CENCORP OYJ:N TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2012


Cencorp Oyj                      Tilinpäätöstiedote    15.2.2013 klo 12.00

 

 

CENCORP OYJ:N TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2012

 

Cencorp Oyj:n (”Cencorp”) jatkuvien toimintojen liikevaihto katsauskaudella tammi-joulukuu 2012 oli 15,4 miljoonaa euroa (21,6 miljoonaa euroa vuonna 2011). Jatkuvien toimintojen liiketulos oli -3,9 miljoonaa euroa (-4,3), kauden

tulos -4,8 miljoonaa euroa (-4,8), osakekohtainen tulos oli -0,01 euroa (-0,01) ja käyttökate oli -1,6 miljoonaa euroa (-1,7).

 

YLEISTÄ

 

Cencorp on osa suomalaista Savcor Group Oy –konsernia (”Savcor”). Savcor -yhtiöt omistivat 31.12.2012 Cencorpista yhteensä 78,9 %.
 

Katsauskauden tapahtumista löytyy enemmän tietoa pörssitiedotteista, jotka on julkaistu Cencorpin internet-sivuilla www.cencorp.com.

 

Tilinpäätöstiedote on laadittu noudattaen IAS 34 osavuosikatsaukset –standardia. Cencorp on soveltanut tilinpäätöstiedotteen laatimisessa samoja laskentaperiaatteita kuin vuositilinpäätöksessä 2011. Tilinpäätöstiedote on tilintarkastamaton.

 

 

TALOUDELLINEN KEHITYS
 

Cencorp raportoi erikseen kahden eri liiketoimintasegmentin tuloksen. Liiketoimintasegmentit ovat Laser- ja automaatiosovellukset sekä Erikoiskomponentit. Laser- ja automaatiosovellukset –segmentti muodostuu Cencorpin Face (Telecom) –yritysjärjestelyä  edeltäneestä liiketoiminnasta ja Erikoiskomponentit-segmentti Face (Telecom) -yritysjärjestelyn kautta vuonna 2010 hankitusta liiketoiminnasta. Toukokuussa tiedotetun Guangzhoun tehtaan sulkemisen jälkeen Erikoiskomponentit-segmentin liiketoiminta koostuu ainoastaan Pekingin tehtaan erikoiskomponenttituotannosta.

 

Suluissa on vertailuluku vastaavalta ajanjaksolta vuonna 2011, jollei toisin  mainita. Cencorp ilmoitti 29.5.2012 luopuvansa tappiollisesta dekoraatioliiketoiminnasta ja sulkevansa dekoraatiosovelluksia valmistavan tehtaansa Guangzhoussa Kiinassa. Guangzhoun tehtaan ja dekoraatioliiketoiminnan lopettamisen myötä Cencorp raportoi vastaisuudessa Guagzhoun dekoraatioliiketoimintaan liittyvät taloudelliset tunnusluvut lopetettujen toimintojen yhteydessä. Cencorpin tulosraportoinnissa on siten lopetettujen toimintojen tulos esitetty yhdellä rivillä erillään jatkuvista toiminnoista, jolloin tuloslaskelman muut kuin lopetetut toiminnot erä koskevat vain jatkuvia liiketoimintoja.

 

Loka - joulukuu 2012 (Jatkuvat liiketoiminnot)

 

-Cencorp-konsernin liikevaihto pieneni 34,9 prosenttia 3,3 miljoonaan euroon (5,1 miljoonaa euroa).

-Käyttökate oli -0,8 miljoonaa euroa (-0,5 miljoonaa euroa).
-Liiketulos oli -1,5 miljoonaa euroa (-1,4 miljoonaa euroa).

-Konsernin tulos ennen veroja oli -1,9 miljoonaa euroa (-1,2 miljoonaa euroa).

-Kauden tulos oli -1,9 miljoona euroa (-1,2 miljoonaa euroa).
-Osakekohtainen tulos oli -0,005 e
uroa (-0,003 euroa) ja

laimennettu osakekohtainen tulos -0,005 euroa (-0,003 euroa).

-Laser- ja automaatiosovellukset -segmentin liikevaihto pieneni 18,1 prosenttia 2,2 miljoonaan euroon (2,7 miljoonaa euroa) ja liiketulos oli -1,1 miljoonaa euroa (-1,3 miljoonaa euroa). Segmentin käyttökate oli -0,8 miljoonaa euroa    (-0,8 miljoonaa euroa).


-Erikoiskomponentit-segmentin liikevaihto pieneni 52,7 prosenttia 1,1 miljoonaan euroon (2,4 miljoonaa euroa) ja liiketulos oli -0,4 miljoonaa euroa (-0,1 miljoonaa euroa). Segmentin käyttökate oli -0,03 miljoonaa euroa (0,4 miljoonaa euroa).  

 

Tammi-joulukuu 2012 (Jatkuvat liiketoiminnot)
 

-Cencorp-konsernin liikevaihto pieneni 28,5 prosenttia 15,4 miljoonaan euroon (21,6 miljoonaa euroa).

-Tilauskanta joulukuun lopussa oli noin 1,4 miljoonaa euroa (2,8 miljoonaa euroa).

-Käyttökate oli -1,6 miljoonaa euroa (-1,7 miljoonaa euroa).
-Liiketulos oli -3,9 miljoonaa euroa (-4,3 miljoonaa euroa).

-Käyttökate ja liiketulos sisältävät 1,2 miljoonan euron kertaluontoisen myyntivoiton tehdaskiinteistön myynnistä.
-Konsernin tulos ennen veroja oli -4,8 miljoonaa euroa (-4,8 miljoonaa euroa).

-Kauden tulos oli -4,7 miljoonaa euroa (-4,8 miljoonaa euroa).
-Osakekohtainen tulos oli -0,01 e
uroa (-0,01 euroa) ja laimennettu osakekohtainen tulos -0,01 euroa (-0,01 euroa).

-Omavaraisuusaste joulukuun lopussa oli 25,2 prosenttia (51,2 %). Omavaraisuusasteen jyrkkä heikkeneminen johtuu mm. Guangzhoun tehtaan sulkemisesta johtuvasta noin 5,7 miljoonan euron alaskirjauksesta.

-Laser- ja automaatiosovellukset -segmentin liikevaihto pieneni 36,2 prosenttia 9,6 miljoonaan euroon (15,1 miljoonaa euroa) ja liiketulos oli -3,2 miljoonaa euroa (-2,5 miljoonaa euroa). Yksikön osuus konsernin liikevaihdosta oli 69,6 prosenttia. Segmentin käyttökate oli -2,4 miljoonaa euroa (-1,3) miljoonaa euroa.
-Erikoiskomponentit-segmentin liikevaihto pieneni 11,0 prosenttia 5,9 miljoonaan euroon (6,6 miljoonaa euroa) ja liiketulos oli -0,7 miljoonaa euroa (-1,7 miljoonaa euroa). Yksikön osuus konsernin liikevaihdosta oli 30,4 prosenttia. Segmentin käyttökate oli 0,8 miljoonaa euroa (-0,4 miljoonaa euroa).

-Erikoiskomponentit-segmentin liiketulos sisältää 1,2 miljoonan euron kertaluontoisen myyntivoiton, joka realisoitui yhtiön myytyä maaliskuussa Pekingissä sijaitsevan tehdaskiinteistönsä. Yhtiö jatkaa toimintaansa samassa kiinteistössä vuokralaisena.

 

TULEVAISUUDENNÄKYMÄT

 

Cencorp on muuttumassa pelkästään tuotantoautomaatiolaitteita ja erikoiskomponentteja valmistavasta yhtiöstä puhtaan teknologian sovelluksia (”Cleantech”) kehittäväksi ja tarjoavaksi yhtiöksi. Yhtiön tavoitteena on vahva asema korkealaatuisten, automaatiota ja lasertekniikkaa hyväksikäyttäen paikallisesti eri markkina-alueilla valmistettujen moduulien toimittajana. Strategian edellyttämä välttämätön murrosvaihe on parhaillaan käynnissä ja se etenee suunnitellusti.

 

Cencorp on 29.1.2013 saattanut päätökseen Sunweb Solar Energy Holding BV:n (”Sunweb Solar”) kanssa yritysjärjestelyn ja ostanut Sunweb Solarin aurinkosähkömoduli –liiketoiminnan, siihen liittyvän tuotantolinjakokonaisuuden, Sunweb -tuotemerkin sekä liiketoimintaan liittyvät patentit ja muut immateriaalioikeudet osaksi Cencorpia.

 

Cencorpin tavoitteena on valmistaa ja käyttöönottaa omaa suunnittelua oleva aurinkosähkömodulien kokoonpanolinja Suomessa. Cencorpin aurinkosähkömodulitehtaan sijoituspaikka tulee näillä näkymin olemaan joko Mikkeli tai Salo. Tehtaan on määrä valmistua 2014 alkupuolella ja sen liikevaihto täydellä kapasiteetilla toimittaessa ylittää toimitusjohtaja Iikka Savisalon arvion mukaan 50 miljoonaa euroa. Tehtaan tuotantokapasiteetin myymisestä käydään neuvotteluja usean ulkomaisen tahon kanssa.

 

Neuvottelut yhdysvaltalaisen Avery Dennison Corporation (”Avery Dennison”) kanssa  Avery Dennisonin aurinkosähkömodulien joustavien virranjohtimien –liiketoiminnan ostamisesta ovat edelleen kesken.

