Valoe Oyj Pörssitiedote 15.5.2017 klo 16.45
VALOEN TILINTARKASTUSKERTOMUS
Valoen tilintarkastaja on tänään antanut yhtiön tilinpäätöksestä vuodelta 2016 alla olevan tilintarkastuskertomuksen.
Tilintarkastuskertomus
Valoe Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Valoe Oyj:n (y-tunnus 0749606-1) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.- 31.12.2016. Tilin päätös sisältää konsernin taseen, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien yhteenveto merkittävimmistä tilinpäätöksen laatimisperiaatteista, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
- konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (lFRS) mukaisesti,
- tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää laki sääteiset vaatimukset.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Toiminnan jatkuvuuteen liittyvä olennainen epävarmuus
Haluamme kiinnittää huomiota konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteiden kohtaan Toiminnan jatkuvuus - laadintaperiaatteen soveltuvuus ja liitetiedon 29 Rahoitusriskien hallinta -kappaleisiin. Kuten edellä mainituista kohdista ilmenee, yhtiön rahoitustilanne on ollut tilikauden 2016 aikana ja lopussa erittäin kireä ja maksuvalmius heikko. Liitetietojen 23 ja 24 mukaan konsernilla oli tilinpäätöshetkellä erääntyneitä velkoja 5,0 miljoonaa euroa. Konsernin liiketoiminnan rahavirta on ollut negatiivinen tilikausilla 2015 ja 2016.
Toimintakertomuksessa ja liitetietojen kohdassa Toiminnan jatkuvuus - laadintaperiaatteen soveltuvuus esitetyn arvion perusteella yhtiön johto ja hallitus katsovat, että tilinpäätös on ollut asianmukaista laatia toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Arvio perustuu siihen, että yhtiö on pystynyt parantamaan rahoitustilannettaan vuoden 2017 aikana uusilla lainoilla ja järjestelemällä uudelleen olemassa olevia lainoja erääntymään vuoden 2018 puolella. Mikäli Danske Bankin 30.9.2017 erääntyvää n. 0,7 miljoonan euron lainaa ei voida yhtiön kassavirralla tai muulla rahoituksella maksaa kokonaan, yhtiö uskoo pystyvänsä lyhentämään lainaa kassavirrallaan niin, että sitä voidaan jatkaa. Lisäksi yhtiö on päättänyt, ettei se käynnistä toimitusprojektejaan täydellä teholla, ennen kuin toimitussopimusten mukainen projektien erityisrahoitus on yhtiön käytettävissä.
Tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuden olettamalla. Toiminnan jatkuvuus riippuu yhtiön liiketoiminnan ja sen rahavirtojen kehityksestä ja siitä, että yhtiö kykenee sopimaan erääntyneiden lainojen ja muiden erääntyneiden velkojen maksusta velkojiensa kanssa. Käsityksemme mukaan edellä mainittuihin seikkoihin liittyy sellaista olennaista epävarmuutta, joka antaa merkittävää aihetta epäillä Valoe Oyj:n kykyä jatkaa toimintaansa.
Lisäksi haluamme kiinnittää huomiota siihen, että konsernitaseeseen sisältyy kehittämismenoja yhteensä 7,9 miljoonaa euroa. Edellisessä kappaleessa kuvatulla tavalla yhtiön kykyyn jatkaa toimintaansa saattaa liittyä merkittävää epävarmuutta, minkä johdosta kehittämismenojen arvostukseen liittyy epävarmuutta.
Lausuntoamme ei ole mukautettu edellä mainittujen seikkojen osalta.
Muut seikat
Tilikauden 2015 osalta emme pystyneet antamaan lausuntoja konsernitilinpäätöksestä tai toimintakertomuksen konsernitilinpäätöstä koskevista tiedoista. Vuoden 2015 toimintakertomuksessa mainituista syistä johtuen Pekingin tytäryhtiön liiketapahtumista ei ollut pidetty kirjanpitoa, emmekä siksi pystyneet varmentumaan Kiinan tytäryhtiön saamisten, pankkitilin tai velkojen oikeellisuudesta. Emme pystyneet hankkimaan tilintarkastuslausunnon perustaksi tarpeellista määrää tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä, joten emme ota kantaa konsernitilinpäätöksen ja toimintakertomuksen konsernitilinpäätöstä koskeviin vertailutietoihin vuodelta 2015.
