Panostaja Oyj Pörssitiedote 5.9.2012 klo 10.00
PANOSTAJA-KONSERNIN OSAVUOSIKATSAUS 1.11.2011 – 31.7.2012 (9 kk)
Kolmannen kvartaalin kumulatiivinen liikevaihto 114,7 milj. euroa, kasvua 12 %.
Kolmannen kvartaalin kumulatiivinen liikevoitto 4,0 milj. euroa, muutos -16 %
Liiketoiminnan kumulatiivinen kassavirta on kasvanut tarkastelujaksolla 3,6 milj. euroa.
Panostaja Oyj:n tytäryhtiö Vindea Group Oy osti pakkaus- ja logistiikkapalveluita tarjoavan HSG Logistics Oy:n koko osakekannan.
KOLMAS NELJÄNNES, TOUKOKUU – HEINÄKUU 2012
Liikevaihto 38,9 milj. euroa (33,9 milj. euroa), kasvua 15 %
Liikevoitto 1,6 milj. euroa (liikevoitto 2,2 milj. euroa)
Tulos ennen veroja 0,9 milj. euroa (1,3 milj. euroa)
Tulos/osake (laimentamaton) 1,9 senttiä (0,5 senttiä)
Kassavirta liiketoiminnasta 0,7 milj. euroa (3,1 milj. euroa)
Liikevaihdon kasvu 5,0 milj. euroa aiheutui Digitaalisten painopalveluiden operatiivisen toimintojen kehittymisestä ja Lisäarvologistiikka -segmentin yritysostosta sekä orgaanisesta kasvusta. Yritysostojen vaikutus kolmannen kvartaalin liikevaihdon kasvuun oli 3,6 milj. euroa.
Kolmannen kvartaalin liikevoiton alenemiseen 0,6 milj. eurolla vaikutti Lämpökäsittely –segmentin heikentynyt liiketulos pääasiassa Olkiluoto –projektin päättymisen vuoksi. Lisäksi Turvallisuus –segmentin katsauskaudella projekteissa tapahtuneet muutokset heikensivät liikevoittoa. Takoma –segmentin kannattavuus pysyi edelleen huonolla tasolla myös kolmannella kvartaalilla liikevoiton ollessa edelleen negatiivinen. Lisäarvologistiikka –segmentti kehittyi myönteisesti liikevoiton kasvaessa 0,3 milj. euroa.
MARRASKUU 2011 – HEINÄKUU 2012
Liikevaihto 114,7 milj. euroa (102,6 milj. euroa), kasvua 12 %
Liikevoitto 4,0 milj. euroa (4,7 milj. euroa), muutos -16 %
Tulos ennen veroja 2,3 milj. euroa (2,7 milj. euroa)
Tulos/osake (laimentamaton) 1,7 senttiä (1,1 senttiä)
Oma pääoma per osake 0,61 euroa (0,66 euroa)
Omavaraisuusaste 37,0 % (33,9 %)
Kassavirta liiketoiminnasta oli 6,5 milj. euroa (2,9 milj. euroa)
Liikevaihdon kasvu 12,1 milj. euroa aiheutui orgaanisen kasvun osalta pääasiallisesti Digitaalisten painopalveluiden Lisäarvologistiikka ja Turvallisuus –segmentin kehittymisestä. Edellisellä ja kuluvalla tilikaudella toteutuneiden yritysostojen vaikutus liikevaihdon kasvuun oli 5,2 milj. euroa.
Liikevoitto oli 4,0 milj. euroa (4,7 milj. euroa). Liikevoiton lasku -0,7 milj. euroa aiheutui pääasiassa Takoma –segmentin liiketappion kasvusta. Vertailukautta paremman liiketuloksen raportoitavista segmenteistä saavuttivat Lisäarvologistiikka- sekä Digitaaliset painopalvelut.
Panostaja tarkentaa tulosohjaustaan liikevoiton osalta. Konsernin vertailukelpoisen liikevaihdon arvioidaan kasvavan tilikauden 2012 aikana noin 10 – 15 prosenttia edellisvuodesta ja konsernin liikevoiton paranevan tai olevan samalla tasolla kuin edellisvuonna.
Aikaisempi tulosohjaus: Konsernin vertailukelpoisen liikevaihdon arvioidaan kasvavan tilikauden 2012 aikana noin 10 – 15 prosenttia edellisvuodesta ja konsernin liikevoiton paranevan tilikaudella 2012.
Yhtiökokous 31.1.2012 hyväksyi hallituksen ehdotuksen pääoman palautuksesta. Pääoman palautusta maksettiin sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta 0,05 euroa osakkeelta. Pääoman palautuksen täsmäytyspäivä oli 3.2.2012 ja maksupäivä 10.2.2012. Pääoman palautusta maksettiin emoyhtiön osakkeenomistajille yhteensä 2,6 milj. euroa.
| 9 kk | 9 kk | 12 kk | |||||
| Keskeiset raportoidut tunnusluvut: | 11/11-07/12 | 11/10-07/11 | 11/10-10/11 | ||||
| Liikevaihto, milj. € | 114,7 | 102,6 | 141,2 | ||||
| Liikevoitto, milj. € | 4,0 | 4,7 | 6,7 | ||||
| Tulos ennen veroja, milj. € | 2,3 | 2,4 | 4,1 | ||||
| Osakekohtainen tulos, laimentamaton, € | 0,02 | 0,01 | 0,02 | ||||
| Oma pääoma / osake, € | 0,61 | 0,66 | 0,65 | ||||
| Rahoitusasema ja kassavirta: | 31.7.2012 | 31.7.2011 | 31.10.2011 | ||||
| Nettovelka, milj. € | 45,3 | 47,5 | 47,2 | ||||
| Nettovelkaantumisaste (gearing) % | 94,4 | 98,7 | 99,6 | ||||
| Omavaraisuusaste % | 37,0 | 33,9 | 33,4 | ||||
| Kassavirta liiketoiminnasta, milj. euroa | 6,5 | 2,9 | 4,4 | ||||
Katsauskaudella myytyjen liiketoimintojen tuloslaskelma on erotettu jatkuvien liiketoimintojen tuloslaskelmasta ja niiden tulos on esitetty erikseen kohdassa Tulos myydyistä liiketoiminnoista IFRS:n mukaisesti. Ennen myytyjen liiketoimintojen erottamista tuloslaskelmassa jatkuvista liiketoiminnoista, konsernin vertailukauden liikevaihto tarkastelukaudella oli 118,1 milj. euroa ja liikevoitto 4,5 milj. euroa. Ennen erottamista koko tilikauden 2011 liikevaihto oli 163,2 milj. euroa ja liikevoitto 5,9 milj. euroa.
MARKKINATILANNE
Panostaja-konsernin liiketoiminnan kehitys kolmannen neljänneksen aikana ei vastannut odotuksia ja eri segmenttien välisessä kehityksessä on edelleen huomattavia eroja. Yleinen taloudellinen tilanne ja ilmapiiri muuttuivat kolmannen neljänneksen aikana Euroopan rahoituskriisin johdosta edelleen epävarmemmaksi ja tämä epävarmuus heijastui erityisesti teknologiateollisuutta palveleviin segmentteihin. Panostaja kuitenkin uskoo maltillisen kehityksen jatkuvan lopputilikauden ajan, vaikka epävarmuustekijöitä on olemassa edellistä katsauskautta enemmän. Rahoitusmarkkinoiden tilanne on muuttunut erityisesti pk-sektorilla haasteellisemmaksi ja luotonannon vähentyminen on edelleen selkeä riski yleiselle taloudelliselle kehitykselle. Yrityskauppamarkkina on kevään 2012 piristymisen jälkeen jälleen hiljentynyt erityisesti pankkien tiukentuneen luotonannon johdosta.
