• Premiera najnowocześniejszej w branży, czteroosiowej lokomotywy zasilanej prądem stałym przeznaczonej na rynek Polski w zakładzie Bombardier we Wrocławiu
  • Wydarzenie to podkreśla zaangażowanie w lokalizację działalności produkcyjnej, operacyjnej i usługowej w Polsce

BERLIN, Feb. 21, 2019 (GLOBE NEWSWIRE) --

Zdjęcie: http://www.globenewswire.com/NewsRoom/AttachmentNg/af195878-1d36-4b31-9ebb-052ea391a0ad/pl 

Lider technologii mobilności Bombardier Transportation i Akiem, firma zajmująca się leasingiem taboru kolejowego, podczas spotkania prasowego w fabryce we Wrocławiu, poinformowały o wprowadzeniu na polski rynek nowej, innowacyjnej lokomotywy BOMBARDIER* TRAXX DC3. Lokomotywa TRAXX DC3 jest obecnie najnowocześniejszym i najbardziej wydajnym pojazdem trakcyjnym zasilanym prądem stałym w Polsce.

W listopadzie 2018 roku firma Akiem zamówiła 20 takich lokomotyw w ramach umów na dostawę łącznie 33 lokomotyw TRAXX AC, DC i MS. Dostawy 33 lokomotyw zaplanowano na lata 2019 – 2021.

Fabien Rochefort, prezes Akiem, powiedział: „Jesteśmy dumni, że od ponad pięciu lat świadczymy usługi na rzecz dużej liczby polskich operatorów, obsługujących ruch krajowy i międzynarodowy. Zdecydowaliśmy się na dalsze zaangażowanie na rzecz rozwoju i podnoszenia efektywności transportu kolejowego w Polsce oraz w Europie Środkowej poprzez zainwestowanie w około 30 nowych lokomotyw przeznaczonych do eksploatacji na polskiej sieci kolejowej i w ruchu transgranicznym. Do 2020 roku nasza flota będzie liczyć nie mniej niż 180 lokomotyw TRAXX, z czego 55 lokomotyw będzie eksploatowanych w Polsce. Oficjalnie otwieramy też biuro w Warszawie, aby wspierać rozwój zarówno Akiem jak i mgw Service w tym regionie i cieszymy się, że będziemy mogli korzystać w nowych umiejętności i wiedzy, aby jeszcze lepiej obsługiwać naszych klientów”.

Peter Ammann, szef Globalnego Ekosystemu Freight Corridors w Bombardier Transportation, podkreślił: „Projekt ten po raz kolejny pokazuje, że nieustannie wspieramy polską gospodarkę, produkując w kraju nadwozia lokomotyw przeznaczonych na rynek polski, a także pojazdów eksportowanych niemal na cały świat. Do chwili obecnej zbudowaliśmy ponad 2400 takich nadwozi. Wszystkie pudła do naszych lokomotyw europejskich i północnoamerykańskich zostały wyprodukowane w zakładzie Bombardier we Wrocławiu. Ostatni kontrakt z naszym wieloletnim partnerem Akiem pozwolił rozszerzyć zasięg naszej innowacyjnej i najbardziej zaawansowanej w Europie lokomotywy TRAXX DC3 na Polskę, gdzie z wysoką niezawodnością eksploatowane były lokomotywy TRAXX poprzedniej generacji”.

Bombardier i Akiem oferują swoje doświadczenie w sektorze kolejowym, zapewniając przewoźnikom w Polsce szeroką gamę produktów, systemów sterowania ruchem kolejowym i usług. Bombardier posiada w Polsce cztery zakłady produkcyjne i inżynieryjne oraz dwie placówki serwisowe, w których łącznie pracuje prawie 2800 pracowników., Z kolei Akiem otworzył nowe biuro w Warszawie i zbudował silną sieć lokalnych partnerów. Operatorom lokomotyw TRAXX oferowane są obsługiwane przez polskie zespoły usługi obejmujące zarządzanie częściami zamiennymi, usługi utrzymania oraz  infolinię serwisową.

Dzięki nowej generacji lokomotyw, Bombardier oferuje najnowocześniejszą i najbardziej wszechstronną gamę lokomotyw czteroosiowych z napędem elektrycznym. Trzy typy pojazdów – TRAXX AC3, TRAXX MS3 i TRAXX DC3 zaspokajają główne potrzeby w zakresie transportu we wszystkich czterech systemach sieci trakcyjnych w Europie oraz oferują opcjonalną funkcję „Last Mile”, – dodatkowy silnik spalinowy umożliwiający lokomotywom poruszanie się po odcinkach niezelektryfikowanych. Nowe pojazdy zostały stworzone w oparciu o udaną platformę lokomotyw TRAXX, które są z powodzeniem produkowane od 18 lat. Ponad 2000 lokomotyw TRAXX jest obecnie eksploatowanych w Europie.

