järjestelyn yhteydessä Panostaja Oyj teki noin 2,5 miljoonan euron sijoituksen Ecosir Group Oy:n sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Sijoitus toteutettiin konvertoimalla Panostaja Oyj:n saamisia 2,4 miljoonan euron edestä sekä osittain uudella sijoituksella. Järjestelyllä ei ollut olennaista tulosvaikutusta Panostaja -konsernin tulokseen. Panostaja Oyj:n saamiset Ecosir Group Oy:ltä tämän järjestelyn jälkeen ovat 2,2 miljoonaa euroa. Saatavat ovat pääomalaina ehtoisia. Panostaja Oyj raportoi jatkossa Ecosir Group Oy:n osakkuusyhtiönä ja osakkuusyhtiön osakkeiden hankintameno Panostaja Oyj:n taseessa on järjestelyn jälkeen 0,2 miljoonaa euroa.

Takoma Oyj:n tytäryhtiö Takoma Systems Oy osti kesäkuussa hydrauliikka- ja automaatiojärjestelmiin erikoistuneen TL-Tuotanto Oy:n liiketoiminnan Keminmaalta noin 0,8 milj. euron kauppahinnalla. TL-Tuotanto Oy:n liikevaihto oli joulukuussa 2010 päättyneellä tilikaudella 3,4 miljoonaa euroa ja yhtiö työllisti noin 25 henkeä.

Maaliskuun lopussa Vindea Oy:n toimitusjohtajaksi kutsuttiin Jouni Arolainen (43 v). Arolainen siirtyi tehtävään Vindea Oy:n varatoimitusjohtajan tehtävästä. Vindea Oy:n aikaisempi toimitusjohtaja Risto Rousku siirtyi uusiin tehtäviin konsernin ulkopuolelle. Aikaisemmin Panostaja Oyj omisti 66,1 % osuuden Vindea Oy:n emoyhtiö Vindea Group Oy:stä. Toimitusjohtajan vaihdoksen myötä omistusosuus Vindea Group Oy:ssa kasvoi 70,0 %:iin. Toimitusjohtajan vaihdoksen myötä Risto Rousku luopui osakkuudestaan ja Jouni Arolainen kasvatti omistuksensa 30 %:iin.

Panostaja – konserniin kuuluvan Suomen Kiinnikekeskus Oy:n osakkaaksi kutsuttiin 26.8.2011 yhtiön toimitusjohtaja Ari Suomalainen. Ari Suomalainen on toiminut Suomen Kiinnikekeskus Oy:n toimitusjohtajana vuodesta 2009. Konsernissa hän on toiminut toimitusjohtajana vuodesta 1991.

Panostaja-konserniin kuuluvan Suomen Helakeskus Oy:n toimitusjohtajaksi kutsuttiin 6.9.2011 Hannu Rantanen (51 v). Rantanen on aikaisemmin toiminut mm. sijoitusjohtajana Oy Wedeco Management Ab:ssä sekä toimitusjohtajana Helatukku Finland Oy:ssä. Suomen Helakeskus Oy:n aikaisempi toimitusjohtaja Pekka Koskenkorva ei jatka konsernin palveluksessa.

 

SEGMENTTI-TARKASTELU

Panostaja –konsernin liiketoiminta raportoidaan kolmessatoista segmentissä, jotka ovat Turvallisuus, Digitaaliset painopalvelut, LVI-tukkukauppa, Takoma, Lisäarvologistiikka, Helat, Autovaraosat, Lämpökäsittely, Puusepänteollisuus, Kannakkeet, Kiinnikkeet, Teknokemia sekä Muut (emoyhtiö).
 

MARRASKUU-LOKAKUU

Turvallisuus-segmentin liikevaihdon kasvu oli 2,7 milj. euroa. Liikevaihto kasvoi 21,9 milj. eurosta 24,6 milj. euroon liikevoiton säilyessä 1,2 milj. eurossa.  Segmentissä toteutettiin katsauskaudella liiketoimintakauppa, jossa ostettiin Lukkohuolto Lempiäinen Oy:n liiketoiminta Lahdesta. Vertailuvuoden liikevaihdon ja -voiton kehitykseen vaikutti hillitsevästi segmentin eri liiketoimintojen yhtenäistäminen. Päättyneellä tilikaudella segmentti pääsi jälleen keskittymään asiakkuuksiinsa, joka vaikutti positiivisesti liikevaihdon kasvuun. Tilikaudella toteutettu tuote- ja palvelutarjonnan kehittäminen rasitti tilikauden tulosta.

Digitaaliset painopalvelut –segmentin liikevaihdon kasvu oli  9,8 milj. euroa. Digitaaliset painopalvelut -segmentin liikevaihto kasvoi 21,7 milj. eurosta 31,5 milj. euroon ja liikevoitto 3,2 milj. eurosta 4,1 milj. euroon. Operatiivisen toiminnan kehittymisen lisäksi edellisellä tilikaudella hankittu Domus Print Oy sekä 16.12.2010 hankittu Suomen Graafiset Palvelut Oy vaikuttivat positiivisesti sekä liikevaihtoon että liikevoittoon. Segmentissä toteutettiin tilikaudella myös toinen yrityskauppa, jossa ostettiin Microtieto Suomi Oy:n koko osakekanta.

LVI-Tukkukauppa -segmentin liikevaihto kasvoi 19,6 milj. eurosta 20,5 milj. euroon liiketuloksen laskiessa 0,3 milj. euron liikevoitosta -0,5 milj. euron liiketappioon. Lämpö-Tukun vaihto-omaisuuden inventaarissa löytyi yli 2 milj. euron virhe. Yhtiön vaihto-omaisuuteen tehtiin tilinpäätöksen yhteydessä 2,2 milj. euron alaskirjaus, josta 1,9 milj. euroa kohdistettiin aikaisemmille tilikausille ja 0,2 milj. euroa 31.10.2011 päättyneelle tilikaudelle. Loppuvuoden hyvä myynti tasoitti heikompaa alkuvuotta. Markkinoiden epävarmuus heijastui erityisesti loppuvuonna toimitilarakentamiseen, saneerauksen ja uudiskohteiden pysyessä edelleen hyvällä tasolla.

Takoma –segmentin liikevaihdon kasvu oli  8,4 milj. euroa. Takoma-segmentin liikevaihto kasvoi 19,1 milj. eurosta 27,5 milj. euroon. Liiketappio pieneni -1,7 milj. eurosta -1,4 milj. euroon.  Liikevaihdon kasvu johtui lähes kokonaan edellisellä tilikaudella hankitusta Takoma Gears Oy:stä. Moventas Oy:n konkurssihakemus ja sen tytäryhtiöiden Moventas Wind Oy:n ja Moventas Santasalo Oy:n hakeutuminen yrityssaneeraukseen vaikutus Takoman tilikauden tulokseen oli -0,2 milj. euroa. Takoma tiedotti tilikauden aikana kolme kertaa heikkenevistä tulosodotuksista. Segmentin markkinaympäristössä kesällä 2011 alkanut epävarmuus näkyi lopputilikaudesta lähinnä voimakkaana asiakastoimitusten aikataulusiirtoina, ei niinkään tilauskantojen heikkenemisenä. Segmentin asiakkaiden toimitukset keskittyivät tilikaudella aikaisempaa enemmän Aasiaan ja muihin kehittyviin talouksiin.

