Svendborg, 2013-04-25 12:31 CEST (GLOBE NEWSWIRE) -- FONDSBØRSMEDDELELSE NR. 04-2013
DELÅRSRAPPORT FOR PERIODEN 01.01.-31.03.2013 (1. kvartal 2013)
Bestyrelsen for Scandinavian Brake Systems A/S (SBS) har i dag behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1. januar –
31. marts 2013.
Resumé
Koncernens omsætning for de fortsættende aktiviteter blev samlet på DKK 241,1 mio. mod DKK 248,9 i første kvartal 2012.
EBITDA for de fortsættende aktiviteter blev på DKK 16,9 mio. mod DKK 20,3 mio. i tilsvarende periode året før.
Resultat efter skat og aktiviteter bestemt for salg (Notox-divisionen) blev på DKK 0,8 mio. mod DKK 3,7 mio. i første kvartal 2012.
Resultatet er i overensstemmelse med forventningerne.
I december 2012 indgik SBS en aftale med koncernens pengeinstitutter om forlængelse af den eksisterende finansieringsaftale, her
under forlængelse af aftale om ansvarligt lån, således at finansieringsaftalen nu dækker det forventede finansieringsbehov frem til
30. juni 2014. Koncernledelsen har påbegyndt forhandlinger med koncernens pengeinstitutter vedrørende en ny og længerevarende finansieringsaftale. Koncernens pengeinstitutter har oplyst, at de er positivt indstillet over for at få etableret en ny finansieringsaftale, som giver koncernen det nødvendige finansielle fundament til at fortsætte driften i de kommende år. Forhandlingerne forventes fortsat afsluttet i 2013.
Forventninger til 2013
Koncernen forventer for 2013 fortsat en omsætning på niveau DKK 980-1.020 mio. og EBITDA på DKK 60-80 mio. for fortsættende
aktiviteter. Dette er baseret på et stabilt marked i vækst og SBS’ markedsposition.
Hovedtal
|
DKK mio. |
2013* Q1 |
2012* Q1 |
2012 Året |
| Koncernen | |||
| Nettoomsætning | 241,1 | 248,9 | 946,1 |
| Driftsresultat før afskrivninger (EBITDA) | 16,9 | 20,3 | 52,0 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 12,8 | 15,5 | 34,2 |
| Finansielle poster, netto | -8,4 | -7,8 | -39,3 |
| Resultat af fortsættende aktiviteter før skat | 4,0 | 7,9 | -7,0 |
| Resultat af ophørende aktiviteter efter skat | -2,2 | -2,1 | 0,2 |
| Resultat (efter skat) | 0,8 | 3,7 | 5,8 |
| Egenkapital | -90,2 | -96,8 | -94,0 |
| Ansvarlig lånekapital | 210,6 | 203,7 | 205,6 |
| Ansvarlig kapital i alt | 120,4 | 106,9 | 111,6 |
| Aktiver i alt | 774,0 | 808,0 | 770,3 |
| Pengestrøm fra driften (fortsættende aktiviteter) | -6,9 | -23,6 | 74,3 |
| Pengestrøm til investering, netto | -0,9 | -4,0 | -11,7 |
| Periodens samlede pengestrøm | 0,1 | -0,4 | -0,4 |
| Nettorentebærende gæld inkl. ansvarlig lånekapital (koncern) | 697,8 | 750,4 | 683,6 |
Nøgletal
|
DKK mio. |
2013* Q1 |
2012* Q1 |
2012 Året |
| EBITDA-margin | 7,0 | 8,1 | 6,4 |
| EBIT-margin | 5,3 | 6,2 | 3,6 |
| Afkastningsgrad i % (ROIC ekskl. GW) | 3,3 | 3,4 | 9,4 |
| Forrentning af egenkapital i % (ROE) | I/A | I/A | I/A |
| Egenkapitalandel i % | -11,7 | -12,0 | -12,2 |
| Resultat pr. aktie i DKK (EPS basic) | 0,2 | 1,1 | 1,8 |
| Indre værdi pr. aktie i DKK (BVPS) | -28,1 | -30,2 | -29,3 |
| Kurs/indre værdi | -0,6 | -1,0 | -0,6 |
| Børskurs ultimo | 17,9 | 31,2 | 16,2 |
Resultat/udvandet resultat pr. aktie er beregnet i overensstemmelse med IAS 33 ”Indtjening pr. aktie”. Øvrige nøgletal er beregnet
i overensstemmelse med Den Danske Finansanalytikerforenings ”Anbefalinger & Nøgletal 2010”. Der henvises til definitioner og
begreber under anvendt regnskabspraksis i SBS’ årsrapport for 2012.