 

Cencorp on ilmoittanut allekirjoittaneensa aiesopimuksen CBS (”Conductive Backsheet”) virranjohdekomponenttien toimittamisesta yhdelle johtavista kiinalaisista  aurinkosähkömodulien (”PV eli photovoltaic”) valmistajista. Aiesopimuksen arvon odotetaan olevan vähintään 20 miljoonaa euroa seuraavan kolmen vuoden aikana. Asiakkaalta saadun viimeisimmän kirjallisen ennusteen mukaan virranjohdekomponenttien massatuotanto alkaa vuoden 2013 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana. Aiesopimus ei ole sen osapuolia sitova. Aurinkosähkömodulien toimitussopimusta kiinalaiselle valmistajalle koskevan aiesopimuksen osalta on kuitenkin huomioitava, että sopimuksen arvioitu vähintään 20 miljoonan euron arvo seuraavan kolmen vuoden aikana säilynee vain osapuolia sitomattomana arviona myös siinä vaiheessa, mikäli aiesopimus muuttuu sitovaksi toimitussopimukseksi. Toimialalla asiakkaat eivät anna sitovia tilausarvioita.

 

Cencorp on aiemmin strategiassaan korostanut uusien Cleantech -sovellusten ja ennen kaikkea uusien energiamuotojen sovellusten olevan yhtiön tulevaisuuden kasvun moottori. Toteutuessaan yhtiön Cleantech –strategia tulee merkittävästi muuttamaan yhtiön kustannusrakennetta ja lähivuosien tavoitteita. Uuden strategian toteuttamisen välttämättä edellyttämässä voimakkaassa murrosvaiheessa ei yhtiö voi arvioida liiketoiminnan painopisteen muuttumisen vaikutuksia yhtiön markkinaohjeistukseen, mistä johtuen yhtiö on 21.8.2012 tiedotetun mukaisesti päättänyt lopettaa toistaiseksi markkinaohjeistuksen antamisen kokonaan. Murrosvaiheen ollessa vielä kesken Cencorp ei anna markkinaohjeistusta myöskään vuodelle 2013.  

 

Cencorpin tulevaisuuden näkymät tulevat olemaan jatkossa merkittävästi riippuvaisia yhtiön kyvystä saavuttaa tavoiteltu markkina-asema globaaleilla aurinkosähkömodulien markkinoilla sekä yhtiön lyhyen ja pitkän aikavälin rahoituksesta. Yhtiö on asettanut tavoitteekseen saavuttaa vahvan aseman korkealaatuisten paikallisesti valmistettujen modulien toimittajana. Riskejä on käsitelty tarkemmin tämän tilinpäätöstiedotteen kohdassa ”Riskienhallinta, riskit ja epävarmuustekijät.”

 

PITKÄN AIKAVÄLIN TAVOITTEET TOIMITUSJOHTAJALLE

 

Cencorpin hallitus julkisti pitkän aikavälin taloudelliset ja muut tavoitteet toimitusjohtajalle 21.8.2012 seuraavasti:

 

- Murrosvaiheen huolellinen, mutta nopea läpivienti Cencorpin muuttamiseksi pelkästään tuotantoautomaatiolaitteita ja erikoiskomponentteja valmistavasta yhtiöstä puhtaan teknologian sovelluksia (”Cleantech”) kehittäväksi ja tarjoavaksi yhtiöksi, jolla on vahva asema korkealaatuisten, automaatiota ja lasertekniikkaa hyväksikäyttäen paikallisesti eri markkina-alueilla valmistettujen modulien toimittajana.

- Cencorpin tavoitteena on omistaja-arvon lisääminen kasvun ja kannattavuuden avulla. Cencorp keskittyy kasvuun Cleantech -liiketoiminnassa, jossa sillä on hyvät mahdollisuudet saavuttaa vahva globaaliasema ja kasvaa nopeasti.

- Laser- ja automaatioliiketoiminnassa keskitytään laitteiden elinkaarihallintaan ja siinä tavoitellaan vahvaa palveluliiketoiminnan kasvua.

- Cencorp tavoittelee pitkällä aikavälillä merkittävää liikevaihdon kasvua siten, että sen tavoitteena on yli 200 miljoonan euron liikevaihto vuodelle 2016, edellyttäen, että riittävä pääoma on yhtiöllä käytettävissä kasvun tullessa pääasiallisesti Cleantech -liiketoiminnasta ja erityisesti aurinkosähkö- sekä polttokennoihin liittyvistä sovellutuksista.

 

Toimitusjohtajalle asetettuihin pitkän aikavälin tavoitteisiin liittyy riskejä eikä pitkänaikavälin tavoite ole yhtiön markkinaohjeistus. Vaikka tavoitteet perustuvat markkinatuntemukseen ja teknisiin selvityksiin riskit ovat merkittävät eikä ole varmuutta saavuttaako toimitusjohtaja hänelle asetetut tavoitteet kokonaan tai osittain.

 

TOIMITUSJOHTAJA IIKKA SAVISALON KATSAUS

 

Tilikauden 2012 viimeisellä neljänneksellä Cencorp Oyj:n tuotteiden kysyntä oli edelleen heikkoa. Tilikauden lopulla markkinat näyttivät kuitenkin alkavan piristyä. Toisen vuosineljänneksen YT-neuvotteluiden tuloksena keventynyt organisaatio  sopeutui vuoden viimeiselle neljännekselle tultaessa  aiempaa paremmin vähentyneeseen kysyntään. Lisäsäästöjä tuli lähes kaikkien Cencorpin laser- ja automaatiotuotteiden valmistustoiminnan ulkoistamistamisesta. Lähes kaksi vuotta kestänyt ulkoistamisprojekti onnistui hyvin luoden jatkossa mahdollisuudet kannattavuuden parantumiselle. Merkittävät panostukset Cleantech -liiketoimintaan ja ennen kaikkea uuden sukupolven aurinkosähkömodulien, niiden komponenttien ja -valmistusautomaation kehittämiseenalkoivat vuoden lopulla tuottaa näkyviä tuloksia.

 

Yhtiön omapääoma ja rahoitustilanne vahvistui joulukuussa 1,5 miljoonan euron vaihtovelkakirjalainan tultua merkittyä kokonaan. Lisäksi rahoitustilanteeseen vaikutti positiivisesti Teknologian ja innovaatioiden kehittämiskeskus –Tekesin päätös  rahoittaa Cencorpin Cleantech -liiketoimintamallia n. 3 miljoonan euron lainalla.

 

Cencorpin tavoitteena on hyödyntää globaalin aurinkoenergiateollisuuden teknologiamurrosta ja  tuoda jatkuvasti kasvaville markkinoille viimeisintä  aurinkosähköteknologiaa hyödyntäviä tuotekokonaisuuksia. Ensimmäisenä uutena aurinkosähkötuotteena Cencorp  tuo markkinoille uuden sukupolven aurinkosähkömoduleissa käytettävän joustavan virranjohteen (”CBS”, ”Conductive Back Sheet”).  Tähän liittyen Cencorp onkin 5.11.2012 julkaissut aiesopimuksen merkittävän kiinalaisen aurinkosähkömodulivalmistajan kanssa CBS-virranjohteiden toimittamisesta. Toimitusten ja niihin liittyvän kassavirran uskotaan alkavan vuoden 2013 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana.

 

Aurinkosähkömodulien virranjohteiden lisäksi Cencorp  hyödyntää 30 vuoden teollisuusautomaatio-osaamistaan. Tukeutuen lisäksi tammikuun 2013 lopussa  ostetun Sunweb Solarin teknologia- ja markkinaosaamiseen Cencorp on suunnitellut täysin automaattisen tuotantolinjaston valmistamaan uusimman sukupolven CBS- aurinkosähkömoduleita erittäin kilpailukykyisesti. Uuden sukupolven  aurinkosähkömodulit soveltuvat erinomaisesti valmistettaviksi kokonaan automaattisesti.Cencorpin suunittelema täysautomaattinen tuotantolinjasto mahdollistaakin modulituotannon kannattavasti missä tahansa työkustannuksista riippumatta ja lähellä modulien lopullista asennusaluetta. Eurooppa on edelleen säilyttänyt paikkansa aurinkosähkömodulien johtavana markkinana ja uskomme linjallemme löytyvän ostajia Euroopastakin.

 

Cencorpin tavoitteena on saavuttaa johtava asema CBS-aurinkosähkömoduleiden tuotantoteknologian toimittajana. Yhtiö on aloittanut ensimmäisen omaan käyttöön tulevan täysikokoisen pilottilinjaston valmistuksen. Linjastoa tullaan esittelemään aurinkosähkömoduleiden automaattisesta valmistuksesta kiinnostuneille asiakkaillemme. Aurinkosähkömodulitehtaan lopullinen sijoituspaikka tulee olemaan joko Mikkeli tai Salo.  Cencorp tulee vuoden 2013 aikana julkaisemaan oman kehittyneen ja muotoilultaan poikkeavan aurinkosähkömoduleiden malliston. Moduleita on tarkoitus tuottaa oman tehtaan lisäksi myös lisenssivalmistajien tehtaissa globaalisti. Ensimmäiset kaupalliset aurinkosähkömodulitoimitukset alkavat yhtiön arvion mukaan loppuvuodesta 2013. Yhtiö uskoo niinikään solmivansa ensimmäisen sopimuksensa tehdastoimituksesta vuoden 2013 aikana. 