Lisäarvologistiikka-segmentin liikevaihto kasvoi 15,1 milj. eurosta 15,4 milj. euroon. Samaan aikaan segmentin -0,5 milj. euron liiketappio vaihtui 0,4 milj. euron liikevoitoksi. Teknologiateollisuudessa toimivien asiakkaiden volyymit kasvoivat selvästi tilikauden aikana. Liiketuloksen positiiviseen kehittymiseen on myös vaikuttanut operatiivisen toiminnan tehostuminen.

Helat -segmentin liikevaihto laski 12,3 milj. eurosta 11,4 milj. euroon. Liikevoitto laski 0,7 milj. eurosta 0,3 milj. euroon. Markkinoilla vallitseva epävarmuus on vaikuttanut segmentin toimintaan ja asiakaskysyntä on ollut alhaisella tasolla koko tilikauden.

Autovaraosat -segmentin liikevaihto kasvoi 8,5 milj. eurosta 9,6 milj. euroon ja liikevoitto kasvoi 0,8 milj. eurosta 1,1 milj. euroon. Alkuperäisvaraosien kysyntä säilyi koko tilikauden hyvänä. Operatiivista toimintaa on tehostanut sähköisen tilausjärjestelmän laajentuminen. Järjestelmä on myös kasvattanut määrällisesti varaosien myyntiä.  

Lämpökäsittely-segmentin liikevaihto kasvoi katsauskaudella 2,4 milj. euroa ja liikevoitto kasvoi 1,9 milj. euroa. Liikevaihto kasvoi 6,6 milj. eurosta 9,0 milj. euroon ja liikevoitto parani 0,2 milj. eurosta 2,1 milj. euroon. Liikevaihdon sekä liikevoiton kasvuun ovat vaikuttaneet erityisesti palvelutoimintojen kasvanut kysyntä sekä investoinnit uuslaitekantaan ja teknologiateollisuuden korjausinvestoinnit.

Puusepänteollisuus-segmentin liikevaihto kasvoi 5,3 milj. eurosta 5,8 milj. euroon. Liikevoitto kasvoi 0,4 milj. eurosta 1,0 milj. euroon. Segmentin Matti-Ovi - tuotemerkin entistä vahvempi markkina-asema ja yhtiön täsmällinen toiminta näkyivät voimakkaana kysynnän kasvuna markkinoilla. Liikevoiton kasvuun vaikutti myös operatiivisen toiminnan tehostaminen entisestään.

Kannakkeet -segmentissä liikevaihto kasvoi 3,6 milj. eurosta 4,0 milj. euroon. Liikevoitto kasvoi 0,3 milj. eurosta 0,4. milj. euroon.  Segmentin markkinat piristyivät rakentamisen volyymin kasvaessa selvästi toisella puolivuotiskaudella verrattuna tilikauden ensimmäiseen puolivuotiskauteen.

Kiinnikkeet -segmentissä liikevaihto kasvoi 2,8 milj. eurosta 3,1 milj. euroon. Liiketappio pieneni -0,3 milj. eurosta -0,1 milj. euroon. Segmentin asiakaskysyntä on jatkunut edelleen alhaisella tasolla, mutta segmentti on tästä ja kiristyneestä kilpailutilanteesta huolimatta onnistunut parantamaan kannattavuuttaan.

Teknokemia-segmentissä liikevaihto laski 2,1 milj. eurosta 1,6 milj. euroon. Liiketappio kasvoi -0,1 milj. euron tasosta -0,3 milj. euroon. Asiakkaiden kysyntä ei ole kasvanut odotetusti.

Muut -segmentin liikevaihdossa ei tapahtunut olennaisia muutoksia. Ecosir Group Oy irtosi konsernista huhtikuussa ja Emo raportoi jatkossa Ecosir Group Oy:n osakkuusyhtiönä. Emolle raportoi tilikaudella kaksi osakkuusyhtiötä, Ecosir Group Oy ja PE Kiinteistörahasto I Ky. Osakkuusyhtiöiden osakkeiden arvo emon taseessa on noin 2,6 miljoonaa euroa.

 

INVESTOINNIT JA RAHOITUS

Konsernin bruttoinvestoinnit tarkastelukaudella olivat 9,1 milj. euroa (15,7 milj. euroa). Konsernin suurimmat yksittäiset investoinnit olivat Suomen Graafiset Palvelut Oy Ltd:n ja TL-Tuotanto Oy:n hankinta sekä Takoman uusien tehdastoimitilojen hankkiminen Akaasta. Akaan tehdastilojen hankinta rahoitettiin lunastussopimuksella Akaan kaupungin kanssa. Konserniliikearvon määrä on nettomääräisesti pienentynyt Bewator Oy:n kauppahinnan tarkennuksen ja Ecosir Group Oy:n myynnin seurauksena. 

Konsernin rahavarat olivat 14,6 milj. euroa (11,3 milj. euroa). Konsernin omavaraisuusaste oli 33,4 % (31,3 %) ja korolliset nettovelat 47,2 milj. euroa (51,8 milj. euroa).

Konserni on tilikauden aikana uudelleenjärjestellyt rahoituslainoja useassa segmentissä. Uudelleenjärjesteltyjen lainojen arvo on suuruudeltaan n.13 milj. euroa.

Konsernin maksuvalmius on hyvä. Kassavirta liiketoiminnasta oli katsauskaudella +4,4 milj. euroa (+1,3 milj. euroa). Panostaja Oyj osti tilikaudella takaisin yhteensä 11,6 milj. euron arvosta vaihdettavan pääomalainan 2006 lainaosuuksia. Kassavirtaa katsauskaudella rasitti takaisinostettujen lainaosuuksien korkokulut, jotka olivat -0,7 milj. euroa.

Hallitus hyväksyi uuden vaihdettavan pääomalainan 2011 merkintöjä yhteensä 15,0 milj. euron arvosta. Vaihtovelkakirjalaina on jaettu omaan ja vieraaseen pääomaan. Oman pääoman komponentti on laskettu lainan liikkeellelaskusta saadun rahamäärän ja velan käyvän arvon erotuksena. Vaihdettavan pääomalainan 2011 oman pääoman komponentti 598 tuhatta euroa, on kirjattu sijoitetun vapaan pääoman rahastoon.

Panostaja Oyj:n vaihdettavaa pääomalainaa tilikauden lopussa oli nettoveloista 20,6 milj. euroa (tilikauden alussa 17,2 milj. euroa).

Oman pääoman tuotto oli 5,0 prosenttia (-7,0 %). Sijoitetun pääoma tuotto oli 5,6 prosenttia (-1,0 %).