* Delårsregnskabet er ikke revideret, og der er ikke foretaget review.
Ledelsesberetning
Koncernen Resultatudviklingen
Koncernens omsætning for fortsættende aktiviteter blev for perioden 1. januar - 31. marts 2013 på DKK 241,1 mio. mod DKK 248,9 mio. i tilsvarende periode 2012.
Driftsresultat før afskrivninger (EBITDA) for fortsættende aktiviteter udgjorde DKK 16,9 mio. mod DKK 20,3 mio. i første kvartal 2012.
Resultat af primær drift (EBIT) for fortsættende aktiviteter udgjorde DKK 12,8 mio. mod DKK 15,5 mio. i samme periode 2012.
Resultat af fortsættende aktiviteter før skat blev på DKK 4,0 mio. mod DKK 7,9 mio. i samme periode 2012.
Koncernens samlede resultat efter skat og ophørende aktiviteter blev på DKK 0,8 mio. mod DKK 3,7 mio. i samme periode sidste år.
Balanceudviklingen
Koncernens samlede aktiver udgjorde pr. 31. marts 2013 DKK 774,0 mio. mod DKK 808,0 mio. på samme tidspunkt i fjor.
Langfristede aktiver udgjorde pr. 31 marts 2013 DKK 283,7 mio. mod DKK 261,7 mio. på samme tidspunkt i 2012.
Kortfristede aktiver udgjorde pr. 31. marts 2013 DKK 490,3 mio. mod DKK 546,4 mio. på samme tidspunkt i 2012.
På passivsiden udgjorde forpligtelser DKK 864,2 mio. mod DKK 904,9 mio. pr. 31. marts 2012.
Egenkapital ekskl. ansvarlig lånekapital udgjorde pr. 31. marts 2013 DKK -90,2 mio. mod DKK -96,8 mio. pr. 31. marts 2012.
Den samlede ansvarlige kapital udgjorde pr. 31. marts 2013 15,6% af balancesummen.
Likviditet og finansiering
I december 2012 indgik koncernen en aftale med koncernens pengeinstitutter om forlængelse af den eksisterende finansieringsaftale, herunder forlængelse af aftale om ansvarligt lån, således at finansieringsaftalen nu dækker det forventede finansieringsbehov frem til 30. juni 2014.
Der pågår forhandlinger med koncernens pengeinstitutter vedrørende en ny, længerevarende finansieringsaftale. Koncernens pengeinstitutter har tilkendegivet, at de er positivt indstillet over for at få etableret en ny finansieringsaftale, som giver koncernen det nødvendige finansielle fundament til at fortsætte driften i de kommende år. Forhandlingerne forventes afsluttet i 2013.
Koncernens divisioner
I november 2012 blev der foretager en juridisk opdeling og divisionering af koncernen, der således fremadrettet omfatter tre forretningsområder, SBS Automotive, SBS Friction og Notox (aktivitet bestemt for salg).
SBS Automotive
Forretningsområdet omfatter produktion/renovering af bremsecalipre til biler, sourcing, færdiggørelse, kundetilpasning og distribution af bremseskiver og –tromler samt supply chain med sourcing og distribution af bremsedele og relaterede sliddele til biler.
Det europæiske reservedelsmarked var i første kvartal 2013 fortsat præget af den afmatning, som karakteriserede 2012. Hertil kom, at den lange vinter over det meste af Europa har forsinket det traditionelt højere reparationsniveau i foråret.
SBS Automotive havde i første kvartal 2013 en omsætning på DKK 209,7 mio. mod DKK 211,4 mio. i samme periode 2012. Der var tilbagegang i det tyske selskab og inden for produktområdet bremseskiver, mens der var fremgang for bremsecalipre samt det franske selskab.
Der er i perioden arbejdet med intensiveret bearbejdning af Rusland samt de øvrige markeder i CIS-regionen baseret på den i 2012 indførte markedsstrategi for området, ligesom der kan konstateres stigende afsætning og flere projekter inden for OES-segmentet.
Ved periodens slutning introduceredes coatede bremseskiver til salg gennem divisionens egendistribution. Der er tale om et produktområde i vækst, som betyder en styrkelse af den samlede produktportefølje.
Både i caliperproduktionen og i færdiggørelsesoperationen for bremseskiver er der arbejdet med yderligere udvikling af LEAN med henblik på en langsigtet sikring af konkurrenceevnen.