 

TOIMINTAYMPÄRISTÖ

 

Cencorp toimii elektroniikkateollisuuden ja puhtaan teknologian sovellusaloilla. Maantieteellisiä päämarkkina-alueita ovat Eurooppa, Pohjois-Amerikka, Etelä-Amerikka ja Aasia. Cencorpin laser- ja automaatiosovellusten avainasiakkaat toimivat maailmanlaajuisesti ja edellyttävät palvelua paikallisesti. Suurin osa maailman elektroniikkateollisuudesta, mukaan lukien matkapuhelinten valmistus, on keskittynyt Cencorpin erikoiskomponenttien valmistuksen kotimarkkina-alueelle Aasiaan.

 

Erikoiskomponenttiliiketoiminta

 

Cencorpin erikoiskomponenttiliiketoiminnan painopiste tulee lähitulevaisuudessa nojaamaan uuden sukupolven aurinkosähkömodulien komponenttien valmistukseen. Pekingin tuotantolaitos on saanut lähes valmiiksi investointinsa suurten rullalta rullalle tuotettavien CBS-virranjohteiden massavalmistamiseksi. Cencorp on  vakuuttunut siitä, että Pekingin tuotantolaitos on maailman kilpailukykyisimpiä. Tästä osoituksena yksi maailman merkittävimmistä aurinkosähkömodulivalmistajista  teki aiesopimuksen CBS-virranjohteiden hankinnasta Cencorpin kanssa. Aiesopimus julkaistiin 5.11.2012. Cencorp  neuvottelee myös useiden muiden johtavien aurinkosähkömodulien valmistajien kanssa vastaavista sopimuksista. CBS komponenttien kysyntä tulee yhtiön ulkopuolisten asiantuntijoiden arvioiden mukaan kasvamaan seuraavan viiden vuoden aikana erittäin nopeasti. Cencorp on vakuuttunut saavuttavansa merkittävän jalansijan CBS-komponenttien maailman markkinoilla, mikäli sillä on käytettävissään riittävä pääoma kapasiteetin kasvattamiseksi tarvittavassa tahdissa.

 

Vaikka tulevaisuuden kasvuodotukset ovatkin merkittävästi aurinkosähkömodulien komponenteissa, toimittaa Cencorp edelleen kymmeniä miljoonia NFC-, RFID-, WIFI- sekä muita matkaviestimissä käytettäviä antennivirtapiirejä. Cencorp uskookin saavuttaneensa johtavan markkina-aseman NFC (”Near field communication”) -antennien valmistajana. NFC-antennien lisääntyessä matkapuhelimissa uskoo Cencorp myös oman antennivalmistuksensa kääntyvän kasvuun.

 

Laser- ja automaatioliiketoiminta

 

Tilikauden toisella neljänneksellä alkanut automaatiolaitteiden kysynnän hidastuminen jatkui kolmannelle neljännekselle pudottaen tuloksen kevyemmälläkin organisaatiolla ja pienennetyllä kustannustasolla tappiolliseksi.    Automaatiolaitteiden kysynnän  syklisyyden vaikutuksen vähentämiseksi liiketoiminnan kehityksen painopistettä siirretään asteittain laitteiden elinkaaripalvelun suuntaan. Elinkaaripalveluiden kysyntä jatkui kohtuullisen hyvänä  viimeiselläkin  neljänneksellä. Yhtiön Pohjois-Amerikan toiminnot nostivat koko vuoden tuloksen (EBITDA, käyttökate) voitolliseksi. Elinkaaripalveluiden kysynnän uskotaan jatkuvan hyvänä erityisesti Pohjois-Amerikan markkinoilla.

 

Kolmannen neljänneksen lopulla automaatiotekniikan kysyntä alkoi  hitaasti elpyä ja positiivinen kehitys jatkui koko loppuvuoden. Vaikka asiakkat olivat aiempaa aktiivisempia Cencorp ei kuitenkaan onnistunut saamaan merkittäviä uusia tilauksia perinteisen elektroniikka-automaation alalla vuoden loppuun mennessä. Tilausten lykkääytymiset johtuvat yhtiön arvion mukaan asiakkaiden kokemasta yleisen taloustilanteen epävarmuudesta. Tilauskannan uskotaan kuitenkin  korjaantuvan hyväksyttävälle tasolle lähiaikoina. Tätä oletusta tukee myös 12.2.2013 saatu noin 0,6 miljoonan euron Odd-Form automaatiolaitetilaus eurooppalaiselta asiakkaalta. Cencorpin laser- ja automaatiotuotteet ovat nyt saatettu ajanmukaisiksi ja kilpailukykyisiksi, eikä esteitä kysynnän kasvulle ainakaan tuoteportfolion osalta ole.

 

Cencorp on perinteisten piirikortin jyrsinten, lasermerkkaussolujen sekä erikoiskomponenttien ladontalaitteiden lisäksi aloittanut aurinkosähkömodulien kokoonpanossa käytettävien laitteiden suunnittelun. Yhtiö uskookin, että aivan lähiaikoina aurinkosähkömodulimarkkinoiden kehitys  tulee  tapahtuvan teknologiamurroksen johdosta kasvattamaan automaattisten modulivalmistuslinjojen kysyntää voimakkaasti. Yhtiö uskoo aurinkosähkömodulien kokoonpanoon liittyvien automaatioratkaisujensa alkavan tuottaa positiivista kassavirtaa jo tilikaudella 2013.

 

 

RAHOITUS

 

Liiketoiminnan rahavirta ennen investointeja oli tammi-joulukuussa -0,5 miljoonaa euroa (-1,9 miljoonaa euroa). Myyntisaamiset olivat katsauskauden lopussa 2,0 miljoonaa euroa (6,4 miljoonaa euroa). Yhtiön nettorahoituskulut olivat -0,8 miljoonaa euroa (-0,6 miljoonaa euroa).

 

Omavaraisuusaste oli joulukuun lopussa 25,2 prosenttia (51,2 %) ja osakekohtainen oma pääoma oli 0,01 euroa (0,05 euroa). Katsauskauden päättyessä konsernin rahavarat olivat 0,6 miljoonaa euroa (0,3 miljoonaa euroa) ja käyttämättömien vientilimiittiluoton ja pankkitakauslimiitin määrä oli 1,7 miljoonaa euroa (1,1 miljoonaa euroa). Omavaraisuusasteen jyrkkä heikkeneminen johtuu mm. Guangzhoun tehtaan sulkemisesta johtuvasta noin 5,7 miljoonan euron alaskirjauksesta.

 

Cencorpin rahoitusasema on aiemmin ilmoitetun mukaisesti ollut tiukka ja siihen liittyy riskejä.  Tekesin kanssa joulukuussa 2012 sovittu n. 3 miljoonan euron lainajärjestely sekä joulukuussa 2012 toteutunut 1,5 miljoonan euron vaihtovelkakirjalaina vaikuttaa Cencorpin rahoitusasemaan positiivisesti. Samalla kuitenkin käynnissä oleva murrosvaihe liittyen Cencorpin muuttumiseen Cleantech -sovelluksia kehittäväksi ja tarjoavaksi yhtiöksi edellyttää yhtiöltä merkittäviä investointeja. Näin ollen Cencorpin rahoitusasema tulee käytettävissä olevien ennusteiden valossa olemaan edelleen tiukka siihen asti kunnes murrosvaihe on saatu vietyä menestyksekkäästi lävitse.

 

Cencorp on aloittanut osakeannin valmistelun. Osakeannin tavoitteena on kerätä pääomaa aurinkosähkömoduleihin suuntautuvan liiketoimintasuunnitelman toteuttamiseksi. Yhtiö tiedottaa erikseen osakeannin ehdoista ja aikataulusta. Cencorp keskustelee lisäksi parhaillaan muiden rahoittajien kanssa myös muunlaisen rahoituksen järjestämisestä liiketoimintasuunnitelmansa toteuttamiseksi.

 

Cencorp sopi rahoittajiensa kanssa rahoitussopimusten jatkamisesta ja tiedotti 3.12.2012, että:

- Sampo Pankki Oyj:n kanssa yhteismäärältään neljän miljoonaan euron rahoitussopimuksia jatkettiin kesäkuun 2013 loppuun asti;

- Savcor Group Oy:ltä saadun 1,2 miljoonan oman pääoman ehtoista vaihtovelkakirjalainaa jatkettiin kesäkuun 2013 loppuun asti; ja

- Savcor Invest BV:ltä (ent. AC Invest BV), joka on Savcor Group Oy:n tytäryhtiö, saadun miljoonan euron lainaa jatkettiin kesäkuun 2013 loppuun asti
 

Yhtiön rahoitusasema tulee käytettävissä olevien ennusteiden valossa olemaan edelleen tiukka. Cencorpin johdolla olevan käsityksen mukaan Cencorpin käyttöpääoma seuraavan kahdentoista (12) kuukauden aikana ei ole riittävä viemään läpi yhtiössä käynnissä olevaa strategian mukaista investointisuunnitelmaa.  Yhtiön kannalta yksi merkittävimmistä riskeistä on käyttöpääoman riittävyys. Cencorpilla on seuraavan kahdentoista (12) kuukauden aikana erääntyviä lainoja, joiden uudelleenjärjestelyt tai niiden epäonnistuminen vaikuttaa yhtiön toimintaedellytyksiin ratkaisevasti.  Yhtiö onkin edellä mainittujen toimenpiteiden lisäksi aloittanut keskustelut merkittävimpien rahoittajiensa ja omistajiensa kanssa toimenpiteistä rahoitustilanteen vahvistamiseksi siihen asti, kunnes yhtiön kassavirran odotetaan kääntyvän positiiviseksi. Cencorp uskoo näillä toimenpiteillä varmistavansa käyttöpääoman riittävyyden seuraavan kahdentoista (12) kuukauden ajaksi ja strategiansa mukaisten investointien loppuunviemisen.