Rahoitusasema:            
milj. euroa       31.10.2011   31.10.2010
               
Korolliset velat       66,2   63,9
Korolliset saamiset     4,4   0,8
Rahavarat       14,6   11,3
Korolliset nettovelat     47,2   51,8
Oma pääoma (emoyhtiön osakkeenomistajille sekä määräysvallattomille kuuluva oma pääoma)     47,4   40,7
               
Nettovelkaantumisaste %     99,6   127,3
Omavaraisuusaste %     33,4   31,3
Oman pääoman tuotto %     5,0   -7,0
Sijoitun pääoman tuotto %     5,6   -1,0


Varsinainen yhtiökokous 27.1.2011 hyväksyi hallituksen ehdotuksen osingonjaosta. Osinkoa jaettiin 0,05 euroa per osake. Osingonjaon täsmäytyspäivä oli 1.2.2011 ja maksupäivä 8.2.2011. Osinkoa maksettiin emoyhtiön osakkeenomistajille yhteensä 2,6 milj. euroa.


OSAKEKURSSIN KEHITYS JA OSAKKEENOMISTUS

Panostaja Oyj:n osakkeen kurssi vaihteli tilikauden aikana 0,97 euron ja 1,51 euron välillä. Osakkeiden osakevaihto katsauskaudella oli 3.841.477 kappaletta, mikä edustaa 7,7 % osakekannasta. Osakkeen lokakuun päätöskurssi oli 1,06 euroa. Yhtiön osakekannan markkina-arvo oli lokakuun lopussa 54,8 milj. euroa ja yhtiöllä oli 3.826 osakasta (4.050).

Osakkeiden pörssivaihdon kehitys 4Q/2011 4Q/2010 1-4Q/2011 1-4Q/2010
Vaihdetut osakkeet, 1 000 kpl   620 891 3 841 5 302
% osakekannasta      1,2 1,9  7,7 11,2
               
Osake           31.10.2011 31.10.2010
Osakkeita yhteensä, 1 000 kpl       51 733 47 403
Omat osakkeet, 1 000 kpl       602 1 262
Päätöskurssi         1,06 1,46
Markkina-arvo, milj. euroa       54,8 69,2
Osakkeenomistajia         3 826 4 050


Hallitus päätti 16.12.2010 uudesta Panostajan johtoryhmän jäsenten pitkäaikaisesta kannustin- ja sitouttamisjärjestelmästä. Panostaja myi katsauskaudella 623.561 kappaletta omia osakkeitaan johtoryhmän jäsenille ja johtoryhmän jäsenet hankkivat henkilökohtaiseen tai määräysvallassaan olevan yhtiön omistukseen järjestelmässä määritellyn maksimimäärän yhteensä 950.000 kpl Panostajan osakkeita.

Kannustin- ja sitouttamisjärjestelmässä oleva johdon osakeomistus jakaantuu seuraavasti:
Pravia Oy (Juha Sarsama)                           350.000 kpl
Artaksan Oy (Simo Mustila)                          200.000 kpl
Heikki Nuutila                                                 200.000 kpl
Comito Oy (Tapio Tommila)                          200.000 kpl
Yhteensä                                                       950.000 kpl

Johtoryhmän jäsenet ovat rahoittaneet sijoituksensa osittain itse ja osittain yhtiön lainoituksen avulla ja jäsenet kantavat aidon yrittäjäriskin järjestelmään tekemänsä sijoituksen osalta. Osakkeiden hankkimiseksi ja osana järjestelmää Panostajan hallitus päätti antaa johtoryhmän jäsenille tai määräysvallassaan oleville yhtiöille yhteensä enintään 1.250.000 euron suuruisen korollisen lainan Panostajan osakkeidenhankinnan rahoittamiseksi. Johto on ottanut hankinnan rahoittamiseksi yhteensä 1.207.127,84 euron suuruisen korollisen lainan.

Vuosina 2011 - 2015 järjestelmään kuuluville johtoryhmän jäsenille voidaan myöntää palkkiona asetettujen tavoitteiden saavuttamisen perusteella yhteensä enintään 237.500 Panostajan osaketta. Lisäksi mahdollista palkkiota maksetaan siten rahana, että se kattaa palkkiosta aiheutuvat verot ja veronluonteiset maksut. Palkkiona saatujen osakkeiden osalta johtoryhmän jäsenillä on velvollisuus olla luovuttamatta osakkeita 27 kuukauden aikana niiden saamisesta.

Suurimmat osakkeenomistajat: 31.10.2011 31.10.2010
           
Koskenkorva Matti   6 561 873 6 381 873
Koskenkorva Maija   5 071 742 5 071 742
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Etera 4 259 000 1 500 000
Keskinäinen Vakuutusyhtiö Fennia 3 468 576 2 262 076
Koskenkorva Mauno   2 256 173 2 375 173
Koskenkorva Mikko   1 245 139 1 245 139
Johtopanostus Oy   1 030 000 1 030 000
Tampereen Seudun Osuuspankki 985 334 985 334
Malo Hanna     982 207 982 207
Kumpu Minna     982 170 982 170



Panostaja Oyj vastaanotti katsauskaudella neljä arvopaperimarkkinalain 2 luvun 9 pykälän mukaista ilmoitusta omistusosuuden muuttumisesta yhtiössä.

Panostaja Oyj tiedotti 16.12.2010 vaihdettavan pääomalainan 2006 takaisin ostamisesta ja uuden vaihdettavan pääomalainan 2011 liikkeeseen laskemisesta. Panostaja Oyj vastaanotti 16.12.2010 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Eteran ilmoituksen, kun Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Eteran mahdollinen tuleva omistusosuus Panostaja Oyj:ssä on yhteensä 3.318.182 osaketta ja ääntä, mikäli Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Etera käyttää Panostajan vaihdettavan pääomalainan 2011 vaihto-oikeudet täysimääräisesti. Osuus alittaa 10 prosenttia Panostaja Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä. Omistusosuus vastasi 6,74 % Panostaja Oyj:n vaihdon jälkeisestä osakkeiden ja äänten lukumäärästä tiedotteen päivämäärään mennessä liikkeeseen lasketut osakkeet huomioiden.

Lisäksi Panostaja Oyj vastaanotti 21.12.2010 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Eteran ilmoituksen, kun Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Eteran mahdollinen tuleva omistusosuus Panostaja Oyj:ssä on yhteensä 6.077.182 osaketta ja ääntä, mikäli Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Etera käyttää Panostajan vaihdettavan pääomalainan 2011 vaihto-oikeudet täysimääräisesti. Osuus ylittää 10 prosenttia Panostaja Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä. Omistusosuus vastaa 11,42 % Panostaja Oyj:n vaihdon jälkeisestä osakkeiden ja äänten lukumäärästä tiedotteen päivämäärään mennessä liikkeeseen lasketut osakkeet huomioiden.

Optioiden merkinnän johdosta yhtiö vastaanotti 23.12.2010 omistusosuuksien muuttumiseen liittyen Mauno Koskenkorvan ilmoituksen. Mauno Koskenkorvan osuus alitti 5 prosenttia Panostaja Oyj:n osakkeiden yhteismäärästä ja äänimäärästä. Mauno Koskenkorvan osuus oli 2.375.173 osaketta. Omistusosuus vastasi 4,98 % Panostaja Oyj:n merkinnän jälkeisestä osakkeiden ja äänten lukumäärästä tiedotteen päivämäärään mennessä liikkeeseen lasketut osakkeet huomioiden.