PANOSTAJA-KONSERNIN TALOUDELLINEN KEHITYS
TOUKOKUU – HEINÄKUU 2012
Panostaja-konsernin liikevaihto oli tilikauden kolmannella kvartaalilla 38,9 milj. euroa (33,9 milj. euroa). Viennin osuus liikevaihdosta oli 3,2 milj. euroa eli 8,2 %.
Liikevaihdon kasvu 5,0 milj. euroa oli seurausta Digitaalisten painopalveluiden ja Turvallisuus -segmentin operatiivisen toimintojen kehittymisestä sekä Lisäarvologistiikka -segmenttien orgaanisesta ja yritysoston kautta tapahtuneesta kasvusta. Yritysostojen vaikutus kolmannen kvartaalin liikevaihdon kasvuun oli 3,6 milj. euroa.
Konsernin kymmenestä liiketoimintaa harjoittavasta segmentistä seitsemän ylitti vertailuvuoden liikevaihtotason. Vastaavasti kolme segmenttiä jäi vertailukauden liikevaihtotasosta. Liikevoitto kasvoi Lisäarvologistiikka, Puusepänteollisuus ja Helat –segmenteissä.
Konsernin liikevoitto oli kolmannella kvartaalilla 1,6 milj. euroa (2,2 milj. euroa) ja tulos ennen veroja 0,9 milj. euroa (1,3 milj. euroa). Liikevoittoprosentti oli 4,2 % (6,6 %). Kolmannen kvartaalin liikevoitto laski 0,6 milj. eurolla, johtuen pääasiassa Lämpökäsittely –segmentin Olkiluoto –projektin päättymisestä sekä Turvallisuus –segmentin katsauskaudella projekteissa tapahtuneista muutoksista.
MARRASKUU 2011 – HEINÄKUU 2012
Panostaja-konsernin liikevaihto oli päättyneellä katsauskaudella 114,7 milj. euroa (102,6 milj. euroa). Viennin osuus liikevaihdosta oli 9,0 milj. euroa eli 7,8 %. Edellisen ja kuluvan tilikauden aikana toteutuneiden yritysostojen vaikutus 12 milj. euron liikevaihdon kasvuun oli 5,2 milj. euroa.
Konsernin kymmenestä liiketoimintaa harjoittavasta segmentistä seitsemän ylitti vertailukauden kumulatiivisen liikevaihtotason. Vastaavasti liikevoittotason ylitti tällä kaudella neljä segmenttiä. Liikevoitto parani Digitaaliset painopalvelut, Lisäarvologistiikka, Puusepänteollisuus ja Kannakkeet –segmenteissä.
Liikevoitto oli 4,0 milj. euroa (4,7 milj. euroa). Liikevoiton lasku -0,7 milj. euroa aiheutui pääasiassa Takoma –segmentistä. Takoma –segmentin liiketappio kasvoi -0,8 milj. eurosta -2,1 milj. euroon. Takoman volyymit ovat yhä kapasiteettiin ja kulurakenteeseen nähden liian alhaiset. Lisäarvologistiikka- sekä Digitaaliset painopalvelut –segmentit puolestaan ylittivät selvästi vertailukauden liiketuloksen.
Kolmen kvartaalin kumulatiivinen tulos myydyistä liiketoiminnoista oli -1,1 milj. euroa. Vertailuvuoden 2011 osalta vastaava tulos oli -0,8 milj. euroa. Konsernin tuloslaskelma ei sisällä vertailuvuodelta 2011 myytyjen liiketoiminnon tuloslaskelmaa vaan tulos on konsernin tuloslaskelmassa erotettu riville Tulos myydyistä liiketoiminnoista.
Ennen myytyjen liiketoimintojen erottamista tuloslaskelmassa jatkuvista liiketoiminnoista, konsernin vertailukauden liikevaihto katsauskaudella oli 118,1 milj. euroa ja liikevoitto 4,5 milj. euroa. Koko tilikauden 2011 osalta katsauskaudella myytyjen liiketoimintojen liikevaihto oli 22,1 milj. euroa ja liiketappio -0,8 milj. euroa. Ennen myytyjen liiketoimintojen erottamista tuloslaskelmassa jatkuvista liiketoiminnoista, konsernin koko tilikauden 2011 liikevaihto oli 163,2 milj. euroa ja liikevoitto 5,9 milj. euroa.
Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella olivat noin -2,2 milj. euroa (-2,1 milj. euroa). Konsernin maksuvalmius oli hyvä ja liiketoiminnan kassavirta (6,5 milj. euroa) positiivinen.
| Henkilöstö | |||
| 31.7.2012 | 31.7.2011 | 31.10.2011 | |
| Henkilöstö keskimäärin | 1 171 | 1 032 | 1 034 |
| Henkilöstö katsauskauden lopussa | 1 244 | 1 094 | 1 097 |
| Henkilöstö segmenteittäin katsauskauden lopussa | 31.7.2012 | 31.7.2011 | 31.10.2011 |
| Digitaaliset painopalvelut | 340 | 328 | 325 |
| Takoma | 200 | 195 | 190 |
| Turvallisuus | 215 | 180 | 188 |
| LVI-Tukkukauppa | 0 | 37 | 37 |
| Lisäarvologistiikka | 272 | 131 | 131 |
| Helat | 30 | 32 | 32 |
| Autovaraosat | 41 | 36 | 35 |
| Lämpökäsittely | 64 | 61 | 64 |
| Puusepänteollisuus | 32 | 32 | 32 |
| Kannakkeet | 16 | 15 | 16 |
| Kiinnikkeet | 24 | 25 | 25 |
| Teknokemia | 0 | 12 | 12 |
| Emoyhtiö | 10 | 10 | 10 |
| Konserni yhteensä | 1 244 | 1 094 | 1 097 |
Takoma Oyj:n osakkeiden pääomanpalautukseen liittyvässä ennakkopäätöksessä keväällä 2008, konserniverokeskus katsoi kokonaisarvion perusteella Panostaja Oyj:n elinkeinotulon verottamisesta annetun lain 6 §:n 1 momentin 1 kohdassa tarkoitetuksi pääomasijoittajaksi. Pääomasijoittajalle käyttöomaisuusosakkeiden luovutusvoitot ovat veronalaista tuloa.
Edellä mainitun ennakkopäätöksen johdosta säännönmukaisessa verotuksessa 2007 konserniverokeskus on katsonut Panostaja Oyj:n edellä mainituksi pääomasijoittajaksi ja on verottanut Panostaja Oyj:tä eräistä käyttöomaisuusosakkeiden luovutusvoitoista. Panostaja Oyj teki vuoden 2007 verotuksesta oikaisuvaatimuksen oikaisulautakunnalle vaatien käyttöomaisuusosakkeiden luovutuksen verovapautta. Verotuksen oikaisulautakunta hylkäsi Panostaja Oyj:n oikaisuvaatimuksen elokuussa 2009 ja Panostaja Oyj valitti tästä päätöksestä Helsingin hallinto-oikeuteen.