 

TUOTEKEHITYS

 

Konsernin tuotekehityskulut olivat tammi-joulukuussa 1,5 miljoonaa euroa (1,3 miljoonaa euroa) eli 9,4 (6,0) prosenttia liikevaihdosta.

 

INVESTOINNIT

 

Katsauskauden bruttoinvestoinnit olivat tammi-joulukuussa 1,8 miljoonaa euroa (1,2 miljoonaa euroa). Suurimmat investoinnit kohdistuivat kehittämismenoihin 1,3 miljoonaa euroa.

 

HENKILÖSTÖ

 

Konsernin palveluksessa oli joulukuun lopussa 168 (328) henkilöä, joista 56 henkilöä työskenteli Suomessa, 103 henkilöä Kiinassa sekä yhteensä 9 henkilöä muissa maissa. Katsauskaudella palkka- ja palkkiokulut olivat yhteensä 5,1 miljoonaa euroa (5,2 miljoonaa euroa).

 

Cencorpin Laser- ja automaatioliiketoiminnan myynti- ja markkinointijohtaja Anssi Jansson irtisanoutui 19.11.2012 yhtiön palveluksesta siirtyäkseen uusien haasteiden pariin. Janssonin tilalle ei tässä vaiheessa palkata uutta henkilöä. Laser- ja automaatioliiketoimintayksikön resursseja järjestellään uudelleen ja toimintaa kehitetään entistä enemmän vastaamaan yhtiön uusiutuvien energiamuotojen sovellutuksiin, erityisesti aurinkosähköön painottuvaa uutta strategiaa.

 

OSAKKEET JA OMISTAJAT

 

Cencorpin osakepääoma on 3 425 059,10 euroa. Osakemäärä on 342 161 270 osaketta. Yhtiöllä on yksi osakesarja, jonka osakkeet tuottavat yhtäläiset oikeudet yhtiössä. Cencorpin hallussa ei ollut tilikauden päättyessä yhtiön omia osakkeita.

 

Yhtiöllä oli joulukuun 2012 lopussa yhteensä 4509 osakkeenomistajaa, ja osakkeista 44,7 prosenttia oli ulkomaalaisomistuksessa. Kymmenen suurimman osakkeenomistajan hallussa oli 31.12.2012 yhteensä 89,5 prosenttia yhtiön osakkeista ja äänistä.

 

Suurimmat omistajat 31.12.2012

 

  Osakkeita Ääniä
1. SAVCOR GROUP LIMITED 133 333 333 39,0
2. SAVCOR GROUP OY 119 235 078 34,8
3. SAVCOR INVEST BV 17 499 999 5,1
4. KESKINÄINEN ELÄKEVAKUUTUSYHTIÖ ETERA 16 394 735 4,8
5. GASELLI CAPITAL OY 11 000 000 3,2
6. GASELLI CAPITAL PARTNERS OY 2 050 000 0,6
7. PAASILA MATTI 1 990 416 0,6
8. JOKELA MARKKU 1 987 519 0,6
9. PARPOLA VILLE 1 478 759 0,4
10. FT CAPITAL OY 1 428 570 0,4
MUUT 35 762 861 10,5
YHTEENSÄ 342 161 270 100,0

 

Savcor Group Oy ilmoitti 20.4.2012 ostaneensa AC Capitalilta AC Invest B.V. –yhtiön (nykyisin Savcor Invest B.V.), jonka omistuksessa oli noin 5,1 prosenttia Cencorpin osakkeista, minkä myötä Savcor Group Oy-konsernin omistusosuus Cencorpista on noussut 78,9 prosenttiin.

 

Hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja määräysvaltayhteisöineen omistivat 31.12.2012 yhteensä 270 068 410 osaketta, mikä oli noin 78,9 prosenttia yhtiön osake- ja äänimäärästä. Yhtiön toimitusjohtaja Iikka Savisalo määräysvaltayhteisöineen omisti kauden lopussa 270 068 410 yhtiön osaketta, 8 931 000 vaihtovelkakirjalaina I/2010 liittyvää optio-oikeutta ja 21 428 571 vaihtovelkakirjalaina I/2012 liittyvää optio-oikeutta.

 

Cencorpin osakkeen kurssi vaihteli tammi-joulukuussa 0,05 euron ja 0,12 euron välillä. Keskikurssi oli 0,08 euroa ja päätöskurssi joulukuun lopussa 0,06 euroa. Cencorpin osakkeen vaihto oli tammi-joulukuussa 1,5 miljoonaa euroa ja 18,3 miljoonaa osaketta. Osakkeiden markkina-arvo joulukuun lopussa oli 20,5 miljoonaa euroa.

 

Yhtiön johdolle ei myönnetty kauden aikana osakeoptioita, poislukien toimitusjohtaja Iikka Savisalon ja Cencorpin aurinkosähkömoduulien kehityksestä vastaavan Tuukka Savisalon määräysvallassa olevan SCI Invest Oy:n merkitsemän vaihtovelkakirjalaina I/2012 mukaiset alla mainitut optio-oikeudet. Yhtiöllä oli 31.12.2012 vaihtovelkakirjalaina I/2010:een liittyviä optioita 8 931 000 kappaletta, joiden merkintäaika päättyy 25.5.2015. Vaihtovelkakirjalaina I/2010:aan liittyvät optiot ovat Savcor Group Oy:n hallussa. Yhtiöllä oli 31.12.2012 vaihtovelkakirjalaina I/2012:een liittyviä optiota 21.428.571 kappaletta, joiden merkintäaika päättyy 7.9.2014. Vaihtovelkakirjalaina I/2012:aan liittyvät optiot ovat SCI Invest Oy:n ja Savcor Group Oy:n hallussa.

 

VOIMASSAOLEVAT OSAKEANTIVALTUUTUKSET

 

Cencorpin varsinaisen yhtiökokouksen 28.4.2009 antamaa osakeantivaltuutusta
10 000 000 Cencorpin uuteen osakkeeseen on jäljellä 1 069 000 osaketta.

 

Cencorpin 30.1.2012 pidetty ylimääräinen yhtiökokous päätti antaa hallitukselle antivaltuutuksen 100 000 000 uuteen osakkeeseen. Ylimääräisessä yhtiökokouksessa ei ollut muita päätettäviä asioita. Valtuutusta on jäljellä 78.571.429 osaketta. Valtuutuksesta tullaan ensimmäisen vuosipuoliskon aikana käyttämään 4.000.000 osaketta Sunweb Solarille suunnattavaan osakeantiin, jolla maksetaan osa tammikuussa toteutetun liiketoimintakaupan kauppahinnasta.

 

VARSINAISEN YHTIÖKOKOUKSEN PÄÄTÖKSET

 

Cencorpin varsinainen yhtiökokous pidettiin 19.4.2012 Mikkelissä. Yhtiökokous vahvisti tilikauden 2011 tilinpäätöksen ja myönsi vastuuvapauden yhtiön hallituksessa tilikauden 2011 aikana toimineille henkilöille ja toimitusjohtajalle. Hallituksen ehdotuksen mukaisesti päätettiin, että tilikaudelta 1.1.-31.12.2011 ei jaeta osinkoa. Niin ikään päätettiin, että 31.12.2011 päättyneen tilikauden tappio kirjataan kertyneet voittovarat -tilille. Cencorpin hallitukseen valittiin Hannu Savisalo, Iikka Savisalo ja Ismo Rautiainen.

 

Yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Hannu Savisalo ja varapuheenjohtajaksi Ismo Rautiainen. Hallitus päätti, ettei yhtiön liiketoiminnan laajuus huomioiden ole tarkoituksenmukaista perustaa hallitukselle erillisiä valiokuntia. Hallitus totesi myös, että hallituksen jäsen Ismo Rautiainen on riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista.

 

Yhtiökokous päätti, että hallituksen puheenjohtajalle sekä varapuheenjohtajalle maksetaan molemmille palkkiona 40 000 euroa vuodessa ja hallituksen jäsenille maksetaan 30 000 euroa vuodessa.  Yhtiön tilintarkastajana jatkaa Ernst & Young Oy, päävastuullisena tilintarkastajanaan KHT Mikko Rytilahti.