Yhtiön hallituksen toimintakertomuksessa ja tilinpäätöksen liitetiedossa 30 Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat mainittu pro forma -tilinpäätös ei ole ollut tilintarkastuksen kohteena. Lausuntomme ei kata pro forma -tilinpäätöstä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Olennaisuus on määritetty perus tuen ammatilliseen harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen kokonaisuutena. Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
|
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT |
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA |
|
Liikevaihto - tuloutuskriteerien täyttyminen Etiopian projektitoimituksessa (Konsernitilin päätöksen laatimisperiaatteet) |
|
|
Yhtiöllä on aurinkosähköpaneelitehtaan toimitta mista ja taustajohdinteknologiaa koskeva tilaus, jonka kokonaiskauppahinta on 15,8 miljoonaa euroa. Kauppahinnasta 9,5 miljoonaa euroa on tarkoitus maksaa rahana ja jäljelle jäävä osuus valmistuspartneriyhtiön osakkeina. Konsernin omistusosuus valmistuspartneriyhtiöstä tulee suunnitelman mukaan olemaan 30 prosenttia. Tilikauden aikana toimitusta käsiteltiin kirjanpidossa pitkäaikaishankkeena ja sen tuotot tuloutettiin fyysisen valmistusasteen perusteella. Tilinpäätöksessä kirjanpitokäsittelyä muutettiin perumalla projektista kirjatut tuotot, koska IAS 11 Pitkäaikaishankkeet -standardin edellyttämä näyttö riittävästä varmuudesta projektin tuottojen koitumisesta yhtiön hyväksi puuttuu. Epävarmuus tuottojen koitumisesta yhtiön hyväksi liittyy projektirahoituksen varmistumiseen, jolloin avainasemassa ovat peruuttamattoman remburssin avaaminen ja tarvittavien vastatakausten järjestäminen. Konsernitilinpäätöksessä projektin tilinpäätöshetkeen mennessä syntyneet menot 1,0 miljoonaa euroa sisältyvät vaihto-omaisuuden erään keskeneräiset tuotteet. |
Tarkastustoimenpiteisiimme on kuulunut yhtiön laatiman tuloutuskriteerien täyttymistä koskevan selvityksen sekä osakkeina saatavan osuuden kriittinen arviointi. Olemme arvioineet selvitystä IAS 11 Pitkäaikaishankkeet -standardin mukaisia edellytyksiä vastaan. Selvittääksemme yhtiön taloudellista kykyä toi mittaa projekti, olemme arvioineet yhtiön käytettävissä olevia rahoitusvaihtoehtoja, projektirahoituksen varmuutta ja riittävyyttä projektin toimittamiseksi ja tutustuneet valmistusparterin rahoitussopimukseen. Olemme arvioineet projektin budjettia ja erilliskatelaskelmaa sekä tutustuneet projektikustannuslaskennan ja valmistusasteen mukaisen tulouttamisen periaatteisiin ja kirjanpitomenetelmiin. Lisäksi olemme keskustelleet yhtiön johdon ja projektivastaavan kanssa projektin etenemisestä, tutustuneet yhtiön käyttämään projektinhallintatyökaluun ja arvioineet fyysisen valmistusasteen todentamiseksi laadittua dokumentaatiota. |
| Aktivoidut kehittämismenot 7,9 miljoonaa euroa (Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet sekä liitetiedot 6 ja 13. Emoyhtiön tilinpäätöksen laadinta-, arvostus- ja jaksotusperiaatteet sekä liitetieto 15.) | |
|
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2016 aktivoitujen kehittämismenojen kirjanpitoarvo oli 7,9 miljoonaa euroa, mikä on 75 prosenttia konsernitaseesta. Emoyhtiön aktivoidut kehittämismenot olivat 8,9 miljoonaa euroa, mikä on 80 % emoyhtiön taseesta. Osana kehittämismenojen kirjanpitokäsittelyä johto joutuu käyttämään harkintaa ja tekemään arvioita, jotka vaikuttavat kirjanpitoarvoihin ja poistomenetelmiin. Konsernitilinpäätökseen sisältyi 1,7 miljoonaa euroa kehittämismenoja, joiden poistoja ei ole aloitettu. Kehittämismenot on testattu mahdollisen arvon alentumisen varalta. Valoe on määrittänyt arvonalentumistestauksessa kerrytettävissä ole van rahamäärän käyttöarvoon perustuen. Käyttöarvo lasketaan perustuen diskontattuihin rahavirtaennusteisiin, joiden taustalla olevien keskeisten oletusten määrittäminen edellyttää johdon harkintaa. Harkinta liittyy mm. liikevaihdon kasvutekijään, diskonttauskorkoon, pitkän aikavälin kasvuvauhtiin ja inflaatioon. Testauksissa käytettäviin ennusteisiin liittyvästä johdon harkinnasta, arvionvaraisuudesta ja tasearvojen merkittävyydestä johtuen aktivoidut kehittämismenot ovat tilintarkastuksessa keskeinen seikka. |