SBS Friction
Forretningsområdet omfatter udvikling og produktion af friktionsmaterialer og bremseklodser til motorcykler, scootere, motorsport samt en række specialområder, herunder vindmøller. Produkterne afsættes både på OE- og eftermarkedet.
Divisionen havde i første kvartal 2013 en omsætning på DKK 31,4 mio. mod DKK 38,9 mio. i samme periode året før. Tilbagegangen
kan primært relateres til den hårde og lange vinter, hvilket har forsinket sæsonopstarten for motorcyklister over det meste af Europa.
Arbejdet med udbygningen af markedsplatformen på markeder uden for Europa er fortsat. Således arbejdes der pt. med at etablere aftale med den førende distributør på det amerikanske marked, ligesom der pågår øget bearbejdning af Sydamerika.
I produktionen er den første produktionslinje til konduktiv sintring implementeret og under indkøring. Ved fuld implementering opnås såvel større ensartethed som styrkelse af konkurrenceevnen. Konduktiv sintring spiller især en vigtig rolle i forbindelse med leverancer til OE-markedet.
Notox
Notox-divisionen har som i de foregående perioder produceret filtersubstrater på underleverandørbasis. Divisionen er afhængig af de projekter, som partikelfilter- og systemudbyderne kan indhente. Der kunne i første kvartal 2013 konstateres faldende ordremængde fra den største aftager af produktionskapaciteten.
Begivenheder efter delårsperiodens udløb
Der er ikke indtruffet væsentlige begivenheder efter periodens udløb.
Forventninger til 2013
Koncernen forventer for 2013 fortsat en omsætning på niveau DKK 980-1.020 mio. og EBITDA på DKK 60-80 mio. for fortsættende aktiviteter. Dette er baseret på et stabilt marked i vækst og SBS’ markedsposition.
De forventninger til fremtiden, der er omtalt i denne delårsrapport, herunder forventninger til indtjeningen, er i sagens natur forbundet med risici og usikkerheder og kan påvirkes af faktorer som f.eks. globale økonomiske forhold og øvrige væsentlige forhold, herunder kreditmarkeds-, rente- og valutakursudviklingen. Der henvises i øvrigt til afsnittet risikoforhold og note 25 i koncernens årsrapport for 2012.
Ledelsespåtegning
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1. januar – 31. marts 2013 for Scandinavian Brake Systems A/S.
Delårsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ”Præsentation af delårsregnskaber” som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Det er vores opfattelse, at delårsrapporten giver et retvisende billede af koncernens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. marts 2013 samt af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for perioden 1. januar – 31. marts 2013 samt af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for perioden 1. januar til 31. marts 2013.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske forhold, periodens resultat og af koncernens finansielle stilling som helhed og en beskrivelse af de væsentlige risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen står over for.
Svendborg, den 25. april 2013
Direktion:
Hans Fuglgaard Carsten Schmidt
Adm. direktør/CEO Økonomidirektør/CFO
Bestyrelse:
Tage Reinert Johannes Huus Bogh Hans Jørn Sørensen
Formand Næstformand
Søren Jansen Henrik Bjørnbak Jytte Petersen
Jan B. Pedersen
Yderligere oplysninger: Kontakt venligst adm. dir. Hans Fuglgaard, tlf. 63 21 15 15.