 

SUNWEB SOLARIN KANSSA ALLEKIRJOITETUN LIIKETOIMINTAKAUPAN PÄÄASIALLISET EHDOT

 

Cencorp tiedotti 29.1.2013 saattaneensa päätökseen Sunweb Solarin kanssa liiketoimintakaupan, jonka mukaan Cencorp osti Sunweb Solarin  aurinkosähkömoduli -liiketoiminnan, siihen liittyvän tuotantolinjakokonaisuuden, Sunweb –tuotemerkin sekä liiketoimintaan liittyvät patentit ja muut immateriaalioikeudet. Kauppahinta oli noin miljoona euroa, joka maksetaan osittain käteisellä ja osittain Cencorpin osakkeilla. Osakevastikkeen määrä on 4.000.000 Cencorpin osaketta, joiden arvoksi on kauppahinnan osana sovittu 0,12 euroa per osake. Käteisellä maksettava kauppahinnan osuus on 450.000 euroa. Sunweb Solar sitoutuu olemaan myymättä vastikkeena saamiaan Cencorpin osakkeita ennen 31.12.2013.

 

AVERY DENNISONIN KANSSA ALLEKIRJOITETUN AIESOPIMUKSEN PÄÄASIALLISET EHDOT

 

Cencorp tiedotti 21.8.2012 tehneensä yhdysvaltalaisen Avery Dennisonin kanssa aiesopimuksen, jonka mukaan Cencorp ostaa Avery Dennisonin aurinkosähkömodulien joustavien virranjohtimien –liiketoiminnan ja siihen liittyvät immateriaalioikeudet. Aiesopimus ei ole sen osapuolia sitova. Aiesopimuksen mukainen kauppahinta on 6.711.409 Cencorpin osaketta ja USD 500.000, joka maksetaan käteisellä. Avery Dennison sitoutuu olemaan myymättä vastikkeena saamiaan Cencorpin osakkeita 12 kuukauden aikana kauppakirjan allekirjoittamisesta lukien. Ostettavan liiketoiminnan avainhenkilöt siirtyvät Cencorpin palvelukseen erillisillä sopimuksilla. Neuvottelut Avery Dennisonin kanssa ovat edelleen kesken. Avery Dennisonin kanssa allekirjoitettuun sitomattomaan aiesopimukseen liittyviä riskejä on käsitelty tämän tilinpäätöstiedotteen kohdassa ”Riskienhallinta, riskit ja epävarmuustekijät”.

 

MERKITTÄVÄN KIINALAISEN AURINKOSÄHKÖMODULI VALMISTAJAN KANSSA ALLEKIRJOITETUN VIRRANJOHDEKOMPONENTTIEN TOIMITTAMISTA KOSKEVAN AIESOPIMUKSEN PÄÄASIALLISET EHDOT

 

Cencorp tiedotti 5.11.2012 allekirjoittaneensa aiesopimuksen CBS  virranjohdekomponenttien toimittamisesta yhdelle johtavista kiinalaisista  aurinkosähkömodulien (”PV eli photovoltaic”) valmistajista. Aiesopimuksen arvon odotetaan olevan vähintään 20 miljoonaa euroa seuraavan kolmen vuoden aikana. Aiesopimus ei ole sen osapuolia sitova. Asiakkaan vakuututtua evaluointiprosessissa Cencorpin teknologiasta ja tuotantokyvystä ovat yhtiöt allekirjoittaneet aiesopimuksen, jolla määritetään alustavasti yhtiöiden välisen yhteistyön pääasialliset kaupalliset ehdot seuraavan kolmen vuoden ajaksi. Yhtiöt ovat sopineet aiesopimuksessa mm. seuraavaa:

 

- Cencorp varautuu kasvattamaan kapasiteettiaan vastaamaan asiakkaan  kysyntään.

- Asiakas sitoutuu ostamaan yhteisesti sovitun kapasiteetin. Asiakkaan tämänhetkinen kapasiteetin tarve Cencorpilta vastaa n. 20 miljoonan euron toimituksia seuraavan kolmen vuoden aikana.

- Asiakas sitoutuu hankkimaan CBS-virtajohteen tarvitsemat hyväksynnät.

- Cencorp sitoutuu kehittämään tuotetta ja parantamaan edelleen sen kilpailukykyä.

- Toimittajasuhteen lisäksi osapuolet sitoutuvat tekemään yhteistyötä tuotteen markkinoinnissa, tuotekehityksessä sekä uusissa innovaatioissa, joilla parannetaan osapuolten kilpailukykyä aurinkomoduuleissa ja niihin liittyvissä tuotantoteknologioissa.

 

Asiakkaalta tammikuun 2013 lopussa saadun viimeisimmän kirjallisen ennusteen mukaan virranjohdekomponenttien massatuotanto alkaa vuoden 2013 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana.

 

Kiinalaisen aurinkosähkömodulivalmistajan kanssa allekirjoitettuun sitomattomaan aiesopimukseen liittyviä riskejä on käsitelty tämän tilinpäätöstiedotteen kohdassa ”Riskienhallinta, riskit ja epävarmuustekijät”.

 

VAIHTOVELKAKIRJALAINAN PÄÄASIALLISET EHDOT

 

Cencorp tiedotti 21.8.2012, että yhtiön pääomarakenteen vahvistamiseksi tarvittavan rahoituksen saamiseksi yhtiö laskee liikkeelle enintään 1.500.000 euron suuruisen vaihtovelkakirjalainan. Vaihtovelkakirjalainan merkitsi Cencorpin toimitusjohtaja Iikka Savisalon määräysvaltaan kuuluva SCI Invest Oy ja Savcor Group Oy. Cencorp antaa vaihtovelkakirjalainaa vastaan samanaikaisesti maksutta enintään 21.428.571 kappaletta optio-oikeuksia. Optio-oikeuksia annetaan yksi (1) kappale kutakin merkittyä 0,07 euron lainapääomaa vastaan. Vaihtovelkakirjalaina tarjotaan osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen niiden Cencorpin osakkeenomistajien merkittäväksi, jotka täsmäytyspäivänä 31.7.2012 omistavat suoraan vähintään yksi miljoonaa (1.000.000) kappaletta yhtiön osaketta tai hallituksen erikseen hyväksymille muille tahoille. Vaihtovelkakirjalainaa voi merkitä myös Cencorpilta vaihtovelkakirjalainan täsmäytyspäivänä olevaa riidatonta lainasaatavaa vastaan muuttamalla lainan pääoma- tai korkosaatava vaihtovelkakirjalainan ehtojen mukaiseksi vaihtovelkakirjalainaksi. Laina-aika alkaa vaihtovelkakirjalainan maksamisesta yhtiölle ja päättyy 7.9.2014, jolloin vaihtovelkakirjalaina erääntyy lainaehtojen mukaisesti kokonaisuudessaan takaisinmaksettavaksi.  Osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketaan, koska optio-oikeudet annetaan yhtiön pääomarakenteen vahvistamiseksi tarvittavan rahoituksen saamiseksi rahoituksen koko huomioon ottaen kustannustehokkaalla tavalla, joten optio-oikeuksien antamiselle on siten yhtiön kannalta painava taloudellinen syy.

 

Vaihtovelkakirjalainan pääomalle maksetaan vaihtovelkakirjalainan nostopäivästä lukien kahdeksan (8) prosentin vuotuinen korko. Velkakirjan haltijalla on oikeus osallistua vähintään silloista Cencorpin osakeomistustaan vastaavalla prosentuaalisella osuudella yhtiön mahdollisesti tulevaisuudessa järjestämiin sellaisiin osakeanteihin, joissa osakeannin merkintäaika päättyy viimeistään 7.9.2014 mennessä, 10 prosenttia kyseisissä osakeanneissa tarjottujen osakkeiden merkintähintaa alemmalla merkintähinnalla. Velkakirjan haltijalla on oikeus vaihtaa velkakirja yhtiön osakkeisiin. Velkakirjan mukainen yksi (1) optio-oikeus oikeuttaa velkakirjan haltijan merkitsemään yhden (1) uuden yhtiön osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella tehtävien osakemerkintöjen seurauksena yhtiö antaa enintään 21.428.571 yhtiön uutta osaketta. Yhtiöllä on yksi (1) osakelaji.

 

TEKESIN LAINAJÄRJESTELYN PÄÄASIALLISET EHDOT

 

Teknologian ja innovaatioiden kehittämiskeskus -Tekes rahoittaa Cencorpin liiketoiminta- ja tuotantomallia liittyen kustannustehokkaiden aurinkosähkömodulien suunnitteluun, valmistukseen sekä modulien komponenttien kehitykseen n. 3 miljoonan euron lainalla. Laina voi olla kuitenkin enintään 50% projektin kokonaiskustannuksista, joiden on arvioitu olevan noin 6 miljoonaa euroa. Laina on nostettavissa vuosien 2013 ja 2014 aikana. Laina-aika on 10 vuotta.

 

Rahoituspäätös on ehdollinen muun muassa sille, että Cencorpiin tehdään aikavälillä 20.9.2012 - 30.6.2013 yhteensä vähintään 3 miljoonan euron omanpääomanehtoiset sijoitukset. Tästä edellytyksestä puolet on jo täytetty 3.12.2012 Savcor Group Oy:n ja Cencorpin toimitusjohtaja Iikka Savisalon määräysvallassa olevan SCI Invest Oy:n merkittyä yhteensä 1,5 miljoonalla eurolla Cencorpin omanpääoman ehtoista vaihtovelkakirjalainaa.

 

RISKIENHALLINTA, RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT

 

Vastuu kirjanpidosta ja varainhoidon valvonnasta kuuluu Cencorpin hallitukselle. Hallitus vastaa sisäisestä valvonnasta ja toimitusjohtaja huolehtii valvonnan käytännön järjestämisestä ja valvonnan toimivuuden seurannasta. Liiketoiminnan ohjaus ja valvonta tapahtuvat koko konsernin kattavan raportointi- ja ennustejärjestelmän avulla.