Panostaja Oyj sai kesäkuussa 2011 tiedoksi Helsingin hallinto-oikeuden hylkäävän päätöksen koskien yhtiön valitusta. Hallinto-oikeus katsoo, että Panostaja Oyj on elinkeinotulon verottamisesta annetussa laissa tarkoitettu pääomasijoitustoimintaa harjoittava yhtiö. Panostaja Oyj on hakenut korkeimmalta hallinto-oikeudelta valituslupaa hallinto-oikeuden päätökseen.
KONSERNIRAKENTEEN MUUTOKSET
Panostaja laajensi Lisäarvologistiikka -segmenttiään, kun Panostaja Oyj:n tytäryhtiö Vindea Group Oy osti toukokuun alussa pakkaus- ja logistiikkapalveluita tarjoavan HSG Logistics Oy:n koko osakekannan. Muodostuvan uuden kokonaisuuden yhteenlaskettu liikevaihto vuonna 2011 oli noin 27 miljoonaa euroa ja se työllistää 260 henkilöä. Järjestelyn jälkeen Panostaja Oyj:n omistusosuus Vindea Groupissa on noin 54 %.
Turvallisuus -segmentissä toteutettiin 29.5.2012 liiketoimintakauppa, jossa ostettiin IP-Valvonta Oy:n liiketoiminta Helsingistä.
Panostaja tiedotti maaliskuussa Lämpö-Tukku Oy:n koko osakekannan myynnistä Onninen Oy:lle. Lämpö-Tukku Oy oli Panostajan 63,3 prosenttisesti omistaman Eurotermo Holding Oy:n tytäryritys. Panostajalle maksettava vastike koostui kauppahinnasta ja sisäisten lainojen takaisinmaksusta eli yhteensä noin 2,4 miljoonasta eurosta. Panostaja ei kirjannut kaupasta myyntivoittoa tai -tappiota. Kaupan toteuttaminen edellytti kilpailuviraston hyväksyntää. Panostajan tiedotti huhtikuun alussa kilpailuviraston hyväksymisestä ja kaupan lopullisuudesta.
Panostaja Oyj toteutti joulukuussa 2011 järjestelyn, jossa Spectra Yhtiöt Oy hankki osakevaihdolla 100 prosentin omistusosuuden Oy Alfa-Kem Ab:stä. Oy Alfa-Kem Ab muodosti aikaisemmin Teknokemia –segmentin Panostaja -konsernissa. Panostaja Oyj:n omistusosuus muodostuneesta kokonaisuudesta on 32 prosenttia, jonka Panostaja Oyj raportoi osakkuusyhtiönä tammikuusta 2012 lähtien. Oy Alfa-Kem Ab:n entinen emoyhtiö Annektor Oy sulautui Panostaja Oyj:hin 29.2.2012.
Kuluvalla tilikaudella Panostajan –konsernista on poistunut kaksi raportoitavaa segmenttiä yritysmyyntien myötä, Teknokemia ja LVI –Tukkukauppa –segmentti. Viime tilikaudella konserni raportoi liiketoiminnan kolmessatoista segmentissä.
SEGMENTTI-TARKASTELU
Panostaja –konsernin liiketoiminta raportoidaan katsauskaudella yhdessätoista segmentissä, jotka ovat Digitaaliset painopalvelut, Takoma, Turvallisuus, Lisäarvologistiikka, Helat, Autovaraosat, Lämpökäsittely, Puusepänteollisuus, Kannakkeet, Kiinnikkeet sekä Muut (emoyhtiö + osakkuusyhtiöt).
MARRASKUU 2011 – HEINÄKUU 2012
Digitaaliset painopalvelut -segmentin liikevaihto kasvoi 23,0 milj. eurosta 25,5 milj. euroon ja liikevoitto 2,8 milj. eurosta 3,6 milj. euroon. Markkinan hintakilpailu kiristyi entisestään. Liikevaihdon sekä liikevoiton kasvu saatiin kuitenkin pidettyä edelleen selkeästi positiivisena asiakasrajapinnan onnistumisten ja operatiivisen toiminnan tehokkuuden ansiosta.
Takoma -segmentin liikevaihto kasvoi 20,1 milj. eurosta 21,9 milj. euroon. Segmentin liiketappio kasvoi -0,8 milj. eurosta -2,1 milj. euroon. Huolimatta katsauskauden lievästi positiivisesta liikevaihtokehityksestä, Takoman volyymit ovat yhä kapasiteettiin nähden alhaiset. Lisäksi kapasiteetin käytön tehokkuuteen vaikuttaa asiakkaiden pienet tilauserät eikä kuluja ole saatu sopeutettua vaihtelevaan kysyntään. Takoma –segmentin tilauskanta säilyi edellisen kvartaalin tasolla eli n. 12 milj. eurossa.
Turvallisuus –segmentin liikevaihto kasvoi 17,6 milj. eurosta 21,1 milj. euroon, mutta liikevoitto heikkeni 0,9 milj. eurosta 0,6 milj. euroon. Liikevaihdon kasvu johtui koko katsauskauden jatkuneesta segmentin voimakkaasta orgaanisesta kasvusta. Panostus kasvuun näkyi osaltaan segmentin kohonneina kustannuksina, jotka hillitsivät liikevoiton kasvua. Myös katsauskaudella projekteissa tapahtuneet muutokset heikensivät liikevoittoa.
Lisäarvologistiikka-segmentin liikevaihto kasvoi 11,4 milj. eurosta 16,1 milj. euroon ja liikevoitto kasvoi 0,1 milj. eurosta 0,8 milj. euroon. Toukokuussa hankittiin pakkaus- ja logistiikkapalveluita tarjoavan HSG Logistics Oy koko osakekanta. Hankinnalla oli positiivinen vaikutus sekä liikevaihdon että liikevoiton kasvuun.
Helat –segmentin liikevaihto laski 8,4 milj. eurosta 7,8 milj. euroon. Liikevoitto 0,3 milj. euroa säilyi vertailuvuoden tasolla. Abloy –yhteistyön supistuminen vaikutti katsauskauden liikevaihtoon laskevasti. Uudet tuotelanseeraukset eivät ehtineet vielä kompensoimaan Abloy –yhteistyön supistumisesta johtuvaa liikevaihdon laskua.
Autovaraosat -segmentin liikevaihto nousi 6,8 milj. eurosta 7,6 milj. euroon, liikevoiton 0,6 milj. euroa säilyessä aikaisemman vuoden tasolla. Alan markkinatilanne on kuitenkin yleisesti hiljentynyt.
Lämpökäsittely-segmentin liikevaihto laski 6,3 milj. eurosta 5,7 milj. euroon, liikevoiton laskiessa 1,5 milj. eurosta 0,8 milj. euroon. Kesäkuukausina operaattoriliiketoiminnan kysyntä on ollut selkeästi vertailukautta alhaisemmalla tasolla. Olkiluoto –projektin päättyminen sekä uusien projektien lykkääntyminen vaikutti heikentävästi erityisesti Puolan yksikön toimintaan ja sitä kautta segmentin liikevaihtoon ja liikevoittoon.
Puusepänteollisuus-segmentti jatkoi vahvasti. Liikevaihto kasvoi lievästi edellisvuoden tasosta ollen katsauskaudella 4,5 milj. euroa liikevoiton säilyessä vertailukauden tasolla 0,9 milj. eurossa. Erityisesti Norjan markkina-alueella on kesän tilanne ollut parempi kuin viime vuonna.
Kannakkeet -segmentissä liikevaihto kasvoi 2,8 milj. eurosta 3,0 milj. euroon, vaikka kesäkaudella rakentamisen suhdannetilanne heikentyi nopeasti. Liikevoitto kasvoi vertailuvuoden 0,2 milj. eurosta 0,3 milj. euroon.
