Sampo Oyj, osavuosiraportti, 4.11.2026 klo 8.30
Sampo-konsernin tulos tammi-syyskuulta 2026
Q3/2026
- Bruttomaksutulo kasvoi vertailukelpoisesti 6 prosenttia, ja sitä tuki vahva kehitys henkilö- ja pk-yritysasiakkaissa.
- Underwriting-tulos vahvistui 9 prosenttia kiintein valuuttakurssein 435 miljoonaan euroon maksutulon kasvun sekä vahvan 82,6 prosentin yhdistetyn kulusuhteen ansiosta.
- Osakekohtainen operatiivinen tulos kasvoi 2 prosenttia 0,14 euroon, mutta raportoitua osakekohtaista tulosta, joka oli 0,10 euroa, rasittivat epäsuotuisat markkina-arvojen muutokset ja IT-järjestelmien aineettomiin hyödykkeisiin liittyvä arvonalentuminen.
Q1-Q3/2026
- Bruttomaksutulon vertailukelpoinen kasvu kiihtyi 4 prosenttiin, mitä siivitti laaja-alainen ja vahvistunut kehitys toisella ja kolmannella neljänneksellä.
- Underwriting-tulos kasvoi 7 prosenttia kiintein valuuttakurssein 1 221 miljoonaan euroon ja yhdistetty kulusuhde oli 83,3 prosenttia.
- Osakekohtainen operatiivinen tulos nousi 8 prosenttia 0,41 euroon, mutta raportoitua osakekohtaista tulosta rasittivat erityisesti epäsuotuisat markkina-arvojen muutokset.
- Tammi-syyskuun kehityksen myötä näkymää vuoden 2026 vakuutusmaksutuotoista on tarkistettu 9,75–9,85 miljardiin euroon (9,70–9,85 miljardista eurosta) ja näkymää underwriting-tuloksesta on nostettu 1 600–1 650 miljoonaan euroon (1 550–1 625 miljoonasta eurosta).
- Solvenssi II -vakavaraisuussuhde oli 175 prosenttia voitonjakokertymä huomioiden ja velkaisuusaste 25,1 prosenttia.
”Kasvu jatkui vahvana ja laaja-alaisena vuoden 2026 kolmannella neljänneksellä, ja sitä tuki kolmen suurimman segmenttimme vahvistunut vire. Samaan aikaan marginaalimme säilyivät erinomaisella tasolla, mikä osoittaa kasvumme olevan kannattavalla pohjalla”, sanoo Sammon konsernijohtaja Morten Thorsrud.
Avainluvut
| Milj. e | 7–9/ 2026 | 7–9/ 2025 | Muutos, % | 1–9/ 2026 | 1–9/ 2025 | Muutos, % |
| Bruttomaksutulo | 2 373 | 2 218 | 7 | 8 803 | 8 461 | 4 |
| Vakuutusmaksutuotot, netto | 2 503 | 2 303 | 9 | 7 303 | 6 755 | 8 |
| Underwriting-tulos | 435 | 392 | 11 | 1 221 | 1 121 | 9 |
| Nettorahoitustulos | 69 | 549 | -87 | 14 | 836 | -98 |
| Tulos ennen veroja | 323 | 866 | -63 | 934 | 1 769 | -47 |
| Nettotulos | 270 | 757 | -64 | 687 | 1 460 | -53 |
| Operatiivinen tulos | 365 | 366 | - | 1 096 | 1 031 | 6 |
| Osakekohtainen tulos (EUR) | 0,10 | 0,28 | -64 | 0,26 | 0,54 | -52 |
| Osakekohtainen operatiivinen tulos (EUR) | 0,14 | 0,14 | 2 | 0,41 | 0,38 | 8 |
| 7–9/ 2026 | 7–9/ 2025 | Muutos | 1–9/ 2026 | 1–9/ 2025 | Muutos | |
| Riskisuhde, % | 57,7 | 58,1 | -0,4 | 58,2 | 57,9 | 0,3 |
| Toimintakulusuhde, % | 24,9 | 24,9 | 0,1 | 25,0 | 25,5 | -0,4 |
| Yhdistetty kulusuhde, % | 82,6 | 83,0 | -0,3 | 83,3 | 83,4 | -0,1 |
| Solvenssi II -vakavaraisuussuhde (sis. osinkokertymän), % | - | - | - | 175 | 172 | 3 |
Bruttomaksutulo ja vakuutusmaksutuotot sisältävät broker-liiketoiminnan tuotot. Vertailukelpoinen bruttomaksutulon kasvu lasketaan käyttäen kiinteitä valuuttakursseja ja se on oikaistu poissulkemaan mahdolliset vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, kuten portfoliosiirrot, muutokset suurten sopimusten alkamispäivissä ja muutokset kirjanpitomenetelmissä. Luvut eivät ole tilintarkastettuja.