 

Riskienhallinnan avulla pyritään varmistamaan, että liiketoimintaan vaikuttavat olennaiset riskit tunnistetaan ja että niitä seurataan tarkoituksenmukaisesti. Yhtiön liiketoiminta- ja rahoitusriskejä hallinnoidaan keskitetysti konsernin talousosastolla, ja riskeistä raportoidaan tarvittaessa konsernin hallitukselle.

 

Yhtiön ja sen liiketoiminnan pienen koon vuoksi Cencorpilla ei ole sisäisen tarkastuksen organisaatiota eikä tarkastusvaliokuntaa.

 

Yhtiön rahoitukseen ja käyttöpääoman riittävyyteen sisältyy riskejä, joita on käsitelty tarkemmin tämän tilinpäätöstiedotteen kohdassa ”Rahoitus”. Yhtiön rahoitusasema tulee käytettävissä olevien ennusteiden valossa olemaan edelleen tiukka. Cencorpin johdolla olevan käsityksen mukaan Cencorpin käyttöpääoma seuraavan kahdentoista (12) kuukauden aikana ei ole riittävä viemään läpi yhtiössä käynnissä olevaa strategian mukaista investointisuunnitelmaa.  Yhtiön kannalta yksi merkittävimmistä riskeistä on käyttöpääoman riittävyys. Cencorpilla on seuraavan kahdentoista (12) kuukauden aikana erääntyviä lainoja, joiden uudelleenjärjestelyt tai niiden epäonnistuminen vaikuttaa yhtiön toimintaedellytyksiin ratkaisevasti.  Yhtiö onkin edellä mainittujen toimenpiteiden lisäksi aloittanut keskustelut merkittävimpien rahoittajiensa ja omistajiensa kanssa toimenpiteistä rahoitustilanteen vahvistamiseksi siihen asti, kunnes yhtiön kassavirran odotetaan kääntyvän positiiviseksi. Cencorp uskoo näillä toimenpiteillä varmistavansa käyttöpääoman riittävyyden seuraavan kahdentoista (12) kuukauden ajaksi ja strategiansa mukaisten investointien loppuunviemisen.

 

21.8.2012 tiedotetun osakeannin onnistumiseen liittyy riskejä. Ei ole varmuutta onnistuuko yhtiö keräämään osakeannilla pääomaa aurinkosähkömoduleihin suuntautuvan liiketoimintasuunnitelman toteuttamiseksi. Mikäli osakeanti ei onnistu suunnitellusti on olemassa riski, että Cencorpin Cleantech –strategia viivästyy tai epäonnistuu osittain tai kokonaan.

 

Toimialan suhdanteista riippuvan, vaikean ennustettavuuden vuoksi suurimmat liiketoimintaan liittyvät riskit liittyvät tuotteiden kysyntävaihteluihin ja toimintojen sopeuttamiseen kysynnän mukaisesti.

 

Kannattavuuden kannalta olennaisimmat riskit liittyvät riittävän laskutusvolyymin toteutumiseen molemmissa liiketoimintasegmenteissä ja Cencorpin edelleen käynnissä olevien kannattavuuden parantamiseen tähtäävien ohjelmien, kuten tuotannon ulkoistuksen avulla saavutettavan tuottavuuden parantumisen ja liiketoimintajoustojen onnistumiseen.

 

Toiminnan kannalta suurimmat riskit liittyvät oman laitevalmistuksen ulkoistamiseen sopimusvalmistajille, erityisesti siihen toteutuvatko siirtoon liittyvät tuotantoketjun tehokkuustavoitteet suunnitellusti.

 

Cencorpin muuttumiseen pelkästään tuotantoautomaatiolaitteita ja erikoiskomponentteja valmistavasta yhtiöstä Cleantech -sovelluksia kehittäväksi ja tarjoavaksi yhtiöksi, jolla on vahva asema korkealaatuisten, automaatiota ja lasertekniikkaa hyväksikäyttäen paikallisesti eri markkina-alueilla valmistettujen moduulien toimittajana liittyy riskejä. Vaikka yhtiön strategia ja tavoitteet perustuvat markkinatuntemukseen ja teknisiin selvityksiin riskit ovat merkittävät eikä ole varmuutta saavuttaako Cencorp asetetut tavoitteet kokonaan tai osittain.  Cencorpin tulevaisuuden näkymät tulevat olemaan jatkossa merkittävästi riippuvaisia yhtiön kyvystä saavuttaa tavoiteltu markkina-asema globaaleilla aurinkosähkömodulien markkinoilla sekä yhtiön pitkän aikavälin rahoituksesta. Yhtiö on asettanut tavoitteekseen saavuttaa vahvan aseman korkealaatuisten paikallisesti valmistettujen aurinkosähkömodulien toimittajana.

 

Avery Dennisonin kanssa allekirjoitetun sitomattoman aiesopimuksen toteutumiseen liittyy riskejä. Osapuolten väliset neuvottelut yritysjärjestelystä, mukaan lukien järjestelyn yksityiskohtaiset ehdot, ovat vielä selvitysvaiheessa eikä järjestelyn toteutumisesta siten ole vielä varmuutta. Järjestelyn toteutuminen riippuu lisäksi useiden ehtojen täyttymisestä kuten due diligence-tarkastuksen suorittamisesta ja erityisesti ostettavan liiketoiminnan edellyttämästä Cencorpin lyhyen- ja pitkänaikavälin rahoituksesta. Cencorp ei sen vuoksi voi vielä tässä vaiheessa arvioida järjestelyn mahdollista toteutumista, toteutumisajankohtaa, yritysjärjestelyn vaikutuksia yhtiöön tai siihen liittyviä riskejä. Cencorp julkistaa lisätietoja asiasta heti kun asiaa koskevat neuvottelut on saatu päätökseen.

 

Kiinalaisen aurinkosähkömodulivalmistajan kanssa allekirjoitettuun sitomattomaan aiesopimukseen toteutumiseen liittyy riskejä. Osapuolten väliset neuvottelut toimituksista, mukaan lukien sopimuksen yksityiskohtaiset ehdot, ovat vielä selvitysvaiheessa eikä sopimuksen toteutumisesta siten ole vielä varmuutta. Sopimuksen toteutuminen riippuu lisäksi Cencorpin lyhyen- ja pitkänaikavälin rahoituksesta, jota koskevat neuvottelut ovat vielä kesken. Cencorp ei sen vuoksi voi vielä tässä vaiheessa arvioida sopimuksen mahdollista toteutumista, toteutumisajankohtaa, sopimuksen vaikutuksia yhtiöön tai siihen liittyviä lopullisia riskejä. Aurinkosähkömodulien toimitussopimusta kiinalaiselle valmistajalle koskevan aiesopimuksen osalta on kuitenkin huomioitava, että sopimuksen arvioitu vähintään 20 miljoonan euron arvo seuraavan kolmen vuoden aikana säilynee vain osapuolia sitomattomana arviona myös siinä vaiheessa, mikäli aiesopimus muuttuu sitovaksi toimitussopimukseksi. Toimialalla asiakkaat eivät anna sitovia tilausarvioita.

 

Toimitusjohtajalle asetettuihin pitkän aikavälin tavoitteisiin liittyy riskejä eikä pitkänaikavälin tavoite ole yhtiön markkinaohjeistus. Vaikka tavoitteet perustuvat markkinatuntemukseen ja teknisiin selvityksiin riskit ovat merkittävät eikä ole varmuutta saavuttaako toimitusjohtaja hänelle asetetut tavoitteet kokonaan tai osittain.

 

Tekesin kanssa sovittuun lainajärjestelyyn liittyy riskejä. Rahoituspäätös on ehdollinen muun muassa sille, että Cencorpiin tehdään aikavälillä 20.9.2012 - 30.6.2013 yhteensä vähintään 3 miljoonan euron omanpääomanehtoiset sijoitukset. Tästä edellytyksestä puolet on jo täytetty 3.12.2012 Savcor Group Oy:n ja Cencorpin toimitusjohtaja Iikka Savisalon määräysvallassa olevan SCI Invest Oy:n merkittyä yhteensä 1,5 miljoonalla eurolla Cencorpin omanpääoman ehtoista vaihtovelkakirjalainaa.

 

Cencorpiin liittyvistä muista riskeistä on kerrottu tarkemmin vuoden 2011 vuosikertomuksessa.

 

HALLINTOPERIAATTEET

 

Cencorpin hallitus on käsitellyt ja hyväksynyt selvityksen yhtiön hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 15.2.2013. Selvityksessä on kuvattu yhtiön taloudelliseen raportointiprosessiin liittyvien sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan pääpiirteet sekä kuvattu hallituksen toiminta ja kokoonpano, mukaan lukien tiedot toimitusjohtajasta.

 

Vuosikertomus päättyneeltä tilikaudelta julkaistaan 26.3.2013 osoitteessa www.cencorp.com sisältäen tilinpäätöksen, hallituksen toimintakertomuksen ja tilintarkastuskertomuksen.

 

Selvitys yhtiön hallinto- ja ohjausjärjestelmästä julkaistaan erillisenä kertomuksena samassa yhteydessä. Se on saatavilla myös yhtiön verkkosivuilla.