Osakeannin merkinnän johdosta yhtiö vastaanotti 11.1.2011 Maija Koskenkorvan ilmoituksen. Maija Koskenkorvan osuus alitti 10 prosenttia Panostaja Oyj:n osakkeiden yhteismäärästä ja äänimäärästä. Maija Koskenkorvan osuus oli 5.071.742 osaketta, joka edustaa 9,80 % Panostaja Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä.


HALLINTO JA YHTIÖKOKOUS

Panostaja Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 27. tammikuuta 2011 Tampereella. Panostaja Oyj:n hallitukseen valittiin edelleen Jukka Ala-Mello, Satu Eskelinen, Hannu Martikainen ja Hannu Tarkkonen. Uutena jäsenenä hallitukseen valittiin Mikko Koskenkorva ja Eero Eriksson. Välittömästi yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Jukka Ala-Mello ja varapuheenjohtajaa ei valittu. Varsinaisiksi tilintarkastajiksi valittiin KHT Eero Suomela ja KHT-yhteisö PricewaterhouseCoopers Oy vastuullisena tilintarkastajana KHT Janne Rajalahti.

Yhtiökokous hyväksyi esitetyn tilinpäätöksen 1.11.2009 – 31.10.2010 sekä hallituksen ehdotuksen tilikauden voiton siirtämisestä voittovaroihin ja että osinkoa jaetaan 0,05 euroa per osake. Osingonjaon täsmäytyspäivä oli 1.2.2011 ja maksupäivä 8.2.2011. Lisäksi yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen jakamisesta osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen sitä puoltaessa joko osinkona voittovaroista tai varojen jakona sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta. Valtuutuksen perusteella tehtävän varojenjaon enimmäismäärä on yhteensä enintään neljä miljoonaa (4.000.000) euroa. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista muista edellä mainittuun varojenjakoon liittyvistä ehdoista. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka.

Lisäksi yhtiökokous myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti, että yhtiökokouksen päättyessä alkavalta ja vuoden 2012 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä päättyvältä toimikaudelta hallituksen puheenjohtajalle maksetaan vuosipalkkiona 40.000 euroa ja hallituksen muille jäsenille vuosipalkkiona 20.000 euroa. Yhtiökokous päätti edelleen, että noin 40 % hallituksen jäsenille maksettavista palkkiosta maksetaan hallitukselle annetun osakeantivaltuutuksen perusteella antamalla hallituksen jäsenille yhtiön osakkeita, mikäli hallituksen jäsen ei yhtiökokouspäivänä omista yli yhtä prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Mikäli hallituksen jäsenen omistusosuus yhtiökokouspäivänä on yli yksi prosentti yhtiön kaikista osakkeista, maksetaan palkkio kokonaisuudessaan rahana.
 

Lisäksi yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen yhtiöjärjestyksen 8 §:n muuttamisesta kuulumaan seuraavasti:

”8 § Yhtiökokouskutsu ja osallistuminen yhtiökokoukseen

Kutsu yhtiökokoukseen on julkaistava yhtiön internet-sivuilla aikaisintaan kaksi (2) kuukautta ja viimeistään kolme (3) viikkoa ennen kokousta sekä vähintään yhdeksän päivää ennen yhtiökokouksen täsmäytyspäivää. Hallitus voi lisäksi harkintansa mukaan ilmoittaa yhtiökokouksesta yhdessä tai useammassa sanomalehdessä.

Osakkeenomistajan on, saadakseen osallistua yhtiökokoukseen, ilmoittauduttava yhtiölle viimeistään kokouskutsussa mainittuna päivänä, joka voi olla aikaisintaan kymmenen (10) päivää ennen yhtiökokousta.”

Lisäksi varsinainen yhtiökokous peruutti yhtiökokouksen 27.1.2010 antaman omien osakkeiden hankintaa koskevan valtuutuksen ja valtuutti hallituksen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta siten, että omia osakkeita hankitaan yhdessä tai useammassa erässä siten, että valtuutuksen perusteella voidaan omia osakkeita hankkia enintään 4.700.000 osaketta. Omia osakkeita voidaan valtuutuksen nojalla hankkia vain vapaalla omalla pääomalla.

Omia osakkeita voidaan hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistusten mukaisessa suhteessa NASDAQ OMX Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä kulloinkin vallitsevaan markkinahintaan. Osakkeiden hankinnassa noudatetaan NASDAQ OMX Helsinki Oy:n ja Euroclear Finland Oy:n sääntöjä.

Valtuutus on voimassa 18 kuukautta valtuutuksen antamisesta lukien.

Hallitus ei ole käyttänyt yhtiökokouksen antamaa valtuutusta omien osakkeiden hankinnasta tilikauden aikana.Lisäksi yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeanneista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla enintään 30.000.000 osaketta. Osakeannit ja optio-oikeuksien sekä muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen voivat tapahtua osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti).

Valtuutus kumoaa yhtiökokouksen 18.12.2007 antaman valtuutuksen päättää osakeanneista ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutus on voimassa 27.1.2016 asti.
 

OSAKEPÄÄOMA JA OMAT OSAKKEET

Tilikauden päättyessä Panostaja Oyj:n osakepääoma oli 5.568.681,60 euroa. Osakkeiden lukumäärä on yhteensä 51.733.110 kappaletta.

Yhtiön hallussa oleva omien osakkeiden määrä tilikauden lopussa oli 601.875 kappaletta (tilikauden alussa 1.262.504 kappaletta). Omien osakkeiden määrä vastasi 1,2 prosenttia koko tilikauden lopun osakemäärästä ja äänimäärästä.

Yhtiökokouksen 27.1.2010 ja hallituksen päätösten mukaisesti Panostaja Oyj luovutti 17.12.2010 hallituksen jäsenille kokouspalkkioiden maksuna yhteensä 6.777 kappaletta osakkeita sekä yhtiökokouksen 27.1.2011 ja hallituksen päätösten mukaisesti 10.3.2011 yhteensä 9.373 kappaletta, 9.6.2011 yhteensä 9.913 kappaletta ja 8.9.2011 yhteensä 11.005 kappaletta osakkeita.

Hallitus hyväksyi 15.12.2010 yhteensä 330.000 uutta osakemerkintää, jotka perustuvat yhtiön johdolle vuonna 2006 annettuihin optio-oikeuksiin. Osakemerkinnät tehtiin vuoden 2006 optio-ohjelman A-optioilla. Uudet osakkeet on merkitty 23.12.2010 kaupparekisteriin. Osakkeiden merkintähinnasta merkittiin optioehtojen mukaisesti 0,12 euroa osakepääomaan ja loppuosa sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.

Hallitus päätti 16.12.2010 varsinaisen yhtiökokouksen 18.12.2007 antaman valtuutuksen nojalla osakeannista, jossa yhtiö tarjosi osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen kotimaisten institutionaalisten sijoittajien merkittäväksi enintään 4.000.000 uutta yhtiön osaketta. Hallitus hyväksyi 21.12.2010 osakeannissa tehdyt merkinnät. Osakeannin merkintähinta oli 1,45 euroa osakkeelta, joten osakeannin kokonaistuotot ennen myyntipalkkioita ja kuluja olivat 5.800.000 euroa. Uudet osakkeet on merkitty 11.1.2011 kaupparekisteriin.

Osakeannin ja vuoden 2006 optio-ohjelman A-optioilla tehtyjen merkintöjen seurauksena yhtiön osakkeiden lukumäärä nousi 51.733.110 osakkeeseen.