Selskabets hjemmeside: www.sbs.dk
| Note | |||||||
| RESULTATOPGØERLSE | |||||||
| DKK 1.000 | |||||||
| KONCERN | |||||||
| 2013 | 2012 | 2012 | |||||
| Q1 | Q1 | Året | |||||
| Nettoomsætning | 241.059 | 248.877 | 946.138 | ||||
| Omkostninger til rå- og hjælpematerialer | -124.746 | -141.110 | -553.178 | ||||
| Ændring i lagre af færdigvarer og varer under fremstilling | -26.513 | -6.128 | -26.047 | ||||
| Andre eksterne omkostninger | -30.421 | -33.979 | -126.979 | ||||
| Personaleomkostninger | -42.481 | -47.400 | -179.091 | ||||
| Driftsresultat før afskrivninger og reorganisering (EBITDA Recurring) | 16.898 | 20.259 | 60.843 | ||||
| Reorganisering | - | - | -8.866 | ||||
| Driftsresultat før afskrivninger (EBITDA) | 16.898 | 20.259 | 51.977 | ||||
| Af- og nedskrivninger | -4.123 | -4.732 | -17.824 | ||||
| Resultat af primær drift (EBIT) | 12.775 | 15.527 | 34.153 | ||||
| Resultatandel joint venture | -358 | 166 | -1.837 | ||||
| Finansielle indtægter | 106 | 106 | 625 | ||||
| Finansielle omkostninger | -8.508 | -7.917 | -39.895 | ||||
| Resultat af fortsættende aktiviteter før skat | 4.015 | 7.882 | -6.954 | ||||
| Skat af resultat af fortsættende aktiviteter | -1.042 | -2.130 | 12.505 | ||||
| Periodens resultat af fortsættende aktiviteter | 2.973 | 5.752 | 5.551 | ||||
| 5 | Periodens resultat efter skat af ophørende aktiviteter | -2.179 | -2.079 | 206 | |||
| Periodens resultat | 795 | 3.673 | 5.757 | ||||
| fordeles således: | |||||||
| Aktionærerne i SBS A/S | 795 | 3.673 | 5.757 | ||||
| Resultat pr. aktie | |||||||
| Resultat pr. aktie (EPS) | 0,25 | 1,14 | 1,79 | ||||
| Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D) | 0,25 | 1,14 | 1,79 | ||||
| Resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie (EPS) | 0,93 | 1,79 | 1,73 | ||||
| Udvandet resultat af fortsættende aktivieter pr. aktie (EPS-D) | 0,93 | 1,79 | 1,73 | ||||
| TOTALINDKOMSTOPGØRELSE | |||||||
| DKK 1.000 | |||||||
| 2013 | 2012 | 2012 | |||||
| Q1 | Q1 | Året | |||||
| Periodens resultat | 795 | 3.673 | 5.757 | ||||
| Anden totalindkomst | |||||||
| Poster, der kan reklassificeres til resultatopgørelsen: | |||||||
| Valutakursregulering ved omregning af udenlandske dattervirksomheder | -41 | 22 | 196 | ||||
| Kursregulering af værdipapirer | - | - | 19 | ||||
| Værdiregulering af sikringsinstrumenter: | |||||||
| Periodens værdiregulering | 3.541 | -2.201 | -1.542 | ||||
| Værdiregulering overført til vareforbrug | 1.315 | -1.446 | 2.188 | ||||
| Værdireguleringer overført til finansielle omkostninger | -779 | 675 | -2.861 | ||||
| Skat af anden totalindkomst | -1.024 | 743 | 537 | ||||
| Anden totalindkomst efter skat | 3.011 | -2.207 | -1.463 | ||||
| Totalindkomst i alt | 3.806 | 1.466 | 4.294 | ||||
| fordeles således: | |||||||
| Aktionærerne i SBS A/S | 3.806 | 1.466 | 4.294 | ||||
Selskabet har ingen poster, der ikke kan reklassificeres til resultatopgørelsen.
| Note | |||||||
| LANGFRISTEDE AKTIVER | |||||||
| DKK 1.000 | |||||||
| KONCERN | |||||||
| 2013 | 2012 | 2012 | |||||
| Q1 | Q1 | Året | |||||
| Immaterielle aktiver | |||||||
| Goodwill | 12.490 | 12.485 | 12.492 | ||||
| Patenter, rettigheder og varemærker | 1.491 | 1.488 | 1.492 | ||||
| Software | 4.853 | 6.424 | 5.159 | ||||
| 18.834 | 20.396 | 19.143 | |||||
| Materielle aktiver | |||||||
| Grunde og bygninger | 126.938 | 129.090 | 127.838 | ||||
| Produktionsanlæg og maskiner | 24.312 | 28.491 | 25.843 | ||||
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 13.709 | 14.616 | 14.212 | ||||
| Materielle aktiver under opførelse | 206 | 97 | 207 | ||||
| 165.165 | 172.293 | 168.100 | |||||
| Andre langfristede aktiver | |||||||