 

HALLITUKSEN ESITYS VOITONJAOKSI

 

Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että 31.12.2012 päättyneen tilikauden tappio kirjataan kertyneet voittovarat -tilille eikä osinkoa jaeta.

 

 

 

Mikkelissä, 15.2.2013

 

Cencorp Oyj

 

HALLITUS

 

Lisätietoja:

Toimitusjohtaja Iikka Savisalo, p. 040 521 6082, iikka.savisalo@cencorp.com

 

Cencorp Oyj:n vuosikertomus julkaistaan 26.3.2013 ja osavuosikatsaus tammi-maaliskuulta 2013 julkaistaan 15.5.2013. Cencorp Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään 29.4.2013.

 

Jakelu:

NASDAQ OMX, Helsinki

Keskeiset tiedotusvälineet

www.cencorp.com

 

 

 

 

Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS      
(tilintarkastamaton)        
           
           
1 000 EUR   10-12/2012 10-12/2011 1-12/2012 1-12/2011
Jatkuvat toiminnot        
Liikevaihto   3 312 5 090 15 441 21 608
Myytyjen suoritteiden hankintameno -3 335 -4 874 -14 731 -19 859
Bruttokate   -23 216 710 1 748
           
Liiketoiminnan muut tuotot 365 70 1 791 130
Tuotekehityskulut -470 -290 -1 458 -1 288
Myynnin ja markkinoinnin kulut -619 -626 -2 072 -1 987
Hallinnon kulut -595 -624 -2 669 -2 717
Liiketoiminnan muut kulut -179 -138 -235 -157
           
Liikevoitto   -1 520 -1 391 -3 932 -4 271
           
Rahoitustuotot -875 242 380 1 012
Rahoituskulut 523 -54 -1 224 -1 583
           
Tulos ennen veroja jatkuvista toiminnoista -1 871 -1 204 -4 776 -4 843
           
Tuloverot   -1 37 26 -6
           
Kauden tulos jatkuvista toiminnoista -1 872 -1 166 -4 750 -4 848
           
Lopetetut toiminnot        
Tulos verojen jälkeen lopetetuista toiminnoista 473 -723 -8 606 -2 667
           
Kauden tulos -1 399 -1 889 -13 356 -7 516
           
Kauden tuloksen jakautuminen        
Emoyrityksen omistajille -1 399 -1 889 -13 356 -7 516
           
Tulos/osake (laimennettu), eur -0,004 -0,006 -0,04 -0,02
Tulos/osake (laimentamaton), eur -0,004 -0,006 -0,04 -0,02
           
Jatkuvista toiminnoista:        
Tulos/osake (laimennettu), eur -0,005 -0,003 -0,01 -0,01
Tulos/osake (laimentamaton), eur -0,005 -0,003 -0,01 -0,01
           
           
Muut laajan tuloksen erät        
           
Muuntoerot   34 563 93 794
Muut laajan tuloksen erät 0 0 0 0
           
Kauden laaja tulos yhteensä -1 366 -1 326 -13 263 -6 721
           
Kauden laajan tuloksen jakautuminen        
Emoryityksen omistajille -1 366 -1 326 -13 263 -6 721
           
           

 

Konsernitase, IFRS    
(tilintarkastamaton)    
       
       
1 000 EUR   31.12.2012 31.12.2011
       
VARAT      
       
Pitkäaikaiset varat      
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 6 688 16 305
Liikearvo   2 967 2 967
Muut aineettomat hyödykkeet 2 979 3 337
Myytävissä olevat sijoitukset 10 10
Laskennalliset verosaamiset 9 10
Pitkäaikaiset varat yhteensä 12 652 22 629
       
Lyhytaikaiset varat      
Vaihto-omaisuus   2 693 4 184
Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset 2 695 7 402
Rahavarat   583 317
Lyhytaikaiset varat yhteensä 5 971 11 903
       
Myytävänä olevat omisuuserät 79 0
       
Varat yhteensä   18 702 34 532
       
       
OMA PÄÄOMA JA VELAT    
       
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma    
       
Osakepääoma   3 425 3 425
Muut rahastot   43 691 43 344
Muuntoerot   677 584
Kertyneet voittovarat -43 091 -29 735
Oma pääoma yhteensä 4 703 17 618
       
Pitkäaikaiset velat      
Pitkäaikaiset lainat 2 095 0
Laskennalliset verovelat 26 34
Pitkäaikaiset velat yhteensä 2 121 34
       
Lyhytaikaiset velat      
Lyhytaikaiset korolliset velat 4 731 8 475
Ostovelat ja muut velat 6 850 8 196
Lyhytaikaiset varaukset 257 209
Lyhytaikaiset velat yhteensä 11 839 16 880
       
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat 40 0
       
Velat yhteensä   14 000 16 914
       
Oma pääoma ja velat yhteensä 18 702 34 532
       

 

Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS      
(tilintarkastamaton)      
         
         
1 000 EUR   1-12/2012 1-12/2011
         
Liiketoiminnan rahavirta      
Tuloslaskelman voitto/tappio  ennen veroja jatkuvista toiminnoista   -4 776 -4 843
Tuloslaskelman voitto/tappio ennen veroja lopetetuista toiminnoista   -8 606 -2 667
Tuloslaskelman voitto/tappio ennen veroja   -13 382 -7 510
Oikaistaan ei-rahamääräiset, selkeät erät tuloslaskelmasta      
  Poistot ja arvonalentumiset  + 8 682 3 949
  Myyntivoitot/-tappiot pysyvistä vastaavista  +/- -655 88
  Realisoitumattomat kurssivoitot (-) ja -tappiot (+)  +/- 108 -507
  Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua  +/- -1 181 62
  Rahoitustuotot ja -kulut  + 845 1 003
  Korkotuotot   - 0 0
  Verot   - 0 0
Yhteensä rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta   -5 583 -2 915
         
Käyttöpääoman muutos      
  Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+)   827 520
  Myynti- ja muiden saamisten lisäys (-) / vähennys (+)   4 863 1 957
  Osto- ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (-)   -162 -524
Käyttöpääoman muutos   5 529 1 953
         
Rahoituserien ja verojen oikaisu maksuperusteiseksi      
  Maksetut korot  - -257 -429
  Saadut korot  + 4 14
  Muut rahoituserät  - -258 -397
  Maksetut verot  - 18 -120
Rahoituserät ja verot   -492 -932
LIIKETOIMINNAN NETTORAHAVIRTA   -547 -1 894
         
         
Investointien rahavirta      
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin  - -1 757 -1 424
Luovutustulot aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä  + 4 465 70
Lainasaamisten takaisinmaksut  + 0 1 468
INVESTOINTIEN NETTORAHAVIRTA   2 708 114
         
         
Rahoituksen rahavirta      
Osakeannista saadut maksut  + 0 862
Pitkäaikaisten lainojen nostot  + 1 559 0
Vaihtovelkakirjalainan optio-oikeudet  + 347 0
Lyhytaaikaisten lainojen nostot  + 5 404 10 083
Lyhytaaikaisten lainojen takaisinmaksut  - -9 174 -10 244
Maksetut osingot  - 0 -4
RAHOITUKSEN NETTORAHAVIRTA   -1 865 697
         
         
RAHAVAROJEN LISÄYS (+) TAI VÄHENNYS (-)   296 -1 083
         

 

 

Oman pääoman muutoslaskelma      
(tilintarkastamaton)            
             
             
1 000 EUR Osakepääoma Muut rahastot Muuntoero Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto Kertyneet voittovarat Yhteensä
31.12.2011 3 425 4 908 584 38 436 -29 735 17 618
Vaihtovelkakirjalainan optio-oikeudet       347   347
Muuntoero, laaja tulos     93   0 93
Kauden voitto/tappio         -13 356 -13 356
31.12.2012 3 425 4 908 677 38 783 -43 091 4 703
             
             
             
             
             
1 000 EUR Osakepääoma Muut rahastot Muuntoero Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto Kertyneet voittovarat Yhteensä
31.12.2010 3 425 4 908 -210 35 104 -22 082 21 145
Suunnattu anti       3 332   3 332
Osakeannin vähennykset         -137 -137
Muuntoero, laaja tulos     794     794
Kauden voitto/tappio         -7 516 -7 516
31.12.2011 3 425 4 908 584 38 436 -29 735 17 618
             
             
             

 

Segmentti-informaatio        
(tilintarkastamaton)          
             
Segmentti-informaation sisältää vain jatkuvat toiminnot tulostietojen ja taseen 31.12.2012 osalta. Lopetettuja toimintoja koskeva informaation on annettu liitetiedoissa 'Lopetetut liiketoiminnot'.
             