 

OMAN PÄÄOMAN EHTOISET VAIHTOVELKAKIRJALAINAT

Panostaja Oyj osti takaisin yhteensä 12.288.658 euron arvosta (mukaan lukien kertyneet korot) vaihdettavan pääomalainan 2006 lainaosuuksia. Kaupat toteutettiin 7.2.2011. Lainaosuudet ostettiin takaisin kurssiin 100 % lisättynä kaupantekopäivään kertyneillä koroilla. Yhtiön takaisin ostama määrä vastaa 54,5 % vuonna 2012 erääntyvän vaihdettavan pääomalainan alkuperäisestä kokonaisnimellisarvosta.

Kaupat liittyvät 16.12.2010 julkistettuun pääomajärjestelyyn, josta yhtiö on jo aiemmin toteuttanut 4.000.000 osakkeen osakeannin ja 15.000.000 euron määräisen uuden vaihdettavan pääomalainan 2011 liikkeeseenlaskun. Kaupat toteutettiin yhtiön pitkäaikaisten velkojen erääntymisaikataulun parantamiseksi. Lainaosuudet mitätöitiin 28.2.2011.

Vaihdettavaa pääomalainaa 2006 on tämän jälkeen jäljellä 5.631.250 euroa (tilikauden alussa 17.212.500 euroa). Kukin vaihdettavan pääomalainan 2006 106.250 euron lainaosuus oikeuttaa lainaosuuden haltijan vaihtamaan lainaosuuden 62.500 yhtiön osakkeeseen.

Hallitus käytti yhtiökokouksessa 18.12.2007 saamaansa valtuutusta pääomalainan ottamisesta kotimaisilta institutionaalisilta sijoittajilta. Hallitus hyväksyi vaihdettavan pääomalainan 2011 merkintöjä yhteensä 15.000.000 euroa ja pääomalaina 2011 tuli täyteen merkityksi. Lainan korko on 6,5 % ja laina-aika 7.2.2011 - 1.4.2016. Osakkeen alkuperäinen vaihtokurssi on 2,20 euroa ja lainaosuudet voidaan vaihtaa enintään 6.818.181 yhtiön osakkeeseen. Osakkeiden vaihtokurssi merkitään yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.

Kaupankäynti vaihdettavan pääomalainan 300 laina-osuudella Nasdaq OMX Helsinki Oy:n pörssilistalla alkoi 23.2.2011. Finanssivalvonta hyväksyi 18.2.2011 vaihdettavan pääomalainan lainaosuuksien julkisen kaupankäynnin kohteeksi ottamista koskevan esitteen.

Panostaja Oyj pääomalainojen yhteismäärä tilikauden lopussa oli 20.631.250 euroa.

 

HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS

Panostaja Oyj:n hallitus on päättänyt ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että päättyneeltä tilikaudelta ei jaeta osinkoa. Lisäksi hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että pääomanpalautusta maksetaan sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta 0,05 euroa osakkeelta. Pääomanpalautus maksetaan osakkeenomistajalle, joka pääomanpalautuksen täsmäytyspäivänä 3.2.2012 on merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Hallitus ehdottaa, että pääomanpalautus maksetaan 10.2.2012.

Lisäksi hallitus ehdottaa, että yhtiökokous valtuuttaisi hallituksen päättämään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen jakamisesta osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen sitä puoltaessa joko osinkona voittovaroista tai varojenjakona sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta. Valtuutuksen perusteella tehtävän varojen jaon enimmäismäärä on yhteensä enintään 5.200.000 euroa.

Valtuutuksen ehdotetaan sisältävän hallituksen oikeuden päättää kaikista muista edellä mainittuun varojen jakoon liittyvistä ehdoista.

Valtuutuksen ehdotetaan olevan voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka.

Panostaja Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään 31.1.2012 Tampereella.

 

LÄHIAJAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT

Panostaja-konsernin merkittävimmät riskit on kuvattu tilinpäätöksessä. Lähiajan riskit liittyvät erityisesti eurokriisin ja globaalin taloudellisen tilanteen tuomaan epävarmuuteen sekä näiden mahdollisiin vaikutuksiin segmenteille asetettujen tavoitteiden saavuttamisessa. Yleisen taloustilanteen epävarmuus johtanee asiakaskysynnän heikkenemiseen sekä isojen investointien siirtymiseen erityisesti teknologiateollisuutta palvelevissa segmenteissä, mikä voi aiheuttaa konserniliikearvojen alaskirjaustarpeita. Luottotappioriskit ovat tulevalla tilikaudella edelleen merkittävä epävarmuustekijä osalla segmenteistä. Rahoitusmarkkinoiden likviditeetin heikentyminen ja luotonannon mahdollinen tyrehtyminen saattaa vaikeuttaa yrityskauppojen toteuttamista ja käyttöpääomarahoituksen saatavuutta.

 

TILIKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT

Panostaja tiedotti 9.11.2011, että Lämpö-Tukun toimitusjohtaja Jouko Tyrkkö vapautetaan välittömästi tehtävistään ja hänen toimitusjohtajasopimuksensa päättyy. Lämpö-Tukun toimitusjohtajaksi nimitettiin samasta päivästä alkaen KTM S. Martti Niemi, jonka kanssa sovittiin aluksi määräaikaisesta toimitusjohtajuudesta.

Samassa tiedotteessa 9.11.2011 Panostaja ilmoitti jatkavansa inventaarieroon johtaneiden syiden selvittämistä ja tiedottavansa niistä tarvittaessa lisää.

 

NÄKYMÄT TULEVALLE TILIKAUDELLE

Panostaja-konserni keskittyy liiketoimintastrategiansa mukaisesti omistaja-arvon kasvattamiseen konsernin omistamilla liiketoiminta-alueilla. Omistaja-arvon kehittymistä seurataan jatkuvasti osana muuttuvaa toimintaympäristöä ja päätöksiä liiketoiminta-alueiden kehittämisestä tai luopumisista tehdään omistaja-arvon maksimoimiseksi. Aktiivinen omistaja-arvon kehittäminen, pääomien tehokas allokoiminen ja rahoitusmahdollisuudet luovat hyvän perustan toiminnan voimakkaalle laajentamiselle. Omistusjärjestelyjen tarve pk-yrityksissä mahdollistaa sekä laajentumisen jatkamisen uusille liiketoiminta-alueille että nykyisten liiketoiminta-alueiden kasvattamisen.

Suhdanneodotukset nykyisten liiketoiminta-alueiden toimialoilla ovat voimakkaasti sidoksissa asiakasyritysten näkymiin. Suhdanneodotuksia leimaa tällä hetkellä epävarmuus ja kasvuennusteita on yleisesti jouduttu tarkistamaan alaspäin erityisesti euroalueen luottokriisin ja talouden kasvun hidastumisen johdosta. Panostaja-konsernin eri liiketoiminta-alueilla näkymät vaihtelevat varovaisen positiivisista neutraaleihin. Markkinoilla on edelleenkin riittävästi mahdollisuuksia yritysostoihin ja Panostaja-konsernin kasvustrategiaa on tarkoitus toteuttaa hallituilla yritysostoilla. Myös joistain liiketoiminta-alueista luopumisia harkitaan, jotta pääomia voidaan irrottaa uusiin hankkeisiin. Konsernin liikevaihdon arvellaan edelleen kasvavan ja konsernin liikevoiton paranevan tilikaudella 2012.

