Pan Fish ASA: Resultat per 2. kvartal 2005


Pan Fish (OSE:PAN): Markedet for laks har vært sterkt gjennom første halvår, og Pan Fish har et positivt syn på markedet på kort- og mellomlang sikt. Selskapets biomasse er nå økende og produksjonskostnadene vil vise solid fremgang for den fisken som nå kommer til slakting. Resultatene for andre kvartal er preget av lav slakting som følge av beslutninger om å bygge ned produksjonen i fjor. Etter refinansiering har Pan Fish en solid finansiell posisjon og vil være en aktiv pådriver i den konsolideringen som forventes i industrien. Pan Fish ønsker å befeste og videreutvikle sin ledende markedsposisjon, og vil søke vekst både organisk og gjennom oppkjøp. Dette vil imidlertid kontinuerlig bli balansert mot hva markedet antas å kunne absorbere til lønnsomme priser.
 
Konsernet omsatte for NOK 461,8 millioner i andre kvartal 2005. Nedgangen sammenlignet med samme kvartal i fjor skyldes primært at slaktevolumet var 35 prosent lavere. Biomassen er nå voksende igjen og dette vil fortsette inntil selskapet igjen er i full produksjon i løpet av de neste tre årene. EBIT var NOK -20,4 millioner i andre kvartal 2005, mot NOK -7,5 millioner i andre kvartal 2004. IFRS-justeringer og engangsposter påvirket netto driftsresultatet negativt med NOK 23,8 millioner i kvartalet, hvorav nedskrivninger og avsetninger i forbindelse med avviklingen av den danske virksomheten Vestlax Hirtshals belastet resultatet med NOK 17,9 millioner. Konsernets resultat i andre kvartal 2005 var NOK -32,8 millioner, mot NOK -9,7 millioner i andre kvartal 2004.
 
 
Solid fundament for vekst og industrikonsolidering
Pan Fish har etter refinansieringen i mai 2005 en solid finansiell posisjon med en egenkapital i konsernet på 35 prosent og en netto rentebærende gjeld som er mer enn halvvert det siste året. Netto rentebærende gjeld er redusert med NOK 711,7 millioner i løpet av andre kvartal 2005.
 
- Vi har nå en solid langsiktig finansiering tilpasset vår målsetning om å gjenoppbygge produksjonen til et nivå som fullt ut utnytter vår eksisterende infrastruktur og konsesjoner. Men det er de flotte resultatene hva gjelder kostnadene for den fisken som nå kommer til slakting som gleder mest. Vi er trygge på at vi som planlagt vil kunne ta en posisjon som kostnadsleder når vi etterhvert kommer i full produksjon. Samtidig er vi i stand til å ta en aktiv og ledende rolle i den betydelige restruktureringen vi forventer at bransjen vil gå igjennom i de kommende årene, sier konsernsjef Atle Eide i Pan Fish.
 
 
Driftsbildet og utsiktene fremover
 
Oppdrett: Oppdrettsområdet omsatte totalt for NOK 411,9 millioner i andre kvartal 2005, mot NOK 519,1 millioner i samme periode året før. Driftsresultatet ble NOK 17,2 millioner, mot NOK -2,8 millioner i samme periode i fjor. Det var ingen slakting i Canada eller på Færøyene i 2. kvartal 2005. Produksjonskostnadene på fisk i sjø viser fortsatt en solid nedgang. Pan Fish vil slakte mellom 27.000 og 32.000 tgw i andre halvår 2005.
 
Videreforedling: Pan Fish' videreforedlingsvirksomhet (VAP) omsatte for NOK 74,4 millioner, ned fra NOK 131,8 millioner i samme periode i fjor. Driftsresultatet for VAP ble NOK -32, 1 millioner, mot NOK -11,9 millioner i samme periode i fjor, og inkluderer nedskrivninger og avsetninger for virksomheten i Danmark på NOK 17,9 millioner. Virksomheten i danske Vestlax Hirtshals er bragt til opphør.
 
Utsiktene fremover: - Vi ser et meget sterkt marked både i EU og USA for øyeblikket, og vi må flere år tilbake for å finne priser på dagens nivå. Etterspørselen er god i begge regioner, og kombinert med en moderat produksjonsvekst tror vi på et rimelig balansert marked i de kommende årene, sier konsernsjef Atle Eide og fortsetter: - Pan Fish vil i fortsettelsen komme til markedet med økende volumer av stadig mer kostnadseffektivt produsert kvalitetslaks. I løpet av de neste tre årene skal kostnadene kraftig ned fra dagens nivå og produksjonsvolumet fra eksisterende anlegg og konsesjoner skal opp mot rundt 100.000 tonn rund vekt. Oppsummert går Pan Fish inn i et sterkt marked hvor vi stiller med en solid balanse, fallende kostnader og økende volumer, sier Eide.
 
For ytterligere informasjon: Konsernsjef Atle Eide, +47 911 52 977
 
 
Hele rapporten inklusive tabeller kan lastes ned fra følgende link:

Attachments

Kvartalsrapport 2Q 2005
GlobeNewswire

Recommended Reading