Konsernilla on kaksi raportoitavaa segmenttiä, jotka ovat Laser- ja automaatiosovellukset ja Erikoiskomponentit. Laser- ja automaatiosovellukset -segmentti muodostuu Cencorpin aikaisemmasta liiketoiminnasta ja Erikoiskomponentit -segmentti Face- yritysjärjestelyn kautta 2010 hankitutsta liiketoiminnasta. Konsernin esittämä segmentti-informaatio perustuu johdon sisäiseen raportointiin ja organisaatiorakenteeseen.
1 000 EUR   10-12/2012 10-12/2011 1-12/2012 1-12/2011
Liikevaihto          
  Laser- ja automaatiosovellukset   2 224 2 714 9 624 15 079
  Erikoiskomponentit   1 123 2 375 5 858 6 581
  Eliminoinnit   -35 0 -41 -53
  Yhteensä   3 312 5 090 15 441 21 608
Liikevoitto          
  Laser- ja automaatiosovellukset   -1 078 -1 281 -3 221 -2 517
  Erikoiskomponentit   -442 -111 -712 -1 706
  Eliminoinnit   0 0 1 -49
  Yhteensä   -1 520 -1 391 -3 932 -4 271
Käyttökate          
  Laser- ja automaatiosovellukset   -765 -844 -2 401 -1 283
  Erikoiskomponentit   -39 354 812 -387
  Eliminoinnit   0 0 1 -49
  Yhteensä   -803 -490 -1 588 -1 718
Kauden tulos          
  Laser- ja automaatiosovellukset   -1 269 -1 198 -3 644 -2 969
  Erikoiskomponentit   -629 51 -1 120 -1 978
  Eliminoinnit   25 -20 14 99
  Yhteensä   -1 872 -1 166 -4 750 -4 848
Varat          
  Laser- ja automaatiosovellukset   27 995 30 611 27 995 30 611
  Erikoiskomponentit   10 964 25 962 10 964 25 962
  Myytävänä olevat omaisuuserät   79 - 79 -
  Eliminoinnit   -20 336 -22 040 -20 336 -22 040
  Yhteensä   18 702 34 532 18 702 34 532
Velat          
  Laser- ja automaatiosovellukset   11 873 8 965 11 873 8 965
  Erikoiskomponentit   8 003 15 174 8 003 15 174
  Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat 40 - 40 -
  Eliminoinnit   -5 917 -7 225 -5 917 -7 225
  Yhteensä   14 000 16 914 14 000 16 914
Investoinnit          
  Laser- ja automaatiosovellukset   437 123 849 729
  Erikoiskomponentit   254 40 989 463
  Myytävänä olevat omaisuuserät   0 - 4 -
  Yhteensä   690 163 1 842 1 191
Poistot          
  Laser- ja automaatiosovellukset   168 191 675 977
  Erikoiskomponentit   313 359 1 434 1 214
  Yhteensä   481 550 2 109 2 192
Arvonalentumiset          
  Laser- ja automaatiosovellukset   145 247 145 257
  Erikoiskomponentit   90 105 90 105
  Yhteensä   235 351 235 361

 

 

Lopetetut liiketoiminnot      
(tilintarkastamaton)      
         
Cencorp ilmoitti 29.5.2012 luopuvansa tappiollisesta dekoraatioliiketoiminnasta ja sulkevansa dekoraatiosovelluksia valmistavan tehtaansa Guangzhoussa Kiinassa. Guanzhoun tehtaan ja dekoraatioliiketoiminnan lopettamisen myötä Cencorp raportoi vastaisuudessa Guangzhoun dekoraatioliiketoimintaan liittyvät taloudelliset tunnusluvut lopetettujen toimintojen yhteydessä. 
         
Savcor Face (Guangzhou) Technolgies Co., Ltd:n tulos- ja tasetiedot:    
         
1 000 EUR   1-12/2012 1-12/2011
         
Liikevaihto   1 878 4 857
Kulut   -5 174 -7 608
Liiketoiminnan nuut tuotot   585 0
Tappio omaisuuserien käypään arvoon arvostamisesta   -5 833 0
Liiketulos   -8 544 -2 751
Rahoitustuotot ja -kulut   -62 84
Tulos ennen veroja   -8 606 -2 667
Tuloverot   0 0
Tilikauden tulos lopetetuista liiketoiminnoista   -8 606 -2 667
         
Varat      
Koneet ja kalusto   0 -
Vaihto-omaisuus   0 -
Myyntisaamiset ja muut saatavat   39 -
Rahavarat   40 -
Myytävänä olevat omisuuserät   79  
         
Velat      
Ostovelat ja muut velat   40 -
Varaukset   0 -
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat   40  
Myytävänä olevat nettovarat   39  
         
Kumulatiivinen muuntoero   -2 094  
         
         
Savcor Face (Guangzhou) Technolgies Co., Ltd:n nettorahavirta:      
         
1 000 EUR   1-12/2012 1-12/2011
         
Liiketoiminnan rahavirta   17 -35
Investointien rahavirta   -20 -179
Rahoituksen rahavirta   0 -236
Nettorahavirta   -3 -450
         
Tulos/osake (laimentamaton) lopetetuista liiketoiminnoista   -0,03  
Tulos/osake (laimennettu) lopetetuista liiketoiminnoista   -0,03  

 

 

Konsernin tunnusluvut        
(tilintarkastamaton)        
         
         
1 000 EUR 10-12/2012 10-12/2011 1-12/2012 1-12/2011
         
Liikevaihto 3 312 5 090 15 441 21 608
Liiketulos -1 520 -1 391 -3 932 -4 271
% liikevaihdosta -45,9 -27,3 -25,5 -19,8
Käyttökate -803 -490 -1 588 -1 718
% liikevaihdosta -24,3 -9,6 -10,3 -8,0
Tulos ennen veroja -1 871 -1 204 -4 776 -4 843
% liikevaihdosta -56,5 -23,6 -30,9 -22,4
         
Taseen loppusumma 18 702 34 532 18 702 34 532
Omavaraisuusaste % 25,2 51,2 25,2 51,2
Nettovelkaantumisaste % 132,7 46,3 132,7 46,3
Bruttoinvestoinnit 690 163 1 842 1 191
% liikevaihdosta 20,8 3,2 11,9 5,5
Tutkimus- ja kehitysmenot 470 290 1 458 1 288
% liikevaihdosta 14,2 5,7 9,4 6,0
         
Tilauskanta 1 438 2 793 1 438 2 793
         
Henkilöstö, keskimäärin 171 330 241 343
Henkilöstö, kauden lopussa 168 328 168 328
         
Koroton vieras pääoma 6 850 8 196 6 850 8 196
Korollinen vieras pääoma 6 825 8 475 6 825 8 475
         
Osakekohtaiset tunnusluvut        
 Tulos/osake (laimennettu) -0,004 -0,01 -0,04 -0,02
 Tulos/osake (laimentamaton) -0,004 -0,01 -0,04 -0,02
 Tulos/osake (laimennettu) - jatkuvat toiminnot -0,005 -0,003 -0,01 -0,01
 Tulos/osake (laimentamaton) - jatkuvat toiminnot -0,005 -0,003 -0,01 -0,01
 Oma pääoma/osake 0,01 0,05 0,01 0,05
 Hinta/voitto-suhde (P/E) -14,67 -16,30 -1,54 -4,02
 Ylin kurssi 0,09 0,10 0,12 0,20
 Alin kurssi 0,05 0,07 0,05 0,07
 Keskikurssi 0,07 0,08 0,08 0,12
 Osakkeen kurssi kauden lopussa 0,06 0,09 0,06 0,09
 Osakekannan markkina-arvo, kauden lopussa, MEUR 20,5 30,8 20,5 30,8
         
         
Tunnuslukujen laskentaperiaatteet        
         
         
         
Käyttökate (%) Tilikauden liikevoitto + poistot + arvonalentumiset
  Tilikauden liikevaihto    
         
Omavaraisuusaste (%): Oma pääoma yhteensä x 100  
  Taseen loppusumma - saadut ennakot  
         
Nettovelkaantumisaste (%): Korollinen vieras pääoma - rahat, pankkisaamiset 
  ja rahoitusomaisuusarvopaperit x 100  
  Oma pääoma + vähemmistöosuus   
         
Tulos/osake (EPS): Tilikauden tulos emo yrityksen omistajalle
  Osakkeiden keskimääräinen osakeantioikaistu
  lukumäärä      
         
Oma pääoma/osake: Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma
  Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä
  tilinpäätöspäivänä    
         
P/E-luku Osakkeen kurssi kauden lopussa  
  Tulos/osake      
         
         

 

Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden muutos
(tilintarkastamaton)    
     
     
1 000 EUR 31.12.2012 31.12.2011
     
Sisältää aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet, konserniliikearvon ja muut aineettomat hyödykkeet    
     
Kirjanpitoarvo kauden alussa 22 609 23 835
  Poistot ja arvonalentumiset -8 026 -3 516
  Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin 1 842 1 191
  Vähennykset -3 763 -158
  Lopetetut toiminnot 0 -
  Muuntoerot -28 1 256
Kirjanpitoarvo kauden lopussa 12 634 22 609
     
     
     
     

 

Vastuusitoumukset    
(tilintarkastamaton)    
     
     
1 000 EUR 31.12.2012 31.12.2011
     
Rahalaitoslainat 1 247 5 206
 Annetut yrityskiinnitykset 12 691 12 691
 Annetut kiinteistökiinnitykset 0 5 413
     
Käytetty factoringluotto ja vientilimiitti 1 090 833
 Myyntisaamiset vakuutena 695 833
 Annetut yrityskiinnitykset 12 691 12 691
     
Leasingvastuut    
 Seuraavana vuonna erääntyvät  50 60
 Myöhemmin erääntyvät 38 83
     
Vuokravastuut jatkuvat toiminnot    
 Seuraavana vuonna erääntyvät  922 206
 Myöhemmin erääntyvät 849 302
     
Vuokravastuut lopetetut toiminnot    
 Seuraavana vuonna erääntyvät  0 580
 Myöhemmin erääntyvät 0 4 017