 

Panostaja Oyj
 

Hallitus
 

Lisätietoja antaa toimitusjohtaja Juha Sarsama, 040 774 2099
 

Panostaja Oyj
 

Juha Sarsama
toimitusjohtaja

Kaikki tässä tilinpäätöstiedotteessa esitetyt ennusteet ja arviot perustuvat konsernin ja liiketoiminta-alueiden johdon tämänhetkisen näkemykseen talouden tilasta ja kehittymisestä ja toteutuvat tulokset voivat olla merkittävästikin erilaiset. Tilinpäätöksen luvut ovat tilintarkastettuja.

 

 




TULOSLASKELMA
08/11- 08/10- 11/10- 11/09-
(1000 euroa)  10/11 10/10 10/11 10/10
         
Liikevaihto  45 126 40 302 163 247 137 939
 Liiketoiminnan muut tuotot  355 1 571 905 1 900
 Materiaalit ja palvelut 22 810 20 596 79 734 69 671
 Henkilöstökulut 13 042 11 266 46 788 39 859
 Poistot ja arvonalentumiset  859 1 468 5 200 4 575
 Muut liiketoiminnan kulut 7 310 6 440 26 503 22 807
Liiketulos  1 460 2 103 5 927 2 927
 Rahoitustuotot  167 113 623 360
 Rahoituskulut -910 -809 -3 611 -2 733
 Osuus osakkuusyhtiön tuloksista  124 3 205 224
Tulos ennen veroja  841 1 410 3 144 778
 Tuloverot  -163 92 -527 363
Tulos jatkuvista liiketoiminnoista  678 1 502 2 617 1 141
Tappio myydyistä liiketoiminnoista    -2 135 -401 -4 346
Tilikauden tulos  678 -633 2 216  -3 205
         
 Jakautuminen         
 Emoyhtiön osakkeenomistajille  378 -1 008 937 -2 775
 Vähemmistölle  300 375 1 279 -430
         
Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista        
 €, laimentamaton  0,008 0,025 0,027 0,034
 Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista        
 €, laimennettu  0,008 0,025 0,027 0,034
 Tulos/osake myydyistä liiketoiminnoista         
 €, laimentamaton  0,000 -0,046 -0,008 -0,094
 Tulos/osake myydyistä         
 liiketoiminnoista,€ laimennettu  0,000 -0,046 -0,008 -0,094
 Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä         
 liiketoiminnoista €, laimentamaton  0,008 -0,022 0,019 -0,060
 Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä         
 liiketoiminnoista, laimennettu €  0,008 -0,022 0,019 -0,060
         
LAAJA TULOSLASKELMA         
 Laajan tuloslaskelman erät  678 -633 2 216 -3 205
 Muuntoerot      -135 80
 Kauden laaja tuloslaskelma  678 -633 2 081 -3 125
         
 Jakautuminen         
 Emoyhtiön osakkeenomistajille  378 -1 008 802 -2 695
 Vähemmistölle  300 375 1279 -430

 

 

               
  TASE        
  (1 000 euroa)         
            31.10.2011 31.10.2010
               
  VARAT          
  Pitkäaikaiset varat        
    Liikearvo     36 529 39 256
    Muut aineettomat hyödykkeet   5 049 5 641
    Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet   20 061 16 406
    Osuudet osakkuusyhtiöissä   2 740 2 387
    Muut pitkäaikaiset varat   8 271 4 397
    Laskennalliset verosaamiset   4 826 4 344
  Pitkäaikaiset varat yhteensä   77 476 72 431
               
  Lyhytaikaiset varat        
    Vaihto-omaisuus     24 005 22 156
    Myyntisaamiset ja muut saamiset   26 171 24 760
    Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 136 224
    Rahoitusarvopaperit     833
    Rahavarat     14 643 10 438
  Lyhytaikaiset varat yhteensä   64 955 58 411
               
               
  Varat yhteensä     142 431 130 842
               
  OMA PÄÄOMA JA VELAT      
  Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma    
    Osakepääoma     5 569 5 529
    Ylikurssirahasto     4 646 4 646
    Muuntoero     -169 -56
    Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto   19 023 11 574
    Kertyneet voittovarat   4 047 5 598
  Yhteensä       33 116 27 291
               
  Määräysvallattomien omistajien osuus   14 270 13 401
               
  Oma pääoma yhteensä   47 386 40 692
               
  Pitkäaikaiset velat        
    Laskennalliset verovelat   1 520 1 693
    Oman pääoman ehtoinen vaihtovelkakirjalaina   14 264 16 999
    Rahoitusvelat     32 679 32 573
  Pitkäaikaiset velat yhteensä   48 463 51 265
               
  Lyhytaikaiset velat        
    Lyhytaikaiset rahoitusvelat   13 761 14 416
    Oman pääoman ehtoinen vaihtovelkakirjalaina 5 631 0
    Ostovelat ja muut velat   26 920 24 108
    Varaukset     270 361
  Lyhytaikaiset velat yhteensä   46 582 38 885
               
               
  Velat yhteensä     95 045 90 150
               
  Oma pääoma ja velat yhteensä   142 431 130 842
         

 

RAHAVIRTALASKELMA      
(1 000 euroa)      
    2011 2010
Liiketoiminta      
Tilikauden tulos   2 617 1 141
Oikaisut:      
  Poistot   5 200 4 575
  Rahoitustuotot ja -kulut   2 988 2 371
  Osuus osakkuusyhtiön tuloksesta   -205 -224
  Verot   527 -363
  Käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot ja -tappiot   -80 -24
  Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua   -53 131
Liiketoiminnan rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta   10 994 7 607
       
Käyttöpääoman muutos      
  Korottomien saamisten muutos   -3 843 -147
  Korottomien velkojen muutos   2 366 -975
  Vaihto-omaisuuden muutos   -1 202 1 399
Käyttöpääoman muutos   -2 679 277
       
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja   8 315 7 884
Rahoituserät ja verot:      
Maksetut korot   -3 252 -2 658
Saadut korot   644 368
Maksetut verot   -1 122 -2 184
Rahoituserät ja verot   -3 730 -4 474
       
Myytyjen toimintojen liiketoiminnan rahavirta   -231 -2 146
Liiketoiminnan nettorahavirta   4 354 1 264
       
Investoinnit      
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin   -4 013 -3 726
Aineettomien ja aineelllisten hyödykkeiden myynti   360 935
Tytäryritysten hankinta vähennettynä hankintahetken rahavaroilla   -1 995 -11 966
Tytäryritysten myynti   408 0
Osakkuusyhtiöiden myynti   34 191
Muiden osakkeiden myynnin luovutusvoitot   3 155
Lainasaamisten takaisinmaksut   -1 579 -126
Myytyjen toimintojen investointien rahavirta     204
Investointien nettorahavirta   -6 782 -14 333
       