Grupa Akiem
Grupa Akiem jest znaczącym graczem na rynku leasingu lokomotyw i usług pokrewnych w Europie. Korzysta z sieci zakładów serwisowych swojej spółki zależnej – mgw Service, która specjalizuje się w utrzymaniu taboru kolejowego. Będąc posiadaczem floty 440 lokomotyw i obsługując około 50 klientów, którzy prowadzą działalność w zakresie transportu towarowego lub pasażerskiego w większości krajów europejskich, Grupa Akiem generuje przychody w wysokości 140 mln euro. Prawie 150 pracowników we Francji, Niemczech, Szwecji, Włoszech i Polsce pracuje w działach leasingu i utrzymania Grupy Akiem, która należy do Transport et Logistique Partenaires i DWS.

Bombardier Transportation w Polsce
Bombardier jest największym międzynarodowym inwestorem w branży transportu kolejowego w Polsce. Obecnie w zakładach koncernu w Katowicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu pracuje prawie 2800 osób. Szeroki zakres działalności firmy obejmuje produkcję nadwozi lokomotyw, regionalnych pociągów pasażerskich, pociągów dużych prędkości, produkcję ram wózków, projektowanie i produkcję systemów sterowania i kierowania ruchem kolejowym, produkcję aparatury elektrycznej, jak również serwis utrzymania pojazdów szynowych oraz systemów SRK.

Bombardier Transportation
Jako światowy lider w technologii kolejowej Bombardier Transportation oferuje najbardziej kompleksową gamę rozwiązań dla branży transportu szynowego, począwszy od taboru kolejowego, aż po systemy sterowania ruchem kolejowym. Ponadto, Bombardier Transportation dostarcza kompleksowe systemy transportowe, technologie w zakresie e-mobilności oraz usługi w zakresie serwisu utrzymania. Jako lider innowacyjności stale wprowadza nowe idee w zakresie zrównoważonej mobilności, a zintegrowane rozwiązania dostarczane przez Bombardier Transportation przynoszą wymierne korzyści dla przewoźników, pasażerów i środowiska naturalnego. Centrala Bombardier Transportation mieści się w Niemczech, w Berlinie. Firma zatrudnia około 40,650 pracowników, a jej wyroby i usługi znalazły odbiorców w 60 krajach.

Bombardier
Bombardier, zatrudniając ponad 69 500 pracowników w czterech segmentach działalności, jest światowym liderem w branży transportowej, tworzącym innowacyjne i przełomowe samoloty oraz pociągi. Nasze produkty i usługi zapewniają światowej klasy doświadczenia transportowe, które wyznaczają nowe standardy w zakresie komfortu pasażerów, efektywności energetycznej, niezawodności i bezpieczeństwa.

Bombardier z siedzibą w Montrealu w Kanadzie, posiada zakłady produkcyjne i inżynieryjne w 28 krajach w segmentach transportu, samolotów biznesowych, komercyjnych i struktur lotniczych oraz usług inżynieryjnych. Akcje firmy Bombardier są notowane na Toronto Stock Exchange (BBD). W roku podatkowym zakończonym 31 grudnia 2018 roku Bombardier osiągnął przychody w wysokości 16,2 mld USD. Aktualności i informacje są dostępne na stronie bombardier.com lub na naszym koncie na Twitterze @Bombardier.

Uwagi dla wydawców
Aktualności, związane z nimi materiały i zdjęcia można znaleźć w naszym newsroomie na stronie www.rail.bombardier.com/en/newsroom.html. Zapraszamy do zaprenumerowania naszego kanału RSS aby otrzymywać komunikaty prasowe lub śledzić Bombardier Transportation na Twitterze @BombardierRail.

Bombardier i TRAXX są znakami towarowymi Bombardier Inc. lub jej podmiotów zależnych.

Informacje

Grupa AkiemBombardier
Kierownik ds. komunikacji w grupie
Valérie Barral
+33 1 80 43 01 74
valerie.barral@akiem.com
Relacje z mediami Polska, Europa Wschodnia i WNP
Maciej Kaczanowski
+48 501 394013
press@rail.bombardier.com

Można również skontaktować się z jedną z naszych osób kontaktowych na całym świecie w celu uzyskania szczegółowych informacji prasowych.