| Kapitalandele i joint ventures | 6.545 | 4.695 | 6.189 | ||||
| Værdipapirer | 100 | 81 | 100 | ||||
| Udskudt skat | 93.043 | 64.184 | 94.750 | ||||
| 99.688 | 68.960 | 101.039 | |||||
| Langfristede aktiver i alt | 283.686 | 261.650 | 288.282 | ||||
| KORTFRISTEDE AKTIVER | |||||||
| Varebeholdninger | 212.863 | 258.437 | 242.160 | ||||
| Tilgodehavender | 162.450 | 170.582 | 123.222 | ||||
| Tilgodehavende selskabsskat og sambeskatningsbidrag | 5.713 | 6.243 | 5.713 | ||||
| Likvide beholdninger | 263 | 143 | 133 | ||||
| 381.289 | 434.405 | 371.228 | |||||
|
5 |
Aktiver bestemt for salg | 109.020 | 110.975 | 110.775 | |||
| Kortfristede aktiver i alt | 490.309 | 546.380 | 482.003 | ||||
| AKTIVER I ALT | 773.995 | 808.030 | 770.285 | ||||
| Note | |||||||
| EGENKAPITAL | |||||||
| DKK 1.000 | |||||||
| KONCERN | |||||||
| 2013 | 2012 | 2012 | |||||
| Q1 | Q1 | Året | |||||
| Aktiekapital | 32.085 | 32.085 | 32.085 | ||||
| Reserve for sikringstransaktioner | -13.792 | -17.402 | -16.844 | ||||
| Reserve for valutakursregulering | 1.599 | 1.466 | 1.640 | ||||
| Reserve for opskrivninger | 16.364 | 16.364 | 16.264 | ||||
|
Reserve for egenkapitalinstrumenter knyttet til ansvarlig lånekapital samt øvrige dagsværdireguleringer |
4.308 | 4.296 | 4.308 | ||||
| Overført resultat | -130.772 | -133.651 | -131.567 | ||||
| Egenkapital i alt | -90.208 | -96.842 | -94.014 | ||||
| FORPLIGTELER | |||||||
| Langfristede forpligtelser | |||||||
|
3 |
Ansvarlig lånekapital | 210.566 | 203.653 | 205.636 | |||
| Kreditinstitutter mv. | 333.437 | 368.405 | 320.710 | ||||
| 544.003 | 572.059 | 526.346 | |||||
| Kortfristede forpligtelser | |||||||
| Kreditinstitutter mv. | 22.154 | 25.658 | 25.805 | ||||
| Leverandørgæld og andre gældsforpligtelser | 165.302 | 151.572 | 177.150 | ||||
| 187.456 | 177.229 | 202.955 | |||||
|
5 |
Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg | 132.743 | 155.584 | 134.998 | |||
| 320.199 | 332.813 | 337.953 | |||||
| Forpligtelser i alt | 864.203 | 904.872 | 864.299 | ||||
| PASSIVER I ALT | 773.995 | 808.030 | 770.285 | ||||
|
EGENKAPITALOPGØRELSE DKK 1.000 |
|||||||||||
| Aktiekapital | Reserve for sikringstrans-aktioner | Reserve for valutakurs-regulering | Reserve for egenkapital-instrumenter knyttet til ansvarlig kapital og øvrige dagsværdireguleringer |
Reserve for opskrivninger |
Overført resultat | I alt | |||||
| Egenkapital 1. januar 2012 | 32.085 | -15.173 | 1.444 | 4.296 | 16.364 | -137.324 | -98.308 | ||||
| Totalindkomst for perioden | |||||||||||
| Periodens resultat | 3.673 | 3.673 | |||||||||
| Anden totalindkomst | |||||||||||
| Valutakursregulering ved omregning af udenlandske dattervirksomheder | 22 | 22 | |||||||||
|
Værdiregulering sikringsinstrumenter: Periodens værdiregulering |
-2.201 |
-2.201 |
|||||||||
|
Værdireguleringer overført til vareforbrug |
-1.446 | -1.446 | |||||||||
|
Værdireguleringer overført til finansielle omkostninger |
675 | 675 | |||||||||
| Skat af anden totalindkomst | 743 | 743 | |||||||||
| Anden totalindkomst i alt | - | -2.229 | 22 | - | - | - | -2.207 | ||||
| Totalindkomst i alt for perioden | - | -2.229 | 22 | - | - | 3.673 | 1.466 | ||||
| Egenkapital 31. marts 2012 | 32.085 | -17.402 | 1.466 | 4.296 | 16.364 | -133.651 | -96.842 | ||||
|
EGENKAPITALOPGØRELSE DKK 1.000 |
|||||||||||
| Aktiekapital | Reserve for sikringstrans-aktioner | Reserve for valutakurs-regulering | Reserve for egenkapital-instrumenter knyttet til ansvarlig kapital og øvrige dagsværdireguleringer |
Reserve for opskrivninger |
Overført resultat | I alt | |||||
| Egenkapital 1. januar 2013 | 32.085 | -16.844 | 1.640 | 4.308 | 16.364 | -131.567 | -94.014 | ||||