Rahoitus      
Osakeanti   6 053 0
Lainojen nostot   19 437 10 899
Lainojen takaisinmaksut   -17 743 -8 461
Omien osakkeiden myynti   942 38
Maksetut osingot   -2 853 -5 868
Myytyjen toimintojen rahoituksen rahavirta     -586
Rahoituksen nettorahavirta   5 836 -3 978
       
Rahavarojen muutos   3 408 -17 047
Rahavarat kauden alussa   11 271 28 300
Valuuttakurssien vaikutus   -36 18
Rahavarat kauden lopussa   14 643 11 271
       
       
       

 

LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA   
(1 000 euroa)  Osake-pääoma Ylikurs-sirahasto Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto Muuntoerot Voittovarat Määräys-vallattomien osuus Yhteensä
Oma pääoma 1.11.2009 5 529 4 646 11 876 -123 14 792 14 560 51 280
               
Osakeperusteisten 
maksujen kustannus
    17       17
Tilikauden voitto          -2775 -430 -3 205
Tilikaudella kirjatut tuotot ja kulut yhteensä     17   -2 775 -430 -3 188
Osingon jako          -5 534 -367 -5 901
Omien osakkeiden myynti     38       38
Muuntoerot        66 14   80
Määräysvallattomien omistajien osuuden muutokset           160 160
LVI-Tukkukaupan inventaarieron oikaisu         -899 -521 -1 420
Osakeanti     -425       -425
Muut muutokset      68       68
Muut oman pääoman muutokset yhteensä     -319 66 -6 419 -728 -7 400
Oma pääoma 31.10.2010 5 529 4 646 11 574 -57 5 598 13 402 40 692
               
               
Oma pääoma 1.11.2010 5 529 4 646 11 574 -57 5 598 13 402 40 692
               
Tilikauden voitto          937 1 279 2 216
Tilikaudella kirjatut tuotot ja kulut yhteensä         937 1 279 2 216
Osingon jako          -2 555 -265 -2 820
Osakemerkintä 40   276       316
Osakeanti     5 738       5 738
Omien osakkeiden myynti     942       942
Oman pääoman osuus vaihdettavasta pääomalainasta     481       481
Palkitsemisjärjestelmä     12       12
Muuntoerot        -112 -23   -135
Määräysvallattomien omistajien osuuden muutokset         90 -146 -56
Muut oman pääoman muutokset yhteensä 40   7 449 -112 -2 488 -411 4 478
Oma pääoma 31.10.2011 5 569 4 646 19 023 -169 4 047 14 270 47 386
               
 
TUNNUSLUVUT       
     10/2011  10/2010 
 Oma pääoma per osake, €    0,65 0,59
 Tulos /osake, laimennettu, €    0,02 -0,06
 Tulos /osake, laimentamaton, €    0,02 -0,06
 Osakemäärä tilikaudella keskimäärin,1 000 kpl   50 128  46 127
 Osakemäärän tilikauden lopussa, 1 000 kpl   51 733 47 403
 Osakeannit/ vvk-vaihdot tilikaudella, 1 000 kpl   4330 0
 Osakemäärä, 1 000 kpl, laimennettuna    60 258  56 252
 Oman pääoman tuotto, %    5,0 -7,0
 Sijoitetun pääoman tuotto, %    5,6 -1,0
 Bruttoinvestoinnit       
 Pysyviin vastaaviin, milj. euroa    9,1 15,7
  % liikevaihdosta    5,6 11,2
 Korolliset velat, m€   66,2 63,9
 Omavaraisuusaste, %    33,4 31,3
 Henkilöstö keskimäärin    1 034 967

 

KONSERNIN KEHITYS NELJÄNNESVUOSITTAIN

   Q1/10  Q2/10  Q3/10  Q4/10 Q1/11 Q2/11 Q3/11 Q4/11
Liikevaihto  28,2 34,7 34,8 40,2 38,3 40,3 39,5 45,1
Liiketoim. muut tuotot 0,0 0,2 0,0 1,6 0,2 0,2 0,1 0,4
Kulut yhteensä  -29,0 -32,5 -32,5 -38,2 -36,7 -37,2 -35,8 -43,2
Poistot ja arvon.alent. -0,9 -1,0 -1,2 -1,5 -1,3 -1,5 -1,6 -0,8
Liikevoitto  -1,7 1,4 1,1 2,1 0,5 1,8 2,2 1,5
Rahoituserät -0,5 -0,6 -0,6 -0,7 -0,6 -0,7 -0,9 -0,8
Osuus osak.yh. tuloksesta 0,0 0,2 0,0 0,0 0,1 0,1 -0,1 0,1
Tulos ennen veroja  -2,1 1,0 0,5 1,4 0,1 1,0 1,2 0,8
Verot  0,7 -0,1 -0,3 0,1 0,0 0,2 -0,6 -0,1
Voitto jatkuvista liiketoiminnoista  -1,5 0,9 0,2 1,5 0,1 1,3 0,6 0,7
Voitto myydyistä liiketoiminnoista  -0,6 -1,3 -0,2 -2,1 -0,1 -0,3 0,0 0,0
Tilikauden voitto -2,1 -0,4 0,0 -0,6 0,0 1,0 0,6 0,7
Määräysvallattomien osuus 0,7 -0,1 0,2 -0,4 -0,1 0,7 0,3 0,4
Emoyhtiön osakeenomistajien osuus -1,4 -0,5 0,2 -1,0 -0,1 0,4 0,3 0,3
 
ANNETUT VAKUUDET       
       
1 000 euroa    2011 2010
 Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet       
 Yrityskiinnitykset    41 394 41 257
 Annetut pantit    59 289 58 942
 Muut vastuut    1 549 912
       
 Muut vuokrasopimukset       
 Yhden vuoden kuluessa    7 160 5 927
 Yli vuoden mutta enintään viiden vuoden kuluttua    17 543 13 597
 Yli viiden vuoden kuluttua    3 162 3 957
 Yhteensä    27 865  23 481

 

SEGMENTTI-INFORMAATIO

         
LIIKEVAIHTO  08/11-10/11 08/10-10/10 11/10-10/11 11/09-10/10
         
 Turvallisuus  7 028 6 381 24 635 21 944
 Digitaaliset painopalvelut  8 533 6 700 31 529 21 742
 LVI-Tukkukauppa  6 147 5 513 20 529 19 604
 Takoma  7 370 6 793 27 451 19 060
 Lisäarvologistiikka  4 028 3 802 15 442 15 115
 Helat  2 994 3 160 11 401 12 321
 Autovaraosat  2 775 2 399 9 598 8 487
 Lämpökäsittely  2 699 1 999 9 037 6 591
 Puusepänteollisuus  1 337 1 352 5 766 5 309
 Kannakkeet  1 230 1 113 4 005 3 615
 Kiinnikkeet  804 795 3 067 2 839
 Teknokemia  420 540 1 566 2 071
 Muut  15 15 57 55
 Eliminoinnit  -254 -260 -836 -814
 Konserni yhteensä  45 126 40 302 163 247 137 939
         