KONSERNIJOHTAJAN KOMMENTTI
Sammon vahva kolmannen neljänneksen kehitys on osoitus toimintamallimme ja hajautetun profiilimme vahvuudesta sekä kyvystämme luoda kestävää ja kannattavaa kasvua. Bruttomaksutulon vertailukelpoinen 6 prosentin kasvu ja vahva 82,6 prosentin yhdistetty kulusuhde vahvistivat underwriting-tulosta 9 prosenttia kiintein valuuttakurssein 435 miljoonaan euroon.
Kasvu jatkui vahvana ja laaja-alaisena vuoden 2026 kolmannella neljänneksellä, ja sitä tuki kolmen suurimman segmenttimme vahvistunut vire. Samaan aikaan marginaalimme säilyivät erinomaisella tasolla, mikä osoittaa kasvumme olevan kannattavalla pohjalla.
Suurin segmenttimme, Henkilöasiakkaat Pohjoismaissa, kiihdytti vauhtiaan ja sen bruttomaksutulo kasvoi vertailukelpoisesti 6 prosenttia. Tämä on erinomainen suoritus, kun otetaan huomioon, että vertailukauden neljännes oli ennätyksellisen vahva. Kasvua tuki vahva kehitys kaikissa toimintamaissa ja vakuutuslajeissa. Erityisesti Norja ja henkilövakuutukset erottuivat edelleen 7 prosentin ja 10 prosentin kasvulla. Oli myös rohkaisevaa huomata, että uusien autojen myynnissä on nähtävissä elpymisen merkkejä Ruotsissa. Tehtävämme ei ole ennustaa, miten myynti kehittyy jatkossa, mutta kasvunäkymämme kannalta tämän kehityksen jatkuminen olisi myönteistä, kun otetaan huomioon johtava markkina-asemamme.
Henkilöasiakkaat Isossa-Britanniassa -segmentin voimassa olevien vakuutussopimusten määrä jatkoi kaksinumeroista prosenttikasvuaan vuodentakaisesta. Olemmekin erittäin lähellä kahden keskeisen merkkipaalun saavuttamista: 4 miljoonaa moottoriajoneuvovakuutusta ja miljoona kotivakuutusta. Vakuutussopimustemme määrä Isossa-Britanniassa on kasvanut 60 prosenttia sen jälkeen, kun laajennuimme maahan vuonna 2020. Huomionarvoista on, että kasvu on saavutettu tavoitetasomme mukaisilla marginaaleilla. Tämä on osoitus kurinalaisesta underwriting-toiminnastamme sekä kyvystämme kasvattaa liiketoimintaamme kannattavasti samalla säilyttäen vahvan suorituskyvyn eri markkinatilanteissa.
Pohjoismaiden yritysasiakkaat -segmentissä toisella neljänneksellä nähty piristyminen jatkui myös kolmannella neljänneksellä, ja sitä tuki vahva kehitys pk-yritysasiakkaissa. Tämän myötä segmentin bruttomaksutulo kasvoi vertailukelpoisesti lähes 7 prosenttia kolmannella neljänneksellä, ja vuoden alusta laskettu kasvu ylitti 3 prosenttia. Pohjoismaiden suurasiakkaat -segmentissä pidimme kiinni kurinalaisesta toimintavastamme ja säilytimme vahvat marginaalit, vaikka hinnoitteluympäristö olikin haastava erityisesti suurten kiinteistöjen osalta. Tätä tukivat kustannustehokkuuden paraneminen sekä suurvahinkojen suotuisa kehitys.
Tammi-syyskuun vahvan taloudellisen kehityksen myötä olemme tarkistaneet näkymiämme vuodelle 2026. Odotamme nyt saavuttavamme 9,75–9,85 miljardin euron (aiemmin 9,70–9,85 miljardia euroa) vakuutusmaksutuotot sekä 1 600–1 650 miljoonan euron (1 550–1 625) underwriting-tuloksen koko vuonna.
