Danske Invest har i dag offentliggjort årsrapporten for 2012.
2012 udmærkede sig ved at samtlige 64 afdelinger under Investeringsforeningen Danske Invest gav positive afkast. Blandt de afdelinger, som eksisterede hele 2012, spænder afkastene fra 39,70 pct. i afdeling Bioteknologi til 0,44 pct. i afdeling Mix Obligationer – Akkumulerende (tidligere Mix – med Sikring).
Årets overskrifter i Investeringsforeningen Danske Invest
- Årets samlede regnskabsmæssige resultat blev 15,2 mia. kroner
- Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen, at der udbetales udbytter for 5,6 mia. kroner
- Ved udgangen af 2012 udgjorde foreningens formue 132,0 mia. kroner
- I 2012 introducerede foreningen en ny obligationsafdeling, Mix Obligationer samt en række andelsklasser i allerede eksisterende afdelinger.
2012 blev et godt år for Danske Invests investorer. Trods store udsving undervejs bød 2012 generelt på positive bevægelser på de internationale aktiemarkeder. Særligt vores aktieafdelinger gav gode afkast, men obligationsafdelingerne fulgte også godt med. Vi forventer, at det i 2013 går i den rigtige retning for den globale økonomi, men der er stadig en række udfordringer, der gør usikkerheden på de finansielle markeder stor.
Generalforsamling
Foreningen holder generalforsamling den 16. april 2013 kl. 17.00 på Radisson BLU Falconer Hotel på Frederiksberg i København. Når generalforsamlingen har godkendt de foreslåede udbytter, indsættes de på investorernes konti den 22. april 2013. Bemærk, at udbytteprocenten for afdeling Nye Markeder Obligationer er forøget i forhold til vores børsmeddelelse den 15. januar 2013, således at den nu er 13,90 pct.
Download eller bestil årsrapporten
Årsrapporten kan downloades eller bestilles på www.danskeinvest.dk.