 LIIKETULOS         
         
 Turvallisuus  284 1 219 1 231 1 207
 Digitaaliset painopalvelut  1 315 1 000 4 148 3 237
 LVI-Tukkukauppa  -559 175 -490 292
 Takoma  -569 -574 -1 353 -1 675
 Lisäarvologistiikka  260 38 371 -499
 Helat  -19 174 311 652
 Autovaraosat  416 276 1 115 801
 Lämpökäsittely  673 119 2 123 192
 Puusepänteollisuus  118 -117 1 034 377
 Kannakkeet  164 138 377 322
 Kiinnikkeet  -70 -51 -101 -253
 Teknokemia  -57 -56 -324 -133
 Muut  -496 -238 -2 515 -1 593
 Konserni yhteensä  1 460 2 103 5 927 2 927
 
  VARAT   VELAT  
         
  31.10.2011 31.10.2010 31.10.2011 31.10.2010
Turvallisuus 17 023 17 387 15 086 15 901
Digitaaliset painopalvelut 25 671 22 778 12 477 11 867
LVI-tukkukauppa 8 700 8 296 9 080 8 009
Takoma 33 553 30 190 17 184 12 481
Lisäarvologistiikka 7 101 7 194 4 254 4 638
Helat 10 656 11 273 8 413 8 933
Autovaraosat 4 614 4 565 4 546 5 070
Lämpökäsittely 7 095 6 146 3 277 3 530
Puusepänteollisuus 2 638 3 581 2 219 4 566
Kannakkeet 1 976 3 164 375 571
Kiinnikkeet 2 224 2 359 2 178 2 157
Teknokemia 1 835 1 921 6 303 5 999
Muut 31 852 25 790 22 160 18 493
Ympäristöteknologia   3 822   5 559
Eliminoinnit -12 507 -17 624 -12 507 -17 624
Konserni yhteensä 142 431 130 842 95 045 90 150
         

 

SEGMENTTI-INFORMAATIO NELJÄNNESVUOSITTAIN

 Liikevaihto (milj.euroa)  2Q/10  3Q/10  4Q/10  1Q/11  2Q/11  3Q/11 4Q/11
 Turvallisuus  5,8 5,3 6,3 5,8 6,0 5,8 7,0
 Digitaaliset painopalvelut 5,1 5,6 6,7 7,0 8,2 7,8 8,5
 LVI-Tukkukauppa  4,8 5,0 5,5 4,8 4,4 5,2 6,2
 Takoma  4,9 4,9 6,8 6,6 7,2 6,3 7,4
 Lisäarvologistiikka 3,9 3,8 3,8 3,8 3,8 3,9 4,0
 Helat  3,2 3,2 3,1 2,7 3,0 2,7 3,0
 Autovaraosat  2,0 2,2 2,4 2,2 2,2 2,4 2,8
 Lämpökäsittely 1,7 1,7 2,0 2,0 2,2 2,2 2,7
 Puusepänteollisuus 1,5 1,3 1,3 1,6 1,5 1,3 1,3
 Kannakkeet  0,8 0,9 1,1 0,8 0,9 1,0 1,2
 Kiinnikkeet  0,7 0,7 0,8 0,7 0,8 0,8 0,8
 Teknokemia  0,5 0,4 0,6 0,4 0,4 0,3 0,4
 Muut  0,0 0,0 0,1 0,0 0,0 0,0 0,0
 Eliminoinnit  -0,2 -0,2 -0,3 0,0 -0,4 -0,2 -0,2
 Konserni yhteensä  34,7 34,8 40,3 38,5 40,1 39,5 45,1

 

 Liiketulos (milj.euroa)   2Q/10  3Q/10  4Q/10  1Q/11  2Q/11  3Q/11 4Q/11
 Turvallisuus  0,3 0,4 1,2 0,1 0,4 0,4 0,3
 Digitaaliset painopalvelut 1,1 0,7 1,0 0,6 1,1 1,1 1,3
 LVI-Tukkukauppa  0,0 0,1 0,2 0,0 0,0 0,0 -0,6
 Takoma  0,0 -0,4 -0,6 -0,2 -0,1 -0,4 -0,6
 Lisäarvologistiikka -0,2 0,1 0,0 -0,1 0,0 0,2 0,3
 Helat  0,2 0,1 0,2 0,1 0,2 0,0 0,0
 Autovaraosat  0,0 0,3 0,3 0,2 0,2 0,3 0,4
 Lämpökäsittely 0,2 0,0 0,1 0,5 0,4 0,5 0,7
 Puusepänteollisuus 0,3 0,2 -0,1 0,3 0,3 0,3 0,1
 Kannakkeet  0,0 0,2 0,1 -0,1 0,1 0,2 0,2
 Kiinnikkeet  -0,1 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 -0,1
 Teknokemia  0,0 -0,1 0,0 -0,1 -0,1 0,0 -0,1
 Muut  -0,4 -0,4 -0,2 -0,7 -0,8 -0,4 -0,5
 Konserni yhteensä  1,4 1,1 2,1 0,5 1,8 2,2 1,4

 

Panostaja Oyj on aktiivinen enemmistöomistaja suomalaisissa pk-yrityksissä. Toimintamme ydin on suomalaisen yrittäjyyden ja yritystoiminnan pitkäjänteinen kehittäminen. Kasvatamme yrittäjäkumppaniemme kanssa yrityksiä alan parhaiden yritysten joukkoon ja luomme näin suomalaisia menestystarinoita.


Panostaja Oyj toimii tällä hetkellä kahdellatoista liiketoiminta-alueella. Oy Alfa-Kem Ab (Teknokemia) valmistaa ja markkinoi teollisuuskemikaaleja, siivousaineita ja suurkeittiöaineita. Flexim Security Oy (Turvallisuus) on turvallisuusteknologian ja –palveluiden, lukituksen, oviautomatiikan sekä kulunvalvontatuotteiden ja –ratkaisujen asiantuntija. Heatmasters Group (Lämpökäsittely) tarjoaa metallien lämpökäsittelypalvelua Suomessa ja kansainvälisesti sekä valmistaa, kehittää ja markkinoi lämpökäsittelyteknologiaa. KL-Varaosat (Autovaraosat) on Mercedes Benz- ja BMW-henkilöautojen alkuperäisvaraosien ja tarvikkeiden maahantuoja, tukkukauppa ja jälleenmyyjä. Kopijyvä Oy (Digitaaliset painopalvelut) ovat yhdessä Suomen yksi suurimpia digitaalisia painopalveluja tarjoavia yrityksiä, Lämpö-Tukku Oy (LVI-Tukkukauppa) on erikoistunut LVI-alan tukkukauppaan. Suomen Helakeskus Oy (Helat) on rakennus- ja kalustehelojen keskeinen tukkukauppa Suomessa. Suomen Kiinnikekeskus Oy (Kiinnikkeet) on kiinnikealan tarvikekauppa. Matti-Ovi Oy (Puusepänteollisuus) valmistaa ja markkinoi päätuotteenaan massiivipuisia sisäovia. Takoma Oyj (Takoma) on pörssinoteerattu yrittäjävetoiseen liiketoimintamalliin perustuva konepajaryhmä. Toimex Oy (Kannakkeet) harjoittaa LVI-alan kannakkeiden valmistusta ja myyntiä. Vindea Oy (Lisäarvologistiikka) on suomalaisen metalliteollisuuden lisäarvologistiikkapalveluihin erikoistunut yritys.

 

 

 

GlobeNewswire