Olemme arvioineet kehittämismenojen sisältöä ja aktivointiperusteita, alkuperäisiä projekti suunnitelmia ja keskustelleet suunnitelmien muutoksista yhtiön edustajien kanssa. Tarkastustoimenpiteisiimme on kuulunut myös käyttöomaisuuskirjanpidon täsmäyttäminen pääkirjanpitoon, poistomenetelmien asianmukaisuuden arviointi sekä poistolaskennan testaaminen. Lisäksi olemme keskustelleet yhtiön edustajien kanssa siitä, miten kehittämismenoja seurataan ja käsitellään kirjanpidossa, arvioineet projekti vaiheista ja siitä, minkälaisin perustein projektivaiheet on käsitelty keskeneräisinä tai valmiina, sillä näillä seikoilla on olennainen vaikutus poistojen aloittamisen kannalta. Olemme analysoineet johdon arvioita ja oletuksia, joiden perusteella tulevien vuosien rahavirtaennusteet on laadittu. Kehittämismenojen testauslaskelmien arviointiin ovat osallistuneet myös arvonmäärityksen asiantuntijamme, jotka ovat arvioineet käytettyjen oletusten, kuten diskonttauskorkojen asianmukaisuutta. Olemme suorittaneet tarkastustoimenpiteitä laskelmien teknisen oikeellisuuden arvioimiseksi. Olemme arvioineet kehittämismenoista sekä arvonalentumistestauksesta esitettyjen liitetietojen asianmukaisuutta. |
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
- Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
- Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta .
- Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
- Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
- Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
- Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomukseen ja vuosikertomukseen sisältyvän muun informaation kuin tilinpäätöksen ja sitä koskevan tilintarkastuskertomuksen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastuksessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme toimintakertomukseen ja vuosikertomukseen sisältyvään informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Osavuosikatsaus ajalta 1.1.-30.6.2016
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n 2 momenttiin viitaten toteamme, että yhtiö päätti peruttaa tilinpäätöksen 2016 laadinnan yhteydessä Etiopian projektista tuloutetun osuuden myyntituotoista ja niitä vastaavista ku luista emoyhtiön ja konsernin tilinpäätöksissä. Tämä seikka tulee ottaa huomioon arvioitaessa ajalta 1.1.-30.6.2016 laaditun konsernin osavuosikatsauksen säännösten mukaisuutta.
Huomautus
Yhtiön oma pääoma on tilinpäätöksessä negatiivinen. Käsityksemme mukaan yhtiön hallitus ei ole tehnyt viipymättä osakepääoman menettämisestä osakeyhtiölain 20 luvun 23 §:n edellyttämää rekisteri-ilmoitusta. Lausuntoamme ei ole mukautettu tämän seikan osalta.
Helsingissä 15.toukokuuta 2017
KPMG OY AB
Petri Kettunen
KHT
Mikkelissä 15. päivänä toukokuuta 2017
Valoe Oyj
HALLITUS
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Iikka Savisalo
p. 0405216082
email: iikka.savisalo@valoe.com
Jakelu:
Nasdaq Helsinki Oy
Keskeiset tiedotusvälineet
www.valoe.com
Valoen toimiala muodostuu uusiutuvaan energiaan, erityisesti aurinkosähköön, liittyvistä sovellutuksista. Valoe myy sen omaan teknologiaan pohjautuvaa automaattista aurinkosähkömodulien valmistustekniikkaa, modulien valmistuslinjoja, moduleita sekä modulien avainkomponentteja. Valoen pääkonttori on Mikkelissä.