| Totalindkomst for perioden | |||||||||||
| Periodens resultat | 795 | 795 | |||||||||
| Anden totalindkomst | |||||||||||
| Valutakursregulering ved omregning af udenlandske dattervirksomheder | -41 | -41 | |||||||||
|
Værdiregulering sikringsinstrumenter: Periodens værdiregulering |
3.541 |
3.541 | |||||||||
|
Værdireguleringer overført til vareforbrug |
1.315 | 1.315 | |||||||||
|
Værdireguleringer overført til finansielle omkostninger |
-779 | -779 | |||||||||
| Skat af anden totalindkomst | -1.024 | -1.024 | |||||||||
| Anden totalindkomst i alt | - | 3.052 | -41 | - | - | - | 3.011 | ||||
| Totalindkomst i alt for perioden | - | 3.052 | -41 | - | - | 795 | 3.806 | ||||
| Egenkapital 31. marts 2013 | 32.085 | -13.792 | 1.599 | 4.308 | 16.364 | -130.772 | -90.208 | ||||
| PENGESTRØMSOPGØRELSE | |||||
| DKK 1.000 | |||||
| 2013 | 2012 | ||||
| Q1 | Q1 | ||||
| Resultat af fortsættende aktiviteter før skat | 4.015 | 7.882 | |||
| Af- og nedskrivninger | 4.123 | 4.732 | |||
| 1 | Reguleringer | 8.402 | 7.811 | ||
| 2 | Ændring i driftskapital | -20.554 | -38.226 | ||
| Pengestrøm fra primær drift | -4.014 | -17.801 | |||
| Modtaget finansielle indtægter | 106 | 106 | |||
| Betalt finansielle omkostninger | -3.367 | -3.803 | |||
| Betalt selskabsskat i perioden (netto) | 396 | -2.140 | |||
| Pengestrøm fra driften | -6.878 | -23.638 | |||
| Køb af immaterielle aktiver | -190 | -120 | |||
| Køb af materielle aktiver | -884 | -3.980 | |||
| Salg af materielle aktiver | 228 | 98 | |||
| Pengestrøm til investeringer | -845 | -4.002 | |||
| Optagelse af og afdrag på gældsforpligtelser | 9.076 | 26.724 | |||
| Pengestrøm fra finansiering | 9.076 | 26.724 | |||
| Pengestrøm fra ophørende aktiviteter | -1.222 | 492 | |||
| Periodens pengestrøm | 130 | -424 | |||
| Likvide midler, primo | 133 | 567 | |||
| Likvide midler, ultimo | 263 | 143 | |||
| 1 | Reguleringer | ||||
| Finansielle indtægter | -106 | -106 | |||
| Finansielle omkostninger | 8.508 | 7.917 | |||
| 8.402 | 7.811 | ||||
| 2 | Ændring i driftskapital | ||||
| Ændringer i tilgodehavender | -38.003 | -51.712 | |||
| Ændringer i varebeholdninger | 29.297 | 9.934 | |||
| Ændringer i leverandørgæld mv. | -11.848 | 3.552 | |||
| -20.554 | -38.226 | ||||
Pengestrømsopgørelsen kan ikke udledes alene af det offentliggjorte regnskabsmateriale.
Note 1 – ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS
Delårsrapporten for perioden 1. januar – 31. marts 2013 aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ”Præsentation af delårsregnskaber” som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede virksomheder.
Notox-divisionen er behandlet som ophørende aktiviteter og aktiver sat til salg i regnskabet for perioden 1. januar - 31. marts 2013 i lighed med koncernregnskabet for 2012.
Anvendt regnskabspraksis er bortset fra nedenstående uændret i forhold til koncernregnskabet for 2012, hvortil der henvises.
Scandinavian Brake Systems A/S har med virkning fra 1. januar 2013 implementeret Amendments to IAS 1, Amendments to IFRS 1, Amendments to IFRS 7, IFRS 13, IAS 19 (amended 2011), IFRIC 20 og Annual improvements to IFRSs 2009-2011 Ingen af de nye regnskabsstandarder og fortolkningsbidrag har påvirket indregning og måling.
Koncernregnskabet for 2012 indeholder den fulde beskrivelse af anvendt regnskabspraksis.
Note 2 – SKØN OG ESTIMATER
Udarbejdelse af delårsregnskaber kræver, at ledelsen foretager regnskabsmæssige skøn og estimater, som påvirker anvendelsen af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser, indtægter og omkostninger. Faktiske resultater kan afvige fra disse skøn.