Kiinnikkeet -segmentissä liikevaihto oli lievästi vertailuvuotta alhaisemmalla tasolla 2,1 milj. eurossa. Vertailuvuoden nollatulos vaihtui -0,2 milj. euron liiketappioon. Teknologiateollisuuden markkinoilla epävarmuus jatkui ja asiakaskysyntä on pysynyt alhaisella tasolla, mikä heijastui myös segmentin liikevaihtoon ja liiketulokseen.
Muut -segmentin liikevaihdossa ei tapahtunut olennaisia muutoksia. Katsauskaudelta raportoi kolme osakkuusyhtiötä, Ecosir Group Oy ja PE Kiinteistörahasto I Ky sekä tammikuusta 2012 lähtien Spectra Yhtiöt Oy. Raportoitavien osakkuusyhtiöiden tulosvaikutus katsauskaudella oli 0,5 milj. euroa (0,1 milj. euroa), joka esitetään omalla rivillään konsernin tuloslaskelmassa. Osakkuusyhtiöiden tuloksen kasvu johtui PE Kiinteistörahasto I Ky:n toteuttamasta kiinteistön myynnistä.
INVESTOINNIT JA RAHOITUS
Konsernin maksuvalmius oli hyvä ja liiketoiminnan kassavirta 6,5 milj. euroa positiivinen (2,9 milj. euroa). Konsernin rahavarat olivat 7,7 milj. euroa (15,6 milj. euroa). Emon ja sulautuneen Annektor Oy:n lainoja maksettiin pois 1.3.2012 vaihtovelkakirjalaina mukaan lukien yhteensä 7,8 milj. euroa. Samassa yhteydessä lainoja järjesteltiin uudelleen yhteensä 6,3 milj. euron arvosta.
Konsernin bruttoinvestoinnit päättyneellä katsauskaudella olivat 6,2 milj. euroa (7,7 milj. euroa). Konsernin omavaraisuusaste oli 37,0 % (33,9 %) ja korolliset nettovelat 45,3 milj. euroa (47,5 milj. euroa). Panostaja Oyj:n vaihdettavaa pääomalainaa oli nettoveloista 15 milj. euroa (20,6 milj. euroa). Oman pääoman tuotto oli 1,7 prosenttia (4,6 %) ja sijoitetun pääoman tuotto 3,6 prosenttia (5,3 %).
| Rahoitusasema: | |||||||
| milj. euroa | 31.7.2012 | 31.7.2011 | 31.10.2011 | ||||
| Korolliset velat | 57,5 | 67,4 | 66,2 | ||||
| Korolliset saamiset | 4,5 | 4,3 | 4,4 | ||||
| Rahavarat | 7,7 | 15,6 | 14,6 | ||||
| Korolliset nettovelat | 45,3 | 47,5 | 47,2 | ||||
| Oma pääoma (emoyhtiön osakkeenomistajille sekä määräysvallattomille kuuluva oma pääoma) | 48,0 | 48,2 | 47,4 | ||||
| Nettovelkaantumisaste % | 94,4 | 98,7 | 99,6 | ||||
| Omavaraisuusaste % | 37,0 | 33,9 | 33,4 | ||||
| Oman pääoman tuotto % | 1,6 | 4,6 | 5,0 | ||||
| Sijoitetun pääoman tuotto % | 3,6 | 5,3 | 5,6 | ||||
Varsinainen yhtiökokous 31.1.2012 hyväksyi hallituksen ehdotuksen pääoman palautuksesta. Pääoman palautusta maksettiin sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta 0,05 euroa osakkeelta. Pääoman palautuksen täsmäytyspäivä oli 3.2.2012 ja maksupäivä 10.2.2012. Pääoman palautusta maksettiin emoyhtiön osakkeenomistajille yhteensä 2,6 milj. euroa.
OSAKEKURSSIN KEHITYS JA OSAKKEENOMISTUS
Panostaja Oyj:n osakkeen päätöskurssi vaihteli kolmen kvartaalin aikana 0,73 euron ja 1,05 euron välillä. Osakkeiden osakevaihto tarkastelujaksolla oli 5.302.726 kappaletta, mikä edustaa 10,4 % osakekannasta. Osakkeen heinäkuun päätöskurssi oli 0,77 euroa. Yhtiön osakekannan markkina-arvo oli heinäkuun lopussa 39,8 milj. euroa ja yhtiöllä oli 3.785 osakasta (3.870).
| Osakkeiden pörssivaihdon kehitys | 3Q/2012 | 3Q/2011 | 1-3Q/2012 | 1-3Q/2011 | ||
| Vaihdetut osakkeet, 1 000 kpl | 395 | 489 | 5 303 | 3 221 | ||
| % osakekannasta | 0,8 | 1,0 | 10,4 | 6,5 | ||
| Osake | 31.7.2012 | 31.7.2011 | 31.10.2011 | ||||
| Osakkeita yhteensä, 1 000 kpl | 51 733 | 51 733 | 51 733 | ||||
| Omat osakkeet, 1 000 kpl | 565 | 613 | 602 | ||||
| Päätöskurssi | 0,77 | 1,12 | 1,06 | ||||
| Markkina-arvo, milj. euroa | 39,8 | 57,9 | 54,8 | ||||
| Osakkeenomistajia | 3 785 | 3 870 | 3 826 | ||||
Panostaja Oyj vastaanotti 19.12.2011 kaksi arvopaperimarkkinalain 2 luvun 9 pykälän mukaista ilmoitusta omistusosuuden muuttumisesta yhtiössä.
Matti Koskenkorvan osuus alitti 10 prosenttia Panostaja Oyj:n osakkeiden äänimäärästä. Matti Koskenkorvan osuus ilmoituspäivänä oli 4.411.873 osaketta, joka edusti 8,52 % Panostaja Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä. Treindex Oy:n (entinen Koskismatti Oy) osuus ylitti 5 prosenttia Panostaja Oyj:n osakkeiden äänimäärästä. Treindex Oy:n osuus oli 3.400.000 osaketta, joka edusti 6,57 % Panostaja Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä. Treindex Oy:n osakkeenomistajia ovat Minna Kumpu, Hanna Malo ja Mikko Koskenkorva.
HALLINTO JA YHTIÖKOKOUS
Panostaja Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 31. tammikuuta 2012 Tampereella. Panostaja Oyj:n hallitukseen valittiin edelleen Jukka Ala-Mello, Satu Eskelinen, Hannu Martikainen, Hannu Tarkkonen, Mikko Koskenkorva ja Eero Eriksson. Välittömästi yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Jukka Ala-Mello ja varapuheenjohtajaksi valittiin Hannu Tarkkonen. Varsinaisiksi tilintarkastajiksi valittiin KHT Markku Launis ja KHT-yhteisö PricewaterhouseCoopers Oy vastuullisena tilintarkastajana KHT Janne Rajalahti.
Yhtiökokous hyväksyi esitetyn tilinpäätöksen 1.11.2010 – 31.10.2011 sekä hallituksen ehdotuksen tilikauden voiton siirtämisestä voittovaroihin ja että pääoman palautusta jaetaan 0,05 euroa per osake. Pääoman palautuksen täsmäytyspäivä oli 3.2.2012 ja maksupäivä 10.2.2012. Lisäksi yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen jakamisesta osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen sitä puoltaessa joko osinkona voittovaroista tai varojenjakona sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta. Valtuutuksen perusteella tehtävän varojenjaon enimmäismäärä on yhteensä 5.200.000 euroa. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista muista edellä mainittuun varojenjakoon liittyvistä ehdoista. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka.
