Dato: 31. maj 2012
Årets meddelelse nr.: 8
Side 1 af 1
Udsættelse af fortegningsemission
Som meddelt ved selskabsmeddelelse nr. 19 af 7. oktober 2011 og selskabsmeddelelse nr. 2 af 30. marts 2012 planlagde bestyrelsen i Blue Vision A/S oprindeligt at gennemføre en fortegningsemission inden udgangen af 2. kvartal 2012. Formålet med fortegningsemissionen var at styrke selskabets likviditet med henblik på at kunne refinansiere en del af selskabets eksisterende gæld, foretage projektudvikling og yderligere opkøb samt til en generel styrkelse af driftslikviditeten.
Bestyrelsen har konstateret, at det ikke vil være muligt at offentliggøre et prospekt inden udgangen af maj 2012, og derfor at tidsplanen ikke kan realiseres som den tidligere er kommunikeret til markedet.
Bestyrelsen forventer i stedet, at udbuddet vil blive gennemført i løbet af 2. halvår 2012. En detaljeret tidsplan for udbuddet vil blive offentliggjort sammen med tegningsprospektet.
Med venlig hilsen
Blue Vision A/S
På bestyrelsens vegne
Frederik Westenholz, bestyrelsesformand