De væsentlige skøn og skønsmæssige usikkerheder forbundet hermed omfatter bl.a. likviditetsberedskab og finansiering, værdiansættelse af aktiver vedrørende Notox-divisionen, udskudte skatteaktiver, nedskrivningstest for goodwill, varebeholdninger samt tilgodehavender fra salg. De væsentlige skøn og skønsmæssige usikkerheder forbundet hermed er de samme ved udarbejdelsen af delårsregnskabet som ved udarbejdelsen af koncernregnskabet for 2012, hvorfor der henvises til note 2 i koncernregnskabet for 2012. Ledelsen vurderer, at der ikke er sket væsentlige ændringer i forudsætninger, skøn mv.
Note 3 – ANSVARLIG LÅNEKAPITAL
I december 2012 indgik koncernen en aftale med koncernens pengeinstitutter om forlængelse af den eksisterende finansieringsaftale, herunder forlængelse af aftale om ansvarligt lån, således at finansieringsaftalen nu dækker det forventede finansieringsbehov frem til 30. juni 2014.
Aftalen har i hovedtræk samme betingelser og forudsætninger som den oprindelige aftale. Følgende betingelser og forudsætninger er gældende:
- Den ansvarlige lånekapital på nom. DKK 145 mio. skal afdrages med DKK 30 mio. pr. 30. december 2013, hvorefter de resterende DKK 115 mio. er stående indtil udløb 30. juni 2014 og med en fast rente på 4% p.a.
- Afhængigt af koncernens finansielle udvikling vil der ved lånets tilbagebetaling blive tale om en indfrielseskurs på mellem 100 og 145.
- Koncernen har afdraget DKK 15 mio. i januar 2012 og DKK 15 mio. i december 2012.
- Leasinggæld hos de primære finansielle kreditorer fortsætter uden afdrag indtil 30. juni 2014.
Til finansieringsaftalen knytter der sig en række finansielle og ikke-finansielle vilkår og covenants, hvor de finansielle covenants er bundet op på koncernens drifts-, balance- og likviditetsudvikling i aftalens løbetid frem til 30. juni 2014. Herudover er det aftalt, at der ikke udloddes udbytter i de år, som det ansvarlige lån løber. Opfyldelsen af koncernens drifts- og likviditetsbudget samt strategiplaner er derfor en væsentlig forudsætning for overholdelse af bankaftalen, idet et brud på covenants indebærer, at aftalen kan kræves genforhandlet eller i værste fald kan opsiges af pengeinstitutterne. Koncernen har i 2. og 3. kvartal 2012 konstateret et brud på coventans. Koncernens pengeinstitutter har accepteret dette, og den pågældende covenant er efterfølgende blevet tilpasset. Med baggrund i koncernbudget for 2013 og prognose frem til 30. juni 2014 vurderer koncernledelsen, at der er tilstrækkeligt råderum, så de aftalte vilkår og covenants kan overholdes. Koncernledelsen vurderer med baggrund i ovenstående, at koncernen har et tilstrækkeligt likviditetsberedskab til gennemførelse af de planlagte aktiviteter og drift frem til 30. juni 2014 med de nuværende kreditfaciliteter.
Med henblik på en løsning af koncernens finansielle forhold efter 30. juni 2014 har koncernledelsen påbegyndt forhandlinger med koncernens pengeinstitutter vedrørende en ny og længerevarende finansieringsaftale. Koncernens pengeinstitutter har oplyst, at de er positivt indstillet over for at få etableret en ny finansieringsaftale, som giver koncernen det nødvendige finansielle fundament til at fortsætte driften i de kommende år. Forhandlingerne forventes afsluttet i 2013.
Såfremt der mod forventning ikke foreligger aftale om yderligere forlængelse af finansieringsaftalen eller anden løsning på koncernens finansielle forhold, forfalder de ansvarlige lån til betaling inklusiv oprullende rente og overkurs pr. 30. juni 2014. Koncernen forventer på nuværende tidspunkt ikke fuldt ud at kunne tilbagebetale det ansvarlige lån pr. 30. juni 2014.
Udover normale lånebetingelser indeholder den ansvarlige lånekapital en obligatorisk førtidig hel eller delvis indfrielse samt en aktiekonverteringsret ved udløb. Den obligatoriske førtidige indfrielse finder anvendelse ved et eventuelt salg af en del af koncernens aktiviteter. Indfrielsesbeløbet er afhængigt af den solgte aktivitetes equity value.