Lisäksi yhtiökokous myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti, että yhtiökokouksen päättyessä alkavalta ja vuoden 2013 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä päättyvältä toimikaudelta hallituksen puheenjohtajalle maksetaan vuosipalkkiona 40.000 euroa ja hallituksen muille jäsenille vuosipalkkiona 20.000 euroa. Yhtiökokous päätti edelleen, että noin 40 % hallituksen jäsenille maksettavista palkkiosta maksetaan hallitukselle annetun osakeantivaltuutuksen perusteella antamalla hallituksen jäsenille yhtiön osakkeita, mikäli hallituksen jäsen ei yhtiökokouspäivänä omista yli yhtä prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Mikäli hallituksen jäsenen omistusosuus yhtiökokouspäivänä on yli yksi prosentti yhtiön kaikista osakkeista, maksetaan palkkio kokonaisuudessaan rahana.
Lisäksi varsinainen yhtiökokous peruutti yhtiökokouksen 27.1.2011 antaman omien osakkeiden hankintaa koskevan valtuutuksen ja valtuutti hallituksen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta siten, että omia osakkeita hankitaan yhdessä tai useammassa erässä siten, että valtuutuksen perusteella voidaan omia osakkeita hankkia enintään 5.100.000 osaketta, mikä vastaa noin 9,86 % yhtiön kaikista osakkeista. Omia osakkeita voidaan valtuutuksen nojalla hankkia vain vapaalla omalla pääomalla.
Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä NASDAQ OMX Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai muuten markkinoilla muodostuvaan hintaan. Hallitus päättää, miten omia osakkeita hankitaan. Omia osakkeita voidaan hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkiminen). Valtuutus on voimassa 31.7.2013 saakka.
Hallitus ei ole käyttänyt yhtiökokouksen antamaa valtuutusta omien osakkeiden hankinnasta katsauskauden aikana.
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Eteran toimitusjohtaja Hannu Tarkkonen ilmoitti luopuvansa Panostajan hallituksen jäsenen tehtävästään 10.5.2012. Panostaja Oyj:n yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiön hallitukseen kuuluu vähintään kolme (3) ja enintään kuusi (6) varsinaista jäsentä, jonka mukaisesti hallitus jatkaa viidellä (5) jäsenellä.
OSAKEPÄÄOMA JA OMAT OSAKKEET
Katsauskauden päättyessä Panostaja Oyj:n osakepääoma oli 5.568.681,60 euroa. Osakkeiden lukumäärä on yhteensä 51.733.110 kappaletta.
Yhtiön hallussa oleva omien osakkeiden määrä katsauskauden lopussa oli 565.066 kappaletta (tilikauden alussa 601.875 kappaletta). Omien osakkeiden määrä vastasi 1,1 prosenttia koko katsauskauden lopun osakemäärästä ja äänimäärästä.
Yhtiökokouksen 27.1.2011 ja hallituksen päätösten mukaisesti Panostaja Oyj luovutti 16.12.2011 hallituksen jäsenille kokouspalkkioiden maksuna yhteensä 12.000 kappaletta osakkeita ja yhtiökokouksen 31.1.2012 ja hallituksen päätöksen mukaisesti 12.763 sekä 12.046 kappaletta.
OMAN PÄÄOMAN EHTOISET VAIHTOVELKAKIRJALAINAT
Vaihdettavaa pääomalainaa 2011 oli katsauskauden lopussa jäljellä 15.000.000 euroa. Lainan korko on 6,5 prosenttia ja laina-aika 7.2.2011 - 1.4.2016. Osakkeen alkuperäinen vaihtokurssi on 2,20 euroa ja lainaosuudet voidaan vaihtaa enintään 6.818.181 yhtiön osakkeeseen. Lainaosuuksia on yhteensä 300 kappaletta ja ne ovat kaupankäynnin kohteena Nasdaq OMX Helsinki Oy:n pörssilistalla. Osakkeiden vaihtokurssi merkitään yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Vaihdettava pääomalaina 2006 laina-aika päättyi 1.3.2012. Laina maksettiin takaisin yhtenä eränä laina-ajan päättymispäivänä. Lainalle maksettiin kiinteää 6,5 prosentin vuotuista korkoa. Korko maksettiin viimeisen kerran laina-ajan päättyessä.
LÄHIAJAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Panostaja-konsernin merkittävimmät riskit on kuvattu tilinpäätöksessä. Lähiajan riskit liittyvät erityisesti eurokriisin ja globaalin taloudellisen tilanteen tuomaan epävarmuuteen sekä näiden mahdollisiin vaikutuksiin segmenteille asetettujen tavoitteiden saavuttamisessa. Yleisen taloustilanteen epävarmuus on jo aiheuttanut asiakaskysynnän heikkenemistä sekä investointien siirtymistä erityisesti teknologiateollisuutta palvelevissa segmenteissä, mikä voi aiheuttaa konserniliikearvojen alaskirjaustarpeita. Luottotappioriskit ovat kuluvalla tilikaudella edelleen merkittävä epävarmuustekijä osalla segmenteistä ja tätä riskiä kasvattaa PK-yritysten luotonannon tiukentuminen. Rahoitusmarkkinoiden likviditeetin heikentyminen ja luotonannon mahdollinen vähentyminen saattaa vaikeuttaa yrityskauppojen toteuttamista ja käyttöpääomarahoituksen saatavuutta. Panostajan rahoitustilanne on tällä hetkellä vakaa ja lainasalkku on hajautettu usealle eri taholle, joten Kreikan kriisin laajenemisen mahdollinen negatiivinen vaikutus rahoitusmarkkinoihin ei vaaranna Panostajan toimintaa.
KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Ei merkittäviä tapahtumia.
NÄKYMÄT LOPPUTILIKAUDELLE
Panostaja-konserni keskittyy liiketoimintastrategiansa mukaisesti omistaja-arvon kasvattamiseen konsernin omistamilla liiketoiminta-alueilla. Omistaja-arvon kehittymistä seurataan jatkuvasti osana muuttuvaa toimintaympäristöä ja päätöksiä liiketoiminta-alueiden kehittämisestä tai luopumisista tehdään omistaja-arvon maksimoimiseksi. Aktiivinen omistaja-arvon kehittäminen, pääomien tehokas allokoiminen ja rahoitusmahdollisuudet luovat hyvän perustan toiminnan voimakkaalle laajentamiselle. Omistusjärjestelyjen tarve pk-yrityksissä mahdollistaa sekä laajentumisen jatkamisen uusille liiketoiminta-alueille että nykyisten liiketoiminta-alueiden kasvattamisen.
Suhdanneodotukset nykyisten liiketoiminta-alueiden toimialoilla ovat voimakkaasti sidoksissa asiakasyritysten näkymiin. Suhdanneodotuksia leimaa tällä hetkellä epävarmuus ja kasvuennusteita on yleisesti jouduttu tarkistamaan alaspäin erityisesti euroalueen luottokriisin ja talouden kasvun hidastumisen johdosta. Panostaja-konsernin eri liiketoiminta-alueilla näkymät vaihtelevat varovaisen positiivisista lievästi pessimistisiin.