Laajemmasta näkökulmasta tarkasteltuna vahinkovakuutusala kehittyy ja muuttuu yhä digitaalisemmaksi voidakseen vastata paremmin asiakkaiden muuttuviin tarpeisiin. Olemme osaltamme olleet mukana muovaamassa tätä kehitystä jo yli kahden vuosikymmenen ajan panostamalla johdonmukaisesti tuotekehitykseen, prosessien tehostamiseen sekä digitaalisiin jakelukanaviin asiakaskokemuksen parantamiseksi. Samaan aikaan teknologian nopea kehitys erityisesti autoissa tekee riskien arvioinnista ja hinnoittelusta sekä korjausten toteuttamisesta entistä monimutkaisempaa.
Tästä huolimatta vakuuttamisen perustekijät ovat ja pysyvät ennallaan, vaikka tekoäly tuleekin tulevaisuudessa muuttamaan jakeluympäristöä asiakaskäyttäytymisen kehittyessä edelleen. Tehokkuus, kehittynyt hinnoittelu ja vahva korvauskäsittelynhallinta säilyvät ensiarvoisen tärkeinä. Autot on korjattava, vuotavat putket paikattava ja murtuneet nilkat hoidettava. Jakelukanavat ja merkittävä osa asiakaspolusta muuttuvat yhä digitaalisemmiksi, mutta asiakkaan kannalta tärkein osa vahinkoprosessia, vahinkojen korjaaminen, vaatii edelleen fyysistä työtä.
Pohjoismaissa vahinkovakuuttaminen on myös enenevissä määrin palveluliiketoimintaa. Asiakkaamme arvostavat sitä, miten vakuutuksemme helpottavat heidän arkeaan, sekä sitä, että vahingon sattuessa he voivat luottaa siihen, että If auttaa paljon. Kyse ei ole lopulta siitä, sattuuko jotain, vaan milloin. Pelkästään kolmannella neljänneksellä autoimme asiakkaitamme 580 000 vahingon käsittelyssä, mikä kertoo siitä, että vahingot ovat usein suhteellisen pieniä, mutta niitä sattuu usein. Juuri tässä onnistuminen luo eniten arvoa asiakkaille ja erottaa laadukkaan ja tehokkaan vakuutusyhtiön muista. Olen ylpeä siitä työstä, jota teemme asiakkaidemme hyväksi – korvauskäsittelyssä suositteluindeksimme (Net promoter score, NPS) on vahva, 60, ja korkeimmat arviot saamme asiakkailta, joille on juuri sattunut vahinko.
Pitkäjänteinen panostuksemme innovaatioihin ja asiakaspalveluun, sekä mittakaavaetumme, laajat kumppaniverkostot, kustannusrakenteen tuomat edut, erinomainen underwriting-toiminta ja oma datamme antavat minulle vahvan luottamuksen siihen, että meillä on hyvät edellytykset menestyä muuttuvassa toimintaympäristössä myös jatkossa ja hyödyntää digitaalisissa jakelukanavissa yleistyvien tekoälyratkaisujen tarjoamia mahdollisuuksia palvellaksemme asiakkaitamme heidän valitsemallaan tavalla ja kanavassa.
Lähestyessämme strategiakauden 2024–2026 loppua, on hyvä hetki tarkastella tähänastista kehitystämme. Siinä missä edellisen strategiakauden keskiössä oli muutos puhtaaksi vahinkovakuutuskonserniksi ja vankan perustan rakentaminen, tämä kulunut strategiakausi keskittyi houkuttelevaan ja kestävään orgaaniseen kasvuun houkuttelevin marginaalein kurinalaisen underwriting-toiminnan tukemana. Vuodesta 2024 lähtien bruttomaksutulomme on kasvanut keskimäärin 8 prosenttia ja underwriting-tuloksemme 11 prosenttia. Tämän seurauksena osakekohtainen operatiivinen tulos on noussut keskimäärin 9 prosenttia, mikä ylittää selvästi alkuperäisen, yli 7 prosentin tavoitteen, jonka asetimme vuoden 2024 pääomamarkkinapäivässä.
Haluaisin kuitenkin korostaa, että vahva kehityksemme ei ole seurausta mistään yksittäisestä päätöksestä strategiakauden aikana. Se on tulos pitkäjänteisestä työstä ja jatkuvista investoinneista operatiivisiin valmiuksiin, kulutehokkuuteen ja asiakaslupaukseen. Tämä on tehnyt Sammosta Pohjois-Euroopan vahvimman ja moderneimman vahinkovakuuttajan. Meillä on erinomaiset edellytykset rakentaa tämän vahvan perustan päälle ja hyödyntää edelleen mittakaavaamme ja johtavaa asemaamme eri alueilla luodaksemme asiakkaillemme parasta mahdollista arvoa ja tämän myötä merkittävää arvoa myös osakkeenomistajillemme. Odotan innolla, että pääsen esittelemään tavoitteemme seuraavalle strategiakaudelle sijoittajapäivässämme 17.11.2026.
