Nokia toimittaa EDGE-laajennuksen mobilkom austrialle Itävaltaan


Nokia ja itävaltalainen matkapuhelinoperaattori mobilkom austria ovat solmineet sopimuksen mobilkom austrian GSM-verkon päivittämisestä ja laajentamisesta eri puolilla Itävaltaa. Sopimukseen kuuluu myös EDGE-päivitys. Nokia toimittaa mobilkom austrialle EDGE-teknologiaa sekä joukon palveluita, muun muassa tukiasemaohjainten käyttöönoton ja verkon optimoinnin. Kyseessä on laajennus aiemmin solmittuun sopimukseen.
 
Nokia toimittaa mobilkom austrialle EDGE-teknologian, jonka avulla se voi tarjota asiakkailleen 3G:tä täydentäviä laajakaistapalveluita. Toimitukset ovat jo alkaneet ja EDGE-pohjaiset langattomat laajakaistapalvelut on hiljattain lanseerattu Itävallassa. mobilkom austria on ainoa EDGE-palveluita tarjoava itävaltalaisoperaattori ja sillä on ainutlaatuiset mahdollisuudet tarjota nopeita tiedonsiirtoyhteyksiä maanlaajuisesti. Nokia on toimittanut mobilcom austrialle GSM-verkkolaitteistoja vuodesta 1997.
 
mobilcom austria perustettiin vuonna 1996 ja se on Telekom Austria -ryhmän menestynein yritys. Vuoden 2004 lopussa mobilcom austrialla oli yli 4,9 miljoonaa asiakasta. mobilkom austria teki merkittävän saavutuksen avaamalla Euroopan ensimmäisen maanlaajuisen UMTS-verkon 25. syyskuuta 2002 ja avaamalla kolmannen sukupolven matkapuhelinpalvelut asiakkaille 25. huhtikuuta 2003.
 
Nokia on johtava langattoman viestinnän yritys, joka pyrkii edistämään langattoman teollisuudenalan kasvua ja kehittymistä. Sen tavoitteena on helpottaa ihmisten arkea tarjoamalla helppokäyttöisiä ja innovatiivisia tuotteita ja ratkaisuja, kuten matkapuhelimia, kuvaviestintä-, peli- ja mediasovelluksia. Nokia tarjoaa laitteita, ratkaisuja ja palveluita sekä operaattoreille että yrityksille.
 
 
Lisätietoja lehdistölle:
 
Nokia, Networks
Viestintäosasto
Puh. 07180 38198
Sähköposti: networks.communications@nokia.com
 
Nokia
Viestintäosasto
Puh. 07180 34900
 
www.nokia.fi
www.nokia.com


 

Recommended Reading