Teknologiateollisuuden ennustettavuuden haasteet tai näkymien muuttuminen heikommaksi voivat aiheuttaa konserniliikearvojen alaskirjaustarpeita ja erityisesti Takoman liiketoimintaympäristössä jatkuva epävarmuus, alhaiset volyymit ja lyhyet sarjat ovat vaikuttaneet yhtiön kannattavuuteen eikä asetettuihin tavoitteisiin ole päästy. Takoman liiketoiminnalle asetettuja pitkänaikavälin kannattavuustavoitteita ollaan arvioimassa uudestaan ja tältä pohjalta myös Panostaja Oyj:n hallitus arvioi uudelleen Takoma Oyj:n liikearvon perusteita.
Markkinoilla on edelleenkin riittävästi mahdollisuuksia yritysostoihin ja Panostaja-konsernin kasvustrategiaa on tarkoitus toteuttaa hallituilla yritysostoilla etenkin nykyisille liiketoiminta-alueille. Myös joistain liiketoiminta-alueista luopumisia harkitaan yrityskauppamarkkinoiden elpyessä, jotta pääomia voidaan irrottaa uusiin hankkeisiin.
Panostaja tarkentaa tulosohjaustaan liikevoiton osalta. Konsernin vertailukelpoisen liikevaihdon arvioidaan kasvavan tilikauden 2012 aikana noin 10 – 15 prosenttia edellisvuodesta ja konsernin liikevoiton paranevan tai olevan samalla tasolla kuin edellisvuonna.
Aikaisempi tulosohjaus: Konsernin vertailukelpoisen liikevaihdon arvioidaan kasvavan tilikauden 2012 aikana noin 10 – 15 prosenttia edellisvuodesta ja konsernin liikevoiton paranevan tilikaudella 2012.
Panostaja Oyj
Hallitus
Lisätietoja antaa toimitusjohtaja Juha Sarsama, 040 774 2099
Panostaja Oyj
Juha Sarsama
toimitusjohtaja
Kaikki tässä osavuosikatsaustiedotteessa esitetyt ennusteet ja arviot perustuvat konsernin ja liiketoiminta-alueiden johdon tämänhetkisen näkemykseen talouden tilasta ja kehittymisestä ja toteutuvat tulokset voivat olla merkittävästikin erilaiset.
Osavuosikatsauksen tiedot ovat tilintarkastamattomia.
|
TULOSLASKELMA |
05/12- |
05/11- |
11/11- |
11/10- |
|
| 07/12 | 07/11 | 07/12 | 07/11 | 2011 | |
| (1000 euroa) | |||||
| Liikevaihto | 38 972 | 33 975 | 114 719 | 102 592 | 141 152 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 208 | 145 | 637 | 534 | 901 |
| Kulut yhteensä | 36 195 | 30 356 | 107 448 | 94 152 | 130 277 |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 361 | 1 529 | 3 936 | 4 224 | 5 041 |
| Liiketulos | 1 624 | 2 235 | 3 972 | 4 750 | 6 735 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -797 | -861 | -2 192 | -2 116 | -2 812 |
| Osuus osakkuusyhtiön tuloksista | 88 | -84 | 523 | 80 | 205 |
| Tulos ennen veroja | 915 | 1 290 | 2 303 | 2 714 | 4 128 |
| Tuloverot | -340 | -600 | -564 | -344 | -524 |
| Tulos jatkuvista liiketoiminnoista | 575 | 690 | 1 739 | 2 370 | 3 604 |
| Tulos myydyistä liiketoiminnoista | 171 | -126 | -1 145 | -832 | -1 388 |
| Tilikauden tulos | 746 | 564 | 594 | 1 538 | 2 216 |
| Jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | 958 | 231 | 847 | 559 | 937 |
| Määräysvallattomille | -212 | 333 | -253 | 979 | 1 279 |
| Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista | |||||
| €, laimentamaton | 0,015 | 0,007 | 0,039 | 0,028 | 0,046 |
| Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista | |||||
| €, laimennettu | 0,015 | 0,007 | 0,039 | 0,028 | 0,046 |
| Tulos/osake myydyistä liiketoiminnoista | |||||
| €, laimentamaton | 0,003 | -0,003 | -0,022 | -0,017 | -0,027 |
| Tulos/osake myydyistä | |||||
| liiketoiminnoista,€ laimennettu | 0,003 | -0,003 | -0,022 | -0,017 | -0,027 |
| Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä | |||||
| liiketoiminnoista €, laimentamaton | 0,019 | 0,005 | 0,017 | 0,011 | 0,019 |
| Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä | |||||
| liiketoiminnoista, laimennettu € | 0,019 | 0,005 | 0,017 | 0,011 | 0,019 |
| LAAJA TULOSLASKELMA | |||||
| Laajan tuloslaskelman erät | 746 | 564 | 594 | 1 538 | 2 216 |
| Muuntoerot | 4 | -6 | -86 | -63 | -135 |
| Kauden laaja tuloslaskelma | 750 | 558 | 508 | 1 475 | 2 081 |
| Jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | 962 | 225 | 761 | 830 | 802 |
| Määräysvallattomille | -212 | 333 | -253 | 645 | 1279 |
|
|
| TASE | 31.7.2012 | 31.7.2011 | 31.10.2011 | ||||
| (1 000 euroa) | |||||||
| VARAT | |||||||
| Pitkäaikaiset varat | |||||||
| Liikearvo | 36 539 | 36 561 | 36 529 | ||||
| Muut aineettomat hyödykkeet | 6 057 | 5 207 | 5 049 | ||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 19 553 | 21 280 | 20 061 | ||||
| Osuudet osakkuusyhtiöissä | 3 946 | 2 616 | 2 740 | ||||
| Muut pitkäaikaiset varat | 14 583 | 12 530 | 13 097 | ||||
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 80 678 | 78 194 | 77 476 | ||||
| Lyhytaikaiset varat | |||||||
| Vaihto-omaisuus | 19 542 | 26 895 | 24 005 | ||||
| Myyntisaamiset ja muut korottomat saam. | 22 012 | 21 589 | 26 307 | ||||
| Rahavarat | 7 729 | 15 625 | 14 643 | ||||
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 49 282 | 64 109 | 64 955 | ||||
| Varat yhteensä | 129 961 | 142 303 | 142 431 | ||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | |||||||
| Osakepääoma | 5 569 | 5 569 | 5 569 | ||||
| Ylikurssirahasto | 4 646 | 4 646 | 4 646 | ||||
| Muuntoero | -165 | -63 | -169 | ||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 16 510 | 19 014 | 19 023 | ||||