Morten Thorsrud
Konsernijohtaja
NÄKYMÄT VUODELLE 2026
Tammi-syyskuun 2026 vahinkoympäristö oli suotuisa sekä vakavien säävahinkojen että suurvahinkojen osalta. Samaan aikaan maksutulon kasvu oli vahvaa ja laaja-alaista. Nämä tekijät huomioon ottaen Sampo on päättänyt tarkistaa näkymiään vuodelle 2026.
- Konsernin vakuutusmaksutuotot: 9,75–9,85 miljardia euroa (aiemmin 9,70–9,85 miljardia euroa) tarkoittaen 7–9 prosentin vuosikasvua.
- Konsernin underwriting-tulos: 1 600–1 650 miljoonaa euroa (aiemmin 1 550–1 625 miljoonaa euroa) tarkoittaen 8–11 prosentin vuosikasvua.
Sammon underwriting-tulosta koskeva ennuste perustuu arvioihin säävahingoista, suurvahingoista, aiempien vuosien korvausvastuun kehityksestä ja muista tekijöistä, jotka voivat vaihdella ajoittain ja ovat Sammon vaikutusmahdollisuuksien ulkopuolella. Tämän vuoksi ennustetta on päivitettävä säännöllisesti, jotta se vastaa toteumaa. Kvartaalitasolla poikkeamat normaaleista ja budjetoiduista tasoista ovat tavanomaisia, ja Sampo pyrkii ottamaan nämä laajalti huomioon kvartaaliraportoinnin näkymissään. Underwriting-tuloksen ohella merkittävä osa Sammon tuloksesta kertyy sijoitustoiminnan tuotoista sekä vakuutuksen nettorahoitustuotoista tai -kuluista, minkä vuoksi näkymissä tapahtuvien muutosten ei voi olettaa siirtyvän samassa suhteessa nettotulokseen. Sampo ei anna näkymiä sen nettorahoitustulokselle.
Näkymät vuodelle 2026 ovat linjassa Sammon vuosille 2024–2026 asettamien tavoitteiden kanssa, joihin lukeutuvat alle 85 prosentin yhdistetty kulusuhde vuositasolla ja osakekohtaisen operatiivisen tuloksen yli 9 prosentin keskimääräinen kasvu vuositasolla. Näkymiin sisältyy vahinkojen toteutumista ja korvauskuluja koskeviin arvioihin, valuuttakursseihin sekä kilpailudynamiikkaan liittyvää epävarmuutta. Erityisesti vakuutusmaksutuottoja koskeva ennuste on riippuvainen kilpailutilanteesta, joka voi tietyillä alueilla, kuten Ison-Britannian moottoriajoneuvovakuuttamisessa, muuttua nopeasti. Näkymissä esitetyt vakuutusmaksutuotot ja underwriting-tulos perustuvat viimeisimmän raportointipäivän valuuttakursseihin.
SAMPO OYJ
Hallitus
Sampo-konsernin tammi–syyskuun 2026 osavuosiraportti ja tiedotetta täydentävä englanninkielinen esitysaineisto ovat saatavilla osoitteessa www.sampo.com/tulos.
Analyytikoille ja sijoittajille järjestetään englanninkielinen puhelinkonferenssi tänään 4.11.2026 klo 10.30.
Kysymyksiä voi esittää puhelimitse rekisteröitymällä puhelinkonferenssiin oheisen linkin kautta: https://events.inderes.com/sampo/q3-2026-rrowi27u4/dial-in.
Puhelinkonferenssia voi seurata samanaikaisesti osoitteessa www.sampo.com/tulos. Puhelinkonferenssin tallenne ja transkripti ovat saatavilla myöhemmin samassa osoitteessa.
Lisätiedot:
Lars Kufall Beck, talousjohtaja, puh. 010 516 0010
Diane Michelberger, sijoittajasuhdejohtaja, puh. 010 516 0030
Mirko Hurmerinta, sijoittajasuhdepäällikkö, puh. 010 516 0032
Mediayhteydet: media@sampo.fi
Jakelu:
Nasdaq Helsinki
Nasdaq Tukholma
Nasdaq Kööpenhamina
Lontoon pörssi
Finanssivalvonta
Keskeiset tiedotusvälineet
www.sampo.com
Liite