Det er usikkert, hvorvidt koncernens egenkapital vil være positiv før beregning af overkurs pr. 30. juni 2014. Såfremt koncernen har negativ egenkapital alene som følge af indregningen af overkursen pr. 30. juni 2014, skal koncernen betale summen af den ansvarlige lånekapital (eksklusiv overkurs) og egenkapitalen. Pr. 30. juni 2015 skal koncernen tilbagebetale en eventuel resterende del af de ansvarlige lån, overkursen og den oprullende rente. Såfremt koncernen pr. 30. juni 2014 har en negativ egenkapital før beregningen af overkursen, har koncernens pengeinstitutter ret til at anmode om en nedsættelse af aktiekapitalen til dækning af tab samt hel eller delvis konvertering af det ansvarlige lån inklusiv oprullende rente og overkurs til aktiekapital til kurs 100.
Udviklingen i ansvarlig lånekapital kan opgøres således:
| 2013 | 2012 | 2012 | |||||
| Q1 | Q1 | Året | |||||
| Primo | 205.636 | 214.539 | 214.539 | ||||
| Amortisering og oprullende rente | 4.930 | 4.114 | 21.097 | ||||
| Afdrag | - | -15.000 | -30.000 | ||||
| Ultimo | 210.566 | 203.653 | 205.636 | ||||
Document can not be pasted, it has a table in a table cell. This is not supported and has to be fixed prior paste. The table in the table cell contains the text: " Hovedtal for ophørende aktiviteter 2013 2012 2012 DKK 1.000 Q1 Q1 Året Resultatopgørelse: Nettoomsætning 1.711 3.821 11.463 Omkostninger -4.616 -6.593 -24.478 Resultat før skat -2.905 -2.772 -13.015 Skat af resultat 726 693 13.221 Resultat efter skat af ophørende aktiviteter -2.179 -2.079 206 Balance: Materielle aktiver 98.212 98.147 98.191 Andre tilgodehavender og likvide beholdninger 2.551 5.274 4.479 Varebeholdninger 8.257 7.554 8.105 Aktiver bestemt for salg i alt 109.020 110.975 110.775 Langfristede forpligtelser 127.745 148.877 127.422 Kortfristede forpligtelser 4.998 6.707 7.576 Forpligtelser i alt 132.743 155.584 134.998 Pengestrømsopgørelse: Pengestrøm fra driftsaktivitet -3.707 -1.377 -5.477 Pengestrøm fra investeringsaktivitet -21 -19 -103 Pengestrøm fra finansieringsaktivitet 2.506 1.888 6.084 Pengestrømme i alt -1.222 492 504 "
Note 7 – DAGSVÆRDIMÅLING AF FINANSIELLE INSTRUMENTER
Nedenfor er oplistet de for Scandinavian Brake Systems A/S-koncernen relevante oplysningskrav i relation til koncernens renteswap m.m.
Renteswap og valutaterminskontrakt er klassificeret i niveau 2 i dagsværdihierakiet med tilbagevendende dagsværdimålinger. Renteswappens og valutaterminskontraktens dagsværdi og regnskabsmæssige værdi er den samme og udgør pr. 31. marts 2013 negative DKK 13,8 mio.
Metoder og forudsætninger for opgørelsen af dagsværdier er fastlagt i koncernens finansielle politik, som er godkendt af bestyrelsen. Dagsværdier skal i videst muligt omfang opgøres med udgangspunkt i eksterne oplysninger som bedst muligt afspejler aktiver eller forpligtelsers værdier, så modifikation af parametre, beregningsmodeller eller anvendelse af subjektive skøn minimeres.
Koncernen anvender renteswaps og valutaterminskontrakter til at afdække koncernens risici relateret til variabilitet i pengestrømme som følge af udsving i renteniveauet og valutakurser.
Valutaterminskontrakter og renteswaps værdiansættes efter almindelige anerkendte værdiansættelsesteknikker baseret på relevante observerbare swap-kurver og valutakurser. Der anvendes både eksterne og internt beregnede dagsværdier baseret på tilbagediskontering af fremtidige pengestrømme. Hvor der anvendes internt beregnede dagsværdier, bliver disse afstemt kvartalsvis med de eksterne beregnede værdier.
Dagsværdien af afledte finansielle instrumenter beregnes ved hjælp af værdiansættelsesmodeller, såsom tilbagediskonterede pengestrømsmodeller. De forventede pengestrømme for den enkelte kontrakt baseres på observerbare markedsdata, såsom rentekurver og valutakurser. Dagsværdien er endvidere baseret på ikke-observerbare data, eksempelvis valutavolatiliteter, korrelationer mellem rentekurver, valutakurser og kreditrisici. De ikke-observerbare markedsdata udgør en uvæsentlig del af de afledte finansielle instrumenters dagsværdi pr. 31. marts 2013.