| Kertyneet voittovarat | 4 871 | 4 471 | 4 047 | ||||
| Yhteensä | 31 431 | 33 637 | 33 116 | ||||
| Vähemmistön osuus | 16 570 | 14 584 | 14 270 | ||||
| Oma pääoma yhteensä | 48 001 | 48 221 | 47 386 | ||||
| Velat | |||||||
| Laskennallinen verovelka | 1 641 | 1 780 | 1 520 | ||||
| Oman pääoman ehtoinen vaihtovelkakirjalaina | 14 381 | 19 848 | 19 895 | ||||
| Pitkäaikaiset velat | 33 878 | 43 583 | 32 679 | ||||
| Lyhytaikaiset velat | 32 060 | 28 871 | 40 951 | ||||
| Velat yhteensä | 81 959 | 94 082 | 95 045 | ||||
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 129 961 | 142 303 | 142 431 | ||||
| RAHAVIRTALASKELMA |
07/2012 |
07/2011 |
2011 | ||||
| (1 000 euroa) | |||||||
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 6 531 | 2 956 | 4 354 | ||||
| Investointien nettorahavirta | -3 126 | -7 448 | -6 782 | ||||
| Lainojen nostot | 7 816 | 21 999 | 19 437 | ||||
| Lainojen takaisinmaksut | -15 046 | -17 328 | -17 743 | ||||
| Osakeanti | 0 | 6 053 | 6 053 | ||||
| Omien osakkeiden myynti | 34 | 930 | 942 | ||||
| Maksetut osingot ja oman pääoman palautukset | -3 216 | -2 804 | -2 853 | ||||
| Rahoituksen nettorahavirta | -10 412 | 8 849 | 5 836 | ||||
| Rahavirtojen muutos | -7 007 | 4 357 | 3 408 | ||||
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
| (1 000 euroa) | Osake-pääoma | Ylikurs-sirahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Muuntoerot | Voittovarat | Määräys-vallattomien osuus | Yhteensä |
| Oma pääoma | 5 529 | 4 646 | 11 574 | -57 | 6 497 | 13 923 | 42 112 |
| 1.11.2010 | |||||||
| Tilikauden voitto | 559 | 979 | 1 538 | ||||
| Tilikaudella kirjatut tuotot ja kulut yhteensä | 559 | 979 | 1 538 | ||||
| Osingon jako | -2 555 | -265 | -2 820 | ||||
| Osakemerkintä | 40 | 276 | 316 | ||||
| Osakeanti | 5 738 | 5 738 | |||||
| Omien osakkeiden myynti | 930 | 930 | |||||
| Oman pääoman osuus vaihdettavasta pääomalainasta | 481 | 481 | |||||
| Palkitsemisjärjestelmä | 15 | 15 | |||||
| Muuntoerot | -6 | -6 | |||||
| Määräysvallattomien omistajien osuuden muutokset | -30 | -53 | -83 | ||||
| Muut oman pääoman muutokset yhteensä | |||||||
| Oma pääoma | 40 | 0 | 7 440 | -6 | -2 585 | -318 | 4 571 |
| 31.7.2011 | 5 569 | 4 646 | 19 014 | -63 | 4 471 | 14 584 | 48 221 |
| Oma pääoma | 5 569 | 4 646 | 19 023 | -169 | 4 047 | 14 270 | 47 386 |
| 1.11.2011 | |||||||
| Tilikauden voitto | 847 | -253 | 594 | ||||
| Tilikaudella kirjatut tuotot ja kulut yhteensä | 847 | -253 | 594 | ||||
| Osingon jako | -659 | -659 | |||||
| Pääoman palautus | -2 557 | -2 557 | |||||
| Omien osakkeiden myynti | 35 | 35 | |||||
| Palkitsemisjärjestelmä | 9 | 9 | |||||
| Muuntoerot | 4 | 4 | |||||
| Määräysvallattomien omistajien osuuden muutokset | -102 | 3 212 | 3 110 | ||||
| Muut oman pääoman muutokset yhteensä | -2 513 | 4 | -102 | 2 553 | -58 | ||
| Oma pääoma | 5 569 | 4 646 | 16 510 | -86 | 4 792 | 16 570 | 48 001 |
| 31.7.2012 |
| TUNNUSLUVUT | |||
| 07/2012 | 07/2011 | 10/2011 | |
| Oma pääoma per osake, € | 0,61 | 0,66 | 0,65 |
| Tulos /osake, laimennettu, € | 0,02 | 0,01 | 0,02 |
| Tulos /osake, laimentamaton, € | 0,02 | 0,01 | 0,02 |
| Osakemäärä tilikaudella keskimäärin,1 000 kpl | 51 150 | 49 791 | 50 128 |
| Osakemäärän tilikauden lopussa, 1 000 kpl | 51 733 | 51 733 | 51 733 |
| Osakeannit/ vvk-vaihdot tilikaudella, 1 000 kpl | 0 | 4 330 | 4 330 |
| Osakemäärä, 1 000 kpl, laimennettuna | 57 968 | 59 922 | 60 258 |
| Oman pääoman tuotto, % | 1,6 | 4,6 | 5,0 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 3,6 | 5,3 | 5,6 |
| Bruttoinvestoinnit | |||
| Pysyviin vastaaviin, milj. euroa | 6,2 | 7,7 | 9,1 |
| % liikevaihdosta | 5,4 | 7,5 | 6,4 |
| Korolliset velat | 57,5 | 67,4 | 66,2 |
| Omavaraisuusaste, % | 37,0 | 33,9 | 33,4 |
| Henkilöstö keskimäärin | 1 171 | 1 032 | 1 034 |
KONSERNIN KEHITYS NELJÄNNESVUOSITTAIN
| (milj.euroa) | Q3/12 | Q2/12 | Q1/12 | Q4/11 | Q3/11 | Q2/11 | Q1/11 |
| Liikevaihto | 39,0 | 38,0 | 37,7 | 38,6 | 33,9 | 35,6 | 33,1 |
| Liiketoim. muut tuotot | 0,2 | 0,3 | 0,1 | 0,3 | 0,1 | 0,3 | 0,2 |
| Kulut yhteensä | -36,2 | -35,9 | -35,3 | -36,1 | -30,3 | -32,7 | -31,3 |
| Poistot ja arvon.alent. | -1,4 | -1,3 | -1,3 | -0,8 | -1,5 | -1,4 | -1,3 |
| Liikevoitto | 1,6 | 1,1 | 1,2 | 2,0 | 2,2 | 1,8 | 0,7 |
| Rahoituserät | -0,8 | -0,6 | -0,7 | -0,7 | -0,8 | -0,7 | -0,5 |
| Osuus osak.yh. tuloksesta | 0,1 | 0,4 | 0,0 | 0,1 | -0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Tulos ennen veroja | 0,9 | 0,9 | 0,5 | 1,4 | 1,3 | 1,1 | 0,3 |
| Verot | -0,3 | -0,4 | 0,0 | -0,1 | -0,6 | 0,2 | 0,0 |
| Voitto jatkuvista liiketoiminnoista | 0,6 | 0,5 | 0,5 | 1,2 | 0,7 | 1,4 | 0,3 |
| Voitto myydyistä liiketoiminnoista | 0,1 | -0,3 | -0,8 | -0,5 | -0,1 | -0,4 | -0,3 |
| Tilikauden voitto | 0,7 | 0,2 | -0,4 | 0,7 | 0,6 | 1,0 | 0,0 |
| Määräysvallattomien osuus | -0,2 | -0,2 | 0,2 | 0,3 | 0,3 | 0,5 | 0,1 |
| Emoyhtiön osakkeenomistajien osuus | 0,9 | 0,4 | -0,6 | 0,4 | 0,3 | 0,5 | -0,1 |
ANNETUT VAKUUDET
| (1 000 euroa) | 07/2012 | 07/2011 | 2011 |
| Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet | |||
| Yrityskiinnitykset | 40 971 | 41 422 | 41 394 |
| Annetut pantit | 52 048 | 55 792 | 59 019 |
| Muut vastuut | 1 833 | 1359 | 1 549 |
| Muut vuokrasopimukset | |||
| Yhden vuoden kuluessa | 7 946 | 5 911 | 7 160 |
| Yli vuoden mutta enintään viiden vuoden kuluttua | 18 394 | 16 400 | 17 543 |
| Yli viiden vuoden kuluttua | 3 127 | 4 300 | 3 162 |
| Yhteensä | 29 467 | 26 612 | 27 865 |
SEGMENTTI-INFORMAATIO
| LIIKEVAIHTO | 05/12-07/12 | 05/11-07/11 | 11/11-07/12 | 11/10-07/11 |
| (1 000 euroa) | ||||
| Digitaaliset painopalvelut | 8 341 | 7 813 | 25 554 | 22 997 |
| Takoma | 6 734 | 6 280 | 21 911 | 20 081 |
| Turvallisuus | 6 406 | 5 803 | 21 058 | 17 607 |
| Lisäarvologistiikka | 7 513 | 3 869 | 16 059 | 11 413 |
| Helat | 2 332 | 2 670 | 7 770 | 8 407 |
| Autovaraosat | 2 643 | 2 369 | 7 558 | 6 822 |
| Lämpökäsittely | 1 784 | 2 176 | 5 662 | 6 338 |
| Puusepänteollisuus | 1 513 | 1 314 | 4 510 | 4 429 |
| Kannakkeet | 1 086 | 1 054 | 2 992 | 2 776 |
| Kiinnikkeet | 724 | 797 | 2 138 | 2 263 |
| Muut | 16 | 14 | 48 | 42 |
| Eliminoinnit | -120 | -184 | -541 | -583 |
| Konserni yhteensä | 38 972 | 33 975 | 114 719 | 102 592 |
| LIIKETULOS | ||||
| (1 000 euroa) | ||||
| Digitaaliset painopalvelut | 997 | 1 096 | 3 594 | 2 833 |
| Takoma | -504 | -434 | -2 085 | -785 |
| Turvallisuus | -16 | 344 | 617 | 947 |
| Lisäarvologistiikka | 531 | 218 | 811 | 111 |
| Helat | 56 | 46 | 327 | 330 |
| Autovaraosat | 268 | 303 | 639 | 698 |
| Lämpökäsittely | 166 | 548 | 801 | 1 450 |
| Puusepänteollisuus | 364 | 288 | 933 | 916 |
| Kannakkeet | 170 | 216 | 303 | 213 |
| Kiinnikkeet | -8 | 8 | -169 | -31 |
| Muut | -400 | -398 | -1 799 | -1 932 |
| Konserni yhteensä | 1 624 | 2 235 | 3 972 | 4 750 |
| SEGMENTTI-INFORMAATIO NELJÄNNESVUOSITTAIN | |||||||
| Liikevaihto (milj.euroa) | 3Q/12 | 2Q/12 | 1Q/12 | 4Q/11 | 3Q/11 | 2Q/11 | 1Q/11 |
| Digitaaliset painopalvelut | 8,3 | 8,9 | 8,3 | 8,5 | 7,8 | 8,2 | 7,0 |
| Takoma | 6,7 | 7,5 | 7,7 | 7,4 | 6,3 | 7,2 | 6,6 |
| Turvallisuus | 6,4 | 7,3 | 7,3 | 7,0 | 5,8 | 6,0 | 5,8 |
| Lisäarvologistiikka | 7,5 | 4,1 | 4,4 | 4,0 | 3,9 | 3,8 | 3,8 |
| Helat | 2,3 | 2,7 | 3,0 | 2,7 | 3,0 | 2,7 | 3,1 |
| Autovaraosat | 2,6 | 2,4 | 2,8 | 2,4 | 2,2 | 2,2 | 2,4 |
| Lämpökäsittely | 1,8 | 2,0 | 2,7 | 2,2 | 2,2 | 2,0 | 2,0 |
| Puusepänteollisuus | 1,5 | 1,4 | 1,3 | 1,3 | 1,5 | 1,6 | 1,3 |
| Kannakkeet | 1,1 | 0,9 | 1,2 | 1,0 | 0,9 | 0,8 | 1,1 |
| Kiinnikkeet | 0,7 | 0,7 | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 0,7 | 0,8 |
| Muut | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Eliminoinnit | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,3 | -0,2 | -0,1 | -0,3 |
| Konserni yhteensä | 39,0 | 37,7 | 38,6 | 33,9 | 35,6 | 33,1 | 34,1 |
| Liiketulos (milj.euroa) | 3Q/12 | 2Q/12 | 1Q/12 | 4Q/11 | 3Q/11 | 2Q/11 | 1Q/11 |
| Digitaaliset painopalvelut | 1,0 | 1,1 | 1,3 | 1,1 | 1,1 | 0,6 | 1,0 |
| Takoma | -0,5 | -0,5 | -0,6 | -0,4 | -0,1 | -0,2 | -0,6 |
| Turvallisuus | 0,0 | 0,3 | 0,3 | 0,4 | 0,4 | 0,1 | 1,2 |
| Lisäarvologistiikka | 0,5 | 0,1 | 0,3 | 0,2 | 0,0 | -0,1 | 0,0 |
| Helat | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,2 | 0,1 | 0,2 |
| Autovaraosat | 0,3 | 0,2 | 0,4 | 0,3 | 0,2 | 0,2 | 0,3 |
| Lämpökäsittely | 0,2 | 0,4 | 0,7 | 0,5 | 0,4 | 0,5 | 0,1 |
| Puusepänteollisuus | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | -0,1 |
| Kannakkeet | 0,2 | 0,1 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | -0,1 | 0,1 |
| Kiinnikkeet | 0,0 | -0,1 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Muut | -0,4 | -0,7 | -0,6 | -0,4 | -0,9 | -0,7 | -0,3 |
| Konserni yhteensä | 1,6 | 1,2 | 2,0 | 2,2 | 1,8 | 0,7 | 1,9 |
Panostaja on sijoitusyhtiö, joka kehittää aktiivisena enemmistöomistajana suomalaisia pk-yrityksiä. Yhtiön tavoitteena on olla halutuin kumppani liiketoimintansa myyville yrittäjille, parhaille johtajille sekä sijoittajille. Panostaja kasvattaa yhdessä kumppaniensa kanssa konsernin omistaja-arvoa ja luo suomalaisia menestystarinoita.
Panostaja Oyj toimii tällä hetkellä kymmenellä liiketoiminta-alueella. Flexim Security Oy (Turvallisuus) on turvallisuusteknologian ja –palveluiden, lukituksen, oviautomatiikan sekä kulunvalvontatuotteiden ja –ratkaisujen asiantuntija. Heatmasters Group (Lämpökäsittely) tarjoaa metallien lämpökäsittelypalvelua Suomessa ja kansainvälisesti sekä valmistaa, kehittää ja markkinoi lämpökäsittelyteknologiaa. KL-Varaosat (Autovaraosat) on Mercedes Benz- ja BMW-henkilöautojen alkuperäisvaraosien ja tarvikkeiden maahantuoja, tukkukauppa ja jälleenmyyjä. Kopijyvä Oy (Digitaaliset painopalvelut) on Suomen yksi suurimpia digitaalisia painopalveluja tarjoavia yrityksiä, Suomen Helakeskus Oy (Helat) on rakennus- ja kalustehelojen keskeinen tukkukauppa Suomessa. Suomen Kiinnikekeskus Oy (Kiinnikkeet) on kiinnikealan tarvikekauppa. Matti-Ovi Oy (Puusepänteollisuus) valmistaa ja markkinoi päätuotteenaan massiivipuisia sisäovia. Takoma Oyj (Takoma) on pörssinoteerattu yrittäjävetoiseen liiketoimintamalliin perustuva konepajaryhmä. Toimex Oy (Kannakkeet) harjoittaa LVI-alan kannakkeiden valmistusta ja myyntiä. Vindea Oy (Lisäarvologistiikka) on suomalaisen metalliteollisuuden lisäarvologistiikkapalveluihin